Raad Broek op Lanpndijk Gemeenteraad Harenkarspel Maar wanneer de bouwers die zelf genoeg hebben gehaald voor zich zelf, geen werk hebben? De voorzitter dat er geen enkel bezwaar is, dat die dan ook voor anderen aan het halen gaan. De heer Lek kan met het voorstel accoord gaan. Echter veel veld ligt er niet vrij en op het oogen- blik gaat het nogal met de werkloosheid. Maar dezen winter kunnen er wel eens meer bijkomen omdat de menschen zichzelf zooveel mogelijk gaan redden. De heer M. Duif zou de werkloozen te werk willen stellen en voor de kleine tuinders een afzonderlijke regeling maken. De heer Snel. Er zullen kleine tuinders zijn die des morgens gaarne voor een ander willen slikken en des middags dan voor zich zelf aan het werk g De voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie in nauw onderling verband hebben beschouwd. Maar er kan ook eerst een oproep worden gedaan voor de werklieden. Na nog eenige onderlinge discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, voor beide groe pen van werkloozen en kleine tuinders. De heer Lek wenscht dat er volle controle moet zijn, en dat de arbeider daarmede rekening heeft te houden. Er zal tevens een controleur moeten zijn. De heer Snel verklaart deze functie wel op zich te willen nemen. Het gaat voor het algemeen belang en ik heb schaan een ander. Nog gaat de raad opnieuw in comité ten opzich te van het zenden van werkloozen naar de Zuiderzee werken. Na heropening verklaart de burgemeester dat de bovengenoemde regeling voor een maand geldig is voorloopig. Hiermede is de agenda afgehandeld en gaat de voorzitter tot sluiting der vergadering over daarbij dankende voor de ondervonden medewerking. 2 maal 24 uren, opdat de raadsleden zich dan goed kunnen oriënteeren. Terwijl van belangrijke stuk ken een afschrift worde toegezonden. Voorzitter zegt, dat het altijd de gewoonte is, dat de stukken ter inzage worden gelegd op den zelfden dag en in den regel twee uur voor de vergadering. Wat het andere betreft vindt spr. het toezenden van afschriften wel wat bezwaarlijk. De heer Bonnet zegt, dat hij het uit practische overwegingen beter acht de stukken eerder ter in zage te leggen daar men wat de raadszitting zelf betreft al een stuk van den dag kwijt is, terwijl daar dan nog bijkomt het stukken nazien. De heer Zuijdam daarentegen is van meening, dat 2 uur voor den tijd heel mooi is, men kan de stukken dan in denzelfden loop nakijken. Spr. is wel voor het geven van een afschrift van belangrijke stukken. De heer Bonnet zegt, dat hij reeds te kennen heeft gegeven, dat practische overwegingen bij hem den doorslag geven. Wanneer twee uur voor den tijd gegeven wordt, is het wel eens moeilijk, wat betreft het bedrijf, daar niet altijd zooveel tijd be schikbaar is. De heer Oijevaar is van meening het eerst eens af te wachten hoe het gaat, en wat de belangrijkste stukken aangaat het aan den voorzitter over te laten. De voorzitter zegt, dat door hem rekening zal worden gehouden met het verzoek wat betreft de belangrijkste stukken. De heer Koedijk zegt, dat toen hij vroeger raadslid geworden is, er geen regeling was getroffen, zulks is later belangrijk verbeterd en de laatste jaren 2 uur geworden, dit is de meeste keeren voldonde. Wanneer er belangrijke stukken zijn is de voorzitter wel bereid ons voldoende op de hoogte te stellen. Men kan het nu wel een dag eerder stellen maar dat heeft ook zijn bezwaren. Practisch vindt spreker de bestaande regeling goed. Voorzitter zegt te zullen trachten aan de wen- schen van de heeren tegemoet te komen. Hierna