zf Jy Ak-s, De Vrouw en de Mode als in Londen de klok 11 uur slaat. In den tegen- woordigen tijd, nu iedereen haast radio bezit en dus de tijdsverschillen der landen en werelddee- len een voorname rol gaan spelen, is het waarlijk niet overbodig, dat men van het systeem dier tijdrekeningen eenig benul heeft. iWat echter niet zoo algemeen bekend is, is het feit, dat er 12 verschillende tijdsberekenin gen op aarde bestaan en 'dat als de wereldtijd of „eenheidstijd" geldt de tijd van de sterrewacht te Greenwich in Engeland. Een paar maal per dag wordt deze tijd radiografisch verspreid om schepen, vliegtuigen, meteorologische stations, enz., gelegenheid te geven hun klokken gelijk te zetten. Deze greenwich- of West-Eiuropeesche tijd geldt 'niet voor Midden-Eiuropa, want hier wordt gerekend volgens midden-Europeeschen tijd, die van Greenwich ongeveer een uur verschilt. Behalve deze twee tijdrekeningen, waarmede men in Europa algemeen rekening houdt, zijn er nog een aantal andere tijdsrekeningen, die met Greenwich een belangrijk verschil toonen. Deze verschillen kunnen door de schepen en de ver schillende omroepstations worden vermeden, wan neer zij alleen en uitsluitend met Greenwich re kening houden, doch dit gaat niet altijd, daar loet bijv. onmogelijk is om, wanneer het op Hawaï stikdonker is, de klok op 12 uur (middag) te zetten, dat zou al te dwaas en tegenstrijdig zijn. Dp indeeling van de verschillende zonnetijde Le indeeling van de verschillende zonnetijden is belangrijk genoeg om er wat langer bij te blij ven stilstaan, zonder n'u direct te zoeken naar den oorsprong van de verschillende tijdsreke ningen. Allereerst is er dus de z.g. wereldtijd van de sterrenwacht van Greenwich, waarnSar de vol gende landen hun tijd bepalen: Groot-Brittan- nië, Frankrijk, Eelgië, Luxemburg, Spanje, Por tugal. Algiers, Marokko, groote gebieden van de West-Afrikaansche kust, Senegal, Fransch- Guinea, Liberia, de Far-Oer-eilanden, enz. Van deze wereld- of Westeuropeeschen "tijd wijken af: a. I/e Amsterdamsche tijd, verschilt met Green wich 20 minuten, d.w-z. de Amsterdamsche tijd rekent 20 minuten later. Deze tijd is gebruike lijk in Nederland (wintertijd). b. De Midden-Europeesche tijd, met 1 uur verschil. Volgens dezen tijd rekenen Rusland (Westel. deel), Dnitschland, Polen, Tsjecho-Slo- wakije, Oostenrijk, Noorwegen, Zweden, Dene marken, Lithauen, Zwitserland, Hongarije, Ita lië met Tunis, de Belgische Congo, groote ge deelten van de binnenlanden van Afrika, Portu- geesch Wiest-Frisia, enz. 0. de Oost-Europeesche tijd, met ongeveer 2 uur. Volgens dezen tijd rekenen Rusland, Leth- land, Finland, Eisthland, Roemenië, Bulgarije,; Turke, Griekeijnland, Palestina, de geheele Soe dan, de Zuid-Afrikaansche Unie en groote ge deelten van Oost-Afrika. d. JJe Atlantic-time, (Öceaantijd) met vier minder. Volgens dezen tijd rekenen Kanada, Oen- traal-Brazilië, Argentinië, Venezuela, Porto Rico enverschillende Atlantische eilandengroepen. e. de „Eiastern-time" (Oosttijd) met 5 uren minder. Volgens dezen tijd rekenen een gedeelte van Canada (O., de Oostelijke staten van de U.S.A., Cuba, Haïti, Jamaica, Panama, Chili, Peru en de Westelijke gedeelten van Brazilië. f. De „Central-Time (centrale tijd) met 6 uren minder. Met dezen tijd rekenen de centrale sta ten van de U.S.A., Canada ten Westen van den 