Met Miek op stap Reehtzaken SPORT EN WEDSTRIJDEN Een dag op Zee. Het vertrek. De zon staat brandend meedoogenloos op het deinende water. De trawler, bruin van roest, maar sterk van boorden, ligt stampend als een driftig paard op dezelfde plaats. „Nieuwe taèriéns! ^Nieuwe taèriéns! Bij eiken uithaal van dit refrein rukken zij het zware, logge net een paa rdecimeters verder naar binnen, De schippe rrukt en de stuurman rukt, de matrozen en "de jongens dan zet Jco, de stuurman, het eindelooze lied weer in. 'n Galmende solo, die weg-klinkt over'het water, 'n vers zonder einde en zonder begin, dat ver- tee tvan Véél liefde en veel misere en dat tel kens weer verrassend onderbroken wordt door het daverend refrein: „Nieuwe taèriéns! „Nieuwe taèriéns! Job ,de stuurman, zwijgt dan. Het heeft geen zin ,dit refrein mee te bulderen. Hij is solist en staat boven het koor. Ein weer wordt het net wat verder binnengehaald. Totdat het lied be gint, zonder einde, zonder begin... "Wij, gasten aan boord van dien ëchevening- schen trawler, kijken belangstellend toe. Daar voor zijn we gasten. We vinden het interessant. Het bleeke vrouwtje, dat den dag zoo moedig beegon en nu sinds 'n paar uren, stilletjes zit weggedoken ergens op het dek in een grooten stoel, zo uhet zeker eenig vinden. En och, waar om ook niet? Want wat zijn wij hier anders dan vreemdelingen? Op Hollandsch terrein, tusschen Hollandsche menschen. We schelen niet veel met de bebrilde en gekodakte Amerikanen die den. Haag „doen" en zich vergapen aan de Gevangen poort. Lood om oud ijzer... We willen alles weten en we krijgen op alles een afdoend antwoord. En als we straks een tweede keer weer zullen gaan, 'dan stappen we aan boor dmet wereldwijze gezichten: óns hoef je niks meer te vertellen. En... we doen aan alles mee, het duurt niet lang of de meneer, die ik Mengelberg doopte, staat ook te trekken en te zingen, alsof hij nooit in zijn leven iets anders gedaan heeft en— de ,3cheveningers grinniken. En welk een triomf om in den stuurstoel te staan en het schip te regeeren. Het is grappig, het doet er niets toe en waarheen we varen. We stoomen een beetje doelloos rond en sleepen het net achter ons en toch kijk nou even naar die houding ,én dat gelaat! Hij staat aan het sturrad !en hij tuurt den horizon af alsof er elk' mo ment een vloedgolf in zicht zou komen. Met een bruusk gebaar wordt het rad wat omgewor pen alsof het niet anders kon, alsof zijn hand bestierd werd door het lot. Ik lig in een dekstoel en heb er zóó 'n plezier in. Maaar... zijn we zoo niet allemaal? Het dilet tantisme in den mensch schijnt een onuitroei bare eigenschap. Er zijn in Nederland 2200 di- lettanten-tooneelvereenigingen. Dat is geen toe val meer. En daarom, laten wij voor één dag visscher spelen. Kwaad doen we er niet mee en als de echte visschers ons uitlachen, dan doen ze het toch achter onzen rug. Daar hebben ze zoo hun reden voor. Het begon., ja, waar begon het eigenlijk? Het begon met de lachende, verbrande kop van den stevigen reeder, die mij toeriep dat we wat later zouden uitvaren en dus zette ik mij gelaten op een kist aan den wal met een stekende zonne schijn op m'n hoofd, en de geuren van den vschafslag in m'n neus. U zult mij moeten toege ven dat zulks een ongelukkig begin is. Het was te warm en te welriekend om er den moed in te blijven houden. Em het fleschje verkoelend vocht, dat ik kocht van een langs de haven slenterende^ venter, was lauw en smakeloos en maakte de zaak maar erger. Langzamerhand verzamelden zich lotgenooten, die óók meegingen en'één braaf burger was er die zich tot mij wendde en mij op aangenaam causeerende wijze trachtte te onderhouden. Ik houd niet van causeeren en zeker niet als de zon brandt en de viseh riekt.. Hij gaf den moéd niet. op en zeide dat het altijd interessant was dingen te ondervinden, waar men iets van leer en kan. Hetgeen ik geslagen, beaamde. Meneer, die me neer was ik, was zeker nog nooit mee geweest met een trawler? Meneer gaf ook dit zwijgend toe. Meneer trof het wel met zulk weertje. Em een beminnelijke