- Een Vredesavond - Uit den Omtrek Laatste berichten De algemeene indruk der leden is, dat deze be grooting niet ruim is van opzet en dat de uiterste zuinigheid betracht dient te worden, met hét oog op de uitgaven die wellicht gedaan moeten worden ten behoeve van de steunregeling aan werkeloozen. Beantwoording door Burgemeester en Wethouders In verband met bovenstaande deelen B. en W. het volgende mede: le. Betreffende de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur is het Dagelij ksch bestuur ook van meening, dat deze niet veel speling toelaat. Echter moet niet worden vergeten, dat het armbestuur niet tot taak heeft de verzorging van de crisiswerk-- loozen, doch hoofdzakelijk de verzorging van de gewone armlastigen, die niet door diaconie of familie geholpen worden. Wel staat te voorzien, dat de armlastigheid eerder toe- dan afneemt. En de bedoeling is dat de be perkte middelen niet mogen leiden tot een minder goede verzorging van de armen. LateT kan dan beoordeeld worden of wellicht een grootere bijdrage van de gemeente noodzakelijk is. 2e. B. en W. zijn mede van oordeel, dat de waar schuwingsborden nadere voorziening eischen en zij zeggen dan ook verbetering toe. 3e. B. en W. zijn van oordeel dat de post uitge trokken voor Burgewacht en Landstorm ten volle gehandhaafd moet Wijven. Deze Instituten bedoe len toch vrijwillige steun te bieden aan het Wettig Gezag in tijden van revolutie en kunnen uit dien hoofde aanspraak maken op een tegemoetkomende houding van de Overheid. 4e Wat de algemeene indruk der leden betreft meenen B. en W. dat deze juist is. Niet dan na toepassing van bezuinigingen konden B. en W. deze begrooting sluitend krijgen. Dit vindt haar oorzaak in de gewijzigde belas tingregeling en de slechte economische toestand. Reeds bij het indienen van de nieuwe belastingver ordeningen hebben B. en W. er den nadruk op ge legd, dat niet kon gezegd worden dat deze voorstel len voldoende zouden zijn, doch dat later, wanneer betreffende de werking zekerheid was bekomen, be oordeeld zou moeten worden of wellicht andere be lastingbronnen dieneden aangeboord te worden. Feit is dat voor de meeste inkomens, in elk ge val voor de gezinnen met kinderen, de gemeente lijke belasting door de nieuwe regeling verlaagd is. Hoogere opcentenheffing op de fondsbelasting was niet mogelijk zonder ook de opcenten op de grond belasting gebouwde eigendommen te verhogen. Gaarne zou dit voorkomen worden. Echter kan nu nog niet beoordeeld worden of in derdaad verhooging noodig zal blijken. Dit hangt af van de extra uitgaven, die de ko mende winter zal vragen en ook van de opbrengst van de belastingen, waarvoor omstreeks Maar 1932 eenige zekerheid bestaat. B en W hebben dan ook het plan als dan de financieele toestand der gemeente nader onder de oogen te zien. Het is dan de tijd voor nadere vast stelling van de verordening tot heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Bij de begrooting werden tevens behandeld de adressen van: a Centraal Archief en Inlichtingen bureau om aansluiting der gemeente bij dien Bond. b. Prov. N. H. Brandweerbond om aansluiting der gemeente bij dien bond; c. Wed. J. Schagen te Alkmaar om een toeslag subsidie; e. N.H. Vereen. „Het Witte Kruis" om subsidie voor de ontsmettingsinrichtingen; f Afd. Langendijk van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies or*i subsidie; B en W. stellen voor op al deze verzoeken gun stig te beschikken. De benoodigde gelden zijn op de begrooting uitgetrokken. 