I Voor onze Lezeressen Het oude changeant-effect is weer modern. Men ziet het overal in fluweel eh dniffon. E|en an dere nieuwigheid zijn japonnen van drie ver schillend gekleurde lagen dniffon over elkaar. Hellstorn etaleert wandelschoenen van glacé én antilope en avondschoenen van glacé en satijn. Julienne etaleert avondschoenen van crepe en fluweel of satijn met fluweel. De hoedjes van Chanel vallen op, doordat zij niet blindelings de Elenoire-stijl volgen. Zij toon de hoeden, die op Russische kapjes leken en door eeto paar- plooien werden aangepast aan den vorm van het inoofd. Dikwijls was het vilt gecombi neerd met de stof of het bont van den mantel. Wij zagen ook vele hoeden in twee kleuren, om dat vele nieuwe ensembles van Qhanel in twee kleuren zijn gemaakt, dan wel gevoeld zijn met de daarbij afstekende kleur Van blouse öf japón, Rood met chocoladebruin en groen mét zwart waren een paar interessante combinaties. Wörth lanceert met struisveeren bezette hoofd- batoden, terwijl Chanel met parels of strasz bezet in overeenstemming is met de garneering der halsuitsnijding. Dé zwarte en witte handschoenen beginnen te vervélen. Mainbocher lanceert handschoenen van peau de suède in de kleur van den hoed. Maggy Houff handsdnoenen van beige peau de suède. Handschoenen .en accessoires van fluweel in een kleur, die afsteekt doen een bodje naar de popu-* lariteit. Louise Bloulanger lanceert eenvoudige avond japonnen met korte mouwen en een recht model, die tusschen de andere bewerkelijke toiletten zeer opvallen. Er worden pogingen gedaan, andere modellen in te vceren, doch veel systeem is er nog niiet in te bespeuren. Molynaux lanceert hoeden met zeer platte bolleln e n|ran achteren opgeslagen ra'nden, die hij met groote veeren pompons of garnituren van 'bont of stof versiert. Lauvin en Bruyères toonen een soort kokskap. die ver nar rechts overhangt en eigenlijk bestaat uit een nauw om het Inoofd sluitend kape mejt een daar op bevestigde ruime muts. Japon van tabakskleurige crepe de Chine met een kraag en vestje uit één stuk van wit linon. Hetzelfde idee ziet men herhaald op de mouwen. Eén aardag effect wordt bereikt met deze japon van zwarte crepe satin met een smalle witte shawlkraag, waarvan de einden over e'lkaar geslagen zijn en door een knoop worden vastge houden. Mantel van groene wol met lange ingezette deelen, die spits toeloopen, e ndaardoor een ele gant model vormen. Gebonden kraag, mouwstuk ken en rokrand zijn van grijze astrakan. Klokkend uitloopende mantel van roode diago naal geribde stof, die den indruk maakt van een mantelpak en de taille zeer tot haar recht doet komen. De breede manchetten en de in èen pas uitloopeinde kraag zijn van Blreitschwanz. WAT ETEN WIJ D|EZE WEEK? Zondag. Kaasbroodjes. Varkensfricandeau, bloemkool, aardappelen, biscuitspudding. Maanidag. Bloemkoolsoep, koud vleesch, andijvie, aardap- lade pelen, griesmeel met rozijnen Dinsdag Ensemble van zwart fluweel mét een witte wild- leeren ceintuur en een gebonden shawl, die even als de garneering van de mouwen van wit lams- vel is gemaakt. Wij vestigen er de aandacht op, dat op den klokrok geen manteltje, maar een schootblouse met een spleet van voren wordt gedragen. Elegante robe manteu va ngroen cheviot met een zwarte verlakte ceintuur en een garneering van zwart astrakan aan hals en mouwen. 