Kameroverzicht Het Witte Kruis en de toegezegde subsidie voor een rii De heer Bakker zegt, dat hij niet alleen de arbeiders bedoelt, maar ook op zal komen voor alle minstbodeelden. Wat de heer de Boer betreft, deze is- tocti nog afgevaardigd door een groep. '"Dat maakt dus nog wel verschil met den heer Zaagman. Spr. antwoordt den heer Bijper, dat 'net com promis eerst tot stand is gekomen op 31 Aug. terwijl Zaterdags te voren door zijn partij is besloten met de V.D|. in zee te gaan. Hij: blijft bij zij'n bewering, dat in geen enkele gemeente met 5 ikatli. raadsleden dn 2 linkschen -een linksch wethouder is gekozen. Spr. zegt, dat zijn partij eigenlijk niet op een wethouderszetel is gesteld en persoonlijk heeft hij er niet veel voor gevoeld. Maar nu heeft hij het met groot genoegen aangenomen, en wel 'nier- om, dat buiten de V.D. die reeds een zetel be zet, de heer de Boer, die niet wilde en de Ri.K., die niet mochten, slechts over bleven de heer Zaagman en Spr. E(n om nu Zaagman die zware taak niet op de schouders, te moeten laden, heb ik de benoeming maar aangenomen. De heer de Boer zegt, nu zijn naam nogal eens naar voren is gekomen te willen opmerken, dat de heer Bakker hem reeds dadelijk een wethouderszetei heeft aangeboden. Maar -hij heeft toen gezegd daar eerst nog eens over te moeten denken. Het bleek dat zijn groep, want spr. staat niet heelemaal al leen liever niet aan politiek deed en spreker zeif zou geen wethouderszetel geaccepteerd hebben. De heer Kostelijk merkt op, dat de heer Rijper zegt bedrogen te zijn. Maar dat is geenszins gezocht door de vrijz. dem. Zijn partij heeft gedacht een vrijzinnige gemeente moet een V. D. bestuur hebben De heer Rijper zegt nog dat het zuiverder ware geweest indien alle leden eens bij elkaar waren gekomen voor de wethoudersbenoeming. De Voorzitter concludeert ten slotte, dat in d» be sprekingen noch B. en W. in hun 4-jarig beleid noch spr. als hoofd der politie ook maar eens zijn aan gevallen. Dit verheugt spr. Thans wordt overgegaan tot postgewijze behande ling der begrooting. Bij post 4 uitkeering van het rijk in de jaarwed den ad f 3000, deelt de voorzitter mede, dat blijkens de persberichten de regeering van plan is voor te Stellen dit op een zeker percentage vermoedelijk 3 proceht terug te brengen. Dus kan dit bedrag iets lager worden. Posten 15 en 16: Schrijf- en bureaubehoeften en druk- en bindwerk, resp. f350 en f450. De heer Rijper vindt dit een abnormaal hoog be drag. Reeds het vorig jaar is dit naar voren ge bracht. Spreker meent dat hierop nog wel bezuinigd kon worden. De voorzitter zegt als secretaris de hoogst mogelij ke zuinigheid te betrachten. Maar wij zijn gebonden aan bepaalde modellen, die van slechts enkele druk kers kunnen betrokken worden. Als ik niet zuinig was, dan zou deze post veel hooger geweest zijn. Bijv. de schrijfmachine, dit is geen goede machine meer, maar toch handhaaf ik haar. Uit zuinigheids oogpunt zijn wij thans niet met een nieuwe machine gekomen, misschien het volgend jaar. Spreker zegt, dat deze posten in het geheel niet lager kunnen worden. Als men bij naburige gemeen ten gaat kijken, komt men tot dezelfde conclusie Weth. Bakker zegt, dat verleden jaar de machine gerepareerd is, wat f80 gekost heeft. Uit de besprekingen blijkt, dat men angemeen van gevoelen is, dat als de machine niet goed is, er dan maar een nieuwe moet komen. De heer Zaagman zegt, bij een naburige gemeente geïnformeerd te hebben over de kosten van bureau behoeften en drukwerk. Hij is tot de conclusie ge komen dat in die gemeente van gelijke grootte, de posten