Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 120 Ssaü'iSSSfflSOTr^ZATERDAG 10 OCTOBER 1931 40e Jaargang Bitim: Firm 1.1. UWE!. Beta I. i 1EI2EI. M liiMiiiutii SPOOR'/ MOSTERD NIEUWE ÜIGIIIUkll (IM H\1 DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprlj s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTIEN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Let op het Fabrieksmerk donderdagavond 7 uur vergaderde de raa van deze gemeente ten raadhuize onder voor zitterschap van den Ineer A. J- Wiijnveldt, burgel meester. Alle leden zijn aanwezig. Voorz. opent met een hartelijk welkom tot leden en pers en spreekt den wensch uit dat de discussien in aangenamen toon en beknopt cti zakelijk zullen worden gehouden. De stemmingen zullen bij den heer Zaagman aanvangen Dte notulen worden zonder op- of aanmerkin gen goedgekeurd en vastgesteld. Mededeclingcn. Voorzitter deelt mede, dat als loco-burgemees ter is aangewezen de heer Bakker en als plaats vervanger de heer Kostelijk'. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stukken. a. Verslag van de Volksuniversiteit voor Alkmaar en omstreken over 1930. b. Adres van den A-M.Wi.Bi. Toeristenbond •voor Nederland, houdende verzoek om toetre ding van de gemeente als buitengewoon lid. Voorz. zegt dat het overbodig is Inet nut en het werk van dezen bond te schetsen. Dat is wel algemeen bekend. De contributie, verbonden aan het buitengewoon lidmaatsdnap, groot f25, is wel wat hoog. Ih Inet schrijven wordt ook' de ge legenheid gegeven voor klein© gemeenten om een kleiner bedrag als subsidie beschikbaar te stel len. De zustergemeenten, waarbij is geïnformeerd, geven allen f 10. B. en W. stellen voor, oók een subsidie van f10 te geven. Aldus besloten. c. Adres van de Schager handeldrijvende- en industrieel© Middenstandsvereeniging, houdende verzoek een bijdrage te verleenen van f10 voor eeh. te houden cursus to t opleiding van winkel- Dbor B. en W|. is den 26 September geschreven hoeveel ingezetenen uit deze gemeente aan de cursus deelnemen. Het bestuur heeft taet niet 'neodig geacht op dit schrijven te antwoorden, zoodat B. e'n W- voorstellen, om het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. d. Adres van de E K. gymnastiekvereeniging B'. V- V. te Noordscharwoude, houdende ver zoek om toekenning van een subsidie varUï 25. Voorzitter merkt op dat in 1930 door de raad voor eenmaal aan de gymnastiekvereenigingen „Hercules'-' en „Hygiéa" een subsidie van f25 is verleend. Daarom stellen Bi- en W. voor, deze subsidie aan D.V.V. voor eenmaal te verleenen voor het jaar 1932. e. Verslag van de commissie voor de malaria bestrijding over 1930. f. g en h. Aanbieding van de begrootingen voor 1932 van de gemeente, de Lichtbedrijveh en het Burg. Armbestuur. i. Brief van het Bestuur der afd. Noord-Hol land. der Vereen, van Nederl- Gemeenten, hou dend euitnoodiging tot bijwoning eener vergade ring te Alkmaar, inzake eventueele vorming van districtschoolartsenidiensten XT it. het schrijven merkt de Voorzitter op, blijkt wel dat het bestuur nog niet is geslaagd met de regeiing van deze aangelegenheid, al is het daar reeds geruimen tijd meebezig. D:aarom heeft het bestuur het noodig geacht de 38 belanghebbende gemeenten tot de bijwoning van een vergadering welke zal worden gehouden te Alkmaar op den 16en October. Bi. en W. zijn er, lettende op den geest van den raad, voor om op deze vergadering vertegewoorddigd te zijhn om de plannen te ver hemen, de eventueele kosten eveneens op te ne men. Het verplicht tot niets- Voorzitter stelt zich gaartaie voor deze ver gadering beschikbaar. Het voorstel van BL en W. wordt aangenomen. Voorz. deelt mede, dat zoodra een raadsver gadering wordt aangekondigd er altijd nog stuk- kén inkomen. Zoo ook nu weer- Deze zullen steeds zoo veel mogelijk in de eerste zitting worden behandeld. Tegen een stuk hebben B. en W. echter bezwaar dat dit zal worden behan deld. Het is (nog niet door B. en W. besproken en onderzocht, zoodat geen prae-advies kan wor den gegeven. Vah de R.K. Tuinbouwbond L.T.B., afd. Lan- gemdijk een verzoek om ten behoeve van een door deze vereeniging ingestelde tweejarige tuinbonw- cursus, welke zal wordeh gehouden in de Ö'.L)- School te Noordscharwoude gedurende de winter maanden van 1932 en 1933 een subsidie te mo gen. ontvangen van flO.