ONZE CHEIÏEftlUKEI Burgerlijks Stand Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Dammen. De heer P. Beers, bekend dammer aan den Lan- gendijk, hoofdklasse-speler te Amsterdam, gaf Za terdagavond te Zuidscharwoude een soimultaan- seance in „de Roode Leeuw" alhier, en was daartoe door de damvereeniging „Damlust" uitgenoodigd. 16 Personen, waaronder eerste klassespelers, namen aan de seance deel. Na een uur spelens viel het eerste slachtoffer, weldra gevolgd door meerderen. Het is aan niet één speler gelukt van den heer Beers te winnen, want niet minder dan 12 partijen won hij en maakte 4 remises. N.l. met de heeren W. Kuiper, KI. de Ruiter, J. Pluister en Jb. van der Welle. Deze uitslag bewijst wel dat de heer Beers een geroutineerd dammer is. Bovendien blijkt hij een uitstekend simultaanspeler te zijn, iemand die be schikt over sterke zenuwen. Zoo kalm weg wist hi] zijn tegenstanders achtereenvolgens te verslaan. Het wil ons voorkomen dat deze hoofdklasse-speler die nog in zijn jongelingsjaren is zijn over wicht meer zocht in verdediging dan in aanvallen. Maar als hij aanvalt, dan vermocht Zaterdagavond zelfs niet één eerste-klasser hem te weerstaan. Ook bleek hij een voorliefde te bezitten voor het maken van slagzetjes, waardoor het spel altijd in zijn voor deel kwam te staan. Na afloop complimenteerde de voorzitter den overwinnaar met zijn schitterend succes, wat door applaus werd onderstreept Vermelden wij tenslotte dat „Damlust" een mooie aanwinst kan boeken, doordat de heer Beers zich als lid van deze vereeniging heeft doen inschrijven. In de Maandagavond gehouden vergadering werd besloten dat „Damlust" zich zal aansluiten bij den Ned. Dambond. Het bestuur bestaat thans uit de heeren: W. Bouman, voorzitter; W. Kuiper, vice- voorzitter; W. kuijt, secretaris en Jb. v. d. Welle, penningmeester. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorterende hulppostkantoren werd gedurende de maand Augustus 1931 ingelegd 4478.33. Terugbetaald f4076.59. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1729. NOORDSCHARWOUDE. Zooals wij reeds eerder meldden zal de Tooneel- vereeniging „De Maskerspelers" van Bergen met den a.s. Kermis, Maandag in „Concordia" opvoeren het mooie blijspel „De Oceaan vlucht" van Henri van Wermeskerken. Voor de tooneelliefhebbers een allergezelligste ontspanning voor de komende kermis. Voor dezen avond kunnen vanaf heden aan de zaal plaatsen besproken worden. In ons volgend nummer hopen wij hierop nader terug te komen. Binnenland NIEUWE FRANKEERZEGELS. Over eenige weken zullen op de postkantoren ver krijgbaar worden gesteld frankeerzegels van 36 cent en van 70 cent. Aan het zegel van 36 cent bestaat behoefte voor de frankeering van een luchtpostbrief beneden 5 gram naar Ned.-Indië, het zegel van 70 cent dient voornamelijk voor de verzending van postpakketten van 7—9 K.G. De zegels, welker formaat in overeenstemming werd gebracht met de voorschriften voor papier formaten, zooals die werden vastgesteld door de Centrale Commissie van Normalisatie in Nederlaitd, hebben een afmeting van 21 bij 30 m.m. en zijn ontworpen door den architect Piet Zwart te Was senaar. De vervaardiging geschiedde met gebruikmaking van moderne grafische middelen, fotografie en foto chemigrafie. Van de verschillende fotochemigrafische repro ductiemiddelen bleek koperdiepdruk (roto-gravure) de eenige techniek te zijn, welke bij groote oplagen het fotografische beeld op ongeglansd papier be vredigend reproduceerde. Een nadeel van rotogra vure is echter het vrij grove raster, dat bij de kleine afmeting van het postzegelbeeld hinderlijk kan zijn. Teneinde dit raster zoo weinig mogelijk storend te doen werken, mosten vele fijne nuanceeringen worden opgeofferd. Beide zegels zijn opgebouwd uit 3 elementen, beel tenis van H. M. de Koningin, een vooorstelling en de tekst. Ornamentaties werden als vertolligheden geweerd. De voorstelling op het 70 cent-zegl her innert aan Nederlandsche industrie en nijverheid, die op het 36 cent zegel aan de