NIEUWE 1 al Kegs Zelfrijzend Bakmeel 2 onsen KEG'8 THEE Hika inijer's Opruiming Restanten Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 102 40e Jaargang KONINGINNEDAG 1 PAK (ter waarde van 16 cents) Geldig tot en met Zaterdag 12 September 1931 Speciaal Corssiten - Magazijn I. ii vorige ijwieldief- il van vee idetineerd. gevange wezen ge ils voren. serd. Mis- gevange- ;id gesteld lam. en meer ihtergrond zich aller 3 vond. En neer inte- Sterling- Duitsch- van klei- Leuwe sur- trieele- of ;roeit, ook i eindelijk e woorden wel ietwat ;ot in de :dt toege- gen. Maar vadere ad auras, „Het is i eruit te 'oorloopige hetgeen i overlaat, iten is, de je openen, nige uren ammelt, a in het be- 3erlijnsche tot nader, wordt een ening van schok wat vermoeden seher Ha- htte, voor blijven! gekomen heen en nationaal Lagerhuis le van dit „In facto" lijke alge- meer ge- ideren de de ve.rant- lij misluk- llerlei ver- el over de nationaal iging. Van scnen heel i blijft het peseta aan of dit zoo iele devies maar vaak lan beter! rs niet die Denkelijk is. Toch is oe b.v. zal ;elijkheden sche thee- iel in kun- a,t belang- ;ekend ihi- Je koersen ;n kwamen eede. •prijzen en Visp" werd ar de lage it 1930 van ken dat er ;t te wach- aatregelen, n deze zou en onge- ^elijkheden :t ook hier >r de Java ;elegenheid ;ie van het ge Ameri- sgimenten" petroleum- ere maat- tengevolge icente pro- tten echter ie. a meer en looren. De a verwacht is Hoover's ijt! ,e overeen- uitsche en interesse, door Phi- detrimente reeds voor- tengevolge" il men dit l liever zelf de werk- het pond ;je der na- Allerwegen gelingen te het kwaad n een tin- meer naaf echter dat ten, kunst- s meer dan gheid blijft TELEFOON INTERCOMMUNAAL NO. CS. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1931 I, Uli Hl IJ kill courant DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. A-b0DnperD3tSmaanden 1.15. - UltgaVC! 11^3 I. H. KEIZER, Rfidacteur I. H, KEIZER. Bureel Hoordscharwoude. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Als we bij een of andere gelegenheid aan de Koningin denken en aan de positie, welke zij in ons land inneemt, dan rijst altijd de herinnering bij ons op aan de Novemberdagen van 1Ö18 en aan Henri van Kol. Deze laatste, altijd een over tuigd, maar bezadigd sociaal-democraat, toefde in het buitenland, toen Troelstra hier In de Ka mer aankondigde, dat de arbeiders het bewind in handen zouden nemen. De republiek zou wor- Dat- begreep Van Kol, die er daar over de gren zen van hoorde, heelemaal niet. 'Wie zeiden 'net reeds; hij was een overtuigd sociaal-democraat, principieel voorstander derhalve van de repu bliek, maartoch kwam hij in allerijl terug naar hier, mei de uitgesproken bedoeling om zijn leidende partijgenooten af te vragen, waarom zij bij ons, 'in Nederland, nu toch zoo'n haast moesten betoonen o.m de republikeinsche idealen in werkelijkheid om te zetten. Van Kol minde de realiteit, waardeerde de volkomene democratie, die hier onder de monarchie Inet staatsbestuur bezielde en gaf uiting aan zijn gevoelens, dat het voorloopig heel riskant zou zijn om een. goeden monarchalen regeeringsvorm om te ruilen voor een misschien slecht géordende republiek. Dat was een uiting van practischen geest, óók echtereen compliment voor de wijze, waar op onze Koningin haar constitutioneele taak op vatte. Ben goede bestuurder of bestuurster is een zegen voor het land. In andere landen denken degenen, die overi gens krachtens hun beginsel de republiek voor staan, juist zoo over de zaak. Met name in Noor wegen en ook in Denemarken, zijn de sociaal democraten sterk genoeg om er de monarchie on mogelijk te maken, als ze dat wenschten en meermalen in de allerjongste geschiedenis heb ben ze daar zelfs de gelegenheid maar voor het grijpen gehad om hun idealen practiscln te ver wezenlijken. Ze maakten er echter geen gebruik van uit waardeering voor het vele goede, dat de monarchie nog biedt envreezeride misschien ook we'l de teleurstellingen, die een republiek het volk zo ukunnen bereiden. In een constitutioneele monarchie, als wij die kénnen, vervult het hoofd van den staat in hoofd zaak een