en de aerates».- Voor onze Lezeressen óok wei eehs rust hebben! Dat vind ik ook! klaar als je geen briefjes zendt, krijg ik ook geen raadsel- oplossingen en dat is nu wel heel goedkoop voor de j redactie, want die hoeft geen prijzen uit te deelen, maar daarom is het niet begonnen! Al geef je maar i een briefkaartje met oplossingen. En nu gaan we weer raadselen: Van allerlei, flatteerde japonnetjes; Hjet Ëmgelsch borduursel, dat langen tijd in de ban was, wordt •nu bij voorkeur gedragen en als japon en' als blouse bij de manteljapon. OPLOSSINGEN. LETTER AC. 1. De beide wijzers van een klok. 2. Roodborstje. 3. Erwten in de vrucht. 4. Een kam. NIEUWE OPGAVEN. ding! Maar kan men die lijn en dat is de vraag, LETTER AE. die hier beantwoord moet worden zóó dun tee- kenen, dat zij in het geheel geen plaats meer in neemt en toch duidelijk te zien is? Ik vrees( dat jullie zonder de oplossing te zien, wel niet zult sla gen een uitweg te vinden. Toch is de zaak ver bluffend eenvoudig. (Nadruk verboden). Ik ben de naam van een specerij en besta uit vijf letters. De eerste twee zijn een jongensnaam. De laatste drie bevatten brandstof. Wat ben ik? HET WEEKPRAATJE VAN OOM MAARTEN. Beste neefjes en nichtjes: Nu zijn jullie zeker allemaal met vacantie, hè? Geniet maar flink. Later, als je een waardig lid van deze maatschappij bent geworden en je krijgt dan een week, hóógstens twee weken vacantie, verlang je maar wat dikwijls weer naar je kinderjaren, waar je half Juli al vacantie kreeg en niet meer naar de schoolbanken terugkeerde, voordat September in het land was gekomen. Ik kan wel merken, dat de vacanties zijn aangebroken. De straten ik zit nog in Den Haag worden onveilig gemaakt door heele troepen kinderen. En dan het stille strand hier! Nee maar, dat moesten jullie een zien.. Dat is een heele stad van tenten, allemaal op het strand. Er is zelfs een politietent en een tent voor de mannen van de reddingsmaatschappij, die iemand, als hij wil verdrinken met eigen levensgevaar weer erüit helpen, want je hebt altijd van die onvoorzich- tigen en in zulk een vrij bad, die gaan te ver in zee en een badmeester is hier niet; ieder zwemt op eigenrisico. Er gebeurt dan ook vrij dikwijls een ongeluk de zee is verraderlijk en de zandplaten veroorzaken gevaarlijke stroomingen, die iemand ge heel onder water kunnen zuigen. Maar zoolang het bij „baden" blijft, is het absoluut gevaarloos. Wij zitten hier dikwijls heele dagen aan het strand. Mies, die weer terug is uit Bloemendaal, heeft haar schop meegenomen en graaft allerlei zandkasteelen; ze heeft een vriendinnetje bij haar. Tante Gé heeft thee meegenomen en een spiritusstelletje en als echte zigeuners zetten wij onze eigen thee. Het smaakt wat fijn. En dan maar roosteren in de zon. Zouden jullie geen zin hebben om mee te doen? Wie weet misschien kom je later o&k nog wel eens hier. Veel briefjes krijg ik niet. Zeker ook vacantie. Die arme pen en die inktpot mogen 2. Mijn geheel is de naam, die scheepslieden aan hun dagelijksche portie drank geven. En ik besta uit 6 letters. De eerste drie vormen een lichaamsdeel. De laatsté drie zijn een jong diertje behoo- rënde tot ons vee. Wat ben ik. 3. Mijn geheel is de naam van een gevreesd roof dier, en bestaat uit 8 letters. Mijn eerste drie letters vormen een slechte menschelijke eigenschap. Mijn laatste vijf letters zijn de naam van een dier, dat hoe langer hoe meer door machcine's wordt verdrongen. 4. Ik ben een drank van vier letters. Neem mijn derde letter weg en gij hebt de eerste letter greep van het geheel. Ik ben een toiletmiddel. Neem mijn laatste letter weg, dan besta ik nog slechts uit twee letters en vorm het tweede deel van het geheel, dat de naam is van een beroemde Mohammedaansche bedevaartplaats. Ziezoo, daar staat het stelletje weer. Het zijn aardige raadsels. Ik ben benieuwd of jullie ze op lost. Ik stel een extra-prijs beschikbaar voor diegene die het tweede lot trekt bij de uitloting van den prijswinnaar! Dus dapper aan slag. Hieronder nog wat correspondentie. En nu vele groetjes van mij en Bolleboos: Je prijs kwam je zeker goed te pas, wel, je pas zoo'n fijn boekenkastje hebt gekregen? Ja, dat is goed. Dat zullen we samen wel eens gauw opknappen! Dag