luchtvaart. De ontwerper ging bij deze zegel nog een stap verder in zijn poging tot een consequente toepas sing der 3 elementen als eenige functies in de asy- metrische compositie. De vulling van een rechthoekig beeldvak werd losgelaten, de beelddeelen werden alleen in even wichtig verband met élkaar gebracht op een witten ondergrond. De postzegel is daardoor van een in zichzelf besloten eenheid, deel geworden van de grootere eenheid, die een briefomslag met de adres seering, stempels en andere aanwijzingen vormt. Het best komt dit tot uiting indien het zegel op een witte enveloppe geplakt wordt. Het beeld is in plaats van star omsloten door een rechthoek, open en ijl en actief geworden, evenals de meeste karakteristieke uitingen van onzen tijd. Bij het zegel van 36 cent zijn het beeld, de waarde en het woord Nederland in rood uitgevoerd en de vlieg tuigen in blauw. Het zegel van 70 cent is blauw met uitzondering van het woord Nederland en de waarde 70 cent, welke rood zijn. Nieuwstijdingen KONINGINNEDAG TE ALKMAAR. In het geheele land is de Koninginnedag met de grootste opgewektheid gevierd. Ook in Alkmaar is de dag vroolijk verloopen. De muzikale rondgang door de Stad, de Carillon bespeling en de uitnemend geslaagde volksfeesten trokken vele luisteraars en bezoekers. De gondelvaart had duizenden wandelaars langs de singelgrachten gelokt en de sommige zeer schit terend verlichte vaartuigen trokken aller bewon dering. In den muziektuin woonden honderden de muzi kale en vocale concerten bij en het daarna afge stoken vuurwerk werd luide toegejuicht. De ben- gaalsche verlichting gaf aan den mooien tuin een feeëriek aanzien. men nog hun namen noch hun adressen kent, Is het voor de politie moeilijk de daders te achter halen. DE INWISSELING VAN OUDE GULDENS. De termijn verlengd tot 31 December. De termijn tot inwisseling van oude guldens op de postkantoren is alsnog verlengd van 31 Augustus tot 31 December. ZIJN VROUW ZWAAR MISHANDELD. Een minnaar in het spel. In perceel 61 aan den O. Z. Voorburgwal woonde een zeeman, afkomstig uit Paramaribo en in dienst bij de Stoomvaartmij. „Nederland". De man had al eenige malen oneenigheid gehad met zijn vrouw, daar hij steeds wanneer hij van een reis terug keerde, een anderen man thuis vond, die 't klaar blijkelijk zeer goed met de vrouw kon vinden. Ook onlangs was zulks weer het geval geweest en de huiselijke atmosfeer was nog niet erg zuiver toen gistermiddag de vrouw van den zeeman aanstalten maakte om met de beide kinderen ter gelegenheid van den koninginnedag uit te gaan zonder haar man. Er ontstond een woordenwisseling en de zee man greep in woede een Indischen klewang, wel ken bij wijze van wandversiering in de gang hing, waarmede hij de vrouw een hevig bloedende hoofd wond toebracht. De slag ging dwars door haar hoed heen. Eenige familieleden waren van de zware mis handeling c.q. poging tot doodslag getuige. Zij lie ten de vrouw naar het Binnengasthuis overbrengen, waar de wond niet levensgevaarlijk bleek te zijn; in den loop van den middag kon de politie de vrouw nog een verhoor afnemen. Na zijn daad gepleegd te hebben, is de man de straat opgeloopen. Hij heeft zich bij de politie van het bureau Warmoesstraat aangemeld, waar com missaris L. Hoogenboom hem een verhoor heeft af genomen. De man, die verklaarde in drift te hebben gehandeld, wordt heden ter beschikking van de (Hbld.). EEN GOEDE VANGST. Zooals reeds werd gemeld, is de politie te Gorin- chem er in geslaagd de hand te leggen op een man, die op 2 Augustus j.l. uit het psychopathen-asyl te Leiden is ontvlucht en zich sindsdien heeft schul dig gemaakt aan verschillende inbraken in goede renloodsen van Ned. Spoorwegen, w:o: ook in Alphen a. d. Rijn. Bij onderzoek bleek, dat de man in het bezit was van een aantal recu's, waardoor kwam vast te staan, dat hij op verschillende stations in den lande koffers in depot had gegeven. De inhoud van deze koffers welke door de politie in beslag werden genomen, bleek geheel te bestaan uit van inbraken in verschillende