li H - DoÉFiag 17 Mr m\ Revue van de Week Buitenlandse!} Overzicht Rechtzaken 15 September. De plechtigheid der sluiting van de zitting 1930- 1931 van de Staten-Generaal, op Zaterdag droeg zoo mogelijk een nog stemmiger karakter dan ge woonlijk. Het regenweer zal er wel toe hebben bijge dragen om de animo voor het gaan aanschouwen op de Binnenhof-vlakte der komst en het vertrek van Z. Exc. mr. Ruys de Beerenbrouck in de gala- tatiekoets, door militair escorte begeleid, minimaal te doen zijn. Ook de opkomst der afgevaardigden voor de Vereenigde Vergadering in de Tweede Ka merzaal, was kleiner dan anders. Terwijl de sluitings rede zich behalve dan de onmisbare zinsneden bepaalde tot de mededeeling dat in het afgeloopen jaar, dank zij de medewerking der Staten-Generaal maatregelen zijn getroffen, strekkende tot het ver- leenen van steun aan bedrijven, welke door de eco nomische crisis in noodtoestand verkeerden, En voorts tot „onderscheidene andere wettelijke maaue gelen" enz. enz. Voila tout! Van 12 September te 3 ure tot 15 September te cc. half twee ure zullen wij het nu wederom zonder Staten-Generaal doen. Op dien Dinsdag van Herfstmaand 1931 zouden H.M. de Koningin, de Prins Gemaal en de Kroonprin sees zich in de Gouden Koets van Paleis naar Bin nenhof begeven voor de opening der zitting 1931- 1932. Op dien 15an September waren in den vrij laten middag beide kamers opgeroepen voor openbare ver gadering. De Senaat o,m, voor de redactie en het goedkeuren van het Adres van Antwoord op de Troonrede, dat weet men slechts een neutraal weerslag daarop is. Terwijl in de Tweede Kamer zit ting van 15 dezer minister de Geer de ontwerpen Rijksbud'get 1932 indient. En de kamer bovendien de nominatie van het presidium opmaakt. Waarbij natuurlijk mr. van Schaik wederom als nummer een dus: voorzitter voor de nieuwe aangebroken periode, aan de Kroon wordt opgedragen. Wat zal de minister van finantien voorstellen, ter dekking van de 50 millioen gulden tekort, welke in derdaad de nieuwe rijksbegrooting zal aanwijzen. Daarover gingen in de jongste dagen vele geruch ten. Verzekerd werd, dat 35 millioen zullen worden gevonden door verhooging van het tarief van In voerrechten, alsmede via benzinebelasting, De ver dere 15 millioen van het tekort moeten dan gedekt worden door bezuiniging. Gezegd wordt en dat wel van gezaghebbende zijde dat het budget tekort wel tot 60 —65 millioen zal stijgen. In dat geval zou aan vermindering van de rijkssalarissen met minstens 5 procent wel niet te ontkomen zijn. Er is niet veel toelichting noodig om te verduide lijken te doen begrijpen, dat de parlementaire zitting periode 1931-1932 een uitermate woelige zal worden. In de rijkscuisine is nu de bezigheid, de drukte al geheel ontwaakt. Een ontwerp is naderend strekkend tot aankoop van 1400 ha. woeste gronden in Drente gemeente Grolloo.) wijziging der staatsregeling voor Suriname en Cura- Ten behoeve van rijkswerkverschaffing. Wetsvoordrachten zijn aanhangig gemaakt tot Cao. Heel veel bijzonders bevatten ze niet. Ingediend is een ontwerp tot herziening van de L. O. wet 1920, waarbij in hoofdzaak de voorstellen der commissie Rutgers worden overgenomen. De thans geldende gedifferentieerde leerlingenschaal wil minister Terpstra vervangen door een uniforme 45- en 26schaal, respectievelijk voor gewoon en uit gebreid lager onderwijs. Als object van bezuiniging komt allereerst het aantal onderwijzers in aanmer king. De bedoeling is de wet op 1 Juli 1932 in wer king te doen treden. Voorts is bij de Tweede