Amerika en Europa PUROL rijk aan geneeskracht Het lijk van den man werd opgehaald uit een j p|SclijBc sloot waarin zich weinig water bevond en ge- legen ongeveer 200 M. afstand van een boerderij. Het hoofd was ernstig gewond, terwijl een ket ting in zijn nabijheid lag. Het vermoeden, dat een roofmoord is gepleegd wordt hierdoor ver sterkt. Heden zal op( het lijk sectie worden verricht. Nieuws Portefeuille met bankbiljetten verloren. In Januari 1929 deed een stalhouder te Oost- j zaan bij de politie aangifte van de vermissing 1 van een portefeuille met bankpapier, welke hij vermoedelijk op den weg zou hebben verloren. Het ingestelde onderzoek leverde echter geen j resultaat op en er werd verder niets over ver nomen. I De vrouw van den stalhouder echter, die on langs toevallig naar de politie-radio-berichten luisterde, ving een verzoek op van den burge meester van Noordwijk tot aanmelding van rechthebbenden op een portefeuille met inhoud, welke iri die gemeente bij een tuinder op het land was gevonden bij het omspitten van den grond. Hoewel haar man nimmer daar was geweest, stelde de vrouw zich door bemiddeling van den burgemeester van Oostzaan in contact met diens ambtgenoot van Noordwijk en hoewel deze laat ste brieven had ontvangen van meer vermoede lijk rechthebbenden, kon toch aldus „De Tel." aannemelijk worden gemaakt, dat de portefeuille den stalhouder moest toebehooren. Hoe had zich n.u deze merkwaardige gang van zaken toegedragen. De stalhouder, die in Juli 1930 den mest van zijn paarden aan een schipper had verkocht, her innerde zich, dat deze onder andere mest le verde aan tuinders in Noordwijk. Een van hen was de vinder van de portefeuille en deze wist ook nog dat hij in den zomer van 1930 mest van dien schipper had gekocht. Deze omstandigheid, gevoegd bij het feit dat de stalhouder zich de biljetten, waaruit de in houd der portefeuille bestond, nog vrij goed wist te herinneren, was aanleiding hem als den waren rechthebbende te beschouwen. De bijna vergane bankbiljetten zijn ingeruild bij de bank en de gelukkige vinder kreeg een belooning. Het is echter wel opmerkenswaard, dat de portefeuille bij het inladen en lossen en het verwerken van den mest over het land niet onmiddellijk ontdekt is. Het wordt tijd, dat onze taal nieuwe woorden geeft voor de verschillende begrippen, die wor den samengevat in de uitdrukking „vrede" en de bitter weinig met elkaar gemeen hebben. Op dit oogenblik is er vrede in den zin, dat actief wapengeweld ontbreekt, er is geen oor log ,er is passieve vrede. Maar is dit nu het be grip, dat reeds in de laatste jaren van den we reldoorlog de zedelijke rechtvaardiging heette van den grootsten menschenmoord, dien de we reld ooit gekend heeft, toen men ons voorhield, dat de strijd giüg om de vernietiging van den oorlog zeiven, dat de menschenoffers niet ver geefs werden gebracht, doch dienden om Wil son's hooge idealen van wereldvrede in vervui ling te doen gaan? Ieder onzer heeft het gevoel te leven in èen pauze tusschen verschillende be drijven van oorlog in, eiken morgen verwacht men, dat de courant het begin zal melden ven nieuwe conflicten, men weet niet waar of hoe, maar het bewustzijn leeft, dat de oorlog latent is; er is oorlogsspanning. De oorlog, die naar Wilson's voorspelling dood zou zijn, ligt slechts in een onrustigen slaap, wee de menschheid, wee Europa, als hij ontwaken mocht. En de mensch heid ziet en beseft de feiten en wacht af. Waarop wacht men? Op nieuwe conferenties, op het in eenstorten van Duitschland, op inzakking van de FFransche politiek? Moet hieruit de actieve vredestoestand, de Wilson-vrede, geboren wor den of is ons ideaal al zoover teruggezakt, dat onze hoogste verwachting is, dat Europa door éen groep zal worden beheerscht of als maxi mum gelukt het evenwicht der machten, zooals wij dat konden vóór 1914? Het vraagstuk van de schadevergoedingen, waarom indertijd de stille strijd in Hoer- en Rijn gebied zich heeft bewogen, heeft