Voor onze Lezeressen weelen avondmantel met zilvervos gegarneerd ©en aan Lelong's avondensemble van wit chiffon be staande uit een plooirok en een bestikte blouse. De stoffen staan altijd eerder vast dan de model len; daarvan kan dus al meer gezegd worden. In dezn tijd, nu de couturiers alle/oude, beproefde mo devoorschriften onderstabovenivwerpen, is het swel goëd om zich» van een en ander op de hoogte te stellen. Niet alleen lijkt wol op zijde en zijde op wol, kunstzijde op echte, zijde en jersey op geribd fluweel, doch de stoffen worden op geheel andere wijze verewerkt. Een avondmantel van laken is niet meer ongewoon, maar dat patentleerniet slechts voor schoenen en accessoires, doch zelfs voor kraagjes en manchetten op gebreide goederen wordt gebruikt, is wellicht minder bekend. rib Alles bij elkaar genomen is wol de meest, gekozen stof; alleen bij de gekleede toiletten wordt het aan tal wollen japonnen overtroffen door het aantal flweelen. Er bestaat een toenemende belangstelling voor ruwe zijden stoffen voor overdag; Schiaparelli gebruikt ze zelfs voor 's avonds. Crêpe onder een eenigszins. gerinkel weefsel, neemt in deze groep de eerste plaats in. Een andere ruwe zijden stof ziet er precies uit als wollen kant. Ook tafzijde, die ge heimzinnig ritselende stof, is weer in de mode. Kunstsatijn heeft zooveel aanhangsters gekregen, dat eenige vooraanstaande misdistes haar cliëntèle aanraden, deze stof te kiezen inplaats van zijden satijn. De ruwe wollen mantelstoffen hebben een ongekende populariteit genoten; daarom keeren rie beste couturiers thans terug tot gladdere stoffen. De grootste overwinning is echter door het fluweel behaald. 'Wol trad immers reeds in het voorjaar op den voorgrond en kan dus niet meer tot»de speciale successen van dit seizoen gePêkend wöfden. Elke couturier zonder één uitzondering,lanceert fluwee- len avondjaponnen en velen gebruiken fluweel ook voor hun namiddagjaponnen en voor de driekwart lange mantels, die speciaal bestemd ^ijn om daarbij te worden gedragen. Verder worden er fluweelen hoeden, tasschen, moffen en schoenen bij gemaakt. En nu fluweeel eenmaal in de mode is, ziet men er de meest verschillende soorten in verschijnen. In Parijs wordt het zware Byonfluweel meer gedragen dan de soepeler soorten, terwijl het nieuwe doffe fluweel nok veel wordt verwerkt. De doorzichtige fluweelsoorten worden nog .steeds gesteund door Vionnet, die haar stoffen kent en daarin altijd een goede keuze doet. Zoo maakt zij thans gebruik van speciaal geweven 135 c.M. zijden stoffen omdat dan de snit van klokrokken en ingewikkelde ingezette deelen beter verzorgd kan worden. Ongerasseerd fluweel, dat er op eenigen afstand uitziet als zeer fijne wol, wordt vrij veel getoond. Bedrukt fluweel is gelukkig van het tooneel verdwenen. Blonchini heeft succes met het geribde fluweel „St. Hubert" en met een nieuw soort zijden fluweel, dat even glanzend is als kunstzijde en zeer soepel. Fluweelen patronen op andere stoffen worden weer in de mode gebracht, vooral op chiffon. Ducharne versiert donkere fluweelen stoffen met ronde plek jes lamé. Condurier brengt lamé motieven aan op fluweel, dat bijna zoo dun is als chiffon. Groene wollen japon met een kleine afneembare cape. De shawlkraag-en-de mouwen zijn van zwarte Breitschwanz. Japon van Marineblauw drapella met een wit- geruit bovenstuk van dezelfde grondkleur, dat zich zonder naden over schouders en bovenarm voort