Tuinbouwcrisis en de middelen ter bestrijding [iNieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 112 DINSDAG 22 SEPTEMBER 1931 40e Jaargang TELWOON INTERCOMMUNAAL NO. U. NIEUWE LAMEDUKER COURANT li Uilgue: Firma J. U. KEIZER. - Uiteten! I. U. HIM Bureel Heerdsclianonde DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG - DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprljs: per 3 maanden ƒ1.15. ADVERTENTEEN Fan 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. zullen belichten. Wij moeten ophouden met ons zelf te kleineeren. Laten we ons goed beraden wat te doen en de zaken in eigen handen houden. De heer KRAMER (Zuidscharwoude) wenscht dat de spreker hun namen bekend maken. Wat er al bereikt is, is bereikt door de organisatie. Ik heb de j laksche houding van de L. G. C. veroordeeld en ge- i zegd: ze moeten met de zweep hebben. Maar we moet dus een compromis zijn. Laten wij deze zaak loyaal overdragen aan de Prov. Commissie. De heer ROZELAAR (Hoorn) wil de eindclausule van de motie weglaten. Dat lijkt op dwangmaat regelen. Laten we menschen blijven met cachet- menschen van de groote lijn. De heer ZEEMAN zegt, dat deze motie geen dwin gen bedoelt, maar elleen het kenbaar maken van wat onder de menschen leeft. De VOORZITTER: We zouden de motie misschien Gistermiddag werd in het Landbouwhuis te Alk maar de vergadering gehouden uitgeschreven door de Tuinbouwvereeniging „De West" van Koedijk waarin een 50-tal vooraanstaande personen op tuin bouwgebied waren uitgenoodigd, terwijl tevens aan wezig waren de Statenleden de heeren van de Vall en P. Zeeman. De heer Visser. Voorzitter van „De West" presi deert deze vergadering, die in zijn openingswoord allen het welkom toeroept. Spr. vindt het een groot genoegen dat zoovelen aan den oproep hebben ge volg gegeven. Misschien was het wel wat brutaal om nu medewerking te vragen, maar er is hulp noodig. Dat kan men alle dagen zien. Samenwerking is meer dan noodig. Men zal bekend zijn met de be sluiten in onze vergadering genomen, om in Amster dam een groote vergadering te houden, om vandaar uit der regeering ter kennis te brengen hoe de toe stand in den tuinbouw is. Wij zijn hier thans werkloos en geldloos en dat is een toestand, die niet lang kan voortduren. Wel hebben we crediet gekregen, maar daarmee alleen komen we er niet. Graag zouden we iets wil len hebben, waardoor we kunnen leven. Wij gevoe len maar al te zeer dat er voor ons niet teveel ge daan wordt. In de oorlogsjaren wist de regeering ons wel te vinden en moeste,n wij onze groenten tegen maximumprijzen leveren aan het Nederland- sche volk, maar nu was 't goed wanneer de regee ring de groenten ging afnemen tegen een minimum prijs. Voor de vergadering in Amsterdam is geld noodig voor zaalhuur. Daarvoor is de steun gevraagd van de Prov. Comm. en tuinbouwvereenigingen. Nu is het de bedoeling een commissie te benoe men, die de agenda voor deze vergadering zal sa menstellen en daarvoor een leider aan te wijzen. Van harte hopen wij dat we zullen slagen en bin nenkort een vergadering zullen krijgen van den geheelen tuinbouw uit Noordholland, en dat daar zal worden verkregen, wat voor den tuinbouw noo dig is. Hiermede wordt de vergadering geopend en leest de secretaris een aantal sympathie betuigingen voor van veilingsvereenigingen, die buiten de L. G. C. een aantal van 5000 leden omvatten. Tevens kwam sympathiebetuiging in van een aan tal particuliere v'ereenigingen, van den Ned. Bond van Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Zuivel bedrijf en van den R. K. Landarbeidersbond. Van de Prov. Commissie is bericht ingekomen dat voor de vergadering in Amsterdam geen gelden kun nen worden gevoteerd. De vooritter gelzooft dat „De West" er goed aan gedaan heeft met het idee te opperen hier eerst een vergadering te houden, terwijl wij tevens hier aan de gedachte verbonden een vergadering te hou den van alle tuinbouwers en niet als politieke men schen. Spr. zou