Til 81 ÉMl IS ÜPpluli 1Ü31 LangedijkerGroente Centrale Uil den Omtrek Binnenland De vierde man Plaatselijk Nieuws ZUIDjSClBARW O UD|EJ. Ter bevoegder plaatse vroegen wij wat er dit. jaar alzoo ter kermis zo ukomén, waarop het bescheid was: „bij Inet oude of zoo ongeveer". Dit wil natuurlijk zeggen: diverse dansgelegen heden, bekende kramerijen, tooneel bij Kramer, waar „Jong Leven" van Oudkarspel zal opvoe ren ,/n Partijtje Poker" op Maandag a.s. 'Na tuurlijk ontbreekt niet de aloude bekende cine ma van Schinkel. G edurende meer dan een'kwart eeuw heeft deze cinema onze gemeente bezod.it, wat wel een bewijs is, dat deze inrichting 'nier favoriet is. Wilde de directie de belangstelling der bezoekers behouden, dan moest zij zidn aan passen aan dd strengste eischen des tijds, zoowel wat inrichting zelve als projectie betreft. Inder daad is gebleken, dat de directie in deze pogin gen geslaagd is, Het geprojecteerde is steeds rijk aan boeienden inhoud en de verfilming ge tuigt van vakkundigheid. Zoo is tiet altijd met deze cinema geweest en geeft ook nu weer vol vertrouwen, dat men niet teleurgesteld wordt. Wij herinneren ons nog maar al te goed tioe het Vorige jaar de verfilming van „De zingende Dwaas" een uitbundig succes oogstte. Nu wordt a.s- Maandag geprojecteerd „Dé macht van 'net Lied", een musiceerende en sprekende film in 10 acten. Het ïs een verhaal van groote vader liefde, vol dramatische conflicten van een klein kinderhart.Wij gelooven dat 'net weer vol zal zijn bij Schinkel. Zondag komen op het doek de beroemde film City Light (stadsliditen) en als tweede hoofd nummer Show of Shows revuefilm in de na tuurlijke kleuren. Dp cinema besluit Dinsdag met de prachtige revuefilm Sally. Tot slot van dit overzichtje willen wij ver melden dat de bekende zweefmolen van Djirks weer zijn oude standplaats heeft ingenomen. HE3ER HUGO WAARD. Visschcrs pasf op. In de laatste dagen wordt door de politie een groote activiteit aan den dag gelegd inzake over treding der visscherijwet. Alleen in den polder Amerwiel (Laanweg) werden een zevental henge laars gesnapt. Minder prettig is, dat ook het )vischgerei in beslag wordt genomen. HEERHIJGOWAARR. ^".Zaterdagavond 8 uur zal het nieuwe patro naatsgebouw aan den Hensbroekerweg feestelijk worden geopend, waarbij ook den burgemeester wordt uitgenoodigd. Door het bestuur is verlof aangevraagd. Maandagavond zal trekking der verloting plaats vinden, opgezet ter bekostiging van het noodige meubilair. t HEERHUGOWAARB. De heer Wijnker als oudste wethouder, zal bij afwezigheid van den burgemeester als loco fun- geeren, terwijl de heer Tromp bij ontstentenis van den heer Wijnker, in diens plaats zal treden. UIT; DiEi STREEK. Wanneer men bij de beoordeeling van den toe stand onder de tuinders in de Streek momenteel zou afgaan op de prijzen welke tegenwoordig voor de meeste producten worden besteed, zou me nlicht geneigd zijn den toestand nogal roos kleurig in te zien. Immers de hoofdproducten brengen een besten prijs op. De aardappelen, waar van de geelvleezige den laatsten tijd geregeld voor poters weggingen, waren beslist gewild. Ook de soort wilde due vond in Engeland een vaste markt eh kon grif boven de f2 per baal komen. De teelt is echter dit jaar ver beneden een nor male opblrengst gebleven en bedroeg bij velen niet meer dan 50 pond per roe, hetwelk de meeste jaren veelal het, dubbele bedraagt. claboonen en augurken kunnen duur genoemd wordein, maar ook hier heeft de natuur terdege tegengewerkt. Verweg de meeste banen slaboo- nen zijn ziek geworden. Mogelijk dat bij deze weersgesteldheid de late boonen van het aardap pelveld nog eenigszins tot hun recht komen. Ook voor de