Dynamietaanslag op den sneltrein Laatste berichten Wat meer zure gezichten zien. ïfe balans-ellen) i snu weer evën voorbij." Die boeren. De boeren? j(Ik heb er die pmedelijden mee. Maar ik moei toch eerlijk zeggen: elke steun aan den landbouw (niet aan de boeren) gaat af van de rendabele bedrijven. Ik weet heel goed, hoe treu rig het lot is van de arme menschen op '.iet land. Maar de rest van ons bedrijfsleven staat )er eve erg voor als de landbouw. Ik kan den rechtstreeksob en steun aan niet-rendeerende tak ken van landbouw niet bewonderen." Maar wij kunne nde boeren toch niet laten verhongeren ^"Natuurlijk niet. Maar als een groot indus trieel moet sluiten, leggen we dan geld op ta fel Ik krijg hier ook gewezen millionnairs en tónnairs." Vergeet u het ontzaglijk belang van den landbouw voor ons volksleven niet ;JIk denk er aan, maar de industrie heeft on beperkte mogelijkheden, de landbouw niet. On ze metaal-industrie had in 1904 slechts 70,937 tegen ongevallen verzekerde arbeiders, in 1929 173.364. Het index-cijfer steeg van 100—239. ,(jik gun den landbouw alle goeds, maar het geld móet in elk geval ergens vandaan komen." De werkloosheid. /Op geen millioenen na weten we wat de werkloosheid ons zal kosten. En de inkomsten?". Het Leeningsfonds werkt weer. yVoor het Rijk, ja, maar de gemeenten? Ik zau niet graag ergens wethouder zijn. Het wordt overal misère." Men fluistert dat op de Rijksbegrooting ruim vijftig millioen tekort geraamd wordt. ,i!Zo umij niets verwonderen... Het Rijk heeft ook nog veel te weinig ove rde gemeente-finan ciën te zeggen. 250.000 werkloozenEn er zullen er veel meer komen. Berekent u dat eens. Wij moeten, voor een groot deel mede door Indië bestaan. Onze me taal-industrie verlamt ten deele, omdat er geen bestellingen van machines voor de Indische be drijven komen. En de textiel? Indië zou zijn in voerrechten 'kunnen verlagen, maar de schatkist daar staat het er ook slecht voor." Loonsverlaging Dus u wil toch loonsverlaging? /Wij leven op zeer hoog peil. In geen land worden hooger eischen gesteld aan wo ning, kleeding en voeding. Nu de groothandels- prijzen zijn gedaald, de vraag naar tal van waren desondanks gering blijft, is de waarde van den arbeid verminderd. Dit feit negeeren maakt Ne- derlandschen arbeid (via het product) onver koopbaar. Wij moeten helaas naar een lager ni veau. Het is moeilijk, maar de werkloosheid is een veel en veel grooter kwaad dan alle an dere verslechting op sociaal terrein. Ik ban lie ver do werkloosheid uit dan dat heel Twentlie drie of vier dagen pe rweèk werkt. Men derft daar tot 30 pet. van het loon. Wie zal dan nog Óver 10 pet, loonsverlaging klagen Maar het begin? ;1Ha, men begint aan de onbeschutte bedrij ven ,aan de armsten. Dat is juist het ellendige." Heeft een gemeente-arbeider dan te veel? Denkt u eens aan zijn huishuur b.v- /Ja, hoe komen die huizen zoo duur? Er is ook vak-egoisme. En wie betaalt den gemeente arbeider?" Rusland. Ein Rusland? ;,lEen ontzettend gevaar. Blijvend? Daarover dur;f ik niet oordeelen. De berichten zijn te tegenstrijdig. Maar zij maken de markt totaal kapót en indien zij een generatie willen „opsto ken" in den letterlijken zin des woords, kan het nog veel erger worden." U is wel erg pessimistisch! j,'Kan ik anders? Mijn totale kijk is zoo somber mogelijk. Alles is noodig om rendabele onder nemingen sterk te houden. Voor overbevolking ben ik niet bang, maar als de boel weer gaat mrcheeren, zal men pas zien hoeveel er veran derd is. Vele