NIEUWE flNieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 98 K5SS"K£c£SSkL DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1931 40e Jaargang U Uitgave: firma 1. H. KEIZER. todacteur 1. H KEIZER. Bureel Noerdscharwoude. Revue van de Week Nieuwstijdingen LANGEIIJkEI MM IhVI DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tspr i] s f 1.15. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 18 Augustus. Het allereerste „teeken." dat het nieuwe par lementaire zittingjaar, dat van 1931'32 zoetjes aan naderend is, hebben wij aanschouwd. Wereld kundig is gemaakt, dat de ontwerpen van het Rijksbudget 1932 naar den Raad van State zijn verzonden. Em er was de'jobstijding aan toege voegd, dat de nieuwe Begroeting een tekort van maar vijftig millioen gulden zal vertoonen. Tn welk geval het vermaarde of geduchtig „snoei mes" der bezuiniging waarvan het l^ijksbudget, tha'ns aan het oordeel van den Raad van Sitate ohderworpen, de sporen in zeer beduidende mate zal vertoonen, met nog forscher hand zal moeten worden gehanteerd. In groot© spanning wordt dus uitgezien naar minister Dje Geer's millioenen-no- ta, die in den middag van D,insdag 15 Septem ber, nadat ,H(.M- de Troonrede zal hebben uit gesproken, bij de Tweede Kamer zal worden inge diend. We zijn over de kentering van half Augustus heen, zoodat reeds iets te bemerken valt aan „exodus" der zomersche badgasten. D© achtste maand van 1931 bracht tot dusver meer regen dan zonneschijn, öm de voorspelling te wagen, dat voor de exploitanten van seizoen- xzaken de uitkomst over 't algemeen bedroevend zal blijken, is niet groote profetische gave noodig Uit de Regeerings-keuken kwamen: een ont werp op de artsenij-bereidkunde. Aanwijzende o.a.- welke geneesmiddelen ook door niet-apóthe- kers kunnen verkocht worden. Rene regeling van het drogistenbedrijf, waarop zoo vaak is aange drongen, bevat de wetsvoordracht niet. Wel is in 't leven geroepen 'de mogelijkheid om na. procedure een apotheker tijdelijk of voor altijd zijn bevoegdheid te ontnemen. Een Commissie van Advies is benoemd om toezicht te houden op de opleiding van vlieg tuigenbestuurders. Als haar voorzitter is aangewezen 'H. Oh. EL van Ede'v. d- Pais, inspecteur bij den Luchtvaart dienst te 's Gravenhage. Den 18en Augustus des middags te vier ure, wordt het nieuwe Nederlanidsche Paviljoen op de Koloniale Tentoonstelling te Vinoennes ge opend. Minister Bleelaerts van Blokland vertegen woordigt de Nederlandsche Regeering, Gouver neur-Generaal De Jong en onze gezant dr. Lou don zullen de plechtigheid bijwonen. Tlot het laatst toe trachtte men, en met veel succes, in gatria nog bijdragen in te innen voor het wonder- en tooverwerk van energie en toewij ding te Vincennes bereikt. Prinses Juliana schonk een gift van duizend gulden voor het Paviljoen. Het Petitionnement voor Internationale Ont wapening telt een kleine 21/2 milloen handteeke- ningen. Prachtig cijfer! Voor de verwezenlijking van het heerlijke ideaal van Blertlna van Suttner's „Die Waffen nieder!" is nog wat meer noodig. Iintusschen, te midden van al de narigheid der tijden is 't verblijdend, dat in deze het sinds de Dreyfus-dagen vermaarde „La vérité est en mar- che!" ook in verband met de internationale ont- wapenings-idealen van beteekenis is geworden. De Amsterdamsehe Paleis-Raadhuis-kwestie is commissoriaal gemaakt. Wat beteekent, dat de oplossing er van op de zeer lange baan is ge schoven. Dp Koningin-moeder en Pinnses Juliana be geven zich den 21en Augustus voor ertkele da gen naar Siteinfurt waar de huwelijksplechtigheid zal worden gevierd van den Vorst van Bentheim- Siteinfurt, een' neef van Koningin E!mma. Van 18 Aug. af zal onze kroonprinses gedu rende een- poosje met een zes en dertigtal jonge dames kampeeren bij het Aardhuis te Hpog- iSoexen. Personalia: In den ernstigen toestatnd van mgr. Nolens is nog geenerlei verandering ten goede ingetreden. -- Senator en oud-minister mr- P. Rink, onttrok zich den 13en j-1., toen hij tachtiger werd, doo rreis naar het buitenland van huldebetoon. Over enkele dagen zal de hoog geëerde liberale staatsman aan een