NIEUWE Posterijen. Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No. 113 SISSn^^ffiiSS^DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1931 40e Jaargang Revue van de Week BuitenSandsch LAKiEHIJkER C0DR41T DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG - en ZATERDAG. ^onnZeTmT,naen jitflaifi: Firma J. H. KEI/ER Redacteur J. H, KEIZER. 4 Bureel Noordscharwsude. ADVERTENTEEN Van 1—6 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. 22 September. Wij hebben nu den zonnigen, zomerschen blijden Prinsjesdag van 15 September 1931 achter den rug. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn enkele malen in openbare vergaderingen bijeen geweest. Minister de Geer's Millioenen Nota is openbaar ge worden. Wij weten dat per slot van rekening een tekort van c.c. 75 millioen gulden viel te dekken. Alsook op welke vijze Z.Exc. van Financien denkt te doen. O.m. door verlaging van de Rijkssalarissen, onder bepaalde regelen en voorwaarden, met 5 pCt. Via het tarief van Invoerrechten, dat van 8 op 10 pCt. zal worden gebracht. Via de benzine die 3 cents per liter duurder zal worden. En door nog allerlei andere maatregelen, in de ontwerpen der Rijksbe- grooting voor 1932 en in diverse wetsvoordrachten vervat. Een deel van de inpoldering van de Zuider zee-werken wordt tijdelijk stopgezet. Toch zal in 1932 de afsluiting der Zuiderzee „een feit worden". En de Zuiderzee-steunwet zal ruim vier ton meer kosten, daar het oogenblik naderbij komt, waarop de visscherij op de „Zouten Plas", die in bouw- en moesgrond wordt gemetamorfoseerd, niet meer mo gelijk zal wezen. De Troonrede was ganschelijk in mineur-toon. Haar aansporing om met kordaten ernst de nooden des tijds te verduren, vond bewondering. Schoon al gemeen erkend werd, dat zij vaag van inhoud was, al zeer weinig „nova" bracht, v/aaraan men houvast heeft. Men zou kunnen zeggen, dat deze rede, op 15 September j.l. door H.M. de Koningin met zeer zachte stem in de Oude Haagsche Ridderzaal uitge sproken, tot motto kan dragen die oude spreuk onzer voorouders, ook op de mutsen van de Repu bliek der geuniëerde Provinciën gegrift: „Vigilate, Deo Confidentes"! Waakt, op God vertrouwend. Verder kan ik verwijzen naar het vele, in de bladen aangekondigd en bespiegeld over Troonrede en Mil- lioenen-Nota van Dinsdag 15 September. Beide Ka mers vergaderden. Na de opening van een zittingsjaar hebben de beide takken onzer Vertegenwoordiging allerlei for maliteiten af te doen. Ditmaal was er in de Tweede Kamer de prachtige, indrukwekkende rede van president mr. Van Schaik ter eer van mgr. Nolens nagedachtenis, gevolgd door huldiging der nagedachtenis van oud-minister Treub, waarbij minister Ruys de Beerebrouck zich aansloot met een niet minder treffende toespraak. In de Senaat eerde president De Vos van Steenwijk wijlen Treub en aanvaardde het voorzitterschap met welgekozen woorden. Bij het opmaken van de nominatie voor het pre sidium van ons Lagerhuis werd Mr. Van Schaik met overweldigende meerderheid de Kroon aan bevolen als nummero 1. Maar bovendien gaf de hooge vergadering haar sympathie met den uitslag dier stemming te kennen door enthousiast applaus. Wel een zeer sterk bewijs, dat de heer van Schaik bij vrijwel de geheele Kamer „extra populair" is. Vice-president van ons Lagerhuis bleef de heer Schaper, nummero 3 van de voordracht Mr. Beumer. Nog valt te vermelden, dat er een crisis-inter pellatie is toegestaan aan Dr. Van der Tempel, die op de agenda komt van 13 October a.s., als wan neer de Tweede Kamer de wintercampagne van 1931 begint. Officieel zomertijd 1931 behoort dan reeds negen dagen tot het verleden. Ik stip nog aan, dat in de centrale sectie van het Lagerhuis, de voorzitters der