3 Gemeenteraad Br. op Langendijk Hike Breijer's Vakkundige bediening De vierde man zijn op de tot hen gerichte vraag, maar alleen óp het adres. B. en W. willen in deze de goede kant nemen, hebben een en ander onder de oogen ge zien en stellen daarom voor die wensch in te willigen. Hierna volgt voorlezing van het voorstel. Wat Donderdag 1 October 1931, kwam de Raad der gemeente in vergadering Aanwezig alle leden. Voorzitter burgemeester Slot, opende met een welkom en spreekt er zijn genoegen over uit dat de secretaris weer van zijn ongesteldheid is genezen, waarna voorgegaan werd met gebed. De notulen werde ngelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. iMeegedeeld werd dat procesverbaal is opge maakt der gehouden kasopname met den gemeen te-Ontvanger op 23 Sept. 1931, en dat alles in volmaakte orde was bevonden. In kas was en moest zijn f 1793.98. Van Ged. {Staten goedkeuring op de begroo- tingswijziging. Weid. voor kennisgeving aangenomen. Voor de afd. Noordholland der Nederlandsdie gemeenten een uitnoodiging tot het Inouden eener vergadering inzake het instituut schoolartsen. Voorzdeelt mede dat me'n daar al geruim en tijd mee bezig is en dat het vanwege Ged. Sta ten stuit op moeilijkheden, zulks mede in ver band om het schoolartsen-instituut samen te la ten vallen onder hetzelfde district als waaron der de tuberculose valt. Bereids werd meegedeeld dat verschillende ge meenten in Noordholland niet voor aansluiting gevoelden. Met de overige gemeenten zou dan eene ver gadering gehouden worden op 10 Oct. a-s. te Alkmaar. B. en fWi- stellen voor om in de eerste plaats met het oog op de afvallende gemeenten en speciaal met het oog op de economische toestand te beperken en gee nstrikt noodzakelijke uit gaven te doen, die vergadering niet bij té wonen en in dien geest te berichten dat voorloopig daaraan niet wordt medegewerkt. De heer Bonnet is van meening dat wel aan de vergadering deel genomen wordt. Wat 'betreft de toestand zou dit zoo moode ook bij de begrooting kunnen behandeld worden. Nu 'kan men wel zeggen, de ouders moeten zelf voor hun kinderen zorgen, maar wie laat ze onderzoeken, 'tls toch noodig in verband met tuberculose en dergelijke, (waarvan de film een duidelijk beeld geeft) dat het instituut tot stand komt. i Bonnet en v. d. Molen naar voren is crebrachl I la,ndarbfid«rs> werd machtiging ge- voor hem heel goed begriipelük is I fagd om gezien het geval dat binnenkort ook B. en W. bedoelen met hun voorstel geen nrin- It we^loos zuIleJn morden, dan ook de crisis- deel debat, maar waar het i ^uw-egeHng voor deze aan te vragen. en w. meenden het nu niet te moeten doen, daar door den minister niet aangenomen zal wor den dat er crisiswerkloosheid heerscht. In andere cipieel debat, maar waar het onderwerp als zoo danig in een moeilijk stadium verkeert en al heel wat gemeenten er niet meer aan mee doen, dachten B. en W,. goed te doen deze zaak aan te houden en de vóorloopige uitgaven zooveel mo gelijk te beperken. De heer Bonnet zegt dat gezien de besprekin gen, bij de andere heeren het finantieele gedelté naar voren komt. In dat verband zou spr- gaarne zien dat het schrijven in dien geest nader werd geformuleerd, opdat het na een paar jaar weer ter hand genomen kan worden. iWeth. Ooijevaar zegt dat de finantieele ge- dachte, voorloopig loet grootste bezwaar is. De heer Bjonnet zegt wanneer het grootste be zwaar dan weggenomen is, is ook de moeilijkheid verdwenen om het weer ter hand te nemen. De voorz. zegt dat het de- bedoeling is om in het schrijven aangaande het finantieele gedeelte, daarvan te doen blijken. Goedgevonden. De heer Zuidam merkt nog op dat hij niet alleen wat betreft de financieele toestand, maar er ook principieel tegen