vele jaren Ame rika onberoerd gelaten. Gelukkig is er een kente- rng te bespeuren in de houding, door de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika tegenover Europa in den 'loop der laatste jaren aangenomen. In het eerst, nadat de toetreding tot den Vol kenbond was afgestuit op het verzet van die Yankees, welke Europa liefst in eigen vet lie ten gaar koken, was geheelonthouding het parool. Op den duur zag men te Washington echter wel in, dat een dergelijk systeem niet vol te houden was. Zoo ontstond het instituut der Ame- rikaansche waarnemers. Nog een stap verder, en de Unie bleek bereid op bepaalde punten van Volkenbondswerk tot actieve deelneming over te gaan. En thans is men reeds zoover gevorderd, dat U'ncle Sam heeft besloten tot het herstel van Europa mede te werken. glneller dan menigeen vermoed of gehoopt heeft, is dus 'tot heden de ommekeer in de hou ding van Washington geweest, een houding, die dit mag Wel haar voren worden gebracht, meer getuigt voor het gezond staatkundig verstand van het Amerikaansche volk, dat het negatieve besluit, waarmee het zichzelf destijds, toen het tenslotte niet bereid bleek den nobelen strijder en leider Wilson te volgen, een geduchten klap in het aangezicht gaf. BROEK OP LANGENDIJK. Vermelden we reeds eerder dat door de feest commissie pogingen in het wprk gesteld werden om de plaatselijke vereenigingen uittenoodigentothet de plaatselijke vereenigingen uit te noodigen tot het geven van een concert op Koninginnedag, thans hebben de plannen een vasteren vorm gekregen'en zal door omstandigheden niet op 31 Augustus maar Woensdag 2 September, des avonds het inheemsche gedeelte verzorgd worden door het Chr. Fanfare corps, directeur de heer van Walken te Hoorn en het vocale gedeelte door het mannenkoor „De Lof- stem" en Gem. Koor „Halleluja", onder leiding van den heer P. Kok. Een en ander beloofd een kunst volle avond te worden. Iedere liefhebber van muziek en zang trekke Woensdagavond naar het buiten land om te beluisteren hetgeen daar ten gehoore wordt gebracht. Binnenland OUDE GULDENS. Opgelet. wy vestigen er nog eens ae aandacht op, dat NA MAANDAG de oude guldens, JAARTAL VOOR 1920, moeten zijif ingeruild. Na den 31 Augustus ikan men de oude guldens niet meer inruilen. HET KASTEEL RADBOUD TE MEDEMBLIK. Vragen van het Eerste Kamerlid Polak. z Het lid der Eerste Kamer, de heer Polak, heeft aan den minister van Onderwijs, K. en W. de vol gende vragen gericht. I Is het den minister bekend, dat een fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, staande in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel Radboüd te Medemblik, onlangs is afgebrand en is zyne Excel lentie niet van oordeel, dat daardoor eens te meer gebleken is welk gevaar vele onzer belangrijkste mo numenten bedreigt door de nabuurschap van fa brieken e.d.? n. Is de minister bereid, met het oog daarop ook omdat door het verdwijnen der bedoelde fa briek het kasteel veel beter tot zijn recht komt en de aanblik der stad op dit punt aanmerkehjk schoo ner is geworden, bereid te bevorderen, dat het ge meentebestuur van Medemblik in overweging worde gegeven niet toe te staan, dat gezegde fabriek op de oude plaats wordt herbouwd, noch dat op het terrein andere opstallen zullen verrijzen? III. Zou zijne Exc. tevens het gemeentebestuur van Medemblik opmerkzaam willen maken, dat het wenschelijk is de geheel open vuilnisbelt niet lan ger in de onmiddellijke nabijheid van het kasteel te laten voortbestaan, daar deze aan de waardig heid van het monument afbreuk doet? Nieuwstijdingen Vaat den schrik gestorven. De groote brand welke in de huidenpakhui zen van de N.V. Interlapin aan de Eerste Kade te Gouda woedde, heeft nog een tragisch onge val veroorzaakt, aldus de „Tel." Als zoovelen had de 67-jarige mej. J- Pon- sioen van den Langen Tiendeweg zich naar het terrein van den brand .Begeven, toen zij halver wege zoo hevig van de vlammenzee en vonken regen schrok, dat zij naar huis