Voor onze Lezeressen WAT ETEN WE D®ZiE WEEK? Zondag. Turksehe salade. Gestoofde kalfscarbonade, "snij- boonen. Aardappelen. Schuimtaart. Maandag. Gehakt, stoofsla. Aardappelen. Wentelteefjes. Dinsdag. [Tomatensoep. Versche worst. Bloemkool, aard appelen. 1 Woensdag. Runderlapjes. Andijvie, aardappelen. Rijst met appelmoes. Donderdag. Aardappel-ham croquetjes. Spinazie met spiegel ei. Aardappelpuree- Vrijdag. Gebakken makreel. A la Meunière- Sla met ge bakken aardappelen. Hangop met beschuit en suiker. Russische eieren. Princesseboonen, aardappelen, gebruinde boter. Hangop met beschuit en suiker. Zaterdag. Beklap. Appelmoes, aardappelen. Broodschotel met rozijnen. Zondag nemen we een frisch slaatje vooraf, waarbij wij desverlaugd wat geroosterd brood en boter presenteeren. We hebben noodig: 1 kom kommer, 4 tomaten, 1 ramenas, 2 groote uien, peper, zout, olie eu azijn, gehakte peterselie voor garneering, schijfjes tomaat en hardgekookt ei. De komkommer wordt geschild en geschaafd, evenals de tomaat, die we met een zeer scherp mes in dunne plakjes snijden; de ramenas wordt geschild en met een rasp in reepjes verdeeld en de uien worden zeer fijn gehakt, waarna we alles met elkander vermengen en een uurtje vóórdat we het zullen opdienen met olie, azijn, peper en zout vermengd, wegzetten, daarna overbrengen op ee nplatte schaal en het kussenvormig sdnik- ken, bestrooien met gehakte peterselie, garneeren met schijfjes tomaten en plakjes hardgekookt ei. Het raspen van de ramenas kunnen wij ge makkelijk op een z.g. zeeprasp, die we voor'het raspen van groenten en fruit kunnen houden en de voor slechts 25 cent te verkrijgen is; onlangs zag ik in een huishoudelijken winkel een aardig instrumentje, waarop een gepeld, hardgekookt ei wordt gelegd en op handige wijze in ongeveer zeer nette plakjes wordt verdeeld. Bieschikt men hier niet over, dan neemt men een scherp ines met wat slaolie bestreken en kan men het eï ook in nette plakjes snijden. Voor de verandering zullen we Zondag eens geen gebakken, doch gestoofde kalfscarbonade •nemen, waarvoor we per persoon een carbonade van b.v. li/2 ons rekenen. Laten we eens aan nemen voor 4 personen. 4 car bonaden, 80 gram boter, 2 d.L. water, waari'n 1 bouillonblokje is opgelost, 10 gram Bloem, zout, peper en sap van een halve citroen. De carbon aden worden gewasschen en droog gewreven, daarna gezouten en gepeperd. De botetr smelten wij in de vleeschpan en laten ze warm worden, daarin de carbonade aan beide zijden bruin bakken en boruillon, bloem en citroensap toevoegen, waarna we alles een half uurtje op een'laag pitje laten stoven. Zaterdag zullen we de schuimtaart voor Zon dag al dienen te maken, het is een heel gemak kelijk te bereiden en ook een goedkoope taart, die ook voor feestelijke gelegenheden dienst kan deen. f 3 eieren, 50 gram poedersuiker, 75 gr. aman delen, 25 gram geconfijte citroenschil. We kloppen de eieren met de poedersuiker totdat zij schuimig en luchtig zijn en voegen hierb ijde gemalen of zeer fijn gehakte aman delen, die we eerst van het bruine velletje heb ben ontdaan, door ze eenige minuten in kokend w'ater te laten broeien en tenslotte de zeer fijn gehakte citroenschil en stijfgeklopt eiwit, dat we luchtig om en om door de andere ingrediënten scheppen. Een taartvorm wordt ingevet en met bloem bestrooid en het beslag er in gedaan, dat daarna ongeveer 30 minuten in een matig war men over geplaatst wordt. Heel