NIEUWE 1 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 95 40e Jaargang TELBFOON INTERCOMMUNAAL NO. M. DONDERDAG 13 AUGUSTUS 1931 i ni.niukiii cuiiftah DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmen tspr ij s per 'i maanden 1.15. Uitgave: Firma JJ, KEIZER. - I. L KEIZER. - Bureel Noordscharwoude. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Revue van de Week 11 Augustus. Eigenlijk zou zoo ongeveer dit gansche week overzicht gevuld kunnen worden met de ver melding van de voornaamste, ergste doodelijke en andere ongevallen, in het jongste zevental dagen, avonden en nachten berokkend door in cidenten b ijhet verkeer, alsook door de gewel dige onweersbuien, die de schrikkelijke hitte golf ons geteisterd hebbend, braken", zoo dat de blakerende zonneweelde plaats maakte voor grauwe lucht, stortbuien en een 'dusdanige onverwachts intredende temperatuurs-afkoeling, dat in vollen midzomer-1931 een herfstig hoest en nies-concert. werd aangeheven voor de ex ploitanten van seizoenzaken in onze badplaatsen, wier verwachtingen ©enigszins werden gericht in optimistischen koers door „run" naar strand, welke de hittegollf wekte, trad de down- stemming in toen de opleving van slechts zeer korten duur bleek te wezen. Ik herhaal, zeker wanneer men in de lange reeks van ongevallen, bij roeien, baden en zwem men voorgekomen invoegt, waren deze geheele week-revue zeer gemakkelijk te vullen met het relaas van al deze en nog andere incidenten. In de Eijks-cuisine is n uvrijwel rust. De meeste ministers zijn met welverdiende vacantie op reis. H- M. de Koningin en de Kroonprinses keerden na hun verblijf op Soestdijk den lOen dezer naar het Loo terug. Uit het departement van Arbeid, H. en N- werd een ontwerp naar de Tweede Kamer ge zonden. Het bevat de reeds meermalen in uit zicht gestelde regeling van de rechtsverhouding van de handelsagenten en reizigers. Waarschijnlijk op den 18e a.s- zal het uit zijn asch herrezen - Liier geldt de term in den meest letterlijken zin van het woord, Nederlandsch Pavilfoen der Koloniale Parijsche tentoonstelling worden geopend. De nieuwe Landvoogd van In- sulinde, Jhr. mr. E. 0. de Jonge, zal deze plech tigheid, welke een sober karakter zal dragen, op zijn doorreis naar de Oost, bijwonen. Onze Koningin heeft een som van f 3000 geschonken voor het werk van de weder-opbouw te Vin cent) es, dat een wonder van geestkracht en „Ausdauer" mag worde ngenoemd. Tot de verblijdende „Nova" der afgeloopeu week mag worden gerekend het eindigen van de Rotterdamsche huurders-staking. Tot bevre diging van de beide partijen. In tegenstelling met het sinds eenigen tijd ge dreigd hebbend conflict bij de Kon. Vereeniging Tapijt-fabrieken te Deventer, waar 't vermoe delijk op Woensdag 12 Augustus a.s- tot sta king zal komen. In de hoofdstad aan het Centraal Station, heeft 'een kruiers-strike geheersclat. Zij duurde kort en is tot schikking gekomen. Personalia: De jongste berichten over den ge zondheidstoestand van den Katholieken Staats man Mgr. Nolens, luidde zeer onrustbarend, 't Blijkt nader, dat dr. Nolens door een hoogst gevaarlijke nier-aandoening is aangetast. Het schijnt uitgesloten te zijn dat hij zijn parlemen taire en verdere werkzaamheden zal kunnen her vatten. Voor de katholieke partij is dit wel een zeer hevige slag. Volgens afspraak met de S.D.A.P. reeds in 1929 getroffen, zal de heer Gerhard in Septem ber a.s. aftrede nals Tweede Kamerlid. Hij con centreert dus zijn beproefde kracht op het lid maatschap der Gedep. Staten van Noord-Holland. Tot bijz. hoogleeraar van de Landbouw-hooge- school te Wageningen in de cultuur van het suikerriet is benoemd dr. J. M. Geerts, te 'sGra- venhage Tot directeur van de kweekschool voor onderwijzers te Amsterdam is benoemd de heer Th. O- W. Mierlo, Tot opvolger van wijlen mr. Rijke is benoemd tot kantonrechter te 'sGravenhage mr. A. J. van Schelven. Opvolger van den heer Tetlaak als Commissaris van Politie te Arnhem is geworden de heer A. W. v. d. Burgt, laatstelijk als zoodanig werk zaam te Baarn. Tot hoogleeraar in de God geleerdheid te Utrecht: dr. J. Severijns, lid van de Tweede Kamer. Tot hoogleeraar in de Godgeleerdheid te Leiden is benoemd dr. L- J. van Ibolk, predikant bij de Remonstrantsch-Ge- reformeerde gemeente te Utrecht. De graaf en gravin van Athlona, vergezeld door lady Marg. Cambrige (verwant aan ons' Koninklijk Huis) zijn in Nederland aangekomen. Uit de doodenlijst: Mej. C, A. v. d. Willigen, schilderes, 81 jaar, Laren (N.