Laatste berichten Nieuwstijdingen BEURSOVERZICHT SPORT EN WEDSTRIJDEN Per Telefoon AMSTERDAM. October (VB:.). UFT GROONINGEN. Rechterlijke uitspraak inzake het spoorweg- omgeval te Groningen. Heden heeft de Rechtbank te Groningen den 40-jarigen rangeerder B. H. en den 33-jarigen machinist W. P. Zj„ die verantwoordelijk zijn gesteld voor het spoorwegongeluk dat op 26 Januari j.l. te Groningen heeft plaats gehad en waarbij 3 persoden werden gedood en 6 gewond, beiden veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. .De eisch luidde voor den madninist een maand en voor den rangeerder 14 dagen gevangenisstraf. urr breda. Chauffeur veroordeeld. De rechtbank te Breda deed beden uitspraak in de zaak tégen den 18-jarigen chauffeur E. F. B;. uitifJItrecht, die op 30' Mei j.l- op; den Oos- terhoutsdnen weg 3 personen aanreed, den dood van deze personen tengevolge hebbende. Geëisdnt was 6 maanden gevangenisstraf met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu- reh voor den tijd van 1 jaar. Het vonnis luidde 2 maanden gevangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd vah 1 jaar. DIT ARNHEM. De dirigent van de Arnhemsche Orkestver- eeniging heeft zijn ontslag aangevraagd. Door Martin Spanjaart, directeur van de Arn- nemsdne Orkéstvereehiging heeft met ingang van 1 Mei 1932 zijn ontslag ingediend. De reden van dit ontslag is gelegen in het feit, dat de heer jSpanjaart zich niet kan vereeni gen met de exploitatie van de A. O. V. en met deii invloed, die wordt uitgeoefend op de samen stelling der programma's. De heer Spanjaart is sedert 1921 dirigent der A.O.V. UIT NEW-YORK. Laval te New York gelainid. Het .Fra'nsche vliegtuig de „lie de France" is hedenmorgen om 9.07 Amsterd. Tijd in de 'naven te New York geland. De Prausche Minister-President Laval, die als passagier de vlucht heeft medegemaakt, zal 13.20 aan land gaan. Een uur later zal de ontvangst op de kade plaats hebben, waarna de ontvangst ten stadhu.ize zal geschieden. Valsche munters gearresteerd. Doop de Centrale Recherche te Rotterdam zijn een tweetal mannen gearresteerd, welke een zeer groote hoeveelheid valsche rijksdaalders vervaar digd. hadden. Het waren een zekere Cl. R. en J. v. B. Dp door hen vervaardigde rijksdaalders waren zeer goed nagemaakt en vertoonden op het eerste gezicht geen enkele afwijking. Verder zijn nog aangehouden de echtgenooten van 'de beide mannen en mëj. R. van B. welke vrouwen zich belast hadden met het uitgeven der val sche rijksdaalders. Uit dc politiek in de valsche munterij. Nader wordt gemeld, dat op het hoofdbureau van politie een der vrouwen er op betrapt werd, dat ze trachtte een valschen rijksdaalder in haar schoe nweg te moffelen. Bij fauilleering vond mén ook nog een valsch muntstuk in haar zak. De tweede vrouw had drie nagemaakte rijksdaal ders in haar portemonnaie. Toen de politie daar op huiszoeking deed in de woning kwam de echtgenoot van een der aangehouden vrouwen, v. Dl, thuis. Deze werd tegelijk aan een onde- zoek onderworpen en in zijn portemonnaie vonid men 4 valsche rijksdaalders. Ontkennen was natuurlijk onmogelijk, de ver- klachten vielen door de mand en bekenden de valsche munten te hebben van C. R:., machinist van beroep, thans werkloos en tot voor kort, secretaris van de Communistische Partij te Rot terdam en secretaris van de Rpode Vakvereeni- gilngsoppositie. Huiszoeking bij R. leidde tot de ontdekking van een goed ingerichte werkplaats, waar men matrijzen, chemicaliën en grondstoffen voor de vervaardiging van valsche rijksdaalders vond. Ook R. die aan den Hilledijk woont, legde een volledige bekentenis af. Hij geeft toe, zestig rijksdaalders te hebben gemaa"kt en gedeeltelijk uitgegeven. Mijn meent, dat de in de laatste weken aange houden valsche munters alle naar hetzelfde re cept hebbeln gewerkt. R. schijnt het in de ver vaardiging van valsche rijksdaalders het verst te hebbeln gebracht. Zijn rijksdaalders gemaakt van oen alliage van antimonium en tin, zijn goed af gewerkt, alleen het randschrift is erg flauw of ontbreekt geheel. Dp kleur en de klank zijn heel goed, de grondtoon van de valsche