Gemeenteraad Koedijk dat eerst een kostenberekening wordt gemaakt. Deze zijn al wel ongeveer bekend. Men kan het niet zoo precies op f 50 schatten, doch daar moet overheen gestapt worden. Door het onderzoek zoju de zaak maar worden getraineerd. Spr- is er voor dat de commissie zal bestaan uit een der wethouders en 2 leden van den raad. Voorz. zegt dat het beter is dat geen der wet houders zitting heeft in de commissie. Ook moe ten eerst de kosten berekend worden en plannen uitgewerkt en dan besloten om tot uitvoering over te gaan. De bedoeling van de heeretn is voorzitter niet bekend. De heer Groen vindt het vreemd dat de be doeling niet bekend is. Kr is drie jaar geleden al over gesproken. De gemeente gaat steeds in zielental achteruit, omdat er geen behoorlijke plaats is om woningen te bouwen. Ook weten we dat de tijden moeilijk zijn en dat er werkloosheid heersoht in de bouwvakken. Döor 'net pad zou er groote werkverruiming komen. Daarom niet al leen, dringen we aan, want ook voor de gemeente is het van belang. Er komt een kanaal en een we gbij de Langebalk. Zelfs is er een gedeelte van onze gemeente gelegen. De weg zal wel wor den bebouwd, als we naar de Oosterstraat en Noordscharwoude kijken. Dat is een doodloopende straat en deze weg is nog wel doorloopend. El- zijn nog wel meer dingen aan vast, die echter niet voor publiciteit in aanmerking komen. Spr- stelt daarom voor, dit in comité te behandelen. Aldus wordt besloten. Na heropening wordt een commissie tot uit- i voering der plannen benoemd. i De heeren Du Burck met 7 stemmen, de heer Kroon en Groen ieder met 6 stemmen. Van de werkloozen is een verzoek ingekomen zoo spoedig mogelijk met de demping van de sloot naast het kerkepad te willen beginnen. B. en W stellen voor dit verzoek aan te hou- den. De heer D uBurck zegt dat dit niet in over- eenstemming is met wat ze vragen. Voorz. In B. en W. is besloten het aan te hou- den. De heer D uBurck. Neen, het zou tegelijk met het vorige punt worden behandeld, 'net kan dus nu behandeld worden. Er kan werkgelegen- hed worden geschapen. Hoe lang zal tiet duren voor het wordt behandeld, als bet nu wordt aangehouden Voorz. U moet zich rekenschap geVen van wat er in B. en \V. wordt besproken en besloten. Daar is besloten het aan te houden. Ook 'noop ik dat men niet voor den tijd dat de stukken wor- dén behandeld in de krant ka niezen, dat adres- sen zullen worden behandeld. De heer Muller zegt dat deze menschen om werk vragen. Zijn er geen andere wegen behalve deze sloot? Als het goed ging in den tuinbouw zou er geen werkloosheid heersdnen. Er is wel werk, maar het ontbreekt den menschen aan middelen om het werk te laten doen. Spr- zou de tuinders willen vragen of ze voor half geld geen werkman kunnen hebben en de andere helft door de gemeente laten betalen. Voorz. antwoordt dat dit dan ook steun aan den tuinbouw zou zijn. De heer Groen zegt dat het op hetzelfde neer komt als slikken. Dat is ook landarbeid. Kr zal echter wel nauwkeurig moeten worden toege zien. Kr zijn er die geen volk kunnen betalen maar het toch hard noodig hebben. Het idee van den heer Muller is zeer goed en wordt ook al in enkele andere gemeenten toegepast. Alle werkloozen zijn evenwel geen landarbeiders. Die zijn dus niet gebaat met landarbeid. Do heer Groen wil B-. en W- machtigen te doen wat hen het beste lijkt. Do heer D|u Burck is het met den heer Groen eeens. Er moet niet worden gewacht tot een volgende vergadering. Na nog eenige bespreking wordt besloten de sloot spoedig te dempen. Iik rekeningen over 1930. De rekening van het Gasbedrijf wordt vast gesteld met een batig saldo van f888.17, die van het electrisch bedrijf met een batig saldo van f3904 66. Do rekening van het Burg. Armbestuur met een totaal van ontvangsten van f2696.661/2» uit gaven f 2702.191/2, nadeelig saldo f5.53. De gemeenterekening werd vastgesteld met voor den gewonen dienst aan ontvang sten f 68512.75i/2, uitgaven f58837.54, voordeelig saldo £9675.211/2- Voor den kapitaaldienst ont vangsten f1280.011/2, uitgaven