goederenloodsen afkomstige goede ren, bericht het „Hdbl." Bij het bericht van zijn arrestatie kwamen dan ook uit alle deelen van het land verzoeken om in lichtingen met betrekking tot vermiste goederen. Nochtans bleek lang niet alles door hem in depot te zijn gegeven. Zoo vond b.v. de Alphensche politie in de in be waring gegeven koffers slechts enkele paren pan toffels terug, terwijl hier, behalve een rijwiel, een partij kinder- en heerenkleeding, alsmede twaalf paar pantoffels waren ontvreemd. Men vermoedt dan ook, dat de man er nog wel andere berg plaatsen op na houdt. Hij weiger echter daarover inlichtingen te verschaffen. Daar hij voor het laatst te Wadenoyen heeft in gebroken, is hij ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Tiel. NOG GOED AFGELOOPEN. Auto bijna door een trein verpletterd. Uit Meppel schrijft men ons: Vrijdagavond, ruim half elf, had op den overweg in den rijksstraatweg Meppel—Groningen een on geval plaats, dat wonder boven wonder goed is af- geloopen. Van Steenwijk naderde de laatste goede rentrein, waarom de overwegwachter de afsluit- boomen had neergelaten. In Noordelijke richting naderde terzelfder tijd in volle vaart een auto, be stuurd door den vertegenwoordiger van een firma te Groningen (met nog een inzittende). De be stuurder zag niet, dat de boomen waren neerge laten en reed door den eersten, die in drie stukken vloog. De auto bleef nog voor den tweeden boom staan, juist over het rechter spoor. Bijna op het zelfde oogenblik reed de goederentrein voorbij, zoo- dat beide heeren met den schrik vrij kwamen. Twee veldwachters, die toevallig voor de afsluit- boomen stonden te wachten, konden dadelijk pro ces-verbaal opmaken. VERDRONKEN. Zondagmiddag geraakte het 8-jarig zoontje van den heer Ravanzwaay te Apeldoorn in het Die rensch kanaal, doordat het zich op de schoeiing begaf en daar van afgleed. Door een der omwo nenden werd het jongetje met behulp van een haak uit het water gehaald. Het kind was reeds overleden, GEVALLEN EN OVERLEDEN. De landbouwer K. Olthof te Musselkanaal is, toen hij in zijn schuur aan het werk was, van een voer koren gevallen. Hij kreeg zulke zware kwetsuren, dat hij spoedig is overleden. DRAI5mA-vANVALKEMBURG'S 'iLlV LEEUWARDEN EEN VROUW ZWAAR GEWOND DOOR EEN AANRIJDING. Zondagavond is op den rijksweg Arnhem—Nijme gen bij Eist een ongeveer 30-jarige gehuwde vrouw uit Nijmegen, die per fiets passeerde, aangereden door de auto van een slager uit Arnhem, die de Aptobus uit Amersfoort wilde passeeren. De bus moest plotseling naar links uithalen voor twee j fietsende jongens, die kwamen te vallen. De Arn- j hemsche auto volgde de zwenking van de bus naar i links, maar reed daarbij tegen het slachtoffer op, dat in hoogst ernstigen toestand naar het Wilhel- minaziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. KIND DOODGEREDEN. Zondagavond kwam een motorrijder in snelle vaart met zijn motor het dorp Montfort binnen rijden en reed het vijf-jarig zoontje van den heer Bongarts aan, met het gevolg dat het kind op slag gedood werd. Het motorrijwiel werd in beslag ge nomen en de berijder voorloopig in arrest gesteld. MOTORFIETS EN AUTO. Zaterdagavond is een motorrijder, wonende te Wijk aan Duin, op den Rijksweg te Santpoort, ter wijl hij met zijn 18-jarigen zoon als duo-passagier in de richting Haarlem reed, in botsing gekomen met een personenauto meldt de „Crt\". Vader en zoon werden van den motor geslingerd. De motor rijder bekwam zoodanige verwondingen aan het hoofd, dat hij bewusteloos bleef liggen. De zoon bleef ongedeerd. Het motorrijwiel werd vernield. Het dochtertje van het slachtoffer werd onge veer tezelfder tijd op haar rijwiel nabij Beverwijk door een auto aangereden, waarbij zij zwaar aan het hoofd werd gewond. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 19-jarige landbouwersknecht uit Asperden bij Venlo, die per rijwiel een zak smokkelwaar naar Hassum wilde rijden, door de Duitsche Grensbeambten aan geroepen om halt te houden, meldt de „Crt." De smokkelaar gaf aan dezen aanroep geen ge hoor, waarop de Zollbeamten twee schoten losten, waarvan een den jongen in zijn rug trof, aan de gevolgen waarvan hij in het ziekenhuis te Goch (D.) overleed. OUDKARSPEL. Burgerlijke Stand. Burgerlijke Stand over de maand Augustus. Geboren: Trijntje Cornelia, dochter van Roelof Rijkeboer en Cornelia Roelof je van Dort. Adrianus Cornells, zoon van Willem Kaag en Anna Groen. Getrouwd: Johannes kramer, 25 jaar en Adina Agatha Bommer, 22 jaar. Overleden: Jan Paarlberg, 76 jaar, echtgenoot van Gerritje de Wit. Bevolking. Ingekomen: Anna Vriesman van Alkmaar naar B 59; Cornelis Maars en gezin van Eindhoven naar A. 59; Jan Beenken van Zaandam naar A. 74; Jo hannes Kramer van Zuid-Scharwoude naar B. 117. Vertrokken: Geen. ZUIDSCHARWOUDE. Burgerlijke Stand over de maand Augustus 1931 Geboren: Corneles, zoon van Jan Cornelis Goet en Grietje Kouwen. Maria, dochter van Johan nes Pannekeet en van Marijtje Snijders. Gerar- dus, zoon van Johannes Theodorus Bergen en Maria Bruin. Maria Cornelia, dochter van Anthonius Johannes Kraakman en Catharina Maria Kaag. Overleden: Aaltje Floris, oud 59 jaar, echtg. van Jan Horio. Pieter Luijtjes. oud 53 jaar, echt. van Aaftje Jonker. Jacobus Bernardus Frederiks, oud 8 weken, zoon van Johannes Frederiks en Emma Beemsterboer. beurde er niets meer. Den minister, die de meest positieve verklaringen deed omtrent spoed bij dit onderzoekingswerk en een spoedige beslissing in uitzicht stelde, liet men praten. Geheel in overeen stemming met bovenstaande uitspraak schijnt de minister machteloos te staan en dat in deze tijden, nu de nood bij land- en tuinbouw nog steeds stij gende is. In het begin van dit jaar heette het nog, dat de prijzen der producten goed waren en dat er geen wanverhouding bestond tusschen de waarde van de te exporteeren groenten en de vrachtprijzen, maar dat kan nu niet meer gezegd worden. De prijzen derp roducten van land- en tuinbouw1 dalen met den dag en zijn lager dan ooit, ook vóór den oorlog, maar de vrachtprijzen blijven gelijk. Als op dit oogenblik sluitkool uit Noord-Holland geëxporteerd zou moeten worden, dan zou de vrachtprijs per wagon ongeveer gelijk zijn aan de waarde daar van. Ook met andere producten is dat het geval. De prijzen van de veilingen in deze dagen willen we echter niet nemen, omdat men dan maar al te gemakkelijk in de verleiding zou kunnen komen om enkele heele lage prijzen uit te zoeken. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over Juli zijn officieel en spreken reeds duidelijke taal, te meer als men weet, dat vooral in deze maand de prijzen nog sterk gedaald zijn. In Juli? bedroeg de geheele exportwaarde van groenten nog geen 12 millioen gulden. Niettegen staande de enorme uitbreiding van het tuinbouw bedrijf was dit 3 millioen minder dan het vorige jaar en 7.5 millioen minder dan in 1925. Was het vorige jaar de prijs voor de, evenals dit jaar, uitgevoerde 7 millioen K.G. bloemkool al niet te hoog en werd op dien grond gevraagd verlaging der vrachttarieven, de prijs was in ieder geval nog 50 percent hooger dan dit jaar. De gemiddelde ex portwaarde van komkommers bedroeg m Juli pre cies een derde van die in dezelfde maand in 1924 Met de tomaten was het al precies eender. De export van groenten en fruit naar Duitsch- land neemt enorm af. Bedroeg de waarde daarvan in Juli 1930 nog ruim 8 millioen, dit jaar was he slechts 4.3 millioen. We zullen niet ontkennen, dat er ook andere oorzaken zijn voor den achteruitgang van den export dan de hooge vrachttarieven der spoorwegen, maar zij vormen toch ook een foctoi en wel een zeer belangrijken. Nu de spoorwegen niets doen om hieraan tege moet te komen, de commissie feitelijk haar werk staakt en de minister machteloos schijnt toe te zien, kan men niet verwachten, dat land- en tuin bouw in deze tijden maar goedig blijven toekijken zonder te weten, wat men nu eigenlijk, van plan is. De nood in land- en tuinbouw is hooger gestegen dan zelfs te voorzien was, toen door den georgani- seerden tuinbouw de