'Vöorztttér zegt de begrootingen nader aan de orde te stellen, met inbegrip van de verschillende aah- vragen om subsidie. De heer v&n den Molen zegt, niet in herhaling te willen treden wat alreeds in de commissie is be handeld, wordt de begrooting zoo aangenomen dan wenscht spr. aanteekening er van dat hij tegen de posten is welke uitgetrokken worden voor de Bijz. Vrijw. Landstorm en Burgerwacht. Niemand meer het woord verlangende werd de begrooting aldus goedgekeurd en besloten. Medegedeeld werd nog dat de begrooting van hef Burg. Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op f3136.69. Gasbedrijf afd. gewone dienst f102060; idem afd. II kapitaal dienst f22474.—; Electrisch bedrijf afd. I gewone dienst f 84614.—; idem afd. II kapitaal dienst f 5445.—; Gemeente, gewone dienst f81344.—; idem kapitaal dienst f 25162.50. Hierna sluiting. Plaatselijk Üie&sws Was het de vorige week dat wij onze lezers reeds op de hoogte hebben gesteld omtrent den Vredes avond, die gisterenavond gehouden werd, thans zullen wij de pen ter hand nemen tot het schrijven van het verslag. Op den voorgrond stellen wij den merkwaardigen datum van 26 October 1931, die door het hoofd bestuur gekozen is om in den lande het grootsche vredeswerk te propageeren, om de vredes- en ont- wapeningsgedachte, waartoe reeds zooveel is gedaan, wederom onder de menschen te brengen. Op dezen dag vergaderden in den lande niet minder dan 312 aangesloten departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, niet minder tellende dan 35000 leden, die allen getuigden van hun streven „Naar de Vrede!" Om 7.15 uur werd onze aandacht gevraagd voor de radio Het was de voorzitter van het Hoofdbe stuur der Maatschappij, Mr. G. J. Salm, die voor de microfoon een rede hield, welke tevens bedoeld was een ieder op te wekken den vredesavond bij te wonen In den radiogids stond aangegeven, dat deze cau serie getiteld was: „De a.s. Ontwapenings-Confe- rentie". Voor deze causerie werden wij op welwillende wijze door den heer C. Vis in de gelegenheid gesteld deze rede. te volgen, waarvoor wij van deze plaats den heer Vis een woord van dank brengen. Het is ons niet mogelijk van deze rede verslag uit te brengen wegens de uitgebreidheid, niettemin gold ook hier het parool „Voor de Vrede". Ook het bestuur van het Departement Oudkarspel had niet stil gezeten. Integendeel het bestuur heeft getoond zijn beste krachten te hebben aangewend om dezen avond in alle opzichten te doen slagen, zonder voorbijzien van het schoone doel: „Nooit meer oorlog." Op het aanvangsuur was de zaal van „Het Huis de Brederode" met belangstellenden gevuld. En de sfeer, die er heerschte, getuigde van een gedachte, van de velen hier aanwezig: „Vrede". De voorzitter van het Departement, de heer J. Keizer, opent den avond met een woord van welkom aan den heer Mulder van. Hilversum ,en de aan*, aanwezigen. Na een kort resumé van het doel van dezen avond wordt „De Boodschap van de Maat schappij." voorgelezen, die als volgt luidt: BOODSCHAP van het Hoofdbestuur der Maatéthappij tót nut van 't algemeen aan de driehonderd en twaalf departementen dier Maatschappij. Den 26sten Mei van dit jaar werd in de Algemeene Vergadering onzer Maatschappij te Amsterdam met algemeene stemmen dé volgende motie aangenomen: „De Maatschappij 'tot nut van 't algemeen; met groote ingenomenheid constateerende, dat eindelijk in 1932 de wereldconferentie zal worden gehouden, zooal nog niet tep ontwapening, dan toch tot een vermin* dering, althans beperking van bewapening-» diep er van doordrongen, dat een belang* rijke vermindering van bewapening de on* misbare voorwaarde is om een herhaling van de ontzettende wereldramp, die oorlog heet, te voorkomen; overtuigd, dat slechts langs den weg van gemeenschappelijk overleg het groote doel kan worden bereikt; overwegende, dat in stijgende mate in de volkeren zeiven het verlangen tot uiting komt, dat