bloemkool, waarvan enorme massa's uitstaan is het zeer te wenschen, dat deze warme dagen nog ©enigen tijd aanhouden, daar het pro duct de vorige week zeer langzaam is gegroeid. Als gevolg hiervan wordt nog weinig aangevoerd wat aan den prijs gelukkig ten goede komt. Ech ter ziet men met zorg den meerderen aanvoer tegemoet, aangezien er uit Djuitschland nog zeer weinig vraag is. Het grootste gedeelte wordt dan ook voor het binnenland, gekocht. ermeld moet nog worden de buitengewoon beste kwaliteiten der bloemkool op het oogen- blk. Heden werd de laatste veiling van plantgoed ge houden. Er was een flinke aanvoer waarvoor groote belangstelling. Enkele partijen leverbaar van tulpen en Hyachinten gingen voor lage prijzen. De prijs van het plantgoed was iets hooger. We noteeren voor plantgoed per K.G. William Copland Bartigon La Reine Inglescombe Yellow Vermilloen Brillant Pride of Haarlem Witte Due Max Scilla Siberlca Clara Butt Murillo Due de Berlin Crone d'Or Mad. Krelage Diana Artur Le Notre Prinses Elisabeth Prof. ^touwenhof Sieraad van Flora Rose la Reine Prins van Oostenrijk Prosperity William Pitt Eltoreador Mr. v. d. Hoef Roos van Dekama Generaal de Wet Couleur Cardinaal Rose Luisante Witte Zwaan Baron de Latonay Fame comte Sanders Crocus geel Narcis Emperor Narcis Incomberabel Leverbaar per 100 stu. Ciammoisie Brillant Bartigon Dream Farnecombe Sanders William Copland Inglescombe Pink Hyachinten Gertrude Hyachinten King of the Bleus Hyachinten L'Innocence f 0.05—0.34 f 0.09 f 0.05—0.10 f 0.14 f 0.11—0.36 - 0.05—0.11 f 0.27 -0.10 - 0.t)50.10 - 0.16—0:27 - 0.12—0.24 -0.24 -0.10 -0.24 -0.13 -0.22 -0.15—0.32 -0.11 - 0.21 -0.17 - 0.19—0.33 -0.17 -0.2T - 0.26—Q.27 -1.34 -0.80 -0.65 -0.78 -0.37 -0.24 -0.24 - 0.05—0.07 -0.18 -0.41 -0.05 -0.04 f 0.70 f 0.70—0.80 - 0.50—0.70 -0.90—1.60 -0.70 -0.70 - 3.20—3.70 -3.70 - 3.70—4.70 INGEZONDEN Met waardeering las ik het ingezonden stuk van den heer C. Beets, en ik haast mij, er op te ant woorden. Zelfs doe ik zulks graag, en wel om meer dan één reden. Het waardige stuk heeft recht op een rond en open antwoord. 't Gaat hier niet om recht-willen-hebben, om goedkoop schrijf effect. De groote moeilijke kwestie van den dag, hoe In aanwezige of naderende nood veler tuinbouwers te voorzien, vraagt aller aandacht Beginnen we met de door den heer Beets stellig ook aanvaardde erkenning: er is nood in vele ge zinnen, en de vooruitzichten zijn somber. Ook de leden van „de West", laatst in buiten gewone vergadering bijeen, hebben zich met groote moeiten van het leven der tuinders bezig gehouden Toen is gesproken over de wenschelijkheid, con tact te zoeken het zoogenaamde Boerencomité, wel ke organisatie een congres wenscht te houden van boeren en bouwers te Hoorn. Wat ik reeds veronderstelde in mijn stukje „Op verkeerd spoor", dat n.l. vele tuinbouwers niet wis- ,wle de Aiders van het Boerencomité waren, blijkt juist te zijn. De heer C. Beets wist het ook niet, naar hij zelf toegeeft. Welk spoor moeten we volgen? vraagt de geachte inzender. Ik antwoord: elk ander spoor, ja zelfs geen spoor is beter dan dat van het Boerencomité. Want deze organisatie van communisten heeft geen ander doel, dan stemming en proselieten'te maken. Ik begrijp, dat vele leden van „De West" te goe der trouw en onbekend met het zich noemende Boerencomité zich aldus uitlieten. Nader vernam ik, dat men van contact zoeken heeft afgezien. Een m.i. zeer juist besluit, aangezien een in zee gaan met dit comité niet anders dan schadelijk kan zijn voor het tuindersbelang. Waar men een beroep op de landsregeering wil doen om steun, daar spreekt het toch vanzelf, dat geen enkele regeering zich kan veroorlooven, te on derhandelen