Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier De vierde men No. 110 thwoon raraiGomiDifML so. n. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1931 40e Jaargang nieuwe mm DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. Uitgave: Firma J. H. KEIZER. Redacteur I. H. KEIZER. Bureel Roordscharwoude. ADVERTENTIEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Rubriek van den Arbeid Dip regeling der arbeidsvoorwaarden. Zooals bij een zoo algemeen en zoo diep ingrij pende depressie van het bedrijfsleven wel was te verwachten, geeft de regeling der arbeidsvoor waarden Ln tal van bedrijfstakken tegenwoordig groote moeilijkheden, met het gevolg, dat ver schillende collectieve,, contracten, waarin de ar beidsvoorwaarden na overleg tusschen de werk gevers- en arbeidsorganisaties, zijn vastgelegd, niet vernieuwd kunnen worden. Het meest sprekende geval van den laatsten tijd vormen wél de gebeurtenissen in de metaal industrie. Nadat groote moeilijkheden waren overwonnen, is het vorige jaar in dit bedrijf een collectief contract tot stand gekomen, waartegen verschillende patroons nog wel bezwaren had den ,doch die men, met het oog op 'de bedrijf s- rust, per slot van rekening toch aanvaardde. In Juni van dit jaar was dit contract afgeloopen en de onderhandelingen over de verlenging er van zijn mislukt. De werkgevers wenschten name lijk, gezien de zeer moeilijke economische om standigheden, waarin de metaalindustrie momen teel verkeert, de contractueele uurloonen met 5 pet. te verlagen, terwijl zij zich het recht wil den voorbehouden, om, indien een onderneming dit noodig zou hebben, de werkelijke uurloonen die over het algemeen belangrijk hooger zijn dan de contractueele, met 10 pet. te verlagen. De arbeidersorganisaties, met uitzondering van de Christelijke organisatie, konden zich 'niermede niet vereenigen, zoodat de met zooveel moeite tot stand gebrachte collectieve arbeids-overeen- komst wederom verdween. Ook in de Koopvaardij bestaat sinds eenigen tijd de collectieve arbeids-overeenkomst, die tus schen de reeders en de organisaties der officieren en die der schepelingen was afgesloten, en vele jaren tot algem-eene tevredenheid heeft gewerkt, niet meer. Ook hier is het een loonkwestie, aan gezien ook in dit bedrijf de bestaande loonen door de buitengewoon moeilijke omstandigheden, 'waarin de Koopvaardij verkeert, niet gehand haafd konden blijven. In het havenbedrijf te Rotterdam hebben de werkgevers nog wel geen loonsverlaging voor gesteld, doch hebben zij zich toch losgemaakt van de collectieve arbeids-overeenkomst, door deze op te zgegen, teneinde bij eventueel nog slechteren galng van zaken in het bedrijf niet gebonden te zijn aan voorwaarden, die het onmogelijk maken het bedrijf langer voort te zetten. Naast deze gebeurtenissen staan nog andere, die zelfs reeds tot een conflict hebben geleid. Zoo kuunen wij wijzen op de staking in de car- tonindusti-ie in Groningen, terwijl onlangs bij een van de grootste ondernemingen in de tapijt industrie eveneens een staking uitbrak. Ook hier vormt het loonvraagstuk het moeilijke punt. Uit dit alles blijkt wel hoezeer de crisis in het bedrijfsleven ingrijpt, niet alleen dat voor tal van werklieden de wekelijksche werktijd is in gekort en zij daardoor minder inkomsten genieten, doch ook verder zal men nu eenmaal niet aan de economische wetten kunnen ontkomen en zul len de moeilijkheden, waaronder het bedrijfsle ven tegenwoordig gebukt gaat, ook direct op de? hoogte der loonen invloed moeten hebben. Plaatselijk Nieuws DE FLORALIA - TENTOON STELLIN G TE NOORDSCHARWOUDE. Evenals 't'vorig jaar is door de damesclub, die onder den naam van „W. O. L." haar werk verricht, een Floralia-tentoonstelling georganiseerd in de groote