sluiting. Vergadering van den raad der gemeente OP LANGENDIJKop Dinsdag 1 September 1931 des namiddags 5 uur. Voorzitter, burgemeester Slot opent met welkom en gebed, waarna beëediging volgt der nieuwe raads leden. Na het afleggen der vereischte eeden en belof ten, spreekt de voorzitter een hartelijk woord van gelukwensch uit. Inzonderheid voor de herkozen heeren is het aangenaam, wederom na een reeks van jaren door de kiezers te zijn herkozen. In de vorige raadsvergadering is doar mij gememoreerd, dat aan het raadslidmaatschap veel is verbonden, hetwelk door de burgers niet altijd op de juiste waarde wordt geschat, en geniet men in den regel weinig dankbaarheid. Het boezemt dan ook vreug de in dat 4 heeren als raadsleden zijn herkozen om alzoo hun kiezers weer te veretgenwoordigen in de raasdzaal, waarvan enkele reeds vele jaren. Ook de nieuwe leden een hartelijk welkom en dat ht de komende 4 jaren de raadsleden gegeven worde in gezondheid den arbeid te verrichten, welke op hun schouders is gelegd. Wanneer de nieuwe raadsleden iets niet weten, zijn wij steeds bereid te allen tijde inlichtingen t verschaffen. En al mocht er verschil van ouvatting en meening zijn, laat dit niet een reden zijn om de goede toon, welke hier steeds heeft geheerscht, i te verbreken, maar laat ons die te allen tijde be- j W Geve God u allen kracht en gezondheid om de ge- j meente alzoo te dienen. Zoo moge het zijn. Volgt felicitatie. Voorzitter deelt mede dat de secretaris door een lichte ongesteldheid is verhinderd deze vergadering bij te wonen, waarna lezing en vaststelling der no tulen volgde. i Daar geen ingekomen stukken aanwezig waren werd i overgegaan tto benoeming wethouders. De heer van der Molen wil, voordat tot verkiezing wordt overgegaan, eerst gaarne zijn stem toelich- j ten en zegt: Voor eerste wethouder stem ik gaarne j den heer Glas, welke hier als vertegenwoordiger heeft zitting genomen voor de sterkste groep in de j gemeente en dus in de eerste plaats een zetel toe- komt Voor tweede wethouder breng ik mijn stem uit op den heer Bonnet. Ik meen, gezien de uitslag der laatste verkiezing, waar dat gedeelte der bur gerij,welks lijstaanvoerder de heer Bonnet was en in stemmenaantal op de lijst van den heer Glas volgde dat ook deze heer, die een zeer belangrijke minderheidsgroep in onze gemeente vertegenwoor digt, een zette behoort in te nemen. Niemand meer het woord verlangende, werd over gegaan tot verkiezing waarbij bleek dat bij eerste stemming werden gekozen de heer Glas met 6 stemmen en 1 blanco en bij tweede stemming de hr. Oijevaar met 4 stemmen, Bonnet 2 en 1 blanco, zoo- dat de heeren Glas en Oijevaar zijn herkozen, wel ke dank zegden voor het vertrouwen in hen gesteld. Voorzitter zegt, dat het hem genoegen doet, in de toekomst weer met deze heeren te kunnen sa menwerken en hoopt dat het hun gegeven worde met lust en kracht de gemeente te dienen. Tot plaatsvervangend wethouder werd herkozen de heer Koedijk met 6 stemmen, Zuijdam 1. Baenoeming 2 leden Lichtbedrijven. De heer Zuijdam vraagt of het ook wenschelijk is bekend te maken wie dat zijn. Voorzitter zegt, dat het hem goed lijkt op de vraag van den heer Zuijdam iets te zeggen, zonder invloed te willen uitoefenen op de stemming. Het lijkt spreker een groot voordeel dat het de wethouders zijn. Eenige jaren terug is er door de lichtbedrijven op gewezen, in dien geest te handelen 2 gemeenteraden hebben zulks vastgesteld, hier is het vrij. Wanneer twee raadsleden gekozen zouden worden dan volgt daaruit dat ook tweemaal de besluiten genomen