moest terugkee- ren. Enkele minuten later trad bij haar de dood in. Voorts heeft een bewoonster van een aan de aangetaste perceelen grenzend huis ten gevolge van den schrik het bewustzijn verloren. Zij kon bij kennis gebracht worden zonder verdere na- deelige gevolgen te ondervinden. Door de groote hitteverspreiding zijn van de in den naasten om trek der pakhuizen gelegen woningen in totaal 95 ruiten gesprongen. Vreeset ijk ongeval te Maastricht. In den vernismolen van de Sphinx-fabriek, bekend als de Cannermolen te Maastricht, is de 33-jarige arbeider J. J. Gielkens met toraal verbrijzeld ho'bfd gevonden tusschen de tand- welen der machinerieën. Nader worden hierover nog de volgende bij zonderheden gemeld: hoen in den voormiddag een agent der ge meen te-politie te Maastricht, een vriend van .het slachtoffer, nabij diens woning kwam, werd hem door de echtgenoöte van 'Gielkens verzocht eens naar haar man te zien, die sedert den morgen weg was en in den molen geen werk te verrich ten had. Daar Gielkens in de omgeving niet te bespeuren was, heeft de agent den molen betre den en Bij nader onderzoek hem in den kelder tusschen de tandraderen aangetroffen, met totaal verbrijzelden schedel. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Het lijk werd in beslag genomen en overgebracht naar het ziekenhuis GCalvariënberg te Maastricht, waar de sectie verricht is. Er zijn aanwijzingen, waaruit valt af te leiden, dat men hier niet te doen heeft met een ongeluk, maar waarschijnlijk moord in het spel is. Immers bloedsporen wijzen er op, dat het lijk naar de' tandraderen de rmachine gesleept is, zulks om sporen van moord te verwijderen en den schijn te wekken, dat de dood sleehts aan een ongeval te wijten is. Op de plaats van het ongeval is groot foto materiaal verzameld. Die dubbele moord te Zmidbroek. Gistermiddag heeft dr. Hulst uit' Leiden sectie verricht, op de lijken van de weduwe Molanus en haa rzocn Hendrik. Uit het onderzoek is komen vast te staan, 'dat de weduwe is overleden ten gevolge van verstikking (een slaapmuts was haar .in den mond geduwd en Hendrik door verdrin king. Waar de zoon op het hoofd een groote wonde had van 4 x 7 cM. en er op de lijken spoken van geweldpleging (steek - ên snijwonden) aanwezig waren, is uitgesloten, dat de zoon zijn móeder vermoord en daarna zelfmoord gepleegd zou heb ben. Bovendien zijn aan de woning sporen van braak gevonden, terwijl eenige zware deuken in het hout van de deur aanwezig waren. Die ijzeren deurklink is geheel verbogen en gedraaid. Van den vermoedelijken dader of van de da ders is nog zo ogoeü als geen spoor. Wel hebben op den avond van den moord twee jongemannen gezien, dat er tegen elf uur van den weg langs het Winschoterdiep twee onbekende mansperso nen kwamen. Het vrij vage signalement van deze personen luidt als volgt: Beiden zijn van middelbare grootte, een van hen, dien men in het liolnt der lantaarns heeft gezien, was haveloos gekleed in een licht ge streept boezeroen en een lange loshangende jas van donkere stof, vermoedelijk bruin. De man droeg een jockey-pet en heeft vermoedelijk een bleek gezicht en ingevallen wangen. Hij had een knuppel of paal onder den arm. De tweede persoon trachtte uit het lidat der lantaarns te komen, maar men heeft gezien, dat hij eveneens haveloos gekleed was en een jaaglijn over den schouder droeg. Dit signalement is door den burgemeester naar alle gemeenten in de drie Noordelijke provinciën gezonden. Etornitó moest in zijn colbertjasje preeken. Kort geleden heeft een predikant uit een niet onvermaard stadje in een onzer Oostelijke pro vinciën een eigenaardig avontuurtje, waarbij het komische niet geheel ontbrak, beleefd, vertelt de „Rotterdammer". De predikant zo uin een Hollandsehe plaats een preekbeurt vervullen. Dies Zaterdags ging hij op reis. Aan het perron te Utrecht kon hij nog juist een broodje knappen, om zijn eetlust te bevredigen. Juist dat broodje was de eerste aan leiding tot een ietwat komische