precies is een, baktijd nooit aan te geven, daar dit van de hitte van de noven afhangt en ook of men een fornuis oven dan wel die van ee ngas of electrisch fornuis gebruikt voor het bakken. In ieder geval is het voorwarmen van den oven noodig bij het bakken, alsmede een gelijkmatige hitte, d.w-z. dat niet de eene zijde van den oven meer verwarmt dan de andere. Onder het stijfkloppen van eiwit voor taarten en gebak versta ik, dat het eiwit zóó stijf is, dat het in de kom, waarin men het klopt, blijft hangen, wanneer men die omkeert. Velen uwer zullen onder haar keukengereed schappen waarschijnlijk al wel een amandelmo lentje hebben, maar daar de aanschaffing ervan niet zoo kostbaar is, ik meen 75 cent, is het wel practiseh dit aan de keukenuitrusting toe te voegen. "Donderdag hebben wij inplaats van versche aardappelpuree, waarvoor we de aardappelen nog warm zijnde met den etensstamper zeer fijn stam pen, zoodat er geen klontjes of harde stukken in achterblijven en nemen, alvorens de puree op de gebruikelijke wijze vender door toevoeging van boter, melk en noot af te maken een ge deelte, b.v. dein inhoud van drie groote koppen eraf en mengen dit met 1 eierdooier, melk' en 30 gram boter tot een gelijke massa, 'die volstrekt niet te slap mag zijn, daar de koekjes dan onder het bakken vaneen zouden gaan. Anderhalf ons ham wordt aan kleine stukjes gehakt eu met 1 eierdooier op het vuur ver mengd, waarna puree en ham geheel en al moe ten afkoelen. Nu nemen we van de puree een eet lepel af en vormen daar een rond koekje van in het midden wat ingedrukt en beleggen dit met de ham, waarna we er weer een laagje puree op leggen en dit aan de kanten aandrukken, we ver werken op deze wijze alle puree en ham en paneeren de koekjes met eiwit en paneermeel en bakken ze in de koekepan aan beide zijden lichtbruin. Tenslotte nog gebakken makreel a la mounières, waarvoor we de versche makreelen èschoonmaken, wasschen en ontdoen van kop en vinnen, ze verder opensplijten, de graat er uit nemen en in tweeën deelen. We maken een meng sel van hloem, peper en zout en halen de gehal veerde visschen er door. De boter wordt ia een koekepan warm ge maakt en hierin wordt de makreel gedurende pl.m. IC minuten gebakken, waarna we ze op een verwarmde schotel leggen met op elk stuk vise heen half sdnijfje citroen leggen en hier en daar een hakje peterselie. Makreel is zeer vet en het uit de viseh gekomen vodnt zal zich bij het bakken met de boter vermengen, waar om het smakelijker is de boter alvorens zij over de viseh wordt gegoten met citroensap te ver mengen. Tot zoover onze recepten de menu's betref fende, doch alvorens te eindigen wil ik nog even een smakelijk eenvoudig lunchschoteltje van to maten geven. We zijn in den goedkoopen toma- tentijd, dus zullen op allerlei manieren zooveel mogelijk van deze bij uitstek gezonde vruchten genieten. Eten ui wordt in zeer dunne schijven gesneden en met een flink stuk boter in de koeke pan lichtbruin gebakken, gewasschen en gehal veerde tomaten worden met den platten kant op de uien gelegd en eerst aan de eene zijde, daar na aan de andere zijde gaar gesmoord gedurende ongeveer 10 minuten, waarna we ze voorzichtig op een verwarmde schotel (even met kokend water overgieten) worden overgebracht. Volgende week zal ik aan de verzoeken tot mij gericht om recepten voor rolmops en gema rineerde haring gevolg geven. veel grooter dan die van het waterijs, daar dit? laatste een vriespunt heeft van slechts eenige graden onder nul, terwijl droge ijsblokken een temperatuur hebben van 80 gr. Het gebruik van 'droog ijs heeft in Amerika een zeer groote vlucht genomen, daar het bij de verzending en het bewaren steeds van aan bederf onderhevige voedingsmiddelen wordt ge bruikt. In de eerste plaats worden groote hoeveel heden room-ijs in speciaal geisoleerde kasten verpakt, over groote afstanden vervoerd, verder viseh, gevogelte, boter, kaas eieren enz. 