eerst de instemming aan de ver gadering willen vragen om een commissie te benoe men, ter voorbereiding van de vergadering in Am- De heer SLOT (Warmenhuizen) vraagt met welk doel men de vergadering in Amsterdam wenscht te houden en welk nut men hierin ziet. De VOORZITTER denkt zich in, dat in Alkmaar geen zaal is te krijgen, groot genoeg om alle men schen te ontvangen. En wil men iets bereiken bij de regeering, dan zal men met velen bij elkaar moe ten komen. Een vergadering in Amsterdam gehou den, zal niet nalaten een zekeren indruk achter te laten. Dan zal de regeering ons zeker niet vergeten. De heer KRAMER (Zuidscharwoude) kan volko men met het plan accoord gaan, maar dan zal men toch gezichtspunten moeten openen, waarop de commissie vasten grond heeft. Daarvoor moeten wij hier de gedachten ontwikkelen. Voor een commissie alleen is het moeilijk een onderzoek te doen naar verschillende vraagstukken. Spr. acht het goed eerst de bebatten te openen. De VOORZITTER antwoord dat dat ook de bedoe ling is. De heer GROEN (Zuidscharwoude) zegt, een or ganisatie, den L. T. B-, te vertegenwoordigen, die mondeling is uitgenoodigd medewerking te verlee- nen. Meermalen is er in zijn organisatie aangedrongen op een demonstratieve vergadering, maar het hoofd bestuur heeft hier steeds afwijzend tegenover ge staan. Spr. noemt het zeer denkbeeldig dat een groot aantal tuinders daarvoor naar Amsterdam of den Haag zal komen. Denkt u dat veel tuinders gehoor zullen geven aan den oproep naar Amsterdam te komen? Al was het alleen maar om de kosten. De vergadering moet uitgaan van een organisatie van de Centr. Organisatie. Dan zal er veel minder .bereikt worden „De West" is daar toch ook maar een onderdeel van. Wij moeten bij de regeering komen met de groote organisatie. De minister van Landbouw heeft meermalen ge zegd geen acht te kunnen slaan op verzoeken van kleine vereenigingen, en zich alleen te bemoeien met de groote organisatie. Hier kan wel besproken worden waarmee de tuin bouw eventueel geholpen kan worden Maar laat die andere vergadering van de hoofdorganisatie uit gaan. De VOORZITTER antwoord, het hiermede gedeel telijk eens te zijn. Hoe of de vergadering er komt, maakt niet uit, als ze er maar komt. Aan de P. C. is medewerking gevraagd en die is afgewezen, en ook is er niet gezegd dat zij er prijs op stelt dat deze actie over haar gaat. Acht de vergadering het beter dit een vergadering te doen zijn en daarna de actie over te dragen aan de Prov. Commissie? De heer S. DE BOER (Zuidscharwoude) zuid scharwoude heeft zich al uitgesproken. De heer J. OOTJERS (Noordscharwoude) zegt, 't roerend met de opening eens te zijn, dat er iets voor den tuinbouw gedaan moet worden. Er is door Groen aangewezen de beste weg om iets van de regpering gedaan te krijgen. In Amsterdam zal er een wereld van discussies worden gehouden en is het de vraag of er een voorzitter te vinden is, die die vergadering kan leiden. Anders zal er nog nets be reikt worden. Alle organisaties moeten samenwer ken om iets te bereiken. Spr. zou gaarne zien dat dit door „De West" bij de organisatie werd ge bracht. Wij moeten de beste van den besten weg kiezen. De heer DE WEERT (Beemster) zegt, 't volkomen met het openingswoord eens te zijn. De regeering is ons niet vergeten. Daarvan is absoluut geen spra ke. De regeering heeft ons laten zien, dat zij ons niet wil helpen. Dat hebben we gezien bij de Prov. cre- dieten. En waarom is het ons nu begonnen? Om een ver gadering in Amsterdam? Het is ons begonnen om een actie. Het is ons er niet om te doen van offi- cieele menschen achter de groene tafel te hebben, maar we moeten zelf de actie voeren. Anders berei ken we nog niets. Als we het overgeven aan een groep intellec- tueelen, komt er niets van terecht. Dat zien we nu aan het Centraal Bureau uit de veilingen, dat zich thans heeft aangesloten bij het Groene Hout in de Tweede Kamer, omdat men bang is dat de actie in andere handen komt. Men