HEINEKEN'S HOUDBAAR FLESSCHENBIER MUNCHENER Revue van de Week Buiteniandsch Overzicht Uit den Omtrek 1 September. Het droeve gebeuren van de afgeloopen week dat ver buiten den kring van zijn geestverwan ten en partijgenooten, ver ook buiten de grenzen vali ons land met grorote deelneming werd ver nomen en alom die pbetreurd, 't is het overlijden van Mgr. dr. Nolens, die in den avond van 27 Augustus j.l- op bijna 71-jarigen leeftijd (hij was den 7en September 1860 geboren) te 'sGraven- hage is verscheiden. Wijlen Nolens was leider van de Katholieke Tweede Kamerfractie, minis ter van Staat, Voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid en van den Mijnraad, de oud-kabi- netsformateur van 1918, oud-hoogleeraar in de Arbeidswetgeving aan de Amsterdamsehe niver- siteit. en deze groote staatsman, socioloog, theoloog, bekleedde nog tal van functies in het openbare leven. Van 1898 af had hij onafgebro ken zitting in de Tweede Kamer. Aan zijn mach tigen invloed was 't te danken dat totdusverre de Katholieke Staatspartij behoed werd tegen het gevaar van versplintering. Voor deze partij is Nolen's heengaan een heel zware, misschien zelfs onherstelbare slag. Volgens den laatsten wil van den overledene zal zijn stoffelijk over schot o pjDinsdag 1 September naar Venlo, waar wijlen mgr. Nolens geboren werd, wor den overgebracht om daar ter aarde te worden Ee zware slag, die het land heeft getroffen, zal zeker eenige schaduw werpen op de viering van den 51en verjaardag onzer Landsmoeder. Maar toch gaf de wijze, waarop den 31en -Aug. dat nationale feest plaats had, zou de zooveelste maal blijk van de hechtlneid der banden tusschen het Nederlandsche volk en Liet Huis van Oranje bestaand. De eerelijst van onderscheidingen ter gelegenheid van Hr. M- Verjaardag bracht o.m. de benoeming van oud-minister dr. De Visser tot Minister van Staat, Prof. Rutgers, voorzitter der commissie tot herziening van de L. O.-wet, werd commandeur in de Oranje-Nassau-Orde. De tooneelspeler Cor Ruys ridder in die orde. Van uit Luxemburg kwam tegenspraak der gexruchten volgens welke de Koningin in den xloop van September een contra-bezoek zou bren- xgen aan de groothertogin. Wel zal H. M. den 2en September op Schiphol den K. L M.-vlootschouw bijwonen. Die gelegen heid van de plechtige opening van den wekelijk- schen luchtdienst tussclaen Patria en de Oost. De booze voorspelling betreffende verminde ring van den kolenuitvoer naar België, wat ons land betreft, kreeg reeds een begin van gereali seerd worden, 't Schijnt te vreezen, dat die ex port misschien wel met een half millioen ton kolen zal moeten dalen. Die periode van diverse congressen en andere bijeenkomsten is nog niet achter den rug. In de afgeloopen week kwam in het gebouw van het Koloniaal Instituut te Amsterdam het Sociaal- Economisch Congres bijeen, waarvan de bespre kingen van veel belang mogen heeten, zeker in dezen tijd. Vooral de rede, er gehouden door dr. Lewis L. Darwin, te Washington, trok de aandacht. Hij stelde voor, een vijfjarenplan voor de sj'stematische wereld weder-opbouw. Alsook', een vijfjarig moratorium van alle oorlogs- en reparatie-schulden. Tot deze enkele notitie over het genoemde congres dient de schrijver na een beknopten terugblik op de voornoemde gebeur tenissen der week te bepalen. In de Haagsche Ridderzaal, waar den 15e a.s.. de zitting 1931-'32 der Staten-Generaal door H. M. zal worden geopend, werd de tiende Bibliografische Conferentie gehouden. De R,.K. Middenstandsbond congresseerde te Venlo. Personalia: De toestand van Jan Maandag, den eenmaal zoo populairen decorateur en schil der, die van zeer ernstige ziekte ietwat herstel de, werd minder gunstig. De heer P- A'." M. Mooijeu, gedelegeerd commissaris van het Ne- derlandsch Comité te Vineemies is op zijn 'Ver zoek wegens familie-omstandigheden verlof ver leend, wat gelijk staat met zijn aftreden als gedipl. commissaris- De kunstschilder L. Schelfhout is op zijn vijf tigsten verjaardag te Hilversum gehuldigd. Dr. Wibaut ontving bij zijn afscheid van het Amsterdamsehe