Kegs Zelfrijzend Bakmeel 2 onsen KEG'8 THEE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 105 aSgSSBassEfSgiP* ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1931 40e Jaargang Hitfilm: Firma I, H. KEIZER. Ridictwr J. H, KEIZER* bureel HoordscharwondB^. Binnenland. 1 PAK (ter waarde van 16 cents) Geldig tot en met Zaterdag 12 September 1931 v NIEUWE LilliEIIIJkER (III H411 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN I Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Zij, die zich heden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot Oct. verschijnende num mers gratis. Plaatselijk Nieuws - OUIIIKARSPEL. Onze plaatsgenoot, de heer J. Eiecen Az., heeft met goed gevolg examen afgelegd voor het Poli- tiediploma. OUEKARSPEL. Die loco-burgemeester is ten gemeentehuize te spreken iederen Dinsdag en Vrijdag van 6 tot 7 uur (n.t.) gedurende de afwezigheid van den burgemeester. Nieuwstijdingen VOORTVLUCHTIGE AAP IN BlEDi Grcotc opschudding in Alphen aan de Rijn. Eeu familie aan den .Stationsweg te Alphen a. d. Rijn had een aap. Een prachtdier, zoo uit het oerwoud van Sumatra in het Zuid-Hollandscti polderland geimporteerd. Of deze overgang nu te groot was, of dat de eerste zomersche dagen in het begin van deze week bij het beest, dat, on danks zijn mannelijke geaardheid naar den naam „Metha" luistert., herinneringen opwekten aan het vrije leven op 'de groote Soenda-eilanden, is niet komen vast te staan, maar plotseling was hij verdwenen. Hoe men zoclit, Metha was en bleef weg. Tot 's avonds in de aangrenzende Oranjestraat een angstkreet, weerklonk, welke de heele buurt in rep en roer bracht. Een bewoonster van deze straat, die zich ter ruste wilde begeven, had bij het opslaan van de dekens een aap in bed ge vonden. ;Men begrijpt de ontsteltenis, die zich bij deze ontmoeting van de dame in kwestie meester maakte. Niemand is graag in-, nog minder echter bij den aap gelogeerd en dies zocht zij een goed heenkomen naar de openbare straat, waar hulp vaardige buurtbewoners 'haar den noodigen bij stand verleenden. Onder leiding van Metha's eigenares werd, aldus de „N.R.Crt." een expeditie afgevaardigd, die alle woningen in de Oranjêstraat aan een nauwkeurig onderzoek onderwierp, maar de vluchteling liet zich niet meer zien. De toestand werd bepaald précair, want de Oranjestraatbewoners durfden niet naar bed voor en aleer Metha gevonden was. H,et zag er naar uit, dat eenige honderden menschen dezen 'neelen nacht op straat zouden bivakeeren en ten einde raadverzou de eigenares van het dier daarom een list, welke de opgewonden gemoederen althans vcorloopig tot rust wist te brengen. Zij nam een jute zak, verdween daarmee in een donkeren gang tusschen de vele woningen en deed, alsof zij den vluchteling arresteerde. De straat trok opgelucht naar bed, maar den volgenden ochtend werd Metha door een op lettend voorbijganger in een hoogen boom gesig naleerd en sindsdien is de rust in de buurt op nieuw gestoord. 0 Eiken avond voor het naar bed gaan, slaan de bewoners van de Oranjestraat te Alphen aan den Rijn voorzichtig het dek op van Inun leger stede, zich daarbij in postuur stellend, om bij den eersten glimp van Metha, die zich ook zon der klapperboomen blijkt te amuseeren, de vlucht te kunnen nemen. DRUKKE GRENSHANDEL IN TARWE. Dagelijks tienduizenden kilogrammen uit Duitschland ons land ingevoerd. Gedurende de laatste dagen is in de omgeving I van Sittard een levendige handel begonnen in tarwe l uit Duitschland naar ons land. Dagelijks worden, zoo weet de „Tel." te melden, tienduizenden K.G. langs de verschillende grenskantoren naar ons land ingevoerd. De