Pro Memoria. Plaatselijk Nieuws Burgerlijke Stand Binnenland. De Vrouw en de Mode Uit den Omtrek De „Nieuwe Langedijker Courant" van Dinsdag 29 September 1.1. bevatte onder aan den kop een eenvoudig bericht n.l., dat wegens het 40-jarig be staan van de zaak der firma J. H. Keizer, de druk kerij na 1 uur zou gesloten zijn en het jubileum in familiekring zou herdacht worden. Dit is een heel eenvoudig en sober bericht. Daar echter per 1 April 1932 het 40 jaar geleden zal zijn dat de „Nieuwe Langedijker Courant" werd opge richt en het voornemen bestaat om aan dit jubileum een bijzonder cachet te geven, ligt het voor de hand dat getracht is aan de herdenking van het 40-jarig bestaan der zaak zelve een sober karakter te geven. De firma heeft getracht dit in eigen kring te doen, Maar laten wij het maar verklappen: dit is niet geheel gelukt en kan ook niet gelukken. Immers, de „Nieuwe Langedijker Courant", een product der zaak, ijvert bijna 40 jaren achtereen in uitgebreide en actueele verslagen en berichten, de grootst mo gelijke publiciteit te verleenen, en zou de firma nu willen trachten de publieke domper te hanteeren? doch dat zal niet gaan. Ondergeteekende heeft in zijn 23-jarig Langendijker domicilie, maar al te zeer ondervonden, wat het zeggen wil een drukkerij, te exploiteeren. Men zegt wel eens: „De weg naar den rijkdom gaat door de drukinkt". Wij zullen dit w. i. w. niet bevestigen, maar weten wel, dat de drukkerijen noodig zijn om het reclame drukwerk enz. te vervaardigen, dat noodig is om het zakendebiet te vergrooten. Men begrijpt nu wel, dat dan ook de inrichting van een drukkerij moet beantwoorden aan de tijdsklop op de deur. En als eigenaar van een drukkerij, èn als typograaf meen ik volkomen in staat te zijn dit te definieeren. Ken nende de jovialiteit van den oudsten en de colle gialiteit van beide firmanten, aarzelde ik niet ge tuige te willen zijn van het 40-jarig jubileum van deze zaak. Een goed geoutileerde drukkerij kost heel veel geld en wil men gehoor geven aan de roepstem van den tijd dan gaat dit met groote financieele offers gepaard. Een drukkerij van eenige beteekenis moet wel in het bijzonder mee. Ik wil erkennen, de drukkerij van de firma Keizer voelt den polsslag van den tijd. De Typograaf- en de Linotyp-zetmachine leveren in een minimum tijd een geweldige productie, terwijl de nieuwe drukmachine, de Heidelberger, duizenden examplaren in korte spanne tijds afdrukt. (Ik zou nog veel meer kunnen zeggen, maar acht boven staande voldoende, om den lezer, een indruk te ge ven dat het drukwerk heusch niet naar elders be hoeft, want het kan hier gemaakt worden, vlug, goed en concurreerend)Vermeld ik dit laatste tusschen twee haakjes, ik keer weer terug naar het jubileumfeest. Het privé-kantoor was door het per soneel keurig met guirlandes, groen enz. versierd. De firmanten en gevolg zien wij binnentreden. Een oogenblik aarzelt de oudste firmant.bloemen zijn immers een tolkDaarna staat hij met familie achter een door het personeel geschonken prachtig schrijfbureauAls men de middaghoogte van het leven reeds lang gepasseerd is en men ondervindt dan liefde, erkentelijkheid en waardeering, tot uiting gekomen na een periode van 40 jaren moeizaam arbeiden, dan is geen pen in staat te beschrijven wat er in het diepste menschwezen omgaat De chef der drukkerij, de heer Sjoerds, sprak de firmanten namens het personeel toe. De onderlinge verstandhouding van patroon en personeél, illustreer ik met de laatste zinsnede van het door den chef gesprokene, n.l.: „Als blijk van waardeering bied ik U namens het personeel dit schrijfbureau aan, dat, naar wij hopen, nog vele jaren door U gebruikt zal worden ten dienste van het bedrijf en dat de band tusschen