Kamer ingediend een ont werp brengende afweermiddelen tegen buitenlapd- sche dumping. Bijzonder invoerrecht of invoerbeper king. Onze koningin is te 's-Gravenhage teruggekeerd, en heeft voorloopig verblijf gekozen op het Huis ten Bosch. H.K.H. Prinses Juliana bezocht den Hen en 12en September de koloniale tentoonstelling te Vin- cennes, Vooral ter bezichtiging van het nieuwe Nederlandsche paviljoen begrijpt men. PERSONALIA: Opvolger van wijlen mgr. Nolens als lid der Tw. Kamer is verklaard de heer J. H. Maenen, te Heerlen lid van Ged. Staten van Limburg, die het mandaat heeft aangenomen. Gouverneur-Generaal mr. de Jonge is in de Oost aangekomen en aanvaardde zijn hooge waardigheid van Landvoogd. Tot chef van Weg en Werken der Spoorwegen (vacature Maas Geesteranus) is aangewezen ir. Ch. H. E. Driessen, chef bonevbouw. Den 18en Zal het dertig jaar ge leden zijn dat generaal Duymaer van«Twist voor de Eerste maal gekozen werd tot lid van de Tweede Kamer. Mgr. dr. H. A. Poels te Heerlen, vierde zijn 40-jarig katholiek priesterfeest. De Paus be noemde hem bij die gelegenheid tot Huisprelaat. De chef van het Centraal Station te Amsterdam,de heer T. A. Muller, heeft om gezondheidsredenen den dienst abij de Spoorwegen, gedurende 41 jaren door hem vervult, verlaten. De heer Jan Fabri- cius, onze populaire schrijver va ntooneelstpukken, vierde zijn zestigsten verjaardag onder veel blijken van waardeering en sympathie. Mevr. Alida de Jong is opvolger van den heer Gerhard als Tweede Kamerlid. Zij is de zevende afgevaardigde van Se mitische stam in ons Lagerhuis. UIT DE DOODENLIJST: C. D. Donnath, 74 jaar, Baarn, oud-secretaris der gemeente Alkmaar. Vincent Loosjes, 68 jaar, oud wethouder van Haarlem, die tal van functies in het openbare leven in de Spaarnestad met eere vervulde. Mr. A. Brants, oud-griffier der staten van Gel derland, 84 jaar, Arnhem.. UIT DE JONGSTE CRIMINALIA Een nog langere reeks dan gewoonlijk, va nin- braken. Te Tilburg werd voor een bedrag van 7000 gulden aan effecten gestolen. Een Amsterdamsche kantoorbediende is in arrest gesteld, verdacht van f 5000 te hebben geroofd. Voor de verdere cambrioleurs-nova verwijs ik naar de bladen. Bij Venlo heeft zich een stroopersdrama afgespeeld wild gevecht tusschen jachtopziener en stroo- per, waardoor laatstgenoemde het zwaar te verduren had. De Rotterdamsche huurdersstaking leidde tot zeer ernstige relletjes, waarbij de politie op de steenen werpende dames en heerenn moest schieten. Vrscbil lende personen werden gearresteerd. Tenslotte is de rust teruggekeerd. De zakkenrollers nemen zoawel in kwantiteit als in durf toe. Vooral in den Haag schijnt het gevaar van door pick-pockets beroofd te worden, met den dag toe te nemen. Er kruipen individuen rond. Het toeleggend op be laging met de goorste bedoelingen van kin deren. De ouders mogen voorzichtig zijn. De jongste ongevallenserie is geweldig. Het getal auto-ongelukken is werkelijk ontelbaar. Ik noem ervan: ongeluk op het Haagsche Be- zuidenhout, waarbij een 31-jarige motor-rijdster het leven liet. Bij Alblasserdam zijn twee kinderen onder een be- stelautoverongelukt. Bij een botsing tusschen auto en terin te Doetinchem zijn twee broeders zwaar gewond. Op den onbewaakten overweg bij Beverwijk zijn een 71-jarige man en zijn achtjarig kleinzoontje onder een trein vermorzeld. Bij Oldenzaal had een auto-ongeluk plaats, waarbij een persoon gedood eten ander zeer ernstig gewond werd. Er resten nog andere dan ellendige nova. Te Utrecht werd de 25ste Jaarbeurs geopend. Duizend