Baad Zuidscharwoude. Maandagmorgen ^Nieuwsblad v. Holl. Noorderkwartier No. 124 DINSDAG 20 OCTOBER 1031 40e Jaargang JyLiim: fi'm I. L®. - lidacta I. H. HI2E1. Bureel MstMii Nieuwstijdingen NIEUWE B L4MEDIJKER COURANT DEZE COURANT VERSCHIJNT DINSDAG DONDERDAG en ZATERDAG. Abonnmen tsprij s per 3 maanden ƒ1.15. AD VERTEN TIEN Van 15 reeels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. op zijn vraag, waarom er maar een R. K. bestuurs lid is. Als reden geeft spr. op, dat de R. K. niet zoo op baantjes zijn gesteld. Maandagavond half acht vergaderde de raad van deze- gemeente ten raadhuize onder voorzitterschap van den heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester Secretaris de heer J. Th. Kunnen. Voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom, waarna de notulen, welke ter inzage hebben gelegen, onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen stukken en Mededeelingen. Van de Commissie voor de Malaria bestrijding is het jaarverslag over 1930 ingekomen. Voorzitter deelt mede dat kasopname is gedaan bij den gemeente-ontvanger. In kas was en moest zijn f2045.401/,. Van den heer H. Kuiper is een dankbetuiging ingekomen voor de toegezegde steun voor het aan zijn dochtertje te geven buitengewoon onderwijs. Van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afd. Langendijk een verzoek om subsidie. Op voorstel van den voorzitter, voor kennisgeving aangenomen aangezien dit stuk niet óp zegel was gesteld. Van de Vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", afd. Langendijk, een verzoek een subsidie te mogen ont vangen van f 0.15 per R. K. inwoner, ten behoeve van een in te stellen wijkverpleging. Hiervoor was in B. en W. geen meerderheid. Een was er vóór toestaan, een tegen, en de derde wilde zijn stem voorbehouden. Voorzitter herinnert er aan, dat de wijkverpleging ingesteld door „Het Witte Kruis" eerst werd gesub sidieerd met f 0.05 per inwoner, totdat voor korten tijd een verzoek inkwam de subside, in verband met de aanstelling van een tweede wijkzuster, te ver- hoogen tot 15 cent per inwoner, welk verzoek met algemeene stemmen werd toegestaan, waar het nut van een tweede wijkzuster werd ingezien. Er wordt nu voorzien in de behoefte, en de zieken worden op voldoende wijze verzorgd, zoodat voorzitter advi seert afwijzend te beschikken, want hierin ligt op gesloten, dat het werk dat nu door twee personen wordt verricht dan door drie zal worden gedaan. De noodzaak is ook niet aanwezig. De heer Bekker zegt, dat het aan „Het Wit«; Kruis" bekend was, dat getracht werd een Roomsch Katholieke zuster aan te stellen. Dit zou een be sparing geven van f900.—, doch het heeft in de oogen van „Het Witte Kruis" geen genade gevon den. De Roomsch Katholieken hebben toch de zelfde rechten. De subsidie is verleend voor het jaar 1931, de zuster is slechts 3 maanden van dit jaar in betrekking, dus profiteeren ze er die 3 maanden van. Voorzitter geeft in overweging zich niet in de in terne aangelegenheden van „Het Witte Kruis" te mengen. Het ligt alleen op den weg van den raad te onder zoeken of de wijkverpleging in orde is en het blijkt dat deze tot ieders lof wordt verricht en in de behoefte voldoet. De heer Du Burck zegt, dat „Het Witte Kruis" de belangen van de zieken voldoende behartigt, dat bewijst de verhoogde subsidie. Spr. vraagt echter of bij „Het Witte Kruis" bekend was dat „Het Wit- Gele Kruis" pogingen aanwendde, een wijkverpleeg ster te krijgen. Als men 