89sten lengtegraad, Mexico, Honduras, Costarica en San Salvador. g) de „Guam-time"' (Oost-Australische tijd), met 10 uren meer,, van toepassing in groote ge deelten van Siberië (Noord- en Zuidkust, Bïitsch Nieuw Guinea, Japan, Korea, groote gedeelten van Australië, Tasmanië en Victoria-land. h. De philippine-time (Zuid-CDineesche kusttijd met 8 uur meer. Deze tijd is van toepassing in: sommige gedeelten van Siberië, de westkust van China, iSiam, de Maleische eilanden, enz. 1. De mountain-time (gebergte-tijd, met T uur minder, voor enkele bergstatten van de U.S-A., het binnenland van Mexico, kleine gedeelten van Canada en kleine gedeelten van Alaska. j. Die Alaska-time, Yukon-tijd, met 9 uur min der. Voor de Hawaï-eilanden, gedeelten van Sa moa, de Zuidkust van Siberië, Nieuw-Zeeimd, voor Santa Cruz, de Marshall-eilanden, de Wran- gel-eilanden en voor een gedeelte van de Fidschi- eilanden. Sedert eenigen tijd is er in Volkenbondskringen een streven merkbaar om behalve een uniform kalenderjaar ook een uniforme tijdrekening in te voeren en daarvoor de West-Europeesche tijd, met dien verstande, dat voor- en namiddag weg vallen en er alleen sprake zal zijn van de uurs opsomming, b.v. 4 uur, 12 uur, 18 uur, enz. Of deze pogingen eenig resultaat zulleti hebben, staat te bezien; ten eerste zal een verandering niet onaanzienlijk kosten met zich brengen, doch het is de vraag of er op een verandering veel prijs wordt gesteld. EiEN MOEILIJK VRAAGSTUK,. Wie kan met 3 centen, door ze een voor een neer te leggen en weer op te hemen, zoo tot tien tellen, dat bij 10 alle drie oenten op tafel liggen? Dat lijkt erg gemakkelijk, maar dat is maar schijn. In werkelijkheid is (net razend moeilijk- Er is namelijk een klein trucje in het spel, dat men door vlug handelen moet weten te ver bergen. j Men legt de drie oenten op de tafel en begint te tellen, na elk|e tel een geldstuk opnemend: 1, 2, 3. Dan legt men de geldstukken weer neer, en telt weer 4, 5, 6. Daarna neemt men twee van de drie centen op en telt 7 en 8, leg ze dan neer en tel 9, 10. Neem dan de geldstukken in de hand en geef ze het slachtoffer. Wij hebben reeds bemerkt, dat wij zelf begon nen waren met de geldstukken op te nemen en dat wij nu het slachtoffer de centen in de hand geven. De argelooze zal niets bemerken en te vergeefs trachten u het kunstje na te doen. 6 5 4 3 2 1 0 0 0 0 0 0 6 5 4 6 .00 0 0 0 10 9 8 7 DE NIEUWSGIERIGE VISBCiHEN. Nieuwsgierig kijken de visschen naar den in dringer, die zich in hun rijk Ineeft gewaagd. Het Het is dan ook een hoogst eigenaardig dier. W illen jullie weten, wie het is, verbindt dan de getallen 1 tot en met 77 door rechte lijnen met elkaar en.... wel wat is het? schroeven nu op de wijzer is I M *55 - 57 41 y 441-^5' 48 EEN KETTING VAN EJEflV SPEELKAART. Neemt een niet te veel versleten speelkaart en een scherp pennemesje. Splijt de kaart aan de lengtezijden ongeveer een halve centimeter diep. Dit gaat heel gemakkelijk met een beetje handigheid. De op deze wijze ontstane randen worden rechts en links naa rbuiten omgebogen A en' B'. Nu vouwt men de kaart in de midden, C, D om en snijdt met een schaar of met een mes op regelmatige afstanden van circa een halve cM. de kaart tot op de omgebogen randen 'door. Nu wordt de kaart w.eer uiteengevouwen en op een vlakke tafel uitgespreid. Schuif nu het mes beurtelings tusschen twee reepen en óver één reep en snijdt dan de onderste reepen als op de afbeelding los. Doe hetzelfde aan den anderen kant. Op deze wijze ontstaan twee in elkaar geschoven, onverbreekbaar aan elkaar gekluis terde deelen. Knip nu met de schaar voorzichtig de schakels van het. rooster los en de ketting is klaar. 