HtdrtMken SPIRT EN WERSTRIJDEN Ruwe Handen Binnen de grenzen A RH OA Ble^EMENTSRJöCHTBiA A K Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 27 October. .De manjnet het dolkmes. Nadat eerst een zaak met gesloten deuren con tra 1*. M., gedeeltelijk was behandeld, werd als verdachte gerequireerd de 22-jarige D. H. een jongmensch uit Deemster, dat op 8 Mei te Aven- horin in een café zekere W|., Inad onthaald op een steek met een dolkmes in den rug, 'n liefkozing die Weel zander twijfel zeer noodlottig zou zijn geweest, als zijn goed gestarnte hem daarvoor niet had bewaard. Volgens verklaring van dezen Idolktrekker, die alreeds door de rechtbank te Haarlem voor een dergelijke uitspatting was ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis strafvoor- waardelijk met, 3 proefjaren, welken proeftijd nog niet verstreken was, was de oorzaak van zijn bloeddorstigheid te zoeken in Amor en Biadius, d.w het ging om 'n „moedje en !aij was be schonken. Docln volgens opheldering van bedoel den heer, had hij tevoren reeds verschil van méé- hing. gehad met den verdachte, over knokken, 'n bekend bittertafel spelletje, terwijl Dirk meende dat W. met hem wilde knokken oftewel vechten. Later ontbrandde het twistvuur opnieuw en kreeg Weel 'n knock out van zekeren heer Dirk W„ zoodat hij voorover op het biljart viel en toen .Weel daar hulpeloos lag, nam de heldhaftige Di. H. zijn kans waar, hem een verraderlijken, por in den rug te geven. Dr. y. d. Linden, de plaatselijke arts had Weel behandeld. Weel vertoonde een bloedende wonde, waaruit een spiermassa puilde. Gelukkig was de wond bij toeval niet gevaarlijk, zoodat van zwaar lichamelijk letsel niet kon wor den gesproken, 'nboffertje, waarmede de dader zich zelf geluk kon wens dn en. We willen er, om niets te vergeten, nog bijvoe gen, dat, Weel alles bijeen genomen, doktersreke ning, beschadiging van lijfgoederen en arbeids verzuim, een schade van f48 verlangde, waarte gen verdachte geen bezwaren ontwikkelde. Hij was trouwens «kneedbaar als was in de hand de!> strafrechters en 'tot alle offers bereid. De heer Wiggers moest natuurlijk weer bij springen met zijn reclasseeringsrapport en noem de de kans niet ongunstig, indien verdachte zich onthield van alcoholgebruik. Het Leger des Heils was bereid toezicht uit te oefenen. De heer Officier adntte poging tot zware mis handeling, waarbij het gelukkig toeval moest wor den uitgeschakeld, wettig en overtuigend bewe zen. De kans op ee nVoorw. straf was echter vol gens opvatting van dén Officier, voor verdachte radicaal verkeken^ zooals de spreker naider demon streerde, derhalve 'kon de officier niet anders vor deren dan een onvoorwaardelijke stra fan wel, in acht nemende den ernst van het feit, 8 maan den gevangenisstraf. Als we beweerden, dat den verdachte dezen krassen eisdn, bijzonder welge vallig was, zofu aan onze waarheidsliefde wel eenigermate getwijfeld kunnen woiden. De goede heer Wiggers heeft echter haar het schijnt, alle hoop nog niet verloren. Een nachtelijke plunderaar rn een zomerverblijf te Elergeni De 26-jarige scharrelaar en detail-koopman J. J. E., is een gezellige kerel, maar een geraffi neerde inbreker, welke bekwaamheid oorzaak is, dat hij momenteel in de strafgevangenis te D'en Haag een jaar celafzondering mag opknappen. Doch de heer E. had nog meer op z'h' kerfstok,. Hij had op 17 Juni ook een bezoek gebracht aan de villa van Mr. Moens te Alkmaar en aldaar buitgemaakt, na verbreking van een glas in lood ruitje, een ditgebreide collectie diverse zilveren lepels, eet- soep, snoep en andere artikelen, als mede een sportcostuum, Jan wilde ook wel eens rietjes