NIEUWE i VERSLAG Langedijker Groentecentrale Nieuwsblad y. Holl. Noorderkwartier No 119 nxaroo& no DONDERDAG 8 OCTOBER 1931 40e Jaargang Mhh: Firw I.I. KUB. - litem 1.1 Iflfflj. - |HH| Munte. Uit den Omtrek f 14 111 GE RIJK ER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. AD VERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. van de proeven met het winnen van nieu we vroege wratziekte-vrije aardappelen op den Proefschool tuin bij de Rijkstuin bouwwinterschool te Hoorn in 1931. In 1928 is men te Hoorn begonnen met het stelselmatig kruisen van aardappelen, om eon nieuwe soort van wratziekte-vrije aardappelen te verkrijgen, 'die in de plaats zou kunnen komen van do Eersteling of !?ehotsc!ne muis, om'dat de ze laatste vatbaar is voor de gevreesde wratziek te. In 1928 zijn een aantal kruisingen verricht' om meer kans te hebben, dat de nieuwe soorten onvatbaar zouden zijn voor de wratziekte. Tat vat kruisingen zijn verricht met bestaande on vatbare soorten. Voordat de bloem zich opent, 'worden dè meeldraden er uit weggenomen, om te voorkomen, dat die bloem zich zelf bestuift. Een paar dagen later wordt op de stempfel van zulk' ee'n bloem met een penseel stuifmeel over gebracht van een bloem van een andere soort. Zulk! een gékruiste bloem brengt in den regel een bes voort, die de zaden bevat, welke het volgend voorjaar moeten worden gezaaid. Toch komt biet ook voor, dat de kruising mis lukt, doordat het gebruikte stuifmeel onge schikt is. De Eersteling bv. bevat zoo goed als geen stuifmeel, zoodat deze, om een bes te kun nen vormen moet worden bestoven met stuif meel van een andere soort Tegen dat de besseii beginnen af te vallen, worden ze afgeplukt en de bessen van elke plant afzonderlijk te rijpen ge legd. Zoodra ze voldoende rijp zijn, worden de vruchten stuk geknepen en de zaden er uit ge- wasschen. Daarna worden ze gedroogd en tot het volgend voorjaar bewaard. In 1928 werden op deze wijze 20.000 zaden geoogst. In,/de maand (Maaït van 19'29 wérden deze zaden in een war me kas 'in zaadpanpjen en kistjes messcherp zanjdj uitgezaaid, een paar maal verspreid en later in bloempotjes gezet. Deze planten kwamen in het einde van April onder platglas in bakken, waar zé tot einde Me ibleven, om daarna op het open veld te worldén uitgezet. Uit dat zaad zijn on geveer 15000 planten opgekweekt. Dé rijen af stand werd 75 cm. en in de rijl kwamen de plan ten op 50 cm. Voor zulke kleine planten lijkt dit "feén groote afstand, doch om ze nadednand te kun nen beoordeclen, mogen ze niet te nauw staan,. Ziekelijke planten werden zoo vroeg mogelijk verwijderd. D|e planten vertoonden groote ver schillen in tioogte ,bladvorm, kleur van het blad enz. Iln het einde van Augustus werden de planten gerooid. Toen kwamen groote verschil len voor den dag. Sommigen hadden nog in net geheel geen knollen gevormd. Bij anderen waren de vormen zoo abnormaal, dat ze in de praktijk niet te gebruiken waren. Van 1259 planten wer den de knollen afzonderlijk bewaard. Van allen werd genoteerd, de kleur van de huid, de vleesdn kleur, de vorm, de diepte der oogen, het aantal knollen, of ze dicht bij den stam zaten of veraf, enz.ESnkéle planten gaVen reeds een opbrengst van meer dan een kilo. Die geoogste knollen werden in 1930 uitgepoot op afzonderlijke regels. Bij de beoordeel in g in dat jaar zag men, dat sommige soorten een heel goed gewas vormden. Bij andere soorten kwamen nogal ziekelijke plan ten met bladrol en topbont voor. Zulke exem plaren werden zooveel mogelijk' weer vroeg ver wijderd. Bij iden oogst werden de poters van 122 dezer nieuwe soorten aangehouden en in de 'nieuwe poterbewaarplaats o_p ge borgen. Iln het voorjaar van 1931. zijn deze 122 soorten weer uitgezet. Dl0 ontwikkeling was voorspoedig, tot dat iu het einde van Mei de gewone aardappel ziekte (Phvtoplnthora ihfestans) zich vertoonde. Dank zij- geregeld bespuiten met bourgondische pap heeft de ziekte in !net gewas niet veel scha de veroorzaakt. Dé commissie, bestaande uit de heeren de Boer