Rechtzaken INGEZONDEN SPORT EN WEDSTRIJDEN OnsGourantenverhaal VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 18 September. Waarnemend ambtenaar Mr. C. A. de Groot. Er zal in het vervolg scherp op worden gelet .en streng worden gestraft. Deze krachtige uitingen van den Kantonrechter werden hem in den mond gegeven door de straf zaak contrta den heer I. M. A. H. B. te Haarlem, welke heer terecht stond omdat hij op 27 Juli j.l. op den Rijksstraatweg onder Heiloo met zooveel snelheid en roekeloosheid tusschen eenige aanko mende auto's was heen geslipt en het verkeer op dusdanigje wijze had gesneden", dat bijna een aanrijding het gevolg was. Een en ander was ge constateerd door den brig.»Titulair Tjipke Muilende uit Krommenie, die zich op verkeerscontrole be vond en had plaats genomen in een der aanwezige automobielen. De heer B. ontkende zoo wel on voorzichtig te hebben gereden als wel de hem toege dichte snelheid van 90 K.M., daar zijn ford 1928 geen grooter snelheid dan 75 K.M. kon ontwikkelen. Ten slotte werd de heer B. wegens bewijsgebrek vrijgesproken, doch de Kantonrechter nam de gele genheid te baat, den Centralen persvertegenwoor diger te verzoeken, automobilisten en motorrijders ernstig tegen het onverantwoordelijke en absoluut onnoodige snelle rijden te waarschuwen. Zijn protesten hadden nu geen waarde meer. Bij de voortzetting van de zaak tegen Pieter de W., een loswerkman, die zich op Zondag 16 Augus tus in beschonken toestand had bevonden op een bank in het Victoriapark te Alkmaar, bleek wél de verbalisant, agent Aqricola, doch niet de heer de W. voornemd aanwezig te zijn. welke absentie al direct geen goeden indruk maakte. Echter, tout sa voir est tout pardonner, nicht wahr? De verbali sant verhaalde op bewusten datum te zijn gewaar schuwd door eenige wandelaars, dat in bovenge noemd park zich een dronken man bevond. Hij had den verdachte dan ook zoodanig aangetroffen en als de risée van een groepje kinderen. Aanvanke lijk had hij nog getracht de W. gelegenheid te geven zich huiswaarts te begeven, doch het bleek dat zulks niet meer kon worden getolereerd, op grond van een en ander werd verdachte bij verstek veroordeeld tot f 6.00 boete of 6 dagen. Het behaalde succes was nihil. De heer H. B. van H., Medisch student te Alk maar, die was geverbaliseerd door agent Staats ter zake het wielrijden in triple alliantie in de Lan- gestraat te Alkmaar, had bij de voortgezette behan deling geen motief, zich zelf de hand te drukken en geluk te wenschen met het gunstige resultaat. Laat ons hopen, dat zijn succes bij zijn toekom stige patiënten van meer beteekenis is. Gehoord werd alsnog de groentenhandelaar Nic. Poot, die als burger geheel buiten het. geding stond en kon verklaren de drie heeren in kwestie naast elkander ter plaatse te hebben zien rijden. Deze getuigenis gaf overwegend den doorslag en had de veroordee ling des heeren v. H. tot f 3.00 boete of 3 dagen ten gevolge. Een automobilist treft steeds een groote verant- woordefijkh eid. De 48-jarige heer Maurits N., 'n keurig gecostu- meerd zakenman uit Amsterdam, wiens welverzorgd gebit voorzien was van minstens 'n half kilo goud, was op 21 Juli toen hij in zijn snellen wagen den rijksweg naar den Helder bereed, onder de gemeente Bergen, bij het passeeren van een geheele collectie auto's met schoolkinderen, zoo onfortuinlijk een rechts van den weg wielrijdend knaapje, de 15- jarige Piet van Heugten, aan te rijden. Dit jonge mensch werd daardoor ter zijde in het bermgras gekwakt en zijn rijwiel beschadigd. Door het sterk remmen geraakte de autó dwars over den weg en weerd ook een dée schoolfeestawto's geraakt. De Heer N., terzake deze ongevallen terecht staande, ontkende het gebeurde niet, docfy noemde het een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Hij zelf zat reeds 10 jaren