Stemmingsbeeld uh Groentenland van de Week De vierde men In dit nummer van ons blad zullen onze lezers waaarschijnlijk wel een uitvoerig verslag vinden van de gehouden crisisvergadering, door de Provin ciale Commissie uit de Tuinbouwveilingen in Noord- Holland te Alkmaar op 13 October jJ. belegd. Zeer scherp is de toestand in het tuinbouwbedrijf belicht door de publiceering van de veiling-omzet cijfers. Die cijfers spreken inderdaad een ontstel lende taal; zóó erg had ik me die niet voorgesteld. Dat ze zeer laag zouden zijn, verwachtte ieder, doch dit laag record zal wel niemand hebben verwacht. Tegenover 1928 een daling van bijna 50 pet., terwijl de kosten nagenoeg onveranderd zijn gebleven. Dit droeve feit kan niet anders dan op ieder een diepen indruk maken. En naar we verwachten en zeer hopen, inzonderheid op onze landsregeering die te hulp geroepen zal worden. Zeer sterk is naar voren gebracht de beteekenis, die de tuinbouw in onze economie heeft èn door den Voorzitter der vergadering door een hoogstaand schrijven van den Rijkstuinbouwleeraar, ir. Haze- loop te Alkmaar, die tot zijn leedwezen verhin derd was de vergadering bij te wonen. Het heeft zijn nut er eens op te wijzen, dat de uitvoer van tuinbouwproducten van buitengewone beteekenis is met 't oog op onze handelsbalans. Die uitvoer becijferde ir. Hazeloop op rond 145 millioen per jaar zonder nog de uitvoer van vroege aardappelen mee te rekenen, welk artikel in onze statistiek onder de verzamelnaam aardappelen is ondergebracht. Verder verdienen duizenden in den tuinbouw het zij direct of indirect in normale jaren hun bróbd. Deze voorname tak van volksbestaan kan en mag in deze abnormalen crisistijd niet doodbloeden en dat gevaar is er. Hier moet worden ingegrepen en men kan er zeker van zijn, dat met groote ernst en vastberadenheid het voorgestelde doel zal wor den nagestreefd. Er worden ettelijke millioenen besteed voor be scherming van ons volksbestaan. Geldt het onze groote haven, dan deinst men voor geen offer terug. We zien enorme bedragen besteed voor wegen ver betering, en 't is gelukkig te achten, dat deze werken kunnen worden uitgevoerd. Als we dit alles zien, dan vat onwillekeurig bij ieder de gedachte post: voor dit zoo groote belang moet er toch ook geld disponibel wezen. Tegenover de bedragen, die met name in Duitsch- land ter bevordering van den tuinbouw zijn be steed, valt de hier gevorderde som in het niet. i Terecht heeft men o.i. afgezien van een lange rij wenschen, om die de regeering voor te leggen. I Concentratie op enkele punten was gewenscht. I Nu de georganiseerde tuinbouw zich heeft uitge sproken en de twee hoofdpunten naar voren heeft gebracht, onthoude men zich van critiek. Dat heeft geen zin, schept verwarring en is nadeelig voor het tuinbouwbelang. Vanzelfsprekend zullen verschillende personen liever iets anders hebben voorgesteld. Men moest tot een keuze komen en nu die heeft plaat gehad, geve men zich gewonnen en sta eendrachtig achter zijn organisatie. Zoo verhoogt men de kans op succes. De toestand is wel bijzonder slecht. Wie tegen woordig een veilingsdag meemaakt, loopt gevaar mistroostig en pessimistisch de toekomst tegemoet te zien. Witte kool ten deele onverkoopbaar, de andere koolsoorten zoo goed als waardeloos. Bloemkool gaat voor spotprijzen weg bij tienduizenden worden ze in de Streek weggegooid. Wat 'n miserabele, intreurige toestand. Waar moet dat heen? vraagt men zich af. 