rijksdaalders evenwel is wat hooger dan van het echte geld. Als naar gewoonte zijn weer enkele kleine win keliers de dupe geworden. Plaatselijk Nieuws ZUIDSCHARWOUDE. Vergadering van de afdeeling Langen dijk van 1 „Volksonderwijs" op Woensdag 21 October in de zaal van den heer P. Kramer te Zutdscharwoude. De voorzitter de heer L. Mallekote opent de ver gadering met een woord van welkom en betreurt de geringe opkomst. Door den heer Janssonius worden hierna de no tulen gelezen van de vorige vergadering die onder dank aan den samensteller worden goedgekeurd. Dit jaar zal geen collecte voor het fonds tot steun worden gehouden met het oog op de omstandig heden aan den Langendijk. Ingekomen stukken: Ingekomen is een schrijven van de afdeeling Amsterdam betreffende het filmfonds. Waar onze afdeeling niet heeft bijgedragen wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen. Tot Secretaris-Penningmeester van het fonds tot steun van het Volksonderwijs is benoemd de heer P. J. v. Mever, Zaandam. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren A. B. Jansen, S. de Boer, E. Zaagman en C. Bankersen. Van de drie eerstgenoemde heeren is bericht in gekomen dat zij niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking weschen te komen. In de opengevallen vacatures worden gekozen de heeren: voor Oudkarspel; Bej. Kos van Zon en J. Keizer. Voor Zuidscharwoude: Jb. Rutsen. De heer Bankersen wordt als zoodanig herkozen. Bespreking beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering en benoeming afgevaardigden. De diverse punten lokken niet veel discussie uit en wordt aan de afgevaardigden vrij mandat ge geven. Tot afgevaardigden naar de vergadering die te Arnhem wordt gehouden worden benoemd de hee ren: J. de Graaf en C. Bankersen. Als plaatsver vanger wordt benoemd de heer J. Heidsma. Bespreking feestavond. Het bestuur stelt voor dezen avond te houden in de tweede helft van Januari. Verschillende personen hebben zich reeds bereid verklaart om hun medewerking te verleenen, zoo dat men reeds bij voorbaat verzekerd is van zang muziek en dergelijke. De feestavond zal gehouden worden in Zuid scharwoude. De verdere uitwerking van het programma wordt opgedragen aan het bestuur. Tevens zal aan dezen avond een verloting worden verbonden, waarvan de baten zullen komen ten bate van het fonds voor kerkelijke dwang. Bij de nu volgende rondvraag bespreekt de heer Kaas het punt schoolartsen. De voorzitter geeft een uiteenzetting van hetgeen reeds te dien aanzien is gebeurd en adviesert af te wachten omdat deze zaak hoogstwaarschijnlijk spoedig haar beslag zal krijgen. Door den heer Kist wordt geinformeerd naar het werk van de propaganda-commissie voor het win nen van leden. Zuidscharwoude heeft reeds 8 nieuwe leden kunnen doen inschrijven. Wat de anderedor pen betreft, daar zal de propaganda spoedig ter hand worden genomen. Getracht zal worden in Schoorldam een afdeeling van Volksonderwijs te stichten. Hierna sluiting. INGEZONDEN Geachte Redacteur, Gaarne had ik eenige plaatsruimte voor een kort antwoord op het geschrevene van den hr. Jb. de Vries te St- Pancras. Waar de aanhef van zijn ingezonden stuk voor dient, laat ik geheel over aan de beoordee ling van uwe lezers. Alleen te beoordeelen naar het bovenschrift is het wel passelijk in het genre van onzen onvergetelijken Jn. Ligthart, de zoo bekende schrijver van onze schoolboekjes. Maar, terzake, M. de Red-, het is in het geheel niei mijn bedoeling in dezen te beoordeelen of het door de Prov. Commissie goed gezien is de ze vergadering te beleggen zonder dat zij vooraf met voorstellers der actie-vergadering heeft over legd of het een en ander dat op 'die vergadering naar voren is gebracht aan een beschouwing te onderwerpen. Be Prov- Comm. heeft onder 'naar leiding een vergadering uitgeschreven, en blijk baar heeft bet comité van actie, 'of de leiding gevende personen der actie-vergadering, hier ge noegen mede genomen, althans dat de Prov. O- cp 13 October een vergadering zou uitschrijven, geheel afgescheiden van het verhandelde op 21 September, was ons door de pers al van te voren