7 EEN AARDiIGE ZONNEWIJZER. Hoewel bij den tegenwoordigen stand der tech niek een zonnewijzer niet meer behoort tot de levensbehoeften, daar zij volkomen is vervangen door ingenieus geconstrueerde horloges en klok ken, is het toch wel aardig zelf eens een zonne wijzer te construeeren en na te gaan, "hoe onze voorvaderen het uur van den dag bepaalden.. Zulk een zonnewijzer kan natuurlijk op velerlei manieren worden gemaakt. Hieronder geven wij een voorbeeld van een der eenvoudigste con structies. Eerst neemt men twee houten plankjes, die men met scharnieren aan elkaar bevestigt. Door een paar klosjes wordt tenslotte de gewenschte hoek verkregen, waarin de beide plankjes tegen over elkaar moeten staan EF. Die hoek moet overeenkomen met de breedtegraad waarop wij leven ,voor" West-Nederland dus 52 gr% voor het Oosten 51 gr. Op het schuine plankje bevesti gen w ijnu een drinkglas, waarin wij met behulp van twee kurkschijfjes loodrecht een staafje (neb ben geplaatst, die de „wijzer"1 zal vormen van onze klok. De schaduw van den wijzer geeft den tijd aan, waaronder wij leven. Ais wijzerplaat nemen wij een smal strookje doorzichtig papier, dat wij zooals de afbeelding het aangeeft op het glas plakken. De indeeling der wijzerplaat moet men zelf vaststellen, aan de hand van ver schillende. proeven. Daartoe stelt men de „zonne wijzer" zoo op, dat om 12 uur de schaduw van het staafje precies naar 'het Noorden wijst; met behulp van een compasje is dit gemakkelijk te controleeren. Natuurlijk moet de klok steeds in diezelfde richting blijven staan. Hjet verdient daarom aanbeveling het geheel stevig vast te In afstanden van een uur 'trekt men Prijswinnaar is ditmaal: Slakkenhuisje. Hij wijzerplaat een streepje en... de zonne- kan op het bureau zijn prijs gaan halen. En nu Waar. de briefjes: 1 BonzoLeuk, dat ik alweer een oud neefje van Gom Karei er bij krijg. Natuurlijk hoe meer zielenJe hebt al een boek gewonnen1? Dan zal .'je wel goed raadsels kunnen oplossen. Pret- tg„ dat je je meester zoo aardig vindt; die me neer Osseman is maar een bofferd, dat zijn leer lingen hem zoo aardig vinden. Je raadsels wa ren beelemaal goed, maar de loting viel anders uit. Zal je steeds in elk briefje, leeftijd, volledig adres, schuilnaam en ware naam vermelden? Af gesproken. Dag Bonzo! HoertjeJa jongen, de boeken worden je eerst daags toegestuurd hoor. Ze zijn bij de admini stratie schijnbaar wat in de war geweest, dat is wel meer zoo tegen de vacantie... dan krijgen de menschen de zomer in het Inoofd, maar jij zult je boeken hebben. D;aar gaat niets van af. Toch wel een leuk uitstapje, dat je hebt gemaakt. Mies laat je bedanken voor de groeten. Dag! 