wethouderschap, door hem met zoo groote eere waargenomen, vele blijken van hulde en sympathie. Hem is de groote gouden medaille van verdienste der hoofdstad in een samenzijn, ter ambtswoning van burgemeester De Vlugt, door Z.Ei.A. uitgereikt. Den ben October a.s. treedt de heer Th. M. E. CC. Jorissen, krachtens 56-jarigen leeftijd af als chef van dienst v. h- vervoer bij de Nederl. Spoor wegen. Mevrouw Saunders-Blaauboer trad. af als wethoudster van Deventer, daartoe genoopt dcor een bepaling van de nieuwe Gemeentewet, daar haar echtgenoot leeraar M. O. in gemeente dienst is. Mevr- Sanders verklaarde bij haar afscheid de wettelijke noodzakelijkheid van Liaar aftreden te betreuren, maar voegde er aan toe, dat zij wederom hare plichten als huisvrouw zou hei-vatten. Dr. Bendien, de vermaarde be strijder van de kankerziekte, is door de inspan ning, waartoe de jongste proefnemingen hem noopten ernstig overwerkt geraakt. Opvol ger van wijlen mgr. Nolens als Tweede-Kamerlid zal vermoedelijk worden de heer P. W. Truijen, landbouw-specialiteit in Limburg. Jhr. L. O. van Panhüys, burgemeester van Vuren, is be noemd tof slotvoogd van Loevestein. Zus Braun, onze vermaarde zwemster, is Europee- sch ekampioene geworden op 100 M. rugzwem- men. Uit de doodenlijst: G. H. Goedhart, gep. schout b ijnacht, 70 jaar Ede. A. B.. van Tienhoven, journalist, schrijver van kinder-lectuur 42 jaar, Amsterdam. J. M. van Kempen, oud-direc- teu rder bekende zilverfabriek, 76 jaar. D^n Haag. A. Stark, de bekende tandarts te Utrecht, op 75-jarigen leeftijd. Gep. kolonel der Marine W. E. v. d. Waarden, 76 jaar, Den Haag. Uit de jongste criminalia. de 76-jarige wedu we Anje Molanus-Udema, bij Scheemda en haar zoon zijn op gruwelijke wijze vermoord gevon den, de moeder door wurging, de zoon door verdrinking en nog verdere mishandeling van het leven beroofd. Het bloedige raadsel is nog niet opgelost. Tal van inbraken. Uit een villa te Ierseke, waarvan de bewoners o preis waren, werd voor een waarde van f1000 aan sieraden geroofd. Op het eind der kermis te Vlijmen is bij een vechtpartij een man vermoord. De dader werd gepakt. Een Nederlander, lid van een Amster damsehe Radio-firma, schijnt te Berlijn door mis dadigers overweldigt en vermoord te zijn. Als steeds doe ik slechts enkele „losse gre pen" in de criminaliteits- en ongelukken-rubriek der week. 1 Ook thans hadden tal van verkeers- en andere ongevallen plaats. Bij Voorschoten ontspoorde een goederentrein. Hei. incident berokkende groote verkeers-stag- natie. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats Op den weg Rijswijk- raakte een bus der H. T. M. in een sloot. Enkele personen werden daarbij gewond. De roode haan berokkende een brand te Gouda, die twee huiden-pakhuizen in de asch legde. Een schade van e.c. "twee ton gouds berokkend hebbend. In een steenmolen der Maastricht- sche afbriek „De Sphinx" is een 42-jarige ar beider op schrikkelijke wijze verongelukt. Bij een botsing van een auto tegen tram op de Rijswijkschen weg, bij Den Haag, is een 21-jarige Rotterdammer om het leven gekomen. Hoeveel slachtoffers het al erger worden „racen", Liet, vaartjes van 95 of 100 'KM- per uur voor niks rekenend, in deze dagen berokkent, ik zal er verder niet over bespiegelen. We staan dus nu vóór de herfst- en werk periode. I I In de groote gemeenten is de strijd over de strijd samenstelling der Dagelijksche Besturen. Daarover nog iets nader. Op 1 September legde minister Donner den eersten steen voor het nieu we kweekschool-gebouw voor het Leger desHeils. Den 25en Augustus werd te Delft ter eere van Hugo de Groot's nagedachtenis, den grondleg ger van ons Volkenrecht, in de nieuwe kerk een gedenkraam onthuld. Door de Amerikaan- sche Balie aangeboden. 