SasMg 3 Mr 1931 Gemeenteraad Sint Pancras De Notulen. De notulen van de vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Bij loting wordt uitgemaakt dat de stemmingen zullen aanvangen bij den heer Lek. Vergadering van den raad der gemeente SINT PANCRAS op Dinsdagmiddag 1 September des na middags drie uur ten gemeentehuize. Voorzitter-Secretaris, de burgemeester, Na opening der vergadering met welkom, vraagt de voorzitter den leden of zij de eed of de belofte wenschen af te leggen. De heeren Snel en Lek verklaren de belofte te wil len afleggen. Hierna worden door de nieuwbenoemde raadsle den de vereischte beloften en eeden afgelegd. Dan zegt de voorzitter,: wij staan op het oogen- blik weer voor den aanvang van een nieuwe perio de en zoojuist is een oud tijdperk afgesloten. Veel is er in het afgeloopen tijdvak in de gemeente ge schied. Zooals ik zei, staan wij- thans voor een nieuw tijdvak om met elkander het bestuur van de gemeente te vormen en besluiten t^ nemen die mogen strekken in het belang van de gemeente. Met het oog op de malaise in den tuinbouw staan ons zeker moeilijke tijden te wachten en daarom vraag ik met aandrang uw aller medewerking om de belangen van de gemeente te bevorderen. Ook doe ik dit beroep op den heer C. Duif, die hier voor het eerst aanwezig is. Zooals ik zijn persoon ken meen ik te mogen aannemen, dat hij alles zal doen om de gemeente naar zijn beste overtuiging te dienen. Van harte hoop ik dat de omstandigheden zich onder uwe leiding mogen verbeteren.En daarvoor roep ik tevens in de zegen van God op de besluiten, die in het belang van de gemeente zullen worden genomen. Benoeming van tw|ee wethouders. Bij eerste stemming wordt gekozen de heer J. van Kampen met 4 van de 7 uitgebrachte stemmen. Twee werden er uitgebracht op den heer M. Duif en blanco 1. De heer van Kampen verklaart zijn benoeming te aanvaarden. De uitslag van de verkiezing voor den volgenden wethouder is, dat de heer Muurling met 4 stemmen als zoodanig wordt gekozen, terwijl 2 stemmen op den heer Duif werden uitgebracht. 1 stem blanco Ook de heer Muurling verklaart zijn benoeming aan te nemen. Wij staan zoo zegt de voorzitter thans voor een andere samenstelling van het college van Dagelij ksch Bestuur dan het tot heden is geweest. De heer Duif zal als wethouder geen zitting meer hebben. Ik meen verplicht te zijn, den heer Duif, die de gemeente ongeveer 17 jaar als wethouder heeft gediend dank te zeggen, voor wat hij in het belang van de gemeente als wethouder heeft ge daan.. Ik wensch hem toe, dat hij met dezelfde toewijding zijn tijd in het belang van de gemeente zal besteden. Van Van Kampen hoop ik dezelfde medewerking te mogen ontvangen, als tot dusver, en dat hij met dezelfde lust zijn taak zal vervullen als hij tot op heden heeft gedaan. Den heer Muurling verzoek ik als nieuw wethouder om zijn steun en medewerking. Moge het hem gege ven zijn dat hij voor het nemen van de besluiten in B. en W. het juiste doorzicht zal hebben, en hij zich met toewijding aan zijn taak zal geven. Benoeming leden gascommissie. Als vertegenwoordigers van de gemeente hadden zitting de heeren Van Kampen en Duif. Bij eerste stemming wordt gekozen de heer W. Snel, met 4 stemmen terwijl 2 stemmen blanco werden uitgebracht en 1 op den heer C. Duif. De heer Snel aanvaardt zijn benoeming. Als tweede lid wordt gekozen de heer Koelemeij met 4 stemmen en 3 blanco. Ook de heer Koelemeij neemt deze benoeming aan Verkiezing plaatsvervangende leden voor de Lichtbedrijven. De eerste stemming heeft tot uitslag dat op den heer Muurling 1 stem wordt uitgebracht van on waarde 3 en op den heer Lek 3. En tweede vrije stemming wordt hierdoor noodig. De heer Lek. We beginnen af te zakken. De heer Duif. 2e rang. De heer Snel. Wij hebben zoolang tweede rang ge zeten. laat nu een ander daar eens zitten. Ik vind het wel goed zoo. De uitslag van de tweede stemming is, dat de heer Lek 3 stemmen verkrijgt en 4 van onwaarde De heer Snel stelt voor om hierover niet meer te stemmen. De uitslag van de nu