Ootejrs en Epos je, heeft tweemaal een bezoek' gebracht aan (net proefveld om mede het gewas,, en de knollen te beoordeclen, en wel in de 2e helft van Juni en begin Juli. De stand van 'net gewas was toen over het gdneel goed. Van de meeste der nieuwe soorten zijn een paar stoe len opgestoken. Bij verschillende soorten was de Inoeveèlheid kriel te groot, bij' addere zaten de knollen te ver van den stam. Weer bij anderen was dé vorm der knollen ongeschikt of (net loof was zoo hoog, dat die soort totaal ohgesdnikt is' voor tusschdnteelt. Vain een vijftiental soorten waren de eigen- j schappen ec'nter goed, zoodat deze werden aan- gehouden. Bovendien zijn van soorten, die wat laat schijnen, ook enkele soorten bewaard, om ze het volgend jaar nog eens na te gaan', i Alle jaren worden weer nieuwe kruisingen toe- j gepast en het gewonnen zaad (net volgend jaar I uitgezaaid. Zoo zijn er in 1931 weer 6500 nieu we planten uitgezet van het in 1930 gewonnen I zaad. Hiervan zijn er 1246 stammen gehouden, om ze in 1932 nader t'e kunnen beoordeelerl. Dit jaar zijn ongeveer 40.000 zaden geoogst, welke in 1932 weer worden uitgezaaid. De groote vraag is echter, Inoe de nieuwe soor- de wrat- ïwx 61WÜCic le &ürLen als er ziekte. Met dit doel zijd m het voorjaar van van slordigheid of misschien fraude sprake kan 1932 van 44 nieuwe soorten elk 10 knollen naar te teekenen, werd dit aangehouden tot een volgende vergadering. Van de vereeniging „De Koophandel" was een schrijven ingekomen met verzoek om een boete be paling te maken voor het minder leveren dan in de veiling verkocht werd. Over het algemeen wordt door de aanvoerders de kool niet gewogen en wordt het kwantum ge schat naar het vaartuig, en wordt dan steeds naar den hoogen kant opgegeven, omdat men niet gaarne 50 of 100 Kg. te veel heeft, daar men dan de kans loopt, dat men die weer mee terug moet nemen. Toch heeft het dag. bestuur gemeend er iets voor te moeten doen, niet om de kleine hoeveelheden die wel eens te kort komen, want dat kan door het ongelukkig of gelukkig wegen veroorzaakt worden, maar wel voor grootere te korten als er dv. Oortwijn Blotjes te Oostwold gezonden, bij wien deze pootaardappelen op besmet veld wer den uitgeplant. Van deze 44 soorten vertoonden 17 aantasting door de wratziekte. Met deze 17 soorten wordt niet verder géwerkt. Bij deze 17 soorten waren er juist een paar, die door de commissie als geschikt waren beoordeeld. Ze waren vroeg, vruchtbaar, geelvleezig en ze hadden goed gevormde knollen. Het zou ook wel heel toevallig zijin, a!s die soorten tevens: wratziektevrij waren. Bij de andere overgeble ven soorten zitten echter allidnt nog wel een paar bruikbare en bovendien komen er elk jaar weer een groot aantal nieuwe soorten bij, zoo dat er gegronde reden is, om te verwachten, dat deze proeven tenslotte wel resultaat zullen geven. Van de 17 soorten, (die dit jaar niet zijn aange tast door de wratziekte, moetefa. van elk het vol geïnd jaar 100 knollen op besmet veld wor ded uitgezet, voordat men zeker kan zeggen, of de soort wratziektevrij is. Verder worden er in 1932 van verschillende soorten, die nog niet op wratziekte zijn beproefd, van elk weer 10 knollen voor het voorloopijg onderzoek naar dr. 'Oortwijn Botjes gezonden. Vergadering van 't bestuur van den Tuinbouwersbond „Langendijker Groentencentrale" te Broek op Langendijk, gehouden Maandag 5 Oct. 1931. Tegenwoordig 26 leden. Voorzitter, Burgemeester Slot, opent met een welkom, in het bijzonder het nieuwe bestuurslid W. de Boordee van Schermerhorn, en het plaats vervangend lid W. Butter van Koedijk. Hierna volgde lezing der notulen, welke onver- andert werden vastgesteld en geteekend. De keurlijsten over de maanden Juli, Augustus en September welke resp. 27, 6 en 8 keuringen bevatte werd geen op of aanmerkingen over gemaakt. Rapport ingekomen van den accountant van het C. B., welke op 17 Sepember j,l, de boeken van den penningmeester had nagezien, hierin werd vermeld dat alles zoo specifiek mogelijk was nagezien, en