'T WEEKPRAATJE VAN OOM MAARTEN. Lieve kinderen. Ik voél het al... mijn weekpraatje zal maar heel kort worden, omdat ik nog al veel brief jes heb ontvangen, die allemaal natuurlijk snak ken naar antwoord. Zie dat deed me nu echt goed, toen ik me daar een heele stapel groene, roode, blauwe en witte enveloppen door de post in huis zag brengen. Daarom maar gauw eerst de raadsels bespreken en dan.... Oplossingen: Letter ABt. 1. Ras, Das, Gas, Was- 2. Aster, Ster- 3. Schrijfgereedschap, Das, rap, fes, sdnaaf, rijp, schep, Gijs. 4. Zaan, baan, haan, maan, gram Nieuwe opgaven Letter AP. Meestal ben ik chocolade; Draai mij om en ik ben een vrucht. Wat ben ik Ik ontsta door het verbranden van hout of papier; draai mij om en ik ben een aan tal menschen, dat staat te zingen, Wiat ben ik? De onderstaande zinnen zijn bekende spreek woorden. Vul op de puntes letters in: D rge ton h ft o d in den nd Z.oa-s .et k.ok.e .huis ..kt ..kt- het ne .en V Ie ondn zijdazen do Ik ben iets lekkers, geef mij een ander hoofd en ik ben iets om te lezen, geef mij nóg een ander hoofd en ik ben een plaatsje, waar menige ondeugende jongen op school ken nis mee heeft gemaakt. Wat ben ik? Raadsheer: Zoo, duivenliefhebber, wil je ook j meedoen. Best hoor. Je opstel was heel aardig. I Zoodra ik tijd heb, zal ik het eens plaatsen. Maar over een paar weken, dan zijn er weer meer men- schen om de krant te lezen. Ik zal je wel waar schuwen. En maar dapper meedoen- Voel je niets voor de raadsels j Aurora: Zoo kindje, was je tevreden met mijn gedichtje. Wat reusachtig, dat je net jarig was. I Wel gefeliciteerd hoor, ook van Mies. Wel wel, een paar lakschoenenee!n jurkkind, wat zal jij er fijn uitzien. Als ik je eens kom opzoe ken later, doe je dan al dat moois eens voor me aan Je raadsels waren allemaal goed, maar je 1 loote er uit; dat was jammer. Doe je ook mijn 1 groeten aan Fenny Goed zoo. Dag lieve kind. i R. de Bj.: In dezelfde straat, waarin jij woont, op nummer 9 woont ook nog een raadsel vriendje van mij, Henkie. Ken e hejm? Waar ik woon, verklap ik je lekker niet; misschien later wel eens, als je al veteraan-raadselneef bent. Is de schuilnaam „agricola" niets voor je? Dat is de Latijnsche vertaling van „dé Ejoer". Of is die te moeilijk? Dag beste jongen. Vlindertje: Ben je al terug uit Elburg? Wat een aardig bloemenplaatje zat er op je briefa. Echt mooi hoor. De volgende week krijg ik zeker een dikke brief? Dag! Niadoco is met vacantie, evenals Brunetje en Goud Elsje, die krijgen dus later antwoord op hun briefjes. Ook Jasmijn is op reis- Jasmijn moet ook op zijn briefje naam, adres en leeftijd vermelden en krijgt later antwoord. Allen ge groet van Mies en van Oom Maarten. AMERIKAANSCHE MODE. Zomer-vacantie-garderobe. „Waar ga je heen met je vacantie?" Dat is dezer dagen de Steriotiepe vraag in het tot smeltens toe heete New-York, waar we ons uren achtereen aan tocht blootstellen en aan miniatuur-orkanen, gecreërd door electrische fans. Tusschen haakjes, U weet toch, lezeres, dat Amerika in een miniatuur tijdperk is? Miniatuur golfvelden, miniatuur ten nis, miniatuur bonbens, keukens, meubels, enz. En als we dan ten langen leste eindelijk weten, waarheen te gaan, en onze kamer gereserveerd is, dan blijft ons nog de taak de zeer gewichtige taak om een leuke en practische garderobe bij elkaar te krijgen, 't moet niet te veel zijn; dat gesjouw met koffers, ook al worden ze voor je gezeuld door zwarte jongens met roode jasjes, is een corvée. In je vacantie leg je je ten eerste toe op rust, dus een paar leuke japonnetjes om je morgen uren op de waranda door te brengen, zijn niet on- gewenscht. Piqué is erg aardig; ik heb me een