menschen begrijpen het niet, maar er zullen heele nieuwe verhoudingen ontstaan zijn, zooals na den dertig-jarigen oorlog en den Napoleontischen tijd." HANDEL OP DlUITSClHLANR. De Kamer van Koophandel en Fabrieken brengt hiermede ter kennis van belanghebben den ,dat de groote tegenstand in Duitschland zei fcr toe geleid heeft, dat de regeering haar plannen betreffende de regeling voor het verkrij gen van deviezen voor importeurs van Neder- landsche goederen hetgeen moeilijkheden voor onze exporteurs met zich mede zo ubrengen, heeft laten vallen. Binnenland DIE TARWEWET. Een vreemd geval. Het hoofdbestuur der Holl. Mij- van Land bouw verzoekt den minister telegrafsich om maatregelen in verband met het vastzitten der Tarwewet-uitvoering. Hoe vast men wel is geloopen met de uitvoe ring de rTarwewet, blijkt wel uit het volgende telegram: ^Hoofdbestuur Hollandsche Maatschappij van Landbouw in vergadering bijeen, betreurt zeer de houding, aangenomen tegenover voorraden on vermengde bloem bij de bakkers, ziet hierinirle oorzaak van vertraagde levering tarweoogst *30, dringt ten zeerste aan op maatregelen, welke afname oogst-1930 zeer zullen bespoedigen. Toestand bij vele landbouwers zoowel finan cieel als wat (bergings-) ruimte betreft, maakt voorziening zeer urgent."' Zoo gevalt het dus, dat het hoofdbestuur der Holl. Mij. namens hare 1700 leden den minister telegrafisch moet verzoeken om „zeer spoedige" maatregelen, omdat de toestand der boeren om wie het gaat! een voorziening zeer urgent (Hbld). GOEDiKOOPE TREIN. G oedkoope trein 2e en 3e klasse van den Hel der, Anna Paulowna, Sehagen, Noordscharwoude Heerhugowaard en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam 08- desverkiezende met een rond reis per Noordhollandsche Tram van Amsterdam naar Marken en Volendam en terug op Dins dag 18 Augustus 1931. Prijzen voor heen en terug: Van den Helder tot en met Heerhugowaard 2e klas f2.30, 3e kl. f 1.65. Van Alkmaar 2e klas f 1.40, 3e kl. fl— Bij deelneming aan de rondreis naar Marken en Volendam moeten de reizigers zich tegelijk van afzonderlijke biljetten voorzien .waarvan de prijzen zijn le kl. fl.60, 2e kl. fl.10. De verkoop der plaatskaarten, tot een beperkt aantal vangt aan Dinsdag 11 en wordt gesloten Maandag 17 Augustus 1931. Vertrek den Helder 7.57, Noordscharwoude 8.37, Heerhugowaard 8.45, Alkmaar 9 uur. aan komst Amsterdam OS. 9.43. Terugreis vertrek Amsterdam 0.3,. 21.12. Ligplaats van de boot der Noord-Hollandsehe Tram tegenover het Centraalstation te Amster dam. Afvaart 10-15 terug 15.30 of 17.45 enresp. 12.10 terug 17.45 of 19.35, afvaart 14.40 terug 19.35. Buitenland NEGEN WAGONS UIT DE RAILS GEWORPEN. VELE GEWONDEN Op den sneltrein D. 43 Bazel-Frankfurt am Main-Berlijn, die om 22 minuten over 10 op het Anhalter station in Berlijn moet aankomen, werd Zaterdagavond tusschen negen en tien uur bij Jüterbog een dynamiet-aanslag gepleegd. Kort nadat hij het station Jüterbog had verlaten hoorde de machinist plotseling een geweldigen knal, waarop hij direct de rem in werking stelde, en po gingen aanwendde om den trein tot stilstand te brengen. Voordat dit echter gelukte, waren reeds zeven wagons plus de goederenwagen en de restau ratiewagen uit de rails geloopen en van de helling van den spoordijk neergestort. Niettegenstaande de grootte van de ramp werden slechts drie personen zwaar en zestien minder ern stig gewond. Dooden vallen gelukkig niet te betréu- ren. Toen de eerste berichten over het ongeluk bin nenkwamen, werd