afdeelingen, de plaats van wijlen Nolens is ingenomen door den oud-minister prof. Aalberse. Die ook Mgr. Nolens' zware functie zal hebben te vervullen van president der Katholieke Tweede Kamer fractie. Het is zeer waarschijnlijk dat de Senaat enkele belangrijke ontwerpen in openbare ziting zal aan vatten. Mr. G. v. d. Bergh heeft reeds de memorie van antwoord ingediend voor zijn initiatief-ontwerp ter bestrijding van woekerpractijken, genaamd: wet telijke regeling van het geldschietersbedrijf. De Christelijk Historische Senator Prof. De Savornin Lohman kreeg verlof om de regeering te inter- pelleeren over den stand der onderhandelingen over het te redigeeren verdrag met België. Op nader te bepalen dag. 't Is de vraag of minister Beelaerts van Blokland in het stadium waarin zich deze besprekingen bevinden, bereid zou worden bevon den, op deze interpellatie in te gaan. Wereldkundig is geworden, dat de ministers Hij- mans en Beelaerts van Blokland te Geneve ver schillende gesprekken hebben gehouden, op de groote traktaat-kwestie betrekking hebbend. De Belgische Exc. Hijmans heeft zich in wel-optimis- tischen toon uitgelaten over het perspectief, zooals de zaken thans staan. De passus in de Troon rede, aan de Nederlandsch-Belgische verhouding gewijd, is ook tamelijk rooskleurig. Hopen en verwachten wij dus het beste van den verderen loop der Zaken in deze. Dat Minister De Geer's waarschuwing over het nu „door een nevel tijden" wat 's lands geldmidde len betreft toch niet al te somber moge worden genoemd, word ook wel geillustreerd door de cijfers- betreffende den staat van 's lands kas. Over Augus tus jj. kwam er c.c. acht millioen minder in het staatslaadje dan over Augustus 1930. Over de eerste acht maanden van het loopende jaar bedraagt dat nadeelig verschil c.c. veertig mil lioen gulden. Den 23 September komen H. M. de Koningin, de Prins en onze Kroonprinses te Amsterdam, voor het jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad. Den Dinsdag erna vertrekt de „Royalty" uit Amsterdam naar Het Loo. op zijn zeventigste jaar gehuldigd. De referendaris bij de Rijksverzekeringsbank F. M. Teeterink vierde hetzeldzame feest van zijn Gouden Jubileum in 's Rijks dienst. De journalisten-publicisten G. J. H. v. d. Vijver en J. B. De. Goud te 's-Gravenhage werden op hun zeventigsten verjaardag door vele vrienden en collega's gehuldigd. De Tweede Kamer leden Generaal b. d., Duymaer van Twist en K. ter Laan, Zaandam's Burgemeester, herdachten hun dertigjarig lidmaatschap der Tweede Kamer. Waar schijnlijk zal de heer Kammerer als Fransch Gezant in Den Haag worden opgevolgd door den heer De Vitrollos, directeur der afd. Amerika van het Fran- sche Departement van Buitenlandsche Zaken. De heer A. B. Kleerekooper bedankt wegens gezond heidsredenen, ernstig lichaamslijden, als Tweede Kamer lid, Zijn opvolger zal zijn: Ds. J. L. Faber te Zwolle. Opvolgster van den heer Gerhard in de Tweede Kamer is: Mej. A. de Jong te Amsterdam. Uit de doodenlijst: Mr. I. G. J. Toutenhoofd, officier van Justitie te Tiel. Te Brussel overleden. A. P. van Strijen, oud- Rijksbetaalmeester, 80 jaar, Den Haag. Mr. P. W. de Koning, kampioen voor de Vlaamsche Zaak en voor tal van anderen belangen, 58 jaar, Amster dam. Uit de criminalia. Aan het departement van Financiën is 'een „fraude" ontdekt, waardoor de staat voor wel ander halve ton goud zoo niet veel meer, is opgelicht. Het geval is „met nevelen omhuld". Het wordt in ver band gebracht met den zelfmoord, kort geleden ge pleegd door een commies bij het Departement die in een te Arnhem arriveerenden trein met door schoten schedel werd aangetroffen. Zijn chef, een referendaris is geschorst. Een oplichter stal uit een juwelierszaak in de Amsterdamsche Leidsche straat een ring ter waarde van ruim f 500. Bij een vechtpartij tusschen vader en zoon te Oosterhout is de eerstgenoemde dermate gewond dat hij weldra bezweek. Een Roemeen pleeg de tal van oplichterijen via valsche Amerikaansch travalier cheques. Hij wist o.a. drie banken te Haarlem voor ruim f 5000.