'Tomaten met gehakte eieren gevuld, Princessé- boönen, aardappelpuree, gewelde boter, water gruwel. Zaterdag. Karbonade, knolraap, aardappelen, karnemelk met gort. Kaasbroodjes. Hiervoor worden oude sneedjes oud brood van de kérst ontdaan en met boter besmeerd, hierop legt men een dikke laag, die gemaakt is van een mengsel van geraspte oude kaas, twee lepels melk, een éi en wat paprika, waarna het brood in de oven geplaatst wordt om croquant te wor den,, beschikt men niet over een oven, dan bakt men ze aan één zijde met een stukje boter in de koekepan. Biseuitspudding. 250 gram biscuits, gebroken, 500 gram riioes- appelen, 50 gram suikèr, 1 pakje vanille pudding poeder, een halve L. melk. E'e biscuits worden in een glazen schaal ge legd. We hebben allerlei gebroken stukjes bis cuits bewaard of koopen twee en een hal fons gebroken biscuits bij den kruidenier, dat is bil lijker, dan wanneer wij er heele biscuits voor gebruiken. 'Maken nu een dikke appelmoes van de moesappelen en de suiker en leggen deze moes in de schaal op de biscuits. Ben pakje vanillepoeder wordt met bijvoeging van een lepel suiker om de smaak te verhoogen, daar de pakjes pudding meestal niet zoet genoeg zijn, en eenige lepels melk tot een papje aange maakt en de rest van de halve liter melk aan de kook gebracht, daarna puddingpoeder bijgevoegd en alles een paar minuten doorgekookt, van het vuur een klontje boter en alles met de garde goed kloppen om bet luchtig te krijgen; is de pudding wat bekoeld dan op de appelmoes over brengen, het geheel koud opdienen. Chocolade creme: 125 gram chocolade reepen, 2 eieren, 50 gr. suiker, 1 pakje vanillesuiker, 4 dL. melk, 6 blaadjes witte gelatine, 21/2 c-L. slagroom. Be melk brengen wij aan de kook, voegen het pakje vanillesuiker en de gebroken chocolade er bij, die in de melk wordt opgelost met de suiker, waarmee alles nog even doorgekookt wordt. De dooiers wordeh flink luchtig geklopt en hierbij wordt voorzichtig de chocolademelk gevoegd. De gelatine hebben wpjl van te voren goed geweekt en uitgeknepen en deze komt bij do kokende melk, waarin ze geheel moet oplossen, we laten alles nu bekoelen doch roeren er van tijd tot tijd in om te voorkomen, dat de gelatine zakt, kloppen de eierdooiers met de slagroom én een tikje zout en voegen ze bij de chocolade massa, zoodra deze drillerig begint te worden, doen het daarna in de omgespoelde of met slaolie bestreken vorm en laten het geheel stijf worden, Het beste is de pudding daaro pvan te voren klaar te maken. Appeltaart. Nu de tijd van de appelen weer daar is, wil ik besluiten met een recept voor appeltaart: 750 gram zure appelen, 1 ons krenten, 1 ons suiker, 1 theelepe kanee, vulsel, voor de taart 300 gr. bloem, 250 gr. boter 1 ei, 150 gram suiker, BpE RECHTE MANTEL. Wat wij zagen bij Patau en anderen. Wat men ook van de nieuwe mode mag zeggen, 'haar treft zeker niet het verwijt dat zij fraai is. Zelfs het eenvoudigste kantoor japonnetje is nog opgefleurd door een van die origineele „pe- tits riens'', die zooveel verschil maken, terwijl de namiddag- en avondtoiletten bijna teveel inte ressante ideeën vertoonen. Nu waarschuwt men ons, Rat wij bij het koopen van een wintermantel vooral er op moeten let ten, dat hij vanaf de schouders reent neerhangt,, dus niet getailleerd is. Patou lanceert zelfs voor alle tijden van den dag mantels, die vanaf de armsgaten al wijder worden, terwijl dit laatste, model ook bij Molyneux, Lelong, Goupy en Au- gustabernard wordt gezien. Doch het rechte sil houet blijft de hoofdzaak. Patou gebruikt deze mantels o.a- om ensembles af te maken, want de ensembles met korte jasjes schijnen niet in zij'n lijn te vallen. Eir zijn zakken in deze man tels en als ze ergens gesloten worden, is het aa,n de hals. Patou is ook een van de weinigen, die tha'ns nog tweed gebruikt: grijs met wit of zwart met wit. Zijn ensembles zijn bij uitstek