Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No 121 40e Jaargang De vierde man „ONTEERD" t TÈLWOÖN INTERCOMMUNAAL NO. U. DINSDAG 13 OCTOBER 1931 NIEUWE DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmentsprijs: per 3 maanden ƒ1.15. UitQUi: Firma I. H. KEIZER. - Redacteur I. H, KEIZER. - Bureel MacMe. AD VERTENTHN Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Hieuws ZUIDSCHARWOUDE. Op de eerste samenkomst van het gezelschap „Nut en Genoegen" was een groot* aantal leden aanwezig, waarover de voorzitter o.m. in zijn ope ningswoord zich verheugde en den wensch uitsprak dat in dit seizoen de vergaderingen druk zouden bezocht worden. De secretaris las nu de notulen voor van de laatste samenkomst van den z.g. Vrouwenavond, welke notuleering met goedkeuring bevestigd werden. Wegens verhindering van den bibliothecaris bracht de voorzitter verslag uit van het financieel beheer van dezen functionaris. Deze rekening sloot met een batig saldo van f 59.24; waarvan nog eenige nieuwe boeken moeten worden betaald. Van de bibliotheek werd een vorig maal niet dat gebruik gemaakt wat men gewend is. Het bleek evenwel dat de meening heerscht dat men uitsluitend lid moet zijn van „Het Nut", wil men bibliotheek boeken kunnen lezen. Door iedere inwoner kunnen deze boeken gelezen worden en meende men goed te doen per circulaire hierop te wijzen en tot meerdere deelname op te wekken. De voorzitter, de heer J. Renaud, moest aftreden en werd met nagenoeg algemeene stemmen her kozen. Desgevraagd aanvaardde de voorziter zijne functie weer met dank. De heer S. de Boer Kz., behandelde hierna het onderwerp: „Onze Reclame". Bedoeld werd de re clame maken voor de groenten welke n deze streek geteeld wordt, en werd de wenschelijkhed hiervan destijds besproken in de tuinbouwvergadering „De Toekomst" te Zuidscharwoude. Het Prov. Veiling- bestuur, bij welk lichaam deze wenschelijkheid werd ingediend, achtte de tijd voor reclame maken ur gent, en in 1923 werd hiermee begonnen. De Vierbond, dat zijn de veilingen te Noord- Scharwoude, Warmenhuizen, Obdam en Broek op Langendijk, waar de win terkool verkocht wordt, namen het besluit om 1/10 pet. van den omzet be schikbaar te stellen voor reclame. De L. G. C. kwam met eene inzending groenten uit op de tentoonstel lingen te Enkhuizen en Alkmaar, waar ons den hoogsten prijs, een groote gouden medaüle, is ten deel gevallen. In Amsterdam kwamen wij als Vier bond flink voor den dag. Een bekwaam landschaps schilder desgevraagd, schilderde op een doek van 4 bij 4 M. het veilingsgebouw, en dat als beeld gaf het doorvaren der vaartuigen. Verder hadden wij een groote inzending groenten op bijzondere wijze daar tentoongesteld. De belangstelling was buiten gewoon groot, waaronder het gemeentebestuur van Amsterdam met den burgemeester ean het hoofd, ministers en zelfs de Koningin-Moeder. Wij behaal den den eersten eereprijs, groote gouden medaille, de extra prijs van de Koningin-Moeder en de groote zilveren medaille van de stad Amsterdam. Heeft het ons in Amsterdam veel gebaat, wij weten het niet, maar wel weten wij dat onze producten onder duizenden van de hoofdstad en ook vreem delingen bekend geraakt zijn. Ook de tomaten trokken zeer de aandacht. „West- land" gaf in een proeflokaal eene kookdemonstratie, waar men dit product in verschillende gerechten en toebereidingen gratis kon proeven. Op verschillende wijze wordt thans reclame gemaakt, vooral inzen- FEUILLETON De omstandigheden, waarin