er nooit meer een oorlog zal uitbreken en dat zij steeds duidelijker tot inzicht komen, dat een mislukking van be* doelde conferentie een volslagen misken* ning zou beteekenen van wat er in de volken leeft en tot onberekenbare, heil* looze gevolgen zou leiden; van oordeel, dat de volken zeiven moeten getuigen; spreekt den vurigen wensch en tevens de besliste verwachting uit, dat door de con* ferentie niets zal worden verzuimd om een bevredigend resultaat te verkrijgen." Nadat, deze motie was aangenomen werd besloten, dat op een nader te bepalen dag alle departementen onzer Maatschappij zou* den vergaderen teneinde haar nader te be* krachtigen. Deze dag is thans aangebroken. Op dezen avond van den 26sten October 1931, waarop naar wij hopen en vertrouwen alle driehonderd en - twaalf departementen onzer Maatschappij ter plechtige vergadering bijeen zijn gekomen om getuigenis af te leg* gen van hun ernstigen vredeswil, stelt het Hoofdbestuur Uwer Maatschappij er prijs op een kort woord tot U te richten. In artikel één van de Wet onzer Maat* schappij wordt haar doel als volgt omschre* ven: „naar de beginselen van den christelijken godsdienst, algemeen volksgeluk bevor* deren". Een kort geformuleerde aanwijzing van een schier onbegrensd arbeidsveld. Het is goed, dat in den loop der tijden tal van andere vereenigingen op ditzelfde arbeidsveld zijn gaan werken. Dit moge ons eigen vereeni* ginsleven wel ééns den wind uit de zeilen nemen, aan den anderen kant is het bestaan dier vele vereenigingen een bewijs hoezeer in ieder mensch de behoefte leeft niet alleen om te ervaren dat leed gelenigd wordt en geluk verspreid, doch evenzeer en niet min* der om daartoe zelf met eigen gedachten, met eigen krachten mee te werken. Zöo is het ook met het oorlogsleed en met het geluk van den vrede. Zeer stellig kan niemand zich er toe be* palen, de bestrijding van het eerste en de bevordering van het tweede maar aan ande* ren over te laten. Daaraan moét en wil ieder meedoen van welk godsdienstig geloof, van welke politieke overtuiging hij zij. Hier is de nood en dus de noodzaak zoo groot, hier liggen de te overwinnen moeilijk* heden zoo torenhoog opgestapeld, dat alleen een algemeene hardnekkige bestorming, waaraan alle volken in al hun lagen deel* nemen, tot een mogelijk nog in ver verschiet liggende overwinning leiden kan. Het schijnbaar eindelooze van dezen strijd, de schijnbaar nietigheid van de successen, die veel sterkeren dan wij vermochten te beha* len, de telkens weer opnieuw teleurstellende verschijnselen van volkerenwedijver en ras* senhaat, zij zouden welhaast in staat zijn ons te doen versagen. En het gevaar is niet denk* beeldig, dat velen onzer ten aanzien van dit overweldigend probleem in doffe herusting de handen in de schoot leggen. Dat mag niet nooit ofte nimmer! Door heel de wereld gaat op 't oogenblik een beweging van verwachting en hoop, nu in 1932 de ontwapeningsconferentie bijeen zal komen. Die beweging mag niet meer ophou* den; de bewogenheid moet alle menschen van goeden wil blijven bezielen. Het is ieders dure plicht daarvoor te zorgen, niemand mag hier een dood gewicht zijn, dat door zijn traagheid zijn omgeving remt. En de leden onzer Maatschappij met haar verheven doelstelling zeker niet. Moge deze avond, waarop wij door het ge* heele land gelijktijdig getuigenis afleggen van onzen wil tot den vrede en van ons vertrou* wen in het werk van den volkenbond, voor velen het begin eener verlevendigde belang* stelling zijn voor het grootste vraagstuk van onzen tijd. Het hoofdbestuur voornoemd, Mr. G. J. SALM, Voorzitter. J. HOVENS GREVE, Alg. Secretaris. Amsterdam, October 1931. Hierna treedt voor het voetlicht de welbekende