'Om een voorbeeld te noemen verzendt men vanuit New York roomijs naar Cuba, *n na een reis van 5 dagen komt dit consumptie-ijs in absoluut fris se hen toestand aan. Voor huishoudelijk gebruik worden tegenwoor dig ook droog-ijs koelkasten gefabriceerd, die gevuld met een blok ijs van 10 kilo een koeling waarboven gedurende 8 a 10 dagen. De in de koelkast ontstane koude kan men reguleeren, bo vendien kan men door middel van uitneembare vrescellen zooveel ijsblokjes van leidingwater ma- kenn als men wenscht. Het voordeel van een dergelijke koelkast voor hushoudelijk gebruik ligt voor de 'nand, veel lan gere houdbaarheid, veel langere koelwerking en geen watergemors, daarentegen vervalt nog de moeilijkheid om de kast dagelijks van versch ijs te voorzien. In den beginne was men de meening toegedaan, dat het om economische redenen niet mogelijk zou zijn het droge ijs in de plaats van het waterijs te stellen, daar het eerste vijf maal zoo dun is; als het laatste. De practijk heeft ednter bewezen, dat men in de meeste gevallen zuiniger in het gebruik is. 4 Het droge ijs wordt in normale blokken van 10 Kg. in den handel gebracht, deze blokken zien er uit als verblindend witte, samengepers- te sneeuw en kunnen door middel van zagen of stukslaan naar believen verkleind worden. Dank zij de droogte van dit ijs kan het in lichte kartonnen doosjes verpakt en in elke ge- wenschte hoeveelheid thuisbezorgd worden; ook kan het evenals dit in Amerika en Zwitserland sedert jaren het geval is, per postpakket worden verzonden. j Voor het leveren van gerechten die aan bederf onderhevig zijn, is het droge ijs het beste hulp middel. De gerechten worden naar gelang van de grootte in kartonnen doozen gedaan met bijvoe ging van een stuk droog ijs ter grootte van een vuist; dit is genoeg om deze buitengewoon ge voelige waren gedurende zeer langen 'tijd, ook: in het warmste jaargetijde, vólkomen versch te bewaren. NUTTIGE WENKEN. Sterke boter. Sterke boter krijgt haar goede smaak weer terug, indien men ze eerst m^t versche melk en daarna met water kneedt, desnoods met wat zout. Het boterzuur lost zich in de versche melk op. Vaak wordt om het sterk worden te voorkp- meri een peen midden in de pot boter gestoken'. Meubelpolitoer. Meubelpolitoer kan men zelf maken door b.v- 5 deelön lijnolie en 5 gelijke deelen wijngeest in een fleschje te doen en dit flink te schudden, zoodat. het zich vermengt. Men doet eenige drup pels op een wollen lap en wrijft hiermede het meubelstuk in en wrijft het daarna uit met een wollen doek, totdat het mooi glimmend is. Vlekken op ongeverfd hout. Kaarsvetvlakken verwijdert men, door het kaarsvet eerst voorzichtig met een mes te ver wijderen en daarna de plek met een grauw pa pier te bedekken en erover te strijken met een warm strijkijzer; het papier steeds vernieuwen totdat er geen vet meer op komt. .Vetvlekken die met een zeepsopje niet ver dwijnen, bedekt men met een papje van pijpaarde