uitvoer uit Duitschland en de invoer naar ons land heeft regelmatig plaats. Door de Duitsche regeering wordt voor iedere 100 K.G. tarwe, welke uit Duitschland naar ons land wordt uitgevoerd een Gutschein gegeven van 17 Mark, terwijl bij invoer hier te lande slechts statistlekrecht behoeft te worden betaald tot een bedrag van een gulden per 1000 gulden waarde wat ongeveer overeenkomt met een halven cent per 100 Op genoemde Gutschein kan na bijbetaling van 2 Mark per 100 K.G. weer eenzelfde hoeveelheid Amerikaansche tarwe uit ons land naar Duitsch land worden ingevoerd. Een groot gevaar voor Duitschland schuilt hierin dat de gevoerde tarwe weer met groote partijen terug gaat naar de winkels aan de grens gelegen en vandaar op heimelijke wijze weer Duitschland worden ingevoerd. De winst, die op deze manier kan worden gemaakt, bedraagt ongeveer f6.00 per 100 K.G. tarwe. Ook hier is voor de gewestelijke tar- wecommissie waakzaamheid geboden. De handel in tarwe is vrij. Elke landbouwer kan bij graanhande laren in deze omgeving Duitsche tarwe koopen ad f 5.50 per 100 K.G. GEEN SLACHTOFFER VAN MISDRIJF. Het noodlottige schot in den trein. Na het door de politie ingesteld onderzoek is, naar de „Tel." meldt, nu komen vast te staan, dat de Inwoner uit Rijswijk, die Woensdag met een schotwond in het hoofd te Arnhem in een coupé van den D-trein werd gevonden en kort daarna in het Diakonessenhuis overleed, niet het slachtoffer is geweest van een misdrijf. Na een gehouden inspectie is langs de spoorbaan te Maarn een revolver gevonden, welke door de po litie in beslag is genomen. REDlE VAN Ir. J. A. KALFF OVER BE CRISIS. Algemeene vergadering van het verbond van Nederlandschc Werkgevers. Te Bergen-Binnen is de algemeene ledenverga dering gehouden va nihet Verbond van Neder landschc Werkgevers onder leiding van den al- gemeenen voorz. ir. J. A. Kalff. Deze hield een openingsrede, waarin hij de crisis besprak, die met onverminderde kracht e nmet zorgwekkende hardnekkigheid tiet ge- heele bedrijfsleven in haar greep vastlnoudt. De pogingen, om aan dien greep zich te ontworste len, zijn tot nu toevruchteloos gebleven. Als de voornaamste krachten, die een aandeel hebben gehad in 'net doen ontstaan van de thans heerschende diepgaande inzinking, zóó diep als de moderne industrieele geschiedenis nog niet zag ,voor wat de economische krachten aangaat, noemt spr. overproductie, dalende prijzen, inzin king van exportgebieden, crediet- en betalings moeilijkheden, binnen- en buitenlandsche selnulden en voor wat de politieke krachten aangaat, ge brekkige, falende bemoeienis met economische za ken door den Staat en nationale en internationale verhoudingen. I/eerzaam is wat er elders geschiedt in hooge mate ook 'voor Nederland, indien men althans leeren wil. Ook hier is de laatste 10 jaren de ar beidersklasse in versterkte mate komen te staan in het middelpunt van de belangstelling. Het overgroote deel van a'.lle wetsontwerpen en van alle onderwerpen, die behandeld worden in de volksvertegenwoordiging, beoogt beharti ging van de belangen niet van de geheele natie, maar van de werknemers, die geworden zijn tot een bevoorrechte klasse. Ook hier heeft men, met voorbijzien van draagkracht en economische mogelijkheden, loo nen verhoogd, arbeidsduur verkort, sociale voor zettingen uitgebreid, in één woord het levenspeil van den arbeider opgevoerd tot- een zoodanige hoogte, dat het bij tegenslag in de conjunctuur onmiddellijk onhoudbaar blijkt en op datzelfde oogenblik die strijd doet ontstaan, zooals ook thans het geval is. Ik zeide zooeven: „Indien men althans leeren wil". Dat er zijn, die dat