tliD I Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No, 108 ZATERDAG 12SEPTEMBER 1931 40e Jaargang IliHin: Finn 1.1. IEIZE8. - Ssdactiur 1KEIZER. - M Nnrdstharwnih. Speciaal Cersetten - Magazijn Uit den Omtrek s der be de straat ren en ra- l voldaan. 1 door de .n één der .n den op- agenten, Toen men ek dat de getroffen, ippen met jj fle uit zaag en Die meu- toir neer buiten het zakte de noemens- i 11 uur werd het oners met weglialen. VN ZAKr LG. in Jnter- le zakken- allen, dat sterk toe- regen, dat stenen en. langeren te waar- lutineerde aarschijn- die thans ben geko- ethode te linnenstad n persoon d" is, om gd. Heeft te maken, im gerold ir of ach- dere men- aan het allen zijn aken was iterbaloon met f100 zijn vest e gerold, end. dader op' IEVEN. den heer i Dinsdag Ie dingen e vrijheid ur, eenige iaat onzen over uit- icate yan blieke be nde heer, ïaakt van band dat ;tten, den niet beter keloos on- lomen zou s, die aan lorgesteld, okken ge- gemeente- s van tot mijnheer de afslui- niet eens i en zon- deze ver ver Heer- nog maar gekomen sheel over ;rent deze rne bereid daar het agen, hier geleerde wijze, tot ;omen wij K.M. Een diensten n wij dus autobus- de vraag c 16 maal in om te sval is. ndenprij- ;t uitslui- ireel meer om stem- e man te nze firma uw broe- seker, dat gebleven. 3 concur- dat hij al busbedrijf concessie- oortgeko- ide mee- e plaats- WILKEN. NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnnientsprijs: per 3 maanden 1.15. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Zij9 die ^IcsSi heden op dit faiad abonneeren ontvangen de tot Oct. verschijnende num mers gratis. Plaatselijk Nieuws NOORDSCHARWOUDE. Floralia-Tentoonstelling. Evenals het vorig jaar zal de Floralia-Tentoon stelling in het midden dezer maand plaats vinden en wel op 16 en 17 September a.s. Het bestuur dezer tentoonstelling zal het echter zeer op prijs stellen dat niet alleen de uitgegeven plantjes, maar ook vrije inzendingen, b.v. planten van de vorige ten toonstelling, zullen worden binnengebracht, of bloe men en planten ter opluistering zullen worden in gezonden, zoodat de groote zaal van „Concordia" wederom in een mooie tuin zal kunnen worden her schapen. Besteed dus nog deze paar laatste weken al uwe zorgen aan de afgehaalde plantjes; er zijn weer heel veel aardige prijsjes voor beschikbaar gesteld, waaronder vele kleine handwerkjes door de dames der W. O. L. zelf vervaardigd. De tentoonstel ling zal geopend zijn van nam. 2 tot des avonds 10 uur. De afgehaalde planten kunnen worden in gezonden Maandagmiddag 14 September van 4 tot 6 uur n.tt. De vrije inzendingen worden Dinsdag middag 15 September van half 3 tot half 5 verwacht Opdat iedereen van deze mooie tentoonstelling zal kunnen genieten, is de entree al heel laag gesteld en wel 10 cent per persoon terwijl iedere 100e be zoeker (ster) een aardige verrassing wordt ter hand gesteld. Komt dus allen deze mooie tentoonstel ling bezoeken. I Mieni 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: t goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Gorsetten heeft veel bloed verloren. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Omtrent de oorzaak van het on geval tast men in het duister. Dreigende staking te Veenendaal. j Bij de textielfabriek v.h- jQ. Rjoessitogh en Zn. te Veenendaal is aan ongeveer honderd wevers schriftelijk medegedeeld, dat zij met ingang van 1 October een loonsverlaging moeten aanvaar den. Deze loonsverlaging komt peer op 10 tot 20 pGt. i Mocht deze verlaging niet aanvaard worden, dan zal de weverij worden stopgezet. De wevers zijn echter overeen gekomen deze regeling niet te accepteeren en tot staking over INGEZONDEN NOO RBteCH ABWOUEDu De leerlingen der u. 1. o. school maakten onder geleide van het onderwijzend personeel een schoolreisje. Het was drie jaar geleden,, dat een reisje naar Arnhem werd gemaakt. Nu zou men naar Nijmegen reizen, dan naar Biarg en Dal, daar overnachten en dan naar Cleve. De reis liep vlot van stapel. In Nijmegen ging men .nog de Karolingische kapel bekijken. Vandaar had men een prachtig vergezidnt over den Rijn. j Ook bezocht men nog de Kronenburg en 'stak men de