NIEUWE Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang - lilnui: Fifma I. H. «IM Meur 1. H. KEIZER. Bureel Noordsclrade. StemmingsbeeldGroentenland Uit den Omtrek No. 94 TELWOON INTERCOMMUNAAL NO. O. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1931 LAMCrEDUkER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Stemmingsbeeld uit Groentenland. 'k Ben een trouw lezer van de Tuinderij, het officieel orgaan van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. En zoo kon het wel moeilijk anders, of mijn oog moest wel vallen op een ingezonden stuk in genoemd blad van Vrijdag j.l., afkomstig van twee bekende personen uit onze naaste omgeving, n.l. van de heeren G. Barten, voorzitter van Tuinbouwbelang te Noordscharwoude en H. Glas, praeses van „Groen- tencultuur" te Broek op Langendijk. De heeren zijn het niet eens met een in een vorig Tuinderij-nummer geplaatst redactioneel artikel en zonden een ingezonden stuk. Mijn eerste gedachte, na het lezen van het epistel was: 's jongen, daar ben ik goed afgekomen. Immers heb ik ook in deze rubriek over deze zaak geoordeeld als de betrokken schrijver in de „Tuinderij". En deze moet nu 't spit afbijten en ik word onge moeid gelaten. Wat 'n boffer. Doch laat mij eerst de heeren aan 't woord laten, de zaak wordt op waardige wijze aan de orde ge steld, hier heeft men met een eerlijke, rond uitge sproken meening te doen. De misère der N.-H. vroege aardappelkweekers. Zeer geachte Redactie, Mogen wij naar aanleiding van het stukje in de Tuinderij van 24 Juli over de aardappelmisère en de daarvoor eventueel te bieden steun een plaatsje in de Tuinderij voor het volgende: Om verschillende redenen wordt de actie voor steunverleening door zeer velen afgekeurd. Ook wij behooren daartoe en meenen beslist, dat een dusdanige steunverleening sterk is af te keuren. Want wat is nu de juiste verklaring van steunver leening? Immers, dat er hulp noodig is, of juister, dat men hulpbehoevend is. Als wij nagaan (wat van algemeene bekendheid is) de steun welke het vorige jaar geboden is aan die tuinders, die door den hagel en door het water schade hadden geleden, dan vra gen wij ons onwillekeurig af, hoe zal het nu gaan met de geleden schade van de aardappelbouwers? Het vorige jaar toch zijn er belangrijke sommen uitbetaald aan tuinders, die heel goed in staat waren zichzelf te redden en later een oogst hebben geteeld, waar tientallen tuinders aan den Langendijk naar hebben gewatertand. Tuinders, daarentegen, die ook getroffen waren door een natuurrampde draaihar- tigheid en de buitengewoon zware regenval, waar door hun heele kooloogst bijna is vernietigd gewor den,, hebben geen cent ontvangen, terwijl er velen bij waren, die steunbieding heel noodig hadden. Wat er nu gebeuren zal met de steunverleening aan de aardappelverbouwers, wij weten het niet, maar wij weten wel, dat rijk en arm zich hebben opgegeven en dus steun verlangen. Er blijkt toch, dat velen zich hebben opgegeven, die zichzelf heel goed kunnen redden, er zijn er bij, die bij wijze van spreken financieel de beenen stevig onder het lijf hebben, er zijn er zelfs bij, die finan cieel sterk zijn. Daar komt nog bij, dat er onder die goed gesitueerden ook nog zijn, die het vorige jaar een zeer goed bouwjaar hebben gehad. Terwijl er daartegenover weer anderen zijn, die het naar onze meening wel noodig hebben, maar zich niet hebben opgegeven, omdat zij, als het eenigszins kan, er zich zelf willen doorslaan. En als wij de zaak nu goed bezien, zou er