achter het stuur een was nog nimmer veroordeeld. Daar de zaak echter heden niet voldoende tot klaarheid kon worden gebracht, werd besloten tot aanhouding en voorzetting op 16 Oct. alsdan worden nog gedagvaard, 'n brigadier, 'n hoofdonderwijzer en 'n melkcontroleur. Als het met zulke celebateiten niet lukt, lukt het nooit. De jachtopzieners hadden er maar wat van gemaakt De heeren gebroeders K. en C. D., 2 visschers op het droge te Egmond aan Zee, hadden zich op 24 Juli in de duinen van Jhr. Six, cum suis bevonden, vergezeld van een tweetal honden, niet bepaald met het doel om deze diertjes „uit te laten" doch wel om ze „in te laten" met de Konijnenjacht. Ze ston den thans voor dit gescharreel teerecht, doch slechts een der gebroeders compareerede in persoon en had zoo veel aan te meerken op de jachtopzieners de Winter en Daan Koelewijn, dat de Kantonrechter de verdere conversatie maar staakte en de zaak aanhield tot 16 October om het afgebroken onder- te hervatten met het hooren der verbalisanten. De vroolijke timmerman gaf een hachtelijke zanguitvoering. De heer Sine H., timmerman te Alkmaar, was in den avond van Zondag 9 Aug. zoo'n beetje in de lorum geraakt als gevolg van genoten bierrondjes en begaf zich omtrent het nachtelijk uur huiswaarts, blijkbaar in de beste stemming, die zich uitte door een, zooal niet prachtig, maar in elk geval krachtig gezang, dat echter met weinig kunstwaardeering werd aangemerkt als prozaisch „burengerucht" voor welk strafbaar feit Sine thans terecht stond. De heer H. heeft echter veel tact om met de heeren van het gerecht om te gaan, daar men beter vlie gen vangt met stroop dan met zure augurken. Hij erkende openhartig, gaf een uitleg van het hoe en het waarom en werd zeer clement veroordeeld tot f.2,— boete of 2 dagen. Een vermoedelijk mislukte poging om de geruïneerde staatskas te sterken. Een tweetal ingézetenen van het geboortedorp van den vermaarden „Jaepie Jaepie", de H. H. E. Pr en P. G., varieerden in den nacht van 22 Juli den vervelenden wacht op een trauwler engagement door met behulp van een lichtbak en 'n hondje konijn tjes te gaan knuppelen. Welke onderneming even wel faliekant uitpakte, zooals heden bleek uit de verschijning van Engel P. in qualiteit van vertegen woordiger der firma als verdachte. De heer Kanton rechter pakte duchtig uit tegen dezen zondaar en veroordeelde ieder tot f30 boete, 'n mooi sommetje tot stijving van het bodemelooze rijkscentenbakje maar waarvan wel niet veel terecht zal komen, daar daar de veroordeelden ook de keuze hebben om zich gedurende 30 dagen uit het gewoel der wereld terug te trekken, waardoor de boete schuld automatisch wordt geannuleerd. Een duel tusschen vrachtauto en rijwiel. De vrachtrijder Adr. K. te Bergen had op 25 Juli 'n pechdag, aangezien hij op den hoek van den Natteweg en van Bosselaan aldaar een wielrijdsters mej. Lina Wensma van de sokken rammeide, met gevolg dat deze dame werd gekwetst en haar rijwiel beschadigd. Bovendien werd nog een vervolging ingesteld en de vrachtrijder in tegenspoed heden bij veerstek veroordeeld tot f 12 boete of 12 dagen vermoedelijk beleven wij echter nog een tweede opvoering, die zal waichten op het gelukkig voorstel van den veredediger mr. Indel, thans door griep getormenteerd. Op marsch naar den krententuin? Een 49-jarig arbeider uit Castricum, Hendrik Z., gevoelt blijkbaar niet veel voor geheelonthouding en werd op 8 Augustus te Limmen aangetroffen in een stadium van alcoholvertroebeling, dat hem een j strafvervolging ter zake artikel 453 bezorgde. Aan gezien het niet voor de eerste maal was, dat hij te dier zake met den Kantonrechter in kennis kwam, vorderde de waarnemend ambtenaar drie dagen principale hechtenis. De Kantonrechter zag echter daarvoor thans nog geen noodzakelijkheid en legde f8.00 boete of 8 dagen op, maar