- B. e'n W. stellen voor, gezien het goede doel, deze subsidie te verleenen. Zij betreuren het echter dat hier in Oudkarspél geen cursus kan worden gehouden. De cursus van de L. T. B. is evenwel open voor een ieder, dus als er 'in deze gemeente leergierige zijn, kunnen ze de cursus in Noordscharwoude volgen. Vorige jaren 'is ook hier een cursus gehouden, waarvoor subsidie is verleend in den vorm van een verwarmd en ver licht schoollokaal. De heer Die Boer kan zich met B(. en W. ver eenigen. D-e kas van de L-T.B. zal wel, net als alle kassen van tuinbouwvereenigingen, sbhraal- tjes zijn. Het spijt spr- zeer dat hier in Oudkar spel geen cursus kan worden gehouden. Voorstel B. eh W. aangenomen. Van de vereen. „Het ,Wit Gele kruis" is een verzoek ingekomen om over 1932 een subsidie .te mogen ontvangen van 15 cent per R.K. inge zetene, ten behoeve van de R.K. wijkverpleging, Voorzitter stelt voor dit stuk aan Be en W: te renvoyeeren om deze zaak te onderzoeken De heer Eijper vraagt of het niet te laat zal worden behandeld voor de begrooting voor 1932'. Voorz. zegt toe, het vóór 1932 te zullen be handelen. E.. en XV. hebben zich niet kunnen be raden. Misschien komen ze wel met een nader voorstel voor deze materie. De heer Zaagman zegt dat het wel gewenscht is dat het bij de begrooting wordt behandeld, Voorzitter: Het zal zoo spoedig mogelijk ge beuren. Xtervalgoniderwijs cursus 1931-'32. Verzoek R K. Kerkbestuur oin subsidie. Voorz. zegt dat het gaat over het al of niet houden van een cursus voor vervolgonderwijs1.' Het aantal deelnemrs bdraagt. 10, n.l- 7 jongens en 3 meisjes. De meerderheid van Bi. en W. is voor vervolgonderwijs en daarvoor aan te stel len als onderwijzer en leider het Hpofd der School en Mej. Biossen. De kosten bedragen to taal f 340. De heer Kostelijk, de minderheid van Bi. en W. vindt het. aantal deelnemers te klein naar ver houding tot de kósten. Er zijn maar 3 meisjes bij. De kosten van het handwerkonderwijs f80, vindt spr. te veel voor die enkele Uren. "Die meis jes kunnen op een andere plaats net zoo goed en nog goedkooper handwerkonderwijs krijgen. Voor vervolgonderwijs is de deelname te klein. El- is hier eeti 7e leerjaar en een U.L-O.-school. Als de ouders huh kinderen iets meer willen laten leeren is er gelegenheid genoeg en het kost niet veel meer, vroeger was dit anders. Dlaarom is Spr. er tegen. De heer Eeoen vraagt hoeveel keer per wee'k en hoe lang het onderwijs wordt gegeven. Voorz. antwoordt van 3 maal per wee'k 2 uur en dat de cursus duurt van ongeveer half October tot half Maart. De heer Zaagman merkt op dat bij de bchande- ilng in het vorig jaar dezelfde klachten zijn op gegaan. 't Spijt spr- dat het aantal leerlingen zoo 'klein is. Is het vervolgonderwijs wel noodig? We moeten niet uit het oog verliezen dat .iet f 340 zal kosten. Er is niet zooveel animo als wel gewenscht is. Spr. kan niet anders als met Idein heer Kostelijk meegaan, hoewel het hem spijt. De heei- Bakker zegt dat het aantal leerlingen klein is ,dat komt door de splitsing van het onderwijs. Als we die splitsing niet hadden, was het iets anders. Ook kan iedereen niet naar de U.L.O. Wat betreft het handwerk-o.nderwijs heeft de heer Kostelijk gelijk. Laten we herhalings- onderwijs geven, zonder handwerken. De heer Rijper vraagt, hoeveel leerlingen er voor de R.K. cursus zijn. Voorz. antwoordt van negen jongens- De heer Rijper zegt voor vervolgonderwijs te zijn. Hei spijt spr- dat er zoo weinig gebruik van wordt gemaakt. Als we de kosten nu eens oombineeren wordt de verhouding toch anders. Dan zou het voor 19 leerlingen f360 kosten. Dó subsidie voor de R.K. cursus is niet zoo hoog. l. Voorz. licht den heer Eieoen naar aanleiding