't Heeft er alles van, of de welvaartsbronnen zijn verloopen, ja toegestopt. Toch kan ik me de toekomst niet hopeloos voor stellen. Hoe zorgvolle tijden we ook doorworstelen, toch mogen we blijven hopen. Ja, ik heb zelfs een sterke hoop en koestert de verwachting op een komende kentering. En die ver wachting baseer ik dan op het in alle landen door brekend besef van internationale saamhorigheid. Men heeft gepoogd, land na land, zich terug te trekken op eigen terrein. In de hoop zoo de moei lijkheden te boven te komen. En dat is totaal mis lukt, overal, in Amerika, Duitschland en ook Frank rijk ondervindt reeds dat het onm'ogelij onafhan kelijk van andere volkeren welvarend kan blijven. Het systeem van kunstmatige isolatie heeft ge faald. Leest slechts de uitspraken van de toonaan gevende persoonlijkheden. En dat geeft hoop op verandering, op een verlaten van den weg, die op verarming van allen uitloopt. Nu is het de taak van onze regeering, den tuin bouw door de moeilijke periode heen te helpen. Laat ons hopen, dat het groote belang worde inge zien, dat op spel staat. Revue 13 OCTOBER Nogmaals zij 't gezegd: terwijl het politieke steekspel pp het HaagscCie Binnenhof in den middag van 13 October zal beginnen, voor den Sieinaat met de interpellatie-Die Savornin Loh- man over de kwestie van het nieuwe Belgisch Nederlandscne tractaat, voor de Tweede Kamer met interpellation en belangrijke wetsontwerpen- als praeludium van de groote winter-discussie over het Hijksbudget 1932 c.a-, bestaat er alle aanleiding, om, gelijk 'D;a Cpsta deed in 1848, te vragen: „"Wachter, wat is er van den naclit'" Die vraag te poneeren met zekere ongerustheid- Allerlei crisis-geruchten duiken op. Er is zeer groote ontstemming over de Begeerings-maatre- gelen getroffen in verband met de steeds ern- stger wordende malaise, zoowel op landbouwge bied als bij verschillehjde takken van industrie. Zich o.m- openbarend in faillissementen en aan vragen tot surceanoe van betaling, ook door Banken en handelsondernemingen, welke tot voor j zeer kort geleden „zoo safe als de Bank" werden geacht. De ontevredenheid manifesteert zich in zeer sterke mate in de katholieke gelederen. I [Tegen de voorgenomen korting op de salarissen j der Bjjksambtenareh wordt de oppositie al-scher per. In adressen, aan de Tweede Kamer gericht, hebben de Centrale van vereenigingen van per soneel in 'sKjj'k's dienst en de R.K- Centrale; j FEUILLETON Wils trachtte overeind te krabbelen, maar de chloroform bleek nog niet geheel te zijn uitgewerkt en een gevoel van duizeligheid noodzaakte hem weer te gaan zitten Rechercheur Evertsen was er beter aan toe. Hij maakte zooveel diepe kniebuigin gen en zwaaide zoo vervaarlijk met zijn armen, dat het leek, alsof hij zich oefende voor een of andere turndemonstratie. „Ziezoo", zei hij eindelijk, zich tot Sanders wen dend en dezen de hand reikend, „nu ben ik weer geheel tot uw dienst. Rechercheur Evertsen uit Arnhem". Ook de inspecteur maakte zich nu bekend, maar voegde er lachend aan toe, dat de ander hem, door zich te laten opsluiten, voorloopig den laatsten dienst had bewezen. „Overigens hebt u het aan uzelf te danken, dat we u weer zoo spoedig konden be vrijden", zoo besloot hij, „want als we uw briefje in hotel Zweibrtickenhof niet hadden ontvangen, zou den we waarschijnlijk nu nog niet»van het bestaan van het perceel Alte Jakobstrasse 13 op de hoogte zijn geweest". Het was eindelijk de hoofdinspecteur, die er de heeren op wees, dat er in Düsseldorf comfortabeler