vergissing. Dominé zat weer op zijn gemak in den spoor wegcoupé en zo unog eens zijn preek bestudeeren, waartoe hij zijn koffertje ter 'hand nam en 'net opende. Wie beschrijft de minder prettige ge waarwording des pastors, toen hij tot de ont- king kwam, dat de inhoud niet die eens pastors bleek 'te zijn. Men oordeele zelf. Noch de preek, noch de toga, die een reizend predikant pleegt te verge zellen, waren aanwezig. Inplaats van de preek werd een rozenkrans in den koffer ontdekt, be nevens twee foto's van jonge meisjes. En dominé moest het ook zonder toga stellen, daar inplaats hiervan een onderjurk en een corset aanwezig bleken te zijn. Beide kleedingstukken mogen vooralsnog niet op de kansels van dominé's kerk gemeenschap gebezigd worden. Onze predikant zat leelijk in de penarie en er zat niets anders op, dan 's Zondags in zijn col bertjasje te preeken. Alle middelen, om den koffer, zijn koffer, die door zijn gelijkenis met een anderen koffer zulk een fameuze ruil bleek te zijn, terug te krijgen, faalden tot dusver. vreemdeling. De Nederlander beweerde te Amster dam een groote radio-zaak te hebben en naar Ber lijn te zijn gegaan om de radio-tentoonstelling te bezoeken. Hij wilde afstappen in een pension aan de Schiffsbauerdamm. Hij vroeg den Duitschen koopman om een adres van een lokaal, waar hij een genoegelijken avond zou kunnen doorbrengen, en de koopman gaf hem daarop het adres van het danshuis, waar de bestolen vreemdeling ook inder daad is gesignaleerd. Een paar dagen later wilde de Duitsche koopman zijn Nederlandschen reisgezel in het pension op de Schiffsbauerdamm opzoeken. Hij vernam daar dat de Nederlander in het geheel niet in het pension was afgestapt, hoewel hij een kamer had besteld. i vermoedt dat de Nederlander terstond van het station naar de danszaal is gegaan, na wellicht eerst zijn bagage in het station in depot te hebben ge geven. Hij is nog altijd zoek. ULTIMATUM VAN FORD. Groenten kweeken ofontslag! Henry Fordt heeft, naar de New-Yorksche cor respondent van de „Times" meldt, last gegeven dat iedere gehuwde man in zijn fabriek werkzaam vol doende groenten moet kweeken in zijn tuin voor zich en zijn gezin dat hij tegen den volgenden winter althans gedeeltelijk zijn behoeften kan dek ken. Mannen, die geen groenten kweeken zullen worden ontslagen. Ford heeft volgens den correspondent dit plan blijkbaar bedacht om een alternatief te hebben voor werkloosheidsverzekering en andere vormen van sociale wetgeving. Het bevel slaat zooals gezegd alleen op gehuwde mannen, die bijgestaan zullen worden door deskundigen op het gebied van inten sieve cultuur. Het volgende jaar zullen de resul taten door inspecteurs van Ford worden nagegaan. Er is niet bepaald hoe groot de productie van ieder i man moet zijn. WAAROM NEDERLAND&CH FABRIKAAT? Wanneer wij bedenken, dat ons land is geble ven buiten den oorlog, dat het lgit in het ver- keerscentrum van Europa, dat wij steeds waren een. arbeidzame natie, dat er nooit een tijd is geweest, dat de wetenschap zoo groote vorde- ringen heeft gemaakt, dat wij, Nederlanders, van onze koloniën 200 a 300 millioen. gulden 'sjaars aan uitkeeringen ontvangen en wanneer wij daarnaast zien, dat onze kapitaalvorming te wenschen laat, dat de belastingen een onge- I hoorde hoogte hebben bereikt en dat de werk- I loosheid overweldigend groot is, dan komen wij I tot de overtuiging, dat er lekken zijn, waardoor onze welvaart wegvloeit. Een van die lekken is, dat wij onze inkomsten niet goed besteden. Dat wij niet altijd het bin nenlands voortgebrachte koopen als het met het buitenlandsche kan mededingen. Hoeveel werk- loozen zouden te werk worden gesteld in het moreel en economisch belang van geheel Neder land, indien alle Nederlanders allereerst tracht ten Nederlandsche fabrikaat te koopen? Buitenland HET GETEISTERDE HANKAU. Donderdag is er volgens een bericht van de „British United Press" uit Hankau brand uitge broken in het groote petroleumdepot van de