patroon en personeel nog nauwer aangehaald moge worden, en de goede verstandhouding moge bevorderen." Nu nam de heer Muylaert, de welbekend journa list-boekhouder, het woord. En ook. zijn woord ge- ,,"Naar mijn meening ligthet zelfs voor de hahd, dat deze bende een internationaal karakter draagt. Wanneer we bedenken, dat zuster Robert zoo'h goede bekende is van de Belgische justitie, bestaat er alle reeled om aan te nemen, dat deze onderneming in verschillende landen Inaar ver takkingen heeft. Wat Holland, België en Dhitsch lalnd betreft, schijnt dat in ieder geval wel vast te staan." Salnders gaf niet, direct antwoord. Eenigszins nerveus trommeld ehij met de vingertoppen op deti ruit van de taxi, een gebaar, dat Wils niet van hem kende en daarom zijn verwondering Opwekte. „Is het zelfvertrouwen zoek?" vroeg 'nij spot tend, toen Sianders zijn roffel even moest onder breken, daar de taxi met een scherpen hoek de Königsallee opzwenkte. „In 't geheel niet; maar jouw opmerking over dat internationale karakter heeft me plotseling te denken gegeven." Hij keerde zich met een ruk om en keek Wils strak in het gelaat. „Zou jij het onder deze omstandigheden vreemd vinden, Miel, wanneer aan het licht kwam, dat de bend eook in andere Duitsche plaatsen leden telt? Bl.v. in Hannover of in een centrum van vreemdelingenverkeer als Bad Harzburg?" „Aha, ik begrijp, waar je heen wilt. Hellinger's compagnon nietwaar, die zich plotseling meen de te moeten terugtrekken, toen het er op aan tuigde van denzelfden geest ais van den eersten woordvoerder. Het spreekt wel vanzelf dat ook ondergeteekende zijn gevoelen van achting, erkentelijkheid enz. niet kon onderdrukken, en poogde in hartelijke bewoor dingen dit te bewijzen. Onder den indruk van dit gebeuren, tracht nu de oudste firmant, namens de zijnen, aan allen har telijk dank te zeggen. Het viel mij op dat deze ge voelens naast het patroonsstandpunt toch meer met vaderlijke gemoedelijkheid werd vertolkt. Elk per soneellid kreeg een aparte toespraak. Ja, als de machines in de drukkerij snorren; ja, als de neurveuse arbeid van den typo in volle actie is, dan, ja dan is ook het temperament van den patroon wel eens in die stemming. En als nu in deze oogenblikken de gevoelssnaren trillen, als hier het mooie in den mensch zich laat gelden en be luisterd wordt, danja, dan is het goed. sen ingeschreven en mannen als de Ridder, Moeke, van Latum en de Graaf zullen er heusch wel voor zorgen, dat de spanning tijdens de races heel groot wordt. Veertien seniores zullen vervolgens elkaar fel bestrijden en vooral de duels tusschen Oosterbaan, I van Gent en v. d. Berg belooven buitengewoon span nend te worden, terwijl Jan Rijk en v. d. Pluym het hard te verantwoorden krijgen in hun strijd tegen van Dijk en Hartman. We krijgen hier dus weer een ouderwetsche race, die gedeeltelijk in manches, gedeeltelijk in series zal worden verreden. De spanning wordt nog ver- hoogd, omdat Zondag de beslissing zal vallen, wie eigenaar wordt van den Alcmaria-beker en wie de twee medailles van het Alkmaarsche gemeentebe stuur in zijn bezit krijgt, i Het terrein zelf ziet er weer keurig uit. Luid- sprekers zullen voor de noodige inlichtingen zorgen tribunes zijn weer bijgebouwd, afrasteringen zullen zorgen voor de veiligheid van het publiek, kortom i alles wijst er op, dat Alkmaar een buitengewone sportmiddag te wachten staat. Zoodat voor velen I het wachtwoord weer zal zijn: Zondag naar Alk- 1 maar, naar de slotraces van dit seizoen. Vertrokken personen. A. Mazereeuw naar Opperdoes. A. Haandrik- man naar Amerongen. P. Veenstra naar Hoorn. L. J. Balder naar Alkmaar. N. Kloosterboer naar Opperdoes. K. Schriever naar Velsen. F. Eding naar Oudorp. Na nog eenige