NIEUWE Hike Breijer's Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 123 ZATERDAG 17 OCTOBER 1931 40e Jaargang Feiten en Cijfers over School en Onderwijs De Economische toestand van ons land Speciaal Corsetten - Magazijn Uit den Omtrek limedijker mum DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. - Abonnmentsprljs: per 3 maanden ƒ1.15. llilmvn: Firm I- HUM - Bïdacteur I. IIKEIZE1. M Mchititdi. AD VERTENTIEN Van 1—5 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent I GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Eien handige uitgave. I. Ieder heeft wel eens get noord van het Cen traal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage, Aan deze staatsinstelling worden gegevens ver zameld verwerkt en gepubliceerd over de meest verschillende onderwerpen. Om een indruk te krijge,n van wat daar geschiedt, behoeft men slechts de „Jaarcijfers voor Nederland" of 'net handige /Statistische Zakboekje" op te slaan. Wij vinden daar samenvattende gegevens over het grondgebied van ons land, de meteorologische waarnemingen, de staat der bevolking met cijfers over geboorte en sterfste, huwelijken en echt scheidingen, immigratie en ©migratie, de phy- sicke toestand der bevolking, haar intellectueele staat, de economische en sociale toestand met cijfers over beroepen, loonen, arbeidsduur, werk stakingen en uitsluitingen, arbeidsbeurzen efn werkloosheid, vakorganisaties, uiterlijke teeke nen van welvaart, prijzen, armenzorg, spaar- en leenbanken, verzekering, de verdeeling van het bezit, en het cooperatie-wezen, voorts gegevens over de rechts bedeeling, de criminaliteit en 'net gevangeniswezen, volksnijverheid, handel, land bouw, scheepvaart en visscherij, het munt- en credietwezen, de betalingsbalans, de verkeersmid- deleh, het staatsbestuur, waaronder de belastin gen, de landsverdediging, enz. Deze Jlange op somming is verre van volledig. Voldoende echter om te doen zien wat er omgaat in, het gebouw aan *de Oostduinlaan te 's Gravenhage. Wie cijfers nocdig heeft, klopt daar niet spoedig vergeefs aan. Sedert ee>n paar jaar is nu ook' het verzamelen vaai gegevens over ons onderwijs aan dit bureau opgedragen. Vroeger zorgde het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen daarvoor. Op den duur echter kon dit geen bevrediging wekken. Die Regeering achtte nauwkeurige ken nis van wat er op het gebied van het onderwijs omgaat, zoo belangrijk, dat zij een afzonderlijke afdeeling voor 'de Önderwijsstatistiek' aan het Centraal Bureau voor de Statistiek verbond, waar idoor deskundigen volle aandacht aan dit on derwerp geschonken zou kunnen worden. De resultateln van dezen maatregel beginnen thans los te komen. Na enkele kleinere statis tieken, gewijd aan het buitengewoon lager on derwijs (bestemd voor misdeelden), het voorbe reidend of bewaarschoolonderwijs en het ver volgonderwijs kwam onlangs een uitvoerige sta tistiek van het gewoon en uitgebreid lager on- derwiis van de pers. Iets geheel nieuws op dit gebied. De groote folianten, waarin vroeger cij fers over ons onderwijs werden gepubliceerd, zijn thans vervallen. Z,ij hebben plaats gemaakt voor een handig boekwerk, waarin in overzichtelij ken vorm een schat van gegevens is samenge bracht. Wanneer wij het boek openslaan, vin den w ijeen uitvoerige inhoudsopgave en daarna een inleiding, waarin de gegevens uit het tabel- lenwerk worden besproken en toegelicht. In een vijftal grafische voorstellingen is de ontwikke ling van het onderwijs in beeld gebracht In een paar vervolgartikelen willen wij ©en en ander uit deze uitgave vertellen. Thans zij nog slechts vermeld, dat men haar voor f 3 bij de Algemeene Landsdrukkerij te 's Gravenhage kan koopen. Het is thans, in October, niet eenvorudig een overzicht te geven van den economischen toe stand van ons land omdat daarvoor vrijwel uit sluitend slechts de gegevens