zaal van het gebouw „Concordia" te Noord- scharwoude. Het groote succes en de krachtdadige medewer king, die zij het vorig jaar mocht constateeren, hebben zeker niet weinig er toe bijgedragen om thans om thans opnieuw het vele voorbereidende werk te verrichten, dat aan de organisatie van een dergelijke tentoonstelling vooraf gaat. En ook nu is deze arbeid niet tevergeefsch gedaan, want het resultaat is schitterend het succes groot. Ontelbare plantjes rijen zich aaneen, tot een mooi, en oogbekorend geheel en geen wonder dat we schrijven ontelbare, want er zijn er dit jaar ongeveer 100 meer aan de kinderen uitgereikt dan 't vorig jaar. J.l. Maandag werden de plantjes door de kinde ren ingebracht in ontvangst genomen door een vriendelijke dameshand terwijl daarbij aan iedere kleine een reepje kwatta werd overhandigd. Een aardig idée. Veel, zeer veel moest en is er gedaan om te ver krijgen wat thans tot stand is gebracht, en we voe gen er aan toe; het is af. Wanneer we de zaal binnentreden, dan zien we links de plaats waar de plantjes van de kinderen en ouderen zijn opgesteld. In het midden van de zaal nog een afdeeling met door jongens en meisjes opgekweekte planten, vervolgens een keurige groep van vrije inzendingen, die het oog bekoren en den reuk streelen. Voor het tooneel op den grond een perkje ingericht door den heer Lichtenberg, die tevens alle plantjes voor de kinderen en ouderen leverde. Een groote vaas met kleine zonnebloemetjes trekt de aandacht, waartusschen de woorden prijken: Laat bloemen uw tolk zijn. Aan de linkerzijde zien-we de prijzen uitgestald, die voor de bekroningen moeten dienen, daarnaast FEUILLETON Een interview. Wils' eerste gang was nu naar het bureau van „de Mercuur" waar hij den chef der afdeeling „Bin nenland" aantrof in een stemming die niet veel goeds voorspelde. „Hoor eens, waarde heer" begon deze ,toen de re porter zich na een korten morgengroet naar zijn schrijftafel wilde begeven, „ik heb je nu al meer dan eens gevraagd mij even te vertellen waar je heengaat en wanneer je denkt terug te zijn. De lui hier" hij doelde blijkbaar op eenige andere verslaggevers, die onder Wils' onmiddellijke leiding stonden „d elui hier loopen met hun ziel onder den arm, doordat je verzuimt hun werk te geven en tenslotte laat je alles maar aan mij over." Het betrof hier het zich op vrijwel alle redactie- bureaux openbarende verschijnsel, van naijver tus schen de aan hun stoel gebonden redacteuren en de zich vrij bewegende verslaggevers, die, niet geheel ten onrechte, voor zich het recht opeischten, te kunnen gaan en komen wanneer zij dat verkiezen. Vermoedelijk zal het meeningsverschil over de vraag of een, zijn taak serieus opvattende reporter', wel altijd in staat is zijn chef regelmatig van zijn doen en laten op de hoogte te houden, welO nooit worden opgelost en Wils zou zich van het vrwijt van zijn collega, dat hij reeds tallooze malen had gehoord dan ook niet bijster veel hebben aangetrokken, wanneer deze het hierbij gelaten had. Doch toen Wils zweeg, meende de redacteur, die naar den naam van Manen luisterde, er nog een schepje bij te moeten opgooien: „Het is nu waarachtig al zoover gekomen, dat je ook de behandeling van de zaak Leuvensteyn aan ons overlaat. Zelf loop je misschien den de tective te spelen, maar het verzamelen van nieuws over deze affaire het eenige waar tenslotte iets aan hebben laat je kalm aan ons over" Met een vragend verwonderden blik draaide Wils zich in zijn stoel om. „Dat moet je me toch eens nader verklaren." „Wel je weet schijnbaar nog niet eens dat de politie in het bezit is gekomen van een schrijven van Hellinger, waardoor vrijwel zeker is komen vast te staan, dat hij de dader is. Snuffelgraag heeft het bericht zooeven van het hoofdbureau