glimlach speelde over zijn braaf gelaat. Meneer kon deze opmerking niet ontkennen, voegde er alleen aan toe: ,,'n beetje te warm!" Hetgeen meneer nooit had mogen zeggen, want een weerkundige verhandeling was het jammer lijk gevolg, maar tja, 'n mensch heeft op een loomen zomermorgen wel 's ontactvolle momen ten. 1 Em zoo slingerden en hingen wij daar rond, totdat onze trawler ove rzou steken. Voorloopig laadde z ijpuf uit. De oude Scheveninger met het als uit hout gesneden gezidnt, het wandelend Toorop-model wet 'n al te 20e eeuwsch siga retje in z'n mond, vertelde mij' zulks alsof het de gewoonste zaak ter wereld was. Wat doet men dan als burger? Men praat mee., waarom ?niet? Puf is en blijft puf, ook al weet jij niet mat het is. Miek (de trawler) werd van puf ontdaan. Het klinkt als de een of andere zonderlinge, geheim zinnige code.. Men zo uer belangrijke staats geheimen achter kunnen zoeken, zoo onnoozel klinkt het. En tóch, ik bid u, onthoud deze combinatie, dit wonderlijke verband van Miek en Puf. Het vormt een voornaam bestanddeel van dit relaas. Men had mij verteld, 's avonds tusschen 8 en 7 looepn we weer binnen. Een duister voorgevoel besloc pmij, om met de dichters te spreken, en ik besloot deze belofte te toetsen aan de zeevaart kundige kennis van het Toorop-model. De ouwe Scheveninger trok hanepootjes van plezier in de hoeken om zijn oogen: ,,'tBestaet nie!" Ik "ben geen zeevaartkundige, ik ben maar ben maar een journalistje van den drogen wal, en daarom valt het te vergeven dat wonderlijke visioenen mij bevingen, wanneer dan Loopen wij no gwel binnen? Niet voor niets bestond er een vliegende Hollander. En waarom zou,, ,,'tZal wel tien uure worre. Mee den vloed Het klonk als een vaderlijke geruststelling. 'Toen stak Miek over. Plechtig, langzaam, voorzichtig. Miek was uitgepuft. Ik niet,. En zoo log en onhandelbaar als Miek er op het eerste gezicht uitzag, toch drong zij glijdend en glad tusschen een paar vriendinnen door en meerde Wij gingen aan boord. De hééle horde. De be manning keek ons monsterend aan. Het was eerst wat onwennig. Zoo'n trawler is een maat schappij op zichzelf. Daar ben je maar niet ineens thuis. Er heersdat op zoo'n schuit een aparte sfeer. Een hecht verband moet bestaan tusschen die mannen en jongens, die weken en weken alleen op elkaar zijn aangewezen. En deze inti miteit wil niet verbroken zijn. Wat maar goed is ook. Het gevoel bevangt je dat je hier op een an ders grondgebied vertoeft. Al ben je dan ook gast. En waarachtig de eerste oogenblik- ken voel je je behagelijker op een soiree van den' gezant van Bolivia. of een andere afgelegenheid. Maar je bent er, en straks worden de touwen losgegooid ik zeg lekker niks van „de trog wordt losgesmeten"en dan vaar je opgè- sl ten met elkaar en op elkaar aangewezen. De laatste bevelen werden gegeven, er wordt een en ander op etens en drankgebied aan boord gebracht en met 'n tikkie fantasie maar dat hebben wij niet volgens burgemeester De Vlugt kun je je inbeelden dat dit een afscheid wordt voor langen tijd, dat we reizen naar stre ken waar de poolvos je kippevel bezorgt en waar de walrus z'n snor aflikt ik weet al leen niet of zoo'n beest 'h tong heeft enfin, doet er niet toe. En waarom zou ik me dat niet inbeelden, zóóveel boeiender. Je denkt aan dit en aan dat, en je neuriet zoo'n paar regels van: „No utabé dan U weet wel, en de vrouwen we hebben vrouwen aan boord. krijgen tranen in d'r oogen en de mannen slikken wat weg .maar erg helder zie je alles toch niet meer. Het jonge vrouwtje is er, aan den wal, dat van haar man afscheid neemt, 'n kind op den arm, en het vriendinnetje van een 'der matrozen, m$t, een behuild gezichtje onder 'n bloemperk van 'n hoed., en 'n paar toffe jongens doen hun vriend uitgeleide en schreeuwen leuke, geestige gezegden, waar niemand om lacht. U ziet, 'n beetje verbeelding doet 'n heele- boel en heusch, het spijt me, dezen indruk te moeten verstoren met nuchtere opmerkingen, het zou maar één dag duren, we deden het voor ons plezier ,en aan den wal stonden alleen wat S'che- veningers, die er immers altijd staan als eeni schuit afvaart. Dat kunnen we niet laten. Dat zit hen in 't bloed. En aldus voer de uitgepufte Miek weg. (Wordt vervolgd). Hierop letten! Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen garandeert U de echtheid. VOOR, DEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 17 Aug. Men kon er n>g maar steeds niet genoeg van krijgen. De aanrijdingszaak tegen den heer assistent zuivelbereider N. J. W„ H. uit Schermerhom, dreigt een overigens weinig beroemd feuilleton, met vele vervolgen te worden. Immers werd weer gehoord de leerling-chauffeur Timmerman, de onder auspiciën van den als zoodanig gediclo- meerden lieer Eorst, den vrachtauto van de firma Holzmuller had bestuurd en wiens verklaringen niets afweek van die andere, devorige week ge hoorde getuigen. Deze getuige schreef de schuld toe aan den verdachte, die verzuimde tijdig sig nalen te geven en te hard reed, om vroeg genoeg te kunnen remmen. De heer H- daarentegen bleef bij zijn ontkentenis en ontwikkelde zijn bezwaren tegen de afgelegde getuigenverklaringen door de voorlezing van een goed gestyleerd opstel. Ge durende den loop van het opstel kwam echter nog naar voren, dat een zekeren heer Nobel, voor heen landbouwleeraar te Schagen, als passagier in de cabine van de melkauto had vertoefd en! kreeg de kantonrechter een onweerstaanbaar ver langen ook dezen heer alsnog als getuige te )hooren. Derhalve werd besloten de zaak opnieuw )aan te houden voor onbepaalden tijd, teneinde dezen heer op te sporen en te dagvaarden. De kantonrechter zal nu den teerling werpen. Ten tweedon male werd in tegenwoordigheid van belanghebbenden en meer onschuldige toe hoorders af gefilmd het weinig beduidende ver- keersincident, dat op 21 Juni had plaats gegre pen op den hoek Koorstraat en Langestraat, te Alkmaar, op welk punt „trots elegante alarm- gebaren van verkeersagenten, vluchtheuvels, ver- keersteekens .gemeenteverordeningen en motor en rijwielreglementen, nog steeds menige ver- keersfouten geconstateerd kunnen worden. Het betrof hier echter meer een conflict van een; automobilist, den koopman C. K. uit Noordschar- woude met den heer A. Wijnberg, een der politie mannen, die voornamelijk met de verkeersregeling te dezer stede is belast. Deze heer had den auto bestuurder gecalanceerd ter zake het zonder een rchtingaanwijzing aan te geven, inrijden van de Koor3traat en de Langestraat, terwijl de heer K. daarentegen beweerde, dat hij direct had ge stopt, terwijl hij zich met zijn rijtuig nog bevond n de Koorstraat, toen hij bemerkte dat zijn automatische richtingaanwijzer weigerde, op last van agent Wijnberg was hij toen de Langestraat ingereden en daar had Wijnberg hem bekeurd. Zijn 22-jarige echtgenoote, mevrouw Margaretha Anthonia Oudshoorn, bevestigde thans volledig die verklaring van haar echtgenoot. Deze ver klaringen werden echter pertinent weersproken door den heer Wijnberg, die beslist bleef vol houden dat verdachte, die geen richting aangaf, eerst had gestopt, toen hij den hoek was gepas seerd en voorts trachtte aan te toonen het onge rijmde in die toelichting. De heer ambtenaar stelde den verbalisant dan ook in een uitvoerig requisitoir in 't gelijk' en vorderde f 8 boete of 8 dagen, doch de kantonrechter wejnsdnte zich nog eens terdege te beraden en bepaalde de uitspraak op 21 Aug. a-s. De 27-jarige fotograaf Gerrit M., bij wiens wiegje vermoedelijk eenmaal in plaats van het aandoenlijke „slaap kindje slaap" het meer ge spierde .JDeutschland, Deutschland über alles" werd gezongen, doch die thans het rustige Heer Hugowaard tot wohnort heeft gekozen, stond de vorige week terecht als verdacht op 29 Juni met den door hem bestuurden auto op het rij wielpad te hebben gereden. De heer M- protes teerde echter met levendigheid en kracht tegen deze grondelooze beschuldiging en beweerde over prima getuigen a decharge te kunnen beschikken om zijn verweer te kunnen bevestigen. Besloten werd alzoo om een der verbalisanten te hooren, terwijl ook de verdachte met zijn