inrichtingen te vinden waren om het onderhoud voort te zetten dan een leeg vertrek van een nu onbewoond huis in een beruchte wijk. Wils voelde zich nu in zooverre hersteld, dat hij, gesteund door Sanders, althans in staat was de beide trappen van het perceel af te strompelen. Buiten wachtte een politieauto, welke de drie Hol landers in snelle vaart naar Hotel Eden bracht. Hier namen zij voorloopig afscheid van den hoofdinspec teur, die toezegde hun er onmiddellijk van in kennis te zullen stellen, wanneer met het verhoor van de arrestanten zou worden begonnen." Een kwartier later had Sanders een lang tele foongesprek met het hoofdbureau van politie te Amsterdam, terwijl Wils en Evertsen in een ver kwikkende slaap vergetelheid trachtten te vinden van de, in het pand aan de Alte Jakobstrasse door gestane emoties. Toen Wils den volgenden ochtend op een uur, dat hem onder normale omstandigheden reeds aan de lunch zou hebben herinnerd, de ontbijtzaal binnen trad, vond hij hier slechts één tafeltje bezet en wel door inspecteur Sanders, die hem vanachter het ochtendblad der „Düsseldorfer Nachrichten" een vain Burgerlijk O verheids-personeel van tiun mis- hoegen over de voorgenomen salariskorting doen blijken. Op het crisis-congres vafia de S'.D'.A-P. en het N.V.V. zijn conclusiën aangenomen, Re- geeringsmaatregelen vragend t.o- van de werk- loozenzorg, terwijl de soc.-democratische fractie een voorstel aankondigde, strekkend om 25 pet. op de Pefensie-uitgaven te bezuinigen. Tegen het ontwerp-M i n is ter mr. Terpstra tot wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 open baart zich mede een stijgende oppositie. Voer het in Augustus-'29 opgetreden kabinet Buys de Bieerembrouck, zich nog altijd extra parlementair noemend, breken dus nogmaals getuigd -zeer moeilijke uren aan. Voorspeld wordt, dat een crisis met rasschen tred nadert, Zelfs heeft een der bladen reeds verzekerd, dat Minister De Geer welhaast zal aftreden, en door Oolijn worden opgevolgd als minister van Finan ciën. D;it gerucht is „uit de beste bron" zoo pertinent mogelijk tegengesproken. Welke tegen spraak geen twijfel overlaat. Maar evenmin be duidt, dat het gevaar voor een kabinets-crisis' die wellicht nog zou ontstaan vóór tiet groot- politiek debat van November a.s., niet bestaat! Voordat het eind van October bereikt is, zal men zekerheid 'nebben in deze. Vast staat, dat 't van het zittend Kabinet tegenover de kritiek welke het nu vanuit tiet,Parlement zal hebben te ver duren, een „buigen of barsten" beteekent! De minister van Justitie heeft gevormd een Commissie voor Georganiseerd Overleg voor .de politieambteharen in Rijksdienst. Mr. Sluis, pro cureur-generaal te Leeuwarden, is er voorzitter frissche morgen wenschte". „Wel, hoe is 't, Miel? Weer geheel de oude?" En zonder antwoord af te wachten, liet hij er op vol gen: „Tjonge, kerel, je ziet er heel wat beter uit dan gisteravond, toen ik je daar zoo broederlijk met Evertsen op één matras in dat ongezellige kamertje vond. Het spijt me werkelijk, dat je door mijn schuld in die impase geraakt bent. ïk had je in Zwei brückenhof niet alleen moeten laten ja, goed beschouwd, had ik zelfs heel wat verstandiger ge daan de uitnoodiging om me naar Düsseldorf te vergezellen vóór me te houden, maar je inquisitive geest kennende Deed je nog verstandiger en liet je me zelfs in het onzekere waar de reis heen zou gaan", inter rumpeerde de reporter lachend. „Beste kerel, spaar me je excuses. Ik heb een flinke