15 cent aan „Het Witte Kruis" blijft ge ven, komen we in conflict met de gemeentekas. Dan zijn wij zooveel duurder uit. Spr. zou gaarne eerst weten hoe de vork in de steel zit. Zou er geen middel zijn geweest, dat beide vereenigingen samen gingen werken, om een conflict te voorkomen. Spr. stelt voor de beide vereenigingen te vragen den raad van advies in deze zaak te dienen. Als „Het Witte Kruis" niet zal willen onderhandelen, moet de subsidie verlaagd worden. Voorzitter zegt dat hem niets bekend is van een conflict. De wijkverpleging kon voor 15 cent worden ge- 1 daan. De heer Kramer gaat er mee accoord dat de wijk verpleging goed verzorgd is. Daarom hebben we be sloten de subsidie te verhoogen. Doch hierop moet men zich niet blind staren. „Het Witte Kruis" was toen nog niet bekend met wat men nu wel weet. „Het Witte Kruis" heeft samenwerken heelemaal afgewezen. Toch heeft „Het Witte Kruis" ondanks de pertinente verklaring dat het Wit-Gele Kruis een wijkverpleging zou in stellen, een oproep in de courant gedaan. Dus heeft „Het Witte Kruis" eigenlijk de derde zuster aange steld. i „Het Wit-Gele Kruis" heeft de medewerking van „Het Witte Kruis" ingeroepen, maar niet eens ant woord ontvangen. Het raakt wel degelijk het ge meentebelang. Door „Het Witte Kruis" is een wijk verpleging ingesteld, welke f 2600 kost terwijl het Groen-Gele Kruis het voor f 1000 kan doen, zoodat door de handelwijze van „Het Witte Kruis" het den gemeente f 1600 per jaar meer uit den zak jaagt. Er was een regeling te treffen geweest, doch dit is afgestuit. Het ligt wel op den weg der gemeente om desnoods „Het Witte Kruis" toe te roepen dat het zoo niet gaat. Spr. is het met den heer Du Burck eens, inlichtingen te vragen. i Voorzitter antwoordt dat de heer Kramer ernstige dingen heeft gezegd, en ernstige beschuldigingen heeft geuit aan het adres van het bestuur van „Het Witte Kruis", maar waarom is dit niet in een ver gadering van de vereeniging behandeld. Daar was toch gelegenheid deze dingen naar voren te bren gen. Er moet worden aangedrongen op samenwer king, daarna kan men zijn houding bepalen. In het adres is geheel geen reden opgegeven. De heer Groen is het met den heer Kramer eens. 't Is nu te laat om samen te werken. De heer Mulder betreurt het, dat dit verzoek er is. Er moet iets zijn. Spr. sluit zich bij den heer Du Burck aan. i De heer Dijkhuizen vindt het niet verstandig van het bestuur om zoo te handelen. Waarom is er maar een R. K. Bestuurslid in „Het Witte Kruis". Er moet dus een zuster verdwijnen. De heer Bekker antwoordt den heer Dijkhuizen gangsweg en brug. Als het land gevuld moet worden, zal de waarde 11 u, - r aan het door de gemeente terug te geven land, Alleireerst mijn gezellige, trouwe radio-vriend, todchtingen te vragen en dit toch gelijk moeten zijn aan de waarde van de ak- ik hoop maar, dat fa ij gezond is. Bij o-ebrek aan uk bij de begrooting te behandelen. kers aan het Kerkpad dus kunnen we net zoo voed conversatie zit ik tehuizen en maak vTrg^li" kingen. Elen jaar geleden zag ik in de eerste bus heel vaak Weleerwaarde Heerón. Soms wel drie predikaten, en thans? Ik Inerinner me niet dit najaarsseizoen de heeren in de eerste bus, aan sluiting gevend op de treinen naar Amsterdam eh Haarlem te hebben gezien. I (kj verdiep me in de vermoedelijke oorzaken van dit verschijnsel en kom tot de misschien ge heel misplaatste conclusie, ook al crisisver schijnsel. Want zoo redeneer ik blijkbaar wordt er