moeten worden, als is dan zulks niet on overkomelijk. Hierna volgt stemming waarbij bleek dat de h.h. Glas en Oijevaar werden gekozen. Tot plaatsvervangende leden worden gekozen de heeren Koedijk en Zuijdam. Aanbieding begrootingen 1932 der gemeente, Burgerlijk Armbestuur en Lichtbedrijven. Voorzitter stelt voor dat volgens den regel de raads leden zonder de wethouders de begrootingen on derzoeken. Ten overvloede werd nog medegedeeld voor de nieuwe lyeden, dat de begrooting 4 maanden voor het einde va nhet dienstjaar wordt aangeboden en 2 maanden voor het einde wordt ingezonden bij Ged. Staten. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Bonnet vraagt of het ook mogelijk is, om de stukken vroeger ter inzage te leggen, bijv. 1 of Raadsvergadering op 1 September. Om 3 uur opende Voorz., Burgemeester Van Slooten de vergadering, waarna eedsaflegging plaats vond. De heeren Kooij en Kostelijk volstonden met de belofte. Voorzitter heette allen welkom in het college, er op wijzende hoeveel meer er thans van een raads lid gevraagd werd dan voorheen, toen het raadslid maatschap terecht dikwijls als een eerebaantje werd beschouwd. Bij de hierna volgende wethoudersverkiezing wer den gekozen de door de R. K. fractie voorgedragenen n.l. de heeren Tromp en Wijnker, de eerste met 10 stemmen en 1 blanco, de laatste met 9 stemmen, 1 blanco, terwijl 1 stem op den heer van Langen was uitgebracht. Notulen der vorige vergadering werden onveran derd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat bij den op 20 Aug. ge houden controle bij den gemeente-ontvanger in kas werd bevonden f7093.28, terwijl het reservefonds f 13.464.48 bevatte. Een en ander conform. Voor kennisgeving aangenomen dankbetuiging voor verleende subsidie 1932 en voor uitbetaalde over 1931 van Ver. R. K. Militairen te Amersfoort. Tot leden Comm. Bijstand G.E.B. werden benoemd de heeren Kooij, Krom en Quant; die allen hiermede accoord gaan. Nadat een opmerking van den heer Wagenaar door voorzitter was beantwoord, wordt het voor stel om aan de plaatselijke af deeling van het Witte Kruis een jaarl. subsidie ad 20 cent per in- woner te verstrekken met algemeene stemmen aan genomen. Een wijziging begrooting 1931 tot een totaal be drag van f4373.36. hoofdzakelijk bestaande uit een som van f 2000.— te verstrekken aan hulpbehoeven de tuinders en een post f 1400 te weinig geraamde kwade posten der directe belastingen werd, na toe lichting door voorzitter, ongewijzigd vastgesteld. Hierna volgde vaststelling van de kosten van het Openbaar Lager Onderwijs 1930, die per leerling f 16.74 hadden bedragen. Na langdurige besprekingen omtrent den tegen- woordigen toestand en de daaruit reeds nu voort vloeiende werkloosheid werd een voorloopige steun regeling vastgesteld, waarbij als norm een bedrag van f6.00 per gezinshoofd werd genomen met te verleenen kindertoeslag ad f 0.50 per kind en zoo noodig een vergoeding van f 1.50 per week huis huur terwijl uitgetrokken werkloozen bovendien f2.00 per week extra zal worden gegeven. Voor een volgende vergadering zullen door het college van B. en W. nader omlijnde voorstellen worden aan- Nadat nog de heeren Kooij, van Langen en Wage naar benoemd waren tot leden der commissie, be iast met het nazien der begrooting 1932, sloot voor zitter met een woord van dank deze eerste vergade ring van den nieuwen raad, waarin de heer Wuis gemist werd, terwijl de heer Wagenaar als nieuw gekozen lid diens zetel had ingenomen. Benoeming wethouders. Alvorens hiertoe over te gaan, wordt het woord gevraagd door de aftr. wethouder