jongelief! Maanmannetje: Natuurlijk mag je meedoen. Dat hoef je niet te vragen. Ik vind het alleen altijd zoo plezierig, als de nieuwe neefjes en nicchtjes mij even een briefje schrijven met wat bijzonderheden, als iets over hun school, hun huis, de straat waar ze wonen, hun broertjes of zusjes, hun speelgoed, hun huisdieren, enz. enz. Dat is voor de kennismaking, zie je! Windvlaag: Voor jou geldt hetzelfde als voor „Maanmannetje", maar je moet er voor al aan den ken, dat je in elk briefje steeds, al ben je al honderd jaar raadsel-neefje, naam, adres, schuil naam en leeftijd vermeldt. Dat vergeten de andere neefjes en nichtjes wel eens. Maar bij de oplossingen van de rs;adsels tellen die dan 1 punt minder, hoor Want Oom heeft geen tijd, om alles na te gaan; en ik heb zoo véél raadselkinderen! Dag Windvlaag! Ik hoop, dat je een trouwe schrijver bent. IMiOfflE SNUFJES. Om te beginnen met de nieuwe modesnufjes willen wij u een witte handtasch noemen, die bij alle japonnetjes gedragen kan" worden en gemaakt wordt van waschbaar leer of linnen. Witte japonnetjes worden gedragen met ge kleurde ceintuurs, bloedrood, groen korenblauw. Witte lederen sandalen, die dén voet geheel vrij laten en schoentjes, die van zwart lak en wit wldleder gemaakt zijn, worden veel bij ensembles gedragen. Een overgroote keuze ziet men in allerlei kettingen, in de tinten der japonnen of geheel in tegenstelling er mee. Meh ziet ook z.g. Ne gerkettingen en dikke paarlen pp min of meer nonchalante artistieke wijze aangeregen. Voor sportieve doeleinden en over dag draagt men wildlederen en zijden handschoenen en 's a- vonds is het nieuwste filet handschoenen. Men heeft voorspeld, dat de enkels der dames zeer dik zouden worden, omdat er géén hooge, laarzen meer gedragen worden. Die profeten heb ben ook voorspeld ,dat alle dames op den duur kaal zouden worden, omdat zij zich de haren )lieten afknippen. Niets van dat alles is echter bewaarheid geworden. Een vrouw, wier lichaam niet door een corset ingeregen is, behoudt een regelmatig figuur. Wanneer zij echter neiging heeft tot dik worden, dan verdeelt het vet zich gelijkmatig over liiet ge- heele lichaam en niet alleen op die plaatsen, die door het corset niet ingeregen zijn. Een slank figuur heeft geen corset noodig, hare bewegingen zullen daardoor meer soepel zijn. Het haar, dat kort gedragen wordt, .zal aan schoonheid winnen, ook' zal Inet in den regel veel dikker worden, door het vele "bijknippen én door dat de porieën meerdere toevoer van lucht heb ben en men het korte haar gemakkelijker kan borstelen. Zonder hooge laarzen, stijve corsetten en dikke haarknoedels bewegen de tegenwoordige vrou wen zich veel gemakkelijker en zien er met lage schoentjes, aardig gekapt haar en corset- looze figuren veel jeugdiger uit dan de vrouw van voorheen. kbagen en shawls. Een japon ziet er dadelijk veel gekleeder uit, indien we de halsuitsnijding garneeren met een shawlkraagje, ingezet stuk, omslag van witte zijde, schuine zijden biezen of wanneer we een vest, met of zomder lingerieplooitjes maken. Hoe wel we de Bertha-kraag misschien niet zoo mo dern meer vinden, staat deze toch altijd zeer flatteus. Zijden shawls worden ook om de halsuitsnij ding gelegd, terwijl de einden dan door knoops gaten worden gehaald, die zich onder de 'nals- utsnijding bevinden, en de shawl tot de taille doen reiken. Ook meisjesjurken worden veel met kragen en shawls afgewerkt, deze dragen er zeer veel toe bij om een aardig geheel te krijgen. Flatteus is de kleine ronde kraag, die hoog gesloten is bij de overhemdblouses, waaruit dan een geplissieerde jabot komt. HANDSCHOENEN. De nieuwste, maar niet de mooiste handschoe nen zijn gemaakt van zwart chevreau leer met roode garneering. Op de plaats, waa roe nagels zitten, zijn ze rood beschilderd, in de kleur, zooals men tegenwoordig gelakte nagels wel ziet dragen. Op de vingers staat deze lak al niet mooi, op de handschoenen is Inet afschuwelijk. Inderdaad verlangt de mode fantasie, maar dan toch zeker in de eerste plaats ook een goeden smaak. ALLEjRNIEUWSfFE VOILE. Bekoorlijke organdie japonnetjes worden ge dragen, bedrukt met vele bloemen en een flu- weelen ceintuur die op den rug gestrikt wordt 'en met, lange einden