paar knock-outs aangeschaft, één van een een voudig, recht model, op witten ondergrond gele en zwarte figuren. Het andere heeft een beige onder grond, met groote donkerblauwe stippen. Rokje wijd geklokt, coquet kraagje, aardig effect. Voor de lange wandelingen, een losgebreide sweater van fijne wol, in bruin, afgezet met geel. Décolleté U-vormig, geen mouwen. Daarbij een flinke wijde rok, bruin liefst, een baret bij de Sweater en sokjes, in kleurencombinatie. Wanneer de zon erg heet is en onflatteuse spleetjes de plaats van je extra vacantie-oogen in nemen, draag dan één van die amusante zomer hoeden, in geel, bruin en beige gestreept linnen. Hierbij behoort ook nog een strandtasch, voor strand-uitstapjes. Voor het strand zijn er aller leukste geel en wit, of blauw en wit geblokte san daaltjes, die natuurlijk gedragen worden bij de onmetelijk-wijd gepijpte pyama's. De gemakke lijkste pyama-modellen zijn wel die, vervaardigd uit één stuk. Ze staan iedereen goed en ze zijn niet duur. Fleurig cretonne of katoen, bedrukt met al lerlei patronen, groote bloemen, strepen, stippels. De meeste hebben een bijpassende zonnehoed. Het badpak, zoo eenvoudig mogelijk, het z.g.n. two-piece model. Ik voor mij houd 't meest van de Jantzen suits, om auto-taal te gebruiken, dat zijn echte stroomlijn-modellen. Natuurlijk als je veel in je badpak op 't strand verkeert en den jongen man erg wilt imponeeren, is een meer décoratief model niet ongewenscht. Er zijn zulke practische creaties om buiten te dragen. Vooral de japonnetjes met korte jasjes. Eenvoudige modellen in vroolijk gekleurd jersey, flanel of linnen, piqué en sinellic. Dit laatste is le dernier cri, zeer cchic. De aparte jakjes geven je gelegenheid om allerlei metamorphoses te onder gaan. Je draagt b.v. 'n heldergroen manteltje den eenen I dag met een wit japonnetje, den volgenden dag met een okergeel toilet. Een wit sinellic manteltje doet dienst voor een jurk van blauwe shantung en j voor een rose. Een rood jasje kan gedragen wor- den bij wit of donkerblauw. (Leuk voor zeilcos- tuum, in het kort voor elke watersport, 'k zou wat graag even de Kaag rondgaan in zoo'n toilet en 'n petje gestolen van een van de matrozen). Verder kun je je heele ensemble in één kleur uit voeren, en wat variatie aanbrengen met een leuke ceintuur in een harmonieerende tint. Met twee japonnetjes, twee manteltjes, twee blouses en een rok kun je je wel op tien verschillende manieren kleeden. En nu nog een woord over kleuren voor ver schillende types. Blond wordt geaccentueerd door geel, ook wit, gegarneerd met 'n niet al te helle kleur. Kastanjebruine en roodharige meisjes daar entegen dragen groen met groot succes, ook ko perkleur en diep geel beige. En in tegenstelling met de traditie, heeft tegenwoordige elke rood harige dame een rose japon in haar gorderobe. Ik kan me niet goed indenken, dat dat zoo flatteus is, maar, e'est la mode. And what can you do? Avondjapon van rose crêpe de Chine met een in plooien vallenden rok, die aan een geschulpte pas is gezet. De halsuitsnijding wordt afgezet met een gepliseerde reep zwarte tulle, die op den rug in een strik eindigt. Rechts ziet men dezelfde japon met een lang manteltje van rood fluweel, eveneens met ge schulpte randen en voorzien van een korte bolero.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5