minder geconfereerd, vergaderd, gecommissied (men vergeve me dit vreemde werkwoord). Als dat juist is, meen ik in alle bescheidenheid de abse'ntie dezer busreizigers te mogen verde digen. De diverse! kerkelijke budgetten zullen er wel bij varen. Daar zitte'n zoowaar nog een paar voormannen uit den tuinbouw achter in de bus. Op het eerste gezicht hoe is het mogelijk over het hoofd gezien. Die praeses van den Noordiermarktbond is toch geen figuur, die ge zoo gemakkelijk over het- hoofd ziet, e'n daar zit óok' zoowaar een hoofd bestuurslid van den L. T.Bi. Ik vraag me af: wat ka|n de reden zijn, dat' die heeren zoo vroeg op pad gaan? Op het perron te Alkmaar zie ik den voorzitter van de Provinciale commissie in gezelschap van een bestuurslid dier organisatie. De heeren stappen in den trein van 8.07. Ik ga ocmbineeren. Verbind de laatstgehouden verga dering der Provinciale commissie met de aan wezigheid dezer heeren te Alkmaar en stel voor me zelf vast, dat gaat op minister Ru ijs af, om te praten over de crisis in den tuinbouw. Mijn beste wenschen vergezellen hen. Velen in Noordholland wéten waarsduijnlijk rietj dat de conferentie heden zal plaats 'nebben, delnk ik. Wat zal het resultaat zijn? Het ant woord va'n minister Ruijs op de vragen van dr. v. d. Tempel ih de T,weéde Kamel- komt me voor "den geest. ,/De aanvragen om hulp vermeerderen, terwijl de beschikbare middelen verminderen" aldus sprak de Premier. k benijd de heeren niet, die vandaag bij de Landsregeering de belangen van onzen tuinbouw zulleh bepleiten. Het staat toch va,n te voren reeds vast, dat velen a priori, ontevreden zullen zijn met het resultaat. En voor mijn geest rijst het beeld van ver gaderingen, waar communistische agigtatoren de volksziel trachten te beinfluenceeren, uitbuitend dén nood, den crisisnood van heden. In den trein van 8.27 zit ik tegenover een stuurman en nog een employe van een onzer groote Stoomvaart Maatschappijen. Zeelui zijn over het algemeen leuke, gezellige vertellers;. Ze kunnen ook wat vertellen, ze hebben tegen over ons landrotten heel wat mee te maken Doch al zijn ze opgewekt, ze spreken todn over minder opgewekte dingen. Over schepen, die opgelegd zijin of worden. Over gage-verlaging én massa-ontslag. Ook al crisis. Voor negen uur, op Maandagmorgen, heb ik weer op velerlei wijze kennis gemaakt met den nood van het heden. Doch het weer is zoo heerlijk', het zonnetje trekt zich blijkbaar niets aan van al ons aarde- getob. Het beschijnt in ruime mate, met volle, levenwekkende stralen, ons arme aarde-bewo ners. De heerlijkheid in Se natuur is in fel con trast met de ellende van ons economisch be staan. En toch laat ons hopen. Op betere tijden. Van de R. K. Gymnastiekvereeniging D. V. V. een verzoek om een subsidie van f 25. Voorzitter zegt, dat „Hercules" en „Hygiéa" sub sidie is geweigerd, omdat besloten was geen sub sidie te geven aan vereenigingen buiten de gemeen te gevestigd. De heer Groen merkt op, dat deze vereeniging met het oog op de Parochie in Noordscharwoude is gevestigd. Er zal nooit een R.K. Gymn. Vereeniging worden gevestigd in Zuidscharwoude. Als subsidie wordt verleend zal de consequentie meebrengen, dat ook aan „Hercules" subsidie kan worden verleend. De heer Du Burck is voor afwijzend beschikken, waar gijmn. vereen, toch hoofdzakelijk voor pleizier zijn. Na nog eenige bespreking wordt afwijzend be schikt, met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Bek- ker en Groen. Het