S 1 NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 1,,,,: Fir»n 1.1, TO, - telm I. H. IEIZEI. - troel ImUumk ^rSssL"* SPOOR/ W MOSTERD No, 96 TEMFOON INTERCOMMUNAAL NO «LZATERDAG 15 AUGUSTUS 1931 40e 'ïa;M>raii« I UI.UIUKIII (III R41T VRAAGT Letop het Fabrieksmerk INGEZONOIEN (fiuiten verantwoordelijkheid der Redactie). Zeer geachte Redactie. •Mogen wij voor het antwoord op het Stem mingsbeeld van 11 dezer een klein plaatsje in uw blad. Daarin werd gewezen op een onduidelijke zin, voorkomende in ons stuk dat geplaatst was in de „Tuinderij" en overgenomen "in het Stem- mngsbeeld. Daarin was door ons afgegaan van de vrij zeker algemeen geldende gedachte dat de commissie voor steunverleening, het zoo mo gelijk zou aansturen op schadeloosstelling. Dat dit ook de bedoeling was blijkt nog nader uit het stuk van den L. T. Bi., voorkomende in uw blad van Donderdag S Aug., waarin deze zin voorkomt: „De Commissie heeft zich tot taak gesteld, al het mogelijke te doen om steun te erlangen, tot. leniging van den noodtoestand, maar meent desniettemin te moeten betwijfelen, dat deze zoodanig zal kunnen zijn, dat een ver goeding zou worden verkregen voor de mindere opbrengst van aardappelen, bij iederen tuinder, ongeacht of deze iemand is voor wien het nog wel te dragen valt, of iemand die door deze cata strofe in groote moeilijkheden is geraakt. Wij hadden den zin „dusdanige steunverlee ning voorkomende in het begin van het stuk kun nen verduidelijken. Laten wij het dan thans doen door te wijzen op de steunverleening bij wijze van de voorschotten door Provincie en Gemeente, dit voorjaar gegeven, om de bedrijven dit voorjaar op gang te houden. Waaraan door ons beiden ook is medegewerkt. 'Mede willen wij wel aannemen- dat we -mis schien te sterk hebben gegeneraliseerd en velen die zich hebben opgegeven voor steun de ge dachte voorzat en de hoop was gevestigd op een geldelijke uitkeering. Als men geweten had wat men nu weet, hadden velen zich wel niet opgegeven. Hopende dat hier mede de onduidelijkheid is weggenomen. Rij voorbaat dank voor de plaatsing. G BARTIN. H. GLAS. EEN ANDERE LEZING. Op 28 Juli jJ. kon men in de „Nieuwe Langedijker Courant" lezen onder plaatselijk nieuws uit Noord- scharwoude, over het ongeluk met de autobus, wat zich Zaterdag 25 Juli had voorgedaan en waardoor één der passagiers de rechterarm deerlijk werd ver minkt. Volgens dat bericht was dat ongeluk geheel te wijten aan de grove onvoorzichtigheid van de pas sagier zelf, doordat hij zijn arm buiten de bus had gestoken. Dit is geheel bezijden de waarheid. Door een aanrijding heeft het ongeluk plaats ge had en wel als volgt: de passagier had op één van de achterste banken plaats genomen voor een raam wat ongeveer 1/3 gedeelte open was. Hij leunde met de elleboog op het kozijn tegen het glas. De bus reed met groote snelheid aangezien ze laat was, (volgens chauffeur). Voor het perceel van den heer O. stond een vrachtauto van C. T. De ruimte voor de bus was zeer smal. Volgens chauf feur was er geen 2 vingers ruimte over. Een aan rijding hoe gering ook was het gevolg waardoor het spatscherm van de bus werd beschadigd, de achter ste ruit door een uitstekend, voorwerp werd verbrij zeld en de arm van de passagier .werd gegrepen met het bekende gevolg. De bus reed door, de arm van de passagier hing er gebroken buiten. Verschillende malen bij de Redactie van de N. L. C. op een verbeterd bericht aangedrongen mocht niet haten. Men zweeg als 't graf. DE PASSAGIER WELKE HET ONGELUK IS OVERKMEN. In de eerste plaats merken wij op, dat wij tegen de plaatsing van „een andere lezing" geen bezwaar hebben, gezien de onderteekening daarvan. Voorts meenden wij het onderzoek te moeten af wachten, dat wordt ingesteld in verband met de eventueele uitkeering, volgens de Ongevallenverze kering en