de boekhouding beantwoorde aan de overgelegde be scheiden en bewijsstukken. De exploitatierekening gaf per 16 September aan een batig saldo van f7805.47. Bij het uitbrengen van het rapport over het na zien van het betaalkantoor werd medegedeeld dat in de maand Juli geveild was voor een bedrag van f306.932.12. Waarvan voor: Broek op Langendijk f 40.627.23; St. Pancras f 100.963.06; St. Pancras R. K. f 19.236.48; Heerhugowaard f 10.506.61; Heerhugo- waard R.K. f 18.244.18; Hensbroek f 10.190.28; Scher merhorn f9158.86; De Rijp en Omstreken f7861.90 Koedijk f 18.077.05; Zuidscharwoude f 13.168.56 Zuidscharwoude R. K. f7625.02; De schermer f20.350.58; Ursem f4692.63; Oterleek f3404.73; Rijp L. T. B. f 14.313.55; Diversen f9231,40. In de maand Augustus was geveild voor een be drag van f70056.79, waarvan voor: Broek op Lan gendijk f 11.399.63; St. Pancras f 12.066.89; St. Pan cras R. K. f2471.82; Zuidscharwoude f8293.48; Zuid scharwoude R.K. f 1148.70; Hensbroek f6350.44; Schermerhorn f 58.21De Rijp en Omstr. f 356.41 Koedijk f7141.37; Heerhugowaard f2922.33; Heer hugowaard R.K. f6133.53; De Schermer f845.01; Ursem f607.85; Oterleek f786.95; De Rijp L. T. B. f 1507.89; Diverse f7966.25. Medegedeeld werd dat in de negen maanden van dit jaar voor f370.000 minder geveild was, dan In dezelfde negen maanden van het vorige jaar. Aan de orde werd gesteld het teekenen van den credietbrief voor de huishoudelijke uitgaven. Deze was geteekend door zes bestuursleden als borgen, dat alle bestuursleden als borg moesten teekenen, dat zeker de vereenigingen meer aan de veieling zou binden. Tevens was als reden opgegeven dat het nieuwe gebouw in onderpand gegeven was voor het bloem- bollencrediet, zoodat wij meenden dat daardoor de borgstelling voor het huishoudelijk credlet zwaar der was geworden. Opgemerkt werd dat niet de vaste goederen van de vereeniging het huishoudelijk crediet dekten, doch wel het veilingspercentage. Uit het veilingspercentage moet alle kosten en lasten en ook aflossing van het crediet bestreden worden en als dat met een lagen omzet niet gaat, zal het veilingspercentage verhoogd moeten worden. Daar allen nog niet bereid waren den credietbrief Het dag. bestuur stelde het volgende voor; Dat elk te kort gewicht aan den keurmeester opgege ven wordt en wanneer het te kort gewicht van dien aard is, dat er van slordigheid of fraude sprake kan zijn kan de keurmeester zoo iemand wanneer het bij herhaling gebeurd, beboeten met het per centage gelijk aan het te kort gewicht. Dit voorstel werd aangenomen, doch met dien verstande, dat den kooper, wanneer blijkt dat er 5 pet. meer gewicht is, dit ook moet accepteeren. Een afschrift van een schrijven ingekomen van de Vereen. „De Koophandel" gericht aan het Cen traal Bureau, waarin verzocht wordt den minimum prijs voor kool af te schaffen, omdat kool die den minimumprijs niet kan opbrengen, later toch niet uit de hand verkocht wordt voor een mindere prijs wat een oneerlijke concurrentie veroorzaakt en maakt dat meerdere kooplieden die practijken moe ten uitvoeren. Wanneer de minimumprijs niet afgeschaft kan worden, dat dan de veilingvereenigingen de niet verkochte kool voor een bepaalden prijs overnemen, zoodat de tuinders geen reden meer hebben die kool uit de hand te verkoopen. Van de Tuinbouwvereeniging „De Zuid" te Sint Pancras was een verzoek ingekomen dat de L T. B. de niet verkochte kool voor een bepaalden prijs zou overnemen, ook al om dezelfde reden als bovenge noemd. Aan het Centraal Bureau is door de L. G. C. ge adviseerd om den minimumprijs niet op te heffen maar „Koophandel" te adviseeren om een boete bepaling te maken voor hare leden die trachten die kool voor een mindere prijs uit de hand te ver koopen. Voorzitter zegt, om de kool over te nemen voor een bepaalden prijs zou wel een goed middel zijn, maar er wordt geen middel aan de hand gedaan, waar dat geld vandaan moet komen, daarom is het voor ons niet uitvoerbaar. Beter zou het zijn als de vereeniging „De Koophandel" een