Gemeenteraad OUDKARSPEL Spreker voegt hieraan toe steeds goed te hebben gedacht aan een steunregeling. De VOORZITTER zegt, dat de hoofdbestuursleden aan spreker hebben gevraagd om in de omliggende plaatsen propaganda voor deze regeling te maken, echter heeft Z. E. A. gezegd dat daarvoor de leden De^hee^SNEL wijst erop dat de voorzitter dit wel heeft gedaan en besproken met verschillende bur- ^OORZITTER ontkent dit en zegt de regeling wel te hebben medegedeeld. De heer LEK zegt er nu maar vanaf te zullen stappen. De heer SNEL stelt voor alvorens in comité te gaan de regeling voor 3 weken in te voeren en openstellen voor iedereen oznder uitzondering. Er is hier sprake van f9 voor een werkman en niet ten eigen bate van den tuinbouwer. De VOORZITTER wil juist daarom in comité gaan om op deze wijze controle te hebben over de uitgaven der gemeente en tevens dat niet iemand komt, die het niet noodig heeft. Weth VAN KAMPEN acht de tijd er nog niet is, maar dat alleen de gelegenheid open staat dat een ieder zich kan opgeven, waarover dan beslist kan worden. Nu zijn er nog geen aanvragen. De VOORZITTER wijst er op, dat de moeilijkheid daarin is gelegen, dat er al reeds Maandag wordt begonnen en daarom nu beslist worden moet wie wel en wie niet in aanmerking komt. Er is groote spoed, want het kool thuishalen is eerstdaags in Op een vraag van den heer VAN KAMPEN of dan nu reeds iedereen beoordeelt wordt, antwoordt Z. E. A. bevstigend. Met allen voor wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. ADRES OUDERCOMMISSIS BIJDRAGE CURSUS VOOR DE RIJPERE JEUGD. De VOORZITTER deelt mede, dat door de ouder commissie een subsidie wordt gevraagd van f200. mede men dagelijks in aanraking komt Reeds heb ben 35 leerlingen zich opgegeven, waaruit blijkt dat de animo groot is. Volgens raming van het hoofd der school bedragen de kosten f 250 t.w. 160 lesuren tegen fl.50, f10 voor kleine onkosten, terwijl f50 gezamenlijk door de leerlingen zal worden bijge- ^Door^de oudercommissie is verzocht om een on derhoud met B. en W. hetgeen dit college niet nood zakelijk achtte in verband met het voorstel van B. 8IZWÈ A. memoreert, dat deestijds het vervolgon derwijs is afgewezen, met het oog op het in het leven roepen van een andere cursus. Toen is een limiet gesteld, van 10 leerlingen, een aantal dat moeilijk was te begaan. Nu het aantal zoo groot en van zulk een invloed is, meenen B. en W. on danks de tijdsomstandigheden, zich hieraan niet te mogen onttrekken. Zelfs heeft in de kranten ge staan dat het aantal reeds 40 bedraagt. Echter wenscht dit college de restrictie te maken, dat de cursus zoo goed mogelijk in stand wordt gehouden en het aantal zoo groot mogelijk is. Het bedrag van f5 geldt niet voor buitenleerlingen die dan uit hun gemeente steun zien te krijgen. Voorts zal de betaling der subsidie plaats hebben steeds op den eersten van iedere maand gedurende het tijdn vak dat de cursus wordt gehouden en gerekend naar het aantal leerlingen op die data, gelijk aan de rijksregeling voor het L. O. De levensvatbaar heid zal dus zelf uit den cursus moeten blijken. De kosten der leermiddelen zullen miniem zijn daar de leermddelen van het 1. o. gebruikt zullen worden Den heer LEK zou het spijten als het aantal tot 25 komt, en de cursus in het gdrang zou komen. De VOORZITTER zegt, dat het ook hem zou spij ten als het zoo verliep, maar Z. E. A. houdt het oog op de finantien. Daarom rust de plicht op de ouders kinderen en leerkrachten om alles te doen tot de milfe^op0 volgt nog een korte gedachtenwisseling waarbij wordt opgemerkt dat zelfs gehuwden zich gegaan van de cijfers die de laatst vastgestelde rekening aanwijst. Hij is dankbaar, dat de Raad in de laatste jaren de financieele politiek van Ei. en W. heeft gevolgd, zoodat wij nu over een groote reserve beschikken en dus geen kasgeld behoeven te leenen zooals zooveel andere gemeen ten. Hij kan de verzekering geven, dat niettemin de openbare werken absoluut niet zijn verwaar loosd. Alleen misschien de straat. Maar in ver band met de kabileering is reeds 2 jaar de uit getrokken post van f3000 nagenoeg niet