zij verkeerde in aan merking genomen, was het zeker niet te verwon deren, dat de nieuwsgierigheid bij de verpleegster de overhand verkreeg. Nog een oogenblik scheen zij te overleggen, of zij, zonder haar eigen veiligheid in gevaar te brengen, aan de uitnoodiging gevolg kon geven, maar toen het kamermeisje, wien de verande ring in haar houding niet ontgaan was, aanstalten maakte de deur te openen, was haar besluit genomen. Met een majesteus gebaar schreed zij langs het meisje heen, dat haar op den voet volgde. Voor hetgeen hem nu te doen stond, had Sanders niet meer tijd noodig dan één minuut. Met één sprong was hij over den divan en twee tellen later had hij het koffertje naast de waschtafel geopend. Het telegram lag boven op. Slechts één maal be hoefde hij het door te lezen en reeds stond de inhoud onuitwischbaar in zijn geheugen gegrift. Reis onmiddellijk door naar Berlijn, Kurfür- stenstrasse 12, zelfde naam. Sein omgaand Sta- verman, telegraaf restante Amsterdam, of alles nog in orde. Draag niets af. Kan spoedig nadere berichten verwachten. Dertig seconden nadat de verpleegster de kamer verlaten had, stond ook Sanders op den gang en juist toen de eerste verbaasd en ontstemd, omdat zij hier niemand had aangetroffen, de ontvang- salon, die in den rechtervleugel op dezelfde étage gelegen was, weer wilde verlaten, trad Erich Frie- drich Fedorra met een hoffelijke buiging binnen. Wanneer bij de verpleegster al eenig wantrouwen mocht zijn gerezen ten opzichte van de goede be doelingen van dezen bejaarden vreemdeling, dan moest zij nu toch tot de overtuiging komen, dat daartoe niet de minste aanleiding bestond. De oude heer begon met zich op de meest hof felijke wijze te verontschuldigen voor het feit, dat hij haar eenige oogenblikken alleen had moeten laten, daar hij even was opgehouden door een dame, die eveneens op deze étage woonde. Daarna maakte hij zich bekend. De naam Fedorra zei haar niets, maar toen de oude heer zich voorstelde als secre taris van de afdeeling Düsseldorf der Internationale vereeniging tot bescherming van jonge vrouwen en meisjes, kon zij een glimlach nauwelijks onderdruk- dingen op buitenlandsche tentoonstellingen wordt van veel belang geacht. De heer De Boer wees hierbij op de kookdemon stratie van groenten, welke destijds in Londen ge houden werd. De bedoeling was te laten uitkomen, dat de Hollandsche bereiding smakelijker was dan de Engelsche, en dus het afzetgebied aldaar grooter zou worden, want dit was gering. Hierbij vermelden wij tevens dat de heer C. Wa genaar, die van een en ander in Londen de leiding had, na de lezing van den heer De Boer, hierom trent eenige nadere gegevens gaf. Opmerkelijk is, dat de Engelschen de Hollandsche bereiding wel prefereeren, maar hun nationaliteitsgevoel aan eigen bereiding toch de voorrang gaf. De heer De Boer gaf nu een verslag over de tentoonstellingen te Frankfort aan Main, Keulen, Zurich, Antwerpen, Praag, Utrecht en Rotterdam. Dat eene inzending van b.v. stapelproducten zeer vele voorbereidingen behoeft, zette de heer De Boer op duidelijke wijze uiteen, wat vooral naar voren kwam bij de inzending groenten naar Praag. Dit is een sneltreinreis van 22 uren. Vier Hollanders zouden daar de stand opstellen, n.l. de heeren Valstar, voor zitter van het Centraal Bureau; de heer Vslders, uit Den Haag, de ontwerper van de stand; verder de heeren C. Spaans en S. de Boer Kz. Dat ook gedurende de tentoonstelling er nog heel veel zorg aan de stand