11931 Rechtzaken VOOR ElEN POLITIERECHTE®, Zitting van Maandag 17 Aug. Era cliënt, die over de bediening niet content was. 'Eien Nederlandsch staatsburger en metaalbe werker te Amsterdam, met name Klaas P., had zich op 19 Mei de ontoelaatbare vrijpostigheid gepermiteerd, van het onbeheerd staande en aan de eerlijkheid van het Uitgeester publiek toe vertrouwde rijwiel van den heer M. J- F. Keu len het aan dit voertuig bevestigde belasting- plaatje wederrechtelijk toe te eigenen. Deze on bezonnen economist was te dier zake op 21 Juli voor den politierechter gecommandeerd, doch dad het om een of andere onopgehelderde oorzaak fnoodig gevonden, alstoen niet te verschijnen, wes halve hij bij verstek werd veroordeeld tot f30 boete of 30 dagen. Vermoedelijk was echter de aldus begiftigde misdrijven van art. 310 niet volkomen voldaan over deze uitspraak en had hij denkelijk de vrien delijke wïnkeliersspreukZijt gij tevreden, zegt het anderen, zijt gij niet tevreden, zegt het ons, wel eens gelezen en alzoo gebruik gemaakt van zijn recht, hem genadiglijk verleend bij art. 399 wetb. v- strafvordering, om tegen het vonnis in verzet te komen en werd alzo oheden deze reeds afgedane zaak opnieuw aan de orde gesteld. De onvoldane cliënt had den politierechter Mr. Krabbe de ee rbewezen, ditmaal in persoon te verschijnen, wa't hem trouwens ook maar was geraden, daar anders dit verzoek onherroepelijk vervallen werd verklaard overeenkomstig art. 401, wetb. v- strafrecht, aangezien er in casu niet de minste aanleiding bestond voor den po litierechter om gebruik te maken van de bevoegd- hed, hem verleend bij art. 277 strafrecht, om het onderzoek te schorsen, teneinde den opposant tegen het vonnis .alsnog welwillend in de gele genheid te stellen, de hernieuwde behandeling persoonlijk bij te wonen. Want er is waarlijk werk genoeg aan de fabriek. Het huis van be waring is opgepropt vol met candidaten, die al daar, voldoende beschermd voor de genoegens van het zoo bij uitstek fraaie zomerweer, rus'tig hun beurt om gepermanent te worden, kunnen afwachten. De opposant verklaarde in verzet te zijn ge komen, omdat hij, werkeloos zijnde, zich niet in staat gevoelde de hooge boete te betalen. Ove rigens erkende hij het feit. genoot f10 steun, had vrouw en kinderen, was voorwaardelijk ver oordeeld, terwijl zijn proeftijd nog niet was ver streken. De heer Officier toonde zich niet over- voldaan omtrent den opposant, liet niet na, dit hem in krachtige termen kenbaar te maken en requireerde bekrachtiging van het gewezen von- ns. Dé Politierechter veroordeelde hem daarop tot f 30 "boete, subsidiair 14 dagen hechtenis). Dus werd de hechtenisstraf tot de helft vermin derd. Hoe later in den avond, lioe schooner volk. De laatste invité op de audiëntie van den Po litierechter, verscheen eerst ten 3 ure, ditmaal ge stoken in de elegante smoking door het rijk aan 'Zijn jiensionnaires verstrekt, Hij presenteerde zich als den loswerkman Nicolaas B., geb- te Uit geest, 9 April 1988, zonder vaste woonplaats, dus zwervend en thans gedetineerd in het huis van bewaring, wegens verduistering van een rij wiel, dat hij in Juli had gehuurd van den getuige J. v. W. te Twisk en in beschonken toestand dat karretje had verkocht. De heer B:. was be reids 5 maal veroordeeld wegens diefstal om van de vele veroordeelingen ter zake dronken schap dan maar "te zwijgen. De drank, die hij zoo gaarne lustte, gaf hij nu de schuld van zijn afdwalingen. De Officier maakte zich niet druk en vorder de in korte woorden 6 maanden gevangenisstraf, het maximum, dat de politierechter kan opleg