keurcorps voor het front zou kunnen opmarcheeren. Het ver dere onderzoek had heden dan plaats en was dcor het openbaar ministerie opgeroepen briga dier Tjalsma, voorts verscheen de heer M. met twee dames. Zijn aanminnige landgenoote frau- lein Maria Binseveld, thans gevestigd in het dorpje Klein gelegen aan den duinenrand en voorts zekere mej. Antje Paus uit Heerhugo- waard als getuigen a decharge. Brigadier Tals- ma verklaarde dat hij en zijn collega Visser had den opgemerkt, dat de heer M. geruimen tijd het rijwielpad had bereden, 'n overtreding die zeer dikwerf werd begaan. De heer M- daarentegen beweerde niet mnider beslist, dat hij geen oogen- blik het rijwielpad buiten noodzaak als rijweg had gebezigd. Integendeel hij inad aan zijn reis- genoote, fraulein Binseveld gezegd, dat hij zijn best zou doen om onberispelijk te rijden, omdat hij in de verte twee veldwachters, vermoedelijk belast met de controle op de papieren van auto bestuurders opmerkte. Mej. Binseveld onderschreef die verklaring en deelde voorts mede, niet te hebben opgemerkt, dat op het rijwielpad werd gereden. Vervolgens kwam mej. P- aan het woord en deze dame verklaarde, dat zij op haar rijwiel geruimen tijd had gereden achter de auto van verdachte en zij niet eenmaal had waargenomen, dat het rijwielpad werd bereden. Daar ook brigadier Talsma onverstoord bij zijn lezing bleef volharden, lie pde zaak opnieuw vast en bleef er niet anders over dan wederom aan houding te gelasten, teneinde te hooren den Lieer H. Visser, die echter momenteel in IJmuiden is gedetacheerd, zoodat de zaak voor onbepaalden tijd werd uitgesteld. Naast elkander rijdende wielrijders zijn de doornen in het oog des kantonrechters. De 24-jarige heer Johannes L. te Castricum chauffeur op een der autobussen, die een ge regelde verbinding onderhouden tusschen Cas- tricum-binnen en Ciastricum aan Zee, had op 28 Juni 'n bar drukken Zondag, op den rijweg onder Bakkum 'n wielrijder aangereden, met ge volg dat diens rijwiel werd beschadigd en de berijder, die naast een vriend reed, met dezen ïnetgezel tegen den grond tuimelde en een be- I langrijke schade bekwam aan zijn fiets en aan zijn Zondagsehen pantalon. De chauffeur stond I thans terecht ter zake bovengenoemde aanrij- ding, die plaatts had gegrepen in een wegbocht j en het gevolg was een onvoldoend naar links j uitwijken, De beschadigde fietser, de 19-jarige chemigraaf (met welk geleerd woord een cliché- maker schijnt te worden bedoeld). G. A. Frede- iriks en zijn vriend, de 18-jarige timmerman' j -Abram Kemp, beiden uit Wormerveer, eom- >pareerden als getuigen in het nadeel van den chauffeur en beweerden, dat deze chauffeur door zijn harde rijden, gering uitwijkein en te laat geeven signaal de schuld was van de aanrijding 1 en daarop gevolgde schade van fiets en panta lon van den chemigraaf. De kantonrechter deelde de noodige yermanin- gen uit aan de getuigen met betrekking tot de verderfelijke gewoonte om op drukke ver keerswegen niet achter maar naast elkander te fietsen en veroordeelde ten slotte den chauffeur, die zijnerzijds de bal der schuld terugkaatste op den wielrijder tot f10 boete of 10 dagen. H.oe de schade aan fiets en pantalon terecht moet komen, moét de papa maar met den deur waarder uitmaken. Meneer Max moest maar in zijn Heimath blijven. Een keurig gekleed heer, met een onmisken baar gedistingeerd uiterlijk, die we oorspronke lijk bekeken voor een notaris, die misschien per ongeluk een rashond had overreden, bleek ec!n- ter te zijn een reizend snel-photograaf uit Rot terdam, de heer Max P. en stond deze kunste naar terecht ter zake de strenge verordening der gemeente Eigmond aan Zee, die het uit winst bejag verrichten van photograptiische opnamen en het te koop aanbieden der afdrukken zonder vergunning van de autoriteiten onverbiddellijk verbiedt. De heer P- was op '1 Augustus met dit doel naar Bgmond aan Zee getrokken, doch hoe snel hij ook kon kieken, de gemeenteveldwachter ten Eiruggencate, plakte hem nog sneller op den bon en werd hij voor den kantonrechter