op Donderdag 27 Aug. Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier 40e Jaargang Uitga?e: Firma 1. H. KEIZER. Bidiotwr 1. H. KEIZEB. Bartel Hoordscharwonde. Buitenlandsehe Brieven FEUILLETON De kierde mam Ui! den Omtrek Harmonie „Excelsior" CONCERT Aanvang 7 uur (O.T) NO. 100 TELBFOON INTERCOMMUNAAL NO. KL DINSDAG 25 AUGUSTUS 1931 nieuwe a a uifiiiukM mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - AbonnmentsprlJ s por 3 maanden f 1.15. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. PAN-TURANISME. Ontwakend Turksch bewustzijn. (Van onzen correspondent). CONSTANTINOPELAugustus '31. Toen de thans gestorven von der Goltz, die den titel Pasja droeg, den Turken den raad gaf hun Europeesche positie te verlaten en hun macht in Klein Azië te concentreeren, had men niet kunnen denken, dat de politieke en militaire reorganisatie van het Turkendom, die na de ongeluksslagen van den wereldoorlog noodzakelijk werd; tot zulk een ingrijpende verandering van de nationaal Turksche gedachte zou leiden. De Turken, van wie men ge zegd heeft, dat zij in Europa steeds als op een leger plaats kampeerden, hadden in dit kampetent geen tijd en rust zich met hun geschiedenis bezig te hou den. Eeerst sinds zij zich in Klein Azië veilig gevoe len, sedert zij Angora als hoofdplaats hebben ge kozen en sinds Stamboel een groote provinciestad met een handelshaven is geworden, zoeken de Tur ken aansluiting aan het verre verleden. Zij zijn zich bewust geworden, dat zij met de Turksche "olkeren van Midden Azië, met alle Turaniers nauw verwant zijn, dat de rasverwantschap nauwer is dan de godsdienstige verwantschap, die hen tot nu toe aan de Islamitische volkeren verbond. Inplaats van den Pan-Islam, die bij den wereld oorlog bij den oproep tot den Djihat, den heiligen oorlog, volkomen mislukt is, is het Pan-Turanisme in de plaats gekomen. Voor dit Pan-Turanisme is En ver Pasja gevallen toen hij in zijn vertwijfelden strijd tegen het Sovjetleger de poging deed zich door de Turken tot Emir van Turkestan te laten proclameeren. Dit pan-Turanisme is het ook, dat Kemal Pasje ertoe drijft zijn Turken van den naar universaliteit strevenden Islam af te wenden. Deze universaliteit wordt het sterkste gedragen door de Arabieren, even als de Roomsch Katholieke kerk hoofdzakelijk door de Latijnsche, resp. onder Latijnschen invloed staande volkeren gedragen wordt. Kemal bestrijdt hoofdzakelijk het Arabieren dom. Al zijn reformatie maatregelen zijn er op gericht de Turken ook uiter lijk van de Arabieren te scheiden. Vandaar ook dat de vrouwen den sluier afleggen, de hoed inplaats van de fez komt, Latijnsch inplaats van Arabisch schrift wordt gebruikt. Een innerlijke afscheiding voltrekt zich door het in het leven roepen van een hurgerlijk-menschelijk recht inplaats van het uit den Koran afkomstige Goddelijke recht. Overigens onderscheidt de Turk zich wat graag van den Ara bier, omdat hij dien als „verrader" niet lijden mag. Zeer merkwaardige ontdekkingen, waaraan de Europeesche wetenschap nog niet toe is, beweert de Turksche wetenschap te hebben gedaan. Het is de nationalistische wetenschap, die er een bijna kin derlijk genoegen in vindt, alles wat Klein-Azië aan cultuur ook reeds in de oudste tijden heeft voort gebracht, op Turanische wortelen terug te brengen. Daar in de taal der oeroude Sumeriers, de voor gangers van de Accadiers (Babyloniers) in Mesopo- tamie zonder twijfel Turanische'elementen aanwezig (EEN GEVAL UIT DE PRACTIJK VAN INSPEC TEUR SANDERS, LID DER CENTRALE RECHERCHE). Door UDO VAN EWOUD. Politienieuws. Emiel Wils, de eerste stadsreporter van „De Mer- cuur" klopte licht op de deur, welke toegang gaf tot het vertrek van den dienstdoenden inspecteur van politie en trad dan, zonder antwoord af te wachten, binnen. ,,'n Avond!" Inspecteur Sanders keek even op van het rapport dat