Reehhaktn voor 29 jaar, en de vereeniging bestaat reeds 25 jaar. Daar men niet tot overeenstemming kon komen hoe het nu eigenlijk hiermede staat, werd goedgevonden eens rechtskundig advies in te win nen. De bestaande controle-commissie, bestaande uit de voorzitter en secretaris, voor de bescheiden v&n de beide penningmeesters, werd op voorstel van den heer Smit gemachtigd om ook op onverwachte tij den de kassen te controleeren. Deze machtiging werd verleend met 32 voor en 7 tegen. Nu deelde de voorzitter mede, dat het wellicht mogelijk is, dat het volgende jaar de reductie van 20 pet. op advertentiën in het weekblad niet ge handhaafd kan blijven, dat niet zeggen wil dat de reductie vervalt, maar wel, indien noodig, gewezigd wordt. De contracten van 100 regels zullen echter ver vallen. Verder deelde voorzitter mede, dat indien er leden zijn die b.v. bij aanbieding van kwitantie be danken, niet eerder lid kunnen worden dan wanneer zij de achterstallige contributie hebben aangezui verd. Als nieuwe leden werden nu voorgesteld de hee- ren: S. de Rijke; P. Hoogland en J. Kostelijk. Allen werden met groote meerderheid van stemmen als leden aangenomen. De aftredende bestuursleden de heereri J. Keizer, Jac. Smit en Chr. Olthoff werden allen met groote meerderheid herkozen, en namen de benoeming aan. De voorzitter zegde hun daarvoor dank en felici teerde de vereeniging met deze herbenoemingen. Winkelattractie. Desgevraagd antwoordde de voorzitter, dat de in druk bij het bestuur verschillend is en dus met geen afgerond-voorstel ter tafel komt. Nu werd ge stemd of men eene attractie al dan niet zou houden De stemming wees evenwel uit dat 19 stemmen tegen eene attractie waren, 10 voor en 10 blanco, zoodat geen winkelattractie met St. Nicolaas zal plaats vinden. Daar er eenige leden waren die wel een etalage wedstrijd willen houden, ging men ook hierover stemmen, met als uitslag dat er 16 voor en 14 tegen waren. Men meende met deze geringe meerderheid ook eene etalage-wedstrijd achterwege te moeten laten. Rondvraag. De heer J. Keizer zegt dank voor de betoonde be langstelling der vereeniging bij gelegenheid van het jubileum der firma Keizer. Op de vraag van den heer Smit waaraan de baten der vorige attractie besteed werden, ant woordt de voorzitter dat dit bij eene volgende at tractie wel terecht komt. De heer K. Stam besprak o.m. de mogelijkheid om bij a.s. na den wettischen sluitingstijd een uur lan ger geopent te blijven; 2e de b.etreffende colleges te verzoeken het vlugge rijden van diverse vracht wagens enz. met soms hunne zware vrachten te zul len verminderen; 3e den penningmeester van.het spaarfonds te verzoeken inplaats van 2 maal slechts een maal uitbetaling te doen houden en wel den eersten Woensdag van iedere maan; 4e den secre taris te verplichten de zegels als gelijkstaande met contante betaling in ontvangst te doen nemen. Betreffende punt 1 en 2 zal aan de colleges der 4 Langedijker gemeenten een verzoekschrift gericht worden, en aangaande punt 3 en 4 zal het bestuur de noodige stappen doen. De heer Hij mans besprak de onactiviteit van den colporteur van „Ons Weekblad". De voorzitter antwoordde dat het bestuur hieraan de aandacht zal schenken en wijst er op dat even- tueele klachten bij het bestuur dienen ingebracht te worden. Verder vestigde de heer Hijmans de aandacht op het feit, dat aan de middenstandstentoonstel ling werkkrachten van buiten werkzaam waren, wijl in dat bestuur leden der L. W. N. en V. ziting had den en deze organisatie toch voor de belangen der Langedijker Winkeliers- is. De voorzitter antwoordde dat deze aangelegen heid op deze samenkomst niet thuis hoort en werd in deze door de vergadering gesteund en kwam dit punt niet verder in behandeling. De heer Mienes wees er op dat in „Ons Weekblad" eene advertentie van buiten den Langendijk was opgenomen wat toch niet mag. Het bleek evenwel dat dit per abuis geschied is. De heer Van Zijl gaf de heeren adverteerders in Ons Weekblad in overweging hunne advertenties meer verdeeld te doen plaatsen en hun