NIEUWE Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 107 DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1931 40e Jaargang Uitian: Firm I. H. KEIZER. - Mactiur I. H. KEIZER. 10 jaar Uitgebreid Lager Onderwijs te Noordscharwoude Hieuws Binnenland werd ver- £'M l lucifers- e, recht weelderig1 varie. de chemie l, logeerde n zeerijke golfgeklots het labo- Ie hij ook ling, mal- en ver en aan de heerlij k- ïoten ker- iterdag 29 a weer te- 5 slaapge- t door de zijn car- hij niet, aken, heel rerd maar ,r de veld en hoewel ;offer, dat lezen, zijn een en de f niet uit, Loofde het erzachten. de oogen, aspoed en dat hem gd. gij 'aarde se gedicht ,n 29 Aug. awer Cor- omstreeks ;n kermis rnelis Zw. door een antwoord zijn accu icht nau- elijke for- verscheen eker aan- besturen 1 om zich deelen tot Veteranen had, toen verschij- itooid met Dontificale ke macht iprecieerd. len patri- 74 jaren, jn blonde grijshaar- gedragin- ïkenschap um hij te door een in in een jnd wordt ;ig gesitu- lijke lach n het niet van over- Derk en houwen, i en deer wier toch pronken lireerd f5 oeg Derk schter en f 3 dagen k der be- ig ik dat al in geen ntonrech- iet onvol- moedelijk ,al verliet, oorrooker, aemde, al toch mag gheid, die aan den wijze de i. Vergeet ffaire be ien schul- van men den heer Ik weiger lachtoffer diger, die veel geld roofmoord h voor en jonden is ;t kunnen ;egd door d op de mmissaris toon ,r zoolang blijft de eergister- n, waarin mij zoo- seker den ssagier in zal haar wanneer wel niets t te hou- en staar- uit. Ein- n en zich een toon, er geens- ,oe elkeen :ht wordt okken te n te ver- rvolgd). mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprij s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Heden is het 10 jaar geleden, dat de te Noord- Scharwoude gevestigde V. L. O, School voor de drie gemeenten, Oudkarspel, Noordscharwoude en Zuid- scharwoude, officieel werd geopend. Het achterste lokaal der nieuwe School-, het oude schoolgebouw was voor deze onderwijsinrichting ver bouwd, was gevuld met de hoofden en de leden van den gemeenteraad der drie gemeenten, de ver tegenwoordiger van den Inspecteur voor het'L. O., de hoofden der drie scholen, het hoofd der Bijzon dere School te Noordscharwoude, het nieuw benoem de hoofd der U. L. O.-School en verdere genoodigden. Den heer C. Brinkman, toen nog burgemeester der gemeente Noordscharwoude, thans oud-burge meester, was het voorzitterschap opgedragen. Zijn openingsrede luidde als volgt; Geachte aanwezigen, Mij is opgedragen heden de nieuwe U.L.O.-School te openen. Hartelijk welkom heet ik U allen, den heer Schoolopziener, die ter vervanging van den Inspecteur hier aanwezig is, de hoofden der openbare lagere scholen en het Hoofd der Bijzondere school. Toen in de gemeente Zuidscharwoude het plan rijp werd om eene inrichting van onderwijs te stich ten als deze, werd besloten een vergadering te houden met de andere gemeenten, op welke bijeenkomst te genwoordig waren Zuidscharwoude, Noordschar woude en Oudkarspel. Op deze vergadering werden de voorbereidende besprekingen gevoerd om te ko men tot de stichting van een M.U.L.O.-School, thans U. L. O.-School. Verschillende zaken werden daarbij tegenover el kander gezet en daarbij deed zich een groot be zwaar voor en wel de onmiddellijke nabijheid van Alkmaar met zijn vele en goede onderwijs-inrich tingen Waren wij toen niet geschraagd geworden door den toenmaligen Inspecteur, den heer van Buyssen en den Schoolopziener Van Hattem, wij waren zeker niet tot eene oplossing gekomen. Daarna trad een tijdperk van rust in, waarin de H.H. Keizer en Goet zich van hun opdracht kweten tot het samenstellen van een rapport, waarin het voor en tegen van het stichten dezer school zou worden uiteengezet. U, rapporteurs, onze dank daarvoor. Hadden wij ook hen niet gehad, zeker zouden wij geen meerderheid hebben verkregen voor ons plan. Wij zouden geen U. L. O.