gingen daarom niet verder op de zaak in. RED. Buitenland Die aanslag op <len B»trein BlazelBerlijn, lie mvdledeelingen van den Ier. De gewezen Iersche officier, die geheel ten onrechte is betrokken in de affaire van den aan slag op den sneltrein Biazel-Berlijn, heeft in een persgesprek verklaard, er vsüi overtuigd te zijn i dat alleen een zekere "Walker, die in het Westen van Berlijn in een voorname woning verblijf houdt, den aanslag kan hebben gepleegd. Alleen deze Walker, zijn gewezen compagnon, was op de hoogte van zijn doen en laten en hij kan dus I alleen m den winkel in de Friedrichstrasse alle i bijzonderheden over hem tnebben verteld. Met I Walker heeft de Ier ernstig verschil van meening gehad en Walker heeft de aandacht van de po- litie van zichzelf willen afleiden door zijn ge- wezen compagnon verdacht te maken. Walker heeft bijzonderheden verteld, die niemand anders dan hij kon weten. Hoeveel waarde er aan dit verhaal van den Ier kan worden gehecht, zal uit Inet verdere onder zoek moeten blijken. Toch nog een slachtoffer? Ben der personen, die zich in den veronge lukten trein bevond, is sedert den aanslag spoor loos verdwenen. Men acht het niet uitgesloten, dat hij onder een van de omgevalleh en nog niet opgehaalde wagens is bedolven. Is dit in derdaad het geval, dan zal bij de ramp dus toch een doode te betreuren zijn geweest. Be zetel van het .onderzoek is van Kloster Zinna naar Berlijn overgebracht. D'e autoritei ten, die^hot- onderzoek leiden, zijn van meeriing, dat de aanlags zeer zorgvuldig is voorbereid. Zij achten ook niet uitgesloten, dat de daders reeds naar het buitenland zijn ontkomen. Noodlottig ongeval tijdens een toonteelvoorstelling Te New York is tijdens een door een tooneel- club gegeven voorstelling van de executie van Marie Antoinette de vrouw van Bodewijk XVII, die beiden, zooals men weet, tijdens de Fransche revolutie onder de guillotine het leven lieten een afgrijselijk ongeluk gebeurd. Voor Marie Antoinette speelde een jong meisje dat juist dien dag haar 21sten verjaardig vier de. Daar de vereeniging niet over een guillotine' beschikte, zo ude executie der koninging met een zwaard worden nagebootst. Degeen, die het zwaard had te hanteeren, wist er echter niet goed mee om te gaan. Op het fatale oogenblik, dat het meise hajar hoofd op Liet beulsblok had gelegd, verloor hij de macht over liet wapen, mét het noodlottige gevolg, dat dit met zulk een kracht op den nek van het slachtoffer tereclnt kwam, dat haar hoofd van den romp werd gescLieiden Degeen, die het ongeluk had veroorzaakt, werd door de politie gearresteerd, doch later weer op vrije voeten gesteld, daar zonneklaar bleek, dat van opzet geen sprake was geweest. DE OUDE GULDENS. Wij herinneren er nogmaals aan, dat tot en met 31 Augustus de gelegenheid open staat tot inwis seling van de buiten omlopp gestelde guldens. Deze guldens dragen een vroeger jaartal dan 1920. De in wisseling kan geschieden bij alle postkantoren, bij- postkantoren, hulppostkantoren en poststations. GEWELDIGE ONTPLOFFING TE MACAO. Munitie-depot in de lucht gevlogen. In een munitieopslagplaats te Macao heeft een geweldige ontploffing plaats gehad, waardoor het geheele depot werd verwoest. Gevreesd wordt, dat talrijke personen om het leven zijn gekomen, o.w. ook verscheidene Portugeesche soldaten (Macao is, zooals men zal weten, een in Zuid-China aan de kust gelegeh Portugeesche kolonie). Volgens de tot dusver ontvangen berichten moeten ook diverse gebouwen in de stad zijn verwoest. De slachtoffers van de St. Philibert-raiup- Berst thans is men er in geslaagd definitief vast te stellen, hoeveel slachtoffers Liet noodlot tig ongeluk van het vergane pleziervaartuig „St. Ohilibert"1 heeft gemaakt. Officieel wordt mede gedeeld, dat van de in totaal 489 passagiers 482 den dood hebben