voordrachtkunstenaar, den heer Ru Mulder, uit Hil versum, die fragmenten weergeeft uit „Van het Wes telijk Front geen nieuws" van E. M. Remarque. Onder doodsche stilte en steeds meer en meer stijgende spanning volgen de aanwezigen den kun stenaar. Hier ontroerend, daar afschuwwekkend, soms ang stig, dan weer huiveringwekkend passeeren de ver schrikkelijke beelden van den wereldoorlog voor onze oogen op schitterende wijze voorgedragen. Als eerste fragment beluisteren wij „Het sterfbed van Kemmerich", gevolgd door „De gewonde Paar den", besloten met „Het offensief." Daarna hooren wij „In de Granaattrechter" en tot slot „Zomer 1918". Een daverend applaus beloont deze veelzijdigen kunstenaar, dat ten volle was verdient. Hierna is het pauze, die wordt afgewisseld door een damesstrijkorkestje, dat op lofwaardige wijze eenige nummers ten beste gaf. Na de pauze kwam deze groote kunstenaar met vier gedichten uit „Aanklacht" van Martien Bever sluis, en wel: „Votum" „De Danser van den Dood" „De Oorlogsidioot" en „D.e Muur", waarna hij vertokte 2 fragmenten uit „De Weg terug": „Zelfmoord van Ludwig" en „Hallucinaties". Op onnavolgbare wijze voert hij de aanwezigen naar het slachtveld en naar de dorpen waar on schuldige menschen, ouden en jongen worden neer geschoten in naam der beschaving. Hij doet de beelden voor ons leven en door machtige vertolking worden allen gevangen in een huiveringwekkende spanning, en als een kreet van afschuw klinken de woorden door de zaal. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen en niets vermag ons uit die ban te verlossen. Dan de twee laatste stijkken. Hier teekent de meester ons door diep gevoel en zich tot het uiterste inleven, het zieleleed van Lud wig, die ziek naar huis toekomt, en geen uitweg meer wetende een einde maakt aan zijn leven. Op schitterende wijze laat de heer Mulder het fragment „Hallucinaties" hiermede samenvloeien en „zien" wij Erich in zijn kamer, die beschermend de handen opheft wanneer de droombeelden op hem toestormen. Zijn gevallen kameraden zijn evenzooveel aanklachten tegen dit menschont- eerend bedrijf. Alles trekt zijn geestesoog voorbij, en wordt het hoogtepunt bereikt, wanneer deze rij van schimmen wordt besloten door den Engelschen kapi- tein, gevallen door zijn hand. Een adembenemende stilte hangt in de zaal en de gewaarwordingen die bij zoo'n vertolking in ons stormen zijn met geen pen te beschrijven. Als gebiologeerd zitten de aanwezigen neer, han den worden samengeknepen waardoor de knokkels witte vlekken teekenen. Het is de bezielende macht van het woord van den kunstenaar, dat ons tee kent het eneindig leed en de zielepijnen van hen, die uit deze groote menschenslachting, waarin de menschen beesten werden, zijn teruggekomen. Wanneer hij eindigt blijft het een oogenblik pijn lijk stil als ware men bevreesd deze te verbreken door applaus. Aarzelend breekt het los, een grooter hulde heeft men dezen kunstenaar niet kunnen brengen. Het uitbeeldingsvermogen van den heer Mulder is schier onbegrensd, zijn gebarenspel is van zoo'n sobere tragiek, dat geen oogenblik de oogen van hem kunnen worden afgewend, gevangen als men wordt door zoo'n machtig iets. Hierop volgt de motie die hierboven is opgeno men, die met daverend applaus wordt aangenomen en aan het hoofdbestuur zal worden opgezonden. Wanneer ook dit achter den rug is, gaat de voor zitter tot sluiting over, die zegt, dat na zooveel kunst, zijn woorden tekort schieten om weer te geven wat bij hem en de anderen in het gemoed leeft. Echter hoopt hij van harte dat velen de gele deren van de maatschappij zullen versterken, om mede tè strijden tot bereiking van het doel, ideaal dat we eenmaal zullen leven in een maatschappij