moet besteed worden, werd eveneens door den verslaggever duidelijk gemaakt. Niet alleen door inzendingen op tentoonstellingen, maar ook op nog veel meer andere wijze wordt re clame voor de in deze streek geteelde producten gemaakt, zoowel in buitenland als in het binnen land. De kosten voor deze diverse reclame wordt be streden door een reclamefonds, dat gevormd wordt door een percentage van den omzet, dat thans 1/20 percent bedraagt. Verschillende reclame-artikelen, zooals kaarten foto's enz. waren hier en daar in de zaal opge hangen en werden door den heer de Boer verklaard. Natuurlijk volgde hierop een aangename gedach- tenwisseling. Hoewel het nuttig is, dat zoo'n lezing op een Nutsavond behandeld is, wil het ons voor komen, dat een dergelijke lezing op een vergadering van vaklieden, dus van tuinbouwers, niet van belang ontbloot is. üit den Omtrek HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeelingen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw in het noorden van Noord-Holland waren Zaterdag 10 October bijeen, ten einde te bespreken, welke maatregelen genomen kunnen worden den invoer van Deensch vleesch te belem meren. De veeprijzen zijn de laatste vj|eken zoodanig gedaald, dat het is te voorzien, dat het overtollige vee dezen herfst niet kan worden geplaatst en veel vee als onverkoopbaar moet worden opgestald, ter wijl het verkochte tegen ongekend lage prijzen zal moeten worden opgeruimd. Donderdag 22 October zal een groote vergadering worden gehouden te Schagen, waarbij de Secreta ris van de Maatschappij een inleiding zal houden en waar zal worden besproken, welke maatregelen kunnen worden genomen om de veehouderij voor ondergang te behouden. Nieuwstijdingen ZWENDEL-AFFAIRE ONTDEKT TE AMSTERDAM. V Advocaat in arrest gesteld. Zooals reeds is gemeld is te Amsterdam in arrest i gesteld Mr. D. L. S., advocaat-procureur aldaar in j verband met een andere arrestatie, namelijk van een zekeren Snabillier, te Keulen. De in Amsterdam j gearresteerde advocaat was raadsman van laatst genoemde. De arrestaties hebben plaats gehad naar aanlei- ding van een aanklacht, die door iemand uit Lim- 1 men (N.H.) bij de justitie is ingediend, i Het betreft hier, zoo weet de „Tel." over deze kwestie nader te melden, een nog niet geheel te overzien complex van falsificaties, verduisteringen, benevens een poging tot oplichting. Het slachtoffer j is een vrouw te Limmen in Noord-Holland, die wel- gesteld was en wie door een aantal personen was voorgesteld zich in bepaalde zaken te interesseeren. Bij stukjes en beetjes wisten de personen onge veer f 10.000 in handen te krijgen. Toen het te laat was deed zij aangifte met het gevolg dat de justitie te Amsterdam een onderzoek gelastte. Dit vond plaats door bemiddeling van de politie van het bureau Stadhouderskade. Een der inspecteurs ging naar Duitschland en wist te Bottrop in Westfalen een Nederlandschen koopman te vinden. Deze per soon;, die vroeger een café aan het Amstelveld had, verklaarde zich bereid met den inspecteur mede te gaan. Toen hij te Amsterdam op Zondagavond aan kwam werd hij gearresteerd en in bewaring gesteld. Gisteren is de tweede arrestatie gedaan. Deze betrof een advocaat hier ter stede, die ver dacht wordt de leiding in deze zaak te hebben ge had. Deze arrestatie heeft vrij veel stof tot praten gegeven in diamantkringen. Immers de aangehou dene was eenigen tijd geleden directeur van de diamantclub Concordia. Eenige huiszoekingen, o.a. bij