en water. Men laat dit eenige uren op de vlek zitten en neemt het poeder dan weg. Zoo noodig deze bewerking herhalen. Wormpjes in frambozen. Hei idee, dat in vele van deze heerlijke vruch ten zoo vaak wormpjes voorkomen, weerhoudt vele menschen hiervan te eten, Spreidt men de frambozen nu uit op een platte schotel en be strooit men de vruchten met fijne suiker, dan zullen de diertjes zich aan deze nog zoutere snoeperij te goed doen en uit de frambozen ko men. zoodat men ze gemakkelijk kan verwijderen. DROOG IJSi. Droog ijs is een vaste vorm van koolzuur en wordt sedert, jaren in Amerika zoowel voor het trarsporteeren als het bewaren van levensmidde len gebruikt; het heeft zich als eeu voortreffelijk middel om artikelen goed te houden doen kennen. Die laatste jaren heeft het gebruik ervan in Europa navolging gevonden, daar men tot de erkenning is gekomen, dat het vele voordeelen boven het gewone waterijs biedt, zoodat er dan ook verschillende fabrieken zijn opgericht, die dit droge ijs fabriceeren. Het groote voordeel van dit köelmiddel is, dat het niet smelt, doch verdampt; heel lang zaam; het laat geen enkel spoor van vocht ach ter het gaat eenvoudig in lucht op en verdwijnt tenslotte gehèel en al. Hierdoor is het uitgesloten, dat de af te koe len waren door vocht of schimmelaanslag be derven. Daarb ijkomt nog, dat het gasvormige koolzuur, dat zich door het verdampen vormt, een conserveerende werking op de voedingsmid delen heeft, waardoor het bederf voorkomt en bacteriën doodt. Verder is de koelwerking van het droge ijs EENIGE WETEN SW, A ARB IGII EDEN OVER SUIKER, Kan iemand zich tegenwoordig nog wel in denken, dat men in vroeger eeuwen geen suiker j had? Zeer zeker ligt zulk een suikerloos tijd- perk wel in het greijeze verleden en moét de zoete sap van vele plantensoorten reeds vroeger j de aandacht op zich gevestigd hebben. Zelfs nu nog zuigen kinderen wanneer zij buiten in i de velden spelen gaarne aan de stengels der roode klaver, waardoor zij dan een zoeten smaak krij- I gen. Voor het dagelijksch gebruik won men daar, waar het klimaat geen overvloedige plantaar- dge suiker „leveranciers" liet groeien, de honing, die het nijvere bijenvolkje uit de 'zeer geringe I voorraden der bloeiende planten verzamelde. I Naast deze meest waardevolle en kostelijk ste aller zoetigheden waren er ten eerste de va- j rieteiten van het suikerriet dat de grondstof ver schafte om in de behoeften van suiker voor de in hei Arabisch „sackfnar" en in de Eiuropeesche landen noemt men het suiker, sucre, Züeker, j sugar, Zuccher, enz. Do in vroeger eeuwen levende geneesheerén Theophrast en Dioskorides gebruikten het als I een uit verre landen gekomen product, dat zij in hunne medicijnen verwerkten. De Joden en Babyloniers kenden de rietsuiker niet, ever yZ.uid-Perzië en Arabië verplaatste de j aanplanting van het riet zich naar Eigypte, S,i- i cilië en Zuid-Spanje, voor zoover echter het kli- 1 maat guns'tig was voor de planten. In de negende eeuw na Christus raffineerden de Arabieren de suiker reeds uit het in Susiana groeiende riet en aan het einde der tiende eeuw kwam "het uit Alexandrië naar Venetië en daar na ten tijde der Kruistochten naar de midden I Europeesche landen. Dte Amerikanen schijnen oorspronkelijk (vol- gens de overleveringen) uit maïs suiker te heb- ben bereid en in 1490 bracht Columbus het riet j van de Kanarische eilanden naar Domingo en van toen af is men het