met een groep, die als ideaal nastreeft alles onderst boven te werpen. De regeering wel allereerst. Een dergelijke actie moet wel op een fiasco uit- loopen en daarom alleen reeds, afgedacht nog van andere motieven, meen ik te mogen waarschuwen- menschen, weet wat ge doet. Bederf uw eigen zaak niet. Ik vlei me met de hoop, dat met den heer Beets de overgroote meerderheid van de leden van „De West" deze mijn meening zullen deelen. Genoeg nu over dit Comité. OO Is u een ander spoor bekend, dat beter resultaat belooft? vraagt de geachte inzender. Laat mij als mijn meening mogen zeggen, dat men allereerst zich in dit ernstig geval terdege bewust moet zijn, wat men van de Regeering wenscht. En als men zich voor de beantwoording dezer vraag stelt, wat toch moét, dan komen de zwarig heden. Want het is o zoo gemakkelijk mooie leuzen aan te heffen, veel te vragen, docht het is uiterst moeilijk, een vaste lijn te volgen. Heeft de inzender het verslag gelezen van de te Lutjebroek gehouden groote L.TJB.-vergadering? Zoo ja, dan zal het hem bekend zijn, dat men een goede dertig wenschen had opgesteld. Daardoor had men een leiddraad. Toen echter de aanwezige Tweede Kamerleden de wenschelij kheden gingen keuren op practische bruikbaarheid, bleven er maar enkele over. De rest werd gewoonweg als zonder waarde afgewippeld. Wat men vraagt, moet voor verwezenlijking vat baar zijn. En nu is een groote vergadering van tuinbouwers zeker niet in Staat, in dezen leiding te geven. Mijnheer Beets, u houde het mij ten goede, ik bedoel er niets onhebbelijks mee, als ik de op merking maak, dat de lezing van het verslag van de gehouden .„De West" vergadering bij mij sterk de indruk heeft gewekt, dat men te Koedijk al zeer weinig ook heeft voor de jammerlijke alge- meenen eeonomischen toestand. Er bleek zoo, weinig besef en kennis van moeiten in andere bedrijfstakken. En tevens, 't is zeer wel mogelijk dat u het hier niet met mij eens is lijkt mij de opvatting, die sommigen te Koedijk blijkbaar huldigen over de verhouding van volk tot .regeering, voor scherpe critiek vatbaar. Doch laat mij iets mogen opmerken over de maatregelen, die m.i. overweging verdienen. Ik denk dan allereerst aan het gevaar, dat al dreigender vormen gaat aannemen; de gedwongen verkoop van land. Dat zou een ramp voor onze streek kunnen worden en daartegen maatregeelen te nemen, lijkt mij noodzakelijk. Ik denk aan verlaging van de hypotheekhenten, wat bij den huidigen stand van de geldmarkt mo gelijk moet zijn. Deze idee verdient m.i. overweging. Hierdoor zouden de de zogenaamde „eigen bou wers" niet weinig gebaat zijn. De pachten passen zich over het algemeen reeds aan den veranderden toestand aan. Verder denk ik aan afschaffing van de opcenten op de grondbelasting, een druk op onze bedrijven, die thans ongemotiveerd is te achten. Wat gedaan kan worden om in den aanwezigen nood te voorzien, dient spoedig te gebeuren. In dezen geeft de troonrede eenig uitzicht, wat als bewijs kan gelden, dat de regeering oog hëeft voor de gevaren die den tuinbouw bedrijgen. Al zal de regeering de helpende hand dienen uit te steken, toch doet men verstandig er rekening mee te houden, dat de tuinbouw met regeerings- hulp alléén, er niet komt. Reeds vroeger heb ik in dit blad aangedrongen op onderzoek en studie. Er hapert iets aan ons tuinbouwbedrijf. Vele tuinbouwbedrijven zijn te klein van omvang; bij de minste tegenslag zitten vele ondernemers in moeilijkheden. Daarnaast dient het moeilijke vraagstuk: wat te bouwen, onder de oogen te worden gezien. Kool en vroege aardappelen ik vertrouw dat de heer Beets er ook oog voor heeft mogen niet langer en kunnen niet langer de hoofdgewassen blijven. De