Voor Verstrooiing en Verpoozing logement aan de Grootestraat. D'e verstandhou ding tusschen de beide mantoen liet niets te wen- sehen, maar de grondwerker bedronk zich van tijd tot tijd en was dan min of meer ontoereken baar. Ook thans verkeerde hij in een dergelijke periode, zoodat verondersteld wordt, dat hij de men het beste gebruik maken van Nitrophoska, rihet St. Gamsius-zieloenhuis overgebradnt, doch de volledige messtof. Men voorziet hiermee het gewas van de noodige stikstof in een gewensch- ten vorm, terwijl men den bodem tegelijk met fosforzuur en kali op peil houdt. Men gebruikt dan van deze meststof per Are 6 Kg. waarvan men de helft geeft direct na den pluk, de rest in het vroege voorjaar. "Wij hebben dezen zomer twee bemestings- proefveldjes gehad op aardbeien en wél op de soorten Madamme Ie Fèbre en Jucunds. Deze aardbeien liggen voor het derde jaar. De proef- Yeldjes bestonden ieder uit drie veldjes van 1 Are. Van deze drie veldjes werd een zonder be mesting gelaten, het tweede 'kreeg alleen fos forzuur etn kali, in den vorm van superfosfaat en patentkali, en wel zooveel van ieder als in 6 Kg. Nitrophoska aanwezig is, het derde veldje ■kreeg 6 Kg. Nitrophoska. De opbrengst was als volgt: Madame le Fèbre, èpereeel 1, onbemest 26.4 Kg., perceel 2 bemest met fosforzuur en kali, 36 Kg., perceel -3, be mest met 6 Kg. Nitrophoska 65 Kg Een donkere schaduw bewoog zich over den grond waar zij stonden en zonder verder een woord te bleek bij aankomst reeds te zijn overleden zeggen, was vrouw veldmuis verdwenen. Hoewel Uit heronderzoek bleek, dat de dader, die can vrouw Vink zich eerst niet kon begrijpen, waarom gepensionneerd Indisch militair is, geruimen tijd de veldmuis zoo onbeleefd tegen haar was, en zoo met zijn slachtoffer heeft samengewoond in een maar zonder ,een. w°ord te zeggen was verdwe nen, duurde het niet lang of zij ontdekte de oor zaak. Een groote raaf zat aan den rand van het bosch op een tak. Hij wist toch zoo zeker, dat een oogenblik te voren nog een muis had gezien en nu was deze ineens verdwenen! Hat viel hem geweldig tegen, want hij had juist zoo op lekker muizenont- bijt gerekend. .Buurvrouw Vink, hebt u zooeven niet een muis onbemest 36 Kg., bemest met fosforzuur en kali, 47 Kg., bemest met Nitrophoska, 81 Kg. De helft van het forforzaur en de kali en de helft van de Nitrophoska zijn gegeven in Juli van het vorige jaar, de andere he|Et in Maart- van dit jaar. Deze veldjes hebben ifii weer voor de noogst 1932 de helft van het fosforzuur en de kali, en 'de helft van de Nitrophoska getnad,. Nog zij opgemerkt, dat Üe stand van de veld jes zonder Nitrophoska gedurende den geheelen zomer véél..minder was dan die met deze mest stof bemest. Dp Veldjes met Nitrophoska bemest zaten gedurende, den geheelen pluktijd mooi in het blad, hadden weinig last van onkruid, ter wijl de anderen veel last daarvan hadden. Buiten ia nd PO OTAARLAPPEJLrEX PORT. D|e Italiaansche règeering zal naar alle waar- schijnlijkneid invoervergunningen verstrekken voor pootaardappelen tot een quantum van '20.000 daad in een vlaag van verstandsverbijstering gezien?" vroeg hij'heel vleiend vóór vrouw Vink heeft gepleegd. Reeds eenige malen is hij wegens zich uit de voeten kon maken. „Of weet U misschien 1 1 ook, of hier ergens een muizennest is? Ik houd zooveel van kleine muizenkindertjes!" Bij het laatste smakte hij echter zeer verdacht met zijn tong. Vrouw Vink had gelukkig haar tegenwoordigheid van geest weer