dan bij sommigen, die zich hebben opgegeven, wel van schade sprake kunnen zijn? Immers men gelooft nu toch algemeen wel, dat bij een gewonen oogst de aardappelen dit jaar zeer weinig zouden hebben opgebracht. Er zijn er toch bij, die met den finan- cieele uitkomst van den aardappelbouw net zoo goed, enkelen nog hooger opbrengst hebben verkre gen dan het vorig jaar, terwijl ook nu nog de nateelt veel kan goedmaken. Men vraagt zich onwillekeurig af, waarom heeft men zich voor schadevergoeding opgegeven? Dan moet hét antwoord zijn de uitdrukking, die wij van iemand hoorden: „Als er wat te plukken valt, dan zullen wij er bij wezen en plukken mee." Ons dunkt, commentaar is hier overbodig. Overigens, waar moet het heen, als bij iederen te genslag maar steuncomité's worden samengesteld? Zou het niet nu reeds noodig zijn een steuncom- missie samen te stellen voor de vroege koolbouwers? Zal het misschien aanstonds ook noodig zijn een steuncomité samen te stellen voor schade ontstaan door de draaihartigheid. Zoo zal men tot in het oneindige kunnen door gaan. Tenslotte, waar moet het geld vandaan ko men? moeten zij, die met alle macht beproeven zon der steun er door te komen, er ook nog aan mee betalen? Wij weten, dat wij de tolk van zeer velen zijn, die meenen, dat aan deze zaak openbaarmaking moet worden gegeven, opdat er te bevoegder plaatse mee worde gerekend. Onze dank voor de plaatsing, G. BARTEN, Voorz. van „Tuinbouwbelang" te Noord-Scharwoude." HENDRIK GLAS, Voorz. van de Tuinbouwvereeni- ging „De Groentencultuur" te Broek op Langendijk. Allereerst deze: het door de heeren ingezonden stuk onderschrijf ik, behoudens twee zinnen. Wat wordt opgemerkt over vergoede schade, in Juni '30 door zwaren regenval en hagelslag veroor zaakt, is m.i. volkomen juist. Rijk en arm gaven op, welke schade er aan het aardappelengewas is toegebracht. Hier meen ik even onze menschen te mogen rechtvaardigen in hun doen. Allen toch ontvingen als lid hunner organi satie een in te vullen biljet, het invullen en inleveren op zich zelf meen ik niet te mogen aanduiden als een rechtstreeks verzoek om schadeloosstelling. Ver schillende leden hebben daaraan zelfs geen oogen- blik gedacht. Dat goedgesitueerden ook opgaven, och zulke gevallen komen nu eenmaal en soortgelijke gevallen altijd voor. Vandaag vernam ik van een geval, waarin een zeer goed gesitueerd tuinbouwer zich ten raadhuize van zekeren gemeente vervoegde om bonnen voor levensmiddelen. Dat hij een vergeefsche reis ondernam, behoeft wel geen betoog, evenmin, dat hem het onderhoud ten raadhuize lang zal heugen, als de man ten minste voldoende eergevoel heeft. 't Is ten eenenmale buitengesloten, dat voor alle tegenslagen in het bedrijfsleven steuncomité's kun nen worden opgericht. Ook hierin ga ik met het stuk geheel accoord. Zie ik de zaak goed in, dan is er geen schijn van kans op schadeloosstelling uit de publieke kas voor geleden verliezen door de aardappelenziekte. Als de inzenders deze vrees koesteren, dan kunnen ze gerust zijn. De Medemblikker Couraht toch be vatte in zijn nummer van 8 Augustus een adver tentie van den Burgemeester van Opperdoes, waaruit duidelijk blijkt, dat er aan schadevergadering niet gedacht wordt. De heer Burgemeester van Opper does deelt mede, dat het niet uitgesloten is, dat aan de zwaarst getroffenen steun zal worden verleend in den vorm van rentelooze voorschotten. Wie meent daarvoor (te Opperdoes natuurlijk) in aanmerking te komen, kan zich ten raadhuize melden. Nu kom ik tot