van. zijn vraag van daar net in, dat' in de veror dening staat dat ook onderwijs in nuttige hand werken moei, worden gegeven en dat in totaal 180 uur per jaar les moet worden gegeven. Voorz. noemt de jongens en meisjes op, die voor vervolgonderwijs in aanmerking wenschen te komen. Ze moeten het allen met het vervolg onderwijs doen en kunnen niet naar de U.L-'Q. Er is toch liefhebberij voor. Met de R.K. kin deren mee komen we tot ongeveer 25 leerlin gen. We zitten nu met de gevolgen van de split sing in het onderwijs. Duizenden guldens worden hiervoor en voor het nijverheidsonderwijs, wat ook veel geld kost, aan andere gemeenten be taald. De gemeentefinanciën zijn nog niet zoo, dat gezegd moet worden dat het er niet af kan. Geeft den kinderen wat des kinds is. Laat de Raad nog eenmaal ae hand over inet hart strij ken. 1 De heer Zaagman zegt dat het L,.0- naar zijn meening staatszaak is. Vroeger betaalde de Staat dit. De kosten voor de U-L.O. zijn niet zoo groot. De Staat geeft het aan de gemeenten, maar zijn die gemeenten verplicht vervolgonderwijs te ge- ven Er is toch alle gelegenheid om meer onder wijs te genieten. Men zegt, de kinderen moeten iets verdienen, maar om de West valt nu niet zoo veel te verdienen. Het is een groot verschil, ons vervolgonderwijs of dat der R.K- f 34 of 'ruim f 11 per kind. De beer Rijper is ook van meening dat de kinderen van 14 jaar in sommige bedrijven moe ten helpen. Ze kunnen daardoor een arbeider ver vangen. Dat is wel niet zoo mooi, maar voor den houwer toch voordeelig. Ook kan iedereen niet naar de U.L.O. gaan. De heer Bakker ontveinst niet dat een 'belang rijk offer wordt gevraagd. Ieder die er voor in aanmerking komt, is ingeschreven. Van de oude ren is een groot gedeelte op de H.B-5. en de U.L.O. Spr. betreurt de splitsing in het onder- „wijs. Als het bij elkaar kon komen, zou er veel voordeel uit te halen zijn. De heer Eeoen is voorstander van vervolgon derwijs. 'tTs in het belang van het misdeelde kituk misdeeld omdat het een kind van arme ouders is. De heer Kostelijk zou willen dwingen tot com bineeren. De gemeente moet het financieeren, dus kan deze voorwaarden stellen. Voorz. merkt op dat de raden een pluimpje toekomt voor de U.L.Ö.-School. Maar voor de kinderen, die overdag bij hun ouders op de bouw werken is het vervolgonderwijs onontbeerlijk. We mogen' niet zeggen „het kan niet''. Het, voorstel van B. en W. om dit jaar de cursus door te laten gaan en het R.K. School bestuur een subsidie van f100 'te geven, wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Zaagman en Kostelijk. Ophaaldienst van haardaseh en vuilnis. De voorzitter: Bi. en W, hebben reeds de toe zegging gedaan met een voorstel aangaande den ophaaldienst te komen. B. en W.. komen met het volgende voorstel: Om de twee weken, -2 dagen, wordt bet vuil opgehaald. Tijdens de sdnoonmaaktijd 8 weken achtereenvolgens. Terwijl 5 dagen gerekend wor den voor het schoonmaken van terreinen. B'. eu W- stelden voor N. Bankersen met dit werk te belasten en hiervoor te betalen f4 per dag, wanneer de gemeente voor een vlet moet zorgen of f4.50 per dag, wanneer Bankersen hiervoor zorgt, 5 pet. voor de gemeente-opzich ter vorderde een uitgave van f 15. De heer ZaagmanHet doet mij genoegen dat B. en W. met dit voorstel komen. Spr. vroeg echter wat de gemeenteopzichter hierop moet toezien. i De voorz. antwoordde dat de werkman ge controleerd moet worden. De gemeente-opzichter ontvangt voor alle bui tengewone werkzaamheden 5 pet. De heer de Boer juichte het voorstel toe. Spr- hoopte op de medewerking van de burgerij. Na nog eenige bespreking over wat moet wor den meegenomen en wat niet, werd het voorstel met algemeene stemmen aangenomen. Do voorz. deelde nog mede, dat nu men bezig is met de kabileering, de kosten voorloopig be taald moeten worden uit het kasgeld. Zoodra het werk is afgeloopen, wordt een definitieve leening aangegaan. De vijf gemeenten moeten de gelden fourneeren. B. en Wi. vroegen machtiging der begrooting 1931 te wijzigen