-H.). Dr. J. Hoeksema oud-directeur van de Eerste Open bare Handelsschool te Amsterdam, 66 jaar, Am sterdam. D'. Muys, bekende figuur in de bouwwereld 51 jaar, Rotterdam. J. A. Tinholt, Comm. van Politie te Amsterdam, op 59-jarigen leeftijd. Uit de jorigsto criminalia: In de gemeente Die- men werd een 19-jarig meisje door een jongen kerel aangerand. Zij verweerde zich kranig- De aanrander werd aan een boom vastgebonden door de toegesnèlde menschen, totdat de politie hem kon inrekenen. Een Haarlemsche 50-jarige makelaar in effec ten is te Haarlem in arrest gesteld onder ver denking van f8000 te hebben verduisterd. De man heeft volledige bekentenis afgelegd. De meer dan ergerlijke toestanden aan het z.g. stille strand te Scheveningen zullen tot politioneel optreden, ingrijpen, moeten leiden. Tot n utoe werden deze toestanden als „over dreven" voorgesteld. Nu komt eindelijk de droe ve waarheid naar voren. Reeds velen vlogen in het politioneele net door het. niet kurinen toonen van nieuw fiets- plaatje. Men zegge 't voort. Een koopman in bananen is op de Groote Markt te Nijmegen vermoord. De dader werd gegrepen. En n uben ik genaderd tot de heel heel groote rubriek van de jongste ongevallen. Ze is onafzienbaar! Ik zal grepen doen in de massa. Do roode haan heeft, geholpen door den blik sem, vreeselijke vernielingen aangelicht. Tfe Amsterdam is een fabriek van schoolmeu- belen afgebrand. D.en 4en en 5en Augustus gierde een enorm onweer boven ons land. Bij Arnhem, waar 't extra geweldig spookte, werd een 26- j jarige man door den bliksem gedood. Windhoozen richtten, overal in het West- land, groote schade aan. Tal van jongere en oudere menschen zijn bij baden, roeien en zwem men, stipte ik reeds aan, om het leven gekomen. Men zie de bladen. Diuivenhouders werden getroffen door een "heel zwaren slag, doordien bij een wedvlucht met niet minder dan 6000 van de 10.000 uitgezonden duiven schijnen verloren te zijn geraakt. De droef-mysterieuze zaak is nog niet geheel tot, oplossing geraakt. Uit de ellende-rubriek teeken ik nog aan, uit de overstelpende massa, dat bij Schoonhoven twee, respectievelijk 19 en 16-jarige bezoekers in de Lek bij het baden om het leven zijn ge komen. Bij een botsing van militair vliegtuig tegen een boom, is de reserve-sergeant, leerling vlieger A. L. J. van Poeteren, 21 jaar oud. Hagenaar, jammerlijk verongelukt. Op het vliegveld Waalhaven, Rotterdam, is een vliegtuig neergestort. Een knaapje werd daarbij zwaar gewond. In den Bosch kantelde een tram, 't kostte een 19-jarige Amsterdamsche juffrouw het jonge leven. i Aan den Bienoordenhoutschen weg te 'sGra- venhage is bij een auto-bo.tsing een 22-jarige Hagenaar, zoon van een der bekendste residen- tale hoteleigenaars, gedood. Bij Hillegom is een fietser onder een vracht auto geraakt, 't Hoofd werd hem verbrijzeld- Zijn identiteit is nog niet vastgesteld. Meer suers dan soet", zou eene 16e eeuwsche Nederlandsche dichteres zeggen, denkend aan wat de jongste week aan gebeuren van allerlei aard bracht. Anna Bijns, de hier bedoelde vrouw, zou misschien zelfs krasser term gebruiken. Ik deed trouwens slechts greep in de lugubere massa van Jobstijdingen. Die allerjongste Beurs berichten klinken tikje meer bemoedigend. Buitenlandsch Overzicht Het Zondag in Pruisen gehouden referendum dat ten doel had aan te toonen dat meer dan de helft van het aantal stemgeredatigde Pruisen het niet eens is met de door de op een coalitie steunende regeering