blijkbaar al zijn aandacht in beslag nam. „Hallo, Miel! Nog zoo laat op pad?" De verslaggegever gaf op deze laatste vraag niet direct antwoord. Schijnbaar zonder acht te slaan op den inspecteur die zich reeds weer in zijn rapport verdiept had, klopte hij het water van zijn door natte regenjas, liep daarna naar den radiator der centrale verwarming, trok een stoel bij en vlijde zich vergenoegd tegen de koesterende warmtebron. Eenige minuten bleef het stil. Inspecteur Sanders las het rapport teneinde, zette er daarna zijn hand- teekening onder en zei, het papier zorgvuldig af vloeiend „Hondenweer, wat?" „Miserabel", gromde de late bezoeker, naar voren wippend, zoodat de stoel weer in zijn normalen stand kwam te staan en den politieman z'n sigaret- tenétui voorhoudend, vervolgde hij: ,,'k Heb van acht uur af bij een vergadering van metaalbewerkers gezeten in de hoop tenslotte nog iets anders te zullen hooren dan dat voortdurend kelamenteer over het nut van organiseeren en sa menwerking, maar er zat nog geen vijf regels, be hoorlijke copie in. 't Is toeg eigenlijk droevig, dat een paar lezers je kunnen dwingen om je koste- zijn, zou men de Turaniers graag tot de eigenlijke cultuurdragers van Klein-Azië maken. Inderdaad heeft reeds een professor Homerus, tenminste wat zijn afstamming betreft, bij de Turksche stam inge lijfd. De groote Mongoolsche keizers Dsjengis Khan en Timoer Leng worden door de Turksche jeugd als Turken beschouwd. Het groote epos van de verove ring der wereld door de Mongolen heeft in den Franschman Leon Cahun zijn Europeesche vertolker gevonden. Deze schrijver heeft de overgeleverde ge schiedenis, die men in Europa kende van de Mon goolsche horden, danig veranderd. Het ging hier niet om barbaarsche, door aantal en ruwheid alles over weldigende horden, maar om betrekkelijk kleine, doch uitstekend gediciplineerde legers, die door hun krijgskunde en goede bewapening voor hun tegen standers gevaarlijk waren. Dit militair eerherstel der Mongolen heeft er geweldig veel toe bijgedragen het Pan-Turanisme in het tegenwoordige Turkije te schragen. Hierbij speelt het absoluut geen rol, dat de bloedverwantschap tusschen de Mongolen en de Osmaansche Turken zeer in twijfel moet worden getrokken. De buitenlandsehe politiek van het Pan- Turanisme met betrekking tot de Unie der Sovjet republieken is van dien aard, dat de Sovjets in de beste verstandhouding met Turkije leven en de Tu ranische volkeren een betrekkelijk groote vrijheid toestaan in hun zelfbestuur. Deze behandeling is ook het beste middel om een streven naar absolute onafhankelijkheid los van de Unie der Sovjetrepu blieken in den kiem te smoren. (Nadruk verboden). gebracht, toen de eerste passagiert verschenen. Weldra was men nu reisvaardig, de motor werd aan- gezet en onder gejuich voer men nu naar de be- stemmingsplaats. Hier werd de muziek van de kleine Kapel aan de kop opgesteld en marcheerde men naar Schoorl. Met spel en wedstrijd werden de kinderen hier nu beziggehouden, en gezorgd voor maag-munitie. De terugreis werd weer in vroolijke stemming aanvaard en volbracht, dankbaar en voldaan. Het bestuur van „Nieuw Leven" kan met genoe gen terugzien op dit amusement, wat in dezen ma laise tijd zeer welkom is. Vermelden wij ten slotte dat schipper Oud wel willend zijn voertuig beschikbaar stelde, wat na tuurlijk door bestuur en leden ten zeerste gewaar deerd werd. Pfiaaiselijk Nieuws OUDKARSPEL. Onze tooneelvereeniging „Jong Leven", regie H. Slikker, welke de meeste kermissen reeds heeft be zocht met ,,'n Partijtje Poker" en steeds met zeer veel succes, waar de verschillende schitterende re- centie's in de diverse couranten dan ook getuige van zijn, heeft weer een uitnoodiging ontvangen van Mejuffr. Wed. Jb. Jonker te Kolhorn, om met de a.s. kermis aldaar, n.l. Dinsdag 22 September een uitvoering te geven