-School hebben gehad. Maar thans is ons plan verwezenlijkt en staat onze U. L. O.-School gereed haar leerlingen te ont vangen, waarop zij wacht. Mogen de lessen, die in deze school zullen worden gegeven, zegenrijke vruchten dragen. Namens de drie gemeentebesturen verklaar ik hiermede de U.L.O.-School voor officieel geopend. De heer Schoolopziener, die hierop het woord voerde, zeide het volgende: Door den Inspecteur werd mij opgedragen hier zijn persoon te vertegenwoordigen en dit acht ik voor mij een groot voorrecht. Mijn innige wensch is, dat deze onderwijs-inrichting mag bijdragen tot verhooging van het peil van kennis der jeugdige ingezetenen van deze drie gemeenten. De U.L.O.- School zal in dezen dan ook meer leiden tot het doel. Met het diploma van deze school heeft men meer kennis en macht, dan wanneer men de klassen van de H. B. S. heeft doorloopen. Wat op de H. B. S. wordt geleerd is minder waard voor het practische leven. De heer Janssonius wacht dan ook een mooie taak om de leerlingen de noodige kennis en weten schap bij te brengen. Meer en meer wordt dan ook het diploma van deze school gevraagd. Ik wensch U allen veel geluk met deze school en hoop en ge loof, dat de heer Janssonius de in hem gestelde verwachtingen niet zal teleurstellen. Het spreekt wel van zelf, dat de beide woordvoer ders een warm applaus inoogstten. Wij gaven het woord aan den voorzitter en den vertegenwoordiger van den heer Inspecteur, waar mede wij met vermelding van hetgeen door hen werd gezégd, meenen te kunnen volstaan. De hoofden der gemeenten Zuidscharwoude en Oudkarspel benevens enkele andere heeren voerden eveneens nog het woord en de school werd bezich tigd. Het was niet alleen onze bedoeling er aan te her inneren, dat 't voor de gemeenten Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oudkarspel een dag van schoo- ne beloften was, dat de U.L.O.-School officieel werd geopend, maar ook om met vluchtigen blik eens na te gaan, wat de school eigenlijk voor de ge meenten is geworden, voor de jeugd is geweest en voor de volksontwikkeling heeft gedaan. De school begon met 23 leerlingen. Tot 1 Maart 1922 waren er aan verbonden: Het hoofd, de heer H. Janssonius en voor de handwerken mevr. Frie- link-Nales. Daarna werd nog aan de school ver bonden de heer J. Gorter, vooral met het oog op het onderwijs in het rekenen en de wiskunde. Het hoog ste aantal leerlingen werd in 1931 bereikt, n.l. 59. Het mag toch wel eens gezegd worden, dat overal in den lande de behoefte aan voortgezet onderwijs wordt gevoeld en ook bestaat naar gelang het maatschappelijk leven hoogere eischen stelt. Als voorbeeld noemen wij, dat in Veendam dit jaar 104 leerlingen tot de eerste klasse werden toegelaten. In Deventer o.a. bezoeken in totaal 500 leerlingen de U.L.O.-School. Maar keeren wij tot onze onder- wijs-inrichting terug. Tot 1 Januari 1930 was de heer Gorter aan de school verbonden, waarna, we gens het stijgend aantal leerlingen de H.H. K. Viers- ma en J. Doets als leerkrachten werden benoemd. Ook werd op dien datum het vak Fransch inge voerd, vooral met het oog op degenen, die een gron dige voorbereiding voor de H. B. S. en het Gym nasium wenschen. De resultaten waren zeer bevredigend. Tot nu gingen de leerlingen, die na 1 jaar op de U.L.O.