veel lager zijn. De voorzitter zegt dat het absoluut niet lager kan Bij post 86, bijdragen wijkverpleging komt aan de orde het verzoek van het Wit Gele Kruis om sub sidie voor de wijkverpleging met awijzend prae-ad- vies van B. en W. De voorzitter herinnert er aan ,dat de raad zijn Februarivergadering van dit jaar, op verzoek van het Witte Kruis de subsidie voor de wijkver pleging gebracht heeft van 5 op 15 cent per inwoner waardoor dat lichaam in de mogelijkheid werd ge steld een tweede zuster aan te stellen. De kijkver- pleging aan den Langendijk is thans uitstekend in orde. Als overheid heeft de raad zijn plicht gedaan. Door de verhoogde subsidie kan elk gezin geholpen worden dus ook de R. K. gezinnen. Daarom stellen en W. voor op het verzoek afwijzend te beschik- Ken. De heer Rijper zegt dat het de bedoeling is, dat het Wit-Gele Kruis de subsidie krijgt van het katho lieke deel der bevolking. Hij meent te mogen ver onderstellen dat deze kwestie genoegzaam bij de leden bekend is. Toen in het voorjaar de subsidie gegeven werd, was er al sprake van een gath. zuster en daarom is het billijk dat de kath. ook subsidie ontvangen. De voorzitter zegt dat het niet aangaat de sub sidie te verdeelen. De raad heeft het Witte Kruis de gelegenheid gegeven de wijkverpleging in vol len omvang te verzorgen. Door nu een stuk van de subsidie af te nemen zouden wij de heele verpleging van het Witte Kruis onderstboven gooien. Het gaat niet aan het subsidie nu tèrug te nemen, dat is een immoreele daad. Het was anders, indien enkel hulp aan protestantsche gezinnen zou gegeven worden, maar er wordt geen enkel onderscheid gemaakt. De heer Rijper zegt, dat het verzoek van het Wit Gele Kruis niet tot den raad gekomen was, indien er samenwerking tusschen Witte Kruis en Wit Gele Kruis geweest was. Maar uit een oogpunt van billijk heid moet thans de subsidie toegestaan worden, daar het Witte Kruis wist dat de R. K. zuster ab soluut zou komen. Hij erkent dat de neutrale verple ging subliem werk verricht, maar naast de licha melijke verpleging verlangen de Kath. religieuse ver zorging. Daarvoor is het Wit Gele Kruis tot stand gekomen en vragen wij subsidie. De kath. wenschen geen scheuring maar religieuse verpleing. In Febru ari was reeds sprake van een R. K. zuster. Spreker hoopt dat de raad een andere houding zal aannemen dan B. en W. Den heer de Boer verwondert het eigenlijk dat dit schrijven in ons bezit is. In Februari heeft Rijper gezegd, dat hij dacht dat er een kath. kraamverzorg ster zou komen. In de circulaire van het Witte Kruis wordt opgemerkt, dat de secretaris van het Wit Gele Kruis, desgevraagd mededeelde, dat hij niet op de hoogte was dat er een kath. zuster zou komen. Spr. kan gerust meegaan met B. en W. De heer Bakker acht het wenschelijk, dat samen werking wordt gezocht. Als het Witte Kruis de sub sidie zan het katholieke deel zou moeten missen, sidie van het katholieke deel zou moeten missen, dat gaat niet. Wij als overheid hebben niets te ma ken met religieuse verpleging. Spr. brengt een an dere zaak ter sprake, de subsidie aan het Centraal Ziekenhuis. Daar waren de kath. tegen, omdat er volgens hen voldoende gelegenheid bestond in het De heer Eecen is tegen subsidie. Het ligt op den weg dat de beide lichamen met elkander in contact treden. Ook op anderen grond is hij er tegen. Ni. het doel van het Wit Gele Kruis is algemeene zie kenverzorging en daarmede treedt het op het ter rein van het Witte Kruis dat reeds lang de verzor ging ter hand genomen heeft. Hij vindt het niet noodig aan een tweede vereeniging subsidie te ver- leenen. De heer Rijper zegt, dat de kath. leden sterk te gen subsidie aan het ziekenhuis waren daar het ka tholieke ziekenhuis nimmer om subsidie heeft ge vraagd. Hier is het een ander geval. Er wordt door de r. k. subsidie gevraagd omdat ook het Witte Kruis die krijgt. 