met bovengenoemd stuk. We twijfelen niet, of ook daar zal het publiek van spel en de pittige inhoud weer volop genieten. ZUIDSCHARWOUDE. Het weer was Zaterdag nu juist niet van dien aard om Zondag een mooie dag te verwachten. Zij, die dan uitgaansplannen voor den Zondag in voor bereiding hadden, waren dan ook in verwachting van mooi zomerweer niet heel erg optimistisch ge stemd. Het bestuur van de Coöperatie „Nieuw Leven" alhier vleidde zich in den slaapovergang van Zater dag op Zondag dan ook met gemengde gevoelens in Morpheus armen. En zie, de dageraad van Zondag 22 Aug. kondigde een hoopvolle dag aan: de zon wierp hare stralen over de aarde en de enkele donkere wolk werd weggedacht. Bij het ontwaken werd men dus al blij gestemd. Dit weer was nu juist wat het coöperatiebestuur gewenscht had, want men zou met pl.m. 120 kinderen van de leden een motor boot-uitstapje maken naar Schoorldam. Reeds was het coöperatiebrood, limonade, koek enz. aan boord lijken avond op een dergelijke wijze door te bren gen. Heb jij ooit wat van permanente samenwer king bij vakorganisaties kunnen ontdekken? Als dat inderdaad mogelijk was, zouden ze toch ook wel allen in één vereeniging kunnen gaan? Maar nee, de menschen willen persé in afzonderlijke groe pen georganiseerd zijn, omdat ze nu eenmaal allen verschillende belanggetjes hebben om dan tenslotte te trachten of ze het, als de nood aan den man komt, ook met elkaar eens kunnen worden „En als dat dan niet lukt, verwijten ze ilkaar nog een gebrek aan collegialiteit, vulde de inspecteur het betoog van zijn bezoeker aan. Ja, beste jongen, je kunt er beter met de politie op uittrekken, wat?" „Dat is ook al weer in lang niet gebeurd", gromde de reporter, zijn vorige positie tegen d;n radiator weer innemend en terwijl hij de rookwolkjes van zijn sigaret naoogde, informeerde hij onverschillig: „Is hier nog nieuws?" De inspecteur lachte geheimzinnig, ;oen hij, op het eerste woord sterk den klemtoon leggend, ant woordde: „Hier niet". „Hier niet, waar dan wel?" vroeg Wils, plotseling hevig geïnteresseerd. „In Rotterdam!" „Daar zal Hobbema ons dan wel oier inlichten." Laat die vriend ook eens wat te doen hebben. Zoo'n joppie als hij heeft niet iedereen!" „Het is mogelijk, dat die er nog niets van weet," hernam inspecteur Sanders. „En bovendien heb ik zoo'n flauw idéé, dat jij je er mei de eerste de beste taxi heen laat brengen, als ik je vertel wat er gebeurd is. Een geval, Miel" ve-volgde hij nu, een en al ernst, „zooals we in ons land in lang niet gekend hebben. „Wat dan?" Wils scheen den inspecteur „het geval" van het gezicht te willen leen. „Een moord!" „In Rotterdam?" z „Nee, niet in Rotterdam, maar h den trein, die vanavond 7.10 van hier daarheei is vertrokken. We hebben zoo juist een telefoontje gekregen. Na tuurlijk nog weinig bijzonderheden. Alleen het feit, dat de moord in dien trein heeft plaats gehad en dat het slachtoffer een Amsterdimmer is en nog wel een Amsterdammer, die ook jcfi goed bekend is." „Wie dan?" „Leuvensteyn, één van de bei(e directeuren der „Hollandsche Hypotheek- en Voorschotbank!" KOEDIJK. Zaterdagavond had de vrachtrijder J. Dekker, van den wachtdienst WarmenhuizenAlkmaar het on geluk, dat een der achterwielen van zijn auto liep. Het vrachtgoed moest in een andere auto worden overgeladen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. KOEDIJK. Naar aanleiding van het ingezonden stuk „het kaartrondje" en ter bespreking van den toestand in het tuinbouwbedrijf, zal door de tuinbouwver- eeniging „de West" alhier een algemeene vergade ring worden uitgeschreven. HUGOWAARD. 