prac- tiseh en kunnen den geheelen namiddag en avond gedragen worden. Woensdag. Gehakt met kerry, stoofsla, aardappelen, creme chocolade. Donderdag. Biefstuk, worteltjes, aardappelen, creme chooo- dat huii shiaak in dit opzicht geen gróve foutell meer maakt, dan kan men ook de modellen van de jurkjes zelf laten kiezen. D;it ïs nl. moei lijker dan het kiezen van de stof. Op deze wijze zal niet slechts de smaak der kinderen ontwikkeld worden, doch zij zullen hun kleeren ook met meer plezier dragen en er netter op zijn. Zij zullen vermoedelijk ook al jong hun eigen kleeren gaan maken en hun moeder heel wat werk uit handen nemen, zoodat deze zich ruimschoots beloond zal voelen voor de kleine moeite, die zij in vroeger jaren hebben gedaan om de smaak van haar kinderén te ont wikkelen. f De appelen worden geschild en daarna geraspt en vermengd met 100 gr. suiker en de even opge welde krenten en de kaneel. De bloem zeven wij en kneden met de boter, suiker en eierdooier zoolang, totdat we een goed samenhangende bal hebben verkregen. Een spring vorm wordtmet het grootste deel van het deeg gevuld, daarop komt het vulsel en ten slotte maken we reepjes van het overgehouden deeg die als een traliewerk over het vulsel gelegd wor den en aan de uiteinden stevig op de deegbodem worden vastgedrukt en daarna bestreken wor den met het eiwit, dat geklopt is met een paar lepels suiker, de taart wordt nu verder gaar ge bakken in een matig warmen oven. Vrijdag. Runderlapjes', roode kool, aardappelen, turfjes Blikje zalm, kropsla, gebakkeu aardappelen, wa rnet bessensap. tergruwel. JDiE ELEEDING ONZER KjLEINE MEISJES. ,J)e kleeren maken den man niet", is een oud spreekwoord, maar ze maken de vrouw wel. Zij bepalen voor een groot deel den eersten indruk, die van zooveel invloed is op de verhoudingen tusschen mensehen en het wordt een vrouw niet licht vergeven, als zij wansmaak aan den dag legt. Wansmaak is niet alleen het dragen van een rooden hoed bij een lila blouse, maar ook het dragen van een gekleed namiddagjaponnetje op kantoor. Men denkt meestal, dat zulke fou ten in de beoordeeling van het effect der eigen keeding een gevolg zijn van aangeboren wan smaak, vandaar dat er zoo scherp over geoordeeld wordt. Dikwijls is de schijnbare wansmaak ech ter niets anders dan gebrek aan routine. leiding is ook noodig om het kind tijdig te laten beseffen, dat zij1 op prijzen moet letten. Iets wat te duur is, mag niet gekocht worden, hoe mooi het ook is. E|n even dwaas als het is,, veel geld te betalen voor Tets, dat men twee straten verder goedkoop kan krijgen, even dwaas is het, zich door een lage prijs te laten verleiden tot het koopen van minderwaardige kwaliteit. Zoo leert het kind ongemerkt, wat het anders als volwassen mensch met schade en schande moet ondervinden. Men zal er bij kinderen ook nog wel eëns op moeten letten, dat z ijgeen stoffen kiezen, die op zichzelf wel goed zijn, doch niet aan het doel beantwoorden. Zij kiezen bijv- voor een school jurk stof, die beter zou passen voo reen uitgaans- jurk. Eerst gaandeweg komen zij tot het inzicht dat zij zich met zoo'n jurk' op school allesbehalve op haar gemak zouden voelen. Zijn zij zoover, TEGEN UITBIJTEN VAN EIKENHOUT, 1 ïk'wijls, door een onvoorzichtigheid van een der huisgenooten en vooral als gevolg van het gestoei der kleine kinderen, valt er een glas wa ter op de tafel om. Voor het kleed is dat niet zoo erg, 'tis immers schoon water, maar voor het daaronder liggende eiken tafelkleed is toet minder goed. Er kunnen leelijke vlekken komen in het aout. Om deze vlekken te verwijderen, gaat men als volgt te werk. Men neemt wat water en lost er een weinig keukenzout in op. Dit wrij- ven we op de getroffen plek mét een doekje uit.