NIEUWE Hike Brei ijer's Vakkundige be diening Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 93 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1931 40e Jaargang lilww: Urm 1.1. ITO - fabelen 11 lElfll. Bmeel Hoerdseharwouda. Uit de laatste raadszittingen Speciaal Ëorsstten -Magazijn -m LA If GE DIJKER DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. AD VERTENTIEN Van 15 regels "5 cent; elke regel meer 15 cent, GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plasserige wegen. Pikante opmer kingen. Het wetboek als wapen. - De nieuwe weg en de werkloosheid. Uit de „laatste" raadszittingen, die zijn gehouden, de laatste ook, welke nog door de „oude" raads leden werden bijgewoond, is weer velerlei geopen baard, dat doet denken aan het spreekwoord. „Zooveel hoofden, zooveel zinnen." In Sint Pancras liep dat nogal van stapel. Er mocht dan al eenig verschil bestaan omtrent den meer of minder slechten toestand van den weg, zelfs werd er van verwaarloozing gesproken, maar, ja, dit weten wij al, in Sint Pancras ontziet men elkander niet en vriest het graag op een oud schotsje. Het broeide even en de lucht werd wel wat vochtig de weg is ook heusch wat plasserig, maar, de burgemeester weet daar de kerk nogal in het mid den te houden. Die spitst zich reeds te voren op die onderwerpen, die gevaar kunnen opleveren tot verstoring van de rust en laat de voelhorens wer ken. Komt dan het critieke punt dan laat hij ter dege bemerken, dat hij niet gediend is van „holle klanken." Somtijds zelfs is hij diplomaat. Geeft nimmer eigen meening prijs, doch legt 't zoo aan, dat hij, zonder zijn „raadsheeren" te kwetsen, 't leidt in de richting die eens „burgervaders" past. Op de hoogte als hij is van de zinrijke spreuk van Vader Cats: „Wat kan een booze tongh al twist en onlust brouwen Die gal heeft in de mont en kan geen honingh spouwen." In Koedijk bleek men min of meer ontevreden over de houding van Oudkarspel, dat zich uitsprak tegen het aanlegggen van een weg door het Geest- mer-Ambacht of beter tegen het verleenen eener subsidie. Het geldt hier het tewerkstellen van werk- loozen, die, wanneer aan dit werk kon worden be gonnen, langen tijd hun brood zouden kunnen ver dienen. De burgemeester acht het gewenscht ge meente- en polderbesturen met aandrang te ver zoeken hun standpunt te herzien en daarbij te wij zen op de algemeene werkloosheid. Wethouder Visser is in dit opzicht nogal opti mistisch gestemd en meent, dat het te Oudkarspel dien weg zal opgaan. De Voorzitter en de heer Hart varen blijkbaar in één schuitje en er openbaart zich een homogeniteit tusschen die twee, die Hart's wenschen nooit beter konden bevredigen. Het bedoelde schrijven aan gemeente- en polder besturen zal worden verzonden en ter verkrij ging van een steunregeling of eene bijdrage in de loonen voor het tewerkstellen van werkloozen zal eene audiëntie worden aangevraagd bij den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. ,,'t Kan verkeeren,,' zei Bredero Maer „Goede en groote dingen willen tijt hebben." Ongetwijfeld heeft het goed gedaan, dat de voor zitter een lofrede hield tot den heer Commandeur voor hetgeen hij als raadslid voor de gemeente en de burgerij heeft gedaan. Dit was, wat men noemt, geen succes d'estime, een lofwoord uit ach ting voor den persoon, maar een welverdiend woord van erkentelijkheid voor het vervullen van zijn raadslidmaatschap. In den Raad van Noordscharwoude kwamen een paar pikante dingen aan de orde. De kabileering, de ondergrondsche spanning van het electrisch net, zal heel wat arbeiders voor het grondwerk ver- eischen en de arbeidskrachten voor dit werk zullen voor een groot deel uit de betrokken gemeenten worden gekozen, die betrokken zijn bij dit gemeen telijk electrisch bedrijf. Uit