boete bepaling maakte voor hare leden, dan zou ook dat kwaad spoedig weg zijn. Opgemerkt werd of het niet mogelijk zou zijn dat de veilingsvereeniging een strafbepaling maakte voor de kooplieden, die zich daaraan schuldig maakten. Secretaris zegt, dat ook het vorig jaar, al was het toen in mindere mate, ook gebeurd Is dat niet ver kochte kool later door een mindere prijs gekocht werd. Toen is in de veiling gevraagd of de minimum prijzen afgeschaft moesten worden, doch eenparig was het antwoord van den handel dat de mini mumprijzen bestaan moesten blijven. In de alge- meene vergadering van koophandel is dit punt ter sprake gebracht en de medewerking in deze ge vraagd waar dan ook de hoop Is uitgesproken, dat het dit jaar beter daarmede zou loopen. In het schrijven van Koophandel wordt thans ook weer gesproken van den „uitnemenden maat regel" dus is het de plicht van beide vereenigingen om alles te doen dat die verkeerde practijken, die schade doen aan tuinbouw en handel zooveel moge lijk tegen te gaan. De Tuinbouw heeft een strafbepaling voor hare leden, die uit de hand verkoopen doch die kunnen kunnen wij in dezen tijd niet toe passen, zoolang de koopman vrij uit gaat. De Koophandel heeft geen strafbepaling en heeft er tot heden nog niets voor gedaan om dat kwaad tegen te gaan, zoodat ik meen als Koophandel geen strafbepaling maakt voor hare leden, wij het dan moeten doen, maar dan in overleg met den Vierbond en Koophandel. Er waren nog leden die dit enkel als L. G. C. wilde doen, doch besloten werd deze zaak met den Vierbond en Koophandel te regelen. Ingekomen de notulen van een vergadering van de tuinbouwvereeniging „De West" te Koedijk met verzoek het streven hunner vereeniging, om mid delen te beramen om den nood in de Tuinbouw te lenigen, te willen steunen en afgevaagdigden te wil len zenden naar een vergadering welke misschei gehouden zal worden te Amsterdam. Daar deze zaak intusschen overgenomen Is door de provinciale Commissie uit de veilingen, werd dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Evenzoo een schrijven van de Tuinbouwvereeniging „De Zuid" te St. Pancras waarin verzocht werd om aan den minister steun te vragen voor de noodlijdende tuinders zal eerst de vergadering van de Prov. Commissie afgewacht worden. De vergadering van de Prov. Commissie zal ge houden worden op Dinsdag 13 October a.s., des na middags te 2 uur In het Landbouwhuis te Alkmaar. Als vertegenwoordigers van de L. G. C. werden aangewezen de heeren S. de Boer Kz. en W. Visser. Verder werden door den voorzitter alle bestuurs leden opgewekt om die vergadering bij te wonen. Op de vraag of anderen ook toegang hebben tot die vergadering, werd medegedeeld dat alle aange sloten tuinbouwers genoemde vergadering kunnen bezoeken. Schrijven ingekomen van Mej. M. Vroegop Pd te Broek op Langendijk, dat zij hare benoeming als telegrafiste aan de veiling aanneemt. Dankbetuiging ingekomen van de fam. W. Balk voor de ontvangen bewijzen van meeleven en deel neming bij het overlijden van een heer W. Balk Verzoek Ingekomen van de vereeniging van oud leerlingen der Rijks-tuinbouwwinterschool te Hoorn om subsidie ter bestrijding van de kosten om meer dere kennis te brengen onder de tuinbouwers, werd afwijzend op beschikt, daar zulke verzoeken ge richt moeten worden aan de respectieve tuinbouw- vereenigingen en niet aan veilingsvereenigingen. Rapport ingekomen van de Rijkstuinbouw-winter- school te Hoorn, aangaande het nemen van proeven ter verkrijging van nieuwe, vroege, wratziekte-vrije aardappelen. Dit rapport zal in de plaatselijke bladen vermeld worden. Voorzitter zegt, dat zoolang de machine er is, er nog weinig gebruik van wordt gemaakt, wat zeer zeker zijn oorzaak wel zal vinden in de lage prij zen, met gevolg dat het sorteerloon er niet af kan. Het is voor de vereeniging zoodoende echter een nadeelige zaak, omdat daarvoor steeds een man in dienst gehouden moet worden; in verband daar mede stelt het dag. bestuur voor om de machine twee dagen van de week