1 De voorzitter zegt, dat de raad in een impasse gebracht is, dat behoeft hij echter niet te aan vaarden. Wij moeten vragen: hebben wij als over heid onze taak goed gezien. Spr. wil een teer punt aansnijden. De wijkverple ging eischt ontzettend veel werk. De verpleegsters hebben haar dagtaak ten volle noodig. Maar bij ern ^tige ziekte kunnen zij niet zorgen voor religieuse vgrzorging. Dat is toevertrouwd aan de geestelij ken die daarin zeker niet te kort zullen schieten Spr, zegt, laten zij elkander trachten te vinden De heer Rijper zegt nog, dat het Witte Kruis deze kwestie zelf uitgelokt heeft, en nu moet het zeif maar de consequenties aanvaarden. De heer Zaagman vraagt zich af, of het eigenlijk wel op den weg van een gemeentbestuur ligt, om een geestelijke zuster voor een zeker deel van de bevolking beschikbaar te stellen. Hij vindt van niet en is daarom eveneens tegen de subsidie Tenslotte wordt het voorstel van B. en W om af wijzend op het verzoek te beschikken, in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Te gen de heeren Bommer en Rijper. Bij de post begrafenisrechten zegt de heer Zaag man het er niet mee eens te zijn, dat degenen die een overledene te betreuren hebben, ieder jaar op nieuw gekweld worden door die kwitantie voor het onderhoud. De voorzitter zegt, dat het bedrag dat men betaalt bij aankoop van een graf, betaald wordt voor het koopen der grafruimte. En hetgeen men verder jaar lijks betaalt is het recht om in die bepaalde ruimte te mogen begraven. Is men daarover gekweld wat spr. niet zou willen onderschrijven, dan is het een eenvoudige zaak het recht af te koopen. Echter zal spoedig de verordening worden herzien, en dan heeft de heer Zaagman alle gelegenheid hierop na der terug te komen. Verder is het den heer Zaagman opgevallen dat bij verzekeringen gesproken wordt van een opzich ter der begraafplaats. Is dit dan niet onder toezicht van den gemeente-opzichter? De voorzitter antwoordt ontkennend. De post verhuring en verkoopingen is op f 100 ge bracht om dat dit het volgend jaar weder zal moe ten plaats hebben. De post schoolgelden is teruggebracht van f 1000 op f 500. De voorzitter verwacht dat deze nog wel minder zullen zijn. Bij de post aanschaffing schoolmeubelen verklaart de heer Zaagman met deze post accoord te kunnen gaan en zegt voorzitter dat het nu het laatste lokaal betreft. Aanschaffing en qnderhoud van leermiddelen. De heer Zaagman zegt dat het vorig jaar geraamd was f900 en uitgegeven f952.82, Nu is de begroo ting f750. Zijn B. en W. van meening hieraan genoeg te hebben. De voorzitter antwoordt dat dit bedrag voldoende is Kan men er niet mee toe dan zal verhooging bij den raad worden aangevraagd. De bijdrage voor lager- en nijverheidsonderwijs is belangrijk verhoogd omdat veel moet worden bijge dragen aan Alkmaar. Post bijdrage van particulieren in de verpleging van krankzinnigen is verlaagd door het overlijden van een der patiënten. De subsidie aan het B. A. bedraagt f 4500 waarbij gerekend is op eventueel voorkomende gebeurlijk heden. Bij de post werkverschaffing vestigt de heer Zaagman er nadrukkelijk de aandacht op dat hier staat werkverschaffing en geen werkloozensteun, waarvoor is uitgetrokken een bedrag van f2500 en vraagt spreker of B. en W. al iets op het oog hebben. Dit betreft werkverschaffing