bekend gemaakt, zonder dat men van andere zij de. iets heeft vernomen lüat zij hier niet mee aceoord kon gaan. Nu de vergadering is gehou den, n u krijgt men weer critiek. Gezonde, eer lijke crltiek, daar behoeven wij ons niet voor te schamen, maar de wijze waarop de heer de Vries dat meent te moeten doen, dat staat m. i. beneden pari en verdient sterke afkeuring. De hierna volgende geciteerde zin uit het stuk van den heer de Vries Wat zal de Prov. Commissie nu uithalen op haar theemiddagje, waar zoowat niemand mag komen die nog werkelijk tuinder is daaraan heb ik -mij geërgerd. Wederkeerig stel ik hem de vraag, zijt gij wel tuinder, of ziet gij mis schien liever in dergelijke bijeenkomsten een poli tiek gebeuren? Wat verstaat gij onder tuinders? Er zijn er die zich tuinder noemen, steeds veel heb ben te verkondigen, graag in een ander zijn tuintje wieden en het hoop opgegroeide onkruid op hun eigen akkers niet wegplukken. Dat zijn m. i. de tuinders niet. Noem hen een voor een die er waren, het waren alle tuinders, of zij hadden als tuinder of als man nen van organisatie hun sporen voldoende ver dient om onder en met de tuinders te vergaderen. Bestaan alle veilingbesturen niet uit tuinders? Dan is de schuld aan de leden zelve, want zij benoemen toch hunne besturen. Neen, heer de Vries uw stukje ademt een geest van wrevel, en het is aan zuur worden toe van persoonlijke haat. Wilt gij de Provinciale Commissie reorgani- seeren, tot een jaarlijks te houden congres van alle N. H. Tuinders, dan staan er andere we gen open om dit te bereiken. Momenteel is het een organisatie van veilingen in Noord Holland, spe ciaal belast met de verhandeling van veilings-aan- geiegenheden en waar veilingsbesturen als vertegen woordigers op de vergaderingen kunnen worden aangewezen. Dat ook de Prov. Comm. zich geroepen acht cul- tuuraangelgenheden en meerdere zorg voor den tuin bouw in het algemeen voor hare rekening te nemen kunnen en mogen wij waardeeren. U, Mijnheer de Redacteur dankend voor de ge geven plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend, P. KOSTELIJK Pz. Heerhugowaard. Laval is op weg naar "Amerika en aller blikkem richten zidi naar Washington, vanwaar, terecht ,of ten onrechte, een verlossend woord wordt verwacht. Nu ook 'Frankrijk dagelijks meer en meer den invloed der wereldcrisis ondervindt kan, in dit gebeuren wellicht aanleiding liggen voor gnootere bereidwilligheid vah die zijde tot sa menwerken. „Eb ce mende il se faut 1'un l'autre secouriü" schreef reeds La Fontaine. Eh juist hieraan beeft het te lang reeds en te sterk vrij algemeen 'ontbroken. Tot oplossing der tegenwoordige crisis is op de eerste plaats noodig, het is niet de eerste maal dat wij dit schrijven, terugkeer van vertrouwen, ten allereerste tusschen de Staten onderling, en in de door deze aangegane verplichtingen, meer vertrouwen daarna in financieele instellingen en' handelszaken, waarna pas aan de orde kan komen een beter regelen van productie en arbeid. Onze Tweede Kamer heeft bet ministerie een haast oneindig getal receptjes, veelal met locale ver- lahgetjes gekruid, gegeven om de woede der crisis te beteugelen. Bén ding lijkt ons zeker. Algemeen moet het daarheen dat de werkloosheid overal blijvend vermindert. Is de voortbrengings-moge- lijkheid van bet economische productie-apparaat door de vergevorderde wetenschappelijkheid te uitgebreid voor het verbruik geworden, dan moet het collectief gesteld worden Van. karteren, des noods veel karteren arbeidstijd, zoodat dienten gevolge meerderen arbeid kunnen vinden. En dan zullen zeker de thans nog werk hebbende larbeiders, vooral de zich noemende en schrij vende „Éewusten", bereid gevonden moeten wor den, tenminste voorloopig, een offertje te bren gen aan hunne werklooze medearbeiders, daar, in ieder geval, in de eerste tijden allerlei takken van bedrijf de hoogere kosten van kor teren ar beidstijd bij gelijk loon nog niet zullen kunnen dragen. Maar dat zal wel gemakkelijker ge schreven zijn, dan gedaan. Het luistert naar mijne woorden maar niet naar mijne werken" is hier te gemakkelijk van pas. Kwam