risico is te groot, van wege de ziekten in het gewas, waar dan nog bij bij komt de schier ondragelijke last der onzeker heid van den afzet. Dit zijn moeilijkheden, die studiecommissies uit de tuinbouwvereenigingen, voorgelicht en geholpen door deskundigen, onder de oogen hebben te zien. En komen de studiecommissies tot bepaalde voor stellen omtrent nieuwe cultures, dan ligt het op den weg van de Overheid, dit pogen krachtig te steu nen. Ik meen dus, dat men wel bij de Overheid om steun mag aankloppen, doch ben tevens van oor deel, dat er actie van het bedrijfsleven zelf tot ver betering moet uitgaan. Nu rest nog de beantwoording van de vraag, welk spoor, om deze uitdrukking te gebruiken, men het best volgt, teneinde gerechte wenschen vervuld te krijgen. Persoonlijk ben ik een tegenstander van de groote trom-roeren, van massa-demonstratie, van eischen stellen. 't Is mijn besliste overtuiging, dat zoowel onze regeering als onze volksvertegenwoordiging gehoor zullen schenken, althans ernstig zullen overwegen eventueele steun en hulpacties, door vertrouwens mannen uit den tuinbouw voorgesteld en bepleit. Daar moet het heen. Er moet contact zijn met regeering en kamer leden. Het lijdt geen twijfel, of er zal gelegenheid gege ven worden de belangen van den Noordhollandschen Tuinbouw te bepleiten. Gaat het dien weg op, dan blijft men in de lijn en volgt het goede voorbeeld, dat de landbouw gaf. Het resultaat is geweest: steun door de tarwe-, bieten- en aardappelmeelwetjes. Zoo, mijnheer Beets, blijft men in het goede spoor, met de meeste kans op slagen. Ik hoop, U hiermede te hebben beantwoord en blijf gaarne bereid, zoo U nog iets te vragen mocht hebben, u zoo mogelijk te antwoorden. A. T. DE MAATSCHAPPIJ TOT UITVOERING VAN ZUIDERZEEWERKEN. En de opschorting van de Zuiderzeeinpolderings- Wij lezen in het VadT^"" Nu de regeering in verband met de zeer ongun stige tijdsomstandigheden, in de milioennennota op schorting van de Zuiderzeeinpolderingswerken heeft aangekondigd, rijst al spoedig de vraag: wel ken invloed heeft zulks op de Maatschappij tot uit voering van Zuiderzeewerken? Zullen er menschen moeten worden ontslagen, en komen die straks op nieuw ten laste van de gemeenten? Wij hebben ons ter zake gewend tot den directeur- generaal der Zuiderzeewerken, die ons als zijn mee ning te kennen gaf, dat er voor massa-ontslag bij de M. U. Z. vooralsnog niet behoeft te worden ge vreesd. Er bestaat een gewoon aannemers-contract tusschen het rijk en de M.U.Z., dat op het oogen blik omvat: den afsluitdijk en den Wieringermeer- polder, Verdere inpolderingswerken zijn nog niet aan de M. U. Z. toegewezen, doch aan de uitvoering van belde genoemde werken heeft de M. U. Z. tot eind 1932 nog ruimschoots werk, zoodat vooralsnog niet tot inkrimping van het bedrijf op groote schaal behoeft te worden overgegaan. Bij voortdurende malaise en een handhaving van het huidige regeeringsstandpunt voor 1933 en vol gende jaren, wordt de toestand voor de M. U. Z. echter kritiek. Bi ft ook na 1932 de uiterste sober heid noodzakelijk, dan zullen geen nieuwe inpolde ringswerken aan de M. U. Z. worden opgedragen, waardoor het contact tusschen regeering en M. U. Z. automatisch expireert, waarmede tevens de M. U. Z. haar bestaansrecht zou hebben ingeboet. Voor het oogenblik behoeft er dus nog niets te worden gevreesd, hoewel de toekomst ook hier verre van rooskleurig is. Nieuwstijdingen autoongeluk te Vries. D|e chauffeur gedood. Een tankwagen van de T;exaco-Maatschappij reed door het dorp Vries, komende vanuit de richting Assen. Bestuurder was de 28-jarige Aart Vredenburg, wonende aan de iStadhouderslaan no. 49 alhier. Even voorbij Vries, ongeveer