de zinnen, waarmede ik het niet eens ben, eigenlijk is het er maar één, de eerste wil ik er duidelijkheidshalve bijnemen. „Om verschillende redenen wordt de actie voor steunverleening door velen afgekeurd. Ook wij behooren daartoe en meenen beslist, dat een dusdanige steunverleening sterk is af te keuren." Nu zit er in de uitdrukking „dusdanige steunver leening" voor mij veel duisters. Wat de heeren er onder verstaan, weet ik niet, dewijl ze er geen ver klaring van geven. Het woord „dusdanig" veronderstelt een vooraf gaande uiteenzetting, die geheel ontbreekt. En dat is jammer, wijl deze leemte lichtelijk tot misvat- stand aanleiding geeft. Ik kan nu meenen, dat de j heeren alle steunverleening uit den booze achten. Is dat het geval, dan ben ik het met hen niet eens. Waar echter een man als Dr. Colijn èn in zijn bekende radio-rede over de conferentie van Genève en onze handelspolitiek èn later in een hoofdartikel in de Standaard nadrukkelijk steun van overheids wege aan land- en tuinbouw heeft bepleit tot in standhouding der bedrijven, daar kan ik moeilijk van de heeren G. Barten en H. Glas voornoemd aannemen, dat zij elke steun verwerpen. Dat is m.i. niet vol te houden. Mocht dit echter toch het geval zijn, dan zouden de heeren zulks nader dienen uiteen te zetten. 1 Nu neem ik aan, dat zij zich kanten tegen een steunverleening die het karakter van schadeloos stelling zou aannemen, en in dit geval ben ik het volkomen met hen eens. i En daarvan komt trouwens niets. Overigens alle waardeering voor het stuk. I .W ARMENHUIZEN. Ned. R. K. Volksbond, afd. Warmenhuizen. (Bovengenoemde vereen, hield j.l. Donderdag avond eene ledenvergadering. 'Na het openings woord van den voorzitter, den heer Jb. van;. .Baar Sr., werden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen welke notulen na een paar kleine veranderingen, werden goedgekeurd. Bespreking congres te Utrecht. De voorz. wenscht dit belangrijke punt op de agenda nog eens nader toe te lichten. Alvorens de voorzitter de leden vraagt wie mee naar Utrecht gaat, besprak de voorz. de toestanden ;Met het oog op verschillende bezwaren was hiervoor van de zijde der leden geen animo. Herinneringsborden Rerum Novarum. Door het bestuur van hetNed. R. K. Werk liedenverbond zijn herinneringsborden uitgege ven tegen f 1 pe rstuk. In totaal zijin er tijdens de vergadering 14 stuks besteld. Verslag afgevaardigde. D|oo rden afgevaar digde, den heer A. Groot werd verslag uitge bracht van de algemeene vergadering te Haar- lpm, gehouden op 1 Juni j.l. D,e voorz. bracht den heer Groot dank voor het uitbrengen van zijn verslag. Uitslag winterzorg. Volgens deze uitslag is door de leden van deze afdeeling voor f468.60 ojgesplagen aan anthraciet en voor f 552.50 aan eierkolen. Volgens den penningmeester bedroeg het voordeelig saldo van deze winterzorg-trans- actie f68.02. Eene commissie bestaande uit de heer A. de Groot Jbz. en Jb. van Biaar Jr., zal de rekening en verantwoording van den penning meester nazien. Vervolgens werd medegedeeld dat de op brengst van de in dit jaar gehouden bloempjes dag ten bate van Herwonnen Levenskracht in Warmenhuizen heeft opgebracht f60.11 en in iSchoorl f38.40 tegen verleden jaar te Warmen huizen f48.70 en te Schoorl f26. Dus een mooi succes. Tevens werd ter kennis gebracht dat het nieuwe sanatorium, welke te Biilthoven zal wordem gebouwd, dezer dagen is aanbesteed voor de som van f760.800. Zooals men zich nog wel zal kunnen herinneren is verleden jaar alhier eene groote actie op 'touw gezet voor het nieu we sanatorium, welke actie een schitterend suc ces heeft gehad. 