les gehad en daar voor moet ik jou eigenlijk dankbaar zijn. In het vervolg hoop ik me tijdig te herinneren, dat vooral bij expedities als deze voorzichtigheid nog steeds de moeder van de porceleinkast is. Maar vertel me nu eerst eens even jouw wedervaren gedurende mijn verblijf in die vroolijke keuken aan de Alte Jakob- Sanders voldeed aan dit verzoek en terwijl de reporter zich te goed deed aan een welvoorzien ont bijt, dat inmiddels was geserveerd, gaf hij een uit voerig relaas van zijn avonturen in de beide hotels, de ontmoeting met Josephine Marie Portelle, alias zuster Robert" en den inval in het perceel, waar de zes handlangers van de laatste konden worden gearresteerd. Hij vond daarbij ook gelegenheid voor een verklaring van het plotselinge verdwijnen, van Evertsen. Het bleek, dat deze den vorigen ochtend de verdachte was gevolgd, waarbij hij weer in de Alte Jakobstrasse terecht was gekomen. De ver pleegster was hier weer 't huis binnengegaan, doch terwijl hij in een schuin tegenover het pond liggend slop je op haar terugkomst had gewacht, was hij daar plotseling overvallen door een drietal mannen die hem een in chloroform gedrenkte zakdoek onder de neus hielden, waarna hij het bewustzijn had ver loren. De verpleegster moest dus op de een of ander manier ontdekt hebben, dat zij gevolgd werd en daarop waren onmiddellijk maatregelen getroffen. Het vermoeden lag voor de hand, dat zij daarop onmiddellijk naar hotel Zweibrückenhof was terug gekeerd om te onderzoeken, of zich daar wellicht nog meer achtervolgers bevonden. Daar moest zij Wils in gezelschap hebben gezien en toen deze laat ste vertrok, werd een der handlangers achter hem aangestuurd. Zijn gang naar het hoofdbureau be wees, dat men hier eveneens met een vijand te doefi had en hierna werd met bekwamen spoed het plan tot ontvoering van den reporter in elkaar gezet. Dat de man, die zich voor rechercheur Degenhardt uitgaf, aanvankelijk niet wist, dat Sanders tot de politie behoorde, bewees het feit, dat hij het woord vanMinister Deckers zal een dergelijke Com missie vormen voor de ambtenaren bij Defensie. Uit de B'ijks-cuisine kwam verder o.m. een ontwerp tot continuatie van den Rijkssteun voor de bictehcultuur voor de campagne-I932. Den 12en October had in tiet Vredespaleis in tegenwoordigheid van den Prins der Nederlanden de installatie plaats van het Internationale Eeregerechtëtiof van Journalisten. Waarvan dit jaar mr. Lader, de oud-voorzitter van het Per manente Hof van Internationale Justitie, hét praesidium zal voeren. Het bioscoop-co<nflict te Groningen zal wel dra tot het verleden betiooren. Waarschijnlijk worden den löen a.s. de bioscopen te Groningen ha de zoo langdurige stagnatie heropend. Dte Neder! ahldsche Bakkers bond vierde zijh gouden ubileum. Het nieuwe Bóndsgebouw in de Amsterdamsche Voh'delstraat is bij deze ge legenheid ingewijd, Etr is ee nnieuwe partij opgericht! Zij 'neet; de Nederlahidsche Coöperatieve Staatspartij, wil o.m propageeren: uitsluiting van effecten-han del uit het economische leven. Noemt zich: eene geestelijke strdbeweging. Een nieuwe plattelandscultuur is in wording. Te Arnhem werd, in verband hiermee, een con gres gehouden van den Blond van Boerinnen en, andere plattelandsvrouwen. Sommigen noemen deze „teekénen des tijds", aanduidingen, dat verkiezingen voor de Tweede Kamer veel dichterbij zijn dan de afstand, welke ons van Juni-'33 scheidt, zou doen gelooven. Ik toeken nog aan dat op de bijeenkomst van de Plattelanderspartij het Tweede Kamerlid B-raat verklaard heeft, terug te zijn gekomen op zijn aanvankelijk getroffen plan om zich „uit het politieke leven terug te trekken." Personalia: De oud-Gouv.