— te bestelen. Er hadden ook in ons brave, oude patriatrein aanslagen plaats. In de buurt van Sittard werden I door ijzeren ketting om een spoorstaaf gewikkeld pogingen gedaan om treinen te doen ontsporen. I Of dit werk van communistischen toeleg is moet nader blijken. Tal van verkeersongelukken, als elke week des jaars. Men zie de bladen. De Roode Haan blijft in boosaardige actie. Te i Helmond werd een cartonnagefabriek in de asch gelegd. De 25ste jaarbeurs te Utrecht was en bleef een succes. Aan verdere verlaging van de posttarie- ven valt niet te denken. Op de nieuwe arbeidsbe- grooting is ondanks alle bezuiniging een ton j gouds aangevraagd voor subsidie, te verleenen aan de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, tot het voe ren van een advertentiecampagne ten gunstigen j van haar streven. Nog twee aanteekeningen De j Vereeniging voor den Effectenhandel Amsterdam i waarschuwt Jan Publiek tegen ongemotiveerden verkoop van effecten. Dus: tegen paniekstemming, i Men zegge het voort. Den 21sten September j.l is I geopend: de telefonische gemeenschap tusschen Nederland en Nieuw-Zeeland. Een niet te versmaden afstandje. De eerste drie minuten van zulk een inter-oceanisch onderhoud kosten de bagatel van f91.15. Dr. Eduard B. Koster, de bekende literator, oud- leeraar aan het 1ste Haagsche Gymnasium, werd DRAISMAvanVALKEMBURG'S ïLEVERTR LEEUWARDEN Overzicht Dagen die de wereld doen wankelenaldus zou men de dagen, die achter ons liggen kunnen noemen; dagen, die opnieuw bewezen hebben, in welk ongekend snel tempo de gebeurtenissen zich in het huidige tijdsbestek voltrekken. En dat nog wel gebeurtenissen van den meest onverwachten aard, waarover men, indien iemand ze een maand van te voren voorspeeld had, ongeloovig de schou ders zou hebben opgehaald. Of zou iemand eenige weken geleden hebben geloofd, dat de Bank van Engeland, het financieele centrum van de geheele wereld, de steunpilaar van het wereld-geldkapitaal zoodanig ervoor zou komen te staan, dat de gou den standaard naar men zegt slechts voorloopig zou worden afgeschaft en daarmede eigenlijk het Pond Sterling aan het inflatie-gevaar worden prijs gegeven? Van hoe groote beteekeenis dee positie van de Londensche geldmarkt is en welke weeerslag de gebeurtenissen in Engeland in de geheele wereld hebben wordt wel het beste gedemonstreerd door het feit, dat op den dag, dat de Londensche beurs gesloten was een historisch feit op zich zelf ook de beurzen in bijna alle landen ter wereld tot sluiting besloten om een paniek, veroorzaakt door de Engelsche crisis, te vermijden. Deze crisis stelt de politieke gebeurtenissen in Engeland van de laatste weken wel in een bijzonder eigenaardig licht. Naar men weet besloot de Natio nale Regeering onder de leuze „Gelijke offers voor allen" tot zeer krasse maatregelen om de begrooting in evenwicht te brengen. Dit heette noodig omdat ah der s het Pond Sterling in gevaar zou kunnen komen. In hoeverre er inderdaad van gelijkheid van offers sprake was de ongeregeldheden op de Atlantische vloot, een ongehoorde maar zeer tee- kenende gebeurtenis bij de tot nog toe als de be trouwbaarste ter wereld beschouwde Britsche vloot, vestigden de aandacht op het feit, dat de salarissen der hooge officieren verminderd werden met 3 a 10 percent terwijl de gages der matrozen werden ver laagd met 25 percent willen we hier in het mid- deen laten, evenals