ook hier maar samenwerking. Maar de verkiezingsstom men schreeuwen te luide. Dé goudafvloeiing uit Amerika duurt voort. Frankrijk blijft de groote slokop, hoewel ook wij onze portie thuis krijgen. Ben algemeen gevaar ligt in liet oppotten van goud door particulie ren en aanmoediging hiervan verdient, naar wij meeuen allerminst aanbeveling. Immers, waar zeken de verzwaring der crisis reeds geweten wordt aan een slechte goudverdeeling, zal ee!n juistere distributie niet in de hand worden ge-, werkt door allerlei onzichtbare kwantiteiten in safe's, laatjes en kousen opgeborgen. Het Pond kon zich nogal krachtig handhaven en zelfs in waardeering stijgen. Djaarentegen la gen dollars sterk aangeboden en moesten deze nieuwen teruggang boeken, terwijl termijn nog vrij beduidend disagio noteerde. De mogelijkheid dat Fransd.ie crediteuren ver dere deposito's zullen opvragen ontstemde een weinig. Als het bier slechts een rentekwestie betreft, zal het weggetje tot overeenkomen wel gevonden worden. Tegen wantrouwen zou ech ter geen enkel rentepercentage helpen. Be overwinning van DJr. Blruning heeft wat algemeene geruststelling gebracht en de Kéichs- mark, aan teugels weliswaar, draafde bergop. Het paradeeren der Hitlerianen in "Brunswijk, met hijbehoorende knokpartijen, heeft de goede stemming niet bedorven en zéker heeft het con- tnueeren van het Bnitsdue Bjewind de 'onderhan delingen in Washington gemakkelijker voor La- val gemaakt, althans wat mogelijke concessies aan Dluitschland betreft. In die richting wijst overigens ook het meerdere samengaan van de P'anque de France met de Reserve Bank of New- York. Aan ons Damrak was het alsof de donkerste nacht aan het wijken was. En zoo was het ook an andere Beurzen. Zal van Washington uit de victorie van het gezond verstand beginnen? De obligatiemarkt lag heel wat rustiger al ziet het er allerminst naar uit of het oude niveau weer spoedig bereikbaar is. De rentevoet der uit te geven schatkistbiljetten lijkt ons dan ook wat laag gekozen, hoewel naast de gewone drie-, zes- en twaalfmaands-biljetten thans ook 3-, 4- en 5-jarige ter inschrijving worden aangeboden te gen 4 pet. rente per jaar. Het advies van het hoofdbestuur der Broeder- scha pvaa Notarissen inzake de goudclausule in hypotheekacten lijkt ons een van gezonde op vatting en van geruststelling, zulks afgezien van de al of niet nietigheid dezer clausule. Uit den aard der zaak ondervonden dollar-obligaties dén invloed van de mindere appreciatie van den Amerikaanschen wissel. Olieaandeelen verheugden zich in wat meerdere belangstelling, waarvoor vooral Koninklijken pro fiteerden. Barijsche aanknopen en dekking van j open posities gaven den noodigen steun. Tot wonderen kwam het echter niet en in verhouding j tot wat afgebroken is, stond de opbouw in geenen deele. Geruchten over een spoedig te verwachten aftreden van Dr. Djeterding misten vrijwel iédere uitwerking. j.'le -tubbermarkt ondervond wat steun in den aaindrang, waarmede Sir Ejric Miller blijft aan sturen op een bijeenroepen ©ener Internationale Rubberconferentie. Het product zelf trekt wat meer belangstelling en de voorraden in Groot- Birittannië namen ditmaal af met 273 tons. Dé Suriname Balata Cie gaat liquideeren. Waarde der aandeelen zoowat 135 pet. Suikers konden verder aantrekken en vooral de H.V.A. mocht zich in veler attentie ver heugen. Een flinke contramine in dit fonds den koers. De suikerprijzen werken echter, niet tegenstaande alle fanfares op Chadbourne's voor loopig vrij onzichtbare triomfen, niet mede. Van Industrieelen stonden Unilevers in het volle daglicht. Men geeft zich rekenschap dat, gezien het rendement, het koerspeil niet te op geschroefd kan heeten. Ben algemeen beterende beurstendenz zoude deze aandeelen zéker niet ongemerkt voorbijgaan. Bhilipsen trokken zich een kort moment wat aan van een beurspraatje maaijo verschreden, na den kleinen s dn rik, vrij spoedig de 70 pet. Accoustieken leefden op toen men over getroffen overeenkomsten fluisterde,' terwijl ook hier de baisse een aardig duitje in het zakje deed. Internationale Viscoses lijken gereed voor