deelnemers steunden haar.Zij kreeg het praedicaat Koninklijke. Geeft heden reden tot te vredenheid. Er werden tal van congressen gehouden. Het 18de der Oriëntalistische kwam bijeen Evenals het R. K. Middenstandscongres te Venlo. Het internationale voor kindergeneeskunde te den Haag. Er was de herdenking van de gevallenen bij de krijgsverrichtingen 1830—1832. Te Ginneken Til burg, Breda. Bergen op Zoom en Vlissingen' werd het gevierd. Te Breda werd een gedenkteeken ont huld. Te Venlo had het 9de Middenstandscongres plaats. In den Haag het internationaal Spiritualisten dito. Laat ik nog mogen noteeren, dat te Amsterdam de taxi-prijzen met 25 procent naar beneden gingen. Te Harderwijk werd in presentie van minister Dec kers het 700-jarig bestaan van de gemeente ge vierd. Het Lorentz-monument te Arnhem is door prinse Juliana onthuld. Terwijl minister van staat dr. de Visser treffend mooie feestrede hield. Onze nationale zwemster mej. Martha Snel heeft haar poging om via het kanaal al zwemmende En geland te bereiken voorloopig moeten opgeven. Het plan is tot vorming van een groenfront, zijnde vorming van een groote agrarische partij. Die za', opkomen voor al meer ontevreden wordende land bouwers in Patria. Er werden lustige, vroolijke Brabantsche industrie dagen gevierd. Er was een zeer griezelig spookhuis te Amsterdam. Wie vermag het oog te houden op de schrille contrasten in het gebeuren van dezen tijd. Wij schrijven half September. De winter heeft dus nog niet zijn intrede gedaan. Wel nimmer zal allerwegen met zooveel bezorgdheid een winter zijn tegemoet gezien als thans. Werkloos heid, finantieele crisisgespannen politieke verhou dingen in diverse landen. Wankelstaande ministers en mnisteries de aan het bewind zijn bij de gratie eener dictatuur. Verwachtingen dat binnen niet te langen tijd over de geheele wereld meer dan 30 millioen personen en dus veelal gezinnen zullen aangewezen zijn op den bijstand uit openbare kassen. Onder deze omstandigheden is het niet te verwon deren, dat het communisme en zijn antipode het nati onaal socialisme voortdurend grooter aanhang krij gen. Groote onverschilligheid een niets ontziende egwelddadigheid zijn er het gevolg van. Toenemen de criminaliteit, toespitsing der politieke verhoudin gen. Indien niet goedschiks dan kwaadschiks. Deze week concentreerde Oostenrijk aller aan dacht tot zich. Oostenrijk, of eigenlijk wat er van Oostenrijk over is. Het oude Weenen met een be trekkelijk klein binnenland, met een bevolking van even zes millioen. Het land met een de laatste ja ren permanent leege schatkist, dat juist zou gehol pen worden door de Franschebankiers, die met zach- ten dragn hadden doorgedreven dat Oostenrijk de Tolunie met Duitschland zou opgeven heeft in den nacht van Zondag een putsch poging doorgemaakt. Een putsch der Heimwehren, de reactionaire burger wachten, die voor het meerendeel op het platte land wonen, waar zij geleid worden door eenige rijke kasteelbezitters, onder aanvoering van dr. Pfriemer, die wilde laten zien dat hij wel degelijk rechts was. De poging is mislukt. Waarschijnlijk was de zaak niet voldoende voorbereid, doch ook als dit wel het geval was egweest, zou er op grooten tegenstand eregkend moeten zijn. De Sociaal democratein in Oostenrijk zijn zeer machtig. Bij het bekend worden van de omwentelings poging namen de sociaal democraten onmiddellijk krachtig stelling daertegen en zegden zij de regee ring hun volledige medewrking toe. Even later bleek de putsch reeds te zijn mislukt. Gelukkig