verzoek van de afd. Zuidscharwoude van den Bond van Landarbeiders om in geval van werkloos heid de contributie voor rekening der gemeente te nemen, wordt afgewezen. Begrootingen. De begrootingen voor 1932 van de Gemeente- Lichtbedrijven en Burg. Armbestuur, welke hierna worden aangeboden, zullen worden onderzocht door de heeren Kroon, Muller en Kramer. Begrafenisr echten. Voorzitter leest vervolgens de nieuwe verordening op de begrafenisrechten voor, welke zijn verhoogd. De rechten zijn als volgt: Voor een begrafenis f 4.00; terwijl voor een kind beneden het jaar 1/4, voor een kind beneden 12 jaar de helft van dit bedrag wordt berekend. Het onderhoud is verhoogd van f 0.30 op f 0.75 per jaar, wat afgekocht kan worden met f40.—. Voor den aanleg van een graf voor onbeperkten tijd zal f 10 moeten worden betaald. Dit was tot dusverre f 6.00. De heer Dijkhuizen merkt op dat het kerkhof slecht wordt onderhouden. De heer Kroon zegt dat het dit jaar beter is als vorig jaar. I B. en W. erkennen, dat het onvoldoende verzorgd wordt. De verzorger is al een paar maal gewaar schuwd, doch het schijnt dat deze niet in staat is het werk te doen. De heer Groen wilde, met het oog op het plaat sen van steenen op het graf een hooger recht hef fen. De verordening wordt aangenomen. Ten behoeve van de electrische kabileering wordt een suppletoire begrooting aangenomen tot een bedrag van f20.000. 1 Van het Burg. Armbestuur is bericht, dat zij niet over het noodige kasgeld beschikken en om een extra subsidie verzoeken. Er wordt een subsidie ver leend van f750.00. Kerkpad. Rapport van de commissie ad hoe Voorzitter zegt dat dit rapport in B. en W. is behandeld en een prae-advies opgesteld. Na de ver gadering van B. en W. zijn de leden van de com missie weer bij elkander gekomen. Dat is niet overeenkomstig de wijze van behandeling. Eigen lijk moest er door B. en W. nu ook nog zijn ver gaderd doch dit is niet gebeurd. De commissie had de raadsleden uitgenoodigd, deze vergadering bij te wonen en heeft daar steun gekregen. Voorzitter vindt dit geen behoorlijke behandeling, en kan wel tot stemming overgaan, of de behan deling aan den heer Bekker overdragen. Zoo iets is nog nooit voorgekomen, dat de raad 2 maal 24 uur voor dat de vergadering zal worden gehouden een aparte bijeenkomst heeft, waar het rapport der commissie en het prae-advies van B. en W. wordt behandeld. Had ik het bij de benoeming van de commissie al gezegd dat het niet wenschelijk was, dat een wethouder er zitting in had, dit is wel uit gekomen. De raad zal het toch met mij eens zijn dat het rapport en het prae-advies in den open baren raad moeten worden behandeld, zonder voor af in een onder-onsje te worden besproken. Voorzitter zal het prae-advies dan ook niet ver dedigen. Spr. is op een dwaalspoor gebracht. Hem is gevraagd of de commissie ad hoe Zaterdagavond mocht vergaderen en nu hoorde spr. daarnet dat alle raadsleden tegenwoordig waren, waarover hij zijn spijt uitspreekt. De behandeling is in strijd met het reglement van orde geweest. De heer Bekker zegt, met het geheele rapport te kunnen meegaan, behalve de landaankoop. Spr. heeft voorgesteld te ruilen. Wat betreft die verga dering van Zaterdagavond, daar ziet spr. heele maal geen nadeel in voor de gemeente, 't Was alleen de bedoeling de besprekingen vanavond wat korter te maken. Voorzitter antwoord dat dit van den raad af hangt, hoe lang de heeren wel willen spreken, 't Is nog nooit