TIDEEDE Bi - Mm IB 111 1931 ELECTRISCH KOKEN Hike Breijer's De vierde man Speciaal Corsetten - Magazijn Uit den Omtrek CIRCUS SARRASjANl TOCH, IN ALKMAAR)! Het wereldcircus Sarras an i zal dan toch ©enige dagéu naar Alkmaar komen, om de bewoners van Alkmaar ,die nog niet in de gelegenheid waren het wereldcircus te bezoeken, kunnen nu 'nun kans waarnemen. Ook de bewoners der omgeving van. Alkmaar, die door den verren afstand van Amsterdam nog een bezoek aan Sarrasani hebben (kunnen brengen, wordt nu de kans geboden, zon- del1 tijdverlies en zonder hoogere kosten, dit ongeëvenaarde programma te zien, dat in de hoofdstad wekenlang reeds wordt bewonderd en toegejuicht. 37 nationaliteiten zulle ndes avonds Alkmaar hulnne kunsten laten zien, zullen in Inunne uit zonderlijke kleedij, hun inl.ieemsche dansen ver- tioonen en hun gewoonten en gebruiken doen leer én kennen. Wat een ontwikkelingsfactor voor jong en oud wordt het circus Sarasani op deze wijze voor jong en oud. Echte Indianen, waar over de jeugd steeds zoo vol is, in hun fanta sieën, zullen zij nu zien. Winnetou, Karl Mai, A iniard, C|ooper. Wat zullen de hartjes en kar ten gloeien. En dan Tscherkessen, bet krasse ruiter volk', teingaleezen, Marokijnen, Ohineezen, Japa- laeezen, Indiërs en wat al niet meer vertoont "jïarrasani, met zijn schaar van internationale ar- tisten en zijn verzameling dieren, die vele die rentuinen niet kunnen toonen. En wat een voordeel brengt zulk een wereld- onderneming niet, aan Alkmaar. Hoeveel men- schen van buiten komen niet in de stad, om (iet circus te bezoeken. Dje stadskas vaart er door de belasting wel bij en de neringdoenden doen ook weer hun voordeel door de inkoopen, die bet circus dagelijks 'heeft en ;de privé uitgaven van de artisteu en het overige personeel. Alkmaar zal de eenige stad zijn, die Sarrasani boven Am sterdam zal bezoreken én we verwachten dar ook, dat alle 4 dagen zullen zijn uitverkocht. Het circus zal behagelijk verwarmd zijn, als buiten het herfstweer zal rondwaren. Daarna gaat het circus Sarrasani weer naar het Zuiden en zal zijn zegetocht (door de we reld verder voortzetten en spoedig weer buiten onze grenzen groote groepen van menschen in verbazing zetten, zoowel door de groote door gevoerde organisatie van de wereldondememing als door het gebodene. Hét succes in Nederland was tot nu toe over weldigend, men zou van een Sarrasani reeds 'kunnen spreken, die in de steden heersdnte, waar Sarrasani speelde en we twijfelen er ook niet aan, otf ook in Alkmaar zal deze dagen een echter Sarrasanikborts heerschen, die alle lagen van de bevolking zal ten goede komen. Plaatselijk Nieuws VOOR ONZE SCHOOLKINDEREN DIE VAN BLOEMEN HOUDEN. En wie van jullie houdt niet van bloemen? Wij denken dat ieder er van houdt, omdat we zoo vaak jullie naar school zien gaan met een „ruikertje voor meester"1'. We zien ze wel eens voor de schoolramen staan, ruikers, bloemplanten, ''teen nog mooier dan de ander. Soms zien we prachtige opgekweekte plan ten, dat geen bloemist zou kunnen verbeteren. Vooral door de Floralia-teoDtoonstellingeii in Biroek en Noordscharwoude is wel duidelijk ge bleken hoeveel liefhebberij' jullie hebben voor 'tkweeketi van planten. Jammer dat jullie alle maal geen prijs kunnen krijgen, maar ja, dat gaat eenmaal niet. Prijzen kosten geld en t geld groeit de Floral ia-ver eenigingen ook niet op de rug' Maar nu kinderen heeft de Floralia te Broek op