meegebracht." De jongste verslaggever, die algemeen bij dezen bijnaam, welke aan den hoofdpersoon van een muizenhistorie ln de kinderrubriek ontleend was, genoemd werd, gnuifde. Daar had hij waarachtig meneer Wils, die als de beste verslaggever van de stad gold, een primeur afgesnoept. De vreugde was echter van korten duur, want de eerste repor ter wendde zich nu rechtstreeks tot hem, toen hij antwoordde: „Snuf, jo, het spijt me werkelijk, dat ik je van die illusie moet berooven. Dat van Doorn op het schrijfbureau van Leuvensteyn een door Hellinger onderteekend briefje gevonden heeft, wist ik van- morge om negen uur al. En als je er prijs op stelt wil ik je den inhoud van dat briefje wel even voor lezen. Maar wat jullie niet weten, is, dat er van middag bericht uit Rotterdam zal komen, dat Hel linger ontkent, dat dat briefje van hem afkomstig is. Zie je Snufje," besloot hij met een bemoedigend knikje in de richting van het jongste lid der redac tie, „als je het werkelijk ver wil brengen op het glibberige pad der journalistiek, moet je altijd zor gen, dat je het nieuwtje al weet, voordat het ge beurd is." „Dat kan toch niet" zei Snuf, die nu werkelijk een beetje sip keek en met deze opmerking bewees, dat hij het inderdaad nite ver zou brengen. Van Manen tijdig inziende, dat zijn uitval on gemotiveerd was geweest, was al weer half verzoend. „Nou, enfin, ik hoor wel, dat je er toch wat meer van weet, dan ik dacht. Maar doe me voortaan een genoegen en vertel me waar je heengaat. Je zult me moeten toegeven, dat het voor mij ook geen pretje is, al jouw werk hier onvoorbereid te' moe ten overnemen." „Brave vriend en medewerker," zei Wils, terwijl hij opstond en zijn chef kalmeerend op den schouder klopte, „ik zal er aan denken hoor. Nu ga ik naar zuster Robert, particulier verpleegster en een der de prijzen voor de verloting. En boven dit alles zweefe het groote vrachtvlieg tuig, dat ons spreekt van vlugge verzending, maar tevens aantoont, dat het de brenger is van den Hollandschen roem op de buitenlandsche markten. Maar er is meer dat de aandacht trekt. Drie kweekers hebben hun afdeeling om te too- nen, wat zij het publiek kunnen en willen brengen. Beginnen we met de afdeeling van den heer Lig- tenberg. Hier ziet men een groote verscheidenheid van planten en bloemen, die zeer de aandacht trekken van de bezoekers. Zoon oemen wij de Phoenix Canariënsis palm. Varens en Kamerplanten. Bijzondere belangstelling genieten de Ficus Australis. wit blad met groene rand, Crotons in kleur, met rood, geel en groen ge vlekt blad, Oracaena met rood blad, Aralea elegan- tissima, een soort vingeplant met fijn bruin ge karteld blad, het Oranje appelboompje, Coleas in verschillend^ soorten en kleur, mosplanten, Moeder plant, hangplanten. Ook zagen we bloeiende balchicinnis of zooge naamde droogbloeier# met zachte lila kleuren, hyacinthenbollen om te trekken voor winterbloei. Daarnevens kunstmest voor alle kamerplanten, Pokon, zeer aan te bevelen voor alle kamerplanten, ook voor cactus en vetplanten. De heer Groen van de kweekerij „de Dahlia" te Sint Pancras heeft zijn oude plaats van het vorig jaar weer ingenomen en exposeert met zeer mooie dahlia's, waarvan wij noemen: Bloodstone, rood, Couronne d'Or, goudgeel; Couleur Cardinal, rood; Jane Cowl, barnsteen, zeer groot, Jerry Beauty, zalmrose; Luxor, zwart-rood; Maidenhood, wit; Nagels Ideal, blauw; Oranje Boven, oranje; Robert Treat, cerise; Royal Pink, rose; Solo Mio, geel; Seejmagfer, rose; zeer- laag; Andreas Hof er, rose; Correct, rood; Chemars masterpiece, lila blauw, groot; Frau Ida Mansveld, hard geel, Goldene Sonne, geel in oranje overgaand, Marie Muray, oranje; Uls- water, donker zalm; Prins Carnaval, rood met wit. Een collectie, waar men