gen. Mr. Smal, de verdediger, poogde een meer voordeelig licht otp zijn cliënt te werpen. Het was een goed en geillig werkman, maar de alco hol was zijn ongeluk. Hoewel aarzelend, wierp pleiter het balletje op der voorwaardelijke ver oordeeling en mocht de politierechter daartoe niet genegen zijn, een minder hooge straf. Cornelis B. werd daarop veroordeeld door mr- Krabbe tot de gevorderde straf, 6 maanden. Veroordeelde verzocht 'nog zijn straf te mogen uitzitten in Veenhuizen. ARRONDlISSEMENTSRECiHTBlANK. Meervoudige Strafkamer. Uitspraken van 11 Augustus. Biern. B. gedetineerd oplichting, 4 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Thames V. gedetineerd bedelarij, 3 dagen hech tenis en 3 jaar opzending naar een rijkswerkin richting. Pieter M. Muntendam, gedetineerd rijwieldief stal, werd heden voortgezet. Iiehdr. K. Heerenveen, gedetineerd diefstal 4 maanden gevangenisstraf. Albert 'N. Groningen, gedetineerd, opzettelijke heling 3 maanden gevangenisstraf. Twee eerzame koeien, wreedaardiglijk van hun nachtrust beroofd. Als eerste openbare zaak werden we onthaalt op een nachtelijk' veedrama uit Berkhout, waar- I de 41-jarige caféhouder Pieter H„ thans in voor- arrest, niet onverdienstelijk de hoofdrol speel- de. Genoemde caféhouder zat, zooals men het noemt, nogal dik in de schuld, en om zich van dat juk op afdoende wijze te ontlasten, kwam hij op het lumineuze idee uit de weide van den veehouder J. J. P. een paar koeien weg te nemen. Di den nacht van 6 op 7 Juni bracht hij dit mooie plan ten uitvoer, nadat hij vooraf te Amsterdam een' afspraak had gemaakt met den commissionair V. K. en bezorgde dezen de op brengst van zijn nachtelijken strooptocht en ont ving het mooie sommetje van 450 gulden. Deze kooper deponeerde de koeien in zijn land, alwaar ze 14 dagen later door Posch werden ontdekt. Het gevolg van deze ontdekking was, dat Piet H. als de dader werd opgespoord door de rijkspolitie en gearresteerd. Tegen de routine van den rechtercommissaris bleek verdachte, die geen geroutineerde veedief s, op den duur niet bestand en eindigde hij met te erkennen dat hij dèn diefstal had gepleegd. In het dorp werd intusschen ijverig met een lijst gecirculeerd, houdende het verzoek aan de recht bank hun braven medeburger niet, of althans niet te' zwaar te straffen, welke daad van pië teit, vooral van de adressanten, die van Piet nog eenig geld hadden te vorderen, ten zeerste moet worden geaccepteerd. De heer officier, mr. Hijmans, scheen echter niet ten volle bereid het adres om gratie op den juisten prijs te stellen en requireerde na een uitvoerig requisitoir een gevangenisstraf voor den tijd van 1 jaar, wat nü juist niet bepaald een onbeduidende straf mag genoemd worden. Mr. Prins, verdediger van verdachte, kon zich althans volstrekt niet met dit harde oordeel vereenigen. Hij stelde in het licht, dat zijn cliënt op 36-jarigen leeftijd voor het eerst met den strafrechter in aanraking is gekomen en zijn geldnood de stmulanis was voor het plegen van het strafbare feit. Dat verdachte zoo had ge-, talmd met erkennen, kon verdediger, gelet op de omstandigheden, niet zoo vernietigend noe- meh. Pleiter meende dat er alle motieven waren om een reclasseeringsrapport uit te brengen, hoe wel de geachte heer officier dit niet noodzake lijk scheen te achten. Tenslotte concludeerde plei ter tot aanhouding en het instellen van een uit voerig reclasseeringsonderzoek. Aldus werd on middellijk door de rechtbank besloten. De zaak werd verwezen naar den rechtercommissaris voor nader onderzoek. De barometer van verdachte begint naar