't Werd zoeler, meer zomersch weer. Edoch, in de buurt van Dinxperlo heeft 't pas fiksch en stevig gevroren. In de hoofdstad wil men een later sluitings uur invoeren voo rde cafe's, tegen dien maatregel verheffen zich protesten uit den kring der be langhebbenden. Sommigen vinden de protesten weinig begrij pelijk. Anderen z'ijn van gansch andere meening. De maatschappelijke raadsels en conflicten worden, ook ver buiten het hotel- en café-bedrijf al meer onbegrijpelijk voor de buitenstaanders. TTerwijl de geheele wereld, waarschijnlijk wel met uitzondering van de Sovjet-Unie, onder den steeds zwaarder wegenden druk van de crisus en de malaise leeft en lijdt, zijn de scharen der groote staatslieden uit alle deelen van de wereld wederom opgetrokken naar Geneve om daar te beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten, of liever, die genomen kunnen worden, teneinde eenige verlichting te brengen in de wereld. Tolunie, ontwapening, veiligheid, sancties, eco nomische en politieke nonagressie verdragen, zie daar eenige der onderwerpen, die om behandeling en oplossing vragen, en waarvan het eerstge noemde voorloopig de meeste belangstelling trekt en eigenlijk het minst vruchtbare is, daar de meeste kans bestaat, dat de Duitsch-Oostenrijk- sche plannen voo ronmogelijk zullen worden ver klaard en dat wanneer dit niet het geval mocht zijn, de beide landen er langzamerhand wel van overtuigd zijn, zij het tegen hun zin, dat Liet door de houding der andere landen te onvoordee- lig, misschien zelfs te gevaarlijk zijn zou om deze voornemens in de practijk door te voeren. Wat men nu reeds met een vrij groote mate van waarschijnlijkheid kan voorspellen, is, dat er weer vele, onderwerpen naar subcommissies zullen worden verwezen, na de gebruikelijke schoone redevoeringen, dat vele en hoogst be- j langrijke zaken, als daar o.a- zijn de nonaggres- sie-verdragen, gelijk Liwtinow namens Rusland er een voorgesteld heeft, ter bestudeering in handen zullen worden gegeven van zeer bevoegde deskundigen, doch dat er aan eigenlijke besluiten en vast uitgewerkte richtlijnen een zeer magere oogst te voorschijn zal komen. Het tegenover gestelde zou hoogst gewenscht zijn, dod.1 er zal wel niemand zijn, die nog een zoo heilig opti- msme in het hart voelt gloeien, dat hij het ver wachten kan. Intusschen woedt de crisis verder en worden allerwege de wanhopigste pogingen in het werk gesteld om althans een catastrophe te voorko men. In Engeland wordt met man en macht ge werkt aan een bezuinigingsplan, dat het pond sterling" zal moeten handhaven, Let pond sterling, dat voor nog niet al te langen tijd als onaantast baar gold en dat deze eigenschap wel voor goed zal hebben ingeboet. In Duitschland ontwikkelt de regeering zich langzamerhand tot een dicta tuur, die er reeds toe is moeten overgaan om met een speciale noodverordening de verschil lende landen de bevoegdheid te geven, af te wij ken van bestaande wetten en grondwetten, ten einde toch in godsnaam de bedreigde begroo tingen maar in evenwicht te houden. In Spanje breekt de eene algemeens staking uit na de an dere. In China sterven de menschen bij duizenden en honderdduizenden, breken onlusten uit en volgt roof en moord op de ontzettendste natuur rampen, die den economischen toestand bijna doen vergeten. In Amerika worden de werkloozen bij millioenen geteld en moet men zelfs langzamer hand ook van officieele zijde erkennen, dat het land van belofte niet meer zoo veel te beloven heeft. Amerikaansche staatslieden doen wat zij kunnen om de rest van de wereld er toe over te halen de geschilpunten toch uit den weg te rui men én weer een normaal en koopend afzetgebied voor God's own country te worden. Die a.s. vól kenbondsvergadering en raadsvergadering moet het hare Liiertoe bijdragen. Laten wij hopen. Want het is meer dan noodig, dat ook in de politiek zoo langzamerhand dezelfde nuchtere zakelijkheid haar intrede doet, die Amerika doet inzien, dat het de overige wereld noodig heeft en die dit land bereid maakt hiervoor offers te brengen. Het wordt tijd, dat de economische problemen de plaats gaan innemen, die zij ver dienen, d.w.z. de eerste plaats. Waartoe dienen debatten over ontwapening, waarvan ieder weet, dat wanneer het er ooit van mocht komen, dat dan de vermindering toch maar minimaal zal zijn, wanneer intusschen millioenen in de zwart ste