en vraagt spr om wanneer er werkloozen zijn deze aan werk te helpen. De voorzitter antwoordt dat B. en W. aanvankelijk van plan waren het bedrag van f 500 te handhaven Maar zij hebben rekening gehouden met het feit, dat er werkloozen kunnen komen. Op het oogenblik staat er geen ingeschreven. Mochten er werkloozen komen, dan zal de raad zeker worden gehoord, om den toestand onder de oogen te zien. Wel heb ik ob jecten in mijn hoofd zegt de voorz., maar die be hoeven nu niet naar voren te worden gebracht. De heer Zaagman zegt dat de werkloozen toch liever het geld verdienen dan dat zij het krijgen Overigens kan hij met het antwoord accoord gaan De heer de Boer vraagt of er ook rekening is ge houden met den tuindersnood. Spreker zou aan den voorzitter ernstig in overweging willen geven dit onder de oogen te zien. Er is gepoogd steun te krij gen in de aardappelmisère, maar hij verwacht er niet veel van. De kool wordt nu binnen gehaald en moet aanstonds schoongehouden worden. Mis schien kunnen B. en W. dit punt eens in overweging nemen om daarmede rekening te houden met de werkloozenvoorziening. De heer Kostelijk antwoordt dat dit reeds in B. ei W. is besproken en zelf door hem naar voren ii gebracht. De heer Bakker zegt dat er aan den houtzaagmo len op het oogenblik meer werk is, en er op het oo genblik hier tekort arbeidskrachten zijn. Men zegt wel dat wij alleen voor de arbeiders opkomen, maar ook zullen wij zeker hieraan onze aandacht schen ken. Bij de post belasting zegt de voorzitter dat W. gelukkig niet in de omstandigheid hebben ver keerd deze te moeten verhoogen. De begrooting wordt hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 97703.83V2 de kapitaalsdienst in ontvangst en uit gaaf op f7000. De begroeting van het gasbedrijf wordt eveneens zonder discussie vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op een bedrag van f 102060 de kapitaalsdienst op f 22474. De begrooting van het electriciteitsbedrijf volgt denzelfden weg en sluit in ontvangst en uitgaaf op f84614, de kapitaalsdienst op f5445. De voorzitter doet hierbij de mededeeling dat in gevoerd zijn een vastrechttarief en een dubbel ta rief. Het vastrechttarief is echter facultatief en kan men hierover de noodige inlichtingen bij den direc teur verkrijgen. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt hierna vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f 6216.76 waarbij gerekend is op een subsidie van gemeentewege van f4800. Bij de nu volgende rondvraag brengt de heer de Boer naar voren dat het meermalen voorkomt dat de lampen in de straatverlichting stuk zijn. en vraagt wat hiervan de oorzaak kan zijn. De voorzitter antwoordt dat dit een gevolg is van een te zware belasting hetgeen geheel zal verdwij nen wanneer de kabel gereed is. De heer Zaagman voegt hieraan toe, zelf eens geconstateerd te hebben dat de lijnwerker op Zon dag nieuwe lampen daarvoor indraaide. De voorzitter gaat hierna tot sluiting der ver gadering over en zegt in de allereerste plaats dank voor de aangename samenwerking op deze verga dering. Ik heb nu gelegenheid gegeven om elkaar eens de jas uit te vegen en Z. E. A. hoopt dat in de nu volgende periode de verkiezingen tot het ver leden zullen behooren. Hij is het dan ook volkomen eens met den heer Eecen, dan men in deze moeilijke tijden hand aan hand dient te gaan en goddank is onze gemeente niet in opspraak gekomen. TWEEDIE KAMER. In de eerste 'dagen van de tweede week' van het parlementaire werk der Tweede Kamer heeft men nog wat nagekaart over de interpellatie. v. d. Tempel over de crisis. Dje .Tweede