heeft gevraagd om ver laging van spoorvrachten en men heeft het U C. B. uitgevonden. En wat heeft 't gegeven? Dit is gelijk een vulkaan. Steeds werkten armoede en ellende door, en eindelijk is dit uitgebarsten in Koedijk. Waarom is de Prov. Commissie er niet al reeds eerder mee begonnen? De prov. credieten zijn een nieuwe strop geworden. Nu heeft men fi- nantieelen steun afgewezen. Maar wij moeten de pogingen van „De West" aanwakkeren en een ver gadering in Amsterdam houden. Dan weet de re geering dat deze beweging uit de tuinders is voort gekomen. Daarom moeten wij het nu niet opdragen aan de officieele lichamen. De VOORZITTER zegt, dat er alweer oneeenig- heid is over de vraag al of niet over de organisatie. Wij zouden hier echter gaarne eensgezindheid zien Alle tuinders moeten we hebben. En wanneer de vergadering er vöor is, dat de actie aan de Prov. Commissie in handen wordt gegeven, dan zal zij het toch zeker uitvoeren. De heer MULDER (Koedijk) zegt, dat tevens uit gemaakt moet worden wat de veiling is. Is dat alleen een veilingsvereeniging of een vakvereeni- ging. Wij hebben noodig een vakvereeniging die onze belangen behartigd. Het Comité van actte van Purmerend is wel wat staat eenparig, hebben wij de strijdpunten van dat comité aanvaardt. Wij moeten geen credieten heb ben, die helpen ons nog verder in de put. Wij moeten hebben verlaging van pachten, hypo theken enz. „De West" onderschrijft de punten van actie vol komen. Dan wijst spr. op de winsten van de exporteurs Niet zoodra waren onze producten uit de schuit of de winsten werden gemaakt. Zij hebben ondanks het slechte jaar reuzewinsten gemaakt. Strijden moeten wij tegen den verkoop bij eve- cutie enz. Volledige premievrije sociale wetgeving. Door ons is het vorig jaar precies hetzelfde ge vraagd. En wanneer wij zelf 65 jaar zijn, dan kun nen wij onze hand ophouden bij gemeente- en arm bestuur. Deze punten zijn door „De West" eenpa rig onderschreven. Dan wijst spr. op het stuk van den heer Troost „Op verkeeerd spoor", maar dat komt precies op hetzelfde neer als de punten van actie. Dat alles vragen wij ook en anders niet. Ook staat in dat stuk dat de tuinbouw andere wegen zal dienen te bewandelen. Maar onze consulenten zullen heel voorzichtig moeten zijn met het aanwijzen van een andere richting voor den tuinbouw. Ik denk slechts aan den rabarberbouw, die een mislukking is geworden De bloembollencultuur is een strop voor ons. Het is noodig dat de genoemde punten op de agende voor de vergadering worden geplaatst. Thans de producten die vernietigd worden. ,Het is noodig dat die aan de werkloozen worden gegeven. Wij moeten volhouden bij de regeering dat een toeslag wordt gegeven of dat de toltarieven door de regeering op de groenten worden toegegeven. Wan neer de L. T. B. nu ook deze punten heeft, dan schieten we op. De VOORZITTER zegt, nu eerst uitgemaakt te willen zien of de vergadering in Amsterdam van ons zeif moet uitgaan of over de Prov. Commissie moet loopen. Dan kunnen we praten over de punten van behandeling. De heer ZWAGERMAN (Nieuwe Niedorp): zullen we zoo laf zijn dat we de vergadering overlaten aan de Prov. Oommissie die een verzoek afwijst. Wij gaan toch zeker de menschen niet likken die ons slaan?! Dat zal niet gaan. De heer KENNEDY (Beemster) vraagt wat er in moet gebeuren? We moeten voorkomen dat we nog dieper in de put geraken. Meer dan eens is door officieele personen gezegd, dat het platteland de steunpilaar is voor de veiligheid van den staat. Wat hebben de officieele tuinbouworganisaties ge daan om den maatschappelijken kant van ons be staan te verlichten? Ze hebben niets gedaan. En wat hebben ze nu gedaan? Iets meer dan niets. Zij waarschuwen nu de tuinders met te luisteren naar de elementen die meer willen. Zij hebben nu niets anders voor ons klaar dan een trap. Koedijk heeft er goed aan gedaan, dat het uit den hoek is geko men. Wanneer we iets willen bereiken, dan zullen we het zelf moeten doen. De