NIEUWE 1 Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 104 wé «foiiiMBimt w g"» DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1931 40e Jaargang Stemmingsbeeld! uit i&poentenlandl i;'5 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. Uitgavi: Firma 1. K. KEIZEB. - Redacteur 1.1. KEIZEI. larael Msdirade. AD VERTENTEEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Na langen tijd zijn ze weer voor den dag gekomen. We zouden ze bijna zijn vergeten, indien we alleen aan hen zouden denken, als we ze zagen. Doch dat is niet het geval, we denken aan Duit- schers en Duitschland, ook als we inwoners en land niet zien. Zoo nauw zijn onze belangen bij Duit- schers en Duitschland betrokken. Zoo zag ik dan Dinsdagmorgen bekende gezich ten uit Rijnland, die elk jaar ter Broeker markt om dezen tijd des jaars plegen te verschijnen. Septem ber is in het land, den 31sten Augustus, des nachts om 12 uur houdt een Duitsche invoerrechtbepaling op van kracht te zijn, een mooie bepaling, die eiken invoer van Hollandsche aardappelen in Duitschland onmogelijk maakt. Met ingang van 1 September gelden weer de bepalingen, die in Juni—Juli van kracht zijn, en die export van bovengenoemd arti kel wel benadeelen, maar toch nog zoo'n beetje te dragen zijn. Nu komen de Duitschers in Groenten- land, ten einde zich van goede pootaardappelen te voorzien. Er is op den afzet naar Centraal-Europa gerekend en er gaat ook al wat weg, al is de massa tegenover andere jaren waarschijnlijk niet zoo groot. Hoe is het bij U, vroeg ik terloops en een der Duitschers maakte veel beteekenende bewegingen met duim en wijsvinger. Daar mangelt het bij ons aan, zei hij in zijn taal en die beweging en dat woord begrijpt ge, al ver staat ge geen woord Duitsch. Toen heb ik hem, ook terloops, gezegd, dat het bij ons al weinig beter is, ook hier kennen we de moei lijkheden aan geldschaarschte onafscheidelijk ver bonden. Nu zitten we nog voor tal van andere zwarig heden. Al kan er theorethisch weer geld uit Duitschland worden verzonden, en laat dit de „Notverordnung" toe, zij het onder beperkende bepalingen, daarmee heeft de koopman zijn vorderingen practisch nog lang niet binnen. Wat 'n moeilijkheden de internationale betalingen opleveren, de meesten onzer hebben er geen begrip van. In de dagbladen is er wel eens overgeschreven, en in de Tweede Kamer heeft Dr. Colijn de aan dacht van de verjaring op deze zaak gevestigd. Dit geldt hoofdzakelijk de vorderingen, uit hoofde van léveringen korten tijd vóór het ingrijpen der Duitsche regeering ontstaan. Wat ziet menig exporteur nu gebeuren? Men weet, dat de rentestand in Duitschland bui tensporig hoog is. 't Moet maar al te vaak voor komen, dat Duitsche importeurs gewoonweg de ont vangen gelden voor verkochte goederen uit ons land, afkomstig, dadelijk naar hun leveranciers opzenden? Was dat maar zoo, de zaak was doodeenvoudig! Neen, vaak worden deze gelden tegen grove rente uitgeleend en de schuldenaar beweert kalmweg; er bestaat 'n internationaal moratorium. En wat kan de Hollander nu doen? Niets, hier heeft hij weinig in te brengen. Die Hollanders hebben geld genoeg, zooveel, dat ze er In eigen land niet eens rente voor kunnen krijgen. Natuurlijk zal hij betaald worden, doch als het convenieert. Zoo is het bijna onmogelijk geworden, crediet te geven. De risico is niet te dragen, men kan zeer veel Duitsche importeurs op hun woord niet gelooven. Het onontbeerlijk vertrouwen, in zaken eerste voor