volgende s temming is, dat op den heer Lek 3 stemmen worden uitgebracht, op den heer van Kampen 1, en van onwaarde 3. De heer Lek wordt nu verkozen verklaart bij meerderheid van stemmen Pe heer Lek zegt zijn benoeming niet te aan vaarden. De heer Muurling is bij mij geweest, en heeft mij alles medegedeeld, waarbij alles al voor elkaar was. Ik aanvaard deze functie niet op deze manier. Graag wil ik iedere functie aannemen, maar zoo niet. Een geheel nieuwe stemming wordt hierdoor nood zakelijk waarbij de heer van Kampen met 4 stem men wordt gekozen, met 1 stem op den heer Muur ling en 2 blanco. De heer van Kampen neemt ook deze benoeming aan. De stemming voor het tweede lid heeft tot re sultaat, dat op den heer Muurling 3 stemmen worden uitgebracht, op den heer C. Duif 2 en van onwaarde 2. De tweede vrije stemming geeft als uitslag, dat de heer C. Duif met 5 stemmen wordt verkozen, tegen 2 stemmen op den heer Muurling. De heer Duif verklaart zijn benoeming niet te aanvaarden. De nu volgende nieuwe stemming doet örn heee Muurling verkozen worden met 5 stemmen en 2 van onwaarde, waarop de heer Muurling verklaart deze benoeming wel te aanvaarden. De voorzitter zegt. dat men den heer van Kam pen als plaatsvervangend lid behoudt, die eenige jaren als lid de gemeente heeft vertegenwoordigd. De heeren Snel en Koelemeij zullen thans als ver tegenwoordigers der gemeente optreden. Ik doe gaar ne een beroep op die heeren, om de belangen van de gemeente daar te verdedigen en te behartigen. En ik hoop hetzelfde van hun plaatsvervangers. Ook nu voel ik mij verplicht den heer Duif dank te brengen voor wat hij in deze betrekking voor de gemeente heeft gedaan. Ik vertrouw dat hij met genoegen op zijn lidmaatschap van deze com missie zal terugzien. Bericht van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw dat aan de gemeente wordt toegekend een vergoeding van f10.60 voor onkosten voor het invullen van de bedrijfskaarten bij de telling. Verslag over 1930 van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf. Bericht van den inspecteur van de Dir. Belast, te Alkmaar volgens hetwelk het kohierbedrag voor de gemeente is bepaald op f20915.58 terwijl over het belastingjaar 1929-1930 nog een bedrag tegoed is van f203.08. Verzoek van de heeren T. Grien Cz. en Corn: Groen Cz. om terugbetaling van het door hen teveel betaalde schoolgeld op grond van vermindering van hun aanslag in de inkomstenbelasting. De voorz. deelt mede, dat hierop is geantwoord, dat dit niet gaat. Voor den aanslag in het school geld wordt genomen het zuiver inkomen van het loopende jaar, en zoo dit nog niet bekend is, dat van het afgeloopen jaar, ofeen aanslag door B. en W. vast te stellen. Door genoemde heeren is betaald volgens de ge gevens van de inkomstenbelasting. Voor het vol gend kwartaal worden zij natuurlek naar het nieu we bedrag aangeslagen. Waar de heffing geheel overeenkomstig de ver ordening heeft plaats gehad, stellen B. en W. voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Lek had verwacht dat het genoemde punt op de agenda was voorgekomen. De heeren hadden hem met hun schrijven in kennis gesteld. Spr. acht het onbillijk wanneer dit niet terug be taald wordt. Hij heeft inlichtingen gevraagd waar hij dit altijd doet, en daar is hem medegedeeld, dat het wel kan worden teruggegeven. De voorz. zegt het ten deele met den heer Lek eens te zijn. Spr. zegt dan, dat wanneer de aan slag in de inkomstenbelasting op 1 Mei nog niet bekend is, door hem ook niet wordt aangeslagen voor de schoolgeldbetaling. En dit wordt later ook niet met terugwerkende kracht tot Mei gevorderd. Z.E.A. vraagt of hiervoor misschien geen oplossing kan worden gevonden. Garane wil hij de toezegging doen dit in B. en W. in overweging te nemen. De heer M. Duif verklaart dat men al eens in een dergelijk geval eenigszins is tegemoet gekomen. Zij hebben evengoed recht als een ander. De voorzitter zegt, dat een oplossing zou zijn de verrekening op een volgend kohier te doen plaats vinden. Wanneer de raad mij die