aange sproken. Thans is een voldoende bedrag ge raamd om de straat in 1932 geheel in orde te dia ken. I 1 D'e voorz. vraagt of de leden nog algeme^Tie beschouwingen wensdnen te houden. Eie heer Zaagman vraagt Inet woord en spreekt als volgt: Mijnheer de Voorzitter, de laatste jaren wordt het meer de gewoonte om bij de begrooting enz., alge- meene beschouwingen te houden. Nu wij weer voor de 4-jarige periode van ons raadslidmaatschap staan en de verkiezingen weer achter ons liggen, wil ik ook gaarne daarvan gebruik maken. Allereerst, mijnheer de voorzitter, wensch ik in bespreking te brengen, onze gemeentelanderijen en het economisch leven daaraan verbonden. Als wij onze gedachten terug voeren naar 1929, toen de ge meente ruim f 9300 aan landhuur ontving, en nu wij na 2 jaren zien, dat deze post is gedaald tot ruim f 5400 en wij nemen daarbij in aanmerking dat daar van aan grond-, dijk- en polderlasten ruim f1300 moet wordlen betaald, dan zien wij daaruit, dat die eigendommen voor de gemeente met 50 procent zijn hebben opgegeven. leermiddelen ten behoeve van bovengenoemde cur sus. Het onderwijs wordt gegeven door de heeren Ruiter en van der Tak, resp. hoofd en onderwijzer aan de o. 1. school. Gegeven worden 160 lesuren, terwijl onderwezen wordt In rekenen, lezen schrij ven en taal alsmede nog verschillende zaken, waar op te geven, waardoor het aantal nog kan groeien. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming met allen voor aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde volgt sluiting en gaat de vergadering In comité generaal. Vergadering van den raad der gemeente Oudkarspel op Donderdag 29 October 1931, des avonds 7 uur. Voorzitter-Secretaris de Burgemeester, de E. A. Hr. A. J. Wijnveldt. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met een woord van welkom aan de leden en de pers en zegt dat het thans een van de belangrijkste vergaderingen is. Hij hoopt echter dat de discussies kort en zake lijk mogen worden gevoerd met eerbiediging van el- kanders meening. Hij hoopt dat de goede toon die hier altijd heeft geheerscht ook nu en in de toe komst bestendigd zal mogen blijven. De notulen van de vorige vergadering worden hierna zonder aanmerking goedgekeurd. Stemmingen zullen aanvangen bij den heer de Boer. Mededeelingen. De Voorzitter doet de navolgende mededee lingen a. dankbetuiging van het bestuur van de IJs club Volharding, voor beschikbaarstelling gym nastieklokaal voor training. b. dankbetuiging van het bestuur van de voetbalvereeniging D.T.iS. voor beschikbaarstel ling van gymnastieklokaal voor training; dankbetuiging van den A. N. W. B.- Toe liever van deze taak ontheven werd in verband met studie en andere werkzaamheden. Om echter geen stagnatie in het onderwijs te geven hebben B. en W. tijdelijk aangesteld mej. van Herwerden, die zich ook verder met deze taak wil belasten. B. en W. stellen derhalve thans voor genoemde onderwijzeres als zoodanig aan te stellen. Met allen voor goedgevonden. Het rapport van de hooistekers betreffende het onderzoek naar den toestand van het hooi wordt voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van het Kerkbestuur van de Ned. Herv. Kerk om bij te dragen in de vernieuwing van de brug toegang gevende tot kerk en begraafplaats. De voorzitter zegt, dat toen B. en W. de gemeente rondgingen in verband met de begrooting, zij ook daar een onderzoek hebben ingesteld. De brug is totaal af en moet vernieuwd worden. Waar deze brug behalve tot de kerk ook toegang geeft tot de algemeene begraafplaats heeft de gemeente er be lang bij dat de brug goed in orde is. Zij is echter eigendom van de Ned. Herv. Kerk waar tevens het onderhoud berust. Echter zien B. en W. de billijk heid er van in om hieraan een bijdrage te verlee- nen. Echter zijn zij er niet voor om de helft in de kosten bij te dragen, omdat dat zou kunnen zeggen dat de gemeente mede onderhoudsplichtig is. Zij stel len derhalve voor in de kosten van vernieuwing een bijdrage te verleenen van f500. De heer Zaagman vraagt of daar niet een recht Op zich zelf genomen zou dat het ergste niet zijn Maar, mijnheer de