contract- regels niet te veel voor een bepaalde gelegenheid te gebruiken. Hij verzocht dit o.m. om deze reden dat een overstelping van contractregels geen finantieel voor deel voor Ons Weekblad beteekent. De voorzitter beval de zienswijze van den heer Van Zijl in aller aandacht ten zeerste aan. D redacteur van Ons Weekblad besprak de critiek welke geleverd is naar aanleiding van b.v. met St. Nicolaas te weinig redactioneele stof. De groote toevloed van advertenties laat nagenoeg geen ruimte meer voor een en ander over. Indien hij vrijheid verkrijgt voor extra bijlage, dan wil hij natuurlijk de meer beschikbare ruimte benutten. De zienswijze van den redacteur werd gedeeld en hem dus de gewenschte vrijheid verleend. Wij hebben gepoogd o.i. het voornaamste uit de rondvraag te releveeren. Men was nog met dit punt bezig toen de Hermandat zich wegens het te late uur liet zien. Deze verschijning deed de voorzitter direct het einde aankondigen, wat met een hamerslag beves tigd werd. Nieuwstijdingen LICHTSTAD IN HET DONKER. Gisteravond brak brand uit in de groote electri- sche Centrale die bijna den geheelen Parijschen lin- ker-Seine-oever van electrischen stroom voorziet, waardoor groote schade wer aangericht. Eerst na twee uren slaagde de brandweer erin het vuur te blusschen. Gedurende dien tijd lag bijna de helft van de lichtstad in het donker. De schade bedraagt eenige millioenen frans. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. Binnenland - - Duitse-he dienstmeisjes. En de Hollandsehe In verschillende bladen hieven Nederlandsche dienstmeisjes klachten aan over de vele Duit se,he collega's, die nog in ons land dienen. Hoe>- wel zooveel Hollahdsche meisjes uit fabrieken Ontslagen .leegloopen en nu weer graag zouden wllen „dienen." Dlat is inderdaad een ongezonde toestand. Maar nu wijst men ook op de keerzijde- De huisvrouwen kunnen het blijkbaar best met de Duitsche meisjes vinden. Zoo schrijft er een in dc „Haagsche Post" aan het adres van de Hol landsche meisjes; Ik zou hierop willed antwoorden, laten de zen een voorbeeld nemen aan de Duitsche en Oostehrijksche, van wie zij voor net meeren- decl alles te leeren hebben, wat betreft werk lust, aanpassen bij het, gezinsleven, houding tegenover de vrouw des huizes enz. De Duit sche meisjes- zijn in Nederland gekomen, om dat vele huisvrouwen het met Nederlandsche meisjes biet konden vinden. Vele Nederland sche dienstboden hebben zich zelf overbodig gemaakt door haar overdreven eisthen, aanma tigenden toon, enz. In de Dnitsche dienstbo- deh hebben dc 'Nederlandsen© huisvrouwen naar ik meen te mogen zeggen, ©en over het alge meen prettige hulp gevonden, vriendelijk', be scheiden, werkzaam, niet chicaneerig, als er ©ens iets extra's te doen valt, altijd bereidwil lig en over het algemeen dan ook' m.i- veel beter opgevoed dan het Hollandsehe slag van dienestboden. De goeden niet te na gesproken. Ook onder de Dpitsch© meisjes zijn er zwarte schapen, maar het gros is toch goed en daar om m.i. terecht gezocht bij de huisvrouwen. Eh een andere zegt: Hoe is dat euvel in de wereld gekomen E|e- herzijds .door de mevrouwen zélf. Als de meid als sloof gebsnikt wordt, als mevrouw lui of steeds loopende ziek is, -de meid voor alle wissewasjes van beneden naar boven en van boven naar beneden laat hollen, als mevrouw den geheelen dag aan de bel hangt, nooit eens iets de meid uit handen neemt, "dan geeft- de meid, Hollandsch of Duitsch, er eindelijk' de brui aan. Daarom zooveel advertenties met dezelfde adressen, waarvan de wereld dan zegt, „wat zal dat een lastige tante zijn." Toen kwam het opdrijven van prijzen, f40, f50 loon per maand om maar klaar te komen. De dienstboden stelden eischen bij slechte pres tatie. Een winkel, neen dank u- 3 kinderen^ neen "dank u, ik wil in een stil gezin. O wee, die arme huisvrouwen, huisvrouwen die een goede hulp zoo hard hoodig hadden en de hooge prijzen niet betalen kond-en. Lukte het niet, dan maar naar de fabriek, hoog loon, el- kén avond vrij en halen en "brengen met de auto. Toen kwam de