zijn! en een paar sportkousen. De lepels had hij in Haarlem aan verschillende gegadigden Voor f 10 verkocht en het sportcostuum was nog op de zitting aanwezig, hoewel de begeerte van de'n wettigen eigenaar naar de teruggave niet groot was te noemen. Integendeel! Verdachte beschikte over een tamelijk goed voorzien strafregister, onderscheiden erechthan- ken hadden zich bereids voor hem geinteresseerd Tin verband met al die omstandigheden vorderde de officier heden 1 jaar gevangenisstraf. Der vi- gelant erd de thans gemaskerde kraakjes-virtuoos later naar den electrischen trein gebracht ter verder transport naar H, M. Residentie. Fen baal kapok in de waeht gesleept. Verdachte inaar 19 maal veroordeeld. De verdachte, Jacob Jacobus M., 'n 'Heldersdne ingezetene, niet converseerende met de élite, doch vain beroep voddenkoopman, of iets dergelijks, was iriiet aanwezig om de tegen hem behandelde strafzaak wegens diefstal van een baal kapok, waarvoor hij op 1 April door de 'nagerit R. in het bezit was aangetroffen, persoonlijk op te luiste ren. Verdachte vervoerde bedoelde baal op een handkar en was zoo s'tevig besdnonken, .dat Rj. hem incluisief handkar en kapak, maar op staam- den voet inrekende. Het bleek later een extra xgoede vaJngst te zijn geweest, want de kapak behoorde aaln den heer Oolthof en was niet,| zooals Jacob Jacobus fa'ntaseerde, afkomstig uit eem geheel uitgebrand pakhuis, gelegen naast de zaak van den heer Goltinof. Deze had geconsta teerd dat op zijn zolder een baal kapok werd ge mist. Vermoedelijk had verdachte, geen toonbeeld van eerlijkheid en 19 maal veroordeeld, door in sluiping zijn slag geslagen. Dje heer Colthof was nu weer in het bezit van zijn kapok gesteld. Tegen den kapakverza meiaar werd gevorderd 10 maanden gev. Politie-brigadier Hols had 'neui, dit dient nog te worden gememoreerd, geen toe stemming gegeven, eeiiig kapok mede te mogen nemen. Ook deze opgaaf was wat-men noemt een smoesje. Be plattelandskampioen gebroken bierglazin werper. Een 20-jarig los werkman uit Einkhuizen, met name Johannes Joseph us den D., 'bevond zich in den nacht van 28 op 29 Juli in het café van den heer JGroot te Rinnenwij'zend en sloeg daar, eerlijk gezegd, geen schitterend figuur, aange zien hij in een ontstane herrie een ander bezoeker,, den veehouder Pmet een bierglas wierp en hem aan lip en linkerarm verwondde. Voor den heer Posch was deze aardigheid inderdaad geen pretje daar hij op advies van den plaatselijken genees heer zich te Hoorn had moeten stellen, onder behandeling van den chirurg Dr. Kortenbosch en hij voorts in geen 14 dagen zijn bedrijf kon waar nemen. De gedupeerde getuige was dan bok zoo vrij tegen den verdachte, toen deze heden ter zake mishandeling terecht stond, wegens genees kundige behandeling, vervoer per auto, verple ging en arbeidsverzuim, een civieele actie in te stellen ten bedrage van f75.50. De heer JGroot en ook de machinist Roozen- daal had waargenomen dat verdadate tweemaal met een bierglas wierp. Had hij misschien 'n seriekaart Direct werd ha den bierglasworp, waarbtij bet glas uiteenspatte, opgemerkt, dat Posch gewond werd. Volgens verdachte had hij verkeerd in een toestand van bewusteloosheid en was hij soms in trance, als gevolg van de prima consumptie, die in de kolfbaan geschonken werd. De otficier bleek niet bereid, zoetsappig op te treden en vorderde 4 maanden gevangenisstraf. Op oom Engel's gerookte bokkems belust. Een tweetal ingezetenen van Egmond aan Zee de neer Leonardus Albertus D|., 'n 30-jarig brood- venter en Hubertus iSich., familielid van den be nadeelde en 'n 20-jarig rentenier, stonden geza- miehlijk 