de vraag, in hoever er een direct verband bestaat tusschen eeen sluitende be grooting en den stand der valuta. Maar het feit, dat plotseling door verschillende industrieelen ver klaard wordt, dat het opheffen van den Gouden waarvan men o.a. een opleving van de industrie ver wacht omdat hierdoor de Britsche valuta daalt en importwaren dus duurder worden, waardoor o.a. ook de prijzen der levensmiddelen, die in zoo groote hoeveelheden in Engeland moeten worden ingevoerd zullen stijgen, wat in dde eerste plaats de koop- waarde van het verminderde loon van arbeider en ambtenaar en de verminderde uitkeering der werk- looze drukt dit feit versterkt het vermoeden, dat het inderdaad de banken waren, die de Nationale Regeering bij haar ambtsaanvaarding het bezuini gingsprogram, dat zij in het Lagerhuis heeft inge diend, hebben opgedrongen en als eisch hebben ge steld voor verdere credietverstrekking. Want reeds toen had de Bank van Engeland dringende behoef ten aan credieten om zich staande te kunnen hou den. Want reeds toen werden in snel tempo groote bedragen aan goud aan de Londensche markt ont trokken. Vooral Frankrijk en Amerika vroegen reus achtige bedragen uit Londen op. Het staat wel vast, dat men nog te Parijs, nog te New York behoefte aan deeze goudvoorraad had, want zoowel te Parijs als te New York liggen de grootste goudvoorraden ter wereld opgeslagen, zonde doel, steriel, nutteloos en onttrokken aan het wereldverkeer. Het zonder noodazak onttrekken van goud aan de Bank van Engeland moet dan ook gezien worden als een kunstmatig forceeren van een crisis in Engeland, als een aanval op Engeland's positie als leidende mogendheid in de internationale geldwereld. Een aanval, die volkomen geslaagd is, want van een leidende rol van Engeland op financieel gebied zal voorloopig wel geen sprake meer zijn. Na een he- vigen strijd hebben Amerika en Frankrijk Engeland verslagen, even afdoende als na den hevigsten oor logmaar de oorlog werd niet gestreden door de militaire troepen en op het slagveld, maar door de bankiers, rondom de conferentietafels en op de beurzen. Tegen dit soort oorlogen staat de Volkenbond machteloos. Want hoe gering de invloed van den Bond op economisch gebied is, is wel gebleken uit de discussies over de economische crisis in de As- somblée, die deze maand weer te Genève bijeen was. Men staat machteloos en weet geen oplossing. En terwijl er slechts eenstemmigheid bestaat over het feit, dat afschaffing der tolgrenzen althans eenige verelichting zou kunnen brengen, beramen de meeste staten maatregelen om eigen industrie te bescher men door niewe tarieven en verhooging van de tol muren ten koste van een mogelijke verebetereing van den internationalen toestand, en dus indirect ten koste ook van het eigen land. Hoe weinig reeëlen invloed de Volkenbond nog heeft blijkt ook wel uit het feit, dat er tusschen twee leden van den Bond een conflict kan ont staan als het huidige Japan en China, dat groote overeenkomst vertoont met het vroegere Korfoe- incident, waarbij eveneens een mogendheid mili taire maatregelen nam zónder den Volkenbond in het conflict te kennen. In hoeverre de Volkenbond niettimin zal ingrijpen en een oplossing zal tot stand brengen, weten we thans nog niet doch hopen we in een volgend overzicht te bespreken. Wekelijksche Luchtdienst NederlandNed.-Indië. Met ingang van 1 October a.s. wordt de veertien- daagsche luchtdienst NederlandNed.-Indië omge zet in een wekelijkschen dienst. De vliegtuigen zul len van genoemden datum af eiken Donderdag te 6 uur van Amsterdam Schiphol naar Bandoeng ver trekken. De wekelijksche dienst Ned.