25-jarig jubilé gemeente-opzichter A. Groot. Iedereen in Hugowaard kent Aris Groot. Iedereen weet, dat hij gemeente-opzichter, secretaris-pen ningmeester der woningbouwvereniging „Hugo- waard's Belang", en commandant der brandweer Is. Maar niet iedereen weet, dat het den 20 Aug. j.l. 25 jaargeleden was, dat de heer Groot benoemd werd tot gemeente-opzichter. Toch is deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbijgegaan. De tallooze bloemen in het gezellige interieur hadden u kunnen zeggen, dat er dien dag wat anders, dan anders aan de hand was. Van de onderlinge goede verstandhouding in het corps gemeente-ambtenaren getuigde de hem door den burgemeester, namens het personeel aangeboden tinnen bloemenvaas met inscriptie, een cadeau dat volgens den overhandiger eigenlijk meer voor de vrouw bestemd was, daar van gemeentewege iets te wachten was wat meer persoonlijk den jubilaris aanging. In den loop van den avond werd hem dit cadeau, bestaande uit een rooktafeltje, eveneens door den burgemeester in gezelschap der beide wethouders aangeboden. Laten we hopen dat de heer Groot, trots zijn 65 jaren, nog altijd een sterk liefhebber van rooken, nog lange jaren aan dit geschenk ge noegen en plezier mag beleven. Wat den heer Groot persooonlijk aangaat, kan worden medegedeeld, dat hij den 6en Juni 1866 in Hensbroek geboren is, in Maart 1892 zich in Hugo waard vestigde in de timmerzaak door hem van „Ben je gek De journalist sprong plotseling van zijn stoel op. „Leuvensteyn? De baas van Han Adams?" „Dezelfde", antwoordde de inspecteur kalm. „Zoo als ik zei, is hij met den trein van 7.10 om tot dusver onopgehelderde redenen van hier naar Rot terdam vertrokken. We hebben getracht te weten te komen door iemand naar de bank te sturen, maar Van Doorn, Leuvensteyn's compagnon, zooals je weet, is al twee dagen op reis en de procuratie houder Han Adams, die ons misschien ook zou kunnen inlichten, was er, volgens den concierge van 8 uur af geweest, maar tegen negen uur weer vertrokken. De man zelf kon ons natuurlijk geen inlichtingen geven. Wij hebben nu iemand naar Adams' huis gestuurd, zoodat je, als je nog even ge duld hebt, misschien iets meer te weten kunt ko men. Mij is alleen nog bekend, dat volgens den conducteur bij het vertrek van den trein vier per sonen in de coupé van Leuvensteyn hebben gezeten, n.l. hij zelf, een dame, volgens opgave van den conducteur een verpleegster en nog twee heeren. Wij zullen echter wel gauw nadere berichten ont vangen". Wils keek nadenkend voor zich uit en het was tenslotte de inspecteur, die de stilte verbrak met de wat overbodige opmerking. „Een merkwaardige zaak, Miel". Mag ze gepubliceerd worden?" vroeg deze, een notitieboek te voorschijn halend. „Er is mij geen geheimhouding opgelegd en in Rotterdam zal het waarschijnlijk reeds bekend zijn. Bovendien zal de tot dusver natuurlijk nog onbe kende dader er allicht van overtuigd zijn, dat de politie de zaak in handen heeft." „Is 'g een roofmoord?" „Zeer waarschijnlijk wel. Leuvensteyn bleek al thans niets meer van waarde in zijn bezit te heb ben. Voor zoover kon worden vastgesteld, is hem de inhoud van zijn portemonnaie, portefeuille en acte- tasch ontstolen. Eenige waardelooze papieren 'n paar brieven waaruit men z'n identiteit kon vaststellen en wat aanteekeningen zijn nog in z'n portefeuille gevonden. Overigens zal natuurlijk zijn familie moeten uitmaken, wat nog meer ver mist wordt. Misschien hebben ze op de krant wel nadere bijzonderheden uit Rotterdam ontvangen. „Ik mag wel even van de telefoon gebruik maken, hè? vroeg Wils, en nog eer de inspecteur een beves tigend antwoord had kunnen geven, was hij reeds Noordscharwoude. Dir. P. PRANGER. den heer Schuit overgenomen. Gaan we na dat toen het Wijknummer B 12 was en dit met de laatste volkstelling B 67 is geworden, dan zien we tevens dat de betrekking van gemeente-opzichter geen sinecure is geweest, want is er juist in dit stuk van onze gemeente zeer sterk aangebouwd, op andere gedeelten zijn ook talrijke nieuwe woningen en andere gebouwen verrezen. Zoo werden b.v. in het jaar 1929, dat in deze een recordjaar was, door den heer Groot 116 bouwaanvragen behandeld. Ondertusschen werd door hem zijn zaak, die een tijd van grooten bloei gekend had, in 1921 overge daan aan den heer Kalf en vestigde de heer Groot zich in de bekende witte woning aan den. Z.O.