zet. Witte ceintuur met blauwe gespen. De inge zette deelen van den rok gaan over in twee stolp plooien. Manteltje -Koor—kleine kinderen van rose fluweel met een ronBTrnflg*tth kraag, mouwversiering, knoo- pen en mutspemppn van zwart bont. Op taille gewerkte mantel van marineblauwe stof met revers van bedrukte crêpe. De ceintuur wordt met twee knoopen gesloten. Elegante kindermantel van zwart fluweel met een garneering van wit hermelijn. De taille is gemar keerd door een biesje, dat onder den eeenigeh knoop verloopt. De kleine met bont afgezette pelerine loopt door over de bovenarm. Het mutsje is bijpas send bewerkt. WAT PARIJS ZEGT. De mode vertoont groote veranderlijkheid in .de avondkleeding, doch verder zijn de voornaamste lijnen dezelfde gebleven. Mantelpakken worden nog altijd--in groote verscheidenheid getoond, ook met bolero's, doch de lange mantels met bijpassende japonnen worden minder gezien. De sportkleeding is bijna geheel onveranderd gebleven. Een ifetsje langer van rok, een ietsje meer getailleerd, een ietsje hooger aan den hals, dat is alles. Bruin, rood, lila en verschillende tinten blauw en groen worden er het meest voor gebruikt. Gebakken1 spetffb|a^ieqn«fe, aard-appelen- Ap pelmoes. Voor de vanille vla met bitterkoekjes rekenen wij: 150 grV bitterkoekjes,W/4 tk melk, 80 gr. suiker, 1 pakje Vanillesuiker, 3» gr. maizena, 1 ei, desverkiezende een. weinig maresquin. De melk ép de suiker brengien we aan de kook, mSap nemen er eenige lepels af om de "maïzena met het geklopte ei aan 'te mengen. Is de melk warm, dab dompelen wij de bit terkoekjes er in en scheppen ze er met de schuim spaan weder uit om ze daarna in de vlasctoaa] te leggen. Geeft men de voorkeur aan een lifoer pikante smaak, dan wonden de koekjes in de vlaschaal gelegd en met wat maresquin geweekt. Kookt de melk, dan voegen wij het aange mengde maizenapapje en ei tee en blijven flink noeren, vooral den bodem der pan raken, tot de vla de gewenschte dikte heeft, pan van het viiur en van tijd tot tijd met de garde doorklop pen, opdat zich geen vel kan vormen, daarna op de bitterkoekjes gieten. Aardappelpuree met ham. Be Aandapjfelen 9Worden 'gekookt en met den etenstamper fijngestamt, de ham, waarvan we ongev. 1" ons op 1 Kg. rekenen^.wordt fijn ge hakt en met 1 eetlepel fijngehakte peterselie door de aardappelen vermengd. E|en vuurvast schotel tje wordt met boter ingewreven en met de puree gevuld, waarover paneermeel gestrooid wordt en hier en daar klontjes boter op worden gelegd, waarna het in den oven gaat om een bruin korstje te krijgen. IJfriie in de pan. 300 gr. zelfrijzend bakmeel],, 1 a "2 eieren, pl-m. 3 d.L. melk, 100 gr. rozijnen, een tikje zout, 1 eetlepel slaolie. De eieren worden met de melk geklopt en hierdoor wordt de slaolie geroerd en jpet zout, waarna wij de bloem, die in een diepe kom ge daan is ,met het vod.it vermengen, waartoe we in het midden een kuiltje maken, daar melk in geten en het beslag va sohet midden uit aanmaken, zorgen dat er geen klontjes in komen en telkens weer wat melk bij schenken, totdat wij een dik beslag hebben gekregen, waar we tenslotte de rozijnen doorroeren. De koekepan wordt goed schoongemaakt en daarna wordt er een stukje bote rin gesmolten, is deze warm, dan worden van het beslag tel kens drie koekjes in de pan gedaan en aan beide zijden bruin en gaar gebakken. Warm opge diend en flink met fijne suiker bestrooid is dit een zeer voedzaam en