is. Voorstel Bl en W. tot vaststelling van een crisis-steunregeling betreffende werkeloozen. Voorz. deelt mede dat een 2-tal adressen zijn ingekomen resp. van de transportarbeiders om een crisis-steunregeling in het leven te roepen volgens Min. beschikking en van de landarbeiders eveneens met tevens het verzoek om verruiming van werkgelegenheid ter plaatse en wil in den vorm van baggeren voor de bouwers met subsi die der gemeente. Door B. en W;. is in dezen een conferentie ge houden met afgevaardigden van adressanten om te hooren wat er in hun boezem leeft en dat gezamenlijk te bespreken. Diaarb ij is komen vast te staain dat er wat betreft de landarbeiders er maar 5 a 6 personen bij de gemeentelijke ar- bedsbeir.iddeling stonden ingeschreven. Ten op zichte van deze is het moeilijk om bij den Mi nister aan te toonen dat er crisis-werkeloosheid heerscht, hetwelk een groote moeilijkheid op levert voor diens medewerking in deze. 'Bovendien zitten de kinderen op een hoop bij elkander, waaruit besmetting kan voortkomen. Gezien de kosten van f 1 per kind, adviseert spr. om wel de vergadering te bezoeken. 'Dé heer v. d- Moleh kan zich geheel vereenigen met het prae-advies van Bi. en W. wat betreft de uitgaven zoo klein mogelijk te houden, maar daartegenover is het instituut hem sympathiek, zulks ook in verband met de uitgebrachte rap porten aangaande afwijkingen bij kinderen, spr. steunt daarom het advies van den heer Bonnet om wel de vergadering te bezoeken. D eheer Zuidam gaat geheel mee met het prae- advies van B- en W- f400 is een heele uitgaaf en we dienen ons zooveel mogelijk te bekrim pen. Dte heer Koedijk is het eveneens met de op vatting van B. en W|. eens. B(ij alle goede dingen is wat en bij dat insti tuut zullen ook wel enkele goede dingen opge merkt wezen, maar het is een heele uitgaaf en ik zie er het voordeel niet van in voor de gemeente om welker beweegredenen de ge meente er in dezer tijden nood volgens mij niet op kan ingaan. Voorzitter zegt dat hetgeen door de heeren FEUILLETON Wat betreft de transport-arbeiders is het an ders gesteld: Vanaf 10 Juli j.l. hebben dezen een moeilijken tijd doorgebracht, zoodat gesproken mag wor den van crisis. Zulks houdt ten nauwste verband met de ex port en transport der producten, welke of heele- maal niet of tot een minimum is beperkt. Gelukkig dat door het werkloosheidsbesluit 1917, waarbij de gemeente is aangesloten, wat betreft, de nood, door de uitkeeringen eenigs- zin sis voorzien. Maar nu zijn de betrokkenen, hoofdzakelijk uitgetrokken. Er is komen vast te staan dat de loonen der transport-arbeiders vanaf 15 Juli j.l. hebben ge varieerd van f4.50—13.50 per week en van 1 Jan .j.l. vanaf f 17f18 per week. Maar dit wordt zeer verzwaard door de laatste 2 a 3 maanden, welke bijzonder ongunstig waren. In de conferentie kwam ook naar voren de werkgelegenheid in de Wieringermeerpolder. [Wa'nneer er een gedeelte daarheen ging dan zou dat hier verlichten voor de overblijvenden. Men zou dato een regeling kunnen treffen om de ar- beders welke 'in de Wieringermeer werkten, wat- meer te laten verdienen als degene die hier ble ven, omdat men in associatie werkzaam is. _Er is getracht de afgevaardigdeto voor te stel len dat in hun associatie voor elkaar te brengen, otodanks bet verzoek om de steunregeling in het leven te roepen volgens den minister, met ver zoek om bericht. 