mooi weer te wandelen. Wat ons, vooral om zijne goede zorgzame vrouw, genoegen doet. Werken der Duisternis. Niet minder dan drie ernstige zedenmisdrij ven artikel 248 bis en 249 wetb. van strafrecht betreffende contra Adr. R. te Alkmaar, Harm |3„ woonwagenbewoner en Q. J. H. te Enkhuizen, allen in voorarrest, werden mé't gesloten deuren behandeld. In deze zedezaken traden respectievelijk op Mr. Prins, Mr- Leesberg en mr. Thomas van Hoorn als toegevoegde verdedigers. Era Zuiderzeefilm, die ondanks den weinigen bijval toch geprolongeerd werd. De 23-jarige ex-assistent bij de Zuiderzeedem- ping, Pieter M., ingezetene van Muntendam, thans commensaal van het steeds druk bezochte pension Geestersingel no. 14, een staatsburger, die méér ijvert voor de drooglegging van de Zuiderzee dan voor de afsluiting van zijn eigen keelgat voor geestrijke vochten, stond verleden week terecht als verdacht van rijwieldiefstal, gepleegd op 5 Juli te Tessel. De verdachte even wel voerde ter zijner verdediging aan niet bewust te zijn, zich aan dat strafbare feit te hebben schuldig gemaakt. Hij was ontwaakt uit een diepe ,door populaire slaapmiddelen veroorzaakte rust en vond bij zijn ontwaken, bedoelde fiets, zooals later bleek, het eigendom van zekeren heer B. Vlessing, naast zich liggen- Die verdere behandeling van deze zaak werd n|u Wel wat lastig, aangezien gezegde heer Vlessing om on bekend gebleven redenen, niet als getuige was verschenen en werd alzoo besloten, de voort zetting te bepalen op heden. De onmisbare ge tuige was thans behoorlijk present en deelde mede, dat hij doo rdrukte de geheele zitting was vergetne. Natuurlijk zal hüj' ter gelegener tijd inog wel van een en ander hooren in den vorm van 'n gulden of 8 boete. Voorts verklaarde de heer V., dat het rijwiel het eigendom was van de door hem verlegenwoordigde vennootschap). Daarom werd nog gehoord de heer Zijlstra, win kelbediende, die het rijwiel destijds had bereden en in een steeg naast zijn woning had neergezet. De Officier twijfelde geen moment aan de schuld van verdachte en adntte het verweer van den délinquent, dat het bezit van het ontvreem de rijwiel op een schromelijke vergissing berust te, van nul en geener waarde. Edschte tot slot van zijn requisitoir 4 maanden gevangenisstraf. Mr. v- Leeuwen was veel minder sceptisch gestemd omtrent zijn cliënt. Hij verlangde met hdruk vrijspraak van het misdrijf van diefstal en meende dat het oogmerk der wederrechtelijke toeëigening allerminst was aangetoond. Meer uit voerig hield pleiter zich bezig met het rijwiel, dat werkelijk het eigendom was van zijn bescher meling om duidelijk 'te maken, dat hier alle reden aanwezig waren om aan te nemen, dat verdachte inderdaad bij vergissing de fiets in zijn bezit had gekregen en hij in zijn benevelden toe stand niet in staat was het geheim te ontraad selen. Pleiter verzocht ten slotte vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling, waartegen 'de officier zich echter met kracht verzette. .Wat den verdachte betreft, deze meende dat h ijn'ii al voldoende gestraft was door de voor- i loopige hechtenis, 'n idee dat ook mr. v. Leeu- wen had kenbaar gemaakt. De zitting werd alsnu j geschorst om over het verzoek van pleiter te delibereeren, doch er bleken geen termen te zijn, verdachte op dit moment de vrijheid te schenken. Patiënten, die het den dokter niet gemakkelijk maken. De 20-jarige vaste woonplaatslooze rondzwer vende Biern. J. H., van beroep los werkman en gewoonlijk als zoodanig „losv van alle werk, had op 29 October 1930 dan toch eindelijk iets uitgevoerd en een rijwiel