representatieve rol naar buiten, en als decoratief draagster van het gezag, ook naar binnen. Zulk een hoofd, dat zich overigens lei den laat door de adviezen van daartoe gescha pen, uit de constitutie des staats voortgeko men lichamen tenzij in zeer bijzondere geval len wel overwogen eigen inzichten zich daar tegen verzetten, wat in de practijk weinig is voorgekomen vormt de onmisbare bekroning van het staatsgebouw en zulk een hoofd, met geen andere rechten of andere bevoegdheden^, zal evenzeer noodig zijn in een republiek, waar men dab hoofd dan president heet, om wien men om de vier zes of zeven jaar een heftige verkie zingsagitatie ontketent, met een gewoonlijk dure reorganisatie in het corps van hooge ambtenaren en titularissen als gevolg. Tegen een goede democratische monarchie valt weinig te zeggen. Waar koningen werden heen gezonden, hadden dezen dat gewoonlijk aan zich zelf te wijten, doordat ze zich met het decora tieve en representatieve karakter van hun hooge ambt niet wisten te vergenoegen, maar actief wilden ingrijpen in bet lot van den staat, het lot van hun volk. Denken we slechts aa nex- kêizer Wilhelm en ex-koning Alfons. Ein meen niet, dat men zulke ongewenschte ac tiviteit van een vrouwelijke regeerster niet be hoeft te verwachten. De gesdniedenis leert al weer anders; ook de jongste geschiedenis: ko ningin Victoria van Engeland b.v. Dat koningin Wilhelmina haar taak steeds op zoo juiste wijze heeft opgevat en volvoerd, mag haar de waardeering van heel (net volk verzekeren, omdat aan het volk daarmee tevens de onrust is bespaard, die van een wisseling van regeeringsvorm Spanje! altijd het gevolg is, een onrust, die met veel verlies aan bloed, cultuur, karakter en welvaart gepaard gaat en waarvan de oogenblikkelijke voordeelen nihil, de toekomstige problematisch zijn. Er wordt wel eens dom-schamper geoordeeld over de taak, die een Koningin heeft te vervul len'. Laat dezulken eens beter nadenken. Laat ze eerst eens nagaan, welke onheilen een ónbe- heerscht beleid van een staatshoofd kan stich ten onheilen, voor welke wij dan toch bespaard zijn gebleven. 1 "Eln laat ze dan bedenken, hoe een Koningin door de eischen, wélke traditie en decorum aan het koningschap) stellen, véle persoonlijke ver langens en persoonlijke neigingen moet weten te offeren, zich zelf en haar persoonlijkheid j ondergeschikt moet maken aan de belangen van I haar taak. j Dat moeten we allemaal wel, maar weinigen doen dat met volkomen onderwercing en zelf bedwang, en nóóit zijn onze offers van zoo groote I beteekenis voor ons persoonlijk leven, als de offers van koningin en koningskinderen. Dat 1 alles overdenkende, zullen ook dit jaar op Ko- ninginnedag de gedachten van talrijke Neder- i landers weer in dankbare herinnering uitgaan naar Haar, Die meer dan heerscheres over een volk, de Mpeder des Volks is. KAN HIEROP NIET BEZUINIGD WORDEN? Is dit geen. verkwisting? Met instemming lazen we het volgende in „de Rotterdammer." We geven het onverkort weer. In „de Opbouw" geeft mr. J. van Zanten, direc teur van het gemeentelijk bureau van statistiek te Amsterdam, interessante cijfers over het rooken en drinken in 1930. Het zijn getallen om van te duizelen. Wij, d. w. z. ons Nederlandsche Volk, verrookten in 1930 aan sigaren voor ruim 94 millioen. aan sigaretten ruim 61 millioen en aan tabak ruim 27 millioen; totaal 183 millioen! En wij verdronken aan bier voor bijna 87 mil lioen, aan wijn ruim 17 millioen en aan gedistilleerd ruim 80 millioen; totaal ruim 184 millioen! Wilt gij het anders en duidelijker voor oogen stel len. dan blijkt uit deze opgave, dat per hoofd der bevolking, groot en klein dus inbegrepen, verrookt wordt f 23.22 en verdronken f 23.35 per jaar. De ge tallen ontloopen elkaar niet veel. We zijn wel terdege een rookend en een drinkend volk! Bovendien wordt het van jaar tot jaar erger. Per hoofd der bevolking waren de cijfers voor liet rooken in 1925 bijna f 19.— en in 1929 ruim f 22.— en voor drank in 1925 bijna f 21.— en in 1929 bijna f 23.