niet willen, blijkt de j laatste weken overduidelijk uit de uitingen van j leiders van arbeidersorganisaties. Het vraag- GRATIS wanneer U koopt (uitgezonderd thee van 20 ets. per ons) KEG's THEE in prijzen van 48, 42, 39, 35, 30, 25 en 20 cent per ons Bij alle Winkeliers verkrijgbaar stuk is voor dezulken trouwens niet moeilijk en niet gecompliceerd. Oorzaak van de crisis: het kapitalisme. Oplossing van de crisis: hooger loonen en kor ter arbeidsduur. Wat wonder, dat het betoog duizenden aan hangers verwerft, duizenden die nooit iets an ders hooren, dag in, dag uit zonder tegenwicht om niet te zeggen tegengif, v.an andere zijde. In dit verband herinner ik aan de noodzaak van het persoonlijk contact van den werkgever en van de met zijn geest bezielde bedrijfsleiders, met de arbeiders. Het staat voor mij onomstoo- telijk vast, dat talrijke arbeiders toegankelijk zijn ook voor andere economische beschouwin gen, dan de eenzijdige, wantrouwen zaaiende en onvervulbare beloften inhoudende leer, die hun dagelijks wordt voorgezet. Hoe staat het met de oplossing, dat het herstel zal komen komen door hooge loonen, ter vermeer dering der koopkracht, en door korter werktijd, die werkloozen in het bedrijf zal herplaatsen. Ik verwijs voor de beantwoording dier vraag naar de heldere betoogen van den c^ir.-generaal van den Arbeid, die tot de slotsom is gelfömen, dat alleen produoeeren ons helpen kan en niet produeeeren als werkverschaffing, maar produ oeeren tegen zoodanig verlaagden prijs, dat het product wordt verkocht, hetgeen alleen mogelijk zal worden door verlaging van productiekosten, en dus ook van de loonen, en met afwijzing van verkorten arbeidsduur. Wie gelezen heeft, wat in de laatste weken in de „Strijd", het weekblad van het N. V. V. daartegen wordt aangevoerd, staat versteld van )de vrijmoedigheid, waarmede iedere medewer king door de moderne vakbeweging wordt afge wezen en van het gemis aan logica in de verde diging van dat standpunt. De inluiding van het demonstratief congres van het B. K. Werkliedenverbond, op 6 Sept. a.s., en het daar te behandelen program, van eischen, geeft niet den indruk, dat men in die kringen helderder beeld van de economische mo gelijkheden van dit oogenblik heeft dan „De Strijd" vertoonde, en verraadt eveneens het gemis aan begrip dat de lasten om te komen tot herstel, zullen moeten gedragen worden door het geheel, dus mei inbegrip van de arbeiders. Op het congres, op 6 Sept., zal dan geëischt worden, dat het ontwerp-Verschuur tot regeling van de Bedrijfsorganisatie wet worde. Men ver lang! dus niet alleen, dat het ingediend wordt, maar ook dat de Kamers het aannemen. Op i dit laatste is zonder omwerking van het ont werp geen kans, o.m- omdat het in zijn tegen- wooi'digen vorm zeker niet op de beste wijze voldoet aan den door den Minister vooropge- stelden wensch om te komen tot verbetering der verhouding van werkgever en werknemer. I En verder eischt men een millioenen kostende verbetering der ouderdomsverzekering en wét- J telijke regeling der werkïoozenverzekering, ter- j wijl men zeker weet dat het voor die plannen benoodigde geld thans nergens te halen is. j Een enkel woord nog over de houding tegen- I over de crisis-verschijnselen, aangënomen door de Regeering, wier zware taak in deze tijden ik waarlijk niet onderschat. Wij weten allen, al ken nen wij de cijfers nog niet, dat ee nbelangrijk te kort op de Staatsbegrooting kan worden verwacht 1 en dat onder den druk van dat tekort vergaande maatregelen zullen moeten worden genomen. Ik weet, dat een enkele maatregel, zooals het

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1