weggepakt, voor wel ken plotselingen ijver hij op 16 December terecht stond voor de meerv. strafkamer- Deze stelde hem ter beschikking der regeering, opdat hij in de kolonie het Hooge land nuttiger arbeid kon verrichten. Thans werd verlenging dier beschik king gevorderd en deze aangelegenheid overeen komstig het wettelijk gebruik, buiten tegen woordigheid van publiek behandeld. Buifenlandsch Overzicht Be Londcnsche bankiers hebben eenigen tijd geleden de financieele positie van Engeland on der de loupe genomen en daarbij geconstateerd dat het dringend noodzakelijk werd op de h.i. buitensporige staatsuitgaven te besnoeien. Daar toe werkten de heeren een uitvoerig plan uit, dat zij ter kennis van de regeering brachten. De regeering dankte de heeren voor hun attentie en schijnt verder den bankiers niets meer van zich te hebben laten hooren, totdat kortelings de Clommissie-May rapport uitbracht over haar be vindingen en aanbevelingen deed voor een herstel vain het evenwicht op de begrooyting door kras se bezuinigingsvoorstellen, waarover wij te de zer plaatse reeds uitvoerig inlichtten. De vorige week is, zooals wij reeds gezien heb ben, de Britsche premier Mac Dpnald, die zijn vacantie doorbracht in zijn geboorteplaats Los siemouth, onverwacht naar Londen teruggekeerd. Slechts voor enkele dagen, omdat het Inem on mogelijk was ge'bleken de belangrijke loopende staatszaken telefonisch of per brief af te doen. Nauwelijks was de Eerste Minister te Londen terug o fook de andere kopstukken der Labour- regeering Henderson, Snowden, Graham en Tho mas werden in de Engelsche metropool gesig naleerd. Deze „big five" uit het Biritsche kabinet vor men de bezuinigingscommissie welke de aanbe velingen der Commissie-May bestudeert en doen de is een 'financieel-nood-wetsontwerp op te stel len dat voor alle partijen aanvaardbaar is en dat het te verwachten tekort van 100 millioen p.sti. wegerkt. Mac Donald heeft bij zijn streven den steun toegezegd gekregen van de conservatieven, die bij monde van hun voorzitter, oud-minister Ne- vlle Gihamberlain, den financieelen expert der Tories, verklaarden van de regeering geen pro- tectiemaatregelen te eischen als voorwaarde voor hun médewerking. Ook de liberalen, voor wie in verband met de zekte van Lloyd George, de oud-Hooge Com missaris van Palestina, Sir Herbert Samuel als leider optreedt, zijn bereid mede te werken aan een nationale politiek. In eigen boezem, de Labourparty, is de strijd evenwel moeilijker hetgeen allerminst te ver wonderen is, als men bedenkt dat Sir George May's rapport op de 100 millioen p.st. die bezui- ngid zullen moeten worden alleen reeds twee derden meent te hebben gevonden in de werk- loozenuitkeeringen, terwijl het resteerende even eens grootendeels door besnoeiing op sociale uit gaven wordt gevonden. De Uitvoerende Raad van de Labour Party en de algemeene Raad van het vakvereenigings- congres die optreden als vertegenwoordigers van de overgroote meerderheid van den Labouraan- hang, zijn dan ook' niet best te spreken. Zij stel len zich op het standpunt dat alle lagen der bevolking zich opofferingen zullen hebben te getroosten en niet slechts de arbeidersklasse, de groep van menschen die er het slechtste bij kan. Men verwacht dan ook dat Smowden, de minis ter van Financiën, behalve een conversie 'op grooten schaal op de oorlogsleeningen, welke hij aan den vooravond van het op reces gaan van het Lagerhuis heeft aangekondigd, een bizondere belasting zal uitschrijven op effectenbezit. En om het geheel nild te stemmen, zullen de tain's- ters hun eigen tractementen