f 1096-80, voor deelig saldo f186.201/2- Voorz. brengt dank aan de commissie die de rekening heeft nagezien. Dé heer D uBurck merkt op, dat in de gehou den vergadering van Je Lichtbedrijven is voor gesteld de geheele winst dezer bedrijven in het reservefonds te storten. Dit is in strijd met het reglement. Daarin staat toch dat 50 pet- in de reserve en 50 pet. in de kassen der gemeenten moet worden gestort. Spr. is principieel voor storting in het reservefonds, maar vindt het vreemd, dat we door een hooger college, dat het reglement toch heeft goedgekeurd, worden gedwongen alles in het reservefonds te storten. Het reglement had toch beter kunnen worden veranderd. Voorz. U heeft er in de Gascommissie genoegen mee genomen. De heer Groen heeft een merkwaardige post ontdekt, nl. terugontvangen volgens art- 104 L. O-wet f 199-10, terwijl op de begrooting een bedrag van ongeveer f1000 is uitgetrokken om te betalen. Het schoolgeld door de kinderen be taald, die de bijzondere scholen bezoeken is on geveer f 600 hooger als voor hetzelfde aantal leerlingen op de O. L- school, dat is toch absurd. Het werkt verkeerd op de menschen. Voorz. antwoordt dat het schoolgeld der O. L. school hier abnormaal laag is. Elke andere regeling is al duur bij deze vergeleken. Dje heer D(u Burck wijst er op dat door het B. A. aan iemand een uitkeering is gedaan van ongeveer f100, terwijl die persoon een inkomen heeft van f2000. Dat is toch ongemotiveerd- Het is eigenlijk een ander iets ontnemen. Voorz. antwoordt dat het bijzondere omstan- dgheden zijn geweest. De heer Groen is het met den heer Du Burck eens, er zijn wel honderd anderen die het meer noodig hebben. Voorz. zegt dat het voor geneeskundige be handeling is geweest. Het is voor het B- A. moeilijk een maatstaf te maken. Ken voorschot was in dit geval beter geweest. De heer Dijkhuizen zou het nog weer wielen zien terug te krijgen. Voorz. verlaat de vergadering, met het oog op de vergadering in Noordscharwoude. Die heer Bekker neemt zijn plaats in. Het ambtenarenreglement wordt na eenige vra gen der leden onveranderd aangenomen. De heer Groen vraagt of B. en W;- in de vol gende vergadering met voorstellen komen be treffende de begrafenisrechten. Voorz. antwoordt dat er reeds aan wordt ge werkt. Hierna sluiting. Vergadering van den Baad der gemeente Koe dijk op Dinsdag 1 September 1931, des namid dags 3 uur. De voorz. opent de vergadering met een woord van welkom, den wensch uitsprekende, dat op aangename en prettige wijze mag worden verga derd. In de eerste plaats wordt overgegaan tot in stallatie der raadsleden. De heeren Jb. Visser, W- Visser, S. Smit, Jb. Kramer en A. Groen leggen de vereischte eeden en de heeren P. Hart en M. Mulder de beloften af De voorz. zegt dat de afgeloopen zittings periode zich gekenmerkt heeft door het nemen van belangrijke besluiten en noemt den bouw van het Baadhuis, de totstandkoming van het rijwiel- en voetpad en de medewerking voor het verkrijgen van een sportterrein. De komende vier jaren zullen nog meer vorderen door de alge meen ontwrichte economische toestand, waardoor meer aandacht zal moeten worden besteed aan verschillende zaken. Door eendrachtige samen werking zal het mogelijk zijn de meest goede vruchten te plukken. Spr- verklaart den Baad hiermede geïnstalleerd. De voorz. stelt vervolgens aan de orde dé be noeming van de Wethouders. De heer Hart vraagt het woord en vraagt hoe de overige leden van den raad denken over het kiezen van de wethouders. De voorz. heeft reeds terecht opgemerkt dat de komende tijden moei lijk zullen zijn. Zijn fractie heeft gemeend dat zij met. het hoogste stemmencijfer het recht op een zetel konden doen gelden en hadden gemeend wel eert£ gepolst te zullen worden door de andere fractie's. Dit is echter niet gebeurd en spr- heeft vernomen dat het de bedoeling is geen verande ring te brengen in de wethouders. Dit zegt reeds veel. Spr- heeft zich in verstandhouding gesteld met de B.K- fractie en deze was ook dezelfde meening van spr. toegedaan. De lijsten