leeringen zijn genoeg voor handen. Heeft de Centrale Bond van veilingen al pogingen aangewend om te trachten een middel te vinden dat bij groeter aanvoer, een deel van de groenten uit de markt wordt genomen? Ook is geen poging gedaan om de groenten op een betere wijze onder de menschen te brengen. Wij kunnen onze belangen niet meer toevertrouwen aan de officieele organisaties. Nu voor de vergadering in Amsterdam finantieelen steun is gevraagd en afgewezen, nu moeten wij die offers gaan brengen om de verga dering voor elkaar te krijgen. Onder ons zullen de menschen gevonden wórden, die de gestelde eischen moeten de eendracht bewaren. En we houden geen eendracht wanneer we den organisatorischen weg I gaan verlaten. Wij wenschen de actie zoo algemeen in beleefder vorm kunnen "stelTe'n dat de regeermg moet bezwijken. Daarom hebben De heer GROEN (Zuidscharwoude) zegt dat wij onze sympathie betuigd met het pogen van toch zeker geen bezwaar is om over enkele punten Koedijk, maar langs organisatorischen weg De heer DE VRIES (St. Pancras). Er moet iets gebeuren en het maakt mij niet uit wat er ge beurt. De tuinbouw is gelijk aan iemand die in het water ligt. Hij kan niet meer zwemmen. En moet er nu weer uitgehaald worden. Spr. zou aan de re geering willen vragen een toeslag op den bodem van b.v. f 10 per snees. De VOORZITTER zou nu toch gaarne weten of de verdere leiding aan de Prov. Commissie komt of dat wij die zelf in handen houden. De heer VAN DER WIELEN (Haarlem) voorzitter van den Ned. Bond van arbeiders in het Land- en Tuinbouwbedrijf zegt, dat men het er hier nog niet over eens is of de leiding uit deze vergadering moet komen of uit de Centrale organisatie. Spr. is het volkomen met den heer Groen eens, dat wanneer men kans van slagen wil hebben bij de regeering, het langs organisatorischen weg zal moeten. Dan alleen is er kans van slagen. Dan wijst spr. op een uitlating van den heer De Weert, die laat uitkomen, dat de regeeripg niet wil helpen. Het is zeer ge vaarlijk om te zeggen dat de regeering zich van den uinbouw aftrekt. Wat betreft het medeleven met de tuinders kan men ten volle op de medewerking van den landarbeidersbond rekenen. De heer S. DE BOER (Zuidscharwoude) wenscht een woord van protest te laten hooren, zooals de vergadering loopt. Steeds is door den voorzitter de vraag gesteld hoe de vergadering moet gehouden worden. Men moet de lichamen #die hier niet aanwezig zijn, qualificee- ren op een wijze, die niet te pas komt. Het inge zonden stuk „Nou wij" was ons zeer sympathiek. Wanneer wij de hoofdorganisatie gaan afkammen, dan bereiken we niets. De heer ZEEMAN (lid. Pr. Staten) zegt, dat wat er ook gebeurt, men de organisatie moet heel hou den. De organisatie is ons strijdmiddel. Daarmede wil ik echter niet zeggen dat ik de leiding goed keur. Wanneer het C. B. zich aangesloten heeft bij het Groene front dan is dat een schandaal. En dat komt omdat jullie te suf zijn om de besturen tot de orde te roepen. Ik kan me heel goed voorstel len dat er wrevel ontstaat bij de verregaande lasch- heid van de leiders. Maar wat hier aan de orde is, daar moeten we uit. Spr. zou daarom de volgende motie willen voorstellen „De vergadering, gehoord de besprekingen, spreekt zich uit, dat de zaak langs organisatorischen weg zal worden behandeld. De leiding van de komende actie zal worden opgedragen aan de Prov. Commissie of den Vier bond of aan de Centr. Org. van Veilingen. Zij behoudt «ich het recht voor de agenda mede te regelen of de punten daarvoor te noemen." Wij moeten de handen toesteken aan de laksche hoofdleiding. De voorzitter meent dat de meerderheid van de vergadering ervoor is de belangen over te dragen aan de Prov. Commissie Verder is hij het volkomen met den heer de Boer eens. Wanneer wij onze be langen overdragen aan de Prov. Commissie kunnen wij zien wat zij zegt. Wanneer zij het niet wenscht dan zijn wij er nog, maar zij mag het niet afwijzen. Wanneer er actie moet