herkregen en zeide: „Een muis? Neen, maar een kikvorsch heb ik wel gezien; die sprong zooeven voorbij en ging naar den vijver!ZU had inwendig groote pret, toen zij zag, dat de raaf zicch teleurgesteld met langzame schreden ver wijderde en voorzichtig vloog zij nu, voordat zij naar haar nest terugging, eerst een eindje in tegenover gestelde richting; om de raaf zoodoende op een bij ondervinding, gezelschap waren ontoerekenbaarheid in een 'inrichting verpleegd, maar men heeft nimmer vermoed, dat hij een gevaarlijk krankzinnige was. Het lijk van het'slachtoffer is in beslag ge nomen. Onder een vrachtauto. Donderdagmiddag is te Gulpen de heer Haan uit de gemeente iWïttem door een Duitscho - Ba opbrengt van de Juetmda w: pereed 1 w^hfauto^.mgerrfen ny» gewond. Be SStSS^^tSgStS ILSS'w.?en toestand van den -man is hopeloos. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gistermorgen te drie uur is bij het binnenloopen in de haven van Schokland van de M.K. 87 de 47- jarige L. Romkes overboord gevallen en verdronken. Het lijk, yaarnaar men vischt, was hedenmorgen nog niet gevonden. KIND OVERREDEN. Donderdag is het vierjarig zoontje van den heer Van der Boom in den Nieuwen Nonnendaalschenweg te Nijmegen door een met een paard bespannen orgel ovrreden. Zwaar gewond werd het knaapje niet het St. Canisius Ziekenhuis vervoerd, waar het aan de gevolgen is overleden. MOTORFIETS BEKNELD. Eén doode, één zwaar gewonde. Gisternacht is op den Binnenweg te Rotterdam ter waarop ^^e^ peT^rnen ^te^^im^he^^iree^autcrs bloedzuigers, die aan den rand van het water te S ZttJÏÏ SÏ* *ZL2P°£ vinden waren. De eenden snaterden er weer lustig voor kleine vogelkindertjes. Hoewel de vijver heel helder en doorschijnend was, kon de raaf er geen spoor van een kikvorsch in ontdekken. Eenige watervliegen zoemden pm hem heen en een rups strekte zich met welbehagen in de zon uit. Wat heeft echter een ravenmaag aan zoo'n kleine rups? Die is hoogstens een klein voorproefje een bonbonnetje, maar geen stevig ontbijt. Verdrie tig hapte hij de rups maar vast op en nam van I louter ergernis nog de helft van het blad mee naar binnen, waarop de rups had liggen rusten. „Eet smakelijk!" piepte vergenoegd de veldmuis, die zicch in een der openingen vah den grond had 1 verstopt en dit verbeterde de booze bui van den raaf nu juist niet. Drie eenden waren in den vijver bezig met een bad te nemen en doken, onder vroolijk gesnaten, maar steeds onder water, terwijl de druppels rechts en links om hen heen spatten. Van tijd tot tijd hielden zij de kop een poosje onder water om van den bodem het een of andere lekkere hapje te halen Ze kwaakten er in hun vroolijkheid maar op los. De raaf had het spel der eenden een poosje gade- geslapen en begreep toen, dat hij zich dien morgen moest tevreden stellen met wat groene blaadjes en bekneld geraakt. Een der bereiders is gedood ander is zwaar gewond. („N. Rott. Crt.) "ALi§ GANDHI OP REIS GAAT. Volgens de .Daily Express' heeft Gandhi voor z'ijn overtocht naar Engeland tegen 15 Aug. een plaats derde klasse besproken. Er worden maatregelen besproken om twee geiten mee 'te nemen, ten einde de noodige gei tenmelk te bekomen, wélke het hoofdvoedsel van Gandhi uitmaakt. Overigens zal zijn bagage slechts uit enkele lendendoeken en een groot aantal boeken en pa pieren bestaan. Verscheidene Emgelsche vakvereenigingen Iheb- ben Gandhi u.itgenoodigd, lezingen te houden over zijn denkbeelden en plannen. NACHTWAKER OVERREDEN. Op de