smakelijk nagerecht. Tomaten met eieren. -Mooie groote tomaten worden gewasschen en Uitgehold, nadat wij eerst het bovenste kapje af hebbenn gesneden, daarna worden ze met zout zbut en peper bestrooid en in elke tomaat wordt "li een ei gedaan, daarna weer wat zout over het De tomaten worden in een vuurvaste schotel zet eh in den over geplaatst, 'zoolang, totdat de eieren gestolten zijn, waarna wij ze warm op dienen. i WAT ETEN WIJ DfEZRI WEEK? Zondag. Kerrysoep. Biefstuk, Pricesseboonen, aardap pelen. Vanille vla met bitterkoekjes. Maandag. sn. j - ïtunderrolletjes. iSjtoofsla, aardappelpuree- Ha- vermoutkoekjes. Dinsdag. Rijstrand met gestoofde tomaten. Aardappelpu-, ree met ham. dende fauteuil bij de deur geschoven, waar elk ge rucht van hetgeen zich op den gang afspeelde tot hem doordrong. Daar kon hij zich vrij overgeven aan zijn meditaties, zonder de kans te loopen, dat hem daarbuiten iets ontgaan zou. Ongeveer een uur verstreek zonder dat zich iets bijzonders voordeed. Hij hoorde de voetstappen van vlugge kamermeisjes, die in de op een der zijgangen van deze verdieping uitkomende vertrekken aan het werk schenen te zijn en den zwaren tred van een of anderen nieuwen gast, die, geëscorteerd door een koffers torsenden liftboy, wiens onregelmatige voet stappen van dit zware werk getuigden, z'n kamer opzocht. Bij elk der geluiden echter boog Sanders zich voorover en drukte hij zijn oor tegen het sleutelgat om te hooren of zij verband hielden met het doen en laten van zijn overbuurvrouw. Eindelijk scheen zijn geduld te zullen worden beloond. Nadat het eenigen tijd volkomen stil was geweest, vernam hij plotseling weer het schuiven v?n de liftdeuren, zooals dat reeds eenige malen tot hem was doorgedrongen. Ditmaal echter scheen slechts één persoon de lift te verlaten, vermoedelijk dus de liftboy zelf, die snel in zijn richting kwam. Even onverwachts als zij gekomen waren, hielden de schreden op. Toen werd bij de kamer aan de over- de op de deur geklopt en op hetzelfde oogenblik, waarop dit geluid tot hem doordrong, sprong San ders op en greep de deurknop. Tegelijkertijd werden twee deuren geopend, die van Sander's kamer echter slechts op een kier, het geen voldoende was om hem in de gelegenheid te stellen elk woord, dat aan de overzijde van den gang gesproken werd, op te vangen. Het was de liftboy, die het eerste sprak. „Juffrouw Portelle, er is een telegram voor u be neden, eigenhandig af te geven". Daarop de aangesprokene, die niet in het minst verrast scheen; „Ik kom". Dit was voor Sanders het moment, waarop hij wacht. Nauwelijks bewees het dichtslaan van een nek, dat beiden zich in de lift hadden begeven, of Sanders snelde den gang af in de richting van waar Woensdag. Runder ribstuk. Spinazie, aardappelen- Haver- moutcreme. Donderdag. Hach'é. Worteltjes, aardappelen. Drie in de pan Vrijdag. j(_ Gestoofde paling. Kropsalade met'komkommer. A'ardappelenSchuimommelet- 't Tomaten met eieren. Groene kool, aardappelen. Gebruinde boter. Bjeschuit met bessensap- kort tevoren de stemmen der kamermeisjes tot hem waren doorgedrongen. Inderdaad vond hij daar twee meisjes, die bezig waren in twee aan elkaar gren zende kamers de bedden op te maken en zich bij dit werk op vrij luiden toon met elkaar onderhiel den. Een van haar overhandigde hij een visitekaartje dat hij reeds gereed had gehouden en terwijl hij het stukje karton vergezeld liet gaan van een geldstuk, dat het meisje