gevolgde politiek, is mis lukt. Het ging de organisatoren van het refe rendum niet in de eerste plaats om de ontbinding van den Pruisischen Landdag, die een onjuiste verhouding zou geven van de partijen en dus een verkeerde basis zou vormen voor de Pruisische regeering, doch om de Rijksregeering die steunt in den Rijksdag op een meerderheid waaraan! deSooiaal-Democraten hun medewerking verlee- nen als zij gesteund worden in den grootsten: staat van het D;uitsche Rijk Pruisen. Wel is waar zou bij het welslagen van het referendum de gang van zaken bijna gelijk zijn geweest, als thans, immers de Pruisische Landdag wordt in het a.s- voorjaar automatisch ontbonden, omdat dan zijn zittingsperiode ten einde loopt, doch de oppositie zou de regeering Biruning hebben ge troffen en daarmede Duitschland groote schade hebben berokkend in het buitenland, dat geen vertrouwen kan hebben in een ^Duitschland waar de Communisten, Nat ionaal-socialisten en Duitsch Nationalen een groote meerderheid hebben, een meerderheid die financieel niet vertrouwd wordt, en ook politiek niet, doch geen basis kan vor men voor een regeering. Het D.uitsche crediet zou ernstig geschaad zijn geweest, terwijl in het bizonder Frankrijk met bezorgdheid zou hebben aangezien 'dat een einde zou komen aan de thans door Do*. Bruening met zooveel succes voortgezette politiek van inter nationale samenwerking en toenadering tot Frankrijk. De Pruisische regeering had enkele dagen voor de stemming er nog in een proclamatie op ge wezen dat het verstandig zon zijn tegen het referendum tè stemmen, althans zich van stem ming te onthouden. Deze proclamatie moest op grond van een der Tele noodverordeningen van den Rijkspresident, welke den laatsten tijd zijn gepubliceerd, de z.g- verordening tegen politieke excessen, gratis door alle bladen die in Pruisen verschijnen, worden opgenomen, zonder eenig commentaar. Begrijpelijkerwijs waren de opposi tiepartijen over dezen maatregel erg ontstemd en zijn intusschen stappen gedaan bij den Rijks president ten einde gedaan te krijgen dat deze verordening zou worden gewijzigd, hetgeen in- middelsis geschied. De Stahlhelm Ineeft doen bekend maken dat al is zijn actie tegen de regeering mislukt, de strijd zal worden voortgezet. Voorts werd er van dien kant op gewezen, dat het Volksentscheid wel is waar mislukt was, doch in zoo verre een succes genoemd kan worden omdat gebleken is dat de oppositiepartijen opnieuw zijn gegroeid en belangrijk meer stemmen hebben behaald dan bij de laatste rijksdagverkiezing. De regeering in Pruisen, aldus de Stahlhelm, steunt eigenlijk maar op een goede acht milli- oen kiezers, want dit aantal heeft zijn stem uitgebracht tegen het Volksentsdoeid en is liet dus slechts eens met de regeering, terwijl de ove rigen, waarvan negen millioen zich hebben uitge sproken voor ontbinding wel is waar ongeldig hebben gestemd, doch niettemin tegen de regee ring zijn dus toch aftreden en ontbinden. Pt. Bruening en Curtius hebben, als trokken zij zich' niets aan van de poging der oppositie partijen hun gezag te ondermijnen, 'einde der vorige week een reis gemaakt naar Rome en daar met de leden der Italiaansehe regeering gespro ken. Ook hier werd besloten de politiek van toenadering voort- te zetten en 'te trachten door internationale samenwerking door 'de moeilijke tijden heen te komen. Te Londen zijn de financieel© experts begin dezer week met hun werkzaamheden gereed ge komen. Het door den president van de Vereenig- de SStaten Hoover voorgestelde plan de her stel- en schuldbetalingen voor den tijd van een jaar op te schorten, is thans definitief goedge keurd. De uitgestelde betalingen zullen vermeer derd met een rente van ten hoogste 3 pet. van de hoofdsom in tien gelijke annuiteiten moeten worden terugbetaald te beginnen biet 1 Juli. 1931. Zal de toestand beter worden? Uit den Omtrek GROOTE KERK ALKMAAR. OR GEL A VONDEN JAN ZWART. Donderdag 13 Aug van 89 uur. 1. Gebed des Heeren J- J. de Vos Koraal met Variaties. 