spoorbaan van Den Haag naar Rotterdam lustig op los bespatten den ontstemden, raaf geducht, wat er niet toe bijdroeg om zijn booze bui te verdrijven. „Gespuis, dat jullie bent!" mompelde hij bij zichzelf en vloog weer naar den kant van het boscch. Van daag had hij geen geluk. Op een kleinen afstand van het bosch waar de raaf woonde, was een boerderij en het was juist Donderdagavond ruim elf uur ter hoogte van de j *aos ,ef" en net was juist Binckhorstlaan een 51-jarige nachtwaker bij de ®te.ustijd voor de kippen. Het meisje kwam naar spoorwegen, wonende in de Carpentierstraat door ft1"** JÏ! een naar Rotterdam rijdende electrischen trein aan gereden. De man bleef met een groote wonde aan het achterhoofd liggen. Een te hulp geroepen dokter kon slechts den dood constateeren. De G. G D. heeft het stoffelijk overschot naar het Gem. Ziekenhuis overgebracht. Vijftigduizend wcrklaczen meer in Engeland. Het cijfer loopt naar de 2i/2 milliocn. Het aantal werkloozen bedroeg op 27 Juli 2.713.350, of 52.617 méér dan de vorige week en 701.883 meer dan in hetzelfde tijdvak van "het vorig jaar. (H.bld.) Nieuwstijdingen VERBLINDEND LICHT. Wielrijder zwaar gewond. Donderdagavond tegen elf uur reed een auto, ko-' mende uit de richting Haarlem op den Haarlemmer weg dicht bij Sloterdijk. Een andere auto kwam van den anderen kant. Door het scherpe licht van den laatsten wagen werd de bestuurder van de auto die uit Haarlem kwam, verblind. Hij zag niet, dat er een wielrijder voor hem reed en reed op dien fietser in. De wielrijder, iemand uit Haarlemmermeer, kwam onder de auto. Hij brak een paar ribben en linker arm en -been. Hij is naar het Tesselschadezieken- huis vervoerd. DiRAMA TE NIJMEGEN. Een grondwerker steekt in dronkenschap een koopman overhoop. Gistermiddag omstreeks 12 uur heeft zich op de Groote Markt te Nijmegen een drama afge speeld. De ongeveer vijftigjarige groenten- en fruit koopman R. H. Leunk zat o pdat tijdstip achter zijn fruitwagen, toen hij werd overvallen door een' 40-jarigen grondwerker. Deze verkeerde on der* den invloed van sterken drank en had een geoend pscheermes in de hand. Hij bradnt den kóópman daarmede een ernstige wonde aan den hals toe waardoor de slagader doorgesneden werd. Hevig bloedend stortte het slachtoffer ter aarde. Dte politie arresteerde den grondwerker, die een wezenloozen indruk maakte. Hij riep steeds. ,,Tpch ben ik geen moordenaar", en liet DE TOESTAND VAN MGR. NOLENS. Lijdende aan een ernstige nierziekte. Het R. K. blad „Ons Noorden" meldt, dat de ziekte van mgr. Nolens een ernstige nierziekte is. Mgr. Nolens schijnt de kiemen van de ziekte reeds lang bij zich gehad te hebben en gevoeld. Voor hij enkele maanden geleden naar Genève ging, openbaarde zich de ziekte in ernstige mate en hun, die hem in die dagen ontmoetten, viel het op, dat hij niet de oude was. In Genève moest hij zijn taak aan anderen overlaten en ging hij op medisch ad vies naar Nederland terug. Daar heeft hij nog een enkele maal een wandeling gemaakt en tot midden in den winter langs de zee gewandeld, totdat de voortwoekerende kwaal hem op het ziekbed wierp, waar hij nu reeds een maand onder de behandeling der doktoren is, die nu officieel mededeellng heb ben gedaan, dat zijn toestand ernstig is. UIT DE MIJNINDUSTRIE. De „Laura" morgen gesloten. In verband met den minder gunstigen toestand van de Limburgsche mijnindustrie wordt morgen op de mijn „Laura" te Eygelshoven weer niet ge- werkt. Op de „Juliana", de