voor Oos tenrijk in het bijzonder voor zijn crediet. dat het zoo dringend behoeft. Denzelfden nacht van de putsch is in Hongarije een aanslag gepleegd op den internationalen D-trein Groote weerzin heeft deze geeburtenis alom in het buitenland gewekt. Desperate individuen doen een poging tot moord op hun volkomen onbekenden. Waarom? Omdat zij niet tevreden zijn met de maatschappij. De daders van het feit schijnen een uitgebreid complot te hebben gesmeed. Uit het buitenland werd geïnformeerd of alles veilig was geweest op het spoorwegnet. Even later had het ongeluk plaats. Een kleine dertig personen kwamen om het lever De trein was toevallig matig beZet. Onder andere omstandigheden zou de omvang van de ramp waar schijnlijk niet te overzien zijn geweest, nog daarge laten dat een tweede aanslag niet door is geagan omdat de vernietigende projectielen tijdig konden worden verwijderd. De daders hebben mededeeling achtergelaten binnenkort hun misdrijf te zullen her halen. Het wordt winter. De koude neemt toe. De levensmiddelen worden duur der. De werkloosheid wordt grooter. Op de beurzen aagt niets om. Gebrek aan vertrouwen. De wereld industrieën rendeeren slecht, of werken met ontzag lijke verliezen. Waar gaat het heen? Strafzitting van Maandag 14 September. Toch nog in de greep der wet gevangen. De voormalige postambtenaar Jacobus van D., die in het jaar 1929 in de kwaliteit van hulpbesteller te Oude Niedorp zich had vergrepen aan de lieve centen van het rijk, en alstoen op 25 November was veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf m te2 proefjaren, had zich dezer da gen, terwijl zijn proeftijd nagenoeg was geëindigd bezondigd aan een der bijzondere voorwaarden, de geheel-onthouding, door zich aan misbruik van sterken drank over te geven. Hij was thans woonach tig in het groote Rotterdam, en misschien dacht hij taiet van Alphens kleine pruimendief. Hier is noch mijn vader, noch de tuinman die het ziet, maar de ambtenaar der reclasseering had hem echter wel degelijk in de gataen en het droevig gevolg van deze overtreding der voorschriften was niets meer of min der, dat de politierechter heden gelastte dê ten uitvoerlegging 'der voorwaardelijke straf. Wat wil zeggen dat hij onherroepelijk 6 maanden de bak in gaat. Een ernstige waarschuwing voor sommige reclas- santen, die meenen, dat het opleggen eener voor waardelijke straf hen vrijdom geeft om het oude ongebonden leventje maar weer lustig voort te kunnen zetten. Wie aan een ander zich spiegelt, spiegelt zich zacht Gelukkig dat hij wat op voor had gewerkt. In den nacht van 21 op 22 April jl. verschafte de visscher Jb. de Gr. te Egmond aan Zee, een be kend reclamemerk in een roes van drank en over-, moed, door het verbreken van een glasruit zich toe gang tot de bierbottelarij van den heer P. Th. Hop pema, caféhouder aldaar, en maakte als toen een ruime voorraad vloeibare keelverkwikking buit, be staande uit 29 fleschjes stout, 11 fleschjes pils, 11 fleschjes dortmunder, 2 fleschjes munchener, 3 fl. lager, 4 flesschen champagne pils en 2 fl. dito cider Hij had natuurlijk met zijn vrienden toen niet te klagen over gebrek aan lafenis, doch Jaap zal wel doen zich den smaak van dit kostbaar vocht goed te blijven herinneren, daar hij heden voor den tijd van 4 maanden werd verwezen naar een inrich ting, alwaar dergelijke verkwikkende dranken niet op het menu staan. De heer H. die heden als ge tuige niet aanwezig bleek te zijn zal vermoedelijk omtrent die afwezigheid wel in conversatie komen met den kantonrechter. Zijn