den advocaat zijn gedaan en een aantal papieren zijn in beslag geno men. Een derde arrestatie is elk oogenblik te verwach ten. Het vermoeden bestaat, dat niet meer dan drie personen bij deze affaire betrokken zijn. Welk aan deel zij er in gehad hebben zal pas een uitgebreid onderzoek aan het licht kunnen brengen. Buitenland BRAND IN MUNTGEBOUW. Directie weigert den brandweermannen toegang. Zondag is, naar het N.T.A. meldt, brand uitge broken in het Muntgebouw te San Francisco. Begrij pelijkerwijs veroorzaakt deze brand groote opschud ding te meer daar er juist een zending goud ter waarde van 10 millioen was aangekomen. He blusschingswerk ging met zeer groote moei lijkheden gepaard, daar de directie der munt den brandweermannen den toegang weigerde. Men vreesde er n.l. voor zooals het N.T.A. het ietwat euphemistisch uitdrukt dat er goud verloren zou gaan. De brand moest zoodoende van de daken der omliggende huizen bestreden worden. (Handelsblad). VROUWEN EN VREDE. Zaterdag werd president Hoover een petitie aan geboden, door 150.000 vrouwen onderteekend, waarin een ingrijpende vermindering der bewapening wordt gevraagd. De aanbieding geschiedde door een vredeskara- vaan" van vrouwen uit twee-en-twintig staten der unie. Bij het aanvaarden den der petitie gaf Hoover uiting aan zijn eigen geloof in ontwapening. STAKING BIJ DE SOLA-ZILVERFABRIEK. Vrijwel het geheele personeel der Sola-zilverfa- briek van de firma M. J. Gerritsen te Zeist heeft den arbeid neergelegd naar aanleiding van een ontslag op staanden voet van een aantal werk lieden, terwijl tevoren reeds aan een dertigtal ont slag was aangezegd. Deze ontslagen houden verband met den van werknemerszijde gestelden eisch tot vaststelling van een collectief arbeiderscontract, waarin betere ar beidsvoorwaarden zouden moeten worden vastge legd. In deze was aan de firma een ultimatum ge steld, dat gisteren afliep, doch door de gemeenschap pelijke besturen van de Moderne, christelijke en R. K. Metaalbewerkersbonden werd in antwoord op bovengenoemd ontslag de staking reeds met ingang van Vrijdag geproclameerd. Slechts enkelen gingen de fabriek binnen, onder bescherming van de po litie, al deden zich geen incidenten voor. DE SPOORWEGAANSLAG BIJ BIA TORBAGY. De dader opgespoord? Eenige dagen geleden heeft de politie te Boe dapest aan die te Weenen mededeeling gedaan van haar verdenking tegen een 39-jarig koopman, Sil vester Matuschka genaamd, dat deze de dader zou zijn van den spoorwegaanslag bij Bia Torbagy. Matuschka verklaarde bij zijn verhoor, dat hij in den verongelukten trein in een derde klasse wagen heeft gereisd en bij het ongeval slechts eenige kleine verwondingen heeft opgeloopen. Tegelijkertijd is echter geconstateerd, dat Ma tuschka" eind Ju1! tien kg. ecrasiet, patronen en lonten heeft gêkocht, die hij verklaarde noodig te hebben voor het omverhalen van een hem toebe- hoorende fabriek. Het ecrasiet zou hij naderhand hebben weggeworpen. In de buurt waar Matuschka woonde stond hij als een zonderling bekend. Wat aan de arrestatie voorafging. De aanhouding van Matuschka verwekte hier ken. „Ik las uw naam in het hotelregister, juffrouw Portelle", vervolgdge de oude heer minzaam, „en waar het onze taak is alleenstaande jonge vrouwen hulp en steun te bieden en haar te waarschuwen voor de gevaren, waaraan zij in een groote stad zijn bloot gesteld, achtte ik het mijn plicht u te wijzen op het bestaan van onze vereeniging, waar van u ook in België ongetwijfeld