'Na afloop der conferentie kwam er alleen een schrijven binnen na 3 dagen met verzoek alleen een goedgunstige beschikking te willen nemen op het adres. Het is niet al te vriendelijk geantwoord, men heeft door de kortheid de duidelijkheid willen betrachten. Er wordt geen antwoord gegeven Terecht heeft men ingezien, dat de aanwezigheid van groot industrieën voor een gemeente nog geen beletsel behoeft te zijn ook op kunstgebied te on- drescheiden. Hoewel in het bijzonder de machine industrie in Dusselodrf een zeer belangrijke plaats inneemt, valt dit den vreemdeling die de stad be zoekt, niet onmiddellijk op. Dé groote fabriekscomplexen nl., voor het meerendeel in de voorsteden gelegen, zijn er nooit in geslaagd het stadsbeeld, dat vooral ook uit een oogpunt van moderne stedenbouwkunst de aan dacht verdient, te oveiheerschen. Breede ver keerswegen, waarin de handeldrijvende midden stand op waardige wijze vertegenwoordigd is, rui me pleinen en fraai aangelegde plantsoenen geven Dlisseldorf het karakter van een welvarende han delsstad, die weliswaar het jagende, alles beheer- schende tempo en de cosmopolitische sfeer van de metropolis mist, maar desondanks den vreemde- déling een milieu biedt, waarin hij zich ook als niet-Rijnlander behaaglijk moet gevoelen. Hoewel de omstandigheden, waaronder Wils en Sanders het ruime Stationsplein betraden geen gelegenheid lieten om zich te vermeien in den aatoblik, die de stad op dezen zonnigen winter ochtend nood, kostte het hun toch eenige moeite zich geheel los te maken van de herinneringen, die beiden aan een vorig bezoek bewaarden. Uit de hall van het station komend, bleven zij eveto staan als om het welbekende stadsbeeld diep iiL zich op te nemen en Wils, de gedachten van zijn metgezel rakend, kon dan ook niet nalaten op te merken, dat ook hij het betreurde in deze stad de misdaad te moeten achtervolgen. Slechts enkele stappen scheidden hen van het Hansa 'Hotel, dat de Arnhemsche rechercheur ge noemd had als de plaats, waar hij eventueel be richt voor hen zou achterlaten. Zij zochten zich een weg tusschen de af en aanrijdende taxi's door, naar den ingang van het hotel, dat bewaakt werd door een met veel goud gegalonneerden portier, bij wien Sanders naar de aanwezigheid van den heer Evertsen uit Holland informeerde. De man stelde zich in verbniding met een eveneens, zij het in een minder' imposant uniform gestoken collega, die in een vrijwel geheel door de centrale van de huistelefoon in beslag genomen kantoor tje troonde en keerde, na met deze eenige woor den gewisseld te hebben, terug met de verzeke- rng het ernstig te'betreuren, te moeten mededeé- len, dat de heer Evertsen wel een kamer bespro- keto had, maar daar den afgeloopen nadut geen gebruik van had gemaakt. Of meneer Evertsen dan misschien een brief had achter gelaten voor Mr. Govers? Dat bleek inderdaad het geval. De portier be- gemeenten is het ook beproefd, maar de minister is er niet op ingegaan. B. en W. waren de gedachte toegedaan om aan den Raad voor te stellen het voor de trans port-arbeiders nu aan te vragen en voor de land arbeiders eerstdaags ook. In het adres aan den Minister zijn de volgende motieven naar voren gebracht. Diat de verzending der producten per spoor en boot geschied en deze verzending ernstige belemmering ondervindt door de heerschende wereldcrisis, waardoor deze soms geheel stop staat in verband met het waardeloos zijn der producten. Dat in normale jaren een loon verdiend wordt van f30, hetwelk nu gedaald is tot de helft en zelfs van half Juli 1931 varieert van f4.50—f 13 per week. Het is de bedoeling om de steun in het uterste geval te stellen op f14 voor georganiseer de gehuwden en kostwinners, en f 11 voor ongeor ganiseerde gehuwden en kostwinners, benevens 50 cent voor ieder kind tot een maximum van 6 persoden beneden de 14 jaren. Voorz. deelt verder mede, dat op den dag dat da afgevaardigden ter conferentie zijn geweest, juist de gelegenheid werd opengesteld om 15 personen te plaatsen in de Wieringermeerpolder, hetwelk een reden te meer was om zulks naar voren te brengen door B. en