disponibel te stellen, dan worden de derde dag de uien geveild en kan in ver band daarmede de beambte drie dagen in de week in dienst gehouden worden. De vergadering is echter van meening, dat de uiensorteering over de machine dan geheel verloren zal gaan en acht het beter dat deze de geheele week disponibel is en dan met het oog op de geringe aan voer de beambte voor een lager loon aan te stellen Wordt aldus besloten. Mededeelingen werd gedaan aangaande de ex port van vroege aardappelen in de campagne van 1 Juni tot einde Augustus 1931. Over dat tijdvak waren verzonden 370 wagons van 10000 Kg. tegen het vorige jaar 1010 wagons. Naar Duitschland waren verzonden 541/, wagon tegen 823 wagons van het vorige jaar. Zwitseland 8 wagons tegen 79 van het vorige jaar. Denemarken 31/, wagon tegen 26 in het vorige jaar en naar Engeland 304 wagons tegen 83 in het vorige jaar. Rondvraag. De heer Muller vraagt hoe het thans staat met de subsidie, nu door Ged. Staten onze voorwaarden niet zijn aangenomen. Geantwoord werd, dat, waar het een besluit is van de algemeene vergadering, deze daarover weer zal moeten beslissen. De heer C. Spruit vraagt of er nog vergaeding gegeven kan worden voor de jas welke op de alge meene vergadering is zoek geraakt. Zal daar ter plaatse behandeld worden. De heer A. Hoogland vraagt of opgezocht kan worden het besluit, dat het ophouden in de veiling van de eerste uienaanvoerders vervallen is. Zal een volgende vergadering meegedeeld worden. Spr. geeft verder in overweging om de loonen, salarissen en presentie-gelden te verlagen. De heer H. Glas sluit zich bij deze woorden aan en vraagt verder of het toegestaan wordt dat auto mobielen in het nieuwe gebouw laden en lossen kunnen. Geantwoord werd dat zulks altijd wordt toege staan en dat het er zelfs voor is ingericht. Hierna sluiting. SINT MAARTEN. Maandagavond was ten huizen van den heer P. Schrijver alhier een openbare vergadering belegd, uitgaande van eenige tuinders, tot doel, bespre king „nood der tuinders". Voor dezen avond trad als spreker op de heer de Weert. Een 30-tal belang hebbende waren ter vergadering aanwezig, dewelke na opening dezer vergadering gedaan door den heer Zwagerman van N. Niedorp, met groote aandacht de bespreking van den heer de Weert aanhoor den. De heer De Weert besprak in zijn rede het ontstaan en groei der beweging en de noodzake lijkheid van hun optreden daar de tuinbouworgani saties, door gebrek aan fut en durf, hier machte loos stonden. De nood der tuinders, zegt spr., dwingt ons echter om met stoute doortastende middelen de strijd te voeren, daar anders de tuinder met een kluitje in het riet wordt gestuurd. Op duidelijke wijze toont spr. aan dat in ons Ne derland voldoende kapitaal aanwezig is om ons die in nood zitten de behulpzame hand te reiken maar, zegt spr., wanneer de kleine man hulp behoeft gaat dit niet van een leiendakje maar moet er ge streden worden. Wel heeft de regeering iets gedaan voor de groote landbouwer welke tevens is groot grondbezitter, voor hen is de tarwewet niet in het leven geroepen. Dat de nood daar in lange na niet zoo hoog was als bij ons tuindertjes, is van alge meene bekendheid. Voorts maakt spr. de punten van verlangen be kend waarvoor de actie gevoerd zal worden bestaan de uit 6 punten. 1. Hulp aan de aardappel verbouwers; 2. Verla ging van pacht en hypotheekschulden e. a. schul den; 3. Strijd tegen" de speculatie met levensmid delen en de reuzenwinsten der groothandelaars; 4. Verstrekking van kunstmest tegen verlaagde prijzen of zoo noodig gratis door de regeering; 5. Strijd tegen iedere verkoop of executie wegens schulden en opzegging pachtcontracten bij onmacht tot be talen en 6 volledige premie vrije sociale wetgeving voor de weerkende tuinders, ook vrouwen en kinde ren in het bedrijf werkzaam, ziekte-ongevallen, in- validiteits- en ouderdomsverzekering. Voor dit doel zegt spr. zal de boerenbond de tuinders in Noord Holland mobiliseeren en zal een

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1