wel eens zult heb ben gehoord. De verpleegster wilde een tegenwerping maken, maar de oude heer liet haar niet aan het woord komen. „Ook in Düsseldorf, juffrouw Portelle het spijt me, dat ik het van m'n eigen stad zeggen moet daalt het zedelijk peil op bedenkelijke wijze en talloos zijn de gevaren, die onze vrouwen en meisjes dagelijks bedreigen. De statistiek op dit gebied heeft ons overtuigd van de noodzakelijkheid om onze werkzaamheden te verdubbelen en waar wij vroeger met het bekende stationswerk meenden te kunnen volstaan, daar is nu gebleken, dat er andere maat regelen getroffen moeten worden om het steeds voortwoekerende kwaad te bestrijden. Vooral gedu rende den carnavalstijd die zedenbedervende pe riode, waarin het menschdom alle begrippen van moraal en fatsoen uit het oog verliest en slechts behagen schept in menschonteerende tijdpassee- ringen, die in elk beschaafd land van hooger hand moesten worden verboden, vooral nu juffrouw Por telle, treedt het bestaansrecht van een vereeniging als de onze eerst recht aan het licht. Wij bezoeken de hotels om de daarin, zonder man nelijke bescherming verblijvende jonge vrouwen en meisjes te waarschuwen voor de gevaren van de groote stad. Onze plaatselijke afdeeling, juffrouw Portelle Maar juffrouw Portelle vond, dat ze haar bezoe ker nu voldoende gehoor had geschonken. Haar tijd was beperkt en wanneer ze den ouden heer het woord niet eenvoudig ontnam, zou deze vanavond waarschijnlijk nog bezig zijn haar het doel en het nut van zijn vereeniging uiteen te zetten. „Meneer-ezij wierp een blik op het kaartje, dat ze nog steeds in de hand hield en waarmede ze, tijdens het betoog van den vreemden bezoeker eenigszins nerveus op haar welverzorgde nagels het getrommeld „meneer Fedorra, ik ben u zeer erkentelijk voor de geboden steun, maar tot m'n spijt zal ik daarvan geen gebruik kunnen maken". De heer Fedorra trok een gezicht, alsof dat ant- duisteer van dit slop twee andere gedaanten te woord wel het laatste was, dat hij verwacht had. „Ons tehuis biedt alles, wat een jonge dame als u slechts veralngen kan", zei hij, min of meer be- leedigd. „Daaraan twijfel ik geen moment", antwoordde de verpleegster, „maar uw vriendelijk aanbod komt in dit geval helaas te laat De oude heer schrok op. „Te laatEr lag werkelijk iets van oprecht medelijden en zelfverwijt in den blik, waarmee hij de verpleegster aanstaarde. Doch deze hielp hem met een spottend glimlachje uit den droom. „Ja, ik denk namelijk over een uur Düsseldorf te verlaten". Den heer Fedorra ontsnapte een zuclft van ver lichting. „Ahzoo", zei hij. „Maar mag ik u dan mis schien vragen waar u heen denkt te gaan, opdat ik u het adres van ons tehuis in die plaats kan ver strekken?" „Ook daarmee kunt u mij helaas niet van dienst zijn, meneer Fedorra, want ik keer terug naar mijn woonplaats, Brussel, waar het tehuis van uw ver eeniging mijn ouderlijke woning zeker niet zal kun nen vervangen." De oude heer stond glimlachend op. „Zóó ver strekt de hulp van onze vereeniging zich niet uit", zei hij. „Waar ouderlijke zorg de jeugd omringt, is onze steun overbodig. Maar belooft u mij", zoo besloot hij, haar de hand ten afscheid reikend, „dat u bij een volgend bezoek aan Düssel dorf onze vereeniging niet zult vergeten." „Dat beloof ik u gaarne, meneer Fedorra", ant woordde de verpleegster plechtig en terwijl ze den ouden, heer naar de deur vergezelde, voegde ze er, niet zonder ironie aan toe: „al meen ik dan ook. dat