de vraag van den heer Kwadijk of de aannemer wel flinke loonen zal uit betalen en niet speculeeren op den slechten toe stand, is een zekere vrees te onderkennen, die wel wat voorbarig is. Vrees is een slechte geleidster, dat moest het raadslid Kwadijk weten. De voor zitter antwoordde dan ook terecht, dat men met redelijke menschen te doen heeft. De zaak nu reeds vooruitloopen is wat voorbarig. En wat betreft dei? eventueelen voorrang aan georganiseerde arbeiders boven ongeorganiseerden, was zeker het woord op zijn pas, dat bekwame krachten boven onbekwame zijn te verkiezen, hetzij georganiseerd of ongeorga niseerd. En de aannemer, die verplicht is een goed loon uit te keeren, zal stellig hiermede rekening houden. Tegenover een goed loon mag hij bekwaam heid eischen. Eenigszins pikant was dc verwijzing naar art. 138 der gemeentewet, waarbij het wetboek door den heer Kwadijk voor den dag werd gehaald. Dit art. bepaalt de beslissing ten opzichte van het afstaan van gemeenteterreinen aan den Raad en dus was het wel wat pretentieus, dat B. en W. de macht in handen hadden gekregen om in dergelijke geval len te beslissen. Dit moet al lang geleden zijn en geen der raads leden wist er iets van. En dan yolgt de wensch van den heer Kwadijk, dat in den vervolge de wet zal worden gehandhaafd. Ziehier de wet, zegt genoemd raadslid, en houdt je er aan! Het scheidende raadslid De Geus doet nog een duit in 't zakje, door op te merken, dat de stad scholen bouwt om volk te lokken met het doel de plaats tot bloei te brengen. Het publiek van buiten is op deze scholen aangewezen en als men er ge bruik van maakt, dan pakken ze je en is 't: „Sijmen betaal!" Menschen, die 't betalen kunnen, zoo meent hij, moeten 't dan maar betalen. Ja, maar, de wet geldt voor iedereen en wie vandaag in goeden doen verkeert, kan morgen wel in minder gunstige om standigheden verkeeren en ongekeerd. De heef De Geus gaf ten slotte nog een goede raad, in dit verband en in politiek opzicht: Spreeckt dat waer is, Schout dat swaer is, Scheert daer hayer is. Met wederkeerigen dank en goede wenschen aan de beide scheidende raadsleden en de hamer viel. tien minuten aanhield, heeft een schade van vijftien tot twintig millioen francs aangericht. Plaatselijk Nieuws OUDTvArSPEU. Het Btestuur van D.T.-S. heeft gemeend met de kermis seriewedstrijden te organiseeren op haar voetbalveld, dat door het niet doorgaan der Vj.V.V.V.V.-feesten, dien dag vrij komt. De volgende elftallen zullen dien dag tegen elkander spelen, n.l Alkm. Boys, (W.-Frisia II, fcparta en D,.T,.S. Dit kunnen voor het sportminnenü publiek zeer mooie wedstrijden worden, zoodat, het D'. T.S-bestuur een groot publiek verwacht. ZUIDiOTAEWOUDjE. Het Btestuur dei coöperatie „Nieuw Leven"1 besloot in zijn Donderdagavond gehouden ver gadering, wederom als 't vorig jaar, een boot tocht te organiseeren voor de schoolgaande kin deren harer ïeden op 23 Augustus. BROEK OP LANGENDIJK. Tot lid van het bestuur van de Banne Broek op Langendijk is gekozen de heer P. Slot A.Pz. BROEK OP LANGENDIJK. Vanwege de slechte tijdsomstandigheden is in de gehouden vergadering der feest-commissie besloten de verjaardag der Koningin niet feestelijk te her denken. Wel bestaan er plannen om de muziek- en zangvereenigingen uit te noodigen tot het geven van een cconcert des avonds. Ernstig ongeluk in Vacantiekamp. Door springen primus-toestel twee dooden en twee gewonden. I Ongeveer een week geleden maakteh wij' er i melding van dat te Katwijk aan Zee eeti kam- peerend student ernstige verwondingen aan het I gelaat had opgeloopen doordat zijn spiritus-toe- stel uit elkaar sprong. Thans meldt een VDl- bericht uit Parijs, dat bij Olermont-Eerrant ten gevolge van het uit elkaar springen van een primus-toestel een kampeertent