gastmaal, hem aamgeooden, te hooren krijgen hoe hoog hij bij alle partijen staat aangeschreven. Benoemd is tot commandant van de 4e divisie kolonel H. G. Winkelman, chef van den Staf Hoofdkwar tier Veldleger. Uit de doodenlijst: Jan Hamdorff, te Laren, wethouder aldaar, die Laren maakte tot cen trum van schilders in het Gooi op 71-jarigen leeftijd. Bs. J. Knottenbelt, oud-secretaris der Alg. fcynode van de Ned. Hervormde Kerk, 84 jaar. Den Haag. Q. Joh. Kieviet, de bekende schrij ver van vele jongensboeken, 73 jaar, Wassenaar. J. W. Roozen, een bekende figuur in de bloem bollen-sfeer, 62 jaar, Overveen. Dp „wandel veteraan" Pastoors, 70 jaar, Amsterdam. Louis Chrispijn, de vermaarde en zeer begaafde tooneelkunstenaar, op 55-jarigen leeftijd, Am: sterdam. Ir- H. P. Maas, Geesteranus, die vooral bij den beveiligingsdienst der Spoorwegen groote diensten bewees, 63 jaar, Utrecht. J- W. Pippel, referendaris bij het Departement van Arbeid, H. en N-, 59 jaar, D;en Haag. Uit de lijst der C'rimiiialia: Op tal van plaatsen trachten nu pick-pockets, in treinen, op trams, op de straat, in cafe's hun slag te slaan. Men zij op z'h "hoede. Niet het minst ook tegen de siujeuren, zich aan de straatdeuren meldende met sluwe praatjes, er op gericht om u in tijd van extra gêldschaarschte duiten uit den zak te kloppen Bij een huiselijk drama te Öudenboseh is een beschonken huisvader met bijlslagen en messte ken verwond. Voor de justitie blijft hier de Vraag open, inhoever i.c- zelfverdediging als ver zachtende pf verontschuldigende omstandigheid mag gelden. Twee Brabantsche meisjes waren door veel belovende advertentiën gelokt. Bp politie ont dekte, dat zij daar een verdacht huis aan den Oudezijds-Achterburgwal te Amsterdam waren meegetroond. Zij Werden op het alleruiterste nip- perte geredj, bevreijd. Zegt "'!t vooral voort- De gewone, lange serie van inbraken. In de Pastorie te Halfweg is voor een som van vier honderd gulden aan koperen centen ge roofd Te Beek bij Didam zijn valsche rijksdaal ders in omloop gebracht. Ook thans zo u't weer geen moeite kosten, deze gansche w eek-rubriek te vullen met het relaas van de diverse verkeers- en verdere ongevallen. Enkele grepen uit de overstelpende massa,. Door het omvallen van een petroleumkachel is èen 33-jarige vrouw te Hilligersberg om het leven gekomen. Ejij Zevenhuizen sloeg een zeilboot om, waarbij twee broeders, respectievelijk 25 en 17 jaar oud, verdronken. Iln een mijn bij Heerlen had ©en ontploffing in een laboratorium. Ben lift-beambte werd le vensgevaarlijk gewond. Bij vuurtjespelen te Venlo is een vierjarig kind verDrand. Een 17-jarige belhamel, die schuld aan het ongeluk bleek te hebben, is in arrest ge bracht. Te Amsterdam vloog in het stadion bij een wedstrijd op motoren, die van den bekenden j racer Berkuleijns uit de baan. Herkuleijns werd daarbij ernstig gewond, terwijl ook enkele toe- schouwers kwetsuren opliepen. Een 27-jarigen wandelaar uit Heemstede is te Haarlem tusschen auto en huizen gedrukt,, 1 met 'doodeljjken afloop. Te Goes is een kind gestorven onder verschijn- j selen, die aan vergiftiging doen denken. De j moeder en een paar kinderen moesten in het gast- j huis worden opgenomen. Blij Zwijndrecht kwam j eeln motor met een vracht-auto in botsing. De motorrijder moest 't met zijn jong leven be- koopen. Over de jongste euveldaden, van bet roode haantje zwijg ik 'ditmaal. De staking bij de Koninklijke Tapijtfabriek te Einschedë is ingegaan. Tot dusver in rustige atmosfeer. Te Rotterdam begon een nieuwe 'huurders-sta king. De „huisbazen schijnen nu Inard tegen hard te willen gaan. Te Arnhem is het „Esperanto-kuis" geopend. Waar van 1122 Augustus Esperanto-cursusi wordt gehouden. De leden van den Raad van Staten waren in de wolken. Maakten den 17 Augustus lustigen vliegtocht boven Waalhaven en SSchiphol. (Mr. llaarst, de Amerikaansche kranten-mag naat, vertoeft in ons land. Biezocht o-a. de Alk- maarsche kaasmarkt. Deelde er méér dan vorste lijke fooien uit. Ten slotte: een eere-saluut aan den marechaus see A. L- Nagelfcerke, uit Tilburg, die zich 3/4 liter bloed ter transfusies liet aftappen, waardoor hij het leven van ©ene moeder redde. Van harte is 't te hopen dat dezen nobelen, alt-ru- istisch gezrnden kérel een prachtige ondersdnei- ding worde toegekend. Buitenland CREiBjJETJËN AAN D|UIT|SjCHLANb. Belangrijke resultaten te Bazel. De voortgezette onderhandelingen van de in ternationale commissie van deskundigen en van het still-halte-cönsortium te Bia-zel, zijn om onge veer één uur in den nacht tot een einde ge bracht. 