niettemin zal de veroordeelde verstandig doen op dezen kron kelweg niet voort te gaan, daar zij ten slotte leidt naar de rijkswerkinrichting. Methamorphose van een bedrijfsleider en een fabrieksdirecteur In de gemeente Limmen hebben een zestal gras- boeren een kaasfabriek opgericht en als bedrijfs leider aangesteld de kaasmaker N. Zomerdijk. Het schijnt echter voor de instandhouding van het be drijf noodzakelijk dat ook des Zondags gewerkt wordt en daarvoor had nu de arbeidsinspecteur een stokje gestoken met het resultaat dat de heer Corn. P., gedelegeered commissaris van de ven nootschap terecht stond wegens overtreding der arbeidswet. De heer P. beklaagde er zich over, dat het altijd goed was rondgeloopen, maar dat de in spectie nu eensklaps moeilijkheden begon te maken. Mr. de Groot, die als ambtenaar niet veergat dat hij ook advocaat is, adviseerde van den bedrijfs leider een directeur te maken, dan was de kous ineens af. Besloten werd tot aanhouding op 16 October, daar de ambtenaar en Kantonrechter wel eens 'n woordje met den controleur der A. I., Renooy willen wisselen. Een goed woord vindt een goede plaats! De duitsche machinist P. J. W. uit Haarlem had op 8 Augustus per auto een uitstapje gemaakt naar de wereldberoemde stad van Gort en 40 plus én alstoen zijn wagen geparkeeerd op het pleintje naast de groote Kerk, alwaar weetgieerige kinderen zich vermoedelijk hadden geïnteresseerd voor de technische werking der verschillende lampen, al thans bleek hem, toen hij in den avond den terug tocht naar de Hoofdstad der Provincie aanvaardde, dat het met zijn lantaarns droeevig gesteled was. De gedupeeerde autobestuurdeer deede zijn uiterste best het gebrek tee verhelpen, doch kon niet ver hinderen. dat hij te Limmen, waar steeeds een bij zondere activiteit wordt ontwikkeld, werd geca- lanceerd. De machinist trachtte heden in een niet bepaald onberispeld taaltje zijn tegenspoed toe te lichten en deed daarbij in welbespraaktheid voor een bedienaar van een omroepstation beslist niet onder. Evenwel vonden zijn klachten een gewillig oor en werd verdachte veroordeeld tot slechts f 1.— boete of l dag. De zorgzame zuster. Een jongmensch uit Amsterdam, Corn. V., 'n soort onbruikbare scheepskok had op 30 Augustus te Bergen aan Zee verboden grond (zie Art. 461) be treden en was hem de traditioneel» convocatie uit gereikt. In zijn plaats verscheen echter zijn zuster, om den Kantonrechter mede te deelen, dat haar broeder niet als geestelijk volwaardig kon worden beschouwd. Rekening werd gehouden met deze offi cieuze toelichting en de straf bepaald op f 1.50 boete of 1 dag, welk bedrag door de bezorgde zus direct werd voldaan. De éxodus, oftewel uittocht der Castricummer wa terleidinglijders naar de Alkmaarsche Kanton gerechtszaal. Het provinciaal waterleidingbedrijf, hoe voortref felijk het zijn taak ook moge vervullen tot heil der gezondheid van Noord-Hollands burgers en eigen portemonnaie('n millioen pegels-reserve werd er heden geschimpt) is ongetwijfeld ver van popu lair bij een groot deeel van Castricum's burgerij, al thans niet mindere dan 11 men gelieve aan dit nummer geen extra aandacht te schenken, want dit is niet anders dan zuiver toeval) ingezetenen van verschillend beroep ene positie stonden hedén terecht wegens opzettelijk verzuim, zich aan te hebben doen sluiten en te laven aan de provinciale waterleiding. Onder deze groote groep „verdachten" zooals het wetboek hen minder beleefd noemt, be vonden zich tuinders, winkeliers, 'n schoenmaker, 'n rentenier, 'n pensionhoudster en zelfs 'n brie vengaarder uit Bakkum. Het scheen of zij een extra autobus hadden afgehuurd en de waarnemend amb tenaar gewaagde zelfs van een plezierreisje, doch als dat zoo was, kon onmogelijk worden vastge steld, wie de „flesch" in zijn bezit had. De stemming van het gezelschap