over Augustus ter beschikking staan,, terwijl het bekend is, dat September eeh zeer bewogen maand was op in- terhationaal monetair gebied, waardoor de eco nomische stuatie van ons land sterk werd be ïnvloed. Nu is het natuurlijk van groot belang juist önder deze omstandigheden over de allerlaatste gegevens te beschikken te neinde het vermoede lijk verloop van de oonjunctuurlijn in de naaste toekomst te kunnen bepalen. Op het ©ogenblik is het evenwel nog in 'bet ge- DRAISMA-vANmiCEHBURG'S- •iLEVERTR LEEUWARDEN heel niet mogelijk den invloed te overzien van de instorting van het Engelscbe Pond op onzen bui- tenlandschen handel. Dieze invloed wordt overi gens erëds duidelijk gedemonstreerd door de aan merkelijke daling van de binnenlandsche prijzen vah. verschillende ozenr exportartikelen als fruit, groenten e.a- Wij zullen ons thans derhalve moeten bepalen to teen kenschetsing van den toestand in Aug. aan de hand van de gegevens bekend gemaakt i'n het laatst verschenen nummer van het Maand schrift vah het Centraal Bureau voor de Statis tiek. 1 De productiecijfers van onze steenkolenmijnen blijven op een hooger niveau staan dan verleden jaar. Hetzelfde is het geval met de electriciteits- fabriekeh, daarentegen blijkt allengs een daling plaats te vinden in de gasproductie. In den scheepsbouw gaat het hard achteruit De opbrehgst va nde zeevisscherij in Juli was bijzonder groot, daarentegen viele n0e prijzen bijzonder groot, daarentegen vielen de prijzen tegen vergeleken bij verleden jaar. De invoer beliep in Augustus slechts f 148 millioeri tegenover f166 in Juli en 198 millioen in Augustus 1930. Voor den uitvoer zijn deze cijfers f 107, f115, resp. f153 millioen. Het staat te vreezen, dat deze vermindering van ons bui- tenlandsch handelsverkeer door de reeds genoem de valuta-moeilijkheden verderen voortgang zal hebben. Het goederenverkeer te water met het buiten land bedroeg in Augustus 6.7 millioen ton, d i. 20 pet. minder dan in Augustus 1930. In het bij zonder verminderde de tonnenmaat van de sche pen binnengekomen met lading om te lossen. De binnenvaart met het buitenland staat er iets beter voor dan verleden jaar. Merkwaardig is ook de daling van de ontvang sten van het P. T. T. bedrijf. Dteze bedroegen in Aug. f5.7 millioen tegen i'7.3 millioen in Juli en f 8.2 millioen in Augustus 1930. Ook de spoorwegontvangsten bleven beneden die van verleden jaar. Het indexcijfer voor groothandelsprijzen gaat Oog steeds met sprongen naar beneden en be droeg in Augustus 94 (1913= 100) tegen 114 in Aug. 1930 en 97 in Juli van dit jaar. Het indexcijfer om de kosten van levensonder houd volgt de daling doch met een langzamer tempo. f Opvallend is de toeneming in den woningbouw. In Augustus kwamen 5006 woningen gereed te gen 4636 in Juli en 3993 in Aug. 1930- Dje crisis op de beurs teekent zich al heel scherp door den gemiddelden koers der aandeelen, welke in September op 39 kwamen" (19211925 -- 100) tegen 49 in Augustus. Het aantal faillissementen daalt in de laatste maanden. 1 1 Het beeld, dat ons, bovengeschetst overzicht 'van den toestand in Augustus toont is zeker (niet opwekkend en het ziet er allerminst naar uit, dat de oplossing spoedig zal komen. Al leen do steeds grooter wordende drang naar in ternationale samenwerking en hulpverleen ing is het eenige lichtpunt, dat vermeld kan worden,. INGEZONDEN BiE OLIFANT EN BE MUIZEN. Mijnnheer de Redacteur, gaarne had ik eenige ruimte in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank'. Het is bekend, dat en de circusdirectie en de olifanteen bang zijn voor muizen. Waarom? Wel, zoo secuur kan de stal niet opgebouwd wor den, of altijd is er wel een gaatje waar een muis door kan. Al heeft men alles met planken en balken dicht gedaan, dan nog zal de muis er doorheen knagen. Wat is deze vrees Zoo gauw als de olifant de muizen hoort of