andere mijn van ge- zich gewillig wegleiden. D|e koopman werd naar noemde Mij, wordt wel gewerkt. DE ZWARTE ROOVER. Een Dierenverhaaltje. Voor het Zonnetje nog goed en wel besloten had haar eerste stralen op den boschrand te doen schij nen, schrok vrouw Vink, die dien afgeloopen nacht zoo heerlijk in haar nestje had geslapen, wakker! Zij had iets hooren piepen en keek dan ook met haar slaperige oogjes verward om zich heen. Wéér hoorde zij piepen, ditmaal heel hard en plotseling voelde zij, dat een van de door haar bewaakte eitjes zich geheel eigenmachtig omdraaide en een oogen blik later lag er iets warms en vochtigs naast haar, iets met een geel snaveltje, dat zich vanaf het eerste oogenblik wijd opensperde. Het piepen hield van nu af aan niet op en ook de andere eieren ver toonden pogingen om zich binnen korten tijd in kleine vinken te veranderen. Vlug werd vader Vink nu van zijn uitkijk naar het nest geroepen en nu moest hij aan het werk gaan om vier hongerige magen te stillen. De kleine Vinkjes hadden meer dan gewonen eetlust! Op het weiland trof moeder Vink de veldmuis aan en verheugde zich er reeds over een praatje met haar te kunnen maken over hare familie en over haar huiselijke zargen. Het muisje had dien mor gen echter niet heel veel tijd; anders kon zij zoo gezellig oploopen met vrouw Vink en nu stelde zij nergens belang in, zelfs niet in het weer en, tegen haar gewoonte in, had zij dien morgen buiten gewoon druk. „Vermeerdering van mijn gezin!" zei ze tegen vrouw Vink, „ik heb het heel druk en moet zien, dat ik een paar van die heerlijke, sappige peentjes uitgraaf!" kippen, die haar reeds kenden, begonnen allen een luid: „Tok, tok-tok-tok!" aan te heffen. De kloek met haar kuikens kregen wat extra voer op eenigen afstand van de andere kippen, opdat zij er niet met elkander om zouden gaan vechten. De kleine kuikentjes propten zich zóó vol, dat zij bijna niet meer konden loopen, zoodat het net dikke, gele bolletjes op pootjes leken. t De raaf had het kakelen der kippen gehoord, vloog naderbij en vond een schuilplaats op het dak, vanwaar hij de kippen en kuikens kon gade slaan. Het water liep hem in den mond, toen hij die kleine kuikentjes zag en hij kon nauwelijk wachten, totdat het meisje weer weg was. Toen plotseling als een pijl uit een boog vloog hij naar beneden, sloeg zijn klauwen in een van die aardige kuikentjes en verdween ermede naar het woud, waar hij het arme diertje, dat niet dicht genoeg bij Zijn moeder gebleven was, opat. Nu geraakte hij weer in zijn humeur na zoo'n feestmaal! De boer was ecchter door het hevige gekakel van de kippen naar buiten geloopen en begreep, dat er onraad was. Hij kon nog juist zien, dat de raaf met het kuiken wegvloog, doch voordat hij naar huis was geloopen en zijn buks had gehaald, was de roover verdwenen. „Pas jij maar op, leelijke kuiken dief; ik krijg je wel!" sprak de boer bij zich zelf. En den heelen middag bleef hij opletten, of hij den roover niet zag. De raaf was echter heel slim en bleef dien dag verder weg, want hij had de glimmende loop van den buks van den boer in de zon zien schitteren. De volgende morgen toen de raaf wakker werd dacht hij met genoegen aan zijn feestmaal van den vorlgen dag en daar hij het niets kwaads vermoe dende kuiken zoo gemakkelijk had verschalkt, was hij van plan nog eens te trachten zoo'n malsch boutje te pakken te krijgen. Hij vloog tot op eenigen afstand van de boerderij en om de aandacht niet op zich te vestigen, liep