iWaal over met een pont. Zeer schoon waren de panorama's in Berg en P;al. Het bezoek aan Cleve viel bijzonder in den smaak. Daar bezocht men. de Slchwanenburg. Zeer voldaan over dit tochtje, dat de aardrijkskundige kennis der leer- lngen zeer verrijkte, keerde men huiswaarts. alle ramen te sluiten. Omdat hieraan niet onmid dellijk gevolg werd gegeven, zijn er verscheidene schoten in de lucht gelost. Daarop werd 'net kalmer in de straten, maar het duurde niet lang of er werd weer gejoeld en gegooid. Omdat het volslagen donker in de straat was, is op last van den hoofdcommissaris een van de mo'torspuiten opgeroepen, teneinde met den 'schijnwerper daar van de straat te kunnen belichten. Kort nadat de motorspuit, die evenwel niet behoefdde te worden gebruikt, verscheen, laad den agenten een van de deuren van de woningen ingetrapt en daarbij gelukte het hun vier man nen, waaronder den communist Hiemstra, te ar resteeren. De motorspuit werd ha eeüigen tijd weer heengezonden, maar er hieven manschap- pempen van de afdeeling hranidbluschmiddelen met. een acetyleenlamp achter. 'Tot bij eenen Is het rustig gebleven. Den geheelen nacht is er poli tiewacht. bij de Tweeboschstraat gebleven. BROEK OP LANGEND|IJ|K. Gevonden; een damesarmbandhorloge. Verloren: een drietal nieuwe rijwielbelasting- merken. Inlichtingen- geeft de gemeenteveldwachter. KOEDIJK. Door de afdeeling Koedijk van het Centraal Ge nootschap voor kinderherstellings- en Vacantieko- lonies is besloten in begin October weder 3 kin deren uit te zendën. KOEDIJK. Tot plaatsvervangend burgemeester is door Burge meester en Wethouders aangewezen Wethouder Jb. Visser en bij ontstentenis of afwezigheid van dezen Wethouder W. Visser.. Nieuwstijdingen LIJJBiELIJK VERZET. Die huurdersstakim(g te Rotterdam. Omstreeks twaalf uur gisteren ïs de politie de Tweeboschstraat ingegaan waarbij gelast werd) Acht arrestanten. Geen vuurwapenen gevonden. In verband met de relletjes in de Tweebosch straat zijn in totaal acht mansehen gearresteerd en naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. Een jongen, die met steenen had gegooid, heeft men vanmorgen weer op vrije voe ten gelaten, de anderen heeft men in bewaring gehouden, omdat gebleken was, dat zij in de Tweeboschstraat niets te maken hadden en "dat zij in geheel andere, vaak ver afgelegen stadsge deelten woonden. Men heeft in db woningen van deze arrestanten huiszoeking laten doen, omdat in den afgeloopen nacht het vermoeden is ge rezen, dat uit de woningen op de politie is ge schoten, Deze huiszoekingen 'nebben evenwel geen resultaat opgeleverd. Ook werden menschen, die uit de Tweeboschstraat kwamen, door de politie gefouilleerd, maar bij geen van hen werden vuur wapens gevonden. Gistermorgen heeft men de rommel in de Twee boschstraat, waarbij oude kachels, fornuizen en ledikanten waren, opgeruimd. Hoewel er een vrij groote belangstelling bestond, is het rustig in de omgeving van de straat gebleven. Geachte Redactie. Wederom doe ik een beroep op u, mij eenige plaatsruimte te willen afstaan, in uw veelgelezen blad, naar aanleieding van de repliek van de firma Kok, Tuinman en WilRen, op mijn ingezonden stuk van Dinsdag 8 dezer. Oorspronkelijk was het mijn plah, haar punt voor punt van wederantwoord te diené, doch daar ge noemde Firma haar kracht schijnt te zoeken in het lanceeren van intriges en aanmatigende aantij gingen, en zelfs zoo onkiesch is, er een buiten staand persoon bij te halen, die niets, maar dan ook heelemaal niets, met de kwestie uitstaande heeft, zoo heb ik hiervan afgezien; temeer daar zij de strekking van mijn artikel hiermede tracht te omzeilen, om het publiek eèn verkeerden indruk van een en ander te geven. De Schriftelijke en persoonlijke bijvalsbetuigingen, die ik ontving, (ook vandaag nag) bewijzen op zich zelf reeds voldoende, dat er met de Tarieven van den Langedijker-Busdienst, iets niet in orde is. Alléén wil ik op eenige grove onjuistheden in haar stuk wijzen. De heeren durven namelijk neer te schrijvein dat haar tarieven slechts een gemiddelde van 2.9 cent per K.M. aangeven, terwijl ik het publiek durfde voor te jokken, dat die zelfs4V2 cent per K.M. was. Deze