7 Op alle punten heeft men overeenstemming bereikt. Dit geldt ook voor het marken-tegoed, waarom zoo hevig is gestreden. Hieromtrent is een oplossing tot stand gekomen, zoo Sis wordt vernomen, in dier voege, dat onmiddellijk '20 pet. van dit tegoed kan worden teruggetrokken en dit daarna bij gedeelten opgevraagd. De over eenkomst over dit tegoed bevat echter een voor behoud. De Rijksbank kan nl- bepaalde maat-1 regelen nemen, indien door het terugtrekken van het tegoed gevaar voor de buitenlandsehe wis sel-portefeuille der bank zou kunnen ontstaan,. Nader wordt .gemeld: Het rapport Layton, samengesteld na de te Bazel gehouden besprekingen der financieel© des kundigen, is in den afgeloopen nacht in de Em- gelsche, Fransche en Duitsctie taal en wel in voor loopigen tekst gepubliceerd. In de conclusies van dit rapport worden de middelen aangegeven, door welke Duitschland zijn financiën zou kunnen saneeren. In het rapport worden eerst besproken de mogelijkheid tot verderen verkoop van buiten- laudsche activa van Duitschland en de mogelijk heid van vermindering van den invoer en ver- hooging van den uitvoer. De commissie acht 'net ©chteer hoogst ongewensdnt, dat Duitschland wordt gedwongen een dergelijke ingrijpende op- k'.ssing te kiezen om de krisis te boven teJkomen, daar deze onvermijdelijk moet leiden tot ver dere verarming en grootere werkloosheid, ge volgd door beperking van het credit, Hierdoor zal ongetwijfeld ook de werelddepressie worden verergerd. De commissie van deskundigen komt tot de definitieve conclusie, dat het, zoowel in het alge meen belang, als ook in het belang van Duitsch land noodzakelijk is, ten eerste, dat de huidige omvang van buitenlandsehe credieten aan Diuitsch land blijft gehandhaafd en ten tweede, dat in ieder geval een deel van de ingetrokken credie ten uit buitenlandsehe bronnen wordt vervan gen. T De commissie wijst op den ernstigen wil van de Duitsehe regeering om den financieelen toe stand van Duitschland te herstellen en meent, dat, wanneer de voorgenomen maatregelen streng worden doorgevoerd, deze tot de saneering van de Duitsehe financiën zeker zullen bijdragen:. BE GRAF ZEPPELIN IN EiNGE|LANDL Omtrent, het bezoek van de Graf Zeppelin aan Engeland, schrijft het „Algemeen Handels blad": 1 Bi» Graf Zeppelin te Hanworth. Met gejubel ontvangen. De grootste ambitie van Engelsche vlieg-of- ficieren was 'Zpppelins neer te schieten en de meest gehate oorlogswapens waren die vervaar lijke luchtmonsters, die over Groot-Birittannië: kruisten en bommen strooiden van ontzagwek kende vernielkracht. Wie zou, dat wetende, maar in de verste verte hebben kunnen vermoeden dat een Zeppelin nog eenmaal naar Londen zou ko men en daar met gejubel worden ontvangen? Het kan verkeeren. Hoeveel menschen in Ein- geland bezitten niet nog onder hun oorlogs-sou- yenirs afgescheurde stukjes aluminimum of zeil doek van 'de „Zep" die bij Potters Bar in vlam men neerkwam of van die te Cufley? Eln thans stroomde het voetgangers en wielrijders en dui zenden auto's naar het vliegveld te Hanworth (spreek uit: Hannorth, indien ge het spraakge bruik der dorpelingen wilt volgen) om er de Graf Zeppelin te zien aankomen, wapperde de Duitsehe driekleur van het clubgebouw van de nationale vliegclub in London's Air Park en werd dr. Eek oner geestdriftig toegejuicht, toen hij uit de gondel van den ballon een korte toe spraak hield, die door „loudspeakers" zoodanig werd versterkt, dat zijn stem, en 'zijn accent duidelijk hoorbaar waren over het gelneele veld. Overval op het Bterlijngche filiaal van de Rijksbank. Twee gemaskerde roovers drongen het filiaal van de Rijksbank in de Innsbruckerstrasse, hoek Vossbergstrasse in het Westen van Berlijn bin- nen ,zij wisten onder bedreiging met hun revol- j vers snel een hoeveelheid geld bijeen te rapen en met een motorfiets te ontkomen. Hierbij werd de hoofdkassier Karl Kreyer neergeschoten. Eieni- ge bankbeambten, die in het bezit van een re volver waren, trokken het wapen en'beantwoord den het vuur. Toen de roovers met hun motorfiets vluchttfen, werden zij dadelijk achtervolgd door eenige auto's, die echter eveneens door hen be schoten werden. Door deze schoten werd in de Martin Lutherstrasse een kind en een voorbij ganger getroffen. 