waarin iedere gedachte aan bewapening vreemd is, en waar wij leven als mensch tegenover mensch. Dat wij zullen leven in een maatschappij waar alleen plaats is voor het goede en een ieder zal zijn den mensch van de daad. „Nooit oorlog meer." Tot slot nog een stukje muziek, en deze hoogst ernstige avond behoort weer tot 't verleden. Een avond waarop de aanwezigen demonstreerden den ernstigen wil van „Vrede en Ontwapening". De heer Mulder werd op hartelijke wijze dank gebracht en den wensch geuit, dat hem gegeven mocht zijn op vele andere plaatsen zijn bezielend en ontroerend woord te laten hooren. ÜÜD.KARKPEL. Gevonden voorwerpen: Een portemonnaic. Inlichtingen verstrekt de gemeente-politie. ZUIDSGHARWOUBE. In dc Zaterdagavond gehouden en goadbezoth te samenkomst van het. gezelschap „Nut en Ge noegen" werd door den voorzitter medegedeeld, dat als gevolg van de verspreide circulaire. 14 nieuwe leden voor de bibliotheek zich hebben la ten inschrijven. Dé Ineer C. R.utsen hield eene lr- zing over Israels wezen en willen. Epn interes sante lezing., waarop een 'leerzame nabespreking' volgde. ZUIDiSCHARWOUDEi. lln de hedenavond te houden bestuursverga dering van het Witte Kruis zal o.m. worden be sproken de beschuldiging voorkomende in de courantenverslagen en tevens in het uitvoerig be- relit dienaangaande voorkomende in de Alkm. en |3ch. ürt. KOEDIJK. Twaalf efii een half jarig jubileum van ile Vereen „Helpt Elkalujder." Zaterdagavond herdacht de vereeniging „Helpt Elkander haar twaalf en een half jarig jubileum, in de zaal van den heer de Weerdt alhier, waar net bestüur en de leden waren samengekomen met hunne eöhtgenooten. Dp voorz., de heer A. JSchipper ope'nde de bijeenkomst met oen woord van welkom en wijst op het" móóie werk va'n de vereeniging. H;et doel dar vereeniging is om bij' ziekte elkander hulp te verleenen, en spreker zegt dat dit twaalf en een half jarig be- staah niet onopgemerkt mag voorbijgaan. Die secretaris, de heer W:. Butter geeft een over zicht van den afgeloopen tijd, waaruit o.m. blijkt dat bet aantal dagen, waarop de leden hulp voor elkander hebben verleend, berekend tegen oen loon van 4 gulden per dag, een bedrag vertegen woordigen van 651'6 gulden. De heer Beets, oudste lid dezer vereeniging, fe liciteert het bestuur en de leden met dézen dag en dankt hét bestuur voor (net vele werk door hen gedaan. Dé' heer Hart, oud-voorzitter eh oprichter dér Per Telefoon AMSTERDAM, 27 Obtober V.D. UIT DEN HAAG. 7 ton verduisterd. Naar wij vernemen is gisterenavond te den Haag, waar hij zich tijdelijk gevestigd had, aan gehouden Jhr. J. P. B. v. d. B„ als, vèrdacht van verduisteringen van een aanzienlijk bedrag. Men spreekt van pl.m. 7 ton. De verduisteringen zijn gepleegd ten nadeéle van de assurantiefirma Kroller. De heer J. E. B'. v. d. B. was firmant van ge noemde firma, doch toen zijn medefirmanten hem aan finantieele onregelmatigheden schuldig bevonden werd dé zakenrelatie verbroken. Later volgde een aanklacht, bij de politie. De aangehoudene is naar Rotterdam geleid. vereeniging bespreekt hét mooie werk der yer- De voorz, dankt de sprekers voor hunne waar deerehde woorden en vraagt de aandacht voor den heer Slikker va'n Warmenlnuizen, diem nij tevens welkom heet én tiet woord geeft voor een paar liedjes en voordrachten. Door den heer Slikker worden eenige ernstige en luimige voordrachten teln beste gegeven, waarna ook' nog. eenige leden hünne medewerking'verleenen met voordracht of zang. Dé caféhouder had voor de noodige bloe men gezorgd. Aanwezig waren 32 léden met hun dames. Te ruim 12 uur sloot de voorzitter de vergadering'met een woord van dank aari alten die tot het welslagen van dezen aVond hadden