W. Sedert zijn 5 arbeiders 1 October naar de Wie ringermeer vertrokken, behoudens goedkeuring van den Raad, per bus. B- en W. hebben gemeend om dit te regelen na een wee'k, en eerst te zien, hoe de heeren het daar maken in verband met het verstrekken van subsidie, waarvoor mach tiging wordt gevraagd aan den Raad. Er rijdt een bus vanaf Pancras over Oudorp met welke onze menschen mee kunnen en dat kost f4.50 per persoon. De heer v. d. Morlen vraagt of eerst het adres der transportarbeiders wordt behandeld of dat der landarbeiders. Voorz. zegt dat na de gehouden conferentie het voorstel van beide adressen geheel ter tafel ligt. i De heer v. d- Molen vraagt of B. en Wi. zicln eeu gedachte gevormd hebben wanneer de werk loosheid onder de landarbeiders grooter is. Spr- heeft met blijdschap gezien dat er maar 2 inge schreven staan, maar is van gedachte dat "de werkeloosheid grooter is, hetwelk wel hoofdza kelijk in de ongeorganiseerden zal zitten. Wat is de bedoeling van de steunregeling, komt men riifct, boven de f 14. Voorz. zegt dat dit wel het geval is. Wanneer bijv. iemand f7.50, dan wordt daar 2/3 van in mindering gebracht op de steunregeling, zoodat dan verdiend wordt f16.50. De heer v. d. Molen vraagt alsdan hoe of het gat bij de Zuiderzeewerken, wanneer arbeiders geplaatst kunnen worden komen daar de trans portarbeiders ook voor in 'aanmerking. Voorz. antwoordt bevestigend, daar uitdruk kelijk in de steunregeling vermeld staat dat wanneer er werk is, de minister geen medewer king kan verleenen. In verband daarmede wil voorz. de vriendelijke hoop uitspreken dat er een betere afzet in onze producten moge ko men, maar dat zijn wenschen, die nog niet ver wezenlijkt worden. De heer v. d- Molen zegt verder dat hij zich gebeel kan vereenigen met het voorstel van B. en Wi. en zou gaarne zien, wanneer het mogelijk was die paar landarbeiders te plaatsen bij de uit voering van het kabel-bedrijf. Ein wanneer het zoover komt dat de werke loosheid grooter wordt, de menschen te laten baggeren, waardoor de gelegenheid tevens ge schept wordt dat de kleine bouwers goédkoope bemesting verkrijgen. Het is voor een 'arbeider mooier dat hij zijn geld verdiend dan dat hij het krijgt. En wat aangaat de ongeorganiseerden, Vallen die daar ook onder. Spr. betreurt het dat deze menschen zich niet organiseeren, als zijnde een groot belang voor zichzelf. Voorz. zegt van wel en dat onlangs in een gehouden raadsvergadering nog een uitlating in dien geest is gememoreerd, om geen onderscheid te maken, hoewel spr. het ook betreurt dat die menschen zidn niet organiseeren. f De heer v. d. Melen geeft verder in overweging spoed te betrachten met de steunregeling, opdat deze binnen afzienbaren tijd in werking treden. De heer Zuidam steunt het gesprokene van den heer v. d. Molen om de menschen aan werk te helpen en geen onderscheid te maken. .De heer v. d. Mjolen zegt verder in verhand met de tewerkstelling der transport-arbeiders ver nomen te hebben dat de Zuiderzeewerken stop worden gezet, waarop de kans daar geplaatst te worden voor dezen verminderd. Voorz. vindt bet erg jammer, dat de Zuider zeewerken stop worden gezet. In een onderhoud met een lid der Ged. Staten is door spr. er nog krachtig op aangedrongen een begin te maken met de kanalisatie. De heer Bonnet sluit zidn aan bij het gespro kene van den heer v. d- Molen, vooral wat be treft het baggeren, hetwelk ook voor de schippers van belang zou zijn, daar het meermalen ge- beurt dal bij het laden deze aan den grond raken. Voorz. zegt dat door v. d. Molen het baggeren wi anderen zin wordt bedoeld dan door den heer Botonet. Dat zijn 2 onderwerpen- De heer Bonnet zegt dat de bedoeling van het baggeren dan wat verder moet worden uitge- strekt, wanneer