berekening harerzijds is wederom te ver gelijken met „camouflage", doch als vreemde ge leerde woorden haar een teeken zijn van mindere Hollandsche fierheid, dan wil ik dit woord wel voor haar vertalen. Camouflage dan beteekent in dit geval, zooiets als, iemand willens en wetens trachten een rad voor oogen te draaien, en dit schijnt de firma „Kok, Tuinman en Wilken" dus wel als Hollandsche fier heid te beschouwen! Onderstaand sommetje bewijst toch volkomen dajr mijn berekening de juiste is: OudkarspelAlkmaar gem. 12 K.M. is 45 ct. of 3.75 ct. p. K.M. Noordscharwoude 11 K.M. is 40 ct. of 3.6 ct. p. K.M. Zuidscharwoude 9.5 K.M. is 35 ct. of 3.6 ct. p.K.M. Br. op Langendijk 7.5K.M. is30ct.of 4 ct. p.K.M. Pancras (kerk) 6 K.M. is 25 ct. of 4.25 ct. p. K.M. Pancras (spoor) 4K.M. is 20ct.of 5 ct. p.K.M. Oudorp (dorp) 2 K.M. is 15 ct. of 7.50 ct. p. K.M. Zwaar gewoinld aangetroffen. Donderdagavond werd omstreeks acht uur op den A altenschenweg bij Lichtenvoorde de 40- jarige motorrijder R. G. Papiermole uit Aalten bewusteloos naast zijn motorrijwiel aangetrof fen met 'zware verwondingen aan linkerarm en been. Een arts uit Lichtenvoorde verleende de eerste hulp, waarna hij naar Inet Ziekenhuis te Winterswijk werd overgebracht. Het slachtoffer Totaal over 7 dorpen is 31.70 ct. p. K.M. Gemiddeld dus 31.70 7 is 5.43 ct. p. K.M. Dit, op deze basis gegronde rekensommetje geeft duidelijk aan dat het gemiddelde tarief ruim 41/» ct. per K.M. is en geen 2.9 cent, en ook op deze basis moet men de tarieven van de andere door mij be doelde Autodiensten bezien, en dan komt men tot de conclusie dat onze dienst inderdaad 30 a 35 pCt. te duur is. Dat u, heeren Busondernemers het publiek 16 maal gelegenheid geeft om te reizen, beteekent voor u 2 maal zooveel voordeel dan dat u deze gelegen heid 8 maal gaf; een eigenaardige meening van u om hierdoor duurder te mogen zijn, vnd iki. U schrijft zeker te weten dat op andere plaatsen geen 16 maal gelegenheid tot reizen bestaat, toch kan ik u hier in den nabijen omtrek wel plaatsen noemen, waar men 25 maal en meer zelfs, gelegen heid heeft! Ten slotte het laatste en belangrijkste punt, waarin u mijn zinsnede „De tarieven omlaag of geef ons anders concurrentie" wraakt, door er op te wijzen, dat ik hieruit duidelijk blijk gaf, heel slecht met den toestand in het busbedrijf op de hoogte te zijn, daar het tegenwoordige concessiestelsel juist uit de vele concurrentie is voortgekomen. Juist, heeren, hier hebben we het kardinale punt. Het concessie-stelsel is niet voortgekomen uit de VELE concurrentie, doch uit de unfaire-concurrentie en houdt geenszins de bedoeling in, dat een goede gezonde concurrentie achterwege dient te blijven, daar, waar de prijzen veel te hoog worden opgedre ven, en daar waar de concessie-bescherming mis bruikt wordt. Hierover een volgende keer wegens tijdgebrek. En daarom nogmaals ook in uw belang dus in aller belang: Tarieven omlaag of concurrentie. U mijnheer de redacteur nogmaals mijn welge- meenden dank. Hoogachtende, C. TEN BRUGGENCATE. Mijnheer de Redacteur, Gaarne had ik nog eens eenige plaatsruimte in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Tot het jaar 1672 hadden tuinders en boeren uit St. Pancras, Broek op Langendijk, Zuid- en Noord scharwoude naar Alkmaar kunnen varen, daarnaar genoemd „de Stadsvaarder". Ze gingen langs de Veert" van St. Pancras en kwamen uit bij het water poortje van de Schermerpoort en brachten ze hun producten, ,,'t zij tuinbouw of boter en kaas, alles naar behoefte der stad, naar de markt. Maar in het bovengenoemde jaar hadden de Sta ten van Holland besloten om een jaagverbinding te maken tusschen Hoorn en Alkmaar en de stad .Alkmaar was gehouden een jaagweg aan te leggen, de thans nog bestaande „Hoornsche weg". Lange jaren voordien hadden de stadsvaarders, zooals ik schreef, geen hinder ondervonden en waren dan ook danig in hun wiek geschoten, dat men ook de „Veert" afsloot. Wat nu te doen? Men laadde even goed de vaartuigen (boeiers) maar ieder nam een graaf of een schop mee en bij den dijk gekomen, gingen ze deze, welke een belememering vormde voor de uitoefening van hun bedrijf, netjes