gevonden. Er zijn 400 lijken i geborgen, waarvan 300 'konden worden geïdenti ficeerdAcht personen werden na de ramp ge red, terwijl 29 personen den terugtocht niet mee maakten. Huurkazerne ingestort. In den afgeloopen nacht te hal fdrie is in een straat van Villeurbanne bij Lyon eén door tal rijke Fransche, Spaansche, Italiaansche en Alge- rijnsehe gezinnen bewoonde huurkazerne in de lucht gevlogen. Het gebouw stortte in en begroef ongeveer 30 personen onder de puinhoopen. Onder hen be vonden zich 10 kinderen. Om kwart over vier waren 5 lijken geborgen, terwijl een kwartier later het aantal te voorschijn gebrachte gewonden 14 bedroeg. D:e toestand van de laatsten is vrij gunstig. gesteld. De heeren De Koning en G. Bootsma zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. Noch voor Herkuleyns, noch voor de Koning bestaat direct le vensgevaar. De heer van den Bosch kon huiswaarts keeren. Omtrent de directe oorzaak van het ongeval valt nog niets met zekerheid te melden. Het is mogelijk dat Herkuleyns sneller gereden heeft, dan hij kan, opgejaard door den Duitscher Soenius. Doch een de fect aan den motor is natuurlijk niet uitgesloten. Zooals gemeld is de motor voor onderzoek door de politie in beslag genomen. Nader wordt gemeld, dat de toestand van Herku leyns, evenals die van de beide patiënten, die in het Wilhelminagasthuis worden verpleegd, niet zorg wekkend is. Auto van een berg gestort, Vier personen verdronken1. Elen ernstig ongeluk heeft plaats gehad te Duisburg. In snelle vaart reed een auto met vier personen over de brug over het Hafenkanaal, welke brug in reparatie is. In verband met dit laatste was de klap op getrokken. De ontstane opening was met bal ken afgezet en duidelijk door roode lantaarns aangegeven. De wagen vloog door de balken en stortte in de diepte. Alle vier inzittenden ver dronken. De lijken werden door de brandweer opgevischt. Ongelukken bij bouwwerken te Parijs. Twee arbeiders gedood. Drie bedolven. Ten Oosten van Parijs is b ijhet sloopen van een drie verdiepingen hoog huis, dat reeds eenige maanden geleden op voorschrift der politie was ontruimd, een ernstig ongeluk gebeurd. De drie arbeiders die zich op de eerste verdieping bevon den, werden onder het puin bedolven. Na uren lange pogingen der brandweer konden zij wor den gered. Twee van hen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ben ander ernstiger ongêluk heeft plaats ge had bij den aanbouw van een "huis. Voor de over brenging van steenen naar de bovenste verdieping was een kraan opgesteld, die door tot nu toe onbekende oorzaak plotseling is ingestort. Door do zware ijzermassa's zijn twee arbeiders deer lijk verminkt, doordat zij zich niet tijdig in vei ligheid konden brengen. Nieuwstijdingen ONGELUK OP DE STADION-WIELERBAAN. Tijdens de wielerwedstrijden op de Stadionbaan is een ongeluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. In den wedstrijd voor racemotoren vloog de Nederlandsche motorrijder Herkuleyns in de bocht in geweldige vaart met zijn motor tegen de balustrade. Herkuleyns zelf kwam tusschen het pu bliek terecht. De motor vloog, na nog tegen een lichtmast te zijn opgebotst, welke afknapte, nog een eind over de baan en vloog daarna naar het mid denveld. Een der toeschouwers, een man van mid delbaren leeftijd, kreeg den lichtmast tegen het heeft en werd bewusteloos weggevoerd. Herkuleyns zelf heeft, voor zoover onmiddellijk na het ongeluk viel te constateeren, een been gebroken, en is even eens per brancard weggevoerd. Onmiddellijk na het ongeval waren drie doktoren ter plaatse, n.l. de officieele dokter van het Stadion, de heer B. Cuperus en de beide broeders Tetzner, die zich beiden op de tribune bevonden. Toen Herkuleyns over de balustrade geslingerd was en bleef liggen, vreesde men het ergste. Het Het bleek echter, dat hij