waarde, heeft 'n gevoelige knak gekregen. Deze toestanden nu werken funest op den gang van zaken in Groentenland. Voor steun en hulp van regeeringswege is deze schier onmogelijke toestanden mag, ja moet 'n be roep op de regeering worden gedaan. Hier schiet de arm van den particulier, ook van de organisatie, te kort. Alleen de regeering kan met de Duitsche re geering onderhandelen. Op de vragen van Dr. Colijn is geantwoord, dat deze zaak de volle aandacht der regeering heeft. Dat is zoo de gebruikelijke term. Daar kan de tuin bouw en ook de landbouw het mee stellen, terwijl hier zeer groote, zoo geen levensbelangen op het spel staan. Laat men toch in den Haag beseffen, dat de plattelandsbevolking zwaar onder den druk zit, zwaarder als men blijkbaar aanneemt, 't Heeft er veel van, of men in regeeringskringen niet weet hoe er gezucht en getobt wordt. Hier en daar ver neemt men van aan den dag tredende onverschil ligheid, van een gemoedstoestand, die zich uit in een: ,,'t kan me weinig meer schelen, wat kan me gebeuren?" Laat men toch niet doof blijven voor de nood kreten, gehoor schenken aan de gerechtvaardigde verlangens van den georganiseerden tuinbouw. Er moet naar middelen worden gezocht, om de lasten van het bedrijf te verlichten. En tevens naar middelen om den export nieuw leven in te blazen. Heusch, 't wordt tijd om te doen. 'k Heb dezer dagen per motoboot een tochtje door 't Ambacht gemaakt, van Warmenhuizen naar Nordscharwoude. Wie zijn oogen op zoo'n tochtje den kost geeft, ziet 'n heele booel, der vermelding waard. Allereerst onderschrijf ik de klachten van de schippers over het vaarwater. Er is in het Ambacht eigenlijk geen verkeer met groote motorbooten mogelijk, 't is tobben. Een schuit van 40 ton mag niet meer dan 10—12 ton laden, wordt meer ingenomen, onherroepelijk komt het vaartuig aan den grond te zitten. Wegen zoekt men er te vergeefs, de geprojec teerde weg komt er ook niet, we weten het allen. Zoo is de toestand in een polder, enkele duizenden bunders groot. De schippers op de motorbooten moeten kunstige manouvres uitvoeren, om de scherpe bochten te nemen. Zelfs de allerbesten mislukt zulks meer malen; gaat het niet in één keer, dan gaat het op 'n voor- en achteruit, keeren en draaien van heb ik jou daar. Een tochtje van Warmenhuizen naar i Noordscharwoude per motorboot van 22 M. lengte laadvermogen van .44 ton, beladen met 10 a 12 ton, 1 vordert bij goed Weer, overdag, zónder ongelukken 2.30 uur. Over 't algemeen viel mij de stand van het gewas niet tegen. Men had mij verteld van onmogelijk vervuilde akkers, doch dat oordeel durf ik niet onderschrijven. Op de laag gelegen perceelen on der Warmenhuizen lagen zulke akkers, ook verder. Enkele stukken kool kunnen als' mislukt worden aangemerkt. Menige perceel met roode winterkool bezet, vertoont een ongewenschte kleur, die aan potloot-blauw doet denken. Op de hooger gelegen gronden was de stand van het gewas doorgaans veel beter, en kan er van onkruidoverheersching stellig niet gesprokén wor den. Hoe meer men Langendijk benaderd, hoe min der onkruid. Daar onder de rook van de dorpenrij houdt men er blijkbaar ook parade-akkers opna. Hier en daar was men aan het erwten dorschen. Onder Warmenhuizen gonsde een dorschmacvhine gedreven door een motor, elders draaiden mannen een handmachine, op weer een andere plaats was een eenzaam man bezig met de dorschvlegel. Hier en daar zag ik een akker haver. Eindelijk bereikten we Noordscharwoude en voe ren onder de