van het station Jüterbog uit di rect een hulptrein gezonden. Het parket uit Postdam werd terstond gewaar schuwd en zond nog in den nacht een commissie van onderzoek ter plaatse. De reizigers werden met den D-trein uit München, die eenige oogenblikken later aan de plaats des onheils voorbijkwam, naar Berlijn verder vervoerd, waar zij kort na een uur des nacht aankwamen. Officieel bericht van de spoorwegdirectie. De directie van de Deutsche Reichb. deelt over dezen aanslag officieel mede, dat de aanslag ge pleegd is door tot nog toe onbekende personen, die met dynamiet een stuk van vier meter van de rails hebben opgeblazen. Het onderzoek heeft uitge wezen, dat van de plek van den aanslag langs den grond een. zwakstroomdraad tweehonderd meter terug liep tot in het kreupelhout, naast den spoor dijk. Hier hebben de daders zich zonder twijfel opgehouden gelijk uit de sporen blijkt. Vijf draden van de langs den spoordijk loopende telegraaf lei ding werden door de daders doorgesneden. Door de explosie werden negen waggons uit de rails gewor pen. Twee waggons vielen van den hoogen spoor dijk naar beneden. Bij het reddingswerk werd een lid der reddingsbrigade gewond. Een kwartier na ontvangst van het bericcht over de ramp op 't station Jüterbog. dat door den hoofd conducteur telefonische werd overgebracht, kwa men de eerste doktoren op de plaats des onheils aan. In totaal hebben 75 personen zich als gewond aangemeld, waarvan de meesten na geneeskundige behandeling in Berlijn per auto naar hunne wo ningen konden worden vervoerd. Vijf hunner wer den in het Elisabeths-gasthuis vervoerd. Ook hier betreft het evenwel geen zorgwekkende verwondin gen. Hoog-revolutie-aanslag 8/8. Naar men bij daglicht heeft kunnen vaststellen heeft men met behulp van verscheidene ladingen springstof een stuk van drie en een halven meter uit de rails laten springen. De brokstukken liggen in het rond. De explosie heeft men tot in het 13 Kilometer afgelegen Lückenwalde kunnen hooren, naar de verklaringen van de ijlings toegeschoten inwoners bleek. In het dorp Zinna rinkelden bor den en glazen als gevolg van den hevigen knal. In de nabijheid van de plaats des onheils heeft men nog een tweede exemplaar van de „Angriff" gevonden, dat met eenige groote Swastika's en met het opschrift .Aanslag 8/8 Hoog-Revolutie" was voorzien. De betreffende autoriteiten van het spoorwegdis trict Halle en uit Berlijn waren spoedig op de plaats des onheils aanwezig. Een chaotische verwoesting. De plek van den aanslag bood ook gisteren nog een beeld van chaotische verwoesting. De plaats zelf ligt onggeveer twee kilometer afstand van Jüterbog in de nabijheid van het dorp Zinna. De ongeveer zes meter hooge spoordijk gaat hier in een wijde boor langs de rand van een bosch. Aan den voet van den spoordijk ten deele diep in den grond ingegraven, liggen acht wagens van den D-trein die alle ondersteboven liggen. Van verscheidene wagens zijn de wielen afgerukt, slechts de locomotief en de goederenwagen hebben naar Berlijn verder kunnen rijden. Telegraafarbeiders waren gisteren bezig de aan I beide zijden van den spoordijk beschadigde leidin- gen weer te herstellen, daar deze door de explosie en de omvergeworpen wagens verbroken zijn. j De rails zijn over een grooten afstand in de lucht gevlogen. Intusschen heeft men reeds weer nieuw gelegd. In de omgeving liggen brokstuuken van rails die aan granaatscherven doen denken. Toen de D- trein Jüterbog verlaten had reed hij met een snel heid van honderd