product in de nieuwe wereld op uitgestrekte velden in groote hoeveel- heden gaan verbouwen evenals in de tropische landen. i Sedert de 16e eeuw heeft men bijna overal in i Europa raffineerderijen gekregen, om het inge voerde ruwe product te verwerken, maar toen maals was de suiker zó óduur, dat het alleen1 voor de welgestelden te bekomen was; de onbe- miidldelden moesten het nevenproduct de siroop of bijenhoning gebruiken, j In de latere middeleeuwen kostte in Krems aan den Donau, een plaats, die een zeer. druk be zochte markt had een pond rietsuiker evenveel als drie groote bakken koren. Het verwerken van het suikerriet biedt weinig bezwaar, het eischt slednts zekere voorzorgs maatregelen, terwijl in de hooge temperatuur der tropen het sap spoedig bederft. In het najaar vangt de suikercampagne van de fabrieken aan en dan wordt gedurende en kele maajiden dag en nacht gewerkt. Zteer inte ressant was de film die wij eenige jaren geledein mochten zien en die werd afgedraaid door de suikerfabriek Dinteloord. ménschelijke voeding te voorzien, n.l. de riet suiker. Oorspronkelijk was het suikerriet een voedingsplant, zooals trouwens nu nog in vele streken in Azië, op de Philippijnen en de Zuid- zee-eilanden. iSedert overouden tijd verbouwt men het in Indië en China. In het S,anskrit spreekt men van „Sarkura" Men zag de bieten of peen in karren aanvoe ren, deze werden dan in goten, die buiten de fabriek waren, gewasschen in warm afvalwa ter, in een waschmolen nagespoeld en gewogen. Naar het suikergehalte wordt de prijs dan be paald. De geheele bewerking te beschrijven zou ons te ver voeren. A Heen willen wij dit nog zeggenna 'de noodi- ge verdampingen wordt de suiJcer uitgekristal liseerd en in liggend^ ketels gevoerd, waardoor men grootere kristallen krijgt, die donker van kleur zijn en later in de centrifuge ontdaan wor den van de aanhangende siroop. Uit deze siroop bereidt men weer enkele suikersoorten, le en 2e naproduct en tenslotte blijft de melasse over, dat als veevoeder wordt gebruikt. De ruwe suiker smaakt niet aangenaam en moet op de raffinaderij tot zuivere suiker wor den verwerkt. Het raffineeren geschiedt tegenwoordig nog voor een groot deel in Europa. Yan meer plaatselijke beteekenis is het ge winnen van suiker uit de suikerahorn in vele streken van Noord-Amerika en uit de suikerpal men in Oost-Indië, terwijl de suiker moeras- gierst. in den regel voor stroop wordt verwerkt In het midden der 18e eeuw kwam men door he tnemen van proeven tot de ontdekking, dat de beetwortel een vrij groot suikergehalte had en in Neder-Silezië ontstond omstreeks 1800 de eerste beetwortelsuikerfabriek. Door het verbouwen van beetwortels op uit gestrekte velden en b ijeen gematigd klimaat, was men in staat het voortreffelijke suikerriet product geheel en al te vervangen. Toen in 1809 Naporleon door het Continentale stelsel het in- en uitvoerverbod uitvaardigde, werd de beetwortelproductie veel grooter, om dat men door den nood gedwongen was op eigen krachten te drijven en van dat oogenblik af kon het vasteland meer en meer in eigen behoef ten voorzien. Oostenrijk Hongarije heeft een machtige suiker productie en grooten uitvoer gehad, totdat na de ontbinding van het grote bedrijfslichaam het klein geworden Oostenrijk in den aanvang buitenland- sche suiker moest betrekken, teneinde in de behoef ten van het volk te knnen voorzien, tot zich weereen eigen industrie had gevormd. Sedert