van de door spr. genoemde fractie's hebben precies hetzelfde aantal stemmen gekre gen als van de andere fractie's, zoddat wel het recht, bestaat om een zetel te vragen. Spr- zou gaarne vernemen, waarom de anderen 2 zetels vragen. De heer Hart krijgt hierop echter geen ant woord en vraagt na de stemming nog even het woord te mogen hebben. Hiern awordt overgegaan tot stemming. De heer Jb. Visser wordt benoemd met 5 tegen 2 stemmen o pden heer Hart en de heer W. Visser met 4 tegen 3 stemmen op den heer P. Hart- Desgevraagd verklaren deze gaarne hun benoeming aan te nemen. De voorz. wenscht de wethouders geluk en zegt dat de afgeloopen zittingsperiode zich heeft doen kennen door een goede samenwerking en spreekt den wensch uit, dat de prettige verhou- dng ook in den komenden zittingstijd zal blijven bestaan. De heer Hart kan zich niet uiten in denzelf den zin als de voorz. en de wethouders niet feli- siteeren. Spr- wil alleen opmerken dat zij thans van hun macht 4 tegen 3 reeds gebruik maken. Br staan 4 moeilijke jaren voor den boeg en de meerderheid begint nu reeds de samenwerking tegen te werken. Ze zullen er wel plezier van hebben. Spr- zal hun voor oppositie niet sparen, omdat ze zich de moeite niet hebben getroost cm overleg te plegen. De heer Smit geeft den heer Hart in beden king opbouwende critiek uit te oefenen, waarop de heer Hart antwoordt, dajt de heer Smit niet als schoolmeester behoeft op te treden. De heer Smit zegt dat dit gezegde al niet getuigd van opbouwen. Vervolgens komen aan de orde de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. De voorz. deelt hierop mede, dat de gemeente secretaris op heden 12i/2 jaar in dienst der ge meente Koedijk is. Spr- wenscht den jubilaris geluk en spreekt den wensch uit, dat deze nog /ele jaren in dienst der gemeente werkzaam mag zijn. De raadsleden wenschen hierop den jubi laris geluk, waarna wordt overgegaan tot de behandeling der ingekomen stukken. Van de afd. Koedijk van het COentraal Ge nootschap van Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies verzoek om voor 1931 een subsidie te verleenen van f25 en voor volgende jaren 25 cent per dag per uitgezonden kind, tot een mini mum van f50. Bi. en W. stellen voor de gevraag de subsidie voor 1931 toe te staan en het tweede gedeelte van het verzoek te behandelen bij de begrooting. Aldus wordt besloten. Van K. Stam Mz. verzoek om ontheffing van hondenbelasting over 1931 voor een half jaar. B,. en W- stellen voor de gevraagde ontheffing te verleenen. Zonder hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Van verschillende neringdoenden in de wijk S.t. Pancras verzoek om een commissie in het leven te roepen voor het verstrekken van bon nen voor levensmiddelen. B,. en W. stellen voor dit verzoek in handen te stellen om prae-advies. Dé heer Hart staat hier anders tegenover. Het stuk staat op de agenda en de volgende vergade ring kan nog wel ruim een maand duren. Spr- vraagt zich af waarom Bi. en W- dit adres nog niet onder de knie hebben. Elr had wel een afzonderlijke vergadering voor belegd kunnen worden. Hij vindt het niet juist dit uit te stel len. De heer Groen kan de strekking van het ver zoek met begrijpen. Br is spoedig een verga dering van de tuinbouwvereeniging en dan zal deze zaak zeker in bespreking komen. Die heer Hart meent dat de neringdoenden met bepaalde menschen aan de grens zijn en Zij ge voelen den drang van die richting. Het had z-i. op den weg van B. en W- gelegen om aan het werk te gaan, dat nu een commissie kon worden benoemd. Wethouder W. Visser is tegen een tonnenstel sel en zou liever ondersteuning in geld geven. Hij vindt het beter dat de menschen koopen waar ze willen. Die heetr Mulder zegt dat de menschen in Heerhugowaard ook direct zijn geholpen en wil liever niet wachten. De voorz. zegt, dat door den heer Groen al opgemerkt is dat de belanghebbenden zelf met het verzoek moeten komen. Elen bonnenstelsel geeft voetangels en klemmen. Deze zaak behoort eigenlijk bij Bi. en W- thuis. Dé opzet was dit schrijven