2. Prelude, Fugue et Variation C- Franek. 3. San ate (A moll) A. G. Ritter. In één stuk doorgecomponeerd. 4. Prièrc et Blsreeuse A- Guilmant (Gebed en Wiegelied). 5. Allegro vivace C- M. Widor (Uit de 5e Symphonie). 6. Aria J- Biaeh 7. Koraalfinale Jan Zwart Collecte bij den uitgang. SINT PANCiRAS. Op het examen der Nederlandsche Modevak- schoolvereeniging te 'sGravenhage, slaagde Mej. Mr. Blok, alhier voor coupeuse. SINT PANCiRAS. Tijdens de tweede kermisdag had een voetbal wedstrijd plaats tusschen Vrone 1 en een Ale- m aria-combinatie, voor deze wedstrijd was een beker beschikbaar gesteld door den heer Hen- ning van Alkmaar. Het mocht Vrone iliet geluk ken, dezen beker te bemachtigen, tot een kwar tier voor het einde wist Vrone de leiding te houden met 32, doch toen was 'nun kracht vol komen uitgeput en daarvan maakte Alcmaria een nuttig gebruik om het aantal doelpunten uit te breiden, zoodat het einde kwam met 6-3. HEERHUGOWAARD. In hare, op Maandag gehouden vergadering, be sloot de Commissie, belast met het onderzoek ter verkrijging van de rentelooze voorschotten, de voor invulling bestemde biljetten Dinsdag en Woensdag ten gemeentehuize af te geven. De biljetten zijn zoodanig ingericht, dat zij aan sluiten op de reeds voor het globale overzicht door bemiddeling der tuinbouwvereenigingen verstrekte gegevens en ten deele daarvan kunnen worden inge vuld. Inlevering zal zoo spoedig mogelijk bij de Commis sieleden moeten plaats vinden. HEERHUGOWAARD. Terwijl de heer J. de K. aan den Basserweg alhier aan het aardappelrooien was, deed zich op een ge geven oogenblik blaarvorming op den arm voor. Daar dit wel meer voorkomt tengevolge van de in werking van bijtende plantensappen en geen open verwondingen aan den huid te constajteeren waren, werd in den beginne hier geen verdere aandacht aan geschonken. Weldra zwol het lichaamsdeel echter zoodanig op, de medisch ingrijpen noodzakelijk bleek. PlaatseBijk IMë®uws EEN VERBETERING. Een paar nummers terug werd door een be richt, dat de zuurkoulfabriek van de Ea. Kooij en Trompetter, die kortelings te Medemblik is afgebrand, niet meer zou worden opgebouwd. Dit bericht was foutief. De fabriek wordt wel weder opgebouwd, maar waarschijnlijk op een andere plaats, zulks in verband met besprekin gen met genoemde firma, om het historisch mo nument het kasteel Raudboud meer aspect te doen verleenen aan de omgeving. Een klacht. De autobusdienst in een kwaden reuk? Wat mij omtrent het verhandelde in den raad van Zuidscharwoude 't meest heeft getroffen is de door den heer Kroon geuite klacht, dat er enkele autobussen schijnen te zijn, (de heer Kroon noemt als vermoedelijk de schuldige de bussen no. 9 en 10) die alle huizen stuk rijden, en ook de vrachtauto van Jacobse schijnt eenzelfde onhebbelijkheid te bezitten. Wethouder Du Burck vraagt naar bewijzen, waar op de heer Kroon antwoordt, dat de woningen van Ploeger, Metselaar en Kout 't moesten ontgelden. De heer Kroon zal wel verstandig genoeg zijn te begrijpen, dat niet de bussen maar wel de chauf feurs, die de autobussen besturen, de schuldigen zijn. De heer Groen is van meening, dat die beschadi gingen door te snel rijden worden veroorzaakt, en daardoor zal dan ook een verzoek tot de directie worden gericht om kalm te laten rijden. Als ik mij niet vergis, is dit de eerste klacht, die in het openbaar wordt geuit. Maar onwillekeurig vraag ik mij af: „Is die klacht gewettigd?" Ik heb er mij altijd over verbaasd en verbaas mij er nog steeds over, dat de chauffeurs, geen enkele uitge zonderd, op zoo'n meesterlijke wijze door onze Langedijker dorpen, met hun smalle straten, weten te manoeuvreeren. En 't is wel opmerkelijk, dat wanneer de autobussen van dezelfde firma elkan der passeeren, dit nimmer een ongeval heeft ver oorzaakt. Maar de vrijmoedigheid van fiets- en motorrijders is angstwekkend. Er rijden er hon derden door de dorpen, maar zeker tachtig procent

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1