Kamer maakt geen uitzondering op de bekende spreekwijze: Zooveel hoofden zooveel zinnen. Eik bet woord jgevoerd hebbende lid bad zijn eigen meening over de oorzaken van de wereldellende en de maatregelen die zouden getroffen kunnen wor den om ze uit den weg te ruimen. Als wijze (doktoren togen de Tweede Kamerleden zich over het ziekbed van den Nederlandschen patient Maar tot overeenstemming konden ze natuur lijk niet komen. Want rechtscbe doktoren schrij ven .een ander receptje uit dan de linksche en bet blijkt onmogelijk deze receptjes zoo te combi neeren, dat er een gelijkluidend geneesmiddel uit ontstaat. De communisten noemen de huidige cri sis den doodsstrijd van het kapitalisme, bun iets minder roode broeders, de sociaal-democra ten vinden ook, dat er -een steekje los is aan het kapitalistische stelsel. Anderen noemen bet de j liquidatie van-den wereldoorlog, weer anderen gebrek aan vertrouwen. Die heer v. d. Tempel j gelooft, dat het bedrijfsleven weer gezond zal 1 worden, als er een 40-urige werkweek komt, zijn tegenstanders zeggen, dat juist dit den genade- slag aan de toch reeds op zulke zware lasten zit- t tende industrie zou toebrengen. Aan adviezen geen gebrek. Zij zijn nogal tegenstrijdig en vooral i theoretisch. Maar met theorieën bestrijdt men nu eenmaal de crisis niet. Wel was men het er vrijwel over eens, dat een loonsverlaging moet j voorkomen worden, zoolang de kleinhandelprij- I Zen niet op een lager niveau komen. Zooals ge- bruikelijk zaten de roode en ultra roóde broe- ders elkaar weer in de haren. Die beeren Wijnkoop 1 en De Visser staken den loftrompet over Sov jet, Rusland, idoch de beer Albarda vond het heelemaal geen hemel op aarde in de socialistische republieken. De Soc. Dtem. spreker was natuur- j lijk tegen alle loonsverlaging, omdat dan de j koopkracht zou verminderen en de crisis verer- i geren. De heer Albarda wenschte andere eoono- mieche organen, maar in geen geval Made in Russia, want die zijn hoogst schadelijk voor onze i westelijke gestellen. Aan die rede van den minister j van Dfnnenlandsche Zaken, die al de adviezen, die hem van rechts en links werden verstrekt heeft moeten aanhooren en er natuurlijk bitter j weinig behoefte toe gevoelde bet gesprokene aan i te vullen, ontleenen we slef;hts, dat door de re- I geering een extra-crisis-uitkeering aan de werk!- I ioozenkassen zal worden overwogen. De minister uitte tenslotte de hoop, dat de klove tusschen hen, die particuliere hulp voorstaan en zij die overheidszorg verlangen, zal worden overbrugd. .Eén hoop. die wel ijdel zal blijkjen te zijn. De heei v. d. Tempel, replioeerende, herhaalde dat tienduizenden werkloozen onvoldoenden steun krijgen. De politiek van de regeering op dit oogenblik kan geen andere strekking hebben, dan de arnciders door middel van honger murw te maken voor loonsverlaging. D|it is, vinden we, nogal Russisch gesproken. Minister Ruys meen de 'den heer v. d. Tempel er even op attent te ..moeten maken, dat de Soc. Dem. spreker ver zuimd heeft aan te geven, Inoe die middelen om aan diens wenschen tegemoet te komen moeten wor den gevonden. Het slot van de interpellatie was de stemming over de door den heer v. d. Tempel ingediende moties. Zij werden alle drie verwor pen. Voor stemden alleen de Soc. De;n Na deze, dagenlang geduurd hebbende inter pellatie, werden we vergast op het stentorgeluid vain den heer L. de Visser, die op de hem eigen wijze den minister interpelleerde over den rechts toestand van hier te lande vertoevende vreemde lingen, inzonderheid de behandeling van een 2- tal Dhineezen, die bet land