medegewerkt. Die ohtwapeningsmotie van het N.V.V. zal ook door de vereeniging „Helpt Elkander" on der tcekend worden door het bestuur. KOEDIJK. Voetbaluitslagen: K.S.V. tegen O.S.V. 21. K.'S.Vé 2 tegen Uitgeest 3 O—-ƒ>. K;.S.V. a. te- gén "Warmenhuizen a. 21. -- KOEDIJK. Harddraverijvcrceuiging „Duinzicht." D;oor de harddraverijvereeUiging „Duinzicht" alhier werd Zondagmiddag een Nationale Han dicap Draverij georganiseerd. Ingeschreven waren 19 paardén, opgekomen 12. De uitslag was als volgt: le prijs |Mary M.agowam, eigenaar G. Visser te St. Maartensbrug, rijder K. Bakker f150. 2e prijs Senator Axbond, eigenaar Z. Davidson rijder F. Davidson, f50. 3e prijs Monte Carlo, de zelfde eigenaar en rijder. Die 4e prijs flO werd on der de eerste 3 afvallers verdeeld. - HEERHUGOWAARD. Et-n sterk staaltje, maar het kan nog sterker. A la Sarrasaui. B'at de neiging om de circusmenschen na te doen niet alleen zeer jeugdige menschen in aet bloed zit., bewees de héér J. Trompetter uit Nrd. scharwoude, toen hij gisteravond ongeveer ze ven uur mét zijn luxe auto, No. G. 32138 den Middenweg afsnorde, komende van noordelijke .richting, Volgens beweringen werd mét een aar dig vaartje gereden en het bereikte succes schijnt deze beweringen niet te logenstraffen. Juist stoind de trein, die om 18 49 van Alkmaar vrtrekt rustig aan de halte te puffen, terwijl dc spoorwegarbeider de Eoer, die de zg. bongelwacht had, bij de neergelaten hoornen op de brug, die toegang geeft, tot het perronnetje, van den schooinen avond stond te genieten, toen de auto naderde. Een plof, gerammel van ijzer. Twee bij de halzen afgeknapte boomen en .een auto vlo gen in suizelende vaart des verwonderden spoor, mahs oogen voorbij. De gekraakte boomen werden ter rechterzijde van den weg neergekwakt, juist op een plek waar ze niemand in den weg lagen. Die earburatorkap tolde er nevens, terwijl de auto gezwinder dan de kwiekste soldaat rechtsomkeert maakte, als wil de zij 'nog een saluut brengen aan den trein, die drect daarop voorbijstoom.de. Pal bleef zij staain, er was geen verwrikken meer in te krijgen en er uit stapte de eigenaar ongedeerd, onbewogen. Even kranig had de auto zich gehouden. Geen enkele glasruit was kapot rchtingwijzer en achterlicht blekén nog intact, alleen vertoonde een der hoeken van den carbu rator ©en deuk, die aan den hoed van een Maan daghouder deed denken. Gedienstige geesten brachten het vehikel dat zelfs nog goed spoorde op het terrein van de kaas fabriek „Excelsior'' terwijl de eigenaar nadat pro ces verbaal was opgemaakt op eeh. geleende fiets van den haltechef huiswaarts keerde. Men deelde ons mede, dat eveneens de 23,ja rige M. Hoogland, zich bij de boomen bevond, docli aan de oostzijde van den weg. Ook 'rij kwam met den schrik vrij. Opgemerkt kan nog worden, dat de auto op het, oogenblik d.er botsing geen scherp licht voer de, waardoor vermoedelijk de reflectors niet zijn waargenomen, terwijl Trompetter beweerde nog wel andere ongelukken te hebben medegemaakt. Nieuwstijdingen Ernstige aanrijding te Haarlem. Zater dagmiddag omstreeks half drie heeft op den' Kleverparkweg te Haarlem eén ernstige aanrij ding plaats gehad. D]e 67-jarige wielrijder O. Ta- mis stak plotseling zöndgr eenig teeken te gevecn dén weg over met de bedoeling 'de Santpoorter- straat in t lerijden. Hij wend door een juist passec renden auto aangereden sloeg met zijn elleboog- door de ruit valn het rechterportier van den auto en viel met het hóófd op straat. Een in den auto zittende dokter heeft den ongelukkige verbonden j waarna hij per ziekenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de T)ieo is vervoerd.' Aldaar werd

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2