oogenblikken van gezellige kout togen wij allen naar de Spoorstraat, waar de jongste firmant woont. (Moeder de vrouw had de ontvangst heel gezellig voorbereid). Hier zag men in beide kamers een keur van bloemstukken van cor poraties en particulieren, wijl steeds de felicitaties maar binnen kwamen. Wie nu weet de gulle lach, de jovialiteit en de humor van den oudsten firmant, die kan ook begrijpen, dat de herdenking nu recht gezellig plaats vond. Natuurlijk ontbrak 't niet aan verschillende toespraken. Van de onderscheidene ingekomen bloemstukken noemen wij enkele, n.l.: „Hercules en Hygièa"; Langedijker Winkeliersver- eeniging; Bestuur Langendijker Middenstandsten toonstelling" enz. Verder bloemstukken van parti culieren en diverse cliënten. Voor de gastvrijheid mij bij dit jubileum betoond, ben ik de firma zeer dankbaar. Heb ik bij deze gelegenheid mijne welgemeende felicitatie mogen uiten, thans wil ik deze in het openbaar herhalen, collegiaal en in vriendschap: Moge uwe zaak, ge achte firmanten, groeien en bloeien, met het 50- jarig jubileum in het verschiet. BOUWMAN. Zuidscharwoude, 2 October 1931. BROEK OP LANGENDIJK. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Broek op Langendijk en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand September 1931 ingelegd f9114.86. Terugbetaald f6607.78. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1750. OUDKARSPEL. Burgerlijken Stand over den maand September. Overleden: Pieter de Geus, wed. van Aafje Doorn, 78 jaar, van beroep tuinbouwer (overleden te Alk maar) Ondertrouwd: Cornells Voogt, 22 jaar, kantoor bediende te Zuidscharwoude en Aaltje Antje Dek ker. Getrouwd: Cornells Voogt en Aaltje Antje Dekker. Ingekomen: Emma Kranzl, dienstbode van Am sterdam. Dirk Bommer, schoenmaker van Edam. Vertrokken: Aalbert Pieter Borst, zonder naar Haarlem. Jan Visser, kok, naar 's-Gravenhage. KOEDIJK. Burgerlijken Stand over de maand September. Geboren: Gerrit, zoon van Rients Turkstra en van Grietje Dekker. Gehuwd: Egbert van der Brug en Aaltje Koning. I I Ingekomen personen. J. G. Grebe van Naarden. Ch. J. Koning, van Alkmaar. M. C. Jdeyering van St. Pancras. N. Kieft van Oudorp (N.H.) A Bakker van Eg- mond Binnen. Vertrokken personen. K. Oudes naar Alkmaar. Jb. Wijdenes naar Zaandam. C. Tesselaar naar Heerhugowaard. p. v. d. Kooy naar Herlingen. A. Smit naar Am- j sterdam. A. M. Kostka naar Weenen. E. v. d. Brug naar Texel. I BROEK OP LANGENDIJK. Burgerlijken Stand over de maand September. j Geboren: Nicolaas, zoon van J. Kouwen en van E. Wiering. Grietje, dochter van C. Smit en van M. j Schram. j Overleden: Adriana, Apolonia Bakker, oud 20 ja ren, dochter van A. Bakker en van A. A. Koole. Ondertrouwd: C. Kooy, oud 22 jaren, van beroep typograaf, wonende te Zuidscharwoude en C. G. j Wiering, oud 24 jaar. A. van der Gragt, oud 25 j jaren, tuinbouwer en M. T. H. Schuurmans oud 21 I jaren. Ingekomen en vertrokken personen in de maand September 1931. j Ingekomen: K. H. Mugge met echtgenoot van Haarlem. G. Klein Bronsvoort van Haarlemmermeer. T. Zijm, van Sint-Pancras. m TIJDS. In een onzer dagbladen vonden wij deze curi euze advertentie: Een nette Blurgerdame ruim middelbaren leeftijd, onbesproken gedrag, goede verschijfning, gezond en opgeruimd karak ter .beschaafd en ontwikkeld, wil van Inuwelijk veranderen. Ze wenscht heer met dezelfde pre tenties, goed inkomen om een gelukkig en ge zellig samenleven te hebben. Birieven met por tret, hetwelk op eerewoord en geheimhouding worden teruggezonden te zenden onder no. 9924, bur. van dit blad. Ziedaar weer wat nieuws! „Een nette burgerdame", die zich aanbiedt om van huwelijk te veranderen. H:e „nette burgerdame" is dus getrouwd, maar ze wil eens een kansje wagen om een prettiger huwelijk te sluiten. Wordt haar daartoe de gelegenheid geboden (ze zal natuurlijk vooraf goed wikken en wegen» of en hoeveel beter zij er va nwordt), dan maakt zij aan het bestaande huwelijk een eind en stapt zij in het nieuwe naar zij hoopt: zoo véél fijnere! huwelijk over. Wel ja! waarom ook niet. Men kan niet zeggen, dat deze „nette bur gerdame'' onvoorzichtig handelt Ze gooit geen ouwe schoenen weg, voordat zij nieuwe heeft! Waar alle moraal opzij gezet is, kan zoo'h tikje berekening er nog wel bij. 