was evenwel minder „Plezierig" en geheel vrij van waardeeering voor het provinciaal bedrijf. Nagenoeg ieder was volkomen tevreden met het hem ten dienste staan de kosteloos natuurwater. De pensionhoudster had dit op haar eigen kosten scheikundig doen onder zoeken en kon een schitterend certificaat van deug delijkheid overleggen, doch tot dank voor haar moeite was zij door den gemeentesecretaris zoo'n beetje uitgekafferd, althans minder hoffelijk beje gend. Ieder der verschenen comparanten had na tuurlijk zijn bezwaren. Bij de een was het de schrale beurs, bij den ander de malaise, 'n derde verlangde geen ander water, de brievengaarder wilde verbou wen een de forsche heer Gerrit K., 'n waardig lid van dit kennemer reuzengeslacht verklaarde in over eenstemming daarmede dat hij beschikte over „reu ze water". Een 74-jarige rentenier met een pessi mistisch uiterlijk gaf somber en vol twijfel in de rechtvaardigheid van de autoriteiten te kennen, dat hij zijn drinkwater niet had laten keuren. Dat was niks waard want het werd tóch afgekeurd, mop perde deze waardige grijsaard. De goede Kanton rechter had heel wat te stellen met deze score ontevredenen en men kon zien, dat hij van harte meeleefde, maar zijn ambtsplicht dwong hem tot ingrijpen daar waar de wet was overtreden en hij veroordeeelde 10 der verschenen sukkelaars aan waterleidingmisêre ieder tot f2.00 boete of 2 da gen, terwijl de pensionhoudster, die jammerelijk stond te klagen, bij wijze van extra deelneming kon volstaan met betaling van 1 gulden boete, des- verekiezend, om het verschil eens te constateeren tusschen particulier en rijkspension, te vervangen door 1 dag hechtenis. Zaken gaan zeer zeker vóór het meisje. Een acht en(neen „hoffelljkheidshalve wil len wij hier het juiste leeftijdscijfer niet noemen en laten de invulling over aan de fantasie onzer ge- eerde lezers) jarige dame, mej. Elisabeth P., van beroep huishoudster, was op 17 Juni krachtens de haar eervol ten deel gevallen bevoegdheid, verplicht haar stem uit te brengen voor de verkiezing van leden van het Alkmaarsche wetgevend lichaam, den gemeenteraad. Ze was volkomen bereid om dezen haar zelfs aangenamen plicht te vervullen, doch belast met de zorg voor het tijdelijk welzijn van eenige officieren van het Leger des Heils en dit nobele werk hield haar zóó lang bezig, dat, toen zij zich eindelijk opmaakte om haar kiesplicht te vervullen, de aangewezen tijd was verstreken en een der groepen van haar stem verstoken bleef. De na latige kiezeres heden in staat van beschuldiging ge steled, gaf naar eer en geweten openhartig verslag van de verzuimsoorzaak en werd op voorstel van Mr. de Groot wel veroordeeld, doch op haar geen strof toegepast. Een oordeel, wijlen Z. M. Salomo waar dig! Een waardeloos object voor de persmuskiet. De laatste der aanwezige invite's van de 114 behandelde zaken noemde zich een „bloeinen schar relaar" had den aanvalligen leeftijd van 17 jaar bereikt en was dus juridisch minderwaardig, zoodat, van zijn overtreding door de pers geen kennis werd: genomen noch gewag gemaakt. Het gemis zal echter., in deze rubriek niet gevoeld worden. (Buiten verantwoordelijkheM der Redactie). Koedijk, 21 September 1931. Aan de Redactie der Nieuwe Langed. Courant- Geachte Radactie. Mag ik nog een klein plaatsje in uw Blad aan A. T. Het antwoord valt mij: niet mee. Hij zegt. van het, Boerenóomitë om daar niet ined ete gaan daar dit oommunisties is. Ik kan de communisten niet verdedigen omdat ik hun leer en werk niet ken, maar ik ben 62 jaar, op gevoed in de christenleer en ben nog lid der Kerk, en 20 eeuwen heeft men de dnristenleer verkondigd, heb uw naasten lief als u zelf en God boven alles; en wat ziet men nu: Werkeloosheid, ellende, honger, en dat in een rijke wereld van productie en productievermogen met machtige mechaniseering in