bevoegdheid wil ver- leenen dan wil ik dit gaarne toepassen. De heer C. Duif meent dat men dan ook het andere moet toepassen. De heer Lek wil bij deze menschen hetzelfde toe passen als bij de anderen. De heer M. Duif verklaart dat het gaat om een klein bedrag. Spr. wil een ieder die teveel betaalt dit geld teruggeven. De machtiging wordt aan B. en W. verleend om het teveel betaalde op een volgend kohier., te ver rekenen. De voorzitter doet mededeeling dat aan het B. A. wegens gebrek aan kasmiddelen opnieuw een uit- keering is gedaan van f500. De voorziter zegt, dat hij door den voorz. van de Lichtbedrijven erop gewezen is, dat men aanstonds moet zorgen voor het fourneeren van geld voor de kabileering. Iedere gemeente moet thans een kos geldleening sluiten van ten hoogste f30.000 tegen een rente van ten hoogste 4.5 procent. De heer M. Duif is van meening dat men beter en voordeeliger direct een gewone leening kan sluiten. De voorzitter zegt dat dit door hem is voorgesteld in het bestuur van de lichtbedrijven, maar daar ge voelde men meer voor een kasgeldleening. Het voorstel van B. en W. wordt hierna goedge keurd. Het verslag van de Lichtbedrijven over 1930 geeft geen aanleiding tot op- of aanmerkingen, terwlij de rekeningen op de overeenkomstige saldi worden goedgekeurd. De gemeenterekening 1930 nagezien door een daar toebenoemde commissie, wordt in orde bevonden en wordt geadviseerd tot toorloopige vaststelling op de in ons vorig verslag genoemde bedragen. Overeenkomstig wordt beslote.n In verband met de eventueele overdracht van den Bovenweg door de banne aan de gemeente, is van het bannebstuur een schrijven ingekomen, waarin verzocht wordt een bedrag te noemen dat de banne jaarlijks zal moeten betalen, wanneer de gemeente het onderhoud van genoemden weg overneemt. De voorzitter zegt, dat hieruit blijkt, dat het ban- nebestuur zoo van den weg wenscht af te stappen, terwijl in de vorige vergadering was voorgesteld om den weg over te nemen wanneer de banne zou zorgen voor een geheel nieuwen weg. Deze kwestie is in B. en W. behandeld, en zij stel len voor aan het bannebstuur te berichten, dat bij overdracht van den weg zooals zij thans is, van de banne wordt gevorderd een bedrag van f 1000 per jaar. De gemeente is daarmede in geen geval ge heel gedekt, maar de gemeente zoo meenen B. en W. moet de banne tegemoet treden, omdat zij het beter oordeelen dat de weg in de gemeentere kening wordt opgenomen dan dat zij in beheer bij de banne blijft. De heer Koelemeij vraagt of deze betaling voor de banne blijft bestaan? De voorz. antwoordt dat dit een vast jaarlijksch bedrag is. De heer Snel varagt welke inkomsten uit het we genfonds kunnen worden verwacht. De voorzitter antwoordt dat dit geheel afhangt van de inkomsten van het wegenfonds. De heer Lek zegt wel wat op te hooren van het bedrag dat door B. en W. wordt gevraagd. Weten B. en W. wat de weg moet kosten. De voorzitter antwoordt dat men van den opzich ter en van den straatmaker heeft vernomen, dat de weg f20650 moet kosten buiten de zinkputten. Het is wel aanvaardbaar maar het kost de gemeente geld. De heer Snel. Dan geeft het een nadeel voor de gemeente. De voorzitter zegt, dat dit wel zoo is, maar spr. acht het niet billijk, dat de grondbezitters alleen aan den weg betalen en de niet-grondbezitters, die aan den weg wonen, niets betalen. Daarom ook is het beter dat de weg in onderhoud aan de gemeen te komt. De heer C. Duif zou als polderbestuur liever eerst den weg opknappen dan ieder jaar f 1000 te beta len omdat dat duurder wordt. De heer M. Duif: Wanneer de gemeente den weg wil overnemen dan moet zij dit werkelijk willen ook Wanneer men aan een bijdrage van f 1000 blijft vast houden verwacht hij dat er niets van zal komen. De voorzitter. De gemeente zal een nieuwen weg van f20.000 moeten leggen. Voor de aflossing is het bedrag van f 1000 van de bannen noodig. Maar tevens moet. een bedrag van f 800 aan rente worden betaald, waarvoor een uitkeering uit het wegenfonds wordt verkregen. De onkosten voor de