kilometer per uur. 20.000 mark belooning. Verscherpte controle. Naar van de zijde der Reichsbahn-directie wordt medegedeeld, heeft men naar aanleiding van den aanslag op den D-trein Bazal-Berlijn op alle baan vakken verscherpte controle ingesteld. De directie van de Reichsbahn deelt verder mede, dat op voorstel van den directeur-generaal, dr. ir. Dorpmueller, een belooning van 20.000 Mark op de hoofden der schuldigen aan den aanslag op den D-trein BazelBerlijn is gesteld. Verscheidene personen bij den aanslag betrokken Omtrent den aanslag op den D-trein Berlijn- Frankfurt wordt nader gemeld, dat het onderzoek heeft uitgewezen dat verscheidene personen bij den aanslag betrokken waren. Bij het onderzoek ont dekte men in 't struikgewas, waar de daders ciga- retten hadden gerookt dat bij het heen en weer loopen het gras plat was getreden. Vanaf deze plaats konden zij echter de plaats waar de ont ploffing geschiedde, niet zien. Men vermoedt, dat de daders een wacht hebben geplaatst die hun op het goede oogenblik een teeken moest geven om de lading te laten ontsteken. Vermoedelijk hadden zij de bedoelingde ontploffing vlak onder de locomotief te doen plaats hebben. Blijkbaar heeft de schild wacht het teeken eenige secconden te laat gegeven. De locomotief was reeds gepasseerd, zoodat de ex plosie onder den zesden wagen van den trein plaats vond. Aan den wagon zelf ziet men hiervan slechts weinig zoodat de uitwerking meer op zij moet hebben plaats gehad. Zoo verklaart men ook het ontbreken van 4 meter rails waarvan men thans splinters heeft gevonden. Een gaspijp met springstof. Het onderzoek heeft nog uitgemaakt, dat het ongeluk het gevolg is van een aanslag welke door middel van een gaspijp met springstof, die onder de rails was geduwd, is gepleegd. Waarschijnlijk zijn er twee of drie personen bij dezen aanslag be trokken. Men neemt aan, dat men hier te doen heeft met het werk van radicale elementen. De schade wordt, naar later gebleken is, op 1 millioen De aanslag op den D-trein. Bij de spoorweg-directie heeft zich een arts aan gemeld, die in den verongelukten trein zat en on middellijk hulp heeft verleend aan de gewonden. Hij deelde mede, dat hij in de nabijheid van de plaats van den aanslag twee jongemannen heeft zien staan, die zich noch om het lot der gewonden bekommerden, noch op andere wijze hulp verleen den, zoodat hij vermoedde, dat deze beiden betrek ken zouden kunnen zijn bij den aanslag op den trein. De bewakingsdienst van den spoorweg zal zich met den arts in verbinding stellen, dezeheeft een nauwkeurig signalement van beide mannen opgegeven. De belooning verhoogd tot 100.000 Mark. Officieel wordt medegedeeld: De Rijksregeering en de hoofddirectie der Duitsche Reichsbahngesell- schaft hebben elk 50.000 Mark belooning uitge loofd, in totaal dus 100.000 Mark, voor de opsporing en arrestatie der daders van den op 8 Augustus 1931 bij Jüsterbog gepleegden aanslag op een D-trein. Verzekerd wordt dat de naam van degene, die aanwijzingen geeft, geheim zal worden gehouden. Inlichtingen worden ingewacht op het politiepre- sidium te Berlijn. Géén Pruisische Landdagen thinking. Hel Referendum mislukt. Berlijn,. 