uitgezet zijn of nog zullen worden. Het bleek, dat deze lieden zich hadden schuldig gemaakt aan revolutionaire pro- pagahda en indirect met Moskou in verbinding stonden. Dit, kan op Nederlandsch grondgebied van vreemdelingen niet geduld worden, aldus de minister van Justitie, de heer Mr. Donner, die de interpellatie te beantwoorden kreeg. Die heer de Visser maakte van zijn interpellatie een motie, welke als gewoonlijk niet werd onder steund en dus ook niet in behandeling kwam. Tijdens deze interpellatie ging het nogal Rus sisch toe en moest de voorzitter den interpellant herhaaldelijk 'tot de orde roepen. ten, die altijd gepaard gaan met groote politieke redevoeringen en vooral dit jaar van een geladen inhoud zullen zijn. DRAISMAvanVAIKEMBUR •LEEUWARDEN INGEZOWDKW (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). gp. De Kamer heeft zich na al deze dagen van vragenstellen eindelijk' beziggehouden met wet- gevenden arbeid. Elen wetsontwerp inzake het stichten van een economisch en voorlichtings dienst werd onder de loupe van de Tweede Ka mer gehouden. Meer dan anders is vooral in deze tijden behoefte tot een betere economische voorlichting. Het voorloopig verslag dat de 2e Kamer destijds heeft uitgebracht was verre van gunstig, maar na een duidelijke memorie van antwoord, is de Kamer geheel van inzidnt veran derd. Er zateu weinig politieke kanten aan het ontwerp, zoodat de woordenvloed nogal matig "was, hetgeen natuurlijk weer niet wil zeggen, dat men de gelegenheid te baat heeft genomen om politieke dingen te uiten. Het wetsontwerp, werd tenslotte zonder amendementen en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen wilde de heer Braat gead.it worden te hebben tegenge stemd. Doch daarvoor beschouwen zijn medele den hem dan ook als een enfant terrible. In Indië gaat men voortaan bier brouwen, het geen tot dusver slechts in het moederland ge schiedde. Dat kan natuurlijk, maar de Slaat vindt, dat er ook voor betaald moet worden en stelt daarom een bieraccijns voor van 5 cent per liter. Enkele kamerleden, geheelonthouders von den dat de minister er maar 5 oent van moest maken, om verhoogd drankgebruik te voorkomen. De minister voelde niet veel voor het laatste argument, maar beloofde, als hij geld noodig had, over een jaar of twee de accijns tot 5 cent: te verhoogen. Een wetje, regelende den rechtstoestand voor militairen bood weinig stof tot discussie. Het ontwerp werd na enkele opmerkingen van de heeren v. Rappard en Duymar v. Twist, die er bezwaar tegen maakte, dat in bepaalde gevallen minderen zouden moeten oordeelen over meer deren en dit is in strijd met het militaire red.it, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Kamer is nu weer een weekje met vacantie, krachteh verzamelen voor de begrootingsdebat- Geachte Redacteur. Hoewel ik aanvankelijk de meening toegedaan was ,dat het ontstane misverstand over de ver hoogde subsidie, welke door de Langedijker Ge meenteraden is toegezegd aan onze afd. Langedijk van het Witte Kruis, 'ten behoeve van het aan- i stellen van een tweede zuster, niet in eenige cou rant moest worden behandeld, lijkt het me toch, gezien de verwarring, die er door ontstaan is, ook bij diegenen, welke aanstonds nog hebben te oordeelen over het wel en wee hiervan, niet ge heel van nut ontbloot, dit misverstand zoo mo gelijk, uit den weg te ruimen. Het meest is dit wel tot uiting gekomen in den Raad 'der Gemeente Zuidscharwoude. Daar toch werden nogal krasse beschuldigingen gericht tot het Bestuur van het Witte Kruis waarvan ook ondergeteekenide deel uitmaakt. Ik wil zooveel