gemeente zullen echter meer bedragen dan de bijdrage van den polder en de uitkeering uit het wegenfonds. De heer M. Duif is van oordeel dat het niet noo dig is, in het geheel een nieuwen weg te maken. Er moet wel iets aan geeburen, maar zooals de voorzitter het wil is het geld weggooien. De heer Muurling zegt er voor te zijn dat de gemeente den weg overneemt. Hij kan zich dan ook volkomen vereenigen met het voorstel van B. en W. Het zal de gemeente evengoed nog wel iets kosten. Wij vragen f 1000 van den polder en deze wordt daarmede verlicht. De voorz. zegt. dat er de laatste tien jaar gemiddeld f400 per jaar aan den weg is besteed door den polder. Dit is absoluut tekort. Daarmede gaat de weg verloren. Het is een vraag van de banne en de gemeente is tot niets verplicht. Wanneer de weg ineigendom bij de banne blijft, zal er wel aandrang op de banne worden uitgeoefend om den weg te verbeteren. De heer C. Duif dat met een betaling van f 1000 eeuwigdurend de polder veel duurder uit is dan met het betalen van een nieuwen weg van rond f25000 De voorzitter: Wil de banne den weg behouden, wel dan behoudt zij den weg. De heer M. Duif is van meening dat dit voorstel veel onvoordeeliger is, dan het eerste voorstel. Daarop zal de banne niet ingaan. We kunnen dan net zoo goed zeggen: banne houdt den weg maar. De heer Muurling: Wanneer het de gemeente al geld kost, moet de gemeente dan nog meer doen? ^De heer M. Duif: Het is geen voorstel van B. en De voorzitter: Wanneer ik spreek van een voorstel van B. en W. is dit een voorstel in ieder geval van de meerderheid van B. en W. en heeft de minder heid zich daarbij neer te leggen. De heer Lek zou graag concrete cijfers hooren. 't Kan aanstonds wel een paar duizend gulden meer kosten. Oo kde heer C. Duif vindt f 1000 hoog tegenover het vorige voorstel. De voorzitter weet niet waarom. We moeten de eerste twintig jaar wel een goede uitkeering van den polder hebben, omdat we, wan neer deze weg zal zijn afgelost, gedwongen zijn een nieuwen weg te leggen. De heer van Kampen zegt dat het de banne al wel meer had gekost, wanneer de, gemeente in de verbetering bij de dominee niet had bijgedragen. De heer M. Duif: Dit mag de banne niet gaan verwijten. De voorzitter vraagt den gemeente-opzichter, die op de publieke tribune aanwezig is, wat het maken van een tiental zinkputten zal kosten. Deze antwoordt van een f1000. De heer M. Duif. Het zal meer kosten. Die verze kering kan ik wel geven. De heer Snel. Men is in het polderbestuur over tuigd dat het meer zal kosten. De heer M. Duif. Ja. De heer Snel. Dan is het voor ons ook ondoenlijk om den weg daarvoor over te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen met alleen de heer M. Duif tegen. Bijdrage t. b. c. verpleging zoon van C. De voorzitter zegt. dat B. en W. voorstellen de kosten van verpleging te verdeelen. De opname voor den tijd van 5 maanden za leen uitgave vor deren van f 600. Hiervan wordt door Gootjes bijge dragen f 150, van particuliere zijde f50, zoodat er voor de gemeente en provincie ieder f200 overblij ven. De heer Lek zou dit liever in comité bespreken. De voorz. heeft hiertegen geen bezwaar. De heer van Kampen zegt dat men voor niemand in comité is gegaan. De raad gaat hierna in comité terwijl na herope ning- het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. De voorzitter herinnert aan het genomen besluit o mde overtollige kasgelden op de boerenleenbank te plaatsen. In verband hiermede is van Ged. Staten een schrijven ingekomen waarin wordt aangedron gen op het stellen van voorwaarden voor het ver krijgen van zekerheid omtrent de daargeplaatste gelden. Verder is een tweede schrijven van Ged. Staten ingekomen waarin zij mededeelen dat hun beslissing omtrent dit besluit is verdaagd. De voorz. zegt bij den kassier van de boerenleen bank te zijn geweest, die hem mededeelde dat de rente 3.5 procent bedraagt en de gelden direct op- eisclïbaar zijn. B. en W. stellen daarom voor het genomen besluit te handhaven en alleen aan te vullen met deze twee