beruchte Mosselenbrug door, die zoo smalle doorvaart geeft, dat de boot aan beide zijden de uitgeweken muren schuurde. Diep gleuven in de brugmuren wijzen op veel en gestadig schuren. Wat 'n primitieve, middeleeuwsche, onbeholpen doorvaart. Men vraagt zich met verbazing af, als men dit goed bekijkt: hoe kan men zulks toch in zoo'n toestand laten. Ik zie in Noordscharwoude een schitterend raad huis, scholen, waar niet dat op te zeggen valt. Doch als er voor deze zaken wél geld is, dan dient er zeker geld te worden gevonden voor 'n brug van beteekenis als de Mosselenbrug. Doch ik zou hier zoo waarlijk haast aan politiek beginnen. Plaatseiijk Nieuws OUDKARSPEL. In de vergadering van B. en W. dezer gemeente is tot eerste plaatsvervanger van den Burgemeester benoemd de heer H. Bakker en tot tweede de heer P. Kostelijk. BROEK OP LANGENDIJK. Telefoonaansluitingen. De Directeur van het Post-, Telegraaf en Tele foonkantoor te Broek op Langendijk bericht hier mede de volgende wijzigingen in den Localen Gids van het Telefoonnet Langendijk en wel de nieuwe aansluitingen onder no. 228 Dirkmaat, D., Schilder, Autolak- en Spuitin- richting, Noordscharwoude. 229 Swager C.C.Dz., P., commissionair in groenten Visscherspad Noordscharwoude. OUDKARSPEL. Den Burgemeester is door den Commissaris der Koningin verlof verleend vanaf Maandag 7 tot en met 23 September a.s. De uren, waarop de loco-Burgemeester voor het publiek zal zijn te spreken, worden nog nader be kend gemaakt. BROEK OP LANGENDIJK. Gevonden voorwerpen. Gemerkt rijwielbelastingmerk 1931-32; roode vul pen; kinderportemonnaie; paar kindermutsen en kinderhandtaschje. Verloren: Twee nieuwe rijwielbelastingplaatjes. Inlichtingen geeft de Veldwachter. OUDKARSPEL. Bij de gehouden stemming voor een lid van het bestuur voor de Banne Oudkarspel, periodiek af tredend den heer C. Butter Jz., is deze weder her- BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijken Stand over de maand Augustus. Geboren: Pieter, zoon van P. Bak en van M. Riedel. Klaas, zoon van C. Blom en van B. den Hartigh. Meindert, zoon van D. de Boer en van A. Nellen. Willy, dochter van W. Twisker en van D. de Vet. Overleden: Hendrikje de Bruin, oud 81 jaar, weduwe van Meindert Nellen. Ariëntje Molenaar, oud 59 jaar, echtgenoote van T. Zijm, wonende te Sint-Pancras. Ingekomen en vertrokken personen in de maand Augustus 1931. Ingekomen: Wed. K. Stam met dochtertje, van Oudkarspel. J. Adriaanse Cappel, zonder beroep van Bloemendaal. Vertrokken: M. Huibers, echtgenoote van K. Vis ser, naar Alkmaar. J. Blokker met gezin, arbei der, naar Noordscharwoude. G. Kouwen, echt genoote van J. C. Goet, naar Zuidscharwoude. G. van der Heijden met gezin, reiziger, naar Amster dam. A. Krul, dienstbode naar Andijk. Uit den Omtrek SINT MAARTEN. Begunstigd door prachtig weer werd heden de Valkkooger kermis gevierd en heeft er terdege het hare toe bijgebracht dat de kermis zoo gezellig en mooi is verloopen. Ook dit jaar waren weer kinder- en volksspelen georganiseerd, hetwelk de kermisnamiddagen een feestelijk aspect gaf. Maandag werden kinderspelen gehouden welke bestonden uit: vlaggetjes in een stoof zetten, hout- diende hiermede een prijsje. Dinsdag was de dag voor de oudere en konden de jongens en oudere heeren zich verlustigen in hardfietsen met klein tandrad voor en 't groote achter, 't welk een heel vermakelijk aanzien geeft en heusch nog niet zoo'n gemakkelijk spelletje Is. Als prijswinnaars traden uit de jongens: le