-Generaal jhr. De Graeff is i n éPatria teruggekeerd. Het katholieke Tweede Kamerlid mr. Vah Wijnbergen is te Utrecht door aanrijding van motorfiets ernstig- gewpnd, zijn toestand is niet gevaarlijk, maar voorloopig moet de heer Van Wijnbergen rust houden. D|e heer Aug. Sitraeten, voorzitter van het Bestuur van het Amsterdamsche conserva torium is ter gelegenheid der opening van het nieuwe gebouw in de Roekstraat te Amsterdam,, benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Mr. G. Vissering is tot veler leedwe zen ,om gezondheidsredenen als President van de Nederlandsche Bank afgetreden. H.M. heeft den gevierden financier de hooge onderscheiding toegekend van Grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr- L. J. A. Trip, oud directeur vah de Java-Bank, is zijn opvolger. In de vacature wijlen Treub is geworden voor zitter van den Ondernemersraad van Suriname: G. J- W. Putman Cramer, thans le secretaris, öhze begaafde en populaire tooneelspeler Louis de Vries vierde onider blijken van warme sym pathieën zijn zestigsten verjaardag. Uit de jongste criminalia valt allereerst mel ding te maken van het afsdnuwelijke gebeurde te Wateringen, waar twee kinderen, respectieve lijk 6 eh [7' jaar oud, werden afgeslacht. De mon sterachtige daad schij'nt bedreven 'te zijn door de rampzalige moeder in plotseling opgekomen vlaag vau waanzin. Dte kassier van de coöperatieve Boerenleenbank1 te Ooslerzee is geschorst, ohder verdenking van vele duizehden guldens te hebben verduisterd, waardoor tal van kleine spaadrers gedupeerd zijn. In het Haarlemsche stadhuis zijn gelden ge stolen Een politie-agent, verdacht van den dief stal is in arrest gesteld. Met betrekking tot den Haagschen postzak diefstal zijn twee verdachten ijn het Huis van Bewaring opgesloten. Eten van beiden beeft be- „collega" gebruikte. Hij zag dus in den inspecteur een collega van Wils, terwijl deze laatste juist ge meend had, dat de man in hem eveneens een lid der politie vermoedde. „En daarmee, Miel", zoo besloot Sanders zijn ver lag, „is mijn taak hier geëindigd, zoodat we gevoe gelijk vandaag nog naar Amsterdam zouden kunnen vertrekken. Aangezien echter mijn tegenwoordig heid daar op dit oogenblik evenmin vereischt wordt, zou ik je willen voorstellen vandaag, Düsseldorf eens uit den gezichtshoofd van den belangstellen den toerist te bekijken en ons vertrek op morgen te pepalen". Wils wierp zijn metgezel een verbaasden blik toe. Het kop koffie, dat hij juist naar den mond wilde brengen, weer neerzettend, antwoordde hij: „Hoewel ik met je laatste voorstel volkomen accoord kan gaan, vraag ik me toch niet zonder eenige verbazing af, wat jou plotseling de rust heeft geschonken, die noodig is om een man van jouw temperament er toe te kunnen bewegen ineens alle gedachten aan een zaak, die m.i. juist nu je volle belangstelling eischt, opzij te zetten en je verblijf hier als een onspanning te beschouwen. Sanders lachte. „Beste jongen, ik zei je toch al, dat mijn taak hier afgeloopen is. Met die zes menschen, wier kaartavond we gisteren zoo wredelijk hebben ver stoord zullen m'n collega's hier het wel klaar spe len en wat onze brave verpleegster betreft, dis is immers naar Berlijn vertrokken!" „Alles goed en wel, maar weet je dan, wie de dader is? Zoo ja, dan