de bedrijven om producten te verkrijgen, een gewéldige gélldvermorsing voor het instandhouden van moordwerktuigen om men- schon te. vernietigen; laat men nu maar eensi overgaan om geld beschikbaar te stellen om de menschen voor ondergang te belhoeden. Daarom wïl ik trachten met alle geoorloofde middelen de ntoestand in ons tuinbouwbedrijf te helpen en met anderen samen te werken en niet tei vragen: Wie zijt gij maar in de allereerste plaats te vragen: Wat en hoe wilt gij'? Hiervoor is noodig de groote trom te roeren om onze vertegenwoor- dgers in de bestuurslichamen op de hoogte te brengen va nden toestand, en hun mèdewerking te vragen. Geachte Redactie, wij kuTinen Inier wel verder op doorgaan, maar ik zal niet meer van u vra- gén, en dank u voor de ruimte. Met achting, q. BEiETiS:. Schoorl 1—Dj, T- 8j. 2. Zoo is dan de lang verbeide competitie weer begonnen. Wekenlang kwamen de diverse elftal len meer in 't veld. Dit zal wel de groote oor zaak geweest zijn va® de minder gunstige uitsla gen voor D1. T- S. De spelers van het tweede elftal gingen per fiets naar '.Schoorl met zegge negen spelers. Eten der spelers had geen bericht gekregen, da,t hij ingedeeld was in het tweede en Zondag moest voetballen. De ander had met Inern afspraak ge maakt om gezamenlijk per motorrijwiel naar Slchoorl te gaan. Dit was de oorzaak dat beide spelers ontbraken. D'it was heel jammer en ook mede oorzaak der gróote.nederlaag. Met 11 te gen twee werd de strijd ten voordeele van Schoorl beslist. (Enfin jongens, niet getreurd. Laten wij zor gen dat zulke dingen niet meer voorkomen. E|n men kan beter in 't. begin een wedstrijd verliezen, dab op het einde. p. T. :S. aUitgeest a. Uitgeest arriveerde pl.m- een kwartier te laat Het was dan ook' over tijd toen scheidsrechter Mol uit Alkmaar liet beginnen. De Deetjes waren gehandicapt door net niet meespelen der gebroeders Kuilman en het weg blijven van Dekker, waardoor slechts vier spe lers in de Voorhoede stonden. Todn ontwikkelt zich een Ineel aardig spelletje voetbal. De Deetjes hebben voor de rust wind tegen. Uitgeest is dan ook sterker. Zij weten door mooie doelpunten, waaraan keeper Ötsen weinig kan doen ,met 20 voor te komen. Doch ook Dj- komt vaak voor het Uitgeest-doel en uit één der aanvallen, doelpunt de linksbuiten met een lis tig boogballetje, dat juist over den uitloopenden doelman in het net, verdwijnt. Voor de rust brengt U. den stand op 31 door een flink schot in den benedenhoek. Ia do tweede helft nu D;. voor den wind speelt en weer met zijn elven is, zijn de doelunten sch'aarsdi. Slechts éë'nmaal wordt nog gescoord cn wel door de gasten, die dus met 41 win den. Veel krachtversdnil was er overigens niet tusschen beide ploegen. Indien D>. compleet was, zou zeker de uitslag een andere geweest zijn. Ti.ans kunnen wij wel zeggen, dat U. door 'naar beter geheel, de overwinning werkelijk verdiend heeft. Dl T. S. 3Uitgeest 3. Ook dit was een strijd tusschen gelijkwaardige tegenstanders. Evenals in de eerste wedstrijd dok !nxi weer zeer fair spel, waarbij de scheidsrechter een gemakkelijke taak heeft. Over het verloop het volgende Vati weerszijden wordt dadelijk flink aange pakt. Vlug golft het spel op eh neer. D. is, de gelukkige, die het eerste doelpunt maakt. Bij een scherpe voorzet van rechts, ziet de linksbin nen juist nog kans, onhoudbaar in den hoek te schieten. Doch ook het Dj -heiligdomheeft het soms zwaar te verduren. Keeper Jonkers staat in laatste instantie wel als een rots in de bran ding, maar kan toch niet beletten, dat hij voor de rust tweemaal moet zwichten. Na de rust weer een gelijk opgaande strijd, die steeds spannender werd, naarmate de doelpunten, 'volgden. Was de eerste helft in het voordeel van ,U. met 21, reeds spoedig was de gelijkma ker daar, toen werd het 23, 33, 43, 4—4, daarna 54 voor D:. Pardon