-Indië—Nederland zal 16 October a.s. worden ingesteld. DIENSTREGELING. Donderdag V Amsterdam A A Halle/Leipzig1) V A Budapest2) Vrijdag A Athene Mersah Matruh V Zaterdag A Kaïro V Zondag A Gaza A Bagdad X Maandag A Bushire 1 A Djask 1 Dinsdag A Karachi X A Jodhpur V Woensdag A Allahabad V A Calcutta V Zaterdag of Zondag Vrijdag of Zaterdag Vrijdag Vrijdag Donderdag A Akyab 2) V Zondag A Rangoonu V Vrijdag A Bangkok v Zaterdag A Alor Star 2) V A Medan v Zaterdag A Palembang v Vrijdag A Batavia V A Bandoeng v Donderdag 1) De landingen te Halle/Leipzig en Budapest worden alleen gegarandeerd van 1 April—31 October. 2) De landingen te Akyab en Alor Star worden alleen gegarandeerd van 1 Januari—31 Mei en van 31 October—31 December. N.B. De post voor Britsch-Indië (Birma inbegre pen) wordt op de heenvlucht te Karachi gelost. LUCHTRECHT. Het boven, de gewone porten en rechten voor de verzending met den onderwerpelijken luchtdienst verschuldigde luchtrecht wordt ingaande 1 October a.s. verlaagd en vastgesteld als in het hieronder volgende overzicht is vermeld. Land van Brief- Brie- en overige stukken bestemming kaar- ven b. 5 boven ten t.m. t.m. 5 gr. 20 gr. 20 gr. Egypte, Syrië 15 15 15 15ct.p.20gr. Palestina Irak, Perzië 20 30 30 30ct.p. 20 gr. Br.-Indië, Birma 20 30 40 40 ct. p. 20 gr. Siam, Indo-China 20 30 60 60 ct. p. 20 gr. 20 30 75 Voor verder gelegen landen het luchtrecht voor het land, tot waar het luchtvervoer plaats vindt. a Tot een gewichtsgrens van 100 gram: 75 cent voor de eerste 50 cent voor elke volgende porteen- heid (20 gram); b. tot een gewichtsgrens van 240 gram: behalve het onder a aangegeven bedrag 40 cent voor elke porteenheid, waarmede het gewicht van 100 gram wordt overschreden; c. boven 240 gram: behalve het onder b aange geven bedrag 30 cent voor elke porteenheid, waar mede het gewicht van 240 grom wordt overschreden. VOORBEELD. Het luchtrecht, verschuldigd voor een per lucht post naar Ned.-Indië te verzenden brief van 300 gram zal derhalve bedragen: voor de eerste porteenheid (20 gram) f0.75 voor de 2e t.m. 5e porteenheid 4 X 50 ct. is - 2.00 voor de 6e t.m. 12 e porteenheid 7 X 40 is - 2.80 voor de 13e t.m. 15 porteenheid 3 X 30 ct. is - 0.90 Totaal f 6.45 Voor zooveel noodig wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het verlaagde tarief geldt voor alle cor respondentie die met het vliegtuig, dat 1 October a.s. vertrekt, wordt veerzonden ën derhalve reeds in September wordt ter post bezorgd. P.S. In Ned.-Indië geheven luchtrecht. Door de Indische postadministratie zal voor het vervoer van worden er,5eeahemerdonoveavaJ ote-,eegmeo;twz Ned.-Indië naar Nederland hetzelfde luchtrecht wor den geheven als voor de verzending van Nederland naar Ned.Indië is verschuldigd. Nieuwstijdingen Salarisverlaging Rijksambtenaren. Het voltallig hoofdbestuur der A. R- K. A. Vergaderde op 18 ein 19 September te 'sGraven- hage o.m. ter bespreking van de door de regee- rng voorgenomen salarisverlaging. Besloten werd oen krachtige actie te voeren ten einde de ver laging tegen te gaan. Elen bespreking met de R. K ■Kamerfractie ön de Ri. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel werd daartoe ge- wenscht geaClit als aanvankelijke instantie. Voor het verder verloop der protestactie zal naar alle waarschijnlijkheid contact gezocht worden met de R. K. Öhderwijzersorganisaties tot het vor men van een zoo krachtig mogelijk front. Mjisdrij ftegen de zeden. Be hotellnouder die te Groningen de vorige week is aangehouden, verdadnt van een misdrijf tiegeii de zeden, is door de politie in voorloo- pge hedntenis gesteld. Be kellner, die aanvanke lijk verdacht werd van medeplidntigheid, is on middellijk in vrijheid gesteld, omdat bleek dat hem niets ten laste kon worde(n gelegd.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1