Langendijk iets voor jullie besloten, dat een mooi succes kan worden als jullie maar mee helpt. Zij wil jullie bloembollen géven, die je FEUILLETON Deze scheen zich daarvan echter niets aan te trekken. Zelfbewust, met den gedecideerden tred van den man, die slechts één doel voor oogen heeft vervolgde hij zijn weg in de richting van het sta tion, waar hij echter niet binnenging. De Bismarck- strasse uitkomend, boog hij rechtsom voorbij het Stationshotel de Graf Adolphstrasse in, hetgeen bij een opmerkzamen toeschouwer wellicht eenige ver wondering zou hebben opgewekt, omdat beide stra ten vrijwel parallel loopen en hij dus nu weer in dezelfde richting ging vanwaar hij gekomen was. Op dit oogenblik was er echter niemand in Dus- seldorf, die zich om de gangen van den vreemdeling die in deze omgeving overigens ook weer niet tot de allerzeldzaamste verschijningen behoorde, be kommerde en zoo bereikte Sanders ongehinderd opnieuw de Königsallee, waar hij thans voor de derde maal op dezen dag de hal van hotel Zwei- brückenhof betrad. Wanneer men den portier ver teld had, dat hier dezelfde heer voor hem stond, die nog geen twee uur geleden inzage van het vreem- delingenboek had verlangd, zou deze man, die hem dat trachtte wijs te maken zeker ontoerekenbaar hebben verklaard. Dr zware stem, die thans n kamer op de tweede verdieping bestelde, vertoonde niet de minste overeenkomst met die, welke den picolo opdracht had gegeven in het restaurant den naam van Mr. Govers af te roepen en de portier, die het uit den aard van zijn beroep zich reeds lang tot een gewoonte had gemaakt eiken nieuwen gast dan zelf in een pot moet zetten en verder moet opkweeken. Ge krijgt dan 5 bloembollen van één soort, die ge dan zet in een jyewone pot, waar gewoonlijk een geranium in staat. Ge vult die pot (eerst goed schooiimaken de pot) met mooie tuingrond. Dan zèt ge '4 bloembollen met de dikke zijde naar 'den rand toe, een bol in de mid den, zoo diep in de pot, dat de neuzen der bollen juist boven den rand uitsteken. Dan graaft ge de pot ongeveer 8 tot 8 c .M, diep in den tuin, waar het niet t.e droog maar ook niet te nat is éri ge laat ze daar staan, totdat ge in dit blad of in school verneemt dat de jootten uit den grond gehaald moeten worden. Maar dat duurt wel tot Februari hoor! Als jullie nu maar precies doet zooals 't hier staat en ook niets meer, dan zult ge eens zien hoe pradntig ge tulpeu in bloei kunt kweeken:. Nu moogt ge zooveel tulpén hebben als ge wilt, tot 5 potten toe. Ook blauwe druifjes kunt ge krijgen, wat later voor de tentoonstelling die we gaan houden, een mooi effect zal opleveren. De vereeniging geeft 5 soorten bloembollen, maar welke soorten, dat houden we nog even geineim. Ge kunt de bloembollen en blauwe druifjes krijgen voor 5 centen per pot, dus 1 cent per stuk. Wie dus 25 bloembollen wil hebben, be taald ook 25 centen en krijgt 5 verschillende soorten tulpen. V De bollen kunnen eiken dag gehaald worden van de volgende week, dus van 12 tot en met 17 Oct. a s. bij' P. Glas, kweekerij Floralia, te Broek op Langendijk. Nu mogeu niet alleen kinderen, maar ook jullie ouders en allen die van bloemen houden, mee doen. Hoe meer bloemen, hoe mooier de ten toonstelling zal worden. Laat bloemen nu eens ons aller tolk zijn dat we echte bloemenliefheb bers zijn. Wie geen vijf ,maar één pot met bloe men wil kweeken helpt even goed mee om onze vereen. Floralia te doen groeien 'en