mogelijk de discussies, wélke hierover gehouden zijn op den voet volgen. Waar de Voorzitter van den Raad zegt, dat de aangevraagde subsidie van 15 cent per inwo ner is toegestaan met algem. stemmen, dit in een behoefte voorziet en dat de zieken nu vol doende kunnen worden verzorgd, reden waarom wordt voorgesteld op het verzoek van het R.K. W it-Gcle Kruis niet in te gaan. Dan is het de heer Biekker, die in het midden meent te moeten brengen, (let wel:) dat het Witte Kruis er mee bekend was dat er een R.K. zuster zou 'komen. iM. de Red., waar dit het kardinale punt is waar alles omheen draait, lijkt het mij gewenscht de juiste toedracht hiervan in het volle licht te stellen. Reeds langen tijd werd door het Bestuur van het Witte Kruis gevoeld, dat de vele werkzaam- neden aan de wijkverpleging verbonden, niet lan ger dcor één zuster zou kunnen worden uitge voerd, te meer werd deze behoefte gevoeld toen, in overleg met de heeren doktoren van den Lan- gehdijk, besloten werd om zoo mogelijk een hoogtezon aan te sdaaffan, welke dan bedient zou kunnen worden door de wijkverpleging. Maar, zooals in vele gevallen, bleken de inkomsten van ons Witte Kruis niet toereikend om tot het aanstellen van een tweede zuster over te kunnen gaan. f Na lang en wel overwogen gedachten wisselin gen werd met algemeene stemmen besloten, de Raden der vier Gemeenten aan den Langendijk te verzoeken ten behoeve van het Witte Kruis, een verhoogde subsidie aan te vragen tot 15 cent per inwoner. Bovengenoemd besluit is niet «eerder genomen dan eerst aan het R.K. Btestuurslid te vragen, of het waar was wat we bij geruchte hoorden^ dat er van R.K. zijde ook aan gedacht werd om een wijkverpleegster aan 'te stellen, speciaal voor R.K. bediening, want ,als dit op waarheid berustte, zou dit de aan te vragen subsidie in den weg kunnen staan. iMen lette nu wel op liet volgende antwoord, gegeven door ons R.K. Bestuurslid, tevens secre taris van het voor kort opgerichte Wit Gele Kruis ,;dat er vau R.K. zijde wel eens was ge sproken over een kraamverpleegster, maar niet over een wijkverpleegster, omdat de wijkver pleging, uitgaande van het Witte Kruis, zeer tot een ieders genoegen werd uitgevoerd." Na dit 'antwoord, M. de Red., meen ik dat het Bestuur van het Witte Kruis geheel vrij uit ging om voor zijne instelling een verhoogde sub sidie aan te vragen bij Üe raden. Deze besluiten werden genomen in de Bestuurs vergadering van het Witte Kruis op 9 Januari 1931, waarvan notulen zijn gehouden, welke in de daarop volgende vergadering, zonder bemer king werden goedgekeurd. Deze 'notulen zullen voor een ieder, die hierin werkelijk belaag stelt, wel ter inzage worden overgelegd. Gaarne laat ik nu aan het lezend publiek het oordeel over of het Bestuur van het Witte Kruis er mee o,p de hoogte was, dat er van R.K.-zijde een wijkverpleegster zou worden aahgesteld. Hiermee heb ik meteen een antwoord gege ven op iie vraag van weth. D,u Burck, welke er blijkbaar ook niet van overtuigd was dat men er op dat moment iets van wist, en daarom den voorzichtigen weg meende te moeten bewandelen, alviorelus hij zijn houding wilde bepalen. Vervolgens redeneert het Raadslid Kramer er maar verder op los, dat alle samenwerking in deze door het Wiitte Kruisbestuur pertinent is afgewezen en erger nog, dat het zelfs de schuld is van het Witte Kruisbestuur dat er een derde zuster zal komen. We zullen eens zien wat er van deze redenee- ring overblijft: Toen het laatste antwoord der betrokken ge meenten op 23 April was ingekomen bij het

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 13