verlagen, terwijl ook de schadeloosstellingen die de Lagerhuis- leden genieten, zullen worden beknot. Zoodra de voorbereidingen genoegzaam gevor derd zijn, zal het Lagerhuis in bizondere zit ting bijeen worden geroepen. Men verwacht reeds per begin September, ten einde de Economy-bill zoo yspoedig mogelijk af te handelen. Er wordt thans dus hard gewerkt en er zal krachtig worden ingegrepen. Snowden heeft er op gewezen dat er in Engeland voldoende kapi taal is en dat de financieele positie van het Ver- eenigd Koninkrijk volkomen gezond is, doch dat alles gedaan moet worden om het crediet van Engeland te handhaven. algemeen veel meer interesseert voor de Gemeente-1 raadsverkiezingen dan voor de eerste. De reden waarom, zijn natuurlijk gemakkelijk te begrijpen. Toch zijn de Statenverkiezingen in de laatste jaren nu de politiek langs verschillende wegen haar in trede in de vergaderingen der Staten heeft gedaan, en zeer vaak de discussiën over zakelijke onder werpen beheerscht, geenszins van belang ontbloot. Integendeel! De werkzaamheden van de Staten, die de geheele provincie vertegenwoordigen, zijn bij de Provinciale Wet van 1850 door Thorbecke vastgesteld. Laatste lijk is deze wet gewijzigd bij de wet van 21 Juli 1928. Aan de Staten behoort de regeling en het bestuur van het provinciale huishouden. Zij regelen al hetgeen de geldmiddelen der provincie aangaat, besluiten tot het koopen, ruilen of vervreemden, het bezwaren of verpanden van provinciale eigen dommen, het treffen van dadingen daaromtrent en het aanvaarden der aan de provoncie gedane le gaten of schenkingen. Van veel belang is stellig in den tegenwoordigen tijd, dat zij bevelen het aan leggen of verbeteren van provinciale wegen of ge bouwen, werken en inrichtingen, terwijl zij boven dien het toezicht hebben op alle waterwerken, waterschappen, veenschappen en veenpolders. En ingevolge artikel 190 der Grondwet zijn zij bevoegd, in dc bestaande inrichtingen en reglementen van waterschappen, veenschappen eh veenpolders ver ander ringen te maken, waterschappen, veenschap pen of veenpolders op te heffen, nieuwe op te rich ten en nieuwe reglementen voor zoodanige instel lingen vast te stellen. Men ziet dus, dat de taak der Provinciale Staten op het terrein der provinciale practijk vrij veel omvat. Toch komen zij, buitengewone zittingen voorbehouden, slechts tweemaal per jaar bijeen en wel in de z.g. zomerzitting tusschen 10 April en 16 Juli, en in de najaarszitting, te houden tusschen 1 October en 31 December. Ieder kan dus begrijpen, dat het College van Ge deputeerde Staten, uit en door de leden der Prov. Staten gekozen, aan wie de dagelij ksche leiding en uitvoering van zaken behooren, een drukken en zeer gewichtigen werkkring heeft. Zij maken de verordeningen, noodig tot de hun opgedragen uit voering van wetten en algemeene maatregelen van bestuur; door hen worden uitgevoerd de provinciale reglementen en verordeningen, en de besluiten en beslissingen der Staten. Zij benoemen en ontslaan alle provinciale ambtenaren en bedienden. Zij zijn belast met de behoorlijke voorbereiding van al hetgeen in de vergadering der Staten ter overwe ging en beslissing moet worden gebracht, enz. enz., terwijl van het allerhoogste belang is, dat de beslui ten der Gemeentebesturen, betreffende zoodanige beschikking over gemeente eigendom of zoodanige andere burgerlijke rechtshandelingen als de Ge meentewet aanwijst, aan de goedkeuring van Gede puteerde Staten worden onderworpen. In Artikel 145 der Provinciale wet lezen wij tevens, dat de besluiten dergemeentebesturen tot het