waarschijnlijk meer belang inboezem de, zeide hij „Wilt u over een kwartier de bewoonster van Ka mer No. 53 zeggen, dat deze heer haar in de ont- vangsalon wenscht te spreken. Denkt u er wel aan: over een kwartier!" Het meisje, dat den haar zoo plotseling overrom pelden bezoeker, die overigens een zeer betrouwbaren indruk maakte, min of meer verbaasd had aange staard, kreeg zelfs geen gelegenheid om te antwoor den, want even snel als de oude heer gekomen was, bleek hij ook weer verdwenen. Zij wierp een blik op het visitekaartje, dat den naam Erich Friedrich Fe- dorra vermeldde, daarna op het geldstuk en liet vervolgens beide voorwerpen haastig in de zak van haar schort glijden, toen zij bemerkte, dat haar collega, die in de andere kamer werkte, nieuwsgierig haar hoofd om de deur stak. Sanders was inmiddels teruggerend naar de kamer van zijn overbuurvrouw, waar hij, zonder een mo ment te aarzelen, binnenging. Zooals hij verwacht had, was het vertrek op dezelfde wijze gemeubileerd als zijn eigen kamer. In een der hoeken bij het raam stohd een divan. Daarachter bevond zich een radia tor van de centrale verwarming, welke gedeeltelijk bedekt werd door een der overgordijnen en tusschen die radiator en den buitenmuur hij had dat op z'n kamer reeds gezien was een vrij hoekje, waar hij •zich met eenige moeite wel in kon wringen. Welis waar zou de warmte, die de radiator uitstraalde, bij een lang verblijf ondragelijk worden, maar zóólang behoefde hij het waarschijnlijk niet uit te houden en de schuilplaats, geheel verborgen door de dichte plooien mooi, dat hij dit inconveniënt maar van het gordijn, was overigens zóó óver het hoofd moetst zien. BE GEMEUBILEERDE KAMER* Een paar woorden ove rhuurder en verhuurden. Voor den huurder. iMeiiy altijd aan denken dat het geen genoegen is .een vreemde op kamers te nemen. Het is altija. een moeten! Daarom moet iedere huurder beproeven dat moeten zoo licht moge lijk te maken. Ziclp];indien mogelijk, onzicht baar maken. Niet deffiken dat u de hoofdpersoon .is. Niet denken dat uw betaling u het recb t geeft te storen óf te doen of alles om u draait'. Voor den verhuurder. Ook u moet niet denken dat u kafaiers ver huurt voor uw genoegen. Eb ook' niet dat het nu bepaald voor uw huurder zoo'n genot is bij u te mogen wonen. Ondanks het feit dat de wo ning van u is moet u zich niet aanmatigen uw huurder 'onredelijke eiscben te Stellen. Als u om Nauwelijks had hij zich in den warmen hoek gein- stalleerd, waarbij hij nog gelegenheid vond in het zware gordijn, dat hem verborg, een nauwelijks zicht baar kijkgat te knippenc toen opnieuw het zoemend geluid van de lift weerlfonk en onmiddellijk daarop de pseudo verpleegster met een telegram in de hand binnentrad. Sanders hield den adem in. Zij begaf zich in de richting van den divan, maar reeds onder het loo pen verbrak zij het zegel en zonder zich den tijd tq gunnen om te gaan zitten, nam zij van den inhoud van het telegram kennis. Hoewel de inspec teur de woorden niet kon ontcijferen, stond zij nu zoo dicht bij hem, dat hij het aantal op het formu lier geplakte zegels kon tellen. En terwijl hij roer loos de bewegingen van de, zijn tegenwoordigheid in het minst niet vermoedende vrouw gadesloeg, drong zich steeds sterker het besef aan hem op, dat' dit telegram te ontknooping van het raadsel be- teekende en het alleen door kennis te nemen van den inhoud mogelijk zou zijn den werkelijken dader van den moord