'terecht ter zake diefstal van een aantal gerookte bokkems, eigehdom van den vischhande- laa.r Emgel, welke bokkems zij hadden bemachtigd ut ee'n in het duin staande loods, na verbreking van een luik, op 18 Aug. j.l. Deze daad van wederrechtelijke toeëigening werd door verdachteh in zooverre toegegeven, dat neef Hubertus erkende eenige bokkems, 'n tiental, te hebben weggenomen en daarvan tweede verdacht eD. had laten meesmikkelen. De heer E. ISch. had den diefstal niet geconstateerd, doch bi.i zijn komst bij de loods, nadat hij was. gewaar schuwd, liad hij J.wee~binT)ëlïëhde personen 'in het duin zien wegvluchten. In den laatsten tijd was nog al wat visch gestolen ten nadeele van Eingel en zijn broeder Willem iSch. De heer Willem Sch. was toen met zijn dochtertje Aaltje op den uit kijk gaan staan en had beide verdachten, waaron der zijn bloedeigen zoon Hubert, bij de loods geattrapeerd. Voorts had hij waargenomen, dat Leonardus D'. met het luik bezig was en hoorde hij dit luik kraken. Toen Hubert op zijn eigen schuur toekwam, riep de vader hem toe, wil je wel eens maken dat je weg komt, waarop Hubert qn Leonardus D'. de vlucht namen. Gedurende het verhoor bleek tamelijk duidelijk, dat de fami lieaangelegenheden vari de firma Sch. in geen rooskleuriger, toestand verkeerden. Deze verhou dingen warén echter niet geschikt voor een uit voerig ebesprekihg in de rechtzaal. Kleine Aaltje had goed uitgtek'eken en ver dachte D'. met zijn halve lichaam door het bok- kemloodsluik zien hangen. Ze had voorts broer met zijn vriend den brood venter het hazenpad zier, kiezen. De officier noemde het eenigermate een tra gisch geval, de ontdekking van den vader dat zijn eigen zoon zich schuldig maakte aan vischdiefstal ten nadeele van zijn oom. Doch in verband met den toestand in het gezin was de officier van nveening, dat betreffende den tweede verdachte door den reclasseeringsamotenaar een nader on derzoek diende te worden ingesteld. Dergelijke lieden moeten beslist onder bijzon dere controle worden gesteld. De machinebankwerker C. P. M., vroeger wo nende te Hoorn, lijkt zoo van uiterlijk 'h forsche kt appe knaap, maar tevens 'h hoogst gevaarlijk individu, dat zijn physiek overwicht misbruikt voor het plegen van afkeerwekkende daden, voor namelijk op zedelijk gebied, en is hij dan ook al reeds ter zake feitelijke aanranding strafbaar gesteld bij artikel 24o Wj. v. Sc, tot een langdu rige gevangenisstraf veroordeeld. Het scheen ech ter, dat deze dure les hem niet had a'fgeschrikt. althans bevond hij zich thans opnieuw in voor arrest als verdacht van een dergelijke aanranding, waarvan wij de onverkwikkelijke bijzonderheden, noodwendig in de dagvaarding omschreven, na tuurlijk onze ingetogen lezers zullen besparen. De heden tegen dezen ongelukkigen slaaf zijner hartstochten behandelde zaak behoorde dan ook tot de rubriek gesloten deuren en dat zegt meer dan genoeg. De omstandigheid echter, dat be halve het aangerande, nog geen 16-jarig meisje, ook als getuigen werden gehoord de heeren Wig gers, adviseur der reclasseering en ambtenaar der kinderwetten, benevens Dr. Hpeneveld psychiater dat men hier te doen heeft met een persoon van geesteliike afwijkingen, die evenwel noodwendig in 't belang der openbare veiligheid op een of andere wijze onschadelijk moet worden gemaakt. Als verdediger opponeerde Mr. A. Prins Jr. K. V. V. 3D.T.8(. 2 6—2, Zondag j.l. speelde D.T.,8. 2 tegen K.V.V. 3. Het blijkt dat de aangewezen scheidsrechter niet aanwezig is, zoodat een K.Vi.V.