eenige verdere appreciatie in verband met de gemaakte regelingen. Nederlandsche Fords verden welwillender bekleken en zöó ging het nneerderen aandeelen nog van deze afdeeling. Tabakken ondervinden dagelijks eenige belang stelling en het koerspeil is zoetjesaan heel wat opgemonterd. In den Mijnbouwhoek was de opgewektheid in exploraties en in Böetons vrij spoedig geweken, hoewel de koersen niet beduidend daalden. Af wachten is de leuze. iSingkeps laher Billitoné echter vonden meer waardeering. „Pour cause", zouden wij zeggen. Sefceepvaaxtén trokken een weinig aan doch het nam geen vaart. Hat ligt denkelijk aan de Vaart. Fm Amerika. Algemeen ietwat hooger peil en meerdere belangstelling. Mjen hoopt dat Laval's bezoek het eihde der misère zal beteekenen en dat betere tijden dan zullen aanbreken. Laten wij het van harte hopen voor daar en voor hier. Maar wij zijn zoo vaak al teleurgesteld. De be slissing der Interstate Commerce Commission is niet geheel volgens wensch der spoorwegbesturen uitgevallen, maar het schijnt ons toe dat de wel toegestane tariefsverhoogingen toch niet zander belang zijn. En denkelijk zal ook hier wel gelden: „II v a des accommodements avec le ciel". Dé mooie Octo herdagen die wij op het oogen- blik hebben gehad mogen niet doen vergeten dat ei nog winter op komst is. Indien het waar is, dat de „Sovjets" hare per 1 October j.l. vervallen wissels niet gehonoreerd heeft, zoude dit voor dé geheele wereldecoomie wel eeins van groot belang kunnen zijin. Die finan cieele positie der Clrediteur-Stateh zoude er ech ter zeker voorloopig niet gunstiger door gewor- d<i'i zijn. Met groote belangstelling mogen wij nadere berichten, in deze, afwachten. Bh. STRAFfTMANS Vrone 1-Ll. T- SL 1 1—2 Met 1 invaller voor de rechtsback',, vertrok DI.T.S, naar 'st. Bancras voor haar uitwedstrijd tegen Vrone. Dé leiding voor deze match was opgedragen aan scheidsrechter Koorstra uit den Helder, die den wedstrijd om kwart over 2 laat beginnen:. D'. heeft in de eerste helft de zon tegen- Reeds 'dadelijk na de aftrap bleek, dat we een stevig partijtje te zien kregen. Dje arbiter bleek echter uit het goede hout gesneden en trad reso luut op. Vrone blijkt geenszins van plan een ne derlaag zonder meer te accepteeren. Vinnig wordt idoor hen gespeeld. Dje Di-- aanvallen worden steeds door de tegenpartij onderbroken. Veel te weinig werd voor de rust geschoten, het samen spel te ver doorvoeren, was wel oorzaak) dat de rust mét blanken stand inging. Eenige gemak kelijke kansen werden ook nog gemist. Na de thee is D. voorloopig in de meerderheid In deze periode weet Kokkes op de hem eigén wijze tweemaal de backs te passeeren en evenzoo- veel maal te doelpunten, daardoor D een nuttige 20 voorsprong verschaffende. Blij een hunner aanvallen, wordt een hoeksdnop veroorzaakt. Deze, goed genomen, wordt B|. haast noodlottig, daar de scheidsrechter een overtreding consta teerde, die Vrone een strafschop opleverde. Dé hard ingeschoten bal wordt door Kroon, die zijn doel oak dezen middag weder uitstekend ver dedigde, prachtig gestopt. Dje nog resteerenda tijd blijft de thuisclub sterker en weet in de laatste seconden dan ook een, tegenpunt te maken. D.T.5. 1 heeft dus haax eerste puntjes binnen. Het moge dan een magere overwinning zijn, het is bekend genoeg, dat het voor haar steeds moei lijk is In St. Bancras te winnen- Laat ons dus tevreden zijn. DtT.S. 2—qjs.v. 1 B;. fT- 2 speelde een thuiswedstrijd tegen het sterke 'C\jü..V1 uit Castricum. Dl-T.S. 2 ver- siheen met 2 invallers, die reeds een wedstrijd met het 3e elftal hadden gespeeld. Met den wind in den rug domineerden de Beetjes voor de rust tamelijk goéd, hoewel geen enkele kans benut' werd, want. in haar voorhoede rqmmelde het geducht. Ci- Si. V. maakte nog voor de rust er 20 vain. Na de rust was het met Di. heelemaal mis en werden zij geheel overrompeld door Q.Si.V. die haar score geleidelijk opvoerde tot 70. Bpvehdien ontwrichte de rechtshalf van D. zijn rechterarm, zoodat hij het veld moest ontrui- mén en een invaller voor hem werd toegestaan.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 6