ge- requireerd. De gedaagde snelphotograaf beweerde even wel, dat de veldwachter onmogelijk had kun nen constateeren, dat h ijeenige opname had ge daan, waaro pde kantonrechter, lichtelijk ver stoord, opmerkte dat op grond van dit verweer, de verbalisant zou worden gedagvaard en me neer P. voor deze snertzaak dan nog maar eens terug moest komen. Het staat hem natuurlijk geheel vrij, zijn nieuwe behandeling niet met zijn tegenwoordigheid op te luisteren. Eerlijk gezegd, gelooven we dat de besparing aan reis kosten, het bedrag der geldboete wel zal kun nen dekken. Tijdsverschil leidt tot begripsverwarring. Als de heer Ten Bruggencate, gem. veldwach ter va nEgmond aan Zee op 24 Aug. op stap gaat naa rhet Alkmaarsche kantongerecht om nadere toelichting te geven in de zaak van den Rotterdamschen snelphotograaf, zal hij tevens twee dikke bromvliegen in één klap kunnen slaan, omdat ook de zaak tegen den autobuschauf feur van den heer Koper, Nicolaas A. van Eig- mond-binnen, die een bekeuring bekwam omdat 'hij onlangs 5 minuten te laat van zijn standplaats vertrok, werd aangehouden ten einde den ver balisant te hooren. De heer A- toch beweerde, dat h ijop den juisten tijd van een der dorps klokken, er zijn twee stuks, die 5 minuten met elkande rverschillen, was vertrokken en eerst werd geverbaliseerd, toen hij pl.m. 100 M. had gereden, en stopte teneinde eenige passagiers op te nemen. In afwachting van al deze veelbelovende na dere toelichtingen zullen we voor ditmaal het borde j,.uitverkocht" maar voor de glazen han- ELT.Sl 2—Alkmaarsche Bjays 2. Deze eerste vriendschappelijke wedstrijd van de B.-reserves tegen de dito der nieuw opgerich te Alkmaarsche club, werd gespeeld op een mooi veld begunstigd door heel goed voetbalweer en kenmerkte zich door een sportief spel. De boys beginnen tegen wind, doch blijken goede, plannen te hebben. Steeds zijn ze iets vlugger dan de Doetjes. Door goed samenspel weten zij een 20 voorsprong te veroveren. Bh dat geruimen tijd niet gespeeld heeft, blijkt nog wat onwennig, tenminste hun ouden vorm zagen wij ze dezen middag nog niet ontplooien. Toch weten zij uit twee doorbraken evenzooveel maal met goede schoten van links- en rechtsbinnen: gelijk te maken. Voor de rust brengen de Alk- maarders den stand nog op 32 in hun voordeel. Na de rust is het spel niet zoo productief meer als er voor. De D'--keeper krijgt wel veel werk, doch dit gaat hem naar behooren af. De béide vleugelspelers van D'. zien echter geen kans om de ballen behoorlijk voor te zetten. Jammerlijk wordt door hen geknoeid. In deze periode weet Dl. dan ook maar eenmaal te doel punten uit een goed doorgespeelde bal, die de midvoor onhoudbaar inzet. Doch ook de Boys weten trots het indvoordeel slechts eenmaal Liet net te vinden. Zoo kwam het einde met een 43 overwinning voor de nieuwe club. En wij kun nen zeker zeggen een verdiende zege, want wer kelijk, de sterkste heeft gewonnen. ^Scheidsrechter v. d. Hoven leidde als steeds tot ieders genoegen. l—w T- a i. Het eerste ging zwaar gehandicapt naar Wie- ringen. Een viertal invallers moesten het elftal completéeren. Naar wij van spelers vernamen was er evenwel toch goed gespeeld. Een gelijk spel 33 was het resultaat. We willen hopen, dat de laatst gespeelde wedstrijden voor het eerste elftal in weerwil van de minder gunstige uitslagen, toch tot fvrucht mogen hebben, 'dat a.s. Zondag tegen meer gelijkwaardige tegenstanders een eervol re sultaat zal worden verkregen. Wij behoeven dan ook niet bang te zijn of ze zullen, daar ze dan voltallig zijn, wel flink van zich afbijten. In de Vrijdag j.l. gehouden ledenvergadering werd in de bestuursvacatures voorzien door de benoeming van de heeren D. Man en K- Kboy. Tevens werd besloten de entree voor a.s. Zondag voor alle 5 te houden wedstrijden vast te stel len op slechts f 0.35, belasting inbegrepen. (Do nateurs vrij). Dit in verband met de tijdsom standigheden, opdat een ieder in de gelegenheid is, deze serie-wedstrijden met de kermis te be zoeken. 'F

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4