-lid zijn taak overneemt. D. verschijnt mot 1 invaller, ter wijl het lid J. CC. Mol voor het eerst in haar ge lederen speelt, en als hjij 'zich wat aangepast beeft, een goede kracht zal blijken. Van het begin af neemt D. het spel in handen en doelpunt reeds in de eerste minuten door haar rechtsbinnen. D'a.n begint K. er beter in te komen en is het spoedig weer gelijk. Tien minuten voor de rust neemt D'. weer de leiding door een strafschop. Na de rust speelt D. tegen den wind in. Toch komen beide doelen beurtelings in gevaar, totdat Ki. uit een corner gelijk maakt, waardoor D'. de meed laat zakken en K. de score geleidelijk op voert tol. 6—2, met, welken stand het einde komt Bier gen 2—D|.T|.S. 3 9—3. In een slecht gespeelde wedstrijd heeft Di.T.8. 3 met groot verschil van Eergen 2 verloren, van beide zijden werd er soms hopeloos geknoeid en slechts n enkele speler ga fblijk een weinig kijk op het voetbalspel te hebben. Juist hij, die het meest oefent, bracht er nog wat van terecht. Een klein beetje meer training voor do beeren is geen overbodige luxxe. D.TjS. trapt voor de zon, maar tegen den wind in af. De gastheere nnemen al spoedig het spel i'n handen en 'na 10 minuten wordt de score geopend 1- 0. .Sporadisch valt D|.T.S. aan, maar toch weet de linksbinnen bij een der aanvallen ge lijk te maken. Nog voor de rust fabriceert Bergen er 3 doelpunten bij. Rust 4—1. Ook na de thee, die er niet was, brengt D.T.S. er niet veel van terecht. Daarbij komt .nog. dat sommige D.T.S. spelers een zekére bangheid in hun spel leggen, tegenover het soms ro'buste spel van hun tegen partij. Intusschen scoort Biergen er lustig op los. Als ze tegen het einde het welletjes beginnen te vinden, pakt Di.T.S. nog eens flink aan en smaakt het genoegen twee keer te doelpunten. Spoedig hierop blaast de scheidsrechter het eind signaal, wat dit keer zeer welkom was. Eind- staind 9—3. spoedig zacht met Nieuwstijdingen Wanbeheer bij een filantropische instelling. Dezer dagen bereikte ons het beridnt, aldus „'Het Volk", dat sedert eenige weken een hoogst ernstig wanbeheer is ontdekt in de Christelijke Tehuizen voor Hulpbehoevenden en Ouden van Dagen gevestigd aan den Hoofdweg 38—42 en Jan Willem Brouwersstraat 3 te Amsterdam!. Dit zijn pensions voor oude lieden uit den beschaafden stand, welke geëxploiteerd worden door de Stichting „Ében Haëzer". De debacle van deze instelling moet veroorzaakt zijn door het wanbeheer door zekeren J. Zaagmann, die zich directeur-generaal der stichting noemt, en den adjunct-directeur, zékeren dr. H. R. van D'uyn. Beiden woonden 'tot voor kort in de stich ting, waartoe ook behoort een perceel in de Para- maribostraat, waar zich het kantoor der stich ting bevindt. Déze beide lieden zijn inmiddels genoodzaakt geworden de stichting met spoed et verlaten. In hoeverre zij zidn bij de financieele debacle van de tehuizen persoonlijk financieel bevoordeeld hebben, zal het onderzoek' door de justitie moeten uitwijzen. Hoe dit zij, vaststaat, dat het tekort minstens f40.000 bedraagt, dat tal van leveranciers, die te goeder trouw op ere- diet leverden, ernstig zijn benadeeld, terwijl tal van personen, o.a. ook leden van het personeel en oude lieden, tot de slachtoffers behooren. IS a de verdwijning va nde heeren Zaagman en Van Duyn, poogt de secretaris van de directie, na overleg o.a. met den officier van Justitie, de zaken to regelen en zoo mogelijk te saneeren. In middels zijn de crediteuren Dinsdag j.l. in ver gadering bijeen geweest. Eir is volledig opening van zaken gegeven. Uit de crediteuren is nu een kleine commissie benoemd ter behartiging van hun belangen. Het stemt tot vreugde, dat men in deze sombere zorgvolle tijden nog gelegenheid kan vinden om aandacht te schenken