zijn, moet de drang komen uit de onderafdeeelingen. Het is niet bedoeling om de Prov. (kommissie er buiten te laten, maar wij moeten ermee beginnen. Spr. gelooft dat de Prov. Commissie de belangen zal overnmen, en wij moeten bij de regeering komen met dingen die uitvoer baar zijn. De heer KENNEDIJ (voorz. van den Alg. Bond van Boeren-, land- en Tuinbouwers) zegt geen organi satie te hebben afgekamd, maar de tekortkomingen in het licht te hebben gesteld. Wanneer er besloten wordt om de actie over te laten aan de organisatie dan zijn we hedenmiddag op de begrafenis geweest van onzen eigen belangen. Maar wij zullen dan de actie voortzetten en probeeren de dooden op te wekken. De tarwewet is er gekomen ten voordeele van de groote tarweverbouwers en de landarbeiders bond heeft tot groot schandaal daaraan mede gewerkt. (De voorzitter hamert). De VOORZITTER zegt, dat het de bedoeling is dat wij blijven medespreken. De heer A. VELTROP (Beemster) zegt, jong tuin der te zijn. Ik heb geen tijden van hoogconjunctuur meegemaakt. En de jonge tuinders voelen bij uit stek de nood der tijden. Zij moeten werken bij dood en leven om het hoofd boven water te hou den. Spr. zou aan de jonge tuinders willen toeroe pen: geef de zaak niet uit handen. De heer Rozelaar (Hoorn) zegt, dat het niet een voudig is om hies aan het woord te komen. Spr. acht 't het beste dat aan de Prov. Commissie wordt opgedragen om de belangen van den tuinbouw te verdedigen. Nogmaals moeten wij probeeren de Prov. Commissie ervoor te krijgen. We mogen haar niet passeeren. Spr. is van oordeel dat men best kan ingaan op de motie van den heer Zeeman en zeggenschap houden in de bespreking van bepaalde punten. Wil de Prov. Commissie niet, dan moet een ieder in eigen organisatie een actie ontwikkelen om een organisatie te krijgen de er zich gaat voorspan nen. Wij kunnen het niet meer zakken laten. Wij moeten naar voren. Dan wil hij de vergadering nog attent maken op den nieuwen bond om Hoorn. Of de nieuwe bond de eischen zal verstaan weet hij niet. Wij leven in belangrijke tijden en wij moeten ons voorbereiden op groote veranderingen. De kleine ondernemers worden aanstonds platgedrukt tus- sehen grootkapitaal en arbeid. De heer RUSTENBURG (Opperdoes) is van oor deel dat men de oude organisatie niet moet los laten. We moeten op den ingeslagen weg voort gaan. Nu kunnen we wel zeggen, dat er steun moet komen, maar waar moet het geld vandaan komen? De heer KOOLHAAS (Andijk) zegt, dat er op ge wezen is op de wenschelijkheid om als één man op te trekken. Maar als wij tuinders optrekken hebben wij politieke en principieele verschillen. Er te praten. Wanneer we onze belangen overdragen, dan moeten we rekening houden met die van andere organisaties en moeten we voorzichtig zijn. Dé Prov. Commissie dient met die organisaties reke ning te houden. Ook moet het hier niet worden voorgesteld of de leiders hemelhoog boven de leden uitsteken. Daartegen moet hij protesteeren. Oök Is het een leugen dat de organisaties niets doen. De heer KENNEDIJ (Beemster) wenscht hier nog den indruk weg te nemen, alsof een zeker deel langs niet-jorganisatorischen weg de zaken wenscht te behandelen. Hierna wordt de motie met overgroote meerder heid aangenomen. I£n komen ter sprake de punten, die men als maatregelen tot steun van den tuinbouw wensch te zien genomen. De heer GAIJAARD (Niéuwe Niedorp) komt met: Steun aan tuinders de aardappelen hebben ver bouwd. Minimumprijzen voor de stapelproducten voor het binnenland, b.v. f 250 a f 300 per wagon, hetgeen wel door een ieder kan worden betaald. Beter distributie voor de arbeidersklasse, weg drukken van den kleinhandel, zoodat een ieder de groente kan betalen. Voor den uitvoer naar het buitenland een toeslag van regeeringswege van f180 per wagon. Afschaffing van de grondbelasting op de zwaar verhypotheekte bedrijven. Het overnemen door rijk en provincie van banne- lasten, de belastingen voor wegenonderhoud, de be lasting voor