invasie van de buitenlan ders, mét open armen werden zij ontvangen, zij ontvingen een goed loon, maar men kreeg waar voor zijn geld. Zij verstonden haar vak en waren „gewissenhaft." Maar het was „j'y suis, j'v reste." Ten gevolge van den slechten econo- misehen toestand ontslaan nu de fabrieken dui zenden ongetrouwde vrouwelijke arbeids krachten en de meisjes vinden haar plaatsen bezet. Nu gaan ze klagen en ingezonden stuk ken schrijven. Neen, de dames de kip is ge slacht en wie zijn...... brandt, moet op de blaren zitten." Er is zeker wel een en ander aan van wat dez» huisvrouwen zeggen. Intusschen blijft het toch een euvel, dat wij onze werkloosheid vergrooten. door maar steeds Dnitsche meisjes te gaan t?n- Igageeren, meent de „Residentiebode." Ook komt het. ons voor, dat de dames wel wat eenzijdig oordeelen en generaliseeren. Er waren en. er zijn nog wel goede Nederlandsche dienstboden. Daarbij, de andere zullen wel wat geleerd hebben, nu ze overal worden afgewezen en achterge steld bij de Duitsche (Nd- Holl. Dgbd. EEN NIEUW LAND. NIEUW-ZEELAND, HET WONDER DER NATUUR. Vulcanen, Geysers en rijke vlakten. Door Dr. P. J. WILSON. Nieuw-Zeeland is werkelijk een nieuw land, zelfs de inboorlingen bevolken het eerst sinds 500 jaar. Het ligt op grooten afstand ten Oosten van Australië, ver weg in de Stille Zuidzee en heeft zich daar sociaal en economisch zelfstandig kunnen onttwikkelen zonder veel invloed van buienaf. Doch het natuurschoon is er nog veel merkwaaardiger. Nieuw-Zeeland is ook een land van de zee. Het is nergens meer dan 400 K.M. breed en van de met sneeuw bedekte bergen ziet men dadelijk neer op de branding, die tegen te rotsen der fjorden slaat. De vrachtbare akkers liggen achter zandige stran den en de zoute zeelucht dringt door tot in het binnenland. Aspect van het land. De geïsoleerde ligging en de groote onafhan kelijkheid, zelfs van Australië, zijn het land zeer ten goede gekomen. Het is er rustig en landelijk; groote rijkdom is er even onbekend als werkelijke armeode. De maori's noemen het „de lange witte wolk", vermoedelijk omdat het uit de verte daarop leek, toen zij er unt het noorden heen kwamen roeien. De westenwinden, die over grooten afstand over de zee kwamen aanwaaien, vormen n.l. dichte wolken bij het opstijgen tegen de kust. In dit land hebben de Maori's meer dan vier eeuwen ongestoord geleefd, want hoewel de groote zeevaarders van verschillende landen het bezochten en er de schoon- van bewonderden, vestigden de eerste blanken er zich eerst 90 jaar geleden. In het begin voerden zij een bloedigen strijd met de Maori's, doch dat is nu langen tijd geleden. De beide rassen leven thans rustig naast elkaar en genieten dezelfde burger rechten. Er zijn zelfs maori's door den Engelschen koning in den adelstand verheven. Rust en onrust. De rust op sociaal gebied vormt een groote tegen stelling met de onrust in de natuur. De vulkanen werken er nog zeer heftig; er komen vele aard bevingen voor, die gelukkig slechts zelden verwoes tingen aanrichten, zooals de laatste ramp, die Wel lington teisterde. Onderaardsch gerommel is er aan de orde van den dag; op vele plaatsen komt de stoom uit den grond op. Op vele plaatsen loopt men letterlijk op een onderaardschen vulkaan, waarvan men slechts door een dunne aardkorst gescheiden is; de bodem is heet en overal ruikt men zwavel damp. Deze verschijnselen zijn voor de bewoners niets ongewoons meer; zij hebben op enkele plaat sen zelfs touristencentra gesticht. Toch blijft dit alles geëxploiteerd zonder winstbejag, zoodat de brandstof goedkoop is. Men vindt hier dus zeer vooruitstrevende maatregelen in een land, dat in vele opzichten nog primitief Is en dit door zijn afge legen ligging ook nog wel langen tijd zal blijven. Landelijke rust. De grootste aantrekkelijkheid van het land ligt trouwens in de rust, die ervan uitgaat, de heldere zonneschijn, die men het grootste gedeelte van eiken dag kan genieten en de groote afwisseling in het landschap. Men heeft er hooge bergtoppen met gletschers en eeuwige sneeuw op