- School te- hebben doorgebracht, steeds met zeer goede cijfers hun studie aan H. B. S. en Gymnasium vervolgen. Behalve de gewone vakken wordt nu ook in alle U.L.O.-vakken onderwezen, n.l. Boekhouden, Wis kunde, Fransch, Duitsch en Engelsch. Hoofddoel blijft echter: Gelegenheid tot voortgezet onderwijs. Wordt dit met lust en ijver gevolgd, dan kan het bekroond worden door het verwerven van het M. U. L. O.-diploma. Zoo verwierven van deze kleine school niet minder dan 39 leerlingen het M. U. L. O.-diploma, waaronder 4 het M. U. L. O.-diploma B, dat volledig gelijk gesteld wordt met eindexeamen 3-jarige H. B. S. Als bewijs, dat vele leerlingen voor hun verdere studie veel nut van het behaalde diplo ma hadden, kan dienen, dat 5 oud-leerlingen reeds de acte van onderwijzer verwierven, waarvan cit jaar 4 slaagden voor de acte van hoofdonderwijzer. Een oud-leerling kreeg toelating tot de Middelbaar Technische School en werd later bij Philips ge plaatst. Vijf oud-leerlingen bereiden zich aan de Kweekschool voor het onderwijzers-examen voor. Eén verwierf een beurs aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. Verder werden 3 oud leerlingen geplaatst bij de Post, 1 werd politieagent, 1 verpleegster, 1 apothekersassistente, 7 kregen een plaats op een kantoor aan den Langendijk, 2 op een kantoor buiten den Langendijk, 1 bij de Gemeente administratie, 1 op een Zuivelfabriek, 2 studeeren voor Radio-telegrafist, 1 voor Analist. De cursus is een vier-jarige, maar de mogelijk heid blijft open voor de begaafde leerlingen om na 3 jaar examen te doen. Met dankbaarheid mag worden herinnerd aan het besluit der autoriteiten, voor een jaar een bo ventallige leerkracht te benoemen, toen het vorige jaar er een leerling te min bleek te zijn om sub sidie voor 3 leerkrachten te krijgen. Het aantal leerlingen is voor de thans geldende leerlingenschaal voldoende. Plaatselijk OUDKARSPEL. De uitslag van den Kolfwedstrijd (25 slagen), uitgeschreven door den heer C. Vis, op 6, 7 en 8 Sept., luidt als volgt: le klasse: P. Molenaar, Zuidscharwoude, le pr. met 241 p. C. Langedijk Pzn., Noordscharwoude, 2e pr. met 238 punten. Jn. Goet, Alkmaar, 3e prijs met 231 punten. Serieprijs: A. Eecen, Oudkarspel met 48 punten. 2e klasse: L. Dekker, Oudkarspel, le pr. met 229 punten. P. Kat, Noordscharwoude, 2e prijs met 221 punten. P. Langedijk Cz., Oudkarspel, 3e prijs met 220 p. Serieprijs: K. Langedijk, Noordscharwoude, met 54 punten. 3e klasse: L. Stokman, Oudkarspel, le pr. met 185 punten. K. Kat, Oudkarspel, 2e prijs met 179 punten. A. Timmerman, Oudkarspel, 3e prijs met 183 p. Serieprijs: Sj. Maakal, Broek op Langendijk 37 p. NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van de op Woensdag gehouden 15 sla gen wedstrijd in de kolfbaan van den heer Jn. de Bakker is als volgt: le klasse: T. Kostelijk, Alkmaar, le pr. met 154 punten. P. Kostelijk, Alkmaar, 2e prijs met 144 punten. Jn. Schrieken, Oudkarspel, 3e pr. met 142 punten. Serieprijs: S. Evers, Oudkarspel met 46 punten. 2e klasse: C. Balder, Noordscharwoude, le prijs met 154 p. Fr. Muileboom, Noordscharwoude, 2e pr. met 142 p. L. Dekker, Oudkarspel, 3e pr. met 124 punten. Serieprijs: A. Moeiyes, Oudkarspel met 50 punten. 