pr. J. Boontjes; 2e pr. S. Kuiper; 3e pr. H. Kuiper en bij de heeren le pr. K. Wit; 2e pr. D. Kooij; 3e pr. M. Kuiper; 4e pr. A. Boontjes; 5e pr. K. Borsct 6e pr. H. de Jong en 7e pr. W. Zijdewind. Voor meisjes en glbote dames werd gelegenheid tot sprietloopen gegeVen. Ook dit bleek een aardige attractie en kwamen hierbij als prijswinsters uit als meisjes: le pr. Fr. Broekhuizen; 2e pr. A. Stins; 3g pr. M. Buik; 4e pr. A. Broekhuizen; 5e pr. J. Pool en 6e pr. D. Moes en bij de dames: le pr. mej. Stinsde Bree; 2e pr. mej. BoontjesKeizer; 3e pr. mej. BoontjesKoopman; 4e pr. mej. Groot Bond en 5e pr. Mej. Veeter. Voorts trad in locaal „de driehoek" onze bekende „Daan" op, welke wederom allen van zijn spel heeft doen genieten. Om veel over het gepetoir te ver melden heeft geen zin daar vele voor mij dit reeds hebben gedaan maar wel kan gezegd worden dat enkel de aankondiging: „Daan Pool komt", de on dernemer een zaal vol menschen bezorgd en dat zegt reeds alles. HEER HUGOWAARD. Ter gelegenheid van Koninginnedag werd door het Fanfarecorps „Hou en Trou" een concert ge geven op het sportveld, dat door het stille prachtige weer tot ver in den omtrek' wer gehoord. Een deel der aanwezige jeugd meende door bal dadig ptreden dit concert de noodige luister niet te mogen onthouden. KOEDIJK. Woensdagmiddag had in de Openbare School De beoordeeling had plaats door den heer en Mevr. Kikkert, den heer en Mevr. den Hartogh, den heer en Mevr. Stuffers, Mej. A. MolOver en den heer A. Sloof. De uitslag was voor foksia's: le pr. J. Koorn; 2e pr. C. Butter; 3e prijs Lies Hart; 4e pr. Lies Blom en 5e pr. Guurtje Hartland. De uitslag voor de asters was: le pr. Neeltje Prins; 2e pr. P. van 't Veer; 3e pr. Jo Geus; 4e pr. W. Schipper en 5e pr. R. Pander. De Burgemeester reikte de prijzen aan de kin deren uit en bedankte Mej. Mol en den heer Sloof voor het beschikbaar stellen der verschillende plan ten en tevens voor de beschikbaar gestelde prijzen. De Koksia-planten waren allen door Mej. Mol gegeven en de asterplanten door den heer Sloof. De Burgemeester wekte de jeugd op om een vol gend jaar weder hun best te doen om mooie planten te kweeken. Tevens zij hierbij vermeld, dat het voornemen bestaat een volgend jaar ook kamerplanten ver krijgbaar te stellen voor ouderen en daaraan een tentoonstelling te verbinden, waarvan de bate zul len worden gebruikt voor uitzending van kinderen naar een vacantiekolonie. WARMENHUIZEN. 'J.l- Zondagnamiddag hield Bs. Zillinger Mo lenaar zijn afscheidsrede in een vol kerkgebouw. Niet alleen velen uit de gemeente waren opge komen om de afscheidsrede van den zeer bemin den predikant bij te wonen, maar ook van huiten de gemeente, Vooral uit Oudkarspel, waar Bs. Zillniger Molenaar geruimen tijd consulent is geweest, waren velen aanwezig. Ook zelfs uit zijne vroegere gemeenten Abbekerk en Graft de Rijp. Na het zingen van Ps. 103 verzen 6 en 9 en voorlezing uit Kor. 1 hoofdst- 3 lie vers en volgende en gebed, hield de predikant zijn af scheidsrede, waarbij hij memoreerde, dat tiet af scheid stemde tot weemoed, maar ook tot dank en bese fvan groote tekortkomingen. Als tekst had hij gekozen Kor. 1 tas. 15, vers 58, mijne geliefde broeders zijt standvastig, on bewegelijk, altijd overvloedig zijnde in het werk des Heereu. Als tusschenzang werd gekozen Gez. 4, ver zen 4, G en 8. Bij de ontwikkeling van zijn tekst memoreert hij o.a- dat hij te Warmen/nuizen veel vriend- scha pheeft ondervonden, vooral bij de viering van zijn 