inspectietocht was niet zonder resultaat. De 63-jarige Willem L. visschermannetje met een weinig imponeerend uiterlijk, verblijf houdende te Enkhuizen, had in opdracht om het vaartuig van den visscher Broer wat op te knappen en kweet zich met ijver van die taak, doch nam tevens de vrij heid eens te gaan rondsnuffelen in de kooi van den schipper, alwaar hij aantrof een gesloten kistje dat twee bankjes vtn tien gulden bleek te bevat ten. De nieuwsgierige oude heer kon de verleiding niet weerstaan en eigende zich het geld toe, tenein de eenige schulden te betalen en een gedeelte te be steden aan biergenot daar hij den zegewagen van Cambrinus in geenen deele versmaadde. Thans ech ter nu hij terecht stond ter zake diefstal zal de grijs aard leelijk in de piepzak en toonde hij zich volko- menbereid alles te beloven wat hem alzoo werd voor gepreekt. Hij had zich aangemeld als lid van de blauwe knoop en stemde volkomen in met het voor stel om de toegebrachte schade aan Broer berekend op f 17.90 want f 2.10 had verdachte nog in kas, toen hij werd aangehouden, een bedrag dat thans van de rekening werd afgetrokken, te vergoeden. In verband met de clementie die men moet be- toonen aan menschen die va ngoeden wille zijn, werd de berouwvolle zondaar voorwaardelijk ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met 2 proefjaren met oplegging van eenige bijzondere voorwaarden, bestaande uit verbod cafébezoek, geh. onthouding en schadebtaling aan den heer Broer, die helaas heden zelf in overtreding was door niet als getuige te verschijnen, een verzuim dat hem waarschijnlijk ook wel in ambtelijk contact zal bren gen- met den kantonrechter. Moge het harde en dure lesje hem tot leering strekken. Ter gelegenheid van een kunstuitvoering te Het Zand gemeente Zijpe in het café van den heer de Wit, had na afloop in den nacht van 19 op 20 April het gebruikelijke bal plaats, waaraan ook de bekoorlijke mej. Dieuwertje Mos, een Zandtemer schoone met de opgewektheid de blijde en lachende jeugd eigen, gaarne deelnam. Haar sierlijk toilet- taschje bevattende de gebruikelijke voorwerpen be- noodigd tot aangezichts- lokkenpracht en neusverzor ging, had zij op een riggel in het danslokaal neer gelegd, Een manipulatie, die blijkbaar niet ont gaan was aan den 21-jarigen landarbeider Joh. Petr. R., welk jongmensch thans uitgedoscht in feest gewaad en sjanssokken, eveneens aan bovenaange- duide dans-soiree deelnam. Hij maakte gebruik van de gelegenheid zich dit fraaie taschje toe te eige nen en stond heden voor dit oneerlijke, in ieder geval laf baldadge feit terecht. Hij trachtte zich een houding te getven door te verklaren, dat hij een lolletje had willen uithalen, doch de rechterlijke autoriteiten toonden zich met dit olletje ver van ingenomen. Zij schenen het lollige absoluut niet in te zien en zoowel van officier als van politierechter had de grappige jongeling heel wat te incasseeren, dat hem niet bepaald vleiend in de ooren klonk. De officier ging zelfs zoo ver om twee maanden ge vangenisstraf te vorderen doch de politierechter wilde den lolletjesfabrikant voor dit maal de ge vangenis nog besparen en veroordeelde verdachte tot f 50 boete of 50 dagen een straf, waarmede door ver oordeelde nolens volens genoegen werd genomen. Een jongmensch bedeeld met talent om zichzelf in de nesten te helpen. Het spreekwoord zegt niet zonder grond, dat onze Lieve Heer rare kostgangers heeft en de 23-jarige schippersbediende Gerrit A. woonachtig de Wijk aan Zee is er zonder twijfel een tijypeerend