nog bij kennis was. Na on derzoek bleek, dat hij een rechterbeenfractuur had en een gecompliceerde linkerbeenfractuur. Ook toen hij per brancard was overgebracht naar het verband- zaaltje onder de officieele tribune was de renner nog bij zijn volle bewustzijn, en kon hij met de omstan ders spreken. Het ongeval is voor hem wonder bo ven wonder goed afgeloopen. Doordat hij eenige oogenblikken slingerde, was, de vaart, waarmee hij over de balustrade vloog niet zoo groot, als men vreesde. Het ergst eraan toe was de toeschouwer P. de Koning uit Hoofddorp, die door Herkuleyns getroffen werd, toen hij over de balu strade vloog. De man heeft een ernstige hersen schudding bekomen en geraakte bewusteloos. Minder ernstig gewond zijn G. Bootsma en F. van den Bosch, beiden eveneens uit Hoofddorp. Een van hen had een kaakwonde, veroorzaakt door een slag met een stuk van den lichtmast, die afgeslagen werd. Herkuleyns werd per auto van den G. G. en G. D. naar 't Binnengasthuis vervoerd, waar hij onder behandeling van professor Noorderbos wordt DxHWlelijk motor-ongeluk te IJmuiden. Gistermiddag ongeveer half zeven heeft op "Tiet Velzerduinplein de IJmuiden een ernstig motor-ongeluk plaats gehad, dat aan den 18- jarigen motorrijder A. van der Kolk, wonende Veiserduinweg te IJmuiden, het leven heeft ge- kost. Van der Kolk kwam, terwijl hij met groote. snelheid over het Velserduinplein reed, in bot sing met een van de tegenovergestelde richting komenden motorrijder. G- genaamd, eveneens te IJmuiden woonachtig. De botsing was zoo he vig, dat niet alleen de beide motorrijwielen deerlijk gehavend werden, maar al spoedig bleek, dat v. d. Kolk levensgevaarlijk gewond was. tapoedig na het ongeval waren eenige leden van Het Roode Kruis ter plaatse, terwijl even later dr. van Leuven te V eisen ter plaatse verscheen. Na voorloopig verbonden te zijn werd het slacht offer op verzoek der ouders naar de ouderlijke woning overgebracht. Het bleek, dat hij een ernstige schedelfractuur had bekomen. Eenige uren later is hij aan de gevolgen overleden. De motorrijder G. bekwam slechts eenige niet ernstige kwetsuren. Man doodgedrukt Vrouw gewond. Kinderwagen platgedrukt. Te Haarlem reed in de Kennemerstraat naar de Frans Halsstraat een groote vrachtwagen van Van Gend en Loos. In laatstgenoemde straat reed in verboden richting een wielrijder naar de Kennemerstraat. Toen de vrachtauto de Frans Halsstraat was ingedraaid moest de chauffeur naa rlinks uitwijken bij het passeeren van een daar rijdenden fietser, doch daarbij zou hij den in overtreding zijnden wielrijder hebben aange- re ten, indien hij niet- weer naar rechts uitgeweken had. Bij het zien van den tegemoetrijdenden fiet ser en het verrichten van deze manoeuvre met het stuur verloor de chauffeur echter zijn te genwoordigheid van geest en in plaats van de remmen te gebruiken, reed h ijin flinke vaart het 'trottoir op. Daa rwandelde dé 27-jarige J. P. uit Heemstede en deze werd tegen den muur van een huis doodgedrukt. D'e 40-jarige mej. M. S-, die op dezelfde hoogte op de stoep liep en in een kinderwagen een kindje voortreed, werd ook door den aut ogeraakt, doch kreeg alleen een beenwonde. De kinderwagen werd door den auto plat gedrukt. Wonder boven wonder kreeg de baby slechts een onbeteekene'nd wondje. Mej. S'. werd per politie-motor naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht, terwijl het lijk van den man naar het ziekenhuis'„St. Joannes de Deo" werd vervoerd. Na verbonden te zijn, kon mej. Si- loopende huiswaarts keeren. Dte remmen van den auto waren "in uitste kenden staat. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Heden slaagde te Haarlem voor de Hoofdacte onze vroegere plaatsgenoot de heer Jac. Kliffen Jzn., thans onderwijzer te Schagerbrug.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1