actie voor vrachtverlaging werd ingezet. Deze groote tak van volkswelvaart heeft er recht op eindelijk te weten, wat er zal ge schieden en of de directie van de spoorwegen en de regeering weigeren de vrachttarieven voor het verver der te exporteeren producten te verlagen, ja of neen. In het laatste geval kan land- en tuin-' bouw pogen, maatregelen te nemen zichzelf te hel pen, maar de behandeling, die hem en de Tweede Kamer nu te beurt valt, is een regeering onwaardig. Uit de Pers HET AARDSCHE SLIJK. Te Zaandam hebben Zondag aan het einde vah den eersten kermis-Zondag de kellners op de boven zaal van de Nieuwe Karseboom van den heer C. Koopman, waar gelegenheid-tot dansen bestond, kans gezien er met de ontvangen entreegelden, on geveer honderd gulden, vandoor te gaan. Aangezien de kellners los waren aangenomen eb De Tarieven voor het vervoer van Land- en Tuin bouwproducten. Het „Noord-Hollandsch Dagblad" bespreekt een artikel voorkomende in de „Nederlandsche Mer- cuur", van de hand van Dr. Knibbe, die daarin be weert, dat de directie der Spoorwegmaatschappijen alleen iets te zeggen heeft. De redactie van het Noord-Hollandsch Dagblad" gaat even verder op deze zaak in. We zullen niet nagaan, zegt genoemd blad, in hoeverre dit inzicht juist is of voor bestrijding vat baar, maar een niet te loochenen feit is het, dat het optreden van de directie der spoorwegen inzake de tarieven voor het vervoer van land- en tuin bouwproducten hem in het gelijk schijnt te stellen. De Kamer heeft het vorig jaar bij monde van wel twintig sprekers, behoorende tot alle partijen, er de noodzakelijkheid van betoogd, zoodat den minister slechts een commissie overbleef om op dat oogen blik aan een beslissing te ontkomen en nadien ge- OVERZICHTEN EN PRIiSHOTEEBIHGEN Veiling-Overzicht Langendijk. In het algemeen blijft dè toestand ongeveer de zelfde De totaalaanvoer aan de veilingen blijft ge ring. Van de sluitkoolsoorten was er ook in de afge- loopen week alleen een eenigszins beduidend aanbod van Witte kool, n.l. gemiddeld 8 wagons per dag. De prijs bleef ook nu vaststaan op f 60 tot f 80 per wagon. Roode kool had een gemiddelde aanvoer van slechts 5 wagons, waarvan.de grootste kool nu eens geen koopers kon vinden en dan weer 60 tot 80 ct. per 100 Kg. opbracht. Het mooiste kleine goed ging weg voor f 1.00 tot f 1.30. Van gele kool kwamen dagelijksch slechts enkele partijen en over de ge heele week niet meer dan 10 wagons aan beide veilingen samen Ook hiervoor varieerden de prijzen van f 0.60 tot f 1.30 per 100 Kg. Op een drietal dagen werd nu weer wat Bloem kool geveild; het totaalaanbod bedroeg slechts en kele duizenden. Voor de besten kwam de prijs tot hoogstens f 12.00 en de overigen' gingen vanaf f 7.0C per 100 stuks van de hand. Voor enkele producten was de gang van zaken iets beter als vorige weken. Nu het aanbod van Tomaten gering wordt (dit bedroeg over de geheele week niet meer dan 12.000 Kg.) wordt het met den prijs ook iets beter. Op de laatste veiling bracht A f 15.50; C f 14.50; B f7.00 en CC f6.40 per 100 Kg. op. Zeer graag zelfs waren deze week de slaboonen. Er was een totaalaanvoer van 35.000 Kg. en hiervan ging zelfs de afwijkende kwaliteit voor 10 tot 13 ct., terwijl mooie boonen voor 15 cent en hooger en soms tot 20 cent per kilo van de hand gingen En kele partijen snijboonen konden 8 tot 14 cent iep- brengen per kilo. Minder gunstig was deze week voor de diverse uiensoorten. Vooral Gele Nep is sterk in prijs ge daald en bracht de laatste dagen niet meer dan f4.50 tot f5.50 per 100 Kg. op en drielingen nog ruim een gulden minder. Dank zij het mooie weer was er op de laatste dagen nog weer heel wat zil- vernep aan de veiling, waardoor de hooge prijzen van f 14.00 tot f 18.00 spoedig tot het verleden be hoorden, maar ze werden toch grager gekocht als de gewone nep; de laatste dagen van f8.00 tot f 11 en de drielingen voor gemiddeld f 5.00 per 100 Kg. Van gewone uien was eveneens de aanvoer te groot

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2