er waarschijnlijk vele anderen zijn, die uw hulp meer van noode zullen hebben Het perceel in de oude stad. De avond was reeds gevallen, toen inspecteur Sanders, nu weer in zijn gewone gedaante, hotel Eden verliet en even aan den uitgang toefde om den man, die tot taak had zijn gangen na te gaan, ge legenheid te geven zich van zijn vertrek te over tuigen. Hij zag zijn achtervolger niet, maar nochtens voelde hij, dat in zijn onmiddellijke omgeving een paar oogen hem scherp observeerde en hun geen enkele zijner bewegingen ontging. Na het onderhoud, dat hij als de oude heer Fe dorra met Jpsephine Portelle in „Zweibrükenhof" Met betrekking tot de voorgeschiedenis van de arrestatie wordt nog gemeld, dat ongeveer drie weken geleden twee hooge Boedapester polltieamb- Tuschinski prolongeerde voor 4 weken had gehad, had hij zich naar het hoofdbureau be geven, waar in een kort gesprek met den com missaris het plan was opgebouwd, aan welks uit voering nu door hem de eerste hand werd gelegd. Met den vastberaden tred van den man, die recht op zijn doel afgaat en met het ernstige voornemen zich daarbij door niets te laten weerhouden, liep hij de Schadowstrasse uit en daarna de Corneliusplatz dwars overstekend, bevond hij zich al spoedig in de oude stad, waar het op dit uur zoo levendig toeging, dat hij zich slechts met moeite een weg door de menigte kon banen. Bij het warenhuis „Hartog", dat juist een groote uitverkoop annon ceerde, verdrongen zich honderden mannen en vrou wen voor den ingang en de étalages, zóó begeerig naar de koopjes, die er te halen waren, dat de vei ligheid van het verkeer er door in gevaar werd gebracht. Tram- en autosignalen waren niet van de lucht en Sanders was dan ook blij, toen hij de zij straat ontdekte, welke toegang gaf tot een warnet van slopjes en steegjes, welke aan het oriënteerings- vermogen van den vereemdeling hooge eischen stelden. Dat was een deel van Düsseldorf, dat door de bezoekers van Heinrich Heine's geboorteplaats gewoonlijk zorgvuldig vermeden wordt. Hier en daar klonken kijvende vrouwestemmen, vermengd met het geschrei van kinderen die wel in zeer groote getale in de bouwvallige, van ontucht en misdaad sprekende huizen, schenen te hokken. De spaarzame verlichting, hier en daar versterkkt door het schijn sel van een lamp, dat door een geopende deur of het slechts ten deele door een rolgordijn bedekte raam van een kroegje naar buiten viel, vermocht het armzalige, sinistre karakter van deze omgeving slechts te accentueeren. Sanders had ook hier zijn stap vertraagd. Het ongelijke plaveisel, dat op sommige plaatsen door groote plassen geheel aan het oog onttrokken werd, maakte het trouwens onmogelijk snel te loopen. Hij had eenige straatjes doorkruist, toen een nauwe lijks waarneembaar fluitsignaal hem plotseling op zijn schreden deed terugkeeren. Tot dusver had hij niet de moeite genomen zich te overtuigen, of hij gevolgd werd, doch nu ontdekte hij op ongeveer vijftig meter afstand een man, die in zijn richting kwam. Het was te donker in het straatje om op dezen afstand de gelaatstrekken van den man té onderscheiden en eerst toen zij elkaar wat meer genaderd waren, zag hij, dat het niet dezelfde per soon was, die hem 's middags zoo hardnekkig had achtervolgd en zich tenslotte tegenover Hotel Eden had opgesteld. Nu passeerde de man een steegje; nog slechts enkele schreden en ze zoudeen eelkaar (Zie vervolg vierde pagina).

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1