exem plaar van. Hij ging op 16 Mei uit om een nieuw rij wiel te koopen maar kocht inplaats daarvoor een prtijtje bloembollen waar hij geen verstand van had en die hij evenmin gebruiken kon. Zonder fiets dorst ons schippertje niet bij vader thuis te komen en om zich voor diens toorn te beschermen stal hij te Alkmaar uit het café de Raaf een gloednieuw prachtig glimmend nieuw rijwiel. Dit eigendom van zekeren heer van Poel, Op dit karretje peddelde hij in de richting van Wijk aan Zee, maar op Bak- kum gekomen bedacht hij dat dit rijwiel toch ei- i genlijk te mooi was voor het weinige geld dat hij voor den aankoop had bestemd en nam een ander maar minder glimmend rijwiel dat door den berij- der Jan Zonneveld uitlokkend bij een cafémuur i was geplaatst mede en liet de fiets van Poel in de j plaats achter. Gelukkig kwam alles op zijn pootjes terecht en raakte de respectievelijke eigenaars weer in het bezit van hun rijwiel, maar de schipper moest zijn malle streken bezuren op het zondaars bankje en mocht van geluk spreken, dar de heer Wiggers een gunstig rapport had uitgebracht en een voorwaardelijke straf adviseerde omdat de jon ge man leiding brood noodig had. Hij werd dus veroordeeld tot 2 maanden voorwaardelijk met 3 proefjaren en gesteld onder toezicht der R.C. Re classeering te Haarlem. De 30-jarige opperman Aart Anth. Z. uit Gouda die het geluk had gesmaakt in den Helder werk te vinden, waardoor hij zijn achtergelaten gezineeni- germate kon steunen, was echter in den nacht van 23 op 24 Mei geducht in de olie gerakat en nam in zijn alcoholische verdwaasdheid uit een recla mekastje van den heer Coltoff weg een zgn. tro pical d.i. een zijden hemdje bestemd voor de orang blanda's, die in het smoorwarme Insulinde ploeteren Natuurlijk kon dit luchtige kleedingstuk in ons aanminnig klimaat bestaande uit 97 procent water en 3 procent bomijs, den scheef geladen opperman van weinig dienst zijn, maar zijn onbekookte hande ling had voor hem het onaangename gevolg, dat hij heden terzake diefstal moest terecht staan, hem het jak duchtig werd uitgeveegd en hij tenslotte bij wijze van bijzondere gunst, werd veroordeeld tot f 30 boete of 30 dagen vermoedelijk zal de met selaarsadjudant den eersten tijd geen zijden tropi cal meer kunnen aanzien, zonder onpasselijk te worden. Pronken met vreemde veeren. Een gesoigneerd, rijzig blondgekuifd jongmensch, dat niet de mintse gelijkenis vertoonde met een Volendammer bokkemventer, presenteerde zich als de 21-jarige heer Petrus J. F. M. W. gedomicilieerd te Alkmaar en artistiek student in de beeldende kunsten te Amsterdam, die op 30 Mei op den Ber- gerweg was aangetroffen op een motor, waarvan hij niet het op zijn naam gestelde rijbewijs kon vertoonen. Bedoeld rijbewijs stond ten name van zekeren P. van der Geer. dat natuurlijk niet werd geaccepteerd. De student erkende en beweerde uit slofheid verzuimd te hebben een geldig rijbewijs aan te vragen. Thans overlegde hij het vereischte document op verzoek van den offcier en werd daar op conform eisch veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, een vonnis waarin veroordeelde, blij van alle soesah af te zijn, direct berustte. De rommelende donderbui trok tenslotte toch hog af. In den nacht van Zondag 31 Mei begaven zich een aantal nijvere inwoners van omliggende dor pen, die te Alkmaar in diverse gelegeheden met zoete en exotisch klinkende namen ontspanning hadden gezocht zich land- en huiswaarts. Onder hen bevonden zich ook de heeren gebroeders Simon en Petrus V. uit Oudorp