Texaco Oil Company, waardoor petroleum ter waarde van 1.200.000 gulden verloren ging. De brandende pe troleum verspreidde zich over het gezwollen water. Honderden huizen en booten liepen gevaar in vlam men op te gaan. De brand brak om 3 uur 's middags (ruim 8 uur 's morgens Nederlandsche zomertijd) uit en woedde vijf uur later nog. Rook en vlammen waren mijlen in den omtrek te zien en groote stalen vaten vlogen door ontploffingen 60 m. hoog. (Hbld.) INKOMSTENBELASTING MET DE HELFT VERHOOGD. Wegens toenemende werkloosheidsondersteuning. Gouverneur Roosevelt heeft aangeraden de in komstenbelasting met 50 pCt. te verhoogen in den staat New-York, met het oog op de toenemende kosten die de werkloosheidondersteuning vordert. (Alg. Hbld.). SALARISVERLAGING DER AMBTENAREN IN ENGELAND. De regeering heeft als eerste bezuinigingsmaat regel bepaald, dat de salarissen der ambtenaren en beambten met ingang van 1 September zullen wor den verlaagd. Het betreft 300.000 personen. De kor ting varieert, naar gelang van de salarisklasse, van 1 tot 5 shilling per week. Hierdoor wordt een be sparing verkregen van 800.00 per jaar. De salarisverlaging wordt gemotiveerd met de ver laging der prijzen voor levensmiddelen. (Alg. Hbld.). NEDERLANDER VERDWENEN TE BERLIJN. Te Berlijn heeft een vreemdeling en wel vermoe delijk een Nederlander, in een bekend danslokaal de onvoorzichtigheid begaan, zijn goedgevulde por tefeuille te toonen; toen hij het lokaal verliet werd hij achtervolgd door enkele jongelieden, die hem onverwacht te lijf gingen en beroofden. Toen de politie opdaagde, waren zoowel de aanranders als hun slachtoffer verdwenen en sindsdien heeft men van den vreemdeling ook niets meer vernomen. Bij de Berlijnsche politie heeft zich nu een Duit sche koopman gemeld, die op 18 Augustus met den sneltrein uit Amsterdam naar Berlijn was geko men. In een coupé tweede klasse had hij kennis gemaakt met een Nederlander, wiens beschrijving geheel overeenstemt met die van den verdwenen Groentevervoer NOORDSCHARWOUDE, Wagonladingen. Zaterdag 22 Augustus Maandag 24 Augustus Dinsdag 25 Augustus Woensdag 26 Augustus Donderdag 27 Augustus Vrijdag 28 Augustus 8 wagons 1 wagon 10 wagons 7 wagons 4 wagons 7 wagons 37 wagons BROEK OP LANGENDIJK, Wagonladingen Zaterdag 22 Augustus Maandag 24 Augustus Dinsdag 25 Augustus Woensdag 26 Augustus Donderdag 27 Augustus Vrijdag 28 Augustus Totaal 11 wagons 5 wagons 9 wagens 10 wagons 9 wagons 12 wagons 56 wagons AGENDA Geref. J. V. „Soli Deo Gloria". Afd. I. BROEK OP LANGENDIJK. Agenda voor Zondag 30 Augustus. Vr. Jacab Smit. Gel. Bel. art. 25. „Van het afdoen der ceremonieele wet." Vr. Jacob Koedijk. Vrij onderwerp. „Teorieën omtrent de ziel." Geref. J. V. „Soli Deo Gloria" afd. II. Broek op Langendyk. Agenda voor Zondag 30 Augustus. K. Kool. Gel. Bel. art. 19. „Van de vereeniging en het onderscheid der twee naturen van Chris tus in één Persoon" P. Vroegop. A. R. art. 12. „Van de scholen." Predikbeurten ZONDAG 30 AUGUSTUS. OUDKARSPEL. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. NOORDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 uur Ds. W. A. F. v. Dyk. Geref. Kerk. Voorm. 10 uur Preeklezen. Nam. 7.30 uur Ds. D. J. B. Allaart, Miss. Pred ROOMSCH KATHOLIEKE KERK LANGENDIJK. Voorm. 7.30 uur Vroegmis zonder preek. Voorm. 10.30 uur Hoogmis met preek door Kap. van Ginkel over de prediking der leliën in het veld Mt. 6 28. Nam. 7 uur Lof met preek door Kap. Van Ginkel over: de schepping in het algemeen. ZUIDSCHARWOUDE. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9.30 uur (o.t.) Ds. Jellema. BROEK OP LANGENDIJK. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9.30 en nam. 2.30 uur Ds. J. Langman van Wassenaar. Doopsgez. Kerk. Voorm. 9.45 Ds. A. de Jongh. Chr. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 uur nam. 3 uur Ds. J. Drenth. Geref. Kerk Voorm. 10.30 en nam. 3.30 Ds. D. J. B. Allaart van Voorschoten

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2