vertoond. Voorz. gaat zelf ook liever om 10 uur naar huis als om 1 uur, waarom hebt u de heele agenda Zaterdagavond niet behandeld. De heer Kramer is het met de motiveering over het rapport eens. Er wordt tenslotte in voorgesteld de Kerkelaan te verbreeden en geschikt te maken voor rijweg, een straat aan te leggen op het Ker- kepad, zoodat dit door rij- en voertuigen zal zijn te berijden. Voorts de aankoop van het land.. Dat is allemaal in die vergadering van Zaterdag be sproken. Spr. meent dat het in het belang van de gemeente is dat de plannen worden uitgevoerd. De beenen zijn nu nat, dus moeten we verder gaan. Spr. geeft in overweging met Waterstaat in verbin ding te treden over de verbetering van het kanaal van den Omval naar Oudkarspel, zoodat zèkerheid wordt verkregen over de daar te maken brug. Spr. wijst er op, dat Zaterdag niets is gedaan, waarvoor de reprimande van den voorzitter verdiend was. De heer Dijkhuizen is het geheel met het rapport eens, doch zou de kosten van de demping van den sloot uit de gewone middelen willen betalen. De heer Du Burck merkt op, dat de meerderheid van B. en W. wel voor uitvoering is. De minderheid wil wel de straat leggen maar zonder breede toe- het Kerkpad dus kunnen we net zoo goed koopen. Spr. zal het betreuren als de raad het prae-advies van B. en W. aanneemt. Het voorstel van de com missie is beter. De voorzitter wenscht hardgrondig dat de heeren zich rekenschap zullen geven van de besluiten die ze zullen nemen. We weten niet hoe de tijd zich zal ontplooien. Er kan altijd nog besloten worden over verbreeding. Spr. wijst er op dat de mogelijkheid wel bestaat dat er warenhuizen aan worden ge bouwd. Dat land zal voor de gemeente geen waardevol bezit zijn. Als het land niet gebruikt wordt hebben we het risico niet. Waarom laten we het land niet aan de eigenaars? Ook vindt spr. den prijs van f 150.per snees veel te hoog naar verhouding tot de hedendaagsche prijzen. De reserve wordt volgens voorzitter ook te theore tisch beoordeeld. De reserve bedraagt geen f35000 maar f20700. De gunstige financieele toestand kan zich voor deze gemeente spoedig kunnen wijzigen. Gedep. Staten geven het voorbeeld om niet de re serves aan te spreken. Ze verhoogen de belastingen De 30 pet. garantie van de credieten zal ook be taald moeten worden. Spr. hoopt dat spoedig het renteloos voorschot van het Rijk zal komen. Dat zal het Rijk ook wel niet alleen doen. We moeten voor zichtig zijn en de voornaamste dingen eerst doen. Voorzitter antwoordt den heer Dijkhuizen op zijn vraag waarom de werkverschaffing is stopgezet. Doordat er meer werk komt gaan er steeds meer weg, en is het de moeite niet meer om het door te laten gaan. De heer Groen zegt, dat, als er geen spoedige wij ziging in den toestand komt, hij geweldige dingen verwacht. Dan zal het heele land in moeilijkheden komen, maar Zuidscharwoude niet in de eerste plaats. Spr. wijst op het door den heer Kooyman gespro kene op de vergadering van belanghebbenden bij den weg door het Geestmerambacht, dat we in dezen tijd niet mogen versagen en door moeten gaan, zoodat wij, als het weer beter wordt paraat zullen zijn. Als de reserve f 20700 bedraagt hoe kan er dan f35000 op de Boerenleenbank staan? Spr. is niet voor het potje op te maken. Ook mag men geen -ekening houden met de tegenwoordige landprijzen. In ieder geval is het land, als het gemeenteeigendom is, rente gevend. Ook zullen particulieren de prij zen opdrijven. Als niet wordt bevorderd dat men met wagens op het pad kan komen, zullen de bou wers op zich laten wachten. Voorzitter zegt, dat de heer Groen een pleidooi heeft gehouden voor ruiling, maar de heer Dijk huizen merkt op, dat als f 150 per snees wordt ge geven, het niet te duur is. Als de weg er ligt is het bouwterrein een reuzekoopje. De heer Du Burck zegt dat er zeer veel rede- Dr. Vos, een der Voormannen van den Vrijheids bond heeft gezegd dat we het diepste punt weldra hebben bereikt. Als geen betere tijden worden verwacht, kan men niet regeeren. De Overheid moet de zaken gaande houden. Het groote gedeelte van het benoodigde bedrag is toch arbeidsloon. Spr. is het er niet mee eens dat na dit jaar de reserve f 29000 zal bedragen. De heer Dijkhuizen wil een rondbedrijf maken. Het voorstel van de commissie ad hoe wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Dijkhuizen vraagt nog eens naar de werkverschaffing, wat er met die enkelen gebeurt die geen werk kunnen krijgen. Voorzitter antwoordt, dat die op Maatschappelijk Hulpbetoon zijn aangewezen, doch zoodra er weer voldoende krachten zijn voor de werkverschaffing, zal worden begonnen. De heer Muller vraagt een rooster te willen aanleggen van de bij de werkverschaffing te werk gestelden. Voorzitter antwoordt, dat dit reeds is gebeurd. Op de vraag van den heer Muller antwoordt voorzitter, dat het loon zoo wordt gehouden, dat steeds een prikkel blijft bestaan, ander werk te vinden. De heer Groen zou wel in comité willen spreken over een categorie van menschen, die er nog slech ter aan toe zijn dan de werkloozen. Dit zal na de openbare vergadering worden be sproken. De heer Du Burck wil over het werkloozenvraag- stuk spreken, als meerderheid in B. en W., doch wordt door den voorzitter in de rede gevallen die de vergadering sluit. Hei is heerlijk, zonnig najaarsweer. Blijkbaar hoeft het iets gevroren. Het dorre blad ritselt onder den voet, de zon, juist opgegaan, verlicht feeëriek boomen en huizen. Najaarsstemming, 't Is stil en vredig in het dorp. Een enkele fietser, ginds een bouwer die zich akkerwaarts begeeft. Baai komt de eerste bus aangedaverd, even remmend, een vriendelijk „goeden morgen" klinkt p uit den mond van den chauffeur. In de bus dagelijksche en ook niet-alledaagsche klanten. We rijden over de wat hobbelige dorpsstraat, als het ware kreunt onder het gewicht van de zware bus. Of ook uit pijn of zwakheidsgevoel, tengevolge van de vele operaties, die het arme weglijf jaar op jaar heeft te ondergaan? Enfin, we rijden, sommigen zonden zeggen, we hobbelen ITk kijk de bus eens in, en mis enkele vaste Zenuwen en barrels. Zaterdagnacht te ruim 2 uur kreeg de oplitie meüedeeling, dat op den Helderschen weg, ter hoogte van de boerderij van den heer Bo-rst, een jongeman met zijn Tijwiel aan den kant van den weg lag, waar schijnlijk had hij een toeval gehad, hij deed ten minste zeer wild, omdat vier mannen hem niet konden houden. Onmiddellijk toog de politie op onderzoek uit, waarbij bleek, dat de jongeman, een zekere P. J was, wonende te Warmenhuizen He geneeskundige dienst weid gewaarschuwd, en deze achtte opname in de zenuwafdeeling van het COentraal Ziekenhuis noodzakelijk, waar heen de patient per ziekenauto werd vervoerd. Va'n een ongeval of aanrijding is niets gebleken Bij het o'nderzoek is gebleken, dat J. naar het circus Sarrasani was geweest en na afloop daarvan eenige café's had bezocht.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 1