op bankier Leuvensteyn in handen tfc krijgen. ..Op dit oogenblik behoefde hij daaraan evenwel niet te denken. Zuster Robert scheen vooralsnog nliet van plan het belangrijke MP-dépêche los te laten; zij liep er nu mee naar het raam, waar ze het nogmaals doorvloog om daarna in gedachten verzonken naar buiten te staren. Het was doodstil in het vertrek. Slechts de divan scheidde thans de vrouw voor het venster van den inspecteur, dien de geringste beweging zou hebben verraden. Hij behoefde zijn arm slechts uit te strek ken om het telegram, dat de andere nog steeds in de nu omlaag hangende linkerhand hield, in zijn bezit te krijgen, maar ook onder deze critieke omstandigheden verloor hij de voorzichtigheid niet uit het oog, Vast overtuigd als hij was, dat zijn kans nog zou komen. Reeds na eenige minuten keerde de vrouw, die Sanders voor zichzelf ook nu nog steeds „de ver pleegster" bleef noemen, zich met een gedecideerd gabaar om en begaf zich naar de deur, waarnaast een electrische schel was aangebracht. Eenige negen uur naar bed wilt gaan, flan is d^ heel gezond, maar van uw huurder moogi-u dat niet verlangen. Em vooral dit; iedere verhuurder moet ter wel degelijk rekening mee houden dat zijn huurder een menscb is en niet alleen 'êen winst- iobject. Kleine tegemoetkomingen kunnen dik wijls zoo aangenaam zijn voor beide partijen. Etn voor allé tweé. Laat ieder voor zich laten gelden, Btemoei u niet be veel met elkaar. Beide partijen hebben behoefte aan vrijheid. Hebt u als verhuurder kleine kinderen, laat die dan niet geregeld in de kamer van uw huurder binnenloop en. In het begin vindt hij Inet'leuk om mqt uw kinderen wat te srekpen of te spelen, maarkinderen weten niet van ophouden en uw Duurder weet dat maar al te goed. - IV eest beleefd 'tegenover elkander en tracht uw nieuwsgierigheid té onderdrukken. Htebt u, ver huurder, een student of ©en ander jongmenscb op uw kamers, val hem da'n niet al' te hard over een. wellicht wat luidrudntig verjaarspartijtje. Denk 'aan uw eigen jongen tijd. Bewaar afstand. U is niet bevriend met elkaar, doch ook leeft u niet in vijands^aap. De guide» iniddeawvégt-ook hier. brib :!es ONDERHOUD' VAN TAPIJTEN EN MEUBEL* Alvorens de meeste huisvrouwen er toe over gaan de kachels weer te branden, worden in len regel de kamers eerst nog eens aan een kleine schoonmaakbeurt onderworpen. De vaeanties zijn weer achter den rug en zoo als vanzelf spreekt, is dan wel eens de hand ge licht met bet geven van kamerbeurten. Toch is bet niet overbodig» om in het najaar tapijten en gestoffeerde meubels ©ens een extra beurt te geven, aangezien het niet onmogelijk is, dat wij in onzen strijd tegen de motten toch niet geheel en al bebben kunnen voorkomen, 'dat zij in tapijten (vooral vilten vloerbedekking fs een dorado,,voor motten), overtrokken meubelen 'offkneediqggtukken hun eitjes bebben gelegd. 'Zijin wijfin het bezit van een stofzuiger, dan zullen wij goed doen de slang met de borstel er op te zetten en op deze manier alle meubels llink uit te zuigen,, bjj canapés vooral de zitting baa rbeneden drukken, om zoodoende zoo diep mogelijk te komqaj, eq,, daarna de openingen met fijne 'kamfer bestrooien. Kussens worden flink uitgeklopt en nagebor- steld en beschadigen zij er niet door, dan is het aah te bevelen ze boven een flink kokende ketel met water uit te stoomen. Ze zien er dan vaak veel frisscher uil. Sitoeleh ',die met gobelin overtrokken, zijn, worden