wil je misschien wel zoo goed zijn mij van dat geheim wanneer het althans nog een geheim is deelgenoot te maken, zoo niet, dan zul je me zeer verplichten door me te vertel len, wat je verdere plannen zijn". De laatste woorden waren er bij den reporter eenigszins heftig uitgekomen en Sanders voelde zeer wel, dat zijn raadselachtige houding den ander min of meer prikkelde. Zijn stem klonk dan ook ernstig, toen hij na een korte pauze, gedurende welke Wils nerveus met zijn vingertoppen op den tafel trommelde, antwoordde: Die laatste vraag is zoo positief gesteld. Miel, dat ik geen kans zie daar op een diplomatieke manier om heen te draaien. Het spijt me, meer dan ik zeggen kan, dat ik op dit oogenblik niet in staat ben je volledig opheldering te geven, temeer, omdat je het tenslotte zelf geweest bent, die m'n belang stelling heeft weten op te wekken voor een zaak zooals ik die in m'n practijk nog niet heb meege maakt. Wanneer ik je dan ook nu verzoek mij geen verdere vragen meer in verband met deze affaire te willen stellen, dan weet ik, dat ik meer van je eisch dan je redelijkerwijze van mij had mogen verwachten. En toch kan ik op het oogenblik niet anders handelen. Wanneer dat je kan troosten, wil Eend. Van de f 19.000, die geroofd werden, is nog een bedrag van f 10.000 zoek- Te Simpelveld (L.) is de directeur vah eens 'kort geledeh gefailleerde Haagsche 'nand-els-ven- inoo'tschap gearresteerd, onider verdenking van fraude te hebben gepleegd. - j In de hoofdstad is een advocaat-procureur in arrest gebracht in verband met eene aan den dag gekomen zwendelarij, waarvan eene dame te Lim- mën het sladntoffer zou zijn. Men heeft hier wederom te doen met een der muizen, welke allicht „een lang staartje" zuleln blijken te 'neb ben. Te Amsterdam is voor de zooveelste maal oen werkplaats van valsche munters ontdekt, ,,Ds tijden zijn er voor", zou oude Mozes van Fritz Reuter zeggen. Voor de als steeds ontelbare verkeers-onge- vallen verwijs ik ook nu naar de bladen. Evenals voor de jongste euveldaden van het roode haantje gepleegd. Dat men 'bij 't uitbren gen van vonnissen over verkéers-ongelukken, be rokkend door roekeloos snel rijden van automobi listen en motorfietsers de „straffe hand" vëel meer dan vroeger gaat gebruiken is een gelukkig verschijnsel. Op Jan Publiek, wandelaars, rust zeker en stel lig den plicht om in deze mee te werken. Maar de onbesuisde, cynische „kilometer-vreters" van allerlei slag dienen ten leste te begrijpen dat aa inhun doldrieste „racerij" een eind moet ko men. Etn wie onder hen Inardleersch blijkten, moe ten dan maar met veel scha en schande wijzer worden Uit den Omtrek H EER HUGO WA ARiBl 'Cjursus veekeknis. Toen eenige weken geleden op de vergadering der afdeeling Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de gedachte naar voren werd gebrad.it weder een cursus te organiseeren, vond de idee daarvoor veekennis te nemen in den heer P. Blauw Sr. een warm voorstander en werd aldus besloten. De samenkomst op Woensdagavond in het kleine zaaltje van Rus, wees uit, dat de oproep aan verschillende jongelui niet vergeefs was ge weest, en dus was het niet te verwonderen, dat de heer de Jong in zijn openingswoord er aller eerst zijn blijdschap over uitsprak dat zoovelen tegenwoordig waren. Den heer Riempt, veearts te N. Niedorp, die wederom bereidwillig de leiding op zich had genomen, heette spr. van Inarte welkom- Den jongelui wees hij op (net groote succes va'n den vorigen leergang en drukte