die volgens de kronieken op het Waagplein in conflict waren gekomen met een Chineesche koolplanter uit Sint Pancras en met broderlijke eensgezindheid dezen agrariër zouden hebben afgerammeld. Simon gaf hem een kaakslag' waardoor hij op zijn zitgelegenheid terecht kwam en direct uitgeteld kon worden, terwijl Petrus de laatste hand aan dit nobele werk legde en den gedelgeerde uit Sint Pancras een bloedige en ge zwollen lip stompte. De heeren gebroeders waren he den ter zitting gecommandeerd om dezen nach telijken aanval eens nader toe te lichten. Broeder Petrus was niet aanwezig doch frère Simon bleek zijn woordje goed te kunnen doen en zette zoo'n geduchte keel op dat mr. Ledeboer den stroeven Oudorper al heel gauw indirect de vraag stelde:: Ben jij politierechter of ben ik het? en hem be duidde dat de leiding gerust aan hem kon worden overgelaten. Verschillende belangwekkende bijzonder heden werden nog behandeld, maar dank zij het diplomatiek optreden van een der getuigen, kon de officier het niet tot een deugdelijke bewijsleve ring brengen en werden de heeren Simon en Petrus overeenkomstig zijn requisitoir glansrijk vrijgespro ken. Eenvoudige, gemakkelijke, doch minder aanbeve lenswaardige manier om een zoodje paling te be machtigen. De gebroeders Jan en Hendrik van der H. te Hoorn besloten op 14 Mei op de palingvangst uit te gaan. Hengels en wormenbak kon worden thuisge- laten Hun methode was veel eenvoudiger en het succes gegarandeerd. Bestond eenvoudig in een gron dige inspectie van het hoekwant dat in de Spoor- sloot was uitgezet door den pachter van het visch- water den heer Heidenrijk, Voila tout. Niets was ge makkelijker. Een kind kon de wasch doen. De heer Heidenrijk scheen echter vreemd genoeg, deze geniale vinding niet toe te juichen en aldoende maakten de jongelui heden kennis met den politierechter. Alleen broer Johannes was verschenen. Hij er kende nederig zijn schuld en deelde mede dat zijn broeder een achterlijke onontwikkelde knaap was, welke toelichting ambtelijk werd bevestigd. De po litierechter gebruikte hier dus eenige clementie en veroordeelde met onderscheid door Johannes als auctor intellectualis te veroordeelen tot f 15 boete of 15 dagen en de domme Hendrik tot slechts f5 boete of 5 dagen. De moeilijkheden van een plattelands Politiek Partijblad Redacteur. Het was zoo waarlijk een geachte confrater die als schitterende apotheose werd vertoond tot slot van dit niet onaardig gevarieerd programma. De bank der zuchten werd namelijk bezet door den 49-jarigen heer Joh. Herman de N. hoofdredacteur van het Heldersche vloksblad orgaan der S.D.A.P. afdeeling Helder. Deze waardige heer poseerde eigenlijk zoo'n klein beetje als martelaar van het persgeheim, aangezien hij in hetrnummer van Vrijdag 15 Mei vair zekeren inzender zich N. niemende had opgenomen een ta melijk miserabel geschreven stuk onder den hoogdra venden titel „Rijzen de loonslaven op!" waarin de heer Th. J. Hoogenbosch, directeur van de „kapi talistische N. V. broodbakkerij „de Eendracht" op niet bepaald welsprekende maar beslist minder zoet sappige wijze werd afgekamd. De heer Hoogenbosch nam daar geen genoegen mede, diende een klacht in en aangezien de redacteur weigerde den naam des schrijvers bekend te maken, werd hij zelf de sigaar en had de justitioneele klappen in ontvangst te nemen. Gevorderd werd f40 boete of 40 dagen, waarop nadat de heer de N. had kenbaar gemaakt, dat hij dezen eisch niet in overeenstemming achtte

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3