invoeren, wijzigen of afschaffen van plaatselijke belasting door Gedeputeerden onder mededeeling van hun gevoelen, aan Hare Majesteit de Koningin ter goed- of afkeuring worden voorgedragen. Wie nu weet, van hoeveel belang een goed Dage lij ksch Bestuur van een Gemeente is, zal kunnen begrijpen, dat een zeer belangrijke zaak is, hoe het College van Gedeputeerden, m.a.w. het Dagelijksch Bestuur der Provincie, wordt samengesteld. Behalve dit alle, hebben de Prov. Staten nog een andere taak. Zij kiezen n.l. de leden der Eerste Kamer. De helft dezer leden treedt om de drie jaar af. Zoo moeten in 1932 de leden aftreden, die ge kozen zijn in de provinciën Gelderland, Overijsel, Groningen, Drente en Zuid-Holland. KORT INTERVIEW MET ROOjSJE KöHLER. DE PROVINCIALE STATEN. Het jaar 1931 is op politiek terrein een zeer belangrijk jaar wegens de verkiezingen van de leden voor de Provinciale Staten en voor de Ge meenteraden. Het is een feit, dat men zich over het In het weekblad „De Hollandsche Lelie" ver telt Jacqueline Reyncke van 8|tuwe over Roos je Köhler o.a- Roosje ziet er goed uit, niet eens erg vermoeid, maar ze is. ook zoo tevreden over het verloop van de reis. „Ik heb niets geen ongemak onder vonden" vertelt Roosje opgewekt, ,,had geen last van luchtziekte, heelemaal niet. Ik zat 'neer- lijk in 't cabientje in een gemakkelijke stoel en gaf mijn oogen goed den kost, beter dan mijn maag, want ik ben in die eene week twee kilo's afgevallen, zoodat een lange vliegtocht 'n goed middel blijkt te zijn om te vermageren." Do kranige prestatie, die haar in het middel punt der algemeene belangstelling bracht, steeg haar niet naar het-inoofd. Zij is de eenvoudige, be scheiden artiste gebleven, die zij altijd is ge weest, allerliefst gracelijk vrouwenfiguurtje, dat wij in de revue zoo 'dikwijls bewonderd hebben, wier dictie altijd perfect in orde was en wier actie niets te wenschen overliet. Negen maanden is zij in Indië op tournee ge weest en heel Sumatra en Java heeft zij afge reisd. „Hoe werd gereisd en was dit reizen niet ver moeiend i „iWij gingen van de eene plaats naar de andere in een groote auto. Vermoeiend was dit zeker, daar wij soms reizen maakten van zestien uur en bij aankomst direct moesten optreden." „Hebt u !geen moeilijkheden ondervonden op de terugreis." „'O, neen, het was voor mij een onvergetelijke reis. Wij vlogen over Siam, Perzië, Syrië, Irak, Egypte, Griekenland, Roemenië, Bulgarije, Yoego Slavië, Hongarije, Tsj echo-Slowakije, ik heb dus heel wat in die acht dagen gezien. Voor alle lan den moest ik onderweg bij aankomst visums halen. Ik had vóór deze reis nog nooit gevlogen en toch voelde ik mij volmaakt gerust. Ik heb het grootste respect voor onze Hollandsche pilo ten en zal altijd met dankbaarheid en bewonde ring aan die kloeke mannen denken. De reis is mij niet lang gevallen, maar ik was toch ziels gelukkig, toen ik mijn man en dochter bij de landing weer terug zag." En nu wil ieder natuurlijk weten, wat de plan nen van Roosje Köhler zijn. Zij keerde zoo haas tig naar Holland terug om de rol van commère te vervullen in de revue „Hallo Hierheen". Het wordt dus al dadelijk hard studeeren voor deze oonsciencieuse artiste, die niets ten halve doet, maar als zij weer staat op het Hollandsche too- neel kan zij zeker zijn van de algemeene be langstelling, ook al zou de nieuwe revue een minder pakkende titel dragen, want aller oogen zullen zich wenden naar de dappere vrouw, 'die den moed had de eerste vrouwelijke lucht-pas- sagier te zijn van Indië naar Nederland.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3