wel een keuze uit kan doen. Dan zien we nog een afdeeling van den heer P. Glas uit Broek op Langendijk, die met een keur- coitectie cactussen komt. Wat opstelling en groepeering betrof, niet dan lof. Het komt ons voordat dit bij deze planten een moeilijk werkje is. Ongeveer 500 verschillende soor ten Opuntia's en Cereusen, waaronder van meer dan een meter lengte, zagen we daar staan. Verschillende bolcactussen, met zeer lange door nen, of geheel behaard, een keur van verscheiden heid. De cactusliefhebbers konden hier genieten, en hoevelen er zijn die zich voor deze planten interes seeren, bleek wel door het drukke bezoek welke deze stand genoot. We zeggen dan ook zeker niet te veel, dat deze stand behoorde tot de mooiste en interessantste van de tentoonstelling. Heeft men alles bezien, dan eerst een kopje thee gedronken op 't toneel, dat als heetuin is ingericht, waar alles wordt geserveerd door nijvere dames handen, terwijl de gezelligheid wordt verhoogd door zeer afwisselende plaatmuziek. Gisteravond was de zaal meer dan vol met be zoekers, hetgeen zeker ook wel zijn oorzaak vond in het feit dat de gemengde Zangvereeniging „Cres cendo" van Noordscharwoude zou Concerteeren. voornaamste getuigen inde zaak Leuvensteyn. Maar wanneer ik terug ben weet ik niet Als het lang duurt moet Snuf me maar komen halen.' En haastig verliet hij het vertrek. Het perceel in de tweede Oosterparkstraat waar, blijkens door de politie verstrekte opgave, zuster Robert moest zetelen, was een van die bovenhui zen, zooals men die in de oudere buitenwijken van Amsterdam bij duizenden aantreft. Toen de chauffeur van de taxi welke Wils had gerequireerd om vlugger op de plaats van bestem ming te zijn, langzaam rijdende uitkeek naar het huisnummer, dat hem door zijn passagier was op gegeven, viel zijn oog van dezen laatste reeds op een groot emaille "naambord, waarop in forsche letters de woorden: E. Robert, gediplomeerd ver pleegster" waren aangebracht. Op de deur bleek bonevndien nog een kleiner naambordje te zijn bevstigd en daarop was met potlood geschreven: twee maal bellen. Wils deed zulks, maar hij moest de opdracht tot twee maal toe herhalen, alvorens een klikkend ge luid aan het slot van de deur bewees, dat er boven aan een touw getrokken werd. De reporter trad het vestibuletje binnen, waar een boodschappenmand je aan een touw, een inderwagen en twee fietsen, die als even zoovele zwaarden van Damocles boven de trap bengelden, hem alle uitzicht belemmerden. Hij deed een wanhopige poging om langs het mandje over den kinderwagen en tus schen de spaken der fietsen doör een blik naar bo ven te werpen, waar zich ongetwijfeld een levend wezen moest bevinden, maar als eenig. resultaat riep thans een min of meer krijschende vrouwen stem: „gooi maar in het mandje" welke invitatie vergezeld ging van eenig# nerveus schokkende be wegingen van dit vlechtwerk. Wils dacht er niet aan zichzelf in het mandje te deponeeren, maar hij schrok toch even toen het ding plotseling ratelend langs zijn hoofd suisde en met een geweldige vaart achter de fietsen ver dween. Het zou dwaasheid geweest zijn het oorverdooven- de lawaai dat het snel langs den staaldraad klim mende mandje veroorzaakte, te overstemmen, en de man in het portaaltje wachtte dan ook geduldig tot het in Amsterdamsch bovenhuizen schijnbaar I „Crescendo" zong, zooals wij dat van haar gewend i zijn, en steeds klonk een luidklinkend applaus op, wanneer een der zangnummers was beëindigd. De eerste dag mag voor de dames van „W. O. L." 1 een waar succes worden genoemd, en wij zouden, een ieder willen opwekken om vandag, de laatste dag, de tentoonstelling nog te bezoeken. De tentoonstelling is het tenvolle waard en men toont daarmede de dames van „W. O. L." waardee ring voor hetgeen zij in „Concordia" tot stand heb ben gebracht. Wij laten hier nog de uitslag van bekroningen vol gen: JURYLEDEN: L. MALLEKOTE, Noordscharwoude. K. van der LAAN, Alkmaar. H. LIGTENBERG. Oudkarspel. VOLWASSENEN. FUCHSIA. No. Aantal punten. 