hen op 'net hart, dat een dergelijke uitslag sledits bereikt kan worden als men met 100 procent aandacht de lesse'n volgt. Wel achtte 'nij het tijdsbestek voor den land bouw ongunstig, doch als een verblijdend teeken stelde hij (daartegenover, dat bij zoovelen weder om dein wil was gebleken om wat meer kennis te verzamelen, en aldus beter toegerust de omstan digheden in (net- oog te kunnen zien. Hierna gaf hij tiet woord aan den heer Rempt; die zeer zakelijk mededeelde, idat acht theoretische lessen zouden worden gehouden en daarna vier practische. Bij onderling overleg werd de Dinsdagavond daarvoor uitgekozen van 79 uur. Cursusgeld f 3.—. Toen dit vastgesteld was, nam zonder tijdver lies de eerste les een aanvang en kwamen de leer lingen te weten dat ieder beest een kop had niet alleen, doch ook dat in dit lichaamsdeel de her sens zaten, enz. enz. ik je wel zeggen, dat de zaak nog niet geheel opgelost. Daaraan verbind ik dan gaarne de toezeg ging, dat ik je tijdig zal waarschuwen, wanneer de slotapotheose verwacht kan worden, zoodat je er in ieder geval van verzekerd kunt zijn tot het laatste moment in deze geruchtmakende affaire als oog getuige te zullen optreden". Wils, die aandachtig naar de woorden van zijn metgezel had geluisterd, staarde nu, in gedachten verzonken, naar buiten. Hij was eerlijk genoeg om te erkennen, dat slechts eigenbelang, of althans het belang van het blad, dat hij vertegenwoordigde, oor zaak was geweest, dat hij Sanders op het spoor van de(n) dader(s) had gebracht en daarbij zijn mede werking had aangeboden, doch dat nam niet weg, dat deze onverwachte verandering in de houding van den inspecteur, die hem, nu de oplossing nabij was, eenvoudig uitschakelde, een groote teleurstel ling beteekende. Intusschen had hij echter lang ge noeg met de politie samengewerkt om te weten, dat zich bij het opsporen van misdaden gevallen voordoen, waarin openbaarmaking gelijk zou staan met het opzettelijk doen mislukken van de betref fende onderneming en deze overweging was het dan ook, welke hem tenslotte tot een besluit deed ko men, dat ook Sanders volkomen moest bevredigen. Met een impulsief gebaar stak hij den inspecteur de hand toe en terwijl hij zijn teleurstelling, die hij nog steeds niet geheel had weten te overwinnen, achter een wat wrange glimlach trachtte te verber gen, zei hij „Accoord! Ik zie in, dat je op het oogenblik niet anders kunt handelen en ik zal me er dus bij moeten neerleggen. Je laatste toezegging stelt me volkomen gerust omtrent de afloop van de zaak en ik twijfel er dan ook niet aan, of je zult je ter gelegener tijd herinneren, wat mij in deze toekomt". Sanders nam de hem geboden hand en drukte die vast in de zijne. „Sans rancune dus, Miel?" „Sans rancune!" Ik ben blij, dat je het zoo opneemt, beste kerel- Geloof me, dat het me vanmorgen even dwars heeft gezeten, toen het bleek, dat ik dit van je zou moeten eischen." „Daaraan twijfel ik geen moment", antwoordde Wils, lachend. „Op gevaar af echter, dat je me op nieuw aan je eisch zult herinneren, zou ik je toch nog één vraag willen doen. Mocht je niet in staat zijn die te beantwoorden, dan heb je niets anders te doen dan te zwijgen, of, zoo je dat prefereert, je schouders op te halen, wat praktisch op hetzelfde neerkomt'. „En dat is?" „Heeft het verhoor van dat illustre gezelschap uit de Alte Jakobstrasse nog wat opgeleverd?" De inspecteur slaakte een zucht van verlichting.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6