3e klasse: Jb. Mors, Eindhoven, le prijs met 115 punten. Sj. Maakal, Broek op Langendijk, 2e pr. met 110 p. Chr. Olthoff, Zuidscharwoude, 3e pr. met 107 pt. bij loting met C. Hopman. Serieprijs: C. Hopman, Noordscharwoude met 39 punten. De Rijper Dz., Zuidscharwoude, 3e pr. met 153 p Serieprijs: P. Langedijk, Zuidscharwoude, 46 p. Klasse 3: K. Bood: Noordscharwoude, le pr. met 203 punten: Th. Vrieling, Zuidscharwoude, 2e pr. met 155 p. ZUIDSCHARWOUDE. Woensdagnamiddag, pl.m. 5.30 uur, passeerde de heer Zwaan van Opperdoes met zijn luxe-auto door ons dorp, waarin genoemde heer, die zelf chauf- feurde, met twee dames waren gezeten. Deze twee laatsten moesten bij een inwoner even vertoeven, wijl intusschen de bestuurder de auto zou doen keeren, en koos daarvoor het afhellend emplacement voor „de Roode Leeuw". Bij deze manoeuvre scheen het. aldus lichtte de heer Zw. ons in, dat de hand rem niet naar behoören werkte, waardoor de chauf feur wel eenigszins in verlegenheid kwam en hij niet verhinderen kon dat de auto het water inging De bestuurder zat nog altijd in de auto, welke wel dra half vol water liep en ongeveer een meter van den wal af bleef staan. De chauffeur, die reeds met zijn voeten in het water zat, had nog gelegenheid door de deuropening zich uit den wagen te werken, hier boven op te klimmen en met een flinken sprong den vasten wal weten te bereiken. De telefonisch ontboden assistentie van den kraanwagen van den heer A. Groot te Heer Hugowaard, kwam na eenigen tijd met manschappen en materiaal ter plaatse. Te ruim 8 uur had men het vehikel weer op den vasten wal, waarbij de jeugd een hoera niet kan onder drukken. Alles liep gelukkig goed af, zij het dan dat de eigenaar een schadepost heeft, en de auto be grijpelijk verderen dienst weigerde en eerst nage zien moet worden. Een en ander gaf natuurlijk in ons stil dorp heel wat drukte, want nabij „de Roode Leeuw was het „zwart" van nieuwsgierigen die vol belangstelling het reddingswerk van het luxe ver voermiddel volgden. Vooral de jeugd genoot van deze hier zeldzame attractie. STATEN-GENERAAL. NOORDSCHARWOUDE. Ter gelegenheid van de kermis had in hotel „Con cordia" Maandagmiddag een danswedstrijd plaats. Er was voor dezen wedstrijd veel animo, en de aan wezigen, zoowel dansers (essen) als toeschouwers ge noten hierbij ten volle van de dansmuziek, goed verzorgd door de vier „Van Dijks", origineele Volen- dammers. De uitslag van den wedstrijd is als volgt: De dames Ali van Brussel en Uit Smit, le prijs. De dames LangedijkSloves en Zeemanv. d. Oord, 2e prijs. Nel Langedijk en Marie Prijs, 3e prijs. Truus Stam en Nelli Glas, 4e prijs. NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van de Woensdag gehouden biljart wedstrijd in „Concordia" is als volgt: C. Langedijk Cz., Oudkarspel le pr. P. Swager, Noordscharwoude, 2e pr. T. Kostelijk, Noordscharwoude, 3e pr. G. Hop, Noordscharwoude, 4e pr. Vereenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer ter sluiting, van tegen woordige zitting. De minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw is door den koningin gemachtigd a.s. Zaterdag des namiddags drie uur in een vereenigde vergade ring der beide Kamers de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk is weder benoemd voorzitter der Eerste Kamer gedurende de zitting, welke op den derden Dinsdag van deze maand zal aanvangen. Vacature-Nolens in de Tweede Kamer. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer in de vacature dr. W. H. Nolens, den heer J. H. Maenen te Heerlen. De heer Maenen, die 43 jaar oud is, is lid van Ged. Staten van Limburg, voorzitter van den Lim- burgschen r.k. werkliedenverbond St. Joseph, lid van het hoofdbestuur van het r.k. Werkliedenverbond in Nederland en commissaris van de Stroom verkoop Mij. der Nederlandsche mijnen. Wij hebben gemeend het tien-jarig bestaan van de U. L. O.