50 G. Schenk-Smit, Noordscharwoude, le prijs 90 53 A. Feller- de Hart Noordscharwoude le pr. 81 3 G. Swager-Hopman, Nrdscharw. 2e prijs 63 33 Juffr. Wiersma, Noordscharwoude, 2e prijs 59 51 C. Vennik Oudkarspel 3e prijs 58 COLLECTIES CACTREAE. 20 W. J. Ploeger Broek op Lanegndijk le prijs 86 29 Wed. W. Kaan, Noordscharwoude, 2e prijs 75 35 Piet Meereboer, Oudkarspel, 3e prijs 64 GERANIUMS. 50 G. Schenk-Smit, Noordscharwiude, le prijs 82 2 R. Borst-Hart Noordscharwoude, 2e prijs 71 24 C. Hemke-Butter Noordscharwoude 3e prijs 70 34 T. Bf>s-Wardenaar, Noordscharwoude, le pr. 81 56 A. Wagenaar-Kooi Noordscharwoude, 2e prijs 67 12 G. Zeeman-van der Oord Noordscharw. 3e pr. 66 COLEUS. 5 Né Ootjers Noordscharwoude, le prijs 79 29 M. Keeman-v d Abeele Noordscharw. le pr. 76 2 R. Borst-Hart Noordscharwoude 2e prijs 75 49 Molhuizen-Lammers, Zuidscharw. 2e prijs 67 53 N.N. 3e prijs 64 64 M. Visser, Noordscharwoude, le prijs 77 2 R. Borst-Hart, Noordscharwoude, le prijs 76 49 Molhuizen-Lammers, Zud.scharwoude 2e prijs 74 12 G. Zeeman-v. d. Oord Noordscharw. 2e prijs 69 60 A. Tauber-Ootjers, Oudkarspel 3e prijs 67 6 P. Deutekom-Berkhout Noordscharw. 3e pr. 66 BLADBEGONIA'S. 2 R. Borst-Hart Noordscharwoude le prijs 76 39 D. Oom-Bos Noordscharwoude, le prijs 75 35a D. Groot-Ootjers, Noordscharw. 2e prijs 74 35 D. Groot-Ootjers, Noordscharw. 2e prijs 71 44 Juffr. Frielink, Noordscharwoude, 3e pr. 66 onontbeerlijke transportmiddel het einddoel bereikt had en eenige onverstaanbare maar verre van min zaam klinkende woorden van de onzichtbare fee boven aan den tarp bewees, dat deze zich van de nutteloosheid van deze manoeuvre overtuigd had. Juist wilde hij den mond openen om hiervan een z.i. alleszins gewenschte verklaring te geven, toen het mandje met nog grooteren spoed dan waarmee het vertrokken was, terugkeerde en onmiddellijk daarop de vrouwenstem zich weer liet hooren: „Wie is daar nou?" Wils kreeg nu een kans welke hij gretig accep teerde. Met den rechter hand het mandje vasthou dende om een nieuwe poging tot iphalen te voor komen werkte hij zich met den linker langs den kinderwagen heen en brulde: „Is zuster Robert thuis?" „Zuster Robert, zegt u dat dan direct." Dat was het tweede ongemotiveerde verwijt dezen morgen, maar ook dit maal achtte de reporter zich niet geroepen tot ene weerlegging. Boven aan d etrap klonk nu eenig gestommel, dat zich langzaam verwijderde daarop volgde nauwelijks hoorbaar een stem, die iets scheen te roepen, maar eindelijk kwam dan toch de invitatie: „komt u maar boven." Wils voldeed aan het verzoek, kroop onder de fietsen door en bereikte tenslotte, na een ontelbaar aantal treden te hebben beklommen, amechtig een over loop, waar hij ontvangen werd door een bepaald boosaardig uitziende juffrouw, die hem van het hoofd tot de voeten opnam en hem daarna met een armgebaar een deur wees, waar hij zich blijkbaar moest vervoegen. Op hetzelfde moment echter werd deze deur geopend en verscheen het hoofd van de verpleegster, die hem, wat minder onvriendelijk dan de krijschende hospita, uitnoodigde binnen te komen. „U moet voortaan twee maal bellen" kwam de juf frouw nog venijnig toen hij haar den rug toekeerde „Het spijt me, dat ik u moet tegenspreken, maar ik heb tweemaal geebld" antwoordde Wils vriende lijk glimlachend. De juffrouw scheen hem echter geen antwoord meer waardig te keuren, haalde met een minachtend gebaar haar schouders op en verdween. (Zie vervolg vierde pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1