het was wel 54, doch scheidsrechter Mol meende wegens een over reding dit. doelpunt te moeten annuleeren. U- is dan de maker van het negende doelpunt, waar door zij de strijd in een 54 overwinning voor hun beëindigen. Het Voetbalveld. In dé laatst gehouden bestuursvergadering werd besloten, een beroep te doen op spelers,1 donateurs en ieder die voor de voetbalsport voelt, om mee te helpen het terrein zonder kosten zoo goed- mogelijk in'orde te maken. Daarmede is nu j.l- Zaterdagmiddag een aan vang gemaakt. Reeds een flink stuk is veel ver beterd. Voor het westelijk doel is de grond be werkt en -een flinke hoeveelheid sintels er in ge bracht voor (net beter wegzakken van het regen water. Vervolgens wordt het geheel met een flinke grassode bedekt. Dit zal de volgende Za terdag nog eens worden herhaald. Als dit ge beurd is, kan men er gerust van op aan, dat ter- rernafkeuringen dit seizoen niet vaak zullen voor komen. Het is van het D|. Tl- Öl.bestuur een heel ver standig besluit geweest ,om gezien den gelde lijke® toestand der vereeniging, met eigen krach ten de noodige werkzaamheden te verrichten. Competitie-indeeling N. H. V. Bl- Afd. B;. 2e klas: K, V. V. 3', Q|. 8,. Q. 3, Uit geest 2, C. 8|. V. 1, Alcmaria 4, Schoorl 1, Vrome 2, Alkmaarsche B|oys 1. Afd, Bi- 3e MasAlcmaria 5, Alkmaar 2, Ber gen 2, D-.T.S. 3, KjS.V. 1, Uitgeest 3, Alkmaar sche Roys 2. Adspiranten: Alcmaria a, Alkmaar a., Bergen- a, Vrone a, B.T.8. a, Uitgeest a, Alkmaarsche Blovs a, t i DE TROMPET-SOLO. Door JAMES VANSELL. Dick Copper voelde zich heelemaal niet goed. Had men hem gevraagd, wat hem nu eigenlijk mankeerde, dan zou hij dat met geen mogelijkheid hebben kunnen omschrijven. Toch had hij redenen genoeg voor zijn depressie. De eerste was, dat hij na het diner aan Jack's Bar tien dollars had omgezet in „als van ouds het geWone". De tweede, wel, die was moeilijker te defi- neeren en ook veel belangrijker dan die eerste alco holische. Die had eigenlijk al weken, al maanden in hem gewerkt. Misschen lag het wel aan zijn trompet. Want wat zoo gek was: den laatsten tijd, haatte hij zoo nu en dan dat instrument. Er was een tijd geweest, dat hij zijn glanzend koperen trom pet aangebeden had; een tijd, dat hij het instru ment wel eens streelde en er tegen sprak als tegen een ouden trouwen vriend. Dat was al lang geleden, In den tijd dat Dick voor het eerst op Broadway speelde, toen hij zich verbeeldde in staat te zijn de geheele wereld verstomd te doen staan over zijn spel. Dat was in het begin, toen hij er naar had gestreefd een ster van de eerste grootte op Broad way te worden. Maar zijn enthousiasme was langzaam, maar des te zekerder uitgedoofd; zoo nu en dan flikkerde er nog iets van op, maar met hoe langer hoe grooter tusschenpoozen. Soms, wanneer hij in het orkest speelde, vaagde een crescendo in de muziek de nevels weg, die zijn verstand omsluierden, maar alleen voor korten tijd. Met het volgend diminuendo liep de branding, die in hem omhoog kwam, weer terug, en vloeide zijn leven voor telkens langeren tijd weer als een traag zich bewegende, slijmerig-troebele rivier. Hij schrok wakker uit zijn sombere gedachten- schemering, doordat de stem van Bower, den diri gent, opgehouden had met zeuren. Allemachtig! Hij had weer zitten suffen! Als Bower nu maar niets bijzonders gezegd had, en geen veranderingen had aangebracht in het pro gramma dat ze gisteren gerepeteerd hadden! Auto matisch sloeg hij zijn partijen op: 4e trompet. Hardman, aan de microfoon, was juist alweer aan het kweelen, als eiken avondwe zullen dan thans overgaan tot onze eerste foxtrott: Moon light. Bover hief zijn dirigeerstokje op. Copper haatte dien man op dat oogenbük. Hij zette de trompet aan den mond en in zijn woedende bui blies hij veel te hard. Brrr! Wat keek Bower nijdig! Misschien zou hij hem daarvoor al wel ontslaan! 