bloeien. Wel ke kinderen en ouderen wil daar nu niet aan mede helpen? Wij ontvingen een brochure, bevattende eenige technisch-economische beschouwingen omtrent het electrisch koken. De heer Dipl. Ing. Fr. Mörtzsdn van de Buit- sche „Vereinigung der Elektrizitatswerke" Vieeft op uitnoodiging van het Provinciaal Blectriei- teitsbedrijf van Noord Holland te Bloemendaal een voordracht gelnouden, waarin hij boven- staind_ onderwerp behandelde. Dé invoering van het electrisch koken beeft in de laatste jaren in verschillende landen be langrijke vorderingen gemaakt. Uit Amerika wordt bericht, dat daar in Inet begin van 1930 870.000 electrische fornuizen in bedrijf waren. Tezelfder tijd 'bedroeg het aantal electrisdae for nuizen in Ziwitserland 139.000- Ook in Zweden en Noorwegen heeft het electrisch koken groote vorderingen gemaakt. In D,uitschland is aan deze aangelegenheid in de laatste jaren bijzondere aan dacht geschonken. Dé op dit gebied gedane po gingen zijn niet zonder resultaat gebleven. Bëschouwwingen omtrent de grondslagen van het electrisch koken. Voor een juiste beoordieeling van het elec trische koken is tiet noodig in het kort in te gaan op de wijze waarop warmte opgewekt wordt'. Bij de verbranding van steenkolen en gas treedt een chemisch verbrandingsproces op. De daarb ijbntstane temperaturen zijn slechts af hankelijk van de samenstelling van het meng sel van gas en lucht en varieeren tussdnen onge veer 1000 en 1300 graden. Directe regeling van Ide temepratuur der vlam op zichzelf is niet mogelijk, daar weliswaar bij een verandering van de energietoevoer de in een tijdseenheid opge wekte hoeveelheid warmte, doch niet de daarbij optredende verbrandingstemperatuurkan worden veranderd. Bij de electrische verwarming treden naar diens kwaliteit en maatschappelijken welstand te taxeeren, beschouwde het dan ook slechts als een bevestiging van zijn reeds bij den eersten aanblik gerezen vermoeden, toen hij, nadat de oude heer reeds in de lift had plaats genomen, uit het vreem- delingenboek kennis nam, dat deze het ambt van „Oberförster" uitoefende en van Hohenstein in Oost- Pruisen afkomstig was, waar hij in de registers van den Burgerlijken Stand stond ingeschreven als de 66-jarige Erich Friedrich Fedorra. Overigens inte resseerde de nieuwe gast hem niet meer dan de duizenden andere ééndag-loge's, die hij in den loop der jaren reeds aan zijn loge had zien voorbij trek ken en van wie slechts een enkeling, dank zij een buitensporig hooge fooi, in bijzondere mate zijn be langstelling had vermogen op te wekken. De heer Fedorra, alias inspecteur Sanders, was intusschen op zijn kamer aangekomen, welke, zooals hij reeds bij het afloopen van den langen gang bemerkt had, schuin tegenover die van Josephine Marie Portelle gelegen was. Nauwelijks was de jon gen, die hem met de lift naar boven had gebracht vertrokken, of hij opende voorzichtig de deur, sloop op zijn teenen over den met een dikken Smyrna looper belegden gang en luisterde gespannen aan de deur, welke toegang gaf tot kamer 53, waar de pseudo verpleegster troonde. Slechts eenige secon den bleef hij in gebogen houding staan; toen hoorde hij duidelijk het geluid als van een stoel, die ver schoven werd en direct daarop vlugge, door een tapijt gedempte schreden, welke zich verwijderden. Blijkbaar had de bewoonster van het vertrek zich naar de waschtafel begeven, want plotseling drong nu het klaterend geplas