weg graven. Alzoo kwamen ze op dezelfde manier Alk maar weer binnen, maar terug gekomen, was de „Veert" wederom versperd en weer ging de zaak open. De Overheid van Alkmaar werd er meein kennis gesteld en nam ook haar maatregelen, want zoo kon het niet blijven. Ook de stadsvaarders van boven genoemde dorpen zaten niet stil en zij spraken af om met zooveel mogelijk volk naar den dijk te gaan, wat ook gebeurde. Alle man ging heen en er bij gekomen, begonnen ze weer lustig te graven. Maar na een poosje begon het anders te loopen, dan de eerste keer. De stadsoverheid had meteen, dat de graverij begon, een vendel piekenierfs er op af gestuurd en na een kleine schermutseling, moesten de aftocht wel blazen. Omdat zij daar nu allemaal (alleman) waren, noemden zij de Halvemaansbrug de „Allemansbrug". Onderzoek het zelf lezer, zoodra "w iemand spreekt, die In deze contreien geboren en getogen Is en U vraagt hoe deze brug heet, dan zal hij antwoorden: „dut is de Allemansbreg". In hetzelfde jaar liet Alkmaar de „Zeswielen" maken, waarlangs toen het vervoer ging. Dit is langen tijd zoo gebleven omdat de rij gelegenheid niet best was, dit is pas verbeterd in 1877, toen is de Heerenweg bestraat. M. de Red. ik wilde er enkel maar mee aantoonen hoe de saamhoorigheid was in die dagen van onze voorouders. Ze werden belemmerd in hun afzet men kwam aan hun brood enze spanden samen om de oorzaak weg te nemen. Daar deed ieder aan mee, totdat ze overmand werden, maar toch moest de stad helpen aan de overhaal. Maar „nou wij", zullen wij nu ook zooals onze voorouders zoo saamhoorig wezen? Deze gedachte kwam bij me op, toen ik het verslag las van de vergadering van „De West" te Koedijk. Daar zijn groote plannen uitgestippeld, waar iedere tuinder aan mee behoort te doen, het gaat om des broods wille. Daarom voorstanders, behoort alleman mee te werken, indien er een tuinbouwvergadering te Uwer plaatse wordt belegd. Blijf niet thuis en denk niet: ze redden het wel, néén, werk mee, geeft uw stem en toon uw belangstelling. Het geldt uw belang uw bedrijf, uw gezin, uw toekomst, ook die uwer kinderen. Daarom tegenstanders (als ze er afjn) kijk naar uw voorouders, naar hun strijd, kijk n^r uw zwakkere broeders, die uw stem behoeven en bedenk: Gij zijt uws broeders hoeder. Al mogen er nog tegenstanders zijn van het plan van Koedijk, dan kunnen deze zich gerust stellen, er zit geen „Politiek" in, de geheele actie is een bittere, ijzeren noodzakelijkheid. Wij moeten nu eenmaal een wachttijd doormaken, want zoo blij ven kan het niet, en daar moet de regeering steun aan verleenen. Doet zij dit niet, dan zal de finan- cieele strop niet alleen voor ons tuinders, maat voor de geheele samenleving véél erger worden, de terugslag zal een ieder treffen. Nu wordt er van zekere zijde wel gezegd, moeten wij de andere helft laten betalen, want het moet toch weer worden op gebracht. Zeker, de anderen zullen moeten betalen, maar het is niet de helft die steun behoeft. Al zou de geheele land- en tuinbouwbevolking daarvoor in aanmerking komen, dan is dit nog slechts 9 pCt. der bevolking. Geeft de regeering niets, dan zal, indien deze 9 pCt. noodlijdend zijn, in de tijd van één jaar door de nevenbedrijven, die aan de land en tuinbouwproducten een bewerking geven, 23 pCt. noodlijdend zijn. Dit is zoo maar niet weg te cijfe ren. Doordat de regeering ons steunt, al zal dit ook met groote kosten gepaard gaan, zal alles, ook de geldcirculatie, beter blijven. Ook zullen wij ons, als de toestand verbetert, direct weer ingeschokt op de wereldmarkt vertoonen. Als men zelf niet weet hoe men doen moet. kijkt men gaarne eens naar z'n buren. Zoo zou ik willen wijzen op Denemarken, waar besloten is 30 mil- lioen te geven voor de noodlijdenden. Denemarken is een land tweemaal zoo groot als het onze, met de helft minder bevolking. Het is een landbouwland en één van de zwaarste concurrenten. Deze weg moeten wij op, maarsamen, allen voor één en één voor allen. U, Mijnheer de Redacteur, mijn hartelijken dank voor de plaatsing, met verschuldigde hoogachting, Jb. DE VRIES Jz. Sint Pancras, Sept. 1931.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1