'tls intusschen wel een treurig teeklen des tijds, dat iemand zich zelfs voor een dergelijke aa,nbieding-per-annonce niet meer geneert. (Nrd. Hpll. Dbld.) DE ALKMAARSCHE GRASBAANRACES. Zondag 4 Octobger worden te Alkmaar voor de laatste keer in dit seizoen grasbaanraces gehouden. Hoewel de organiseerende vereeniging (Alcmaria V. V. V.) oorspronkelijk meende, dat het te laat in het seizoen zou worden, was de belangstelling van de zijde der renners en van het publiek zoo groot, dat men besloot, toch nog een wedstrijddag te orga- niseeren. Er zijn weer een groot aantal inschrijvingen ont vangen, zoodat weer eén prachtig programma afge werkt zal worden. In de Nieuwelingenklasse zijn 10 inschrijvingen w.o. de bekendste renners uit de omgeving van Alkmaar, zooals Ludeke (Alkmaar), Roos (Hoorn), e. a. De strijd in de Juniores-afdeelingen belooft deze keer buitengewoon spannend te worden. Niet min der den 19 juniores hebben in de verschillende klas- kwam zijn pension in de Harz met een hypo theek te belasten Onmogelijk dunkt het me niet, tenzij het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man volkomen vrij uitgaat." „Hat laatste punt kunnen we gevoegelijk uitschakelen. De Rotterdamsche recherche schijnt toog steeds niet aan het eind van haar onderzoek' eh vermoedelijk zullen daar nog wel eenige da gen mee gemoeid zijn. Vergeet niet, dat het hier; een vreemdeling betreft, van wien bij ons te lajnde niets, maar dan ook in 't. geheel niets be kend is. Enfin," besloot hij, het gesprek afbre kend, daar de wagen nu voor Hotel „Zwei- brückenhof" stopte, „we zullen maar afwach ten wat de eerstvolgende dagen aan het licht brehgen." Eh toen ook de reporter zich gereed wilde maken om uit te stappen, liet hij1 er haas tig pp volgen„Blijf jij zoolang in den wagen lot ik weet, dat de kust vrij is. Ons spél zou totaal bedorve nzijn, wanneer jij daar binnen tegen Zus ter Robert aanliep. Laat je dus vooral niet te. veel zien." Terwijl Sanders zich haastig verwijderde, deed Wils, zooals hem gezegd was. Hij gaf dein: chauffeur opdracht een ochtendblad te koopen van een op een hoek van een zijstraat staande krantenvrouw en verborg zich in het fond van deh wagen, zóó, dat althans zijn gelaat voor de voorbijgangers onzichtbaar was. Spoediger dah hij verwacht had, keerde San ders terug met de boodschap, dat het terrein vei- PARIJSjSCiHE MO HENIEU WT.J ES. Overdag worden op bijna alle japonnen cein tuurs gedragen, waarin dan ook een groote ver scheidenheid bestaat, Breed e loeren riemen met groote zilveren spijkerkoppen ziet men evengoed als van de stof der japon ter breedte van enkële centimeters. D'e groene, bruine en zwarte pa- tentleeren riemen zijn 8 a 12 c.M- breed. Vionnet tailleert haar mantels en ensembles vrjij sterk op de natuurlijke hoogte van het mid del. I nhaar bontmantel brengt zij ter hoogte van het middel dan nog ingezette stukken la ken of satijn aan om het silhouet nog slanker te doen schijnen. Onder de wollen stoffen zijn crepes, ersjeys eh diagonale weefsels het meest in trek. Men verwacht echter, dat later in het seizoen C|ache- mir zeer veel gebruikt zal worden. Behalve groeh, bruin en zwart zijn ook de nieuwe tinten rood en beige in