J. de Groot. Spr- zegt dat de verkiezingen in 1931 anders zijn verloopen als doo rde R.K. partij was verwacht, en de oude raad welke bestond uit 7 leden, hadden 5 katholieken zitting en wij hadden gemeend nu de raad werd uitgebreid met 4 leden, de R.K. 7 zetels zouden bezitten. Maai- dit was niet het geval en werden gekozen katholieken en nu stelde de R.K. raadsfractie zich de vraag, mogen wij den toestand handhaven van de laatste 4 jaar, nl. 2 katholieke wethou ders ,en wij hebben gemeend dat het billijk zou zijn bij de tegenwoordige samenstelling een wet houderszetel beschikbaar te moete'n stellen aan de partij, welke na de R.K- het grootste is en dus aan de vrijzinnigen en ik heb daarom mijn mandaat ter beschikking gesteld voor die partij. De heer Francis zegt dat het door de linker zijde op hoogen prijs is gesteld, dat de heer de Groot zijn mandaat aa nhunne partij wil afstaan. De heer Dekker vreest dat e rbij, de stemming mogelijk verwarring kan ontstaan, doordat het misschien door allen niet voldoend» is begre pen. Spr. zo udit wel wat willen verduidelijken. Op voorstel van den voorzitter werd de vergade ring geschorst om hiervoo rgelegenheid te geven. Na de heropening werd overgegaan tot be noeming van een wethouder in de vacature de Groot. Op den heer |8i. J. de Vries werden 7 en op den heer Francis 4 stemmen uitgebracht, zoo dat eerstgenoemde gekozen werd verklaard. Op een desbetreffende vraag van den voorz., ver klaarde de heer de Vries, ofschoon hij de moei lijkheden en verantwoordelijkheid welke hier aan is verbonden wel terdege zegt in te zien, bereid te zijn de benoeming te aanvaarden. Bij de verkiezing voor de facature Dekker werd deze met algemeene stemmen benoemd. Ook deze zegt bereid te zijn zijn benoeming te aanvaarden, en dankt den raad voor het in hem gestelde ver trouwen ,en hoopt zijn beste krachten te kun nen geven voor het belang der Gemeente, of schoon hij zeer goed inziet en uit ervaring weet dat er veel verantwoordelijkheid aan deze func tie is verbonden. De voorzitter merkt op, dat de benoemde wet houders beide de moeilijkheden en de verant woordelijkheid welke aan deze functie is ver bonden, inzien. Spr- zegt dat dit hem alle moed geeft voor de toekomst, en hoop o peen aange name samenwerking. Maar minder aangenaam is het mij dat ik de heer de Groot moet uitlui den als wethouder, buitengewoo naangenaam is het mij steeds geweest met u te mogön verga deren. Vooral dank ik u voor de bereidwillig heid en de steun, welke ik bij het aanvaarden, van mijn burgemeesterschap van u en van den heer Dekker mocht ontvangen, 12 jaar zijt gij wethouder van Harenkarspel geweest en de ge meentebelangen lagen u na aan het hart, en ik kan mij indenken dat het u zwaar is gevallen uw mandaat beschikbaar te stellen, maar gij han delde volgens uw rechtvaardigheidsgevoel. Maar al zullen wijl uniet meer in ons midden hebben als wethouder, als lid van den raad blijft gij en wij hoopen nog veel gebruik te kunnen ma ken van uw te geven adviezen. Be heer de Groot zegt er van overtuigd te zijn dat hij steeds als wethouder Ciet belang der Gemeente voor oogen heeft gehad en daarna heeft gehandeld en ik dank den voorzitter en wethouder Dekker voor de aangename samenwer king en voor het vertrouwen dat zij in hem hebben gesteld. De heer ADekker wijst er op dat steeds op de alleraangenaamste wijze is samengewerkt in het college van Bi. en W- in het belang der ge meente, en dat er steeds reëel is gehandeld be wijst wel doordat nimmer een voorstel van Bi. en Wvan eenige beteekenis door den raad