van water tot hem door. Sanders wist voorloopig genoeg. Josephine Marie Portelle bevond zich in haar appartement en Erich Friedrich Fedorra bleef thans niets anders over dan zich in zijn burcht terug te trekken en zijn over- principieel geheel andere factoren op. Hier is geen spraké van een chemisdie doch van ©en phy- sische verwarmingsmethode. Dte ontstaande tem peraturen zijn afhankelijk van de grootte van i het toegevoerde vermogen en van de grootte en aard van de oppervlakte van het verwarmings lichaam. Men treeft het derhalve in de hand door het kiezen van de juiste afmetingen van de ver- warm ingslichamen iedere gewensdnte tempera- i tuur te hereiken en het is begrijpelijk, dat de con- I strucieurs van electrische kookapparaten vooraf de in de toestellen optredende temperaturen zoo I" goed mogelijk aanpassen bij de voor het voedsel- j bereidingsproces noodige temperaturen. Directe temperatuurregeling is zonder meer mogelkij, I daar immers bij verminderde toevoer van ener- j gie ook de oppervlaktetemperatuur daalt. Zoo kan b.v. de toevoeging van water bij alle spij'zen verkleind, bij jonge groenten bijna ge heel adaterwege gelaten worden, hetgeen niet al- leen een verbetering van de smaak, doch ook de mogelijkheid laet stroomverbruik te verminderen met zich brengt. Ook' de Inoeveelheijd toe te voegen vet kan belangrijk verkleind worden, zonder dat de smaak der spijzen daaronder lijdt. Ten zeer ste verdient aandacht, dat, zooals eerst sedert korten tijd naar voren is gekomen, alle te bra den spijzen en de meeste soorten gebak' zonder meer in de niet van te voren verwarmde oven (geschoven kunnen worden. Het gebraad Wordt dan sappiger en losser van structuur, bovendien wordt stroom bespaard eh de bediening vereen- voudigd.ee De meer gelijkmatige en beter aan de benoodigde temperatuur aangepaste warmte toevoer vermindert bij het electrisdn koken de 'noodzakelijkheid steeds Inet kooksel te contro- leereng.hetgeen door de Inuisvrouw op hoogen prijs wordt gesteld. Uit dezen hoofde overtreft tyet electrisch koken uit kooktednnisch oogpunt alle andere wijzen van voedselbereiding. Daar de elec trische verwarming nodn aan de aanwezigheid vaïi zuurstof gebonden, is, noch verbrandingspro ducten (roet, rook, asch, waterdamp of andere gassen) achterlaat, is zij' ook in hygiënisch op zicht onovertrefbaar. Dikwijls wordt als een nadeel van het elec trisch koken aangevoerd, dat Inet te lang duurt. Ook deze algemeene bewering dient weerlegd te worden. Zij geldt slechts tot op zekere hoogte Voor de gerechten, die slechts een zeer korte be reidingstijd noodig hebben. Bij alle andere spij zen échter speelt de tijd, die voor het op kook- temperatuur brengen noodig is, in verhouding tot de tijd, die de spijzen daarna behoeven om gaar te worden, een zoo onbeteekenende rol, dat de totaal benoodigde tijden practisch gelijk zijn, waarbij dan nog komt, dat het feit, dat de electri sche kookmethode minder toezicht vereischt, maakt, dat de tijd, die de huisvrouw bij het for nuis moet doorbrengen, inderdaad nog korter wordt. r Bij ieder fornuis dient, zooals reeds vermeld is. een stel pannen, geschikt voor electrisdn ko ken, dus waarvan de bodem ook op de duur niet doorbuigt, verstrekt te worden. 