het zuidelijke eiland, die in grootschheid niet voor de Alpen on derdoen. Men heeft er mooie natuurlijke bosschen van vroolijk gekleurde boomen, groote lianen en machtige dennen, die zich weerspiegelen in het blauwe water der meren. Er zijn parasieten, die zoo groot en forsch zijn als de boom, waarop zij groeien, zoodat men eerst niet weet, wat die twee op elkaar staande boomen te beteenen hebben. En er zijn lianen, die zoo dicht om een boom heengroeien dat zij hem langzamerhand verstikken en eindelijk hoog boven den stam uitsteken. Er zijn in andere gedeelten van het land uitgestrekte grasvelden met hier en daar een boom, die aan een Engelsch land schap doen denken. Zij strekken zich uit over heu vels en dalen en verschaffen voedsel aan tal van schapen en koeien. Varkens zijn er ook, afstam melingen van een paar dieren, die door Cook aan. land zijn gezet. Zij hebben zich in de bosschen zoo vermenigvuldigd, dat het jagen erop een algemeen gezocht vermaak is. Doch worden niet als vee gehou den. Er zijn geen dieren, die den veestapel bedreigen behalve de keavogel, die schapen doodt door hun nieren op te vreten. Het schijnt onmogelijk te zijn. de schapen zoover te dresseeren, dat zij zich dan op den rug rollen om den vijand te verjagen, zoo dom als een schaap is dus wel een karakteris tieke uitdrukking. Het mooiste van het land. Doch wanneer men van de vele schoonheden van het landschap heeft genoten, keert men toch weer terug naar de vulkanische streek met haar merkwaardige natuurverschijnselen. Daar vindt men de moioste meren van het land, waarvan het Taupormeer het grootste is. Men vindt er geysers, met kristalhelder water, dat voortdurend stijgt en daalt voordat het opspuit in de lucht, omringd door s toon wolken. Er is een geyser, die grootendeels bedekt wordt door een grooten steen. Hiertegen worden gestadig krachtige slagen gegeven door de opgezamelde gassen. Het geluid doet denken aan hamerslagen. Eindelijk is de kracht van den geyser groot genoeg om den steen op te lichten en zijde lings het stoomende water weg te spuiten. Enkele paden over dit dampende plekje grond klinken hol, als men erop loopt In het begin is dit werkelijk angs wekkend, men vreest ieder oogenblik in een onder aardschen trechter te zullen verzinken. Ter weers zijden van het pad zijn modderpoelen waardoor gassen ontsnappen met doffe geluiden en een kleine fumarole stoomfontein vormen, die langzamerhand lager wordt en verdwijnt. Nog meer verwonderlijk is het als men op een autoweg plotseling een fuma role voor zich ziet opstijgen. Enkele verschijnselen zijn het meest indrukwekkend bij nacht. Zoo zag ik eens in het donker een spleet, die reeds tien tallen jaren oververhitte stoom heeft uitgeblazen, onder zoo hoogen druk, dat een donderend geluld de omgeving doet trillen. Het lichten van gloeiende lava daaronder was duidelijk waar te nemen. (Nadruk verboden.) ARK O NDISSEMENTSREfHTBiANK. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 20 October. Lena M„ huisvrouw g,. H. Alkmaar, gedetineerd verduistering 3 maanden gevangenisstraf. Geertruida Maria E|„ huisvrouw K. de R:. lAV'ieringen, verduistering, vrijgesproken. Hendrik Z„, Heiloo, in voorarrest- Mishande ling, ernstig lichamelijk letsel ten gevolge 'neb ben-de, 10 maanden gevangenisstraf onvoorwaar delijk. Joh. Max Z., Heiloo, mishandeling f30 boete of 15 dagen en 1 maand gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. Mopke de J., "Wieringerwaard- Gedetineerd ern stige mishandeling met een sdrerp voorwerp. 10 maanden gevangenisstraf. Héndrika Maria B., huisvrouw W- Ei., Hoorn thans gedetineerd zedemisdrijven, 5 maanden ge vangenisstraf, met aftrek van 2 maanden voor arrest. Eisch was 1 jaar en '3 maanden gev- Rijk'ert M„ Hoorn, medeplichtigheid aan een zedemisdrijf, vrijgesproken. Pieter H., Berkhout, in voorarrest. Diefstal van vee uit de weide onder verzwarende om standigheden, 1 jaar gev. met 2 maanden aftrek voorarrest. Geen nieuwe zaken ter behandeling voorge dragen.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4