25-jarig jubileum als predikant werd hij overstelpt met bewijzen van vriendschap en sym pathie. Bit is ook de oorzaak geweest, dat hij bij verschillende beroepen niet heeft kunnen be sluiten heen te gaan. "Aan het slot van zijne rede wordt dank uitge sproken voor de goede samenwerking en mede werking welke hij heeft ondervonden, vooral van den Kerkeraad, het College van Kerkvoogden en Notabelen en de Koster, 'Organist enz. Na de preek zegt de heer Mink namens den Kerkeraad den predikant en ook zijne echtge noote hartelijk dank voor al hetgeen ze In- en buiten de Kerk hebben verricht. Be heer P. Klant verzekert, dat Kerkvoog den en Notabelen eene zeer prettige herinnering aan den predikant en diens echtgenoote zullen behouden, en gelooft ook te spreken namens de geheele gemeente wanneer hij zegt dat zij eene groote bewondering hebben voor de wijze waarop de predikant zijn moeilijk en veelzijdig ambt in deze gemeente heeft vervuld. Be beste wenschen voor den verderen levens weg worden geuit. BjS. van Bjjk van Oudkarspel spreekt namens den Kring eenige hartelijke woorden en zegt, dat de groote opkomst uit Oudkarspel een be wijs van dankbaarheid is voor het nieuwe gods dienstig leven, dat Bs. Zillinger Molenaar daar heeft gewekt. Bs. v- d. Kieboom van Bergen spreekt den predikant toe namens het Klassikaal Bestuur en verzoekt den predikant toe te zingen Ps. 134 vers 3. Ten slotte dankt Bs. Zillinger Molenaar allen voor hunne vriendelijke woorden en is deze in drukwekkende dienst na het zingen van Ps. 72 vers 11 geëindigd. ARRONDISS. RECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken. Pieter Moesker, los arbeider, Amsterdam, thans in voorarrest, rijwieldiefstal, gepleegd te Texel, vrijge sproken, met last tot onmiddellijke invrijheidstel ling. Uit de Pers In „der Früchtehandel" van 29 Aug. '31 lazen we het volgende bericht over „De stand van het Kool gewas in Duitschland", een artikel, dat we van vol doende belang achten, het voor onze lezers te ver talen. Een beduidende handelsfirma in kool etc. in Meckelenburg schrijft op grond van eigen onder vinding en zien: Nu de voorbijgegane twee jaren, die de Duitsche koolbouw, voor zoover in 't groot gedreven groote verliezen bracht, liet dit voorjaar de stand van het gewas een goede hoop op een goede opbrengst toe. Echter heeft de geweldige regenval gedurende Juni en Juli die hoop totaal vernietigd. Na wekenlange droogte volgde een regenperiode, die zoo lang aan hield, dat zaj elke vergelijking met vorige jaren overtrof. Hoofdzakelijk werden de westelijke deelen van het Rijk, die de hoofdcentra voor koolbouw vor men, getroffen. Dagenlange aanhoudende op wolkbreuk gelijkende regens leidde tot overstrooming van groote opper vlakten. Bij voorzichtige schatting is 60 pCt. van de te verwachten oogst vernield. Het zwaarst is de herfstkool getroffen, die in ont wikkeling te ver gevorderd was, om deze catastrophe te doorstaan. Doch ook de winterkool heeft zeer sterk geleden. De te veld staande oogst van herfst- witte-kool, voor inmaakdoeleinden bestemd, is zeer laag te schatten. Dit ongeluk treft te zwaarder, wijl de oogst van witte kool het eindresultaat verier bedrijven beheerscht. Men kan er veilig mee rekenen, dat nauwelijks een halve oogst van koolvelden kan worden gesne den. Daar komt nog bij dat de oppervlakte met kool beplant, door de slechte resultaten van 1929 en 1930, met circa 20 pCt. is ingekrompen. A. T.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1