Voorzitter, het geeft juist het beeld weer van den toestand in onze tuinbouwbedrij ven, met mede als gevolg, dat het ook de zaken doende menschen niet gaat, zooals het wel kon zijn. Als wij ons oog richten op de industrie in onze gemeente, dan zien wij aan het personeel, dat daar thans vandaan komt, in verhouding tot dat wat het wel eens is geweest, dat daaruit niet anders dan werkloosheid kan voortvloeien. Ik kan dan ook niet anders doen, dan daarvoor de volle aandacht te vragen van B. en W., en daarbij de hoop uit te spreken, dat de heeren als het noodig blijkt, niet door het woord bewijzen paraat te zijn,maar door den daad. i Ik twijfel niet heeren, aan uw goeden wil, nog i minder aan de goede zorg. Want als socialist en eerste wethouder zal de heer Bakker die zorgen wel op zich willen nemen, zoodat de roode kiezers in i hem niet teleurgesteld zullen worden. Mijnheer de Voorzitter, uit het door mij naar voren gebrachte blijkt m.i. hoe noodig het is in deze dagen, dat eensgezindheid in onzen raad aanwezig moet zijn. Dat is volgens m.i. voor de belangen van de ge meente nuttig en noodig. Het spijt mij, Mijnheer de Voorzitter, dit aan te moeten duiden. Want als wij terugzien naar de ver kiezingen en wat in de vergadering van 31 Augus tus 1.1. besloten is (in hotel „de Brederode) aan gaande de wethoudersbenoeming, waarbij 3 leden van den raad werden buitengesloten, om aan de be spreking deel te nemen, dan kan het niet anders, of zoo iets moet men afkeuren. Temeer, daar in de verkiezingsdagen, door het Bestuur van de Vrijz. Dem. een manifest is uitgegeven, met opschrift: „Gemeentebelang boven Politiek" en dan verder voor aanbeveling: Niets kan u belemmeren dit te doen. Er is zelfs alles voor te zeggen. Ook in de laatste 4 jaren is dat weer gebleken. Het is zelfs dringend noodig. Daar ben ik het volkomen mee eens, Mijnheer de stand geweest zal zijn. In alle geval was geen opzet in he® spel. Wat betreft de buitensluiting van den heer Zaagman dan hij het Btestuur der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging gelijk geven. Tn het tegenwoor dige e venredige stelsel vertegenwoordigen de le den van den Raad een partij. Maar welke partij de heer Zaagman vertegenwoordigt, is Inem een raadsel. Deze is meer als alleenstaand persoon in den Raad gekomen. Elehter 'noopt spr., dat de dingen, die achter ons liggen, zullen blijven rusten en gezegd zal werden „saus rancune" en dat al het mogelijke gedaan zal worden om in eensgezindheid de ge meente door deze benarde tijden heen te l.ielpen. De heer Rijper onderstreept de woorden van den heer Eiecen, die de nadruk legt op eensge zindheid. Maar tiij hoopt, dat dit in de toekomst meer tot werkelijkheid komt als gebleken is. Men begrijpt, dat de' katholieke fractie zidn eenigs- zins gekrenkt gevoelt; op de eerste plaats door het niet uitgenoodigd zijn op de vergadering en ten tweede dat zij als grootste fractie niet erkend is door de andere grootste fractie. g,pr. zegt, dat hem reeds daags na de verkie zing een wethouderszetel is aangeboden. Toen was de gedachte dat er ook een katholieke wet houder zou komen. Maar later bleek hem, dat de wethouder die dan benoemd zou worden, niet eéns uitgenoodigd was. 'De heer Bakker erkent, dat de uitslag van dien aard is geweest, dat zijn partij door eenigen teruggang van het stemmencijfer een lid moest missen. Maar het kapitalisme heeft ons al zoo veel zegeningen gebracht en zal ons die nog wel brengen, dat we het spoedig weer zullen inhalen. Er is nog geen sprake van een debacle. Er zijn belangrijke dingen gebeurd in de vo rige 4 jareta, en de heer Zaagman doet' het' voor komen, of in de door de S|.D|.A.P. uitgegeven „Wegwijzer" gezegd wordt, dat alleen de heer Elakker dat gedaan heeft. Maar op geen enkele plaats is te lezen, dat spr. het alleen tot' stand gebracht heeft. I Het was werkelijk een teleurstelling dat we teruggegaan zijn tot 1 zetel en gedacht was, dat hiermede ook onze plaats in het dagelijkseh bestuur was afgeloopen. Wij' zijn uitge- gaan Van de gedachte dat het ooilege nog zoo democratisch mogelijk moest worden. iSpr. deelt hiet de opvