Daad Heer-Hugowaard i ihrm Vergadering van den Raad op Maandag 19 Oct. Voorzitter, Burgemeester Van Slooten, opende om ongeveer twee uur de vergadering, waarna voor lezing der notulen en ongewijzigde vaststelling volgde. Voor kennisgeving worden aangenomen een"goed- gekeurde suppl. begroeting dienst 1931, en dank betuigingen voor de R. K. Militairenvereeniging te Amersfoort, en van de provinciale en plaatselijke afdeelingen van „Het Witte Kruis" voor genoten subsidie. Een verzoek van den heer Dekker, volontair ter Secretarie om aanstelling tot vast ambtenaar in pensioen gerechtigden dienst, wordt nadat door den heer Krom de opmerking is gemaakt, dat in deze de beslissing bij B. en W. ligt, naar dit cvollege teruggewezen. Door P. Dekker is opnieuw verzocht om een kunstbeen van gemeentewege te mogen ontvangen. De heer Kooij merkt op, dat hij meent dat in een vorige vergadering hiertoe al besloten is. Voorzitter zegt dat dit inderdaad het geval is geweest, doch dit besluit later weer is ingetrokken, aangezien de onsympathieke houding van aanvra ger. Wel wordt in de aanvraag gezegd, dat verzoeker bereid is persoonlijk iets bij te dragen, doch hier mede kan men in zoover slechts rekening houden, dat men zou moeten zorgen, dat dit geld binnen kwam vóór het been werd verstrekt. Aan een vorige belofte om 1/4 te betalen in de kosten ziekenhuis- verpleging is ook schijnbaar niet meer gedacht. Afwijzend beschikt. Besloten wordt tot uitzending van de twee kin deren Kramer en de dochter van den heer G. Jonker naar Sanatoria met toepassing van de prov. gem. subsidieregeling. Door de slagers is vermindering van keurloon verzocht. Voorz. wijst er op, dat de keuringsdienst zich in het vorig jaar goed heeft kunnen bedrui pen, doch in de begrooting 1932 zal men in het betreffende hoofdstuk een post van f 300 vinden ter bestrijding van de meerdere uitgaven der vleesch- verwerkingsinrichting te Barsingerhorn. Bovendien is de toestand van de slagers z.i. nog niet zóó be droevend, dat deze de verlaging zou wettigen. Hier om meenen B. en W. te moeten adviseeren den toestand voorloopig nog bij fiet oude te laten. De heer Kostelijk merkt op dat in het verzoek wel gesproken wordt van de keurloonen te Haren karspel en aan den Langendijk, doch deze ge meenten verkeeren in een buitengewoon gunstige positie, aangezien zij gezamenlijk een z.g. hulp keurmeester hebben. Besloten conform advies. Op verzoek van den heer Geusebroek, volontair ter secretarie om over 1932 weder een toelage te mogen ontvangen wordt gunstig beschikt en deze zaak ter afdoening naar B. en W. verwezen. De commissie van bijstand van het G. E. B. heeft voorgesteld de toelage van den administrateur voor het onderhoud van zijn auto met f 50 te verminde ren. Nadat de heeren Kostelijk en Wagenaar ver klaard hebben, dat zij in verband met den gezond heidstoestand van den administrateur slechts daar voor zijn en deze toelage als een tijdelijke blijven beschouwen. Aldus besloten. Afwijzend beschikt op een verzoek van den A.N., W.B. tot toetreding als lid of begunstiger. Aan de malariabestrijding wordt wederom een cent per inwoner toegestaan. Aan de muziekverenigingen H.U.G.O. en Hou en: Trou, die beide verzocht hebben de gewone jaar- lijksche subsidie ad f 75.weder te mogen ge nieten, wordt ieder f50.toegestaan, nadat het voorstel B. en W. ad f 50.met 8 tegen 3 stemmen is verworpen. Afwijzend beschikt op een verzoek van de vereni ging van winkeliers om ter verstrekking van een surprise aan de schoolkinderen ter gelegenheid van de St. Nicolaas 15 cent per kind te mogen ontvan gen. Naar de begrooting 1932 verwezen een verzoek der Vereen, tot drankbestrijding in N.H. Noorden De commissie tot het houden van een legwed- strijd in den Beemster weet maar ternauwernood haar gevraagde subsidie van f 10.er door te halen. Op een vraag van den heer Kostelijk omtrent de organisatie van een dergelijken wedstrijd geeft Voorz. de gewenschte inlichtingen en zegt dat er het vorig jaar speciaal een oude, leelijke eend was, die de lieveling was van het belangstellend publiek, gezien de groote regelmaat, waarmee zij haar da- gelijksche taak meende te moeten volbrengen. Begrootingen der Gezondheidscommissie te Hoorn waarin op een cent per inwoner wordt gerekend en die van den keuringsdienst voor waren te Alk maar, waarvoor f 15.55 per hoofd dient uitgetrok ken, voor kennisgeving aangenomen. Hierna brengt voorz. in behandeling hetgeen op de vergadering van den kring omtrent de vleesch- verwerkingsinrichting te Barsingerhorn is ter sprake gebracht. Bij een gehouden onderzoek te dezer plaatse bleek, dat de afval geregeld bij de noodslagers wordt weggehaald. Wat de gewone sla gers met hun afgekeurde bullen doen is voor spr. een duister punt gebleven. De heeren Krom en Wijnker brengen naar voren dat in het algemeen in ingewijde kringen in Alk maar wordt aangenomen dat die gemeente niet toe zal treden. De heer Kostelijk wijst er op, dat voor een tijd perk van vijf jaar aansluiting wordt gevraagd. Waar binnenkort de wettelijke regeling in werking zal treden en de prijzen der afvalproducten zeer laag zijn is door de thermochemische fabreiken aan het Rijk om een subsidie gevraagd en hij acht dit ook hier de aangewezen weg. Wethouder Tromp zegt, dat van den afgevaar digde van Alkmaar op de bewuste vergadering een geheel ander geluid vernomen werd dan thans de heeren Krom en Wijnker omtrent Alkmaar doen hooren. Deze zaak wordt nog in den breede besproken doch algemeen is men er van overtuigd, dat voor zichtigheid in deze aan te raden is. Voorloopig zal men trachten voor een jaar aansluiting te krijgen, terwijl B. en W. gemachtigd worden naar andere gelegenheden rond te zien. Een moeilijke kwestie blijkt ook het punt wijzi ging der vermakelijkheidsbelasting te zijn, daar door het optreden van eenige caféhouders, die bij bal vrij entree gaven, baten die anders in de gemeen tekas vloeiden, er thans naast terecht kwamen. Daar de tegenwoordige verordening niet in dit geval voorziet en men algemeen van opinie is dat ook de gemeente recht heeft op een zeker deel van de voor vermaak uitgegeven gelden, wordt besloten art. 3 sub 5 te schrappen. Bij monde van den heer Kooij, wordt door de commissie belast met het nazien der diverse be grootingen rapport uitgebracht. Over verschillende posten meent de commissie nog het hare in het midden te moeten brengen. Voorzitter licht toe een bedrag van f4000.ge nomen uit het reservefonds om de begrooting slui tend te krijgen, waarbij de heer Kostelijk gelegen heid krijgt om er op te wijzen hoe goed het in de goede dagen gezien is om een bedrag aan het kas geld te onttrekken. Thans zijn de kwade dagen gekomen en blijkt men het noodig te hebben. Bij het punt salaris Burgemeester, Secretaris en Ontvanger meent de commissie te moeten voorstel len stappen te doen bij Ged. Staten om tot een evr- laging hiervan te komen. De heer Wagenaar, lid der commissie, meent, dat als de verlaging van het salaris van het rijks personeel een feit wordt, Ged. staten iri deze neit achter zullen kunnen blijven. Voorzitter zegt, dat uit de indertijd gehouden besprekingen wel gebleken is, dat H.H. Ged. Staten er niet erg veel prijs op stellen als men van gemeen tewege zich met zaken gaat bemoeien die tot hun aangelegenheden behooren. De heer Wagenaar vindt het daarentegen een ge zond standpunt, dat in moeilijke tijden uit de ge meenten zelf stemmen opgaan tegen maatregelen, die hen van bovenaf worden opgedrongen. Als thans b.v. uit een twintig- of vijftigtal Noordhollandsche gemeenten een dergelijk geluid gehoord wordt, zul len de heeren daar zich toch ook niet doof kunnen houden. De heer Kostelijk zegt, dat het tijdstip voor de salarisregeling, toentertijd getroffen, al bijster slecht is gekozen. Wel worden de salarissen vastgesteld, gehoord de raden. Maar of met de laatste rekening wordt gehouden, betwijfelt spr. zeer. Hij meent dat men zich thans ook wél eens achter de ooren zal krabben en zal moeten erkennen dat toen niet goed gezien is. Hij kan zich wel met het standpunt van de commissie vereenigen. Wij zouden alvast kunnen beginnen het salaris van onze ambtenaren te verlagen, maar waar dit de vorige keer is ver hoogd na de bekendmaking der slarissen der door de commissie genoemde ambtenaren, meent hij ook thans een afwachtende houding te moeten aanne men. Voorz. zegt, dat hij met de opmerking der com missie zeer goed accoord kan gaan. Thans zouden wij er ook niet meer aan denken onze ambtenaren premievrij pensioen te geven. De heer Wagenaar legt er nog eens den nadruk op, dat de commissie gemeend heeft te moeten voorstellen, dat hierop bijGed. Staten met klem wordt aangedrongen. In verband met indertijd reeds geuite klachten, lokt ook de post uitgetrokken voor den schoolart- sendienst breede besprekingen uit. Voorz. wijst op het groote nut, dat van dezen dienst uit kan gaan, als de kinderen die de school voor het eerst bezoeken zoo spoedig mogelijk worden onderzocht. Hij noemt hiervan eenige voorbeel den. Wel zijn klachten ingekomen, doch deze waren mondeling en hij kan geen respect hebben voor een schoolhoofd, die als hij klachten meent te hebben deze weigert in te dienen. De heer Kostelijk heeft den indruk gekregen, dat de hoofden der scholen den dienst niet genegen zijn. Hij betreurt het dat de instructie in deze niet wordt nageleefd. De heer Tromp zegt, dat de schoolarts er voor heeft te zorgen, dat zijn instructie goed wordt uit gevoerd. De heer Krom is van meening, dat toch bij de schoolhoofden geïnformeerd kan worden of de eer ste noodige inspectie jaarlijks wordt gedaan. Bij de bespreking armenpraktijk dokter en vroed vrouw, wordt toegezegd, dat in de volgende raads vergadering verslag zal worden gedaan, omtrent het aantal in deze praktijken. De drankbestrijding krijgt f 15.a00 toegewezen. Tenslotte wordt geadviseerd tot goedkeuring der begrooting Gew. Dienst tot een totaal van f 150.245.79, onvoorzien f3.124.24. Kap. Dienst, ont vangsten en uitgaven f14.000. Aldus besloten. Begrooting B.A.S. goedgekeurd tot een bedrag van f8.603.75, onvoorzien f 141.57. De heer Kostelijk vraagt hoe B. en W. staan tegenover de post ongedekte gemeentegelden bij de Boerenleenbank. Voorzitter antwoordt, dat dit vooralsnog als een veilige belegging wordt beschouwd en men geens zins van plan is in deze mogelijke beschikkingen van hoogerhand vooruit te loopen. Bij de begrooting G.E.B. lokt de post voor moge lijke kabileering van den Broekerweg ad f 11.575.58 eenige bespreking uit, waarna de begrooting met dit bedrag in den Kap. Dienst en f 42.113.18 in den Gew. Dienst, met een vermoedelijke winst van f315.75 ongewijzigd wordt goedgekeurd. Het reeds in de vorige vergadering behandelde betreffende uitkeering werkloozen is nader uitge werkt en wordt, nadat nog door verschillende leden er op is gewezen, dat werk te verkiezen is boven steun, aangenomen met een minimum bedrag van f7.— per week. Tevens wordt besloten dat voor werken, die anders niet tot uitvoering komen, als baggeren en slooten, de helft zal worden bijgedragen. Suppl. kohier honden belasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f 16.50. Van de beide veldwachters is een verzoekschrift ingekomen, waarin er op gewezen wordt dat het bandietisme thans over snelle vervoermiddelen be schikt en wordt gevraagd een dergelijk snelle ver plaatsingsmogelijkheid thans ook binnen hun be reik te brengen. Voorzitter wijst er op, dat op ongeregelde tijden thans des nachts met een auto door de gemeente gesurveilleerd wordt en dat hiermee reeds succes is bereikt. Besloten wordt dit te blijven doen en B. en W. gemachtigd de noodige gelden daarvoor uit te trek ken. Nadat nog is goedgevonden dat de heer T. Com mandeur tegen een de eerste 9 jaren te betalen extra vergoeding ad f 10.— aan he teletr. net zal worden aangesloten, sluit Voorzitter om ongeveer 7 uur, onder een woord van dank de vergadering. 1 HEERHUGOWAARD. Ter Secretarie zijn inlichtingen te bekomen om trent een gevonden zilveren broche en een rijwiel plaatje. Het als vermist opgegeven gouden horloge met ketting is terecht. SINT MAARTEN. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield in café ,.de Tuinbouw" hare herfstvergadering ter bespre king van tijd en plaats voor de eerstvolgende te houden Nutsavond. Voorzitter, de heer P. Breed opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezigen, hopende dat de niet-aanwezigen door het lezen der courant met het alhier gesprokene in kennis zullen worden gesteld. Hierna lezing en goedkeuring der notulen. De aftredende bestuursleden de heeren P. Breed en A. Kos en Mej. M. Koning-Schagen, werden alle herkozen, terwijl in de vacature H. Hardebol de heer H. van der Struik werd benoemd, welke allen deze benoeming aanvaardden. Besloten werd om op Zaterdag 12 December a.s. in het café „de Tuinbouw" de eerste nutsavond te houden. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, de hoop uitsprekende dat deze avond zich mag doen kennen als een gezellige en voor de leden nuttige avond. Zij, die voor dezen avond iets hebben bij te dra* ge.n hetzij zang, tooneel of iets anders, worden ver zocht om hiervan bij den voorzitter aangifte te doen Uit den Omtrek Plaatselijk Nieuws HIJ WAS DE SIGAAR. Een donkere Zondagavond. Nog donkerder por- tiek. Maar binnenin is het al leven en beweging. Gewoel van jonge menschen, die met hun vroolijke lach en opborrelende levensblijheid de heele zaal vervullen. Dat zag men al men in die portiek stond. Twee jonge menschen staan in die portiek en kijken naar binnen. j „Jö", zegt de een. „Tjó", zegt de ander. „Moet jij niet naar binnen?" „Wel een beetje luizig, die entree van 85 cent. „Je bent gek kerel." „Entree betalen, je bent gek. Moet je nooit doen „Kan je begrijpen, dat ik ooit entree betaal. Ik zie ze komen met hun mooie kaartjes. En hier gaat 't al heel gemakkelijk. Je gooit je jas en je pet in een auto in de stal en dan ga je maar ge- I woon naar binnen met een beetje onverschillig ge- zicht. Dat je dat die controle allemaal onthouden BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag aanbesteding Schoeiingwerk Polder Geestmer-Ambacht. Gebr. v. d. Plas, Broek op Langendijk f 1240.— Kankert, Oudkarspel -1137.— Giltjes, Broek op Langendijk - 1085.— v. Gelder, Broek op Langendijk -1085.— Blom, Noordscharwoude -1050.— De Vries, Zuidscharwoude -1044.— Van Exter, Zuidscharwoude - 1044.— Kroon, Oudkarspel - 1005.— Langedijk, Noordscharwoude - 1005.— Bruin, Oudkarspel - 950.— Mulder, Vianen - 940.— F. Kuitwaard, Broek op Langendijk - 939.— De Jong, Broek op Langendijk - 890.— Begrooting - 890.— Gegund aan den laagsten inschrijver, J. M. de Jong te Broek op Langendijk voor f 890.—. ZUIDSCHARWOUDE. De Langedijker Winkeliers-, Nering- en Vakver- kan wie een kaartje hebben gekocht? Maar je moet Weld het den heer Stoffers €611 beetje doen ftlsof" 1PHAnvprcaHprine Ho nnlromcf nroc nrAnrl nao Het gelukkige jongmensch, dat overal toegang krijgt zonder kaartje, alleen maar doet alsof, ver dwijnt door de deur en laat zijn kameraad, die de 85 cent een beetje luizig vindt, wat ontmoedigd alleen achter. Als ook deze na een poosje zich verwijdert is alles stil in de donkere veranda. Maar het kan zoo komen. De fiscus altijd gereed om zijn klauwen uit te slaan naar wat des burgers is, had met wijd open ooren het gesprek van deze beiden aangehoord en de conclusie getrokken, dat ook hij hier benadeeld werd. Even later wordt de controle, „die toch niet alle maal onthouden kan, die een kaartje hebben ge kocht heel vriendschappelijk aangesproken. Wil je eens wat zien? Moet je dat jongmensch daar, zoo bij wijze van vriendschap eens op zijn schouder kloppen en en vragen of hij een kaartje heeft. Het jongmensch heeft lol. Geweldig veel lol. Is ge tapt onder zijn vrienden. Lol kan men hebben alleen door de wetenschap dat men zoo leukweg de con trole beet kan nemen door te doen „alsof". Zeg eens heerschap, mag ik zoo vrij zijn je kaartje even te vragen. Kaartje? Een greep naar de vestjeszak. Kaartje? Tref je wel. Zoo toevallig doorge- loopen juist toen er niemand stond. De hand duikt dieper in het vestje. De vingers morrelen wat rond. Ja, niet kleiner, hier heb je een gulden." Nog een heele poos daarna staan fiscus en con trole hartelijk te lachen. Moest je die snuit van hem gezien hebben. Hij trok net een gezicht „alsof' HEERHUGOWAARD. Dat het mooie najaarsweer in deze maand, niet zonder invloed blijft op de gewassen, kan worden afgeleid uit het feit, dat de postkantoorhouder de Vries, thans voor de tweede maal in dit jaar aard beien plukt van koudegrondsche bedden HEERHUGOWAARD. Zondagavond gaf de tooneelvereeniging Harmonie in het café Rus haar eerste uitvoering in dit sei zoen, waartoe gekozen was „De Rechte Lijn" van Fabricius. Als men rekening houdt met de omstandigheden mag de opkomst bevredigend worden genoemd. Waar vlot werd gespeeld en de ruimte tusschen de bedrijven niet uitremate lang werd gerekt, heeft dit stuk op sommige andere voor, dat het op eenigs zins fatsoenlijken tijd is afgeloopen en in de zaal niet die luidruchtigheid werd vernomen, die op het laatst zich baan gaat breken, als het stuk tot half twaalf of twaalf uur duurt. De aankleeding ook va nhet tooneel was goed verzorgd. Het publiek, hoofdzakelijk bestaande uit de spes patriae, toonde door tot het einde volge houden belangstelling, dat het de snel op elkaar volgende beelden trachtte te begrijpen. eene ledenvergadering. De opkomst was goed te noe men. De heer S. Timmerman opent met een welkom, veroekt om de besprekingen niet buiten het zakelijk verband te houden. Daar de secretaris nog niet aanwezig was, werd den penningmeester, den heer Chr. Olthoff, gele genheid gjegeven voor het uitbrengen van zijn finantieel verslag, waarvan wij de volgende eind cijfers ontleenenontvangen f399.341/.,, uitgaven f312.21; kassaldo f 84.131/;,. Contributieverhooging. Hoewel de voorsteller van dit punt niet aanwezig was, werd het toch behandeld met als resultaat dat het bestuursvoorstel om geen contributie te verhoogen, ook met het oog op de tijdsomstandig heden, met algemeene stemmen werd aangenomen. Dit voorstel sluit ook in zich om van nieuwe leden een entree-geld te heffen, doch moest afzonderlijk behandeld worden. Met 11 voor en 23 tegen besloot men dus om een zeker entree-geld niet te heffen. Inmiddels is de secretaris, de heer Piersma, ter vergadering gekomen en werden de notulen gele zen en daarna goedgekeurd. De heer Smit vroeg eenige inlichtingen aan de commissie die gepoogd heeft bij de lichtbedrijven den prijs van de lichtstroom te verlagen. Bij monde van den heer Schuytemaker werd breedvoerig be antwoord. Het bleek dat inmiddels de kabileering is aangevangen en een nieuw tarief zal verschijnen. Bekend is nu dat een vastrechttarief zal worden in gevoerd ad 23 cent per kilowatt, gaat men evenwel het gebruik van het vorig jaar te boven, dan zal voor dat meerdere 5 cent per kilowatt meer betaald moeten worden. Ook de stroom voor motoren zal met 1 Jan. a.s. worden verlaagd. Zoowel de secretaris als de penningmeester had den een woord van dank in ontvangst te nemen. De voorzitter deelde mede, dat er een paar be stuursleden zijn afgevaardigd naar de vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar gehou den. De heer D. Zeeman resumeerde het verhan delde op die algemeene linbaaaz.hkashrdulcmfwyp delde op die vergadering. In verband met het a.s. inwerking treden van de winkelsluitingswet bestaat de vrees dat vooral in de steden de invoering van automaten zal toenemen, die na sluitingstijd toch de menschen aan waren helpen. De heer Zeeman deelde mede, dat het de bedoe ling is, dat men gezamenlijk optreedt en zich tot de gemeentebesturen wendt om een gemeentever ordening in het leven te roepen ter bestrijding van automaten, welke weer een last meer voor den win kelier beteekent. Het bestuur vroeg machtiging om aan te koopen de Deensche wet, die de beide be palingen voor de bestrijding van automaten bevat. Ook deelde de heer Zeeman mede, dat op die ver gadering in Alkmaar de aandacht gevestigd is op de wendelarij, bz.v. in den vorm van verkrijgen van geld zonder borgen, en hij wekte de menschen vooral op om op dergelijke aanbiedingnen niet in te gaan Men zij dus op zijn hoede. Koninklijke Goedkeuring. De Koninklijke Goedkeuring is destijds verleend

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 3