werd afgewezen, en ik dank u voor uw getoond recht vaardigheidsgevoel om uw mandaat beschikbaar te stellen. De heer CC. Francis zegt dat het feit dat de heer de Groot uit billijkheidsoogpunt zijn man daat ter beschikking der linkerzijde heeft gesteld zijn aanzien bij deze partij ten zeerste heeft ver hoogd. Spr- is hem namens zijn partijgenooten daarvoor ten zeerste dankbaar. Hierna algemeene felicitatie aan de benoemde wethouders, waarn asluiting volgde. Vergadering van den Raad der gemeente Ha renkarspel op Dinsdag 1 Sept. voorm- 10 uur. Allen aanwezig. D'e voorz. opent de vergadering met een woord van welkom en wel in het bijzonder een welkom aan de nieuwbenoemde leden. Spr- feliciteert de heeren met hunne benoeming en herbenoeming en. is van meening, dat het wel een felicitatie waard is ,als is gebleken dat men de vertrou wensman in de gemeente is. Maar het is niet enkel een post van vertrouwen, het is ook een post. van verantwoordelijkheid, dit is het steeds geweest, maar vooral is het dit tegenwoordig, nu w ijeen tijd beleven van druk' en algemeene achteruitgang, waafin ook onze gemeente ten nauwste is betrokken. Daarna werden de notulen gelezen en vast gesteld. t- Bleeediging raadsleden. öp een desbetrefefnde vraag van Sen voorzit ter bleken allen bereid de vereischte ëeden af te leggen, en waaraan door allen werd voldaan. De Baad dezer gemeente vergaderde Dinsdag avond ten Raadhuize om 8 uur. De voorz. Jhr. A. L. van Spengler, Secretaris de heer K. G. Reinders. Alle leden zijn aanwezig. De voorz. opent met een woord van welkom en deelt mede, dat de nieuw gekozen leden in de vorige raadsvergadering reeds zijn toegelaten. Voorz. stelt voor tot beëediging over te gaan- Door de heeren Rarten, Duijves, Kansen, Kooij, Ootjers en Schrijver wordt de eed afgelegd, door den heer Kwadijk de belofte. Voorz. maakt van de gelegenheid gebruik door zijn gelukwenschen aan den nieuwen raad uit te spreken. Spr- hoopt op een goede samenwer king, ondanks verschil van meening en dat daar bij het gemeentebelang voorop gesteld zal wor den. In de vorige vergadering heeft spr. reeds afscheid genomen van die leden die jaren van den ouden raad deel hebben uitgemaakt, doch kan spr. niet nalaten hem nogmaals dank te zeggen voor hetgeen zij in het belang' der ge meente hebben gedaan. Ook het lidmaatschap van een "kleine raad is tegenwoordig van belang. Spr. hoopt verder, dat de nieuw gekozen leden zich spoedig zullen in werken. Als voorz. doet spr. op de leden een, beroep om de discussies op een rustige en beza digde wijze naar voren de brengen. Ook ik,: zegt voorzitter, ben bereid de leiding.met opgewekt heid te aanvaarden. Met deze woorden verklaart Spr. den nieuwen raad voo rgeinstalleerd- De notulen van de vorige vergadering worden goedgekeurd met een woord van dank aan den samensteller. Verkiezing wethouders. Bij de eerste stemming worden uitgebracht op den heer J. Ootjers (aftr.) 5 stemmen en op den heer L. Schrijver 2 stemmen. Bij de tweede stemming worden op den heer A. Biarten, aftr- 4 stemmen uitgebracht en op den heer L. Schrijver 3 stemmen- Als wetfnouders zijn dus gekozen de heeren J. Ootjers en A- Bar- ten. Hie voorz. feliciteert beiden met hun herbe noeming en hoopt, dat. de goede samenwerking mag voortduren in het belang der gemeente. De heeren Ootjers en Barten zeggen dank aan die leden, die hun verkiezing hebben mogelijk gemaakt. Verkiezing van twee leden voor de Commissie der Lichtbedrijven. Als leden voor deze commissie worden met algemeene stemmen gekozen de heeren J. Oot jers (aftr. en A. Biarten (aftr.). Als leden plaatsvervangers worden gekozen de heeren N. Kooij en P. Duijves ieder met 4 st. Op den heer L. Schrijver werden 5 stemmen en op den heer A. Kwadijk 1 stem uitgebracht. Mededeelingen. De voorz. doet de navolgende mededeelingen. Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf is ingekomen het jaarverslag over 1930. Van Ged. Staten bericht van goedkeuring der herziene strafverordening, betreffende art. 208 der Gemeentewet. Van de Cientraal-ziekenhuis Commissie voor de buitengemeenten, dat de gemeenteraad van Alkmaar in zijn vergadering van 9 Juli besloten heeft den naam „Stadsziekenhuis" te wijzigen in dien van „Centraal Ziekenhuis". Bovenstaande mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. Van de Noordhollandsche Provinciale Brand- weertond is een verzoek ingekomen om als lid toe te treden. Van de Vereen, ter bevordering van het Vak onderwijs in Westfriesland het jaarverslag over 1930 met een dankbetuiging voor de verleende subsidie en verzoek om over het dienstjaar '32 wederom een geldelijke bijdrage beschikbaar te stellen. Deze adressen zullen bij de begrooting 1932 behandeld worden. Dioor een commissie uit den raad, bestaande uit de heeren 'Kooij, Kwadijk en Schrijver zijn de Gemeennterekening 1930, de rekening van het Burgerlijk Armbestuur en de rekening van de Gem. Lichtbedrijven nagezien en wordt tot goedkeuring geadviseerd. De opmerking wordt gemaakt, dat het verslag der lichtbedrijven zoo laat in het bezit der commissie is gekomen, waar op de voorz. antwoord, dat dit door bijzondere omstandigheden is geschied, dodn dat hiermede een volgend jaar zal worden rekening gehouden, De rekeningen worden als volgt vastgesteld: D;e gemeenterekening geeft aan als ontvang sten f 104.675.85, aan uitgaven fl00.819.22i/2, alzoo een batig saldo van f 22.855.90i/2 wat den gewonen dienst betreft, en wat den kapitaaldienst betreft als onntvangsten f3511.87, aan uitgaven f3071.87, alzoo een batig saldo van f40- De rekening van het Burgerlijk Armbestuur als ontvangsten aan f 3875.65, aan uitgaven f3432.25, alzoo een batig saldo van f441-57. Van de Gem. gas- en electriciteitsbedrijven voor den Langendijk en St. Pancras omtrent den toestand en de exploitatie over '1930 geeft het verslag als winstsaldo van het gasbedrijf aan f868.17 en van het electrisch bedrijf f3904.66. Hierna wordt het ambtenaren reglement voor deze gemeente vastgesteld, dat op 21 September in werking treedt. Ml Rondvraag. D: èlieer Kansen dankt den voorz. voor de tot hem gesproken woorden bij den aanvang der vergadering en hoopt, dat de besprekingen buiten alle politiek zullen worden gehouden, zooals dit steeds het geval was. De heer Duijves zegt er van overtuigd te zijn, dat het raadslidmaatschap niet gemakkelijk is, doch spr. hoopt al zijn best te doen zidn in te werken, en dat het hem gegeven mag zijn 'nier te zitten tot het welzijn der gemeente en ge meentenaren. De voorz. dankt beide heeren en memoreert het raadslidmaatschap van wijlen den 'neer Duij ves' vader in dezen raad. De heer Schrijver Waagt de medewerking van B. en W- inzake de bevoegdheid van den raad en de overdracht daarvan aan Bi. en Wi-, opdat de leden weten wat zij hier aan hebben. Die voorz. antwoordt dat de leden van den raad het recht Inebben hieromtrent een wijzi gingsvoorstel in te dienen. De heer Schrijver, dus B. en W,- wensotien hun medewerking niet te verleenen? Voorz. Dat zeg ik niet, u kunt een voorstel indienen. i De heer Schrijver zegt, gaarne een voorstel

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6