een kwartier gaans van de stichting PLiladelfia, reed de auto met een groote snelheid een luxe-wagen FEUILLETON SCHADUWWERK. Slechts één gedachte beheerschte Wils, toen hij weer op straat stond: hij moest weten, wie deze man was. Waarom dat verlangen zich zoo onweer staanbaar in hem opdrong, zou hij met den besten wil niet hebben kunnen zeggen, want tenslotte was er in de houding van den bezoeker niets geweest, wat gerede aanleiding tot argwaan zou hebben kun nen geven. Goed beschouwd, stak er niets vreemds in, dat een particulier verpleegster bezoek ontving van een heer, die wellicht haar hulp kwam inroe penalthans, wanneer die verpleegster inderdaad in staat was hulp te verleenen. Maar dat was nu juist de vraag. Hij had verdenking tegen haar opge vat; hij verdacht haar medeplichtig te zijn aan den moord op den bankier Leuvensteyn en onder die omstandigheden had hij het recht zelfs aan de juistheid van de beroepsopgave op het naambord te twijfelen. Maar dan, wanneer deze vrouw geen verpleegster was, wat kon dan de reden van dit bezoek zijn? Halt hij ging te ver. De mogelijk heid bestond natuurlijk, ja, zij lag zelfs voor de hande, dat de bezoeker in de veronderstelling ver keerde met een verpleegster te doen te hebben, dat hij eenvoudig was afgegaan op het reclameschild aan de deur, maar danen weer kwam de twijfel in hem boven dan zou die man daar op het portaal een andere houding hebben aangenomen. Zooals hij daar voor het raam stond met den rug naar hem toegekeerd, had hij den indruk gemaakt in deze omgeving niet vreemd te zijn. En die atten tie van de zuster voor hem, Wils, toen hij de trap afging, was onder deg egeven omstandigheden te opvallend geweest. Wanneer die man werkelijk een klant was, een klant, die reeds eenigen tijd op het ongezellige portaaltje wachtte, zou ze zich zeker onmiddellijk tot dezen hebben gewend en dat was zeer goed mogelijk geweest zonder onbeleefd te schij nen tegenover hem, wien zij in het toestaan van een interview slechts een dienst had bewezen. En ten slotte was daar dan nog het feit, dat de man geen woord gesproken had, ook niet toen zij hem een vraag stelde, waarop ieder ander mensch, alleen uit een oogpunt van beleefdheid, zeker antwoord zou hebben gegeven. Uit de vraag zelf zou een derde wel iswaar hebben kunnen opmaken, dat zij haar be zoeker niet kende, maar dat kon tenslotte opzet telijk gebeurd zijn en het feit, dat de man het ant woord schuldig bleef, deed dat zelfs vermoeden. Neen, resumeerende moest hij zichzelf bekennen, dat er wel degelijk reden was om dezen vreemden bezoeker te wantrouwen ente blijven observee- ren. Maar hoe? Hij zelf kon op het oogenblik niet vrij over zijn tijd beschikken. Het liep reeds naar een uur en in ieder geval moest hij in het avond blad nog een paar regels hebben over de ontdekking van het briefje. Het was dus zaak nu onmiddellijk naar het bureau van „De Mercuur" terug te keeren. Maar daarnaast wenschte hij opheldering over de identiteit van den man, die zich thans bij zuster Robert ophield. Langzaam was Wils de Oosterparkstraat uitge slenterd, doch op den hoek bij de kerk verhaastte hij zijn schreden, alsof hij plotseling tot een besluit was gekomen. Aan den overkant bevond zich een apotheek, waar hij binnenging, een tube aspirine kocht en daarna de bedienende assistent verzocht even van de tele foon gebruik te mogen maken. Hij liet zich met inspecteur Sanders van het hoofdbureau verbinden zette deze kort en duidelijk den toestand uiteen, waarbij hij zijn woorden zóó koos, dat de zich schijnbaar bescheiden terugtrekkende, maar in wer kelijkheid nieuwsgierig luisterende apothekersassis tent, de strekking van zijn verhaal ontging