- Nawrijven met een drogen doek en alle vlekken zijn verdwenen. STILLEVENS VAN BLOEMEN. Wij lazen onlangs, dat op schilderij en-tentoon stellingen stillevens van bloemen het meeste worden verkocht. De populariteit van dit genre schijnt ons weer toe te nemen. Geen wonder, want het past zoo Uitstekend bij de moderne wo- I nnginrichtingen. Dp lichte, vroolijke kleuren ha- I len een geheele kamer op. Veelal wordt het stil- I leven gekozen in verband met de kleuren der kamerinrichting of wordt omgekeerd de inrich- j ting gekozen naar de kleuren van het stilleven, j vooral bij nieuwe inrichtingen. BORSTELS WASSGHEN. Alle soorten van 'borstels moeten op hun tijd gewasschén worden. Hiervoor maken wij warm zeepsop door op fijngesneden zeep kokend water te gieten, met een houten lepel te roeren tot de zeep is opgelost en dan zoovéél koud water bij te voegen, dat het zeepsop niet te warm is voor de handen. Voor haarborstels moet aan het zeepsop nog wat borak toegevoegd worden om het vet te verwijderen. Over de haren van de borstels mag niet gewre- vetan worden, want daarvan knappen zij af en vallen zij uit. Zij worden slechts toeen en weer gehaald door toet zeepsop, later met schooln wa ter weer uitgespoeld en in de zon gedroogd- Voor zeer vuile borstels, zooals schoenborstels wordt aan het zeepsop wat soda toegevoegd. Borstels moeten altijd eerst in warm water worden afgespoeld én daarna in koud water, om de haren weer hard en stijf te maken. MEU BELPOLITOER, Gepolitoerde meubels zien er dikwijls dof en vuil uit, als zij een paar'jaar in gebruik zijn ge weest. Men kan echter gemakkelijk zelf goede politoer maken om het toout weer als nieuw te laten glanzen. 'Men doet 4 deelen brandspiritus 2 deelen azijn en J elel lijnolie in een goéd af gesloten flesch en schudt het mengsel flink' vóór het gebruik. Per keer worden slechts een paar druppeltjes op een zachte doek vferbruikt. Daar na worden de meubels opgewreven met een droge doek. c' PRACTISE HE WENKEN. Hoe repareerein wij gieibrokem glazen? De stukken wórden nauwkeurig samengevoegd eu aan elkaar gelijmd met wét oude vernis. Na deze behandeling wordt toet gerepareerde, maar nog zeer teere glas met een doek of band om- wanden. Eenige dagenlater wordt het omwind sel er af gehaald en de vernis, die buiten de na den is getreden, wordt er met een mesje afge schrapt. Op een dergelijke manier gerepareerde glazen kunnen weer gewoon in de kuistoouding worden gebruikt. Ze zullen geen water door laten. Chocolade-vlekken. Chocoladevlekken loopt u dikwijls op partijtjes e.d.. op. Ze staan zeer leelijk, temeer daar zich om de roestachtige vlek een gekartelde rand vormt bij het opdrogen. Öm chocoladevlekken te verwijderen, heeft men slechts een beetje gly cerine noodig. De bevlekte plaats wordt er mee bestreken en nadat we het vettige goedje eerst een beetje hebben laten indrogen, spoelen we het desbetreffende kleadingstuk met een beetje lauw water na. Hoe verwijderen we grasvlekkem Wanneer men met lichte kleeren op toet gras gaat zitten, 'bemerkt men bij het opstaan dik wijls dat de broek of japon vol groenachtige vlekken zit. Heeft men dadelijk zeep en water bij de hand, dan zijn de ongerechtigheden spoe dig verwijderd. Iets anders is het echter als de vlekken oud zijn. Het beste middel, om de oudere ingedroogde vlekken te verwijderen, is het volgende: Men neemt eerst wat zure melk en weekt er de stof met de vlek in. Later wascht men mét zoete melk na.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5