er toch geld uitgegeven wordt, dan is het beter laet zoo productief mogeliik te doen. - 1 Voorz. wonscht de opmerking ter harte te nemen. Zooals gezegd zijn er zeer weinig land arbeiders ingeschreven. In naburige gemeenten wordt een druk gebruik gemaakt van baggeren. Wanneer het moet gebeuren zal het onder de oogen worden gezien. De heer Koedijk merkt op dat wanneer de noodzaak komt voor tuinbouwers er dan eenzelfde regeling in het leven geroepen worde. Voorz. vraagt alsnog machtiging betreffende de buskosten. De heer v. d- Molen zegt dat hij gaarne zijn steun daaraan wenscht te verleenen. Niemand meer het woord verlangende wordt aldus besloten. Punt 5 der agenda bevatte een voorstel van B. en Wi tot het opnieuw vaststellen van de schoolgeldverordeningen. (Tarief blijft ongewij zigd). Aldus besloten. Rondvraag. De heer Bonnet brengt dank voor het op tijd ter inzage liggen der stukken, en hoopt dat het in de toekomst steeds zoo moge blijven. Hierna sluiting. gaf zich wederom naar de loge, waar zijn collega reeds met een couvert in de hand gereed stond. Sanders stak het epistel in zijn binnenzak, drukte den portier een muntstuk in de hand en liet zich daarna, o pden voet door Wils gevolgd, door den glazen deur draaien, welke toegang gaf tot het aangrenzende restaurant. Zij namen plaats aan een 'tafeltje voor een der ramen, lieten zich door een uiterst beleefden kell- ner koffie brengen en terwijl Wils een sigaret opstak, verdiepte Sanders zich in het schrijven van den rechercheur. Het bleek slechts een kort briefje te zijn. Nadat hij het had doorgelezen, staarde hij eenigen tijd zwijgend naar buiten. Hoewel het geduld van den reporter op een zwa- rén proef werd gesteld, wachtte deze rustig af tot de inspecteur het oogenblik gekomen achtte om zich tot hem te wenden. „Weinig, maar niet onbelangrijk", zei deze eindelijk, Wils het briefje toeschuivend. Deze las: „Gezochte begaf zich hedenavond na aankomst onmiddellijk naar de oude stad en wel perceel Alte Jakobstrasse 13, dat den indruk maakt van eén ouderwetsch woonhuis. Op haar kloppen ont ving zij geen gehoor, waarna zij haa rjitntrek' nam in hotel „Zweibruckenhof" aan de Konigs- allee. Ook ik heb hier m'n tenten opgeslagen. Be geef u dus na aankomst zoo spoedig mogelijk naar genoemd hotel, waar u indien ik niet aan wezig mocht zijn, bericht zult vinden. El Mien! 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten De reporter las het briefje nog eenige malen door alvorens zijn meening kenbaar te maken. Eindelijk zei hij, terwijl hij Sanders het epistel over de tafel weer toeschoof: „We zullen maar niet te lang wachten met aato deze invitatie gevolg te geven. Het begin van onze expeditie lijkt me nogal hoopvol. We hebben nu althans een adres, dat we in het oog kunnen houden, al zal dan ook nog moeten blij ken in hoeverre dit voor ons onderzoek van be- teeketois kan zijn." De inspecteur scheen dezelfde meening te zijn toegedaan. Hij riep den kellner om af te reke- toen en een minuut later stonden beiden in de breede Graf Adolphstrasse, waar de bestuurder van een juist voorbij rijdende taxi werd aange roepen. „Ik vrees, Miel," begon Sanders, toen de chauf feur den wagen in beweging zette, dat we de politie hier er niet buiten zullen kunnen toou- lden. Wanneer dat perceel in de Alte Jakob strasse werkelijk eeu rol in deze geschiedenis speelt, zal de D.üsseldorfsche recherche ons wel licht belangrijke inlichtingen kunnen verschaf fen. Niet onmogelijk dunkt het me dan ook, dat we hier met eeln bende te doen hebben, die zoo spoedig mogelijk moet worden opge ruimd en dat zullen we uiteraard niet zonder assistentie van de collega's hier kunnen klaar spelen."

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3