en, f20.444 beschikbaar te stellen. Aldus besloten. Van de voetbalvereeniging Bi-T-S. was het ver zoek ingekomen om het gymnastieklokaal van de O. L. School weer te mogen gebruiken voor training. i en W'. hebben geen bgzwaar en dit werd toegestaan. Mr. Eiecen had bij: geruchte gehoord, dat het bestuur .der Zondagsschool een paar lokalen van de O.L. school ter zijner beschikking wenschte. Het hoofd der school was hier echter op te- gfen. (Spr. vroeg of de voorzitter er ook' "iets van gehoord had. De voorzitter: Ze moeten zich met een ver zoek tot den raad richten. v Mr. Eecen: Ik kreeg den inidruk dat het ver zoek achterwege bleef, omdat het hoofd der school er tegen was. Het sdneen dat ze nu'niet goed wisten, hoe ze er mee aan moesten. Voorz.: Dit kan ik direct tegenspreken, daar ik de voorzitter volledig heb ingelicht. Hierna sluiting. Plaatselijk Nieuws NOORDRGHARiWOUDjEL Daar gisteren de laatste dag was voor de in schrijving der Bridge-wedstrijd, kunnen wij u tot ons genoegen mededeelen dat de deelname zeer gunstig is. In de eerste plaats onze har- telijketi dank hiervoor. Niet minder dan 32 per sonen hebben zich aangemeld, dus wordt a.s- Maandagavond in een groep van acht tafels ge speeld. Dit beloofd een zeer drukke avond te worden en met, het oog hierop, is het ten zeer ste gewenscht dat precies te half acht kan wor den begonnen. "We verzoeken u dus beleefd op tijd present te zijn. Bij loting is uitgemaakt welke spelers tegen elkander zullen uitkomen en zijn we zoo vrij u hierbij de indeelihg 'te vermelden. T In 'de even nummers wordt gespeeld door de navolgenden No. 2. de heeren P. Deutekóm en Cl. Keeman Tzn. No. 4. «Ie heeren P. J. Pronk en K. Wit. No. 6. de heeren B. Slot en A. Kroon. No. 8. Mevr. de Vries en de heer Geus, Alkmaar No. 10. de heeren G. Déutekom en J. Deutekom. No. 12 Mevr. D. SchagennStam en de heer P. Schagen. No. 14. Mevr. Vogeleinzang en de heer J. Eecen. No. 16. de heerën H. Rijs en A. Groot. Tn de oneven nummers wordt gespeeld door No. 1- de heeren Jb. Swan en J. Vlam. No. 3. de heer R,. de N'ijs en 'CV Rijk. No. 5- Mevr. G. EecenSlot en Mr. O. P. Eiecen. No. 7. de heeren Dir. v. Hesteren en P. Klant. No. 9- Mevr. v. d. Gulik e'n de heer G. C|. v. d. v. d- Gulik', Alkmaar. No. 11. de heeren G. Sevenhuizen en L. Kal- verdijk. No. 13- Mevr. Wagenaar-Jonker en de heer Mi. Wagenaar. No. 15. de heeren P. v. d. Molen en O. Smit. Belangstellenden zijn op dezen avond natuur lijk zeer welkom. OUDKARSPÉL. De Voetbalvereen. D|.TLS. hield gisteravond ©e'n ledenvergadering, die zeer goed bezocht w'as. O.m. werd besloten ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan een ïeestavond te organiseeren. Dé leden werden opgewekt zooveel mogelijk do nateurs te werven, daar de finantieele toestand hiet al te rooskleurig is. Ook zal getracht worden een loterij te organi seeren, om zoodoende de kas te 'stijven. Door het Bestuur werd een opwekking aan de leden gedaan om Zaterdagsmiddags en Zon dagsmorgens zooveel mogelijk aan het terrein te werken, en zooveel mogelijk spade enz. méde te brengen. Het elftal dat Zondag tegen 'Beverwijk uit komt, ziet er als volgt uit: Ant. Kroon doel, Jn. Mulder en C|. Klroon 'achter, Cl. Langedijk, Jb- Speets en K. Kboij, midden, K. v- Meurs, Jn. Dekker, W|. v. Dijk, D'. Kokkes en H. Kuiper, voor. ZUIDSCHARWOUDE. Heden Zaterdagavond houdt het Gezelschap „Nut en Genoegen" zijn eerste samenkomst. De lezing is: „Onze reclame". Zooals gewoonlijk zal ook dezen winter om de 14 dagen een onderwerp behandeld worden. De bibliotheek, die pl.m. 1300 boeken bevat en weer met eenige boeken is aangevuld, zal eveneens op dien dag geopend worden, n.l. des namiddags van half zes tot half zeven. ZUIDSCHARWOUDE. Het catechetisch onderwijs vanwege de Herv. Ge meente alhier, zal geopend worden door den waar- nemenden consulent, den WelEerw. Heer Dr. Dijk, van Oudkarspel, en wel te beginnen a.s. Dinsdag avond van 78 uur voor meisjes en van 8—9 uur voor jongens.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1