a.s. Donderdag te behandelen en dan maatregelen te nemen. In comité-vergadering kan worden besproken hoe het onder de oogen moet wordengezien. De heer Hart zegt dat dit anders is, want een prae-advies zoftj. eerst in de volgende ver gadering komen. Spr- is er van overtuigd, dat er in de gemeente gezinnen zijn die in nood zijn. Overeenkomstig het voorstel van Bi. en W- wordt besloten. besloten. i. Van J. de Goede verzoek om aan de kwijt schelding der huur over 1931 geen voorwaarden te verbinden. I)e voorz. zegt dat als voorwaarde is genoemd, dat geen kwijtschelding over 1928 wordt ver leend. Be Goede meent dat hij benadeeld is ge worden door de transportarbeiders. Dit komt cmdat de Goede zich niet in den rug heeft gedekt tegen de transportarbeiders. Eir is wel iets voor te zeggen om 'tegemoet te komen. De heer Groen zegt, dat de Goede een overeen- komst met de transportarbeiders heeft aange gaan en hij direct geld had moeten vragen. In goed vertrouwen heeft hij dit niet gedaan, dodn hiervoor behoeft de gemeente t'nans niet te be talen. Wat het afgeloopen jaar betreft merkt spr. op dat de Goede tevreden mag zijn dat hem de geheele huur over '31 is kwijtgesdnolden. SSpr. is er niet voor de huur over 1928 kwijt te schelden. Wethouder W. Visser zegt, dat de huur over 1928 zo uworden kwijt gescholden voor de helft als de waarborgsom van de transportarbeiders zou werden ingehouden. Djc heer Mulder is het met Groen eens. Het voorstel van den heer Groen wordt hierop in stemming gebracht en met algemeene stemmen aangenomen. 'Vervolgens komen in behandeling de reke ningen over 1930. De heer Hart brengt het volgende rapport uit over de rekening van het Burg. Armbestuur. Namens de commissie, belast met het onder zoek van de rekening van het Burg. Armbestuur stel ik uwen Baad voor deze rekening overeen komstig de aanbieding vast te stellen als volgt: ontvangsten f 10.926-27; uitgaven f 11.821., na deelig saldo f894.73. B,. en W. nemen dit voor stel over en zonder h. st. wordt aldus besloten. De heer Smit brengt het volgende rapport uit: Namens de commissie belast met het onderzoek van de rekening van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf over 1930, deel ik uwen raad mede, dat wordt voorgesteld, die rekening overeen komstig de aanbieding vast te stellen als volgt: Afdeeling I: Baten en lasten op f 16.901,67Va. Af deeling II: Kapitaalsinkomsten en uitgaven f 1400.—. B. en W. nemen dit voorstel over en zonder hoof delijke stemming wordt aldus besloten. De heer Groen brengt het volgende rapport uit: Namens de commissie belast met het onderzoek van de gemeenterekening over het jaar 1930, deel ik uwen raad mede, dat deze rekening geen aan leiding geeft tot bijzondere opmerkingen en wordt voorgesteld deze overeenkomstig de aanbieding vast te stellen als volgt: Ontvangsten gewone dienst f 79.759.69l/a. Uitga ven gewone dienst f78.241.01V2. Batig saldo gewone dienst f 1.517.68. Overeenkomstig het vorstel wordt zonder hoofde lijke stemming besloten. 7. Geldig verklaring strafverordening. De voor zitter deelt mede, dat om de 5 jaren verklaard moet worden, welke strafverordeningen nog geldig zijn. Overeenkomstig het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming besloten. 8. Aanbieding begrootingen voor het jaar 1932. Besloten wordt de raadsleden, buiten de wethou ders, aan te wijzen als commissie voor het onder zoek dier begrootingen. 9. Voorstel om het Centraal Bureau voor Veri ficatie en financieele adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten aan te wijzen als boekhoudkundige voor het electriciteitsbedrijf. Overeenkomstig het voorstel wordt zonder hoof delijke stemming besloten. De heer Mulder vraagt waarom niet op de agen da staat een verzoek van den landarbeidsbond om de steunregeling te herzien. De Vooorzitter zegt, dat bedoeld verzoek is gericht aan het Gemeentebestuur en dit kan ook bedoeld zijn voor B. en W., temeer waar het betreft ver hooging van steun van het Burgerlijk Armbestuur. De heer Mulder meent, dat er wel uit kon worden opgemaakt, dat het de bedoeling was het in den Raad te behandelen. De Voorzitter ontkent dit en zegt, dat het punt^ niet op de agenda staat. Het is een zaak voor het Burgerlijk Armbestuur, waarop de heer Mulder op merkt dat het dan wel goed Is. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Na de openbare vergadering zegt de voorzitter nog even iets goed te willen maken. Spreker heet den heer Kramer als nieuw raadslid nog bijzonder wel kom en zegt dat deze geen onbekende bij ons is en reeds eerder zitting had, doch toen de heer Com mandeur zijn plaats innam, wat nu weer omge keerd het geval is. Spreker hoopt dat de heer Kra mer evenzeer als de heer Commandeur in staat zal zijn de gemeentebelangen op goede wijze te be hartigen. De heer Kramer dankt den Burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en zegt zijn beste krachten te zullen geven in het belang van de gemeente. ONZE NIEUWE RADEN. Ons blad feliciteert al de heeren raadsleden, die bij vernieuwing of voor 't eerst een raadszetel bezetten. Een nieuwe ambtsperiode is aangevangen; ons dunkt ,dat onderscheiden leden, die 1 Sept. j-1. voor 't eerst zitting namen in het Raadsoollege, dezen dag met enthousiasme hebben tegemoet gezien. Wie de wereld om zich heen kent, weet dat het raadslidmaatschap voor zeer velen een begeerde functie is. Eir worden wel allerlei ca priolen gemaakt om dit te verbloemen, maar de zaak verandert er niet om. 'tis zoo- En wat is hiertegen? 'tls een eere, om in de poorten te zitten, en te beraadslagen over 't welzijn der gemeente. Als dit zoo is, laat men dan zeggen, dat men er op gesteld is. Er zijn anderen, die met vrees en aarzeling de raadszaal betreden, om aanstonds tot de vroede vaderen te behooren. Wij vinden, dat er voor beide gemoedsgesteld heden plaats is. De publieke zaak is onze warme belangstel ling waard, maar eischt ook een groot verant woordelijkheidsgevoel. Eln dit laatste weegt in zonderheid hen zwaar, die in het dienen van de publieke zaak een Goddelijke roeping zien. Die nauwgezet, met een eerlijk onbevlekt ge weten te vervullen, valt niet mee! Inzonderheid wel in de toekomende tijd. Deze vraagt zeer veel aandacht! Want al onze gemeentezorg moet thans staan in het teeken der bezuiniging. Elke post mag wel worden nagegaan. Menige zuinige huismoeder schrijft alle uit gaven tegenwoordig nauwkeurig op; en onder zoekt ernstig of deze post niet kan vervallen, en of op die uitgaaf niet wat ingekrompen kan worden Zoo is er nog al eens aardig wat te vinden, dat minder kan! Dit weet ieder! Eln in de groote gemeentelijke huishouding, waar uit den aard der zaak niet steeds één man alles precies wikt en weegt op een goudschaal, maar waar naar 't advies van meerdere bevoegde personen, op zichzelf zeer vertrouwbare achtens waardige menschen geluisterd wordt, gaat er licht wel eens iets uit de gemeentekas, wat er gevoegelijk in kan blijven. Zeer wel te ver staan! Maar dit mag niet meer. We hopen, dat de toekomst in onze heele om geving er blijk van geve, dat we alzoo hebben een zeer zuiver beheer. Naar stekelige opmerkingen in raadsvergade ringen verlangen we niet. Wij meenen nog steeds, dat de courantenverslagen'der raadszittingen heel veel vóór hebben, maar ze hebben ook wel iets tegen. Eir is publiek, dat alleen die raadsleden „mannen uit één stuk" vindt, die een stroom van critiek brengen. Eln er zijn raadsleden, die de wierook zoeken. Wij voelen meer voor hen, die zich inspannen, om de critiek tot zoo gering mogelijke propor tie to herleiden, en door gepaste aan- en opmer kingen oprecht, in comité-vergaderingen en an dere bijzondere samensprekingen vrij en frank hun meening zeggen. Dit zal meer 't Gezag steunen dan afbrekende publieke critiek. En dit brengt ook geen schade aan 't schoone beginsel, dat de publieke zaak publiek moet behandeld worden. We hopen, dat al onze raadsleden wijsheid van Boven mogen ontvangen, om de gemeente trouw te dienen. Maar onze raadszaal worde nooit een seheer- salon!

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 8