'Namens 'net hoofdbestuur van Herwonnen Levenskracht had de voorzitter 'net genoegen aan de hardere werkers van bovenge noemde actie als blijk van waardeering een diploma uit te reiken. Het diploma bevat een schitterende voorstelling van het nieuw te bou wen sanatorium. Tenslotte kwam de geestelijke adviseur Pas toor Birinkman nog ter vergadering. Na een woord van aansporing van den geestelijken ad viseur sloot de voorzitter de vergadering met den Ohr. Groet. HEERHUGG WAARD. Mejuffrouw Teerink te Alkmaar, benoemd als onderwijzeres aan O.L. School III, heeft deze benoeming aangenomen. HEERHUGOWAAEDl Ctrisis in den Tuinbouw, De volgende week zal wederom aan een 23 tal gezinnen in deze gemeente ondersteuning wor den uitgereikt, bestaande in bonnen aan 'kruide nier en winkelier, varieerende in bedragen tus- schen f3 en f10. HEERHUGOWAABDl Besloten werd alsnog aan de Commissie, .be noemd in de Raadsvergadering van 24 Juni, toe te voegen de heeren O. van Langen en Th. de Goede, beide Heerhugowaard-Noord, zulks in verband met het onderzoek voor het in aan merking komen voor de rentelooze voorschot ten. Deze zullen hoogstens mogen bedragen f 5 per 100 Kg. minder geoogst dan in normale jaren. Voor deze gemeente werd als algemeen geldende norm 16000 Kg. normaal per H-A. opgegeven, zoodat iemand, die een H.A. heeft bebouwd gehad en daarvan b.v. 2000 Kg. heeft geteeld, indien zijn omstandigheden dit wensche- lijk miken, hoogstens recht tieeft op een rente loos voorschot van 140 maal f 5. Uit de Pers van tijdens en voor het uitvaardigen van de en- cycliek „Rerum Novarum". Bij gelegenheid van de herdenking van het uitvaardigen van „Berum Novarum" zal te Utrecht op Zondag 6 Septem ber a.s. eene groote herdenkingsbijeenkomst ge houden worden door de leden van het Ned. R- R Werkliedenverbond. Teneinde gelegenheid te geven zooveel mogelijk naar Utrecht te gaan, heeft het Bestuur gemeend te moeten voorstellen de helft van de reiskosten aan de leden te ver goeden. Dit werd algemeen goedgevonden. Tij dens de vergadering gaven 9 leden zich hiervoor op. i Sociale studieweek te Bergen. Ter toelichting deelde de voorz. medé dat deze studieweek in het Retraitenhuis te Bergen zal worden gehouden en duurt 3 dagen achtereen. DIE MALAISE. He nsomber beeld. De „Maasbode" had een onderhoud met den heer Zaalberg, den directeur-generaal van den Arbeid. Daarin lezen we o.m- het volgende: Hoe ziet u den algemeenen toestand? ,JDie is ellendig en geen sprankje licht! Gaat u maar na: de werf „Conrad" weg. Rijkée dicht. Eiurgerhout geen werk, de Gusto" bijna uit, Wilton ontsloeg op groote schaal. Onze textiel industrie ziet haar export vernietigd, zij leed in 1929 groote verliezen op voorraden, maar nu is er een bedrijfsverlies van duizenden guldens per week. Met onze scheepsbouw, een van onze basis industrieën, waaro pook de machine-industrie rust, is het absoluut mis. Aardewerk Ffft Glas Een scherende handbeweging. Diamant? Zoo goed aj.s weg. Het is alles slecht, behalve dan met wat ver- zekeringmaatschappijen of hypo tin eekbanken en hier en daar een uitzonderlijk bedrijf. Onze eenige vlasspinnerij te Tilburg vecht om haar bestaan. Niet wereldschokkend, o neen, maar toch een tweehonderd mensdnen werkloos. Aan kranige industrieelen danken we, dat in groote concerns Nederland wat mee te praten heeft, maar dit heeft ook nadoelen, als die hee ren gaa nuitcijferen, waar ze het bedrijf het voordeeligst inkrimpen. Gelukkig houden we de kunstzijde te Ede (ik weet ten minste niet beter), nu Milaan geslo ten wordt, maar de Unilever zet maar even 'in verband met concentratie zes zeepfabrieken stop, te Gouda, Zutphen, Meppél, den Dolder, Leiden. Het is heel erg. En ziet u dan onze reederijen eens, alleen de Indische lijnen houden 'net uit. Bekijkt u Mul- lers verslag eventjes. Millioenen en millioenen zijn weg. 