-School niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Een tijdperk van vruchtdragen- den arbeid ligt achter ons. Daarop hebben wij wil len wijzen en mochten dit met voorbeelden aan- toonen. Thans zitten wij midden in de werkelijkheid Deze noodzaakt ons tot tijdig aanpakken, taai vol houden. Het hoofd dezer onderwijsinrichting werd een zware taak voorspeld bij het aanvaarden zijner functie, waarvoor hem aller medewerking werd toe- gewenscht. Aan de hand der verkregen resultaten mag hij terugzien op een tijdsverloop in zijn leven, in hetwelk hij zijn beste krachten gaf voor de ont wikkeling der jeugd, die naar aanleg en inzicht later, wel onderlegd, de maatschappij met geest en hart kan dienen, bezield met den wil te doen wat de hand vindt om te doen. Zij zal later beseffen, dat de menschen van karakter het geweten der maatschappij zijn. NOORDSCHARWOUDE. De uitslag van de gehouden twintigslagen wed strijd in de kolfbaan van „Concordia" luidt: le klasse: T. Kostelijk, Alkmaar, le pr. met 194 punten. Brander, Alkmaar, 2e prijs met 192 punten. Serieprijs: T. Pranger, Noordscharwoude met 54 p. 2e klasse: C. Pranger, Noordscharwoude, le pr. met 188 p. G. Langedijk, Oudkarspel, 2e pr. met 174 punten. W. Kraakman, Zuidscharwoude, 3e pr. met 173 p. Bij loting met G. Deutekom, Noordscharwoude. Serieprijs: T. Kostelijk, Noordscharwoude met 53 punten. 3e klasse: C. Kraakman, Heer Hugowaard, le pr. met 163 p. C. Langedijk Cz., Oudkarspel, 2e prijs met 136 p. Serieprijs: L. Mallekote, Noordscharwoude met 39 punten. CRISISVERSCHIJNSELEN. UIT DE METAALNIJVERHEID. De a.s. loonsverlaging van 10 op 5 teruggebracht. Het bestuur van den Metaalbond heeft gisteren met de afgevaardigden van de besturen der werk nemers uit de metaalbranche te Rotterdam verga derd over het voornomen van de werkgevers om een loonsverlaging van 10 in te voeren. In deze bij eenkomst, meldt „Het Volk", werd de afwijzende houding der metaalbewerkers tegenover deze loons verlaging naar voren gebracht. Het resultaat van de besprekingen is geweest, dat de werkgevers me dedeelden, genoegen te zullen nemen met een loons verlaging van 5 die na 19 September a.s. zou moeten ingaan. ZUIDSCHARWOUDE. De door den heer De Rijper uitgeschreven 25 slagen wedstrijd in de kolfbaan „De Schelvisch" had het volgende verloop Klasse 1: J. Schrieken, Oudkarspel, 1 pr. met 228 punten. C. Langedijk Pz., Noordscharwoude, 2e pr. met 221 punten. I P. Molenaar,. Zuidscharwoude, 3e prijs met 210 p. i Serieprijs: G. Metten, Zuidscharwoude met 44 p. 1 Klasse 2: W. Kraakman, Zuidscharwoude, le prijs met 227 punten. Fr. Muileboom, Noordscharwoude, 2e pr. met 219 punten. G. Deutekom, Noordscharwoude, 3e pr. met 201 punten. i Serieprijs: C. Kraakman of Jb. Zijp (zal om geloot worden) 50 punten. VERLAGING VAN DE TAXI-TARIEVEN TE AMSTERDAM. De reeds vroeger aangekondigde verlaging van de Amsterdamsche taxi-tarieven zal Vrijdag a.s. een feit worden. Ingevolge een ten stadhuize gehouden bespreking zal het tarief voortaan bedragen 50 in plaats van 60 cent voor den eersten aanslag en daarna 15 in plaats van 20 cent per K.M. Dit komt neer op een tariefsverlaging van 25 pCt. BEZUINIGING BIJ DE NEDERL. SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, heeft de directie van de Ned. Spoorwegen besloten om het locomotiefdepot te Schagen met ingang van den a.s. winterdienst, 4 October, op te heffen. De dienst op de tramlijnen SchagenSchoorlAlkmaar en Schagen-—Van Ewijksluis zal dan vanuit Alkmaar worden uitge voerd. Het door dezen maatregel overcompleet ko mende personeel wordt naar andere standplaatsen overgeplaatst.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1