aan dilngen, die nu eens geen direct verband houden met bekommeringen van politieken of economischen aard. Dat dit zoo is kwam meer al te goed tot uiting bij de fees telijke herdenking van het zilveren jubileum van een instelling, welke allerwege sympathie ondervindt. Wij bedoelen de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland. Wat deze vereeni ging de afgeloopen kwart eeuw heeft tot stand ge bracht is waarlijk van enorme beteekenis voor het Nederlandsche volksleven en derhalve van nationaal belang. Door toedoen van de vereeniging is thans 8500 H.A. ongerept natuurschoon, over heel ons land verspreid, beschermd tegen elk vandalisme. Dit alles is natuurlijk in de eerste plaats van belang voor de instandhouding van de schoonheid van ons kleine land en voor hen, die hiervan kunnen genieten. Het is te betreuren, dat het aantal der genen, die natuurgenot hebben leeren waardeeren en dat geldt speciaal voor de bewoners van de groote steden en industrieele centra nog betrek kelijk gering is. Opvoeding en verbetering van so ciale omstandigheden spelen hierbij zooals vanzelf spreekt een grooten rol. Mede uit wetenschappelijk oogpunt, is behoud van groote stukken natuur schoon, een eerste vereischte. Wat dit betreft heeft de jubileerende vereeniging uitnemend werk ver richt. Het komt ons voor, dat naast den aankoop van terreinen, plassen en meren en de instandhou ding van reservaten, eeq krachtige beweging noodig is, die in een tijd van verstarrende mechanisatie als de onze, het verblijf in de vrije natuur propageert en wijst op den heilzamen invloed, welke de natuur op het leven van den mensch uitoefent en tevens de middelen schept, waardoor deze in het bereik van allen komt, tot vreugde en geluk van heel ons volk. Wij meenen in de opkomende en snel groeiende jeugdherbergenbeweging een jonge voor bode te zien van een volksbeweging in deze richting zooals deze reeds tientallen jaren in Duitschland bestaat. Een verheugende gebeurtenis is eveneens het besluit van het Nederlandsch Olympisch Cimité om alsnog deel te nemen aan de Olympische Spelen to Los Angles, zij het ook op slechts beperkte schaal. Hoe men ook over sport in het algemeen en wed strijdsport in het bijzonder moge denken, op den voorgrond staat hier wel de ideëele beteekenis van een dergelijk besluit, daar een internationale ont moeting als die in Amerika, het hare kan bijdragen tot het bewerkstelligen van een beter onderling begrijpen en een betere verstandhouding tusschen de volkeren. En de vertegenwoordigers der Nederland sche vlag mogen daarbij niet ontbreken. „De voorstander van hooge tarieven is als de man, die zijn eene zoon doodsloeg, omdat z'n andere zoon, die aannemer van begrafenissen was, het zoo St" had in zaken!" Zoo luidt het onderschrift bij een grappig prentje in een reclameboekje, uitgege ven door de Nederlandsche Vereeniging voor Vrij handel. De tarievenkwestie komt thans sterker dan ooit weer opduiken. Het merkwaardige is nu, dat op het oogenblik, dat de Tweede Kamer het Wets ontwerp tot goedkeuring van het op 22 December van het vorige jaar te Oslo gesloten verdrag tot economische toenadering, aannam, er bij de poli tieke schermutselingen tijdens de debatten over de interpellatie van den Tempel en tijdens het afdee- lingsonderzoek inzake de begrooting, van verschil lende kanten stemmen opgingen voor het aannemen van protectionistische maatregelen. Ook buiten de muren van het Binnenhof is dat deze week het geval geweest. De veehouders in Noord-Holland hebben vergaderd in verband met den noodttoestand, die vooral is ontstaan door den enormen invoer van Deensch vleesch, een