hij het laatste deel, totdat hij in de buurt van het kippenhok was. Het meisje kwam, evenals gisteren, de kippen hun voer brengen. Eerst keek zij haar alle kanten of zij de raaf niet zag en daar er slechts een paar mus- schen heen en weer vlogen, opende zij de deuren van het hoenderhok en strooide het voedsel om zich heen. Ook de kloek met haar kuiken kreeg haar extra deel. De kippen-moeder, die gisteren een van haar kui kentjes had zien wegrooven, liep bezorgd om haar kinderen heen en hield een waakzaam oog op hen. Kuikentjes zijn echter dikwijls heel erg eigenwijze diertjes. Daarom liepen er toch een paar van de moeder weg. Eensklaps schoot de raaf op een van de dier tjes af en eer de moederkip het kon voorkomen, sloeg hij zijn klauwen om het diertje en voerde het mee naar het bosch. Dat was te veel voor den boer! Hij besloot nèt zoo lang te wachten, totdat de roover weer terugkeerde; hij kende de raven., als zij zoo lekker gesmuld hadden, werden zij steeds brutaler en kwamen dan weer terug. En jawel hoor de boer had zich niet vergist, toen hij bij zichzelf redeneerde, dat de raaf 's middags zou terugkomen. Inderdaad tegen het middag-etensuurtje kwam de vraatzuchtige raaf weer voorzichtig aan sluipen. Maar nu hij twee maal zonder moeite een kuiken had geroofd, was het niet meer zóó vreeselijk voorzichtig. Op het erf stond een regenton; daar ging hij achter zitten en bespiedde zijn prooi. Het zonnetje scheen heerlijk en moeder Kloek en de kuikentjes namen een fijn zonnebad in het warme zand. De raaf zag dit en wilde nu een gunstige gelegenheid afwachten om zich een nieuwe maaltijd te verschaf fen. Hij had nu echter buiten den waard gerekend. De musschenfamilie, die onder de dakpannen der boerderij haar nest had, zag van daaruit de raaf acchter de regenton zitten en begon op een vreese- lijke manier te tjilpen. Zij hadden de roofpartijen van de vorige dagen gezien en waren erg boos ge- „Neen maar, dan ga ik mee naar je huis, als je het goedvindt, vrouw Muis!" Ze wachtte niet op antwoord, maar volgde de veldmuis tot haar huisje en ging met haar naar binnen. In de eerste oogen- blikken was zij wel wat veranderd, want eerlijk M,H6«gdDotgr^P hu! dui ^oedertro^ niet van vrouw- weest" op den brutalen raaf ^Zij""gingen^nu^onop Muis toen zij die kleine, naakte, wriemelende houdelijk heen en weer vliegen over het erf en om hoopjes zag, die nog niet eens konden zien en niets deden, dan jammerlijk piepen. Ze zweeg wijselijk maar dacht bij zich zelve: „Smaken verschillen'" In ieder geval was ze nu dubbel blij met haar kleine schreeuwers. de plek, waar de hen met haar kuikens wilden zij haar waarschuwen. De hen verstond Se musschentaal echter niet en begreep niets van al dat lawaai om haar heen. Rustig stak zij de kop onder haar veeren voor een middagdutje! De kuikentjes, die heelemaal niet slaperig waren, benutten deze gelegenheid om eens op verken ning uit, te gaan. Een kuikentje liep weg en kwam vlak bij de regenton, waar de raaf begeerig stond te wachten, gereed op zijn klauwen in zijn prooi te slaan. Toen viel er eensklaps tweemaal achter el kander een schot. Het kuikentje tolde hevig ver- scchrikt over den grond en viel op den rug, krab belde weer op -en verborg zich ijlings onder de vleu gels van moeder, die wakker was geworden en ang stig om zich heen keek. Het schot had de raaf getroffen en deze lag nu dood naast de regenton. In zijn begeerigheid had hij heelemaal niet meer aan den boer gedacht, die