trek. Wij zagen een mooien mantel van Qhantal in beige wol lig was. Zij betaalden den chauffeur en begaven zich naar het restaurant, waar op dit uur van den ochtend slednts enkele bezoekers aanwezig waren. J „Ze heeft vanmorgen reeds om acht uur het hotel verlaten en Eivertsen is haar gevolgd." be gon de inspecteur zonder eenige inleiding. „Hier heb je het briefje, dat hij' heeft achter gelaten." Het bleek even "kort van inhoud als het eerste. „Gezochte heeft zich in het vreemdelingen- boek ingeschreven als Josephine Marie Portelle, 27 jaar, boekhoudster uit Brussel. Hedennacht hier gelogeerd. Hedenmorgen om 8 uur te voet vertrokken. Bagage achtergelaten- Ik volg. Wacht hier op nader bericht." Wils bekeek het epistel nauwkeurig. Het viel hem onmiddellijk op, dat de beide eerste zinnen milkier haastig geschreven waren dan de vier laatste. Hieruit mocht worden geconcludeerd, dat Etvertsen het eerste reeds gisteravond of vanmor gen vroeg had genoteerd, in ieder geval voor hij wist, dat de verpleegster, die nu plotseling boek houdster bleek te zijn, zou uitgaan. Toen dat inderdaad het geval bleek, had hij haastig de laatste zinnen neergekrabbeld en het briefje in de reeds bij voorbaat geadresseerde enveloppe gesloten. Die ontdekking zal natuurlijk niets, hoogstens, dat rechercheur Eivertsen een voor zichtig man was, die op alle eventualiteiten voorbereid wenschte te zijn, maar toch kon hij niet nalaten Panders op een en ander opmerkzaam met een grooten afneembaren kraag van beige bent. Ook "het bont langs de mouwen en de lceren ceintuur waren beige. Onder de diagonaal geweven stoffen moet een fijn soort laken genoemd worden, dat zeer veel gebruikt wordt voor gekleede herfstenpeimblés eh in verschillende pastelkleuren ook Voor avond- mahteltjes. De minder gekleede wollen ensem bles én japonnen worden veel met kortharig bont gegarneerd. Een mantel in een kleur, die niet overeenkomt met die der japon, doch er een harmonische com binatie mee vormt, is moderner en eleganter dah een mantel van dezelfde kleur als de japon. Vele japonnen hebben een smal randje bont lahgs de halsuitsnijding en afneembare onder- mouweh van hetzelfde bont, die aan de polsen en bovën den elleboog worden vastgebonden met een reepje van de stof der japon. Vele korte bohtjasjes, bonten shawls en af neembare kragen sluiten achter op den rug "ter hoogte van het middel. te maken. Deze bleek hog niet geheel over zijn onrust heen te zijn. „Wat je daar zegt, Mjel," antwoordde hij op een zoo kalme toon, dat het den reporter zelfs eenigszins geforceerd voorkwam, „is ook mij niet ontgaan. Dte ontdekking heeft voor ons niet de mnsle beteekenis en tochik wil het je wel eerlijk bekennenook al, omdat ik er toch net in slaag het verborgen te houdenben ik verontrust over de voortdurende afwezigheid van dezen, mij onbekednen Evrtsen. Zoolang ik zelf de touwtjes in handen heb, zoolang ik weet en persoonlijk beoordeelen kan, wat er gedaan moét worden, behoud ik m'n, zelfs in de précairste situaties onverwoestbaar optimisme, maar zoo- dra ik tot, werkeloosheid gedoemd word in een zaak, waarvan de leiding toch tenslotte bij mij berust, bekruipt me voortdurend de angst, dat het scheef gaat. Ongemotiveerd die vrees, zul je zeggen? Een gebrek aan vertrouwen in de ca paciteiten van m'n ondergeschikten? Biest mo gelijk, maar laat ik je dan mogen verzekeren, dat m'n praktijk als speurder mij daar meer dan eens reden toe heeft gegeven." Hij zweeg, èn trok nerveus aan z'n sigaar, die hij daarna met een ongeduldig gebaar in een aschbakje wierp. Dodn bemerkende, dat de re ports rhet nutteloos achtte zijn beweringen te weerleggen, vervolgde hij, nu wat mipder heftig:

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4