'tls allemaal niets. En als ik nu maar een sprankje licht zag, maar ik zie geen licht."' Met eer. bitteren lach„Amerika distribueert ook geen optimisme meer. Het keep smiling is weg in het land, waar het werkloozencijfer hooger is dan in Europa. En daar komt de klap tegen onze kolen-export nog bij."1 Die zwakste plekken. IVaar ziet u de zwakste plekken in ons land? „Het Noorden is heelemaal nul, maar dat is vooral landbouw. Twenthe wankelt, Brabant, waar we haast nooit werkloosheid laadden, ziet er nu talloozen in de werkverschaffing. Alleen Helmond heeft er duizend. In Eindhoven merkt men nog niet zooveel, want Philips ontsloeg voor al ongehuwden en vreemdelingen, die teruggaan naar hun oude woonplaatsen." ^Maastricht met zijn glas- en aardewerk' is heel somber. En daarbij overal werkloosheid op het platteland. Le werven voor den bouw van zeeschepen heb ben bijna niets te doen. E|n geen werk in het voor uitzicht. Hier kan de toekomst beteren. Lit is niet het geval voor den binnenscheepsbouw. Lfeze wordt niet beter, natuurlijk gevolg van de wijzi ging der techniek. In het schippers bedrijf wordt zware honger geleden!" Dé oorzaken. Dje oorzaken? Er zijn er tweehonderd, behalve de oorlog, die van alles de schuld is. Sommigen zoeken het alleen in den landbouw. Hier zijn de bronnen ver plaatst, wij brengen onze bloemen naar Nioe en op de Zwitsersche Alpen, maar moeten op de Londensche markt ooncurreeren met de Austra lische boter.": j I i Verandering van handelspolitiek? „(Ons land is 't allerkwetsbaarst. Wij moeten hef. van in- en uitvoer hebben.'' Een tol-unie mét Djuitschland ,(Mit ware fataal, want onze weg gaat ook' over zee." En een tol-unie met Btelgië ^'Zou niets dan voordeel zijn. ;W|e hebben zoo veel overeenkomst."' Onze Eisschoppen hebben gepleit voor 'het gebruik van het nationaal produet. .J'&t is de juiste weg. Wij moeten eigen indus trie steunen. Zij is het waard: de chocolade en biscuit-industrieën hier veroverden de Nederland- sche markt tegen groote standaardmerken in. En de kern van groote industrieën is Neder- landsch: de gloeilampen, de kunstzijde, de mar garine-unie, de petroleum. D'at is wat waard: de 'Koninklijke doet hier groote bestellingen. Acti viteit is er genoeg: zijn de van Bterkel's snij machines geen bewijs."1 Dé „roéde" directeur. Men zegt, dat u, de „roode" Directeur, heil ziet in verlichting der sociale lasten. Is dat zoo? Ik hen altijd de hardste propagandist geweest voor een goede sociale wetgeving, maar bovenaan staat de noodzaak om te leven. Wij zijn zoo diep in den put dat alles helpt. Alle kleine beetjes helpen to be or not to be. Wat nog werkt, werkt meestal met verlies of met kleine winst. Het is een wedstrijd van uitgemergelde menschen. Ver geet niet, dat de winstmarge slechts een klein percentage is van de totale productie-kosten. Waar men vroeger over heen stapte bij een wet telijke regeling, moet men nu voorzichtig kijken als men lasten legt op een bedrijf. Als men weer maand-balansen ging maken, zo urnen nog heel

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1