1 Die som ,die door de roovers werd medege nomen, bedraagt ongeveer30.000 Mark. Een chauf feur, die mee had gedaan aan de achtervolging, werd door een schot van de vluchtende bandie- ten in den schouder geraakt. Tijdens hun vludnt verloren de roovers een pakje bankbiljetten van 1 3000 Mark, dat weer ter beschikking van het Rijksbank-filiaal werd gesteld. De directie van "de Rijksbank heeft 3000 M;. I belooning uitgeloofd voor de ojpsporing van de daders. I Dé toestand van den gewonden kassier, die in j het ziekenhuis onmiddellijk moest worden ge- opereerd, is zeer ernstig. Dloor een der bankbe- dienden werd een bruine vilthoed gevonden, I waaraan een masker van zwarte stof was ge- naaid. Voorts werd een door een der daders ach- tergelaten pistool gevonden. De leeftijd der beide daders wordt op 25 jaren geschat. Zij hebben 1 in de- kassiersruimte 12 schoten gelost. De kas- sier loste bij de achtervolging twee schoten. Bé overstroominigsramp te Hankou. Ben1 oproep aan de geheel© wereld. D© Ohinneesche regeering kleeft een speciale j commissie onder voorzitterschap van maarschalk I Tsjang Kal "Hjek gevormd voor" EüIpveHeenmg 1 aan de slachtoffers van de overstroomingsramp. De commissie heeft een oproep gedaan aan de geheele wereld, waarin wordt verzocht om geld en goederen, om den nood in China te lenigen. 1 Vervolgens heeft de commissie den Ghinee- schen gezant te Washington opgedragen, presi dent Hoover te willen verzoeken, in America een hulpactie voor de Ohineesclne bevolking op touw te willen zetten. Bovendien heeft de Ohineesckie 'regeering den Vereenigde [Staten verzocht tegen gunstige prij zen dertig millioen schepel graan aan China te willen verkoopen. Een zes-jarige moordenaar. 1 In het Noorsche dorp Eidsvaag bij Bergen, heeft een zesjarige jongen toen hij door den be diende van een slager uit den winkel werd ge stuurd, een slagersmes genomen, waarméde hij den bediende een steekwonde in de borst toe- J Dracht. De zwaargewonde is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Werkloosheid wegens watergebrek. Tengevolge van gebrek aan water zijn in het gebied rondom Lorca (Spanje) verscheidene indus trieën Stop gezét, die zonder water niet kunnen werken. Ongeveer 130.000 gezinnen zijn door deze gedwongen werkloosheid getroffen. Ondeugdelijk water gedronken. Door het drinken van ondeugdelijk water zijn twee arbeiders, werkzaam bij het bouwen van een nieuwe brug over het Reitdiep onder Dork- J werd voor den nieuwen vaarweg van Groningen naar de Zuiderzee ongesteld geworden en met j typhus in de barakken van het academisii zie kenhuis te Groningen opgenomen, waar zij bei- 1 den zijn overleden. j Het is nog niet bekend, of de slachtoffers ,de 21-jarige J. Rozema te Groningen en de 30- jarige A. Ruber uit Hoogkerk uit den put of ut het kanaal hebben gedronken. Slapende inbreker. In het voormalige kantoorgebouw van de Uni- Ulever aan de Parklaan te Rotterdam werden dezer dagen eenige mannen, die daar waren bin nengedrongen, slapende aantroffen. Overigens kon hen echter niets ten laste worden gelegd!. De directie vond het echter raadzaam de sleutels van het gebouw ter hand te stellen aan de po litie en vorige week op een avond vond een agent, die eens ging kijken, weer een „slaper'', een 26-jarige varensgezel, een berucht inbreker dip eerst sedert kort de strafgevangenis heeft verlaten. In zijn gezelschap werden een stel loo- pers en een pak groene zeep aangetroffen. De man is in bewaring gesteld.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1