9 Aug. (W.. B.) Om 10.40 telde het W. Bi 9.784.000 ja-stemmers op 26.314.000 stem gerechtigden. Het totaal aantal stemgerechtig den op grond van de statistiek van de laatste verkiezingen voor den Rijksdag bedraagt 26.4 millioen. In het geheel hebben 37.1 pet- der stemgerech tigden met „ja" gestemd; er waren 391.000 „neen"-stemmers, ongeldige biljetten ruim 236 duizend. (Hbld) Hevige botsing te Blerlijn. Tegen kwart over acht uur Zondagavond ont stonden ernstige ongeregeldheden op den Buelow- Platz, waar zich een groote menigte menschen voor het gebouw van de communistische ,Rote Fahne" had verzameld, teneinde kennis te nemen van de resultaten van het referendum. Plotseling ♦ielen voor de Babylon-bioscoop eenige schoten, waardoor twee officieren van politie werden ge dood. De iSchupo heeft daarop met de blanke sabel en met den revolver in de vuist den Bue- low-platz ontruimd. Een persoon werd gewond- Alles vluchtte in de bijna geheel in 'net duister gehulde zijstraten. Op het oogenblik 'noort men gedurig schoten vallen. Het plein en de omlig gende straten zijn leeg. De vluchtenden hebben zich in de donkere gangen der huizen verborgen. Alle voorbijkomende automobilisten, motorrijders en voorbijgangers worden gefouilleerd. De politie houdt de vensters en daken scherp in 'net oog. Staking in ziekenhuizen te Biareelona. De verplegers van het ziekenhuis Gruz y San Paulo, te Barcelona, aangesloten bij den Socialis- tischen Arbeidersbond, zijn in staking gegaan. 'De ziekenverplegers in het hospitaal van St. Jean, te Barcelona, zijn wegens het niet inwil ligen van hun eisch tot salarisveiVioogiog, even eens in staking gegaan. Twee patiënten zijn als gevolg van dit onver antwoordelijke optreden, reeds overleden. Per Telefoon - AMSTERDAM (V.D:.), 11 Aug. UIT, ZEVENHUIZEN. Twee jonge mannen op hun eersten zeiltocht op de Rottemeren verdronken. Gisteravond heeft op de Rottemeren op on geveer een half uur afstand van Zevenhuizen een ernstig ongeval plaats gehad. Twee jonge mannen uit Zevenhuizen, de 25- jarige M. K. en zijn 17-jarige broer G. waren op de Rottemeren aan 't zeilen. Zij werden door het slechte weer overvallen en waren, naar 't schijnt ,niet in staat de boot te houden. Het vaar tuig is in den laten avond, men weet nog niet hoe laat .omgeslagen en beiden zijn verdronken. Een groot gedeelte van dezen nacht werd naar hen gezocht. Hedenmorgen tegen 8 uur 'nebben de jachtopziener E. V. en de visscher J. Sdnenk op ongeveer een half u,ur afstand van /Zevenhui zen de lijken van de slachtoffers opgehaald. Gisteravond omstreeks 10.30 uur werden de beide jongens door de familie vermist. Ze waren naar Rotterdam geweest om de door hen 'gekochte zeil boot te halen. Op hun eersten todat naar huis zijn zij verongelukt. De verslagenheid in het dorp over dit ongeval is zeer groot. UIT, DELDEN. Autobus met bedevaartgangers tegen een boom gereden. De chauffeur kreeg een flauwte. Verscheidene gewonden. Een gezelschap bedevaartgangers uit Delden, die naar Dokkum waren geweest, is Maandag avond een auto-ongeval overkomen. Op den terug weg overviel den chauffeur van een der wagens, even buiten Steenwijk een flauwte, en dientenge volge reed de wagen met gang tegen een boom. De groote autobus werd zwaar beschadigd, ter wijl de chauffeur, B. W. Luken uit Weerseloo vrij ernstig werd gewond. Be toevallig passee- rende dokter T. uit Staphorst verleende de eer ste hulp. Spoedig was ook dokter L- uit Steen- wijk aanwezig en konden .verschillende inzit tenden, die snijwonden hadden opgeloopen, ter plaatse worden verbonden. De chauffeur is na voorloopig verbonden te zijn maar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Mej. H. J. Dissel uit Ambts- Belden werd naar Steenwijk gebracht .en kon na verbonden te zijn met het gezelschap weer vertrekken. Autobussen uit Meppel waren