op de rok neerhangt. Om er aardig gekleed uit te zien behoeft men volstrekt nog niet zijn toevlucht "te nemen tot de kostbare stoffen, mits men bij, het kiezen der patronen maar rekening "houdt met zijn figuur. OOSTEBSOHE INVLOED. D(e Parijsche koloniale tentoonstelling zal zeer zeker ook haar invloed op de komende mode doen gelden. De Japansche danseressen met hare in damast gewikkelde fijne lichaampjes en de Ana- mieten met hunne kegelvormige hoofdtooi Ineb- ben op de tegenwoordige mode hun invloed wel doen gelden. Zij leeren ons de meest gewaagde kleuren wederom dragen, waarb ijechjfjer in het oog ge- houden moet worden, dat zij met elkander moeten j harmonieeren. Een gevolg hiervan is ook, dat J men zoo heel veel gekleurde manteltjes ziet dra gen, die bij de zomerjaponnetjes een groote rol spelen. >1f Blouse van zacht rose crêpe de chine, die met biezen wordt gegarneerd welke dén indruk ma ken alsof het apart ingezette deelen zijn. Over de jabot gaat een patte met "kristallen knoopje. II. Fijn wit linon wordt voor deze blouse ge kozen, De garneering bestaat uit kleine gerim pelde volants, de kraag en "korte mouwtjes heb-- 'ben eveneens kleine volants. Zwart fluweelen strik komt uit de kraag. III. Ivoorkleurige crepe .georgette blouse met puntig ingezette stukken, waarboven een gebor duurd mono.gram. Hals en mouwen worden met Schuine biezen afgewerkt. Overhemdblouse van rose crêpe de chine met kleine lingerieplooitjes. Omliggend kraagje pa- relmoerknoopen aan de voorzijde. Gekleede witte georgette blouse. Kraag, dub bele jabot en korte mouwtjes zijn met een open randje gegarneerd, evenals de voorzijde der blou se, die in den vorm van een dubbele bolero wordt opengemaakt. Marine-blauwe wollen manteljapon. De rok valt in lichte klokken, met regelmatig inge zette deelen, die zich eveneens bij' het manteltje dat met een lus over twee knoopen sluit, her halen. De kraag is met witte geribde zijde af gebiesd, terwijl de onder de mantel gedragen blouse eveneens van witte zijde is. Zonder mou wen en met een kraag, die in een strik eindigt, terwijl de rechter voorkant met puntjes over de linkerzijde slaat en met knoopjes wordt dichtge knoopt, 1 Blauw-wit gemoesd japonnetje met afstekende kraag en das, korte mouwen, op de schouder vast geknoopte epauletten houden de marineblauwe doek vast die om den puntigen halsuitsnijding wordt gelegd en in een knoop eindigt. Geplisseerde japon van groen crepe de chine met kraag, eveneens geplisseerde das van don kerder tint groene foulard zijde. Een ceintuur van zwart lak geeft de taille-lijn aan. WAT ETEN WIJ EjE?Z)E WEEK? Zondag. Tomatensoep. Biefstuk, Snijboonen, Aardappelen Blanc manger. Maandag. -D Bunderlapjes. Prinsesseboonén, Aardappelen. Bes- senvl amet biscuits. Dinsdag. Bosbeef. Andijvie, Aardappelen- Qhocoladepud- ding met vanillesaus. YOOB. DIEN AVOND. Voor den avond worden in dit zomer-seizoen japonnetjes gemjaakt van organdie, voile, mous seline, Etngelsch borduursel enz., deze^ stolten leenen zich buitengewoon goed tot het ma en Tomatenvla. Koud vleeseh- Postelein, aardappe len. Banaan- Donderdag. Sa-ucijsjes. Bloemkool, aardappelen- Griesmeel m. gestoofd fruit. V rijdag. Bloemkoolsoep. Gebakken schelvisch- Sla en kom kommer. Gebakken aardappelen (watergruwel-) Bloemkoolsoep. Hijst met gestoofde tomaten- Sla en komkommer en eieren. Gebakken aardap pelen. Zaterdag. Varkens karbonade. Worteltjes, Aardappelen, Hangop met beschuit en suiker. Zooals ik in mijn voorlaatste recepten beloofde, zoju ik dezen keer de inmaak van uitjes en au gurkjes met u behandelen, terwijl ik dan tevens nog eenige recepten geef voor het maken van zoetzuur. Augurken in het zuur. •200 augurken, 1 flesch azijn, een paar takjes venkel, gemberwortel, 2 Spaansche pepers, 20 gr. zout, eenige laurierbladen, perkamentpapier. Dg augurken worden flink afgeborsteld en een nacht in zout gezet en daarna in een vergiet gedaan om ze uit te laten lekken. We koken de azijn en laten ze daarna geheel afkoelen. Een keulsche pot hebben we terdege gereinigd met warm sodawater en flink pa gespoeld en daarna worden de augurkjes er in geschikt met de kruiden er tusschen, waarna de koud geworden

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5