in brand ge raakte. De zich hierin bevindende vrouw met haar kind overleden aan de brandwonden, ter- j wijl men vreest voor het leven van haar man en haar zwager, die bij het blussdningswerk! j zware verwondingen opliepen. I Uit een en ander blijkt weer hoe uiterst voor- ziebtig men dient om te gaan met kooktoestel- len, die gestookt worden met lichtbrandbare stof fen. Men zij gewaarschuwd, vooral in dezen) kampeertijd. (Hbld.). deze de zakken neergooide en een revolver voor den dag haalde en daarmede van Egdom een kogel in het bovenbeen schoot. Hierna vluchtte de dader met achterlating van een zak met kippen en nog vijf ledige zakken. Van Egdom moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De wond is gelukkig niet ernstig. De marechaus- see uit Veenendaal stelt een nauwkeurig onderzoek in, doch dit is tot nog toe vruchteloos, aangezien men ieder spoor van den dader mist. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. i Twee werklieden door gassen bedwelmd. 1 Donderdagavond zijn twee werklieden te Deven- ter aan den dood ontsnapt. Zij waren bezig met het maken van een keldervloer in Ankersmit's katoen- fabrieken, toen een schuurtoestel met motor gas sen verspreidde, waardoor de beide mannen werden bedwelmd. Een hunner, Kroese genaamd, moest in hét St. Josephziekenhuis met behulp van een zuur stofapparaat bijgebracht worden, hetgeen na zeer langen tijd gelukte. De ander kwam spoediger bij. Buitenland Die catastrofe in Hankau. Hongersnood in de geteisterde gebieden. De toestand in het overstroomde gebied in en om Hankau wordt met den dag erger. Het is zoo goed als onmogelijk om de stad van le vensmiddelen te voorzien ,daar alle toegangs wegen door het water zijn afgesneden. Dagelijks sterven tientallen Menschen van honger. Hun lijken worden door het Water mee gevoerd, waardoor het gevaar van epidemieën zeer wordt vergroot. Men vreest dat het nog maanden zal duren voor het water zal zijn ge zakt. 1 Ook de omliggende dorpen zijn door de over stroomingen ernstig geteisterd. In de geheele provincie H,ankau 'dreigt hongersnood. In vele streken is n.l. de oogst mislukt door de groote droogte, die gedurende een gedeelte van het jaar heeft geheersdnt. Thans is ook de oogst in die streken, die voor de droogte gespaard zijn ge bleven, door de overstroomingen totaal verhield. De afgebrande fabriek van de Firma Kooy en Trompetter te Medemblik. blaar wij vernemen zal deze fabriek niet weder worden opgebouwd Nieuwstijdingen Zware brand te Strijp (Nr-!Btr.) Fen boerderij en drie woningen afgebrand. Donderdag omstreeks half een ontstond door onbekende oorzaak brand in het gehudht 't Ven te Strijp, gemeente Eindhoven. Het vuur ontstond in de boerderij van den landbouwer IVTuin. Een zuster van den land bouwer bemerkte den brand en wekte de overige huisgencoten. In dien tusschentijd In ad het vuur zoon omvang aangenomen, dat de kapitale boer derij reeds geheel in lichtelaaie stond. Van het huisraad kon niets gered worden,', evenmin de landbouwgereedschappen, het Inooi en stroo. Het vuur tastte een blok van drie darnaast gelegen woningen aan, wélke evenals de boerderij met stroo gedekt waren. In minder dan geen tijd stond ook dit blok woningen, be woond door Den Öetelaar, Braat en Bolsters, welke laatste tevens eigenaar is van de drie wo- ïmgen, in vuur. De bewoners konden nog bij tijds gewekt worden, doch van de inboedels kon slechts een gedeelte in veiligheid gebradnt wor den. De aangerichte schade wordt op f 100.000 ge schat. In de boerderij zijn twee geiten en twee varkens in de vlammen omgekomen, Eet andere vee liep in de weide. Een brandkast, waarin; een bedrag van ca. f 5000, is intact gebleven- De Eindhovensche brandweer 'nad een moeilijk blusschingswerk te verrichten, aangezien in de .nabijheid geen water is en de slangen op een af stand van 6 a 700 Ml. o pde waterleiding ge koppeld moesten worden. Alle woningen en alle inboedels zijn verzekerd behalve de inboedel van Braat. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Bechlhouders en Rechthouder- Corsetien WEDEROM EEN KASTEKORT BIJ EEN POLDERBESTUUR. Men meldt aan, het dagblad van Noord-Bra bant uit Philippine: Naar verluidt is bij een dezer dagen gehouden kascontrole op de bescheiden van den onlangs overleden ontvanger-Griffier van den Philippinepolder den heer E. C. een kastekort ge constateerd van pl.m. f4000.—. Naar het blad ver neemt zal morgen een officieel onderzoek plaats vinden. Vernieling door hagelslag. 'Schade van 15 tot 20 millioen francs. Boven Tours heeft een buitengewoon hevig onweer gewoed, dat gepaard ging met een zware hagelbui. Dte hagelsteenen laadden een. buitenge wone grootte. Duizenden ruiten werden er door stukgeslagen. Alle moestuinen in de omgeving van Tours zijn vernield. Die hagelbui, die zeven- BRUTAAL BEZOEK IN DEN NACHT. Kippendief schiet, toen hij zich ontdekt zag. Donderdagnacht te ongeveer half twee, juist tij dens een hevig onweder, hoorde de landbouwer van Egdom nabij de Klomp onder Ede, geraas in de aan den overkant van den weg staande kippen hokken Toen h}j die hokken naderde zag hij het felle licht van den bliksem een manspersoon die eenige zakken droeg, zich verwijderen Hij sommeerde den man te blijven staan, waarop NOODiWiEER IN HET BUITENLAND Groote overstroomingen in Rusland. In het Tchetsdfliwski-district in midden-Rus land heeft een vreeselijk noodweer, gepaard gaan de met groote overstroomingen een voorloopig niet te schatten schade aangeridnt. Hulp-expedities zijn naar het rampgebied ge zonden. Volgens de laatste berichten zijn acht en vijftig personen verdronken, terwijl het aan tal dakloozen in de duizende nloopt. In Zinid-Bluitschland veel waterschade. Te Stuttgart hebben hevige onweders en wolk breuken gewoed, waardoor in het centrum van' de stad en vooral in de Oostelijke voorsteden veel waterschade werd aangericht. Dte straten van de lager gelegen deelen van de stad leken op snelle stroomen, terwijl de pleinen in meren veranderden. In verschillende straten werd het plaveisel omgewoeld. Te Munehen is tijdens een hevigen storm de toren van de uit de 17e eeuw dateerende Neuhau- ser Pfarrkirche ineengestort. Ook in den Zuid-Palts is het zwaar weer ge weest. Te Landau zijn groote verwoestingen aan gericht. De schade aan de oogst is zeer groot. Zware omweders boven Hamburg en omgeving. Boven Hamburg en omgeving "hebben zware onweders gewoed, die begeleid werden door slag regens. i t Op vele plaatsen ontstonden overstroomingen, zoodat de brandweer assistentie moest verlee nen. Een 12-jarige jongen werd op een sport terrein door den bliksem gedood. tn de Lauen- burgerstrasse sloeg de bliksem in een huis, waar door brand ontstond. Dteze kon echter spoedig worden gebluscht. Ook in de omgeving werd schade aangericht. Het Zevengebergte ernstig geteisterd. Het Zevengebergte en het Ahrdal zijn geteis terd door een hevig onweer. Boven Mehlem en Remagen barstte een verschrikkelijke wolkbreuk los, die gepaard ging met hevigen hagel. Ge durende ruim drie kwartier stortten de water massa's onafgebroken neer. De spoorbaan bij Mehlem werd zoodanig beschadigd, dat de trei nen twee volle uren oponthoud kregen. Die zij stroompjes van de A'hr zijn tot geweldige ri vieren aangegroeid. Die Unkelbach in het district Ahrweiler heeft woonlnuizen meegesleurd. Veel vee is verdronken. Die menschen konden zich slechts met moeite in veiligheid brengen. De omvang van de aangerichte schade is nog niet te overzien. Nader wordt nog gemeld, dat in het bijzon-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1