ziet of ruikt, zal hij alles in 't werk stellen om deze te dooden en bij deze pogingen zal hij met z'n logge li chaam meer beschadigen dan goed doen, waftt de muis is dan al lang weer in ©en gaatje verdwe nen. Maar als de jumoö het niet merkt, probeert de muis telkens en telkens weer om den oli fant te naderen, wat hem in de meeste gevallen gelukt ook. Watot net zoo gank als de groote olifant voor de kleine muis is, net zoo Verzot is de muis op de pooten van den olifant om hieraan te knagen en de huid op 'te vreten, wat vcor hem het lekkerste voedsiel is. Be olifant zal hier echter niets van voelen, totdat de muis j ijn het leven komt, maar dan is het te laat, want een wond aan de pooten van dit groote dier zal hier in dit koude klimaat nimmer genezen. De olifant zal moeten sterven, wat tevens een schadepost be teekent voor de directie. U zal wel begrijpen lezer, dat ik hiermee een bedoeeling heb en dat is dan ook juist en wel deze: de vergadering den 21 September door „De West''' van Koedijk belegd te Alkmaar, was oor spronkelijk bedoeld om een massavergadering te houden in Amsterdam en tot bespreking hiervan wareh de vooraanstaande personen op tuinbouw gebied naar het landhuis gegaan. Toen de be sprekingen begonnen was de allereerste vraag: wie moet de leiding van deze massavergadering hebben. Dit was zeer juist, want de meening herover lie pwel sterk uiteefu, 'totdat op slot de motie-Zeemah in stemming kwam. Deze motie! kwam hierop neer, het in handen te geven van de Provinciale Commissie, met dien verstande, dat de voorstellers van de vergadering eerst ge hoord zouden worden en dat de agenda door nen aan de leiding zou worden voorgelegd. Wat zien we nu gebeuren? De voorstellers wlorden niet gehooid, néén ze mogen niet eens komen, hoewel in het verslag van de Langedijker Groentencentrale staat, dat iedere aangesloten tuinder mag komen is er door de waarnemende secretaris der Provinciale Cpmmissie per inge zonden stuk .medegedeeld, dat enkel de besturen dér veilingen mogen komen. Dus de leden kun nen, kalm of niet, kalm thuis blijven, dus géén massavergadering, geen voorstellers en vooral géén oppositie. Neen vooral deze laatsten niet, waht deze neuzen overal reeds genoeg in, ze bemoeien zich letterlijk met alles, een fatsoen lijk ineUsch kan niet eens baas blijven. Wat zal deze Prov. Commissie nu uithalen op haar thee middagje, waar zoowat niemand mag komen die nog werkelijk tuinder is? Nu eindelijk zullen zij den toestand eens onder oogen moeten zien, hoewel door „de West'' hiertoe gedwongen. Ts dit een organisatie, vraag ik mij af, Neen, dui zendmaal néén, dit moet veranderen, wij wil len allen meespreken in onze organisatie, dit is ons goed recht. Zijn w ijer voor de Prov- Com missie of is deze er voor ons? De oppositie is er dan ook niet geweest, opzettelijk niet. En wc zullen binnen niet te langen tijd een geheel andere organisatie krijgen. Dit kan men zelfs al lezen tusschen de regels door van het verslag van de Langend ijker Groenten CGentrale, want ook deze instelling zal wel verandéren moeten, ten opzichte van hare financiën. Dan zouden we b.v- al kunnen beginnen om niet meer de veiling te huren, doch deze zelf in bezit te nemen. Ook vindt ik het een unicum in ons land, dat juist de Burgemeester van Br. op' Langendijk ambtshalve voorzitter wezen moet van de Langend. Groenten CGentrale. Waarom is dit noodig? Stel u voor dat deze nu eens heelemaal niets met de. belangen der tuinders op heeft. Dit, laat ik echter over aan het oor deel der lezers, deze moeten zelf maar concludee- ren o fhet zoo goed is of niet. Nu de Provinciale CCommissie. Ik meen dat juist art. 6, alinea 2, zooals de waarn. secretaris schrijft, en waardoor de leden der tuinb'oüwvereenigingen worden bui tengesloten, de doodsteek beteekent voor de Prov. Commissie. Dit, kan nooit naar genoegen der tuin ders wezen, daar ze zich thans niet kunnen uit spreken. 'Neen, de Prov- Commissie moet niet weg, maar grondig veranderd. Hoe worden de bestuursleden nu gekozen, door de leden? Neen ?door jde besturen der veilingen, is dit goed? ,?'?Neen, de Prov. Cpmm- moet in de toekomst gekozen worden door de tuinders zelf en niet anders. Tuinders, weest paraat en help mee voor uw medezeggingschap. Nog eea punt van ernstige overweging is het volgende: De leden 'der Prov. Staten waren niet uitgenoodigd, en toch hebben zij het vorig jaar mei algemeene stemmen voor de credieten ge stemd, wat door de Prov. Commissie toch ge vraagd is. Schuilen daar oo'k muizen onder? Dit staat voor mij vast, dat het bestuur van de Prov. CCommissie niet weet in wat voor tijd der geschiedenis wfj, leven. Als wij het goed bekijken,, lijkt het alsof zij nog leven in den regiententijd, of zich verbeelden fascisten te zijn. Ze moeten echter rekening houden met den tijd, de oppositie gaat onverbiddelijk' door en is mis schien al veel verder, dan de Prov. Comm. wel (denken durft. Zoo kunnen ze de stal niet af sluiten, maar altijd is er wel een gaatje om er door te kruipen. Een schijnbaar onbeteekenend wondje kan oorzaak worden van den dood van den kolos. 1 II mijnheer de redacteur, mijn hartelijkén dank voor de plaatsing. St. Pancras, 15 Oct. '31. Jb. D|E| VRIES Jz. Mient 17 Alkmaar Til. 526 Vertrouwd adres voor: goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsetten - KOEDIJK. Op 11, 12 en 13 October werd door de Hand- werkvereeniging „W." O. E." alhier weder een tento instelling georganiseerd ten huize van den heer W. Butter, Er was weder veel werk ge maakt en aan de wanden en "op de tafels was alles uitgestald. Die tafel met verkoopartikelen; had weder veel aftrek daar de prijzen billijk ge steld waren. Er was gelegenheid tot raden naar een poppenwagen, een 'kleed, en een voetbal/ waarvan veel gebruik was gemaakt. Het aantal bezoekers was, door het mooie weer heel groot, ook uit de omliggende gemeenten. Zooals voor als voorheen was ook llnans weder een theetuin, ingericht, waar men tevens kon genieten van de door den heer Kok geplaatste geluids-installatie^ hetgeen 'de gezelligheid verhoogde. Voor de ver loting waren 150 prijzen beschikbaar, allen ver- ■vaardigd door de leden der Vereeniging en 'bui tenstaanders. Gok waren verschillende werkntuk- k'en ter opluistering ingezonden. Op 1.4 October des avohfls te 7i/2 uur werd een. bijeenkomst gehouden voor de verloting en open de de presidente Mevr. den HartoghGoldberg met een woord van welkom 'aan de leden en ge- noodigden en sprak haar tevredenheid uit over de werkzaamheden in het afgeloopen tijdvak, ofschoon een krachtige steun was verloren ge gaan door het vertrek van Mej. Slotemaker- Mplenaar, waarvoor echter een ijverig© kracht was teruggewonnen in Mej. A'. Zwetsmande Geus. Die tentoonstelling is zeer naar genoegen geslaagd. Spreekster brengt ook dank aan de familie Butter voor de verleende hulp en de be schikbaarstelling van de zaal en den heer Kok voor de muziek, Bl. en W. voor de toestemming lot de verloting en ide leden voor die medewerking. Daarna werd overgegaan tot de uitslag voor het raden. Die poppenwagen viel ten deel aan Mej. de Bloer-Vader te Alkmaar, het gemaakte kleed aan den heer P. Hart, de voetbal aan den jongenheer Jb. de Graaf. Hierna verschijnt de Burgemeester, die door de Presidente welkom wordt geheeten en wordt overgtegaan tot de verloting. Ie prijs kapstokkleed werd gewohnen door Mej. A. de Waad Dd., 2e prijs een kussen Mej- A. Bios Cjd. 3e prijs Mej. E- Beets-Keeman een gebreide on derdeken. Dit waren de hoofdprijzen. D|e overige prijzen vielen voor een groot gedeelte buiten de gemeente. Dte avond werd met een gezellig sa menzijn besloten. Dje Presidente dankte allen voor

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1