invoer, die thans zeven-en-vijftig maal zoo groot is als een jaar te voren. Op krachtige afweer-maatregelen werd dan ook aangedrongen. Nu hebben Maandag op het Departementt van Buienlandsche Zaken besprekingen met betrekking tot deze kwestie plaats gehad tusschen een Nederlandsche en Deensche delegatie van landbouw- en veeteelt-deskundigen. Men bleek geen weg aan te kunnen wijzen om te geraken tot beperking van den Deenschen vleesch- import. Wat nu? Ook de boeren- en tuinderswerelc1. houdt zich met deze vraag bezig en door velen wordt aangedrongen op beschermende tarieven. Zelfs werd van zekere zijde het onverwijlde aftreden van de regeering geëischt, als zij haar tot nog toe gtvolgde handelspolitiek blijft voortzetten. Intusschen heeft de regeering bij de beantwoor ding van de door den heer Van den Tempel tot haar gerichte vragen, uitdrukkelijk te kennen gegeven dat zij haar handelspolitiek ongewijzigd wenscht te handhaven. Wij wagen het niet vooruit te loo- pen op de dingen, die komen zullen, maar we ont komen niet aan den indruk, dat de regeering bij de aanstaande behandeling der Rijksbegrooting een zwaren strijd tegen de volksvertegenwoordiging zal hebben aan te binden. Een illustratie van de moeilijkheden, waarin een groot deel van onze bevolking zich bevindt is wel het feit, dat Nederlandsche bakkers momenteel als wederverkoopers optreden voor Belgisch brood, dat goedkooper is dan hun eigen product, als gevolg van de bindende bepalingen van de tarwewet. In Rotter dam is het brood in groote heoveelheden met vrachtauto's aangevoerd, en wij lezen Dinsdag avond in de bladen, dat het in de bedoeling ligt om de hoeveelheid tot 50.000 brooden per dag op te voeren! Alweer een aanleiding om de regeering telegrafisch om hulp te smeeken. Meer dan twintig leden der Tweede Kamer heb ben deelgenomen aan de discussies over de inter pellatie-Van den Tempel. De economische toestand is van alle kanten belicht en vooral is daarbij sterk op den voorgrond getreden de tegenstelling tusschen „Planwirtschaft", planmatige voorttbrenging, en de economische politiek, die gebaseerd is op het „vrije spel der vrije krachten". Wat den spreker echter ontbrak, was het houvast, dat een overzicht van de financieelen toestand op het oogenblik en van de middelen, waarover men kan beschikken, heen zou kunnen lijden. Zulk een overzicht was er niet, zoodat het grootendeels bij principieele debatten is gebleven en de moties van den Tempel werden verworpen. De minister van Justitie had te antwoorden op vragen van het Kamerlid De Viser inzake het geval Chong-Kam-Min, de revolutionaire Chinees, die uit ons land verwijderd werd. De Minister zette uiteen dat er van den kant van politie en justitie geen on wettige handeling is gepleegd. Het wetsontwerp tot instelling van een Economi schen Voorlichtingsdienst werd na uitvoerige bespre kingen aangenomen. Deze dienst, die een departe mentale reorganisatie met zich medebrengt, zal een schakel zijn tusschen de regeering en het bedrijfs leven. De voorstellen tot de heffing van een bier accijns in Nederlandsch-Indië en het wetsontwerp betreffende den rechtstoestand van militairen wer den als hamerstukken zonder veel gepraat aange nomen. De Kamer nam op hartelijke wijze afscheid van haar griffier, den heer De Vos van Steenwijk, be noemd tot Commissaris der Koningin in Drente. Het liberale Kamerlid C. J. van Kempen nam we-, gens gezondheidsredenen ontslag en zal door prof. Eerdmans worden opgevolgd. Ds. J. L. Faber aan vaardde zijn benoeming als opvolger van het soci alistische Kamerlid A. B. Kleerekoper.

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 2