—. Er is dus een voortdurende klim, ondanks de ma laise; al is het bij het drinken in het laatste jaar slechts schijn. De verlaging van de accijns vermin derde het smokkelen en verhoogde dus het ge constateerde verbruik. Natuurlijk deed de malaise zich wel gevoelen, doch sommige groepen der bevolking, welke door daling van de indexcijfers in beter doen kwamen, maakten goed (men vergeve ons deze fiscale uit drukking), wat anderen te kort kwamen. De cijfers zijn welsprekend. Ze spreken echter een verschrikkelijke taal, als we bedenken, dat ze de uitgaven per hoofd der bevolking aanduiden. Men denke nu eens aan de kinderen, die drinken noch rooken; ook aan de geheelonthouders op beide terreinen; maar ook en niet minder, aan de velen, die in alles zeer, zeer matig zijn; dan moet er tenslotte een kleine groep overblijven, die het leeuwenaandeel voor zijn rekening neemt. Bij deze groep kan van matigheid geen sprake meer zijn. Hier wordt een onbehoorlijk groot deei van het inkomen op niet te verdedigen wijze ver bruikt. Hier moet vaak schrijnende armoede zijn voor het gezin. Allicht zijn de uitgaven voor het rooken iets even- rediger verdeeld dan voor het drinken; in beide gevallen is er een misbruik, dat tot verarming, zoo niet erger, leidt. Want wat aan drank verdaan wordt en wat in rook vervliegt, kan aan noodzake lijk levensonderhoud niet ten goede komen. Durft iemand verdedigen, dat we als volk in deze tijd van maatschappelijke inzinking 90 ets per week en per hoofd uitgeven voor rooken en drinken? Nieuwstijdingen Oude vrouw vermoord Een drama. Woensdagmorgen ongeveer 10 uur kwam de brievenbesteller C|. E- met een bestelling bij de woning van de 76-jarige weduwe W;. Molanus, wonende in een kleine boerderij aan een een zamen weg aan het Winschoterdiep tussdaen Zuidbroek en Scheemda, waar zij met haar on geveer 45-jarigen zoon leefde. Tot zijn verwondering vond de besteller de deur open en loeiden de koeien, daar deze nog niet waren gemolken. Bij nader onderzoek vond hij in de kamer onder het linnenrek verborgen het ontzielde li chaam van de weduwe met een prop in den mond. Voorts ontdekte hij sporen van een worsteling. Onmiddellijk waarschuwde hij de buren en de politie, die weldra met den burgemeester en dokter ter plaatse verschenen. GRATIS wanneer O koegsf (uitgezonderd thee van 20 ets. per ons) KEG'* THEE ïn prijzen van s 48, 42, 38, 35, 30, 25 en 20 cent per ons Bij alie Winkeliers verkrijgbaar Kient 17 Alkmaar Tel. 528 EXTRA LA8E PRIJZEN CONTANT 10 p Gt. Palthe Japonnen Stoomen Verven 20 pCt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er een roofoverval is gepleegd, daar de deur mét bloed bevlekt was, terwijl het bed van de oude vrouw geheel omwoeld werd aangetroffen en Menn staat hier voop een zeer vreemd geval en tast omtrent het voorgevallene volkomen in het duister. De zoon vjin de vrouw is spoorloos verdwenen. Er bestaan vermoedens, dat hij verdronken is, weshalve men begonnen is in het Winschoterdiep te dreggen. Omtrent de vreeselijke ontdekking in Z.uid- broek, waar in een eenzame woning het ont zielde lichaam werd gevonden van een 76-jarige weduwe, verneemt de ,,Msb." nader, dat de zoon, die op het oogen blik vermist wordt, in het dorp als een abnormaal en ietwat driftig man bekend staat. Aan de veronderstelling, dat hij in drift den moord gepleegd zou hebben, wordt hier wei nig waarde gehecht. De wijze toch waarop de prop in den mond der vermoorde vrouw was geduwd, wijst er op, dat hier een of meer des kundigen op het gebied der misdaad aan het werk zijn geweest. Men houdt daarom ook meer rekening met de mogelijkheid dat ook de zoon vermoord en in het kanaal geworpen is, waarna een poging zou zijn gedaan, de woning in brand te steken, getuige het feit, dat het bed waarop de vrouw lag geheel geschroeid werd aange- trofefn. Op de tafel in de kamer is nog een por- temonnaie gevonden, welke leeg was, evenals een zak van het model, zooals nog door oudere vrouwen wordt gedragen. Lijk van den zoon gevonden. Hel lijk is gevonden van den 45-jarigen Mola nus, die vermist werd, sinds het ontzielde li chaam van zijn 75-jarige moeder in haar eenzame, in deze gemeente gelegen woning werd gevon- d»n.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1