en ver zocht hem onmiddellijk een mannetje te zenden, die zich verdekt zou moeten opstellen om den man bij het verlaten van het huis te kunnen volgen. Hij zelf zou zoo lang wachten tot de rechercheur hem kwam aflossen. Vijf minuten later stond hij in het portiek van een huis, dat schuin tegenover de woning van de verpleegster was gelegen en nog geen kwartier had hij hier op post gestaan, of op den hoek van de ongeveer 100 meter verder gelegen zijstraat stopte een taxi, waaruit iemand stapte in wien hij on middellijk een der rechercheurs van het hoofd bureau herkende. Hij beduide den beambte bij den wagen te blijven stak daarna in het portiek een sigaret op, alsof hij tot dit doel even een schuilplaats gezocht had tegen den wind en wandelde daarna in de richting van den rechercheur, wien hij met een wenk ver zocht hem te volgen. In de zijstraat, verborgen voor eventueele onbescheiden blikken vanuit de woning van de verpleegster, bleef hij staan om den beambte in te lichten met betrekking tot diens taak. Hoewel hij den man op het portaal slechts even gezien had, was hem toch niet ontgaan, dat deze een licht grijze regenjas met epauletten droeg en een slappe hoed van donkere kleur. Zijn lengte was ongeveer 1.70 M. Weliswaar liet dit signalement aan volledigheid iets te wenschen over, maar waar zich zeer waarschijn lijk geen andere heeren in het huis bevonden, was verwisseling met een ander vrijwel uitgesloten. Wils drukte den rechercheur vooral op het hart den man te schaduwen en op deze wijze uit te vin den, wie hij was en waar hij woonde. Hierna liet hij zich met dezelfde taxi naar het bureau van „De Mercuur" rijden, terwijl de rechercheur zich zoo danig opstelde, dat hij, zonder vanuit het bewaakte pand gezien te worden, de deur waaruit zijn slacht offer moest komen, geen seconde uit het oog be hoefde te verliezen. Hoewel inspecteur Sanders hem omtrent het doel van zijn opdracht in het onzekere had gelaten, con cludeerde hij uit het naambord van de verpleegster al spoedig, dat zijn taak in verband moest staan met den moord op bankier Leuvensteyn en deze ontdek king was lsechts in staat zijn waakzaamheid te ver dubbelen. Hij beschouwde het als een eer, dat de inspecteur hem voor dit werk had uitgekozen en hij nam zich dan ook ernstig voor alles in het werk te stellen om dit vertrouwen niet te bescha men. Voorloopig echter kon hij niet meer doen dan rustig af te wachten tot de man, die hem door den reporter beschreven was, het huis zou verlaten. Doch daarbij werd z'n geduld wel op een zeer zwaren proef gesteld. Het eene kwartier na het andere verstreek, zonder dat zich iemand liet zien. De deur bleef gesloten en zelfs geen leverancier vervoegde zich aan de woning, waarin wel niemand Eindelijk, het liep reeds tegen 3 uur, werd de deur van het bewaakte perceel voorzichtig geopend en uit het portiek trad de gestalte van een man, zooals die door den journalist beschreven was: licht grijze regenjas, slappe, donkérgrijze hoed en lengte tusschen 1.60 en 1.70 M. Er was geen twijfel mogelijk, of dit was de gezochte. Diens houding alleen reeds was in staat argwaan op te wekken. Voorzichtig keek de man eerst links, daarna na rechts de straat af en het duurde zeker een halve minuut alvorens hij tot het besluit scheen te zijn gekomen welke richting hij zou kiezen. Eenmaal op straat, zette hij er echter ook onmiddellijk de pas in en zoo snel liep hij thans in de richting van de Linnacusstraat, dat de rechercheur moeite had hem onopvallend te volgen. Zelfs op vrij grooten afstand echter, bleef de lichte regenjas zichtbaar en eerst toen de drager daarvan om den hoek van de

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3