het Hoogheemraadschap. De heer DE VRIES (Sint Pancras) stelt voor; minimumprijzen, het overnemen van de hooge hy potheken en het oprichten door het rijk van een staatshypotheek- en credietbank, met een rentevoet van 3 pCt. De heer HAM wenscht het voorkomen van het opzeggen van hypotheken door bankiers aan men schen, die hun rente niet kunnen betalen. Thans wordt van de staatsuitgaven 2 pCt. besteed aan den tuinbouw. Spr. zou het niets erg vinden wanneer dit 20 of 30 pCt. zou zijn. De heer ZEEMAN wil een lichaam in het leven roepen,' dat beoordeelt of het uitspreken van fail lissement noodzakelij is. Spr. wil een moratorium voor die bedrijven in het leven roepen. Het is een ramp wanneer het uitspreken van faillissementen niet onmogelijk wordt gemaakt. Steun van regee- rings- en gemeentewege om die bedrijven op peil te houden. Spr. noemt het een verkeerde stap wan neer de Zuiderzeewerken worden stop gezet. Verder moeten we van het privaatbezit af. Het overnemen van hypotheken door den Staat, met overdracht van den grond, waardoor de grond aan de gemeenschap komt. De heer Kramer (Zuidscharwoude) wil den Ned. Tuinbouw coöperatief inrichten met behulp van re geering en provincie, studie maken hoe in het bui tenland de organisaties werken. De heer A. HOOGLAND, (Sint Pancras): Voor koming van faillissementen en verlaging van hy potheekrente. Wanneer de hooge pachtprijzen worden terug gebracht op het peil, waarop ze nu staan, en bij de lage kunstmestprijzen, verlaging van loon komt van zelf, ziet spr. wel kans om brood te verdienen. De heer VAN DE VALL (Prov. Staten) zegt, dat wanneer er weer steun wordt gevraagd door middel van credieten, zij daaraan geen steun zullen geven. Wij hebben hier klanken gehoord die zeker weer klank zullen vinden in Haarlem. Gemeenten, Provincie en Rijk hebben in dezen een taak te vervullen. Ook wil hij nog op iets wijzen dat niet gebeuren moet. Ik ben het tegengekomen in gemeenten waar aan harde werkers levensmiddelenbons worden gegeven als aan dronkaards. Deze deprimeerende vorm van steun moeten wij afwijzen. Als er steun moet zijn, dan geld, maar geen bons. Wij moeten zoo karak teraal zijn, dat we dezen vorm van steun niet aan vaarden. Van harte hoop ik dat de gemeenten die levensmiddelenbons geven, hiermede zullen ophou den. De heer ROZELAAR (Hoorn) wenscht een rege ling waarbij aan de tuinders een minimum inkomen wordt gegarandeerd van f 1000.—. De heer DE WEERT (Beemster) wenscht voor de tuinders: De zes eischen die door het Boerencomité zijn ge formeerd en reeds eerder in ons blad zijn opge nomen. De heer KENNEDIJ (Beemster) vindt het eigen aardig dat hier dezeelfde eischen worden gesteld als, voor zijn organisatie. Hij vreest dat men geen resultaat zal hebben bij de hoofdorganisatie. Wij gaan echter door op den ingeslagen weg. Onze weg niet geleid door vrees, maar door actie, strijdbaar heid. De heer Groen (Zuidscharwoude) kan toch niet volkomen met de eischen van het boerencomité vereenigen. De L. T. B. gaat daarmede niet accoord Wij hebben hier voor het tuinenland teveel omdat wij niets kunnen uitvoeren. De tuinbouw moet het van den export hebben. En dan vraag ik mij af of onze handelspolitiek wel goed is geweest. Zou de toestand in den tuinbouw zoo geweest zijn, als wij niet zoo passief waren geweest? Wanneer het bedrijfsleven niet gezond wordt ge maakt, helpen tijdelijke maatregelen niet. Zouden wij niet onzen uitvoer moeten bevorderen, desnoods met wijziging van de productie? Dat is een eisch die de L. T. B. stelt. Men mag van de andere gestelde eischen niet verwachten, dat zij in de naaste toekomst zullen worden verwezenlijkt. In de tweede plaats moet men den tuinbouw gaan helpen met crediet, men moet geen dingen gaan vragen die niet bereikt zullen worden. Onze handels politiek moet gewijzigd worden. De heer DE BOER (Zuidscharwoude) noemt het wel opvallend dat men in de le helft van de ver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1