dien is de beet wortelbouw steeds meer toegenomen en speelt thans een gewichtige rol. In vergelijking met de verhoudingen van 1919 is de oppervlakte van het bebouwde beetwortelland vervijfvoudigd en de gezamenlijke opbrengst daar van tienmaal zooveel, waardoor het mogelijk is, dat de inlandsche productie van 6 tot 60 procent is gestegen. In datzelfde tijdsverloop nam het verbruik van suiker In Oostenrijk van 21 kilogram tot 27 kilo gram per hoofd en per jaar toe, wat een stijging van 30 procent beteekent. Reeds lang is men ervan teruggekomen in suiker alleen een genotmiddel te zien. De waarde ervan als voedingsmiddel is heden ten dage volkomen erkend aangezien, het een groot percentage van de, voor den opbouw van ons lichaam noodige koolhydraten bevat. In den oorlogstijd stond het ruwsap zeer hoog aan geschreven, daar ht nog eiwitstoffen bevatte, die bij het raffineeren afgescheiden worden, alhoewel hier door de smaak niet fijner wordt. Men troostte zich echter met de wetenschap, iets voedends tot zich genomen te hebben, wat in die jaren lang niet altijd het geval was. Een groote rol speelt de suiker bij de accijnzen en invoerrechten en handelsverdragen, vooral op de we reldmarkt. Gelukkig is de suiker de laatste jaren een eind in prijs gedaald en zou de suiker zonder accijns zeker tegen 13 a 14 cent per pond verkocht kunnen worden in den kleinhandel. De accijnzen die voor de suiker opgebracht worden zijn ieder jaar een sevenue in de schatkist van ongeveer vijftig millioen gulden. (Nadruk verboden.) Nagemaakte slagroom. Een lezeres zend ons het volgende in, waarmede zij meent ook andere huisvrouwen van dienst te kunnen zijn. Zij schrijft dat zij op een dag onverwachts gasten ten eten kreeg en niets in huis had, waar zij pud ding of iets anders van kon maken. In den kelder had zij wel verschillende soorten geweckte vruch ten, maar geen eieren enz., zoodat zij besloot een schaal met diverse vruchten op te dienen. Toen zij aan tafel zaten en het dessert binnenkwam kon zij haar oogen niet gelooven, op de vruchten lag een heerlijke laag slagroom. Zij begreep er niets van en toen zij er haar meisje later naar vroeg, zei deze wel mevrouw het was nagemaakte slagroom. Ik heb eenvoudig een stuk boter genomen en heb dit met wat suiker geheel en al schuimig geslagen, daarna druppelsgewijze melk bijgevoegd, terwijl ik steeds ben blijven kloppen. Men kan de namaak slagroom inderdaad niet van echte onderscheiden adaar wij zelf de proef op de som genomen hebben. Het was in één woord verruk kelijk. Wij danken onze vriendelijke lezeres dus voor haar wenk die zeker wel door andere dames zal worden nagevolgd. Zomersproeten. Na de lange dagen die wij buiten hebben doorge bracht, al waren de recht zonnige dan ook te tellen, hebben wij toch vaak niet kunnen voorkomen dat ons gelaat hier en daar sproeten vertoont. Wij kunnen deze met wat geduld echter wel weer doen verdlwijnen, indien wij het gelaat bevochtigen met een watje gedrenkt in karnemelk of in ci troensap, verdund met water, waarin eenige drup pels benzoe tinctuur (bij den apotheker te verkrij gen) zijn opgelost. Eiwit tot behoud van een goede teint. Men bestrijke het gelaat met een fijn penseel ge drenkt ineiwit, lata dit opdrogen en wascht het anderhalf uur later met lauw water af. Het is een heel onschuldig, weinig kostbaar toiletmid del, waardoor de huid mooi en zacht wordt.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6