spoe dig gearriveerd, waarmede de inzittenden van de verongelukte autobus de reis konden voortzetten. Helaas heeft men echter ook 6 lijken opgevisdit. Men vermoedt, dat het aantal slachtoffers nog belangrijk grooter zal zijn, aangezien men ver scheidene omgeslagen booten heeft gezien, van eiker inzittenden men geen spoor meer heeft ge vonden. VERKLARING VAN MUSSOLINI. Mussolini gaf Zaterdag aan de Duitsche pers in de Duitsche taal een verklaring, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: Ook door middel van de Duitsche pers wil ik aan het Duitsche volk uitdrukking geven aan mijn overtuiging, dat Duitschland zich op zichzelf en op zijn eigen krachten verlaten kan. In den loop der geschiedenis hebben onze volken zware tijden doorgemaakt, die zeker zoo hard geweest zijn als deze. Hierbij moet evenwel worden opgemerkt dat het tegenwoordige tijdstip op zicchzelf niet zoo som ber, omdat het verschillende verschijnselen van financcieelen aard te voorschijn roept, welke hoofd zakelijk door moreele factoren en door de steeds sterker naar voren tredende afhankelijkheid van de financieele wereldfactoren bepaald warden. De economische krachten van Duitschland zijn echter ongeschonden, en het is bekend hoe groot en reëel zij zijn. Deze krachten dienen nog te worden toegevoegd aan de hooge zedelijke eigenscchappen, welke het Duitsche volk in nog moeilijker omstan digheden heeftg etoond, hetgeen voldoende is om mij voor de naast toekomst optimistisch te stem men. Ik hoop dat deze betuiging van hartelijke sym pathie voor Duitschland in uw land niet slechts als een bewijs van mijn persoonlijke gevoelens zal worden beschouwd, doch ook als een vriendschap pelijke uitting van het Italiaansche volk, dat zicch door eeuwenoude banden van beschaving en cul tuur met het Duitsche verbonden voelt en dat de groote bijdragen van Duitschland tot den vooruit gang der menschheid op alle gebieden van den geest, de wetenschap ei? de kunst naar juiste waar de heeft geschat. De Duitsche staatslieden en ik waren het wat be treft de erkenning van de noodzakelijkheid eener samenwerking volkomen eens, evenals in de over tuiging, dat al het mogelijke dient te geschieden opdat het welslagen der a.s. Ontwapeningsconfe rentie, welke een principieele voorwaarde tot het herstel van den waren wereldvrede is, verzekerd is. Noodweer boven de Middellandsehe Zee. Boven de omgeving van Toulon en boven de Middellandsehe Zee heeft een Inevig noodweer ge woed, waardoor op zee verschillende bootjes zijn omgeslagen. Eenige direct uitgeloopen stoom- en motorbooten slaagden er in een groot aantal tegen de golven worstelende drenkelingen te redden,. MUSSOLINI NAAR BERLIJN. Mussolini heeft de uitnoodiging van den rijks kanselier, om een tegenbezoek aan Berlijn te bren gen aangenomen. Het tijdstip van zijn bezoek heeft hij zich echter voorbehouden. Dit bericht heeft in Frankrijk grooten indruk gemaakt en levendig commentaar uitgelokt. Men merkt op dat Mussolini reeds tijdens het bewind van Poincaré gepolst is om naar Parijs te komen en steeds een precies antwoord heeft ontweken. De Italiaansche diplomatie gaf te verstaan dat Mus solini meende het recht te hebben, het eerst een bezoek te ontvangen van het hoofd der Fransche regeering, omdat Italië Frankrijk een dienst heeft bewezen door aan den oorlog deel te nemen. Parijs kon aan een dergelijke pretentie niet toegeven, doch de reis van Mussolini naar Berlijn zou, ofschoon

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2