reeds den geheelen dag op hem had liggen wachten. De kippen waren erg blij en de musschen hadden het druk om de blijde boodschap aan de andere vogels over te brengen. Spoedig wist dan ook de geheele omgeving het nieuws. De veldmuis liep vergenoegd om haar nest heen; de vinken durfden wederom wiegeliedjes voor hun kroost te zingen; de spreeuw keek zijn vrouwtje heel gelukkig aan en haalde diep adem voor een bijzon der mooien triller. Zoo was het geheele vogelvolkje gelukkig en blij dat de slimme, zwarte roover verdwe nen was en zij weer in vrede met hun kinderen konden leven. (Nadruk verboden). EEN EENVOUDIGE METHODE OM WATER TE DISTILLEEREN. Bij vele proefnemingen en ook bij verschillende apothekersrecepten wordt gedistilleerd water ge bruikt. Dit kan men zelf heel eenvoudig maken. Bevestig over de tuit van een ketel, zooaïS de tee- kening aangeeft, door middel van een touwtje aan het hengsel, een omgekeerd kopje en zet hieronder zoodanig een bakje of een tweede kopje neer, dat de druppels die uit het omgekeerde kopje lekken hierin komen te vallen. Zet dan de ketel op het vuur. De stoom, die ontstaat, doordat het water gaat koken, druppelt nu als „gedistilleerd water" in het lekbakje, dat men natuurlijk van te voren (in kokend water) moet hebben schoongemaakt, anders heeft het distilleeren (zuiveren) geen nut! (Nadruk verboden). WAAR ZIJN DE KINDEREN? In het Donkerbergsche bosch woont een stokoude vrouw, die omdat zij zoo leelijk is als een „heks" wordt beschouwd. En natuurlijk hebben de kinderen weer niets beters te doen, dan de oude te kwellen, te plagen, uit te schelden en te treiteren. Vooral wordt zij, om den vorm van haar huisje, dat gebouwd is in den vorm van een groote laars, bespot. En de arme oude vrouw, die heelemaal geen „heks" is, loop maar zuchtend achter de kinderen aan en ergert zdch iederen dag, dat zij zoo slecht kan loopen en de rekels niet eens te pakken krijgt. Deze weten echter steeds te ontkomen en verstoppen zich dan in de omgeving. Op onze teekening hebben zich ook een aantal kinderen verstopt; het zijn er niet minder dan zeven! Zien jullie ze soms? (Nadruk verboden). MENEER OEHOE EN PIETJE KOPPIEKRAUW. Pietje Koppiekrauw moet eind-examen doen. Hij heeft zijn mooiste jasje aangetrokken, met die pa- relmoer-knoopen en een broek met een bies. Ook meester Oehoe heeft zijn deftigste zwarte jas aangetrokken, 'zijn mooiste witte vest en zijn kleurigste spikkel-dasje. Achter zijn oor heef hij zijn gouden potloodje gestoken. Maar Pietje Koppie krauw heeft examenkoorts; en niet zoo'n heel klein beetje ook! Hij kan maar niet het vraagstuk oplos sen, dat meester Oehoe op het bord heeft geschre ven. Kunnen jullie het misschien. De teekening, die op het bord staat, moet in één lijn worden getrokken, zonder dat men een streep tweemaal trekt. Maar pe potlood mag niet van het papier worden getild, voordat de heele figuur is afgeteekend! Probeer het eens en fluister het dan die arme Koppiekrauw in zijn oor, want hij staat te bibberen van angst, dat hij zal blijven zitten. (Nadruk verboden) DAT IS GEEN GRAP! Hier zien jullie dezelfde lijn in drie verschillende diktes. Een heele dikke, ,een middelsoort en een dunne streep. Natuurlijk kan men de lijn nog veel dunner teekenen, als men een héél fijne pen neemt; men kan de lijn dat wil zeggen „theoretisch" wel honderdmaal, wel duizendmaal, ja zelfs wel millioenmaal zoo dun teekenen als op onze afbeel-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4