ellende leven? Waartoe dient het bestudeeren van alle mogelijke en onmogelijke juridische za ken gedurende maanden en maanden wanneer in tusschen de werkeloosheid groeit en groeit en het weerstandsvermogen van de menschheid met den dag achteruit gaat? EEN TRAGISCjH, EINDE. Zooals bekend is gedurende de raadszitting te Alkmaar de heer AF. Thomsen, in Inet vuur van het debat, plotseling overleden. Het Noord-Hollandsch Dagblad schrijft naar aanleiding van dit droevig verscheiden het vol gende Bij het overlijden van den heer A. F. Thomsen. Zelden of nooit zal een nieuwe stedelijke re geerperiode zóó tragisch zijn begonnen als gis teren' te Alkmaar. Nog waren niet eens alle wettelijke formal i- teten van den eersten September Dinsdag ge ëindigd, nog was geen nieuw dagelijksch bestuur gekozen, of de engel des doods greep toe en ont rukt eeen der stadsbestuurderen aan het leven. Plotseling was daar diepe rouw in het raad huis, hart der gemeente. Fel en schrijnend contrast tusschen de neerge laten gordijnen en de feestelijke gevelbloemver- siering. Achter die nu gesloten vensters stonden in de diepste verslagenheid de raadsleden geschaard rondom het zielloos lichaam van den man, mét wien zij slechts enkele oogenblikken geleden vriendelijke begroetingswoorden hadden gewis seld. Er was plotseling geen scheiding meer tus schen rechts en links, tusschen oppositie en re- geeringsblochier stonden slechts mensdien, die treurden om het plotseling verscheiden van een medemensch. Alle politieke hartstocht was gedoofd, de be schuldigende stem van den heer Vogelaar zweeg. Nu niets dan stilte; de stilte van de tredende mannen, die zich zelf uiterlijk in bedwang heb ben, maar waar het binnenin kookt en bruist van ingehouden emotie. Wat moet er zijn omgegaan in de harten dezer stadsregenten, die vol moed en strijdlust het politieke steekspel waren begonnen en na enkele momenten een der voornaamste strijders leven loos langs zich heen zagen dragen. - Wie had niet het diepste medelijden met net gezin, dat zoon, man en vader vroolijk het huis had zien verlaten, gewapend met een geharnast verweer tegen zijn tegenstanders, en dat onbe wust nog van den zwaren slag, daar voorzichtig op voorbereid moest worden. Misschien hebben collega's-tegenstanders zidi angstig afgevraagd, of zij door woord of gebaar den overledene hebben geprikkeld en zóó het droeve gebeuren hebben geforceerd. Laten wij, die objectieve toehoorders waren bij de pas-be gonnen debatten, mogen verklaren, dat niemand zich in dezen ook maar iets te verwijten heeft. Men had den heer Thomsen, die 'beter en rustiger sprak dan misschien ooit te voren, kalm laten uitspreken. Behoudens een heelemaal niet scherpe interruptie van het nieuwe lid v. d- Vall, was niemand hem in de rede gevallen. Alleen de pot- looden werkten ijverig om materiaal te verza melen teneinde straks de scherpe aanvallen op het Roomsch-roode bloc te weerleggen. Toen kwam de heer Vogelaar aan het woord, een medestander. Op de hem eigen wijze, kalm, doch scherp-geestig, Liekelde deze, wat vóór hem de heer Thomsen ook Laad aangevallen. Er was op dat oogenblik volstrekt geen opgewonden stemming in den Raad, eerder een van jovialiteit, een schermutseling van geestigheid tegen gees tigheid. Ejn kennelijk genoot de heer Thomsen, die vroeger wel andere debatten had meegemaakt, van dezen vriendschappelijken strijd. Totdat opeens een akelig geluid de leden deed opspringen en naar den zetel snellen, waar bet grijze hoofd machteloos was opzij gevallen. Bin nen enkele minuten was het geëindigd en op dezelfde plaats, waar hij de vreugde, maar ook de teleurstelling van het besturen zoo lang ge kend had, was zijn ziel naar den Schepper te ruggekeerd. Mogen wij onzen lezers vragen te voldoen aan het verzoek, dat de Burgemeester na het ver schrikkelijk gebeuren met van ontroering tril lende stem tot den Raad richtte; te bidden voor de zielerust van den ontslapene; te bidden ook om troost voor het zoo onherstelbaar zwaar ge troffen gezin.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 10