't Mocht wat! 4e trompet, zij het dan in het beroemdste orkest van Amerika! Hij kon naar de pomp loopen! Het kon Copper niets schelen, dat heele gedonderjaag hier! En juist omdat het hem niets kon schelen, wond Copper zich onder het spelen hoe langer hoe meer op. Uit was het. Nieuw blaadje. Copper kreeg het warm en benauwd. De eerste saxofonist stond op en liep naar de microfoon voor zijn solo. Bower zwaaide weer: een, tweeCopper zette een halve maat te vroeg in. Bower werd vuurrood en de anderen keken Copper verwonderd en bezorgd aan. Dat beteekende ont slag. In het meest geperfectionneerde orkest van de wereld mocht zooiets niet gebeuren. Copper ergerde zich geweldig, en aan alles. Nu weer het meest aan dien saxofonist. Die kerel kende er geen steek van! Ze speelden een langzame „blues" en die man „voelde" het niet. Hij blies huilerig en met een van tranen oververzadigd geweeklaag. Het was af schuwelijk! Zouden nu al die luisteraars niet kun nen hooren dat dit niet een „echte" „blues" was? O, kerel, hou op! Gelukkig, het is uit. Omslaan. Het volgende nummer was er wéér een met een solo voor den saxofonist. Omdat hij zoo even zoo geblazen had en de luisteraars hem natuur lijk nog eens wilden hooren. Een, twee, daar gingen ze: een Quickfoxtrott. Hé, dat was nog eens wat: een schitterende „in troduction" en een zuiver jazz „verse". De opzwee- pende syncopen stegen en daalden, hun rythme steeg Copper naar 't hoofd. Hij transpireerde. Hé, wat was het warm! Plotseling was het hem, alsofeen gespannen draad in zijn hoofd knapte. Zijn collega's, Bower, de heele studio, zag hij voor zijn oogen ronddraaien. Die on muzikale vervelende snoeshanen, hij zou ze leeren! Hij lapte ze allemaal aan zijn laars, hij verachte ze, de heele boel: Bower, het „beste orkest van de wereld", de millioenen luistervinken, allemaal! En hij zou het ze toonen ook! Hij stond op en liep naar de microfoon. Juist wilde de saxofonist zijn instrument aan de lippen bren gen om bij het „chorus" in te vallen, maar Copper duwde hem opzij, zette de trompet aan en blies blieszooals hij zijn leven nog niet geblazen had. Muziek, echte jazss, waanzinnige maar opzwee- pende jazz, onmelodieuze maar meesleepende klan ken, wild maar prikkelend rhytme vond zijn weg door de microfoon, trilde in den aether, weerklonk bij millioenen luidsprekers. Wilder en wilder klon ken de koperen tonen in de studio, tot de climax, toen werd het geluid zachter, vleiender, betoove- render, nog zachter, weemoediger, klagend, tot het in mineur wegstiérf. Het orkest zat stomgeslagen. Bover was spierwit Hij opende zijn mond al om te spreken, maar be dacht zich plotseling, dat ze in de studio waren, en elk woord over geheel Amerika te hooren zou zijn. Hij zweeg met zichtbare moeite en hief met tril lende hand zijn dirigeerstokje op om het vol gende nummer te laten beginnen. Geheel automa tisch keerden de orkestleden het blaadje om en speelden de noten die daarop stonden. Copper stond nog steeds stil. Wat hij gedaan had, drong eprst nog niet geheel tot hem door, totdat het als mokerslagen in zijn brein hamerde: de reputatie van het beste orkest van de wereld verguisd, de omroep belachelijk gemaakt. Afwisselend werd hij ijskoud en gloeiwarm. Toen hij voelde, dat hij de macht over zijn beenen teruggewonnen had, draaide hij zich om en verliet de studio. Hoe hij buiten kwam, wist hij niet. Hij stond plotseling op straat, waar hij het op een loopen zette, hoe langer hoe harder, tot hij thuiskwam. Hij gooide zich gekleed op bed en huilde zichzelf als een klein kind in slaap. Den volgenden morgen werden er verscheidene telegrammen bij hem thuis bezorgd, die vrijwel allen eender luidden: „Bied U plaats 1ste trompet in mijn orkest aan stop. Uw salaris kunt U zelf noemen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4