nadat ze met den stofzuiger bewerkt zijn, of wel goed met cerf 'tofstel zijn afgeschui erd, nog eens bewerkt met een handje zemelen, die men in den oven of anders eenvoudig op ©en schoongemaakt blik verwarmt en over de be- kleoding van»keé -meubelstuk strooit en er goetl inwrijft; een paar minuten laten liggen om het vuil, ein vooral»het vettige, erin te laten trekken en met een s te vijgen borstel verwijderen; moch ten er nog vettige ple£ken zijn achtergebleven, dan wrijve men deze wat na met wat lauw wa- te ren 'ammoniak. Eluweel kan men oo"k met warme zemelen schoonmaken, maar daarna is bet beter om hét met stoom te haandelen, daar_de baartjes ervan dan weer gaan staan. y*9 loeren stoelen moeten ook een beurtje hebben en hoewel wij bij deze niet voor motten bebben te vreezen, gaan jij er door het vele gebruik vaak wat groezelig uitzien; we nemen het leer af met een spons in lauw water en azijn gedrenkt o indrogen dit af met de zeemlap. De stoel wordt nagewreven met wat olijfolie of zuivere bijen was met terpentijn, die wij zoo heel goed zelf kunnen maken door b.v- 100 gr. geschaafde was b ijden drogist te koopen en dit in oen leege cho- coladebus te doen en daar b.v- 2 en een halve d.Li. terpentijn op te schenken, de was lost dan van zelf op en desnooids zet men de bus in de zon,, maar vooral niet op het vuur, daar de grootste ongelukken zijn ontstaan, doordat de vlam met oogenblikken later verscheen een kellner, wien zij verzocht een spoorboekje te brengen en toen de man vertrokken was om het verlangde te halen, nam zij plaats op een der beide fauteuils in het midden van het vertrek, waar zij zich voor de derde maal in den inhoud van het telegram verdiepte. Eindelijk scheen zij de geseinde mededeeling van buiten te kennen. Zij stond althans met een zucht op, nam een klein, lederen handkoffertje, dat naast de waschtafel op den grond stond en sloot daar het telegram in weg. Juist toen zij hiermee gereed was, meldde de kellner zich met het spoorboekje. Eenige minuten lang nam dit nu haar aandacht in beslag. Hardop de getallen en stations bij zich zelf her halend, noteerde zij de uren van vertrek en aan komst der treinen in een kleine zakagenda tot een hernieuw kloppen op de deur, dat Sanders, die het in zijn hoekje langzamerhand benauwd begon te krijgen, als muziek in de ooren klonk haar in deze bezigheid stoorde. Op haar half ongeduldig, half verwonderd „bin nen" verscheen het kamermeisjle, dat haar een visitekaartje overhandigde, en deze beweging verge zeld Het gaan van de mededeeleing, dat de eigenaar „das gnadige Vraulein" onmiddelllijk wenschte te spreken. De verpleegster wierp een verbaasden blik op het kaartje, terwijl het meisje geduldig bij de deur bleef wachten. „Erich Friedrjch Fedorra", las zij hardop, de woorden bijna spellend, en Sanders zag vanuit zijn hoekje hoe zij haar schouders optrok en aanstal ten maakte het kaartje aan het meisje terug te geven. Terwijl zij haar arm reeds uitstrekte, scheen zij zich echter plotseling te bedenken. „Wat wenscht die meneer?", vroeg ze, doch hier op moest de gedienstige het antwoord schuldig blijven. jf. „Hij zei, dat het slechts om vijf minuten te doen was". Sanders stelde tot zijn voldoening vast, dat het meisje de ruime fooi Inderdaad wenschte te verdienen „Ik heb hem in de ontvangsalon ge laten. Het leek mij, dat hij u dringend wenschte te sprekeq.".

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 5