punten. Overeenkomstig wordt besloten. Verzoek aansluiting Prov. Brandweerbond. Voorzitter zegt dat deze aansluiting f4 per jaar kost en maatregelen worden overwogen voor onder linge hulpverleening. Onze gemeente is echter voorzien van 16 brandkra nen, twee brandspuiten, de gemeenschappelijke re geling met de gemeente Koedijk bestaat, terwijl tevens nog de beschikking kan worden verkregen over de motorspuit van de lichtbedrijven. B. en W. stellen derhalve voor niet op dit verzoek in te gaan. Overeenkomstig wordt besloten. Op een vraag van den heer Snel hoe of het staat met de spuiten, antwoordt de voorz. dat deze tip top in orde zijn. Verzoek Oudercommissie schoolarts. De voorzitter zegt een circulaire van de afd. Nd. Holland van de vereeniging van Ned. gemeenten te hebben ontvangen waaruit blijkt, dar deze zaak daar reeds in een ver gevorderd stadium verkeert. Er zit tegenwoordig veel voortgang in. B. en W. stellen voor af te wachten, nu spoedig de uitslag van het werken kan worden verwacht. Goedgevonden. Verzoek Oudercommissie en Volksonderwijs om instelling van vervolgonderwijs. De voorz. zegt dat door B. en W. wordt voorgesteld hierop niet in te gaan. Wij kennen het onderwijs en weten dat het veel kosten met zich brengt. Ontwikkeling voor 1. o is prachtig. Hoe meer gelegenheid er toe bestaat hoe beter, maar ales heeft zijn grenzen. Wij weten niet wat de toekomst zal brengen. Op beide scholen is thans het zevende leerjaar ingevoerd. Wanneer nu voor de o: school het vervolgonderwijs wordt gegeven moet dit ook voor het bijz. onderwijs wor den gedaan. B. en W. meenen dan ook dit verzoek te mogen ontraden. Wanneer de ouders een cursus wenschen laten zij dan zelf de kosten daarvan dragen. Dan staat de gemeente er geheel los van. Met het oop op de tijds omstandigheden achten zij het niet in den haak dit onderw s in het leven te roepen. De heer Koelemeij vraagt of het alleen voor de o. school gevraagd wordt. De voorzitter antwoordt bevestigend. De heer C. Duif zou, wanneer het er toe kwam, een minimum aantal leerlingen aan willen verbinden. De voorz. antwoordt dat dit reeds is gedaan. Het aantal werd toen bepaald op 10. Met veel moeite heeft men toen dit aantal gekregen. Het hoofd schrijft dat de aanwezige 45 ouders er alle voor waren. De heer Lek acht zich niet gerechtigd dit verzoek van de hand te wijzen. Op de vergadering van Volksonderwijs werd het aangenomen, en ook in de oudercommissie. Daarom vindt hij zich niet ge rechtigd hierop niet in te gaan. Het zevende leerjaar is er gekomen maar het is niet de bedoeling dat wij er nu weer iets van afnemen.- Hij is er niet tegen op het verzoek van Volksonderwijs en de oudercom missie in te gaan. Laten wij een minimum bepalen. Het vervolgonderwijs is zeer nuttgi. De voorz. zegt, dat B. en W. het ook toejuichen. Maar wat zou het beteekenen wanneer de ouders het zelf ter hand namen. Bij de invoering van het zevende leerjaar is het in bijna iedere gemeente afgeschaft. De heer Snel zegt altijd voorstander te zijn ge weest van goed onderwijs en is dit nog. Maar wan neer men goed rondziet, is hij van meening dat het den weg van den raad ligt om in het belang van de ingezetenen te bezuinigen. Wanneer wij hooren dat er tuinders zijn, die nog maar voor veertien dagen of een week huishoudgeld in huis hebben, dan is het onze plicht te bezuinigen daar te bezuinigen, waar dit maar eenigszins mogelijk is. Spreker geeft liever de f 500 of f 600 die het vervolgonderwijs zal vorderen aan bonnen. Hij' durft er zich in het open baar thans best tegen te verklaren. De heer van Kampen zegt, dat toen het vervolgon derwijs werd opgeheven er altijd gelegenheid bleef voor het houden van een cursus. Tevens is er nu gezegd, dat er geen bezwaar zal zijn wanneer men een cursus wenscht te geven, dat de gemeente een kleine subsidie geeft. Het is best mogelijk dat deze cursus in samenwerking tot stand komt. En dan kan men op zoo'n cursus onderwijzen wat men wenscht. De heer Snel zegt, dat wanneer het beter ging met de finantien hij er vast en zeker voor zou zijn. De heer C. Duif zegt, dat dit ook zijn motief is. De heer Snel. We weten niet wat er gebeuren kan in den a.s. winter, maar kunnen het ons wel voor stellen. De heer Muurling. Voorheen kon met veel moeite een aantal van tien leerlingen worden verkregen. Ik begrijp niet dat men er dan nu zoo voor is Het is meer uit protest. De heer Lek. Je ziet het wel wat zwart in. De heer Snel. Daarop zullen we maar niet verder ingaan. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangenomen! m et alleen de heer Lek tegen. Verzoek Marijtje Blok om beschikbaarstel ling van een schoollokaal voor een naai cursus. De voorzitter zegt, dat zij haar leerlingen thuis niet meer kan bergen. Daarom vraagt zij een lokaal dat leeg staat op Woensdagmiddag. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen, en daarbij licht en verwarming inbegrepen. Echter zal zij zelve een kleine regeling moeten maken met Aukes voor het aanmaken van de kachel. De heer Lek is van oordeel, dat dit een zuiver particulier iets is. Met de motorencursus was dit iets anders. Zij laat haar leerlingen toch ook betalen dus kan zij ook wel in een -café gaan voor een klei ne vergoeding. De voorzitter zegt, dat B. en W. ieder geval op zich zelf wenschen te beschouwen. Wij moeten er terdege een algemeen belang in zien, want anders moet het buiten de school worden gehouden. De heer M. Duif zegt, dat er toch ook eenigszins rekening wordt gehouden met de persoon. De heer Snel zegt .rekening te houden met het meisje zelf, dat zoo flink is om zich door het leven heen te slaan, en buiten het armbestuur te houden Wij kunnen er trotsch op zijn haar de hand toe te steken en zij voor zich en haar vader de kost verdiend. De heer Lek zegt, dat men niet al te veel aan die groote woorden moet toegeven. Hij wil zich er ech ter thans wel bij neerleggen. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aan genomen. Vaststelling ambtenarenreglement. Het ontwerp dat aan de raadsleden is toegezonden lokt geen besprekingen uit waarna dit wordt goed gekeurd. Voorstel tewerkstelling werkloozen. De voorzitter zegt, dat duidelijk naar voren komt dat er iets gedaan moet worden met het oog op de werkloosheid die in iedere gemeente heerscht. Wij hebben hier veel ingeschreven werkloozen en moeilijk is de oplossing van de vraag, hoe men hen te werk moet stellen. In de vergadering van B. en W. hebben zij dit zeer breedvoerig onder de oogen gezien. Het voorstel waartoe zij tenslotte zijn gekomen luidt als volgt: De werkloozen worden aan het modder baggeren gezet tegen een vergoeding van 75 cent per drie- kwartspraam en van 50 cent voor een halve praam. Men kan vier driekwarten of 6 halve pramen laten halen voor een bedrag van f 3 doar werkloozen. Wanneer nu een bouwre 100 pramen noodig heeft, zou dit een uitgave vorderen van f75, waarin dan de gemeente de helft bijdraagt dus f 37.50 en de bou wer ook f37.50. Maar behalve de werkloozen heeft men ook den toestand van de kleine tuinders te beoordeelen. die een belangrijk deel van onze ingezetenen vormen. En met dit voorstel kunnen zoowel de werkloozen als die groep van tuinders worden gediend. Er zijn bouwers die graag slik op hun land willen hebben maar het niet kunnen betalen om dit te laten doen. Nu willen B. en W. de gelegenheid ge ven dat die bouwers zelf gaan baggeren, en door de gemeente aan hen eveneens het halve bedrag van de kosten wordt uitbetaald De bouwers die door werkloozen bediend willen worden kunnen dit opgeven waartoe zij dan die menschen krijgen toegewezen. Bij medewerking van de zijde van den tuinbouw zal daardoor een flinke werkverschaffing in het le ven worden geroepen. De heer Koelemeij vraagt wanneer men dan denkt daarmede te beginnen. De voorz. Wat ons betreft dadelijk. De heer M. Duif zegt, dat de voorzitter toch nog had gehoopt dat een aantal naar de Zuiderzeewer ken zou kunnen gaan. De voorzitter antwoordt dit liever in comité te be spreken. De heer Lek vindt het voorstel wel sympathiek.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5