-zijde van den Middenweg, thans nog door hem bewoond. Aangestipt kan nog worden dat hij bij vertrek van den heer Swart in 1915 secretaris der woningbouw vereniging „Hugowaard's Belang" werd en dat na het ontslagnemen van den heer Beerse als pen ningmeester dier vereeniging in 1927 hem tevens deze functie werd opgedragen. Door en in al deze dingen werd de heer Groot wat hij thans is, een graag geziene dorpsfiguur, die door zijn optreden en karakter van iedereen respect en eerbied weet af te dwingen, meer een man van de daad nog dan van het woord. Laten wij nogmaals den wensch uiten dat zijn gezondheid hem nog lange jaren doet blijven, die hij thans is, voor de jongeren „mijnheer Groot" voor de ouderen nog altijd Aris Groot. HUGOWAARD. Autotocht Ouden van Dagen. „We hebben wel eens mooier weer gehad," merkte een der bestuursleden Woensdagavond op, toen om ongeveer half 9 de file auto's het verzamelpunt bij café Rus weer bereikte, nadat Bergen, Castricum, Velzen, Bloemendaal en Haarlem bezocht waren. Toch ging het nogal, daar het weer zich in zooverre gunstig had getoo nd.adt grootste buien vielen, terwijl men onderweg was. Maar om volkomen te slagen heeft men op zulke dagen nu eenmaal zonneschijn noodig. Laten we dus onze hoop op de toekomst stellen en eindigen met den wensch: Een volgend jaar nog eens over doen en dan met mooier weer. aan het toestel, dat op een schrijftafel stond. Hallo, Hermansja, met Wils, Heb ben jullie al bericht van Hobbema over een moord op bankier "Leuvensteyn?Ja, ik ben op het hoofdbureau, 't Is hier zooeven pas bekend ge wordenVanavond, tusschen zeven en negen in den trein naar Rotterdam. Ik weet ook maar en kele bijzonderheden, die we in ieder geval in het ochtendblad kunnen hebbennee ik hoor direct misschien nog meer. Ik maak er dan even een stukje van, dat ik door deze of gene zal laten bren gen. Reken er dus op, dat je wat krijgt en zeg even tegen van Leeuwen, dat ik nog vanavond naar Rot terdam ben gegaan en ze de eerste dagen dus niet op me moeten rekenenja, ik zal Hobbema wel inlichtenmerci, Adieu!" „Nog niets bekend?" vroeg inspecteur Sanders. „Geen letter", antwoordde Wils, de telefoon op den haak leggend. „Wil je er zelf heen?" „Vanavond nog! Ik wacht nog even tot Adams hier geweest is, zoodat ik weet waarom Leuvensteyn naar Rotterdam is gegaan, en zal dan trachten een auto te krijgen. Je weet, Wil, dat ik me voor dergelijke zaken altijd bijzonder interesseer, 't Zou niet voor de eerste maal zijn, als ik bij het onder zoek de politie de behulpzame hand bood en voor de krant is het natuurlijk schitterende copie." „Ik heb je al eens meer gezegd waarde heer," ant woordde de inspecteur, den ander lachend op den schouder kloppend, „dat jij je roeping bent mis- gelcopen. Er mag in jullie vak dan nog zooveel gelegenheid zijn om je speurzin te ontwikkelen, dt recherche is en blijft toch maar de beste leer school." Wils kreeg geen gelegenheid om deze bewering te bestrijden of te bevestigen, want op hetzelfde oogenblik werd er op de deur geklopt en kondigde een brigadier den heer Adams aan. „Laat meneer binnenkomen" beval de inspecteur. De procuratiehouder stormde het vertrek binnen en zonder den journalist te bemerken, ijlde hij op den inspecteur, die hem reeds tegemoet kwam, toe. „Sanders't is toch niet waarLeu vensteyn doodvermoord? Maar hoe is dat dan in 's hemelsnaam mogelijkwie heeft hem ver moord en waaromm'n hemel, was hij maar niet gegaan". De politieman trachtte den opgewonden man wat te kalmeeren.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1