'Ook verdient het 'aanbeveling iedere keuken te voorzien van een direct verwarmde waterketel voor het bereiden' van koffie en thee. Stroomverbruik bij electrisch koken en electrische warmtebercidi®(g. Al biedt het electrisch koken op zichzelf be- j langrijke principiecle voordeelcjn, toch kan de j toepassing daarvan slechts dan op ruimere schaal plaats vinden, wanneer de stroom tegen een voor j kookdocleinden geschikt tarief ter beschikking gesteld wordt. Bij gezinnen van de meest voorkomende grootte komt het stroomverbruik dus per persoon en per dag op ongeveer"0.8 a 1 KWh- Ongetwijfeld dient de electrische kookwijze be- schouwd te worden als een belangrijke schrede I voorwaarts der electrotechniek, zoodat de invoe- ling daarvan niet slechts in het belang van de electriciteitsvoorziening, doch ook uit een oog- j punt van algemeen belang, mét alle ter beschik- king staande middelen dient te worden bevorderd. 380.495.000 dollar, volgens mededeeling van het be heer der schatkist. Het tekort wordt in het geheele dienstjaar ge raamd op anderhalf milliard dollar, waarbij dan nog in aanmerking dient te worden genomen, dat de verhoogde belastingen het tekort hebben gedrukt. Buitenland HET TEKORT DER AMERIKAANSCHE STAATHUISHOUDING. Anderhalf milliard dollar. Meisje geworgd. Vreeselijkè vondst. Vrijdagmorgein is in ©en verlaten winkel in Stoho in Londen het lijk gevonden Van een knap, blond meisje, van ongeveer '25 jaar, meldt het vHbld." Zij was blijkbaar geworgd met een stuk katocu dat van haar klee(d was afgescheurd en een groote zakdoek was haar in den mond gestopt. Het lijk werd in een hoek van ©en kamer ge vonden, waar het verbórgen lag onder een stapel kralnten. Hoewel de politie veel aanwijzingen heeft kun nen vinden, o.a- duidelijke vingerafdrukken, heeft men nog niet kunnen ontdekken, Wie het slacht offer is, noch, wie de dader van dezen afschu- weïijkën moord kan zijn. Vrouw met zoutzuur overgoten). Zware brandwonden opgeloopen. Een gescheiden man heeft op het Frankfurter hoofdstation een aanslag op zijn vroegere edat- génoote gepleegd. Hij goot de vrouw, die sids drie jaar aan het statio nwerkzaam is, ©en flesch zoutzuur over het hoofd. Dé vrouw, die achter Inet buffet stond, hield beschermend de handen voor de oogen en hier aan slechts is het te danken, dat zij' het licht vah haar oogen heeft behouden. De mah werd door omstanders gegrepen en aan de politie overgeleverd. Anderen rukten de vrouw d© door het zuur aangetaste kleederen van "het lichaam. Zij heeft zware brandwonden aan den rug en de beenen opgeloopen en moest naar het zieken huis worden overgebracht. Roovcrsbcrtde overvalt goederentrein. Twee spoorwegarbeiders gedood. In het bosch bij Alexandrowe in de buurt van het Poolsche spoorwegstation Wloklawek in ctfngres-Polen werd door gewapende roovers een overval gepleegd op een goederentrein. Daar de trein begeleid werd door ©enige politiemannen en bovendien het rijdend treinpersoneel gewapend was, ontspon zich een kort gevedat. Twee spoor wegarbeiders wenden neergeschoten. Dé trein werd tot staan gebracht. Met behulp van politie uit Wioclawek is het gelukt in een naburig woud 17 verdachte personen te arresteeren, die ,naar men vermoed^ deel uitmaken van ©en beruchte rooversbënde. Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten buurvrouw zorgvuldig te bewaken. Hij had nu tijd genoeg den toestand nog eens rustig te overdenken en zijn kansen, die op dit oogenblik niet zoo heel slecht stonden, na te gaan. Het feit, dat de pseudo verpleegster in het hotel gebleven was, ondanks het gevaar, dat haar van de zijde der politie, dreigde, bevestigde zijn ver moeden, dat zij niet het eerste het beste hotel in Düsseldorf betrokken had, maar daarbij te werk was gegaan overeenkomstig een haar reeds in Am sterdam verstrekte opdracht. Haar handlangers in Holland wenschten met haar in contact te blijven; zij hadden niet voorzien, dat de vlucht op het laatste moment nog ontdekt zou worden en zich daardoor voor de verpleegster de noodzakelijkheid zou voordoen een ander en veiliger onderdak te zoeken. Zij handelde slechts op bevel van anderen. Die bevelen had zij uit te voeren, al stond het haar daarnaast natuurlijk vrij de noodige maatregelen te treffen in het belang van hare veiligheid. Dit laatste had zij trouwens niet verzuimd. De verdwijning van Evertsen, die nu toch ook terug had kunnen zijn, was gevolgd door de ontvoering van Wils en als „dritte im Bunde" genoot hij nu de speciale bewa king van een ander lid van dit illustre gezelschap, dat zeker niet zou aarzelen tegen hem op dezelfde wijze op te treden, wanneer het daartoe zijn kans zag. Thans waande men hem rustig in hotel Eden, waar men hem, wanneer hij zich althans niet al te lang schuil zou houden, ongevaarlijk achtte en in de laatste plaats was er dan nog het Düsseldorfsche politiecorps, dat de tegenstanders voorlopig even eens onschadelijk hadden gemaakt. In den koffer n.l., welke de rechercheur-kruier voor meneer Muller uit Rotterdam in hotel Eden had afgegeven, had zich, verborgen tusschen de zich daarin bevindende kleeren, een briefje van den hoofdcommissaris bevonden, waarin deze mededeel de zoo juist een anoniem schrijven te hebben ont vangen, waarin de politie geadviseerd werd zich van alle inmenging in de „hollandische Angelegenheit" te onthouden, daar men anders niet zou kunnen instaan voor het leven der beide gevangenen. Deze laatsten, zoo werd voorts medegedeeld, zouden on middellijk in vrijheid worden gesteld, zoodra men de zekerheid had, dat de Hollandsche inspecteur naar zijn land was teruggekeerd en uit een persoon lijk door den commissaris onderteekende advertentie in een der Düsseldorfsche bladen, waarvan de tekst was voorgeschreven zou blijken, dat ook deze de zaak als afgedaan beschouwde. Deze laatste maatregelen van de tegenpartij wa ren oorzaak, dat Sanders zich op dit oogenblik niet al te ongerust maakte omtrent het lot van Wils en Evertsen. Zij waren weliswaar beiden aan den wil- likeur van de bende overgeleverd, maar voorloopig zou hun leven geen gevaar loopen. Zoolang hij, Sanders, zoowel als de Düsseldorfsche politie zich van elk daadwerkelijk optreden onthield en uit niets zou blijken, dat men op de hoogte was van het be staan van het perceel in de Alte Jakobstrasse was er geen vuiltje aan de lucht, zij het dan, dat men rekening zou hebben te houden met de mogelijk heid van rijzend wantrouwen bij de tegenstanders, wanneer het vertrek van den Hollandschen inspec teur en de advertentie van den hoofdcommissaris wat al te lang op zich zouden laten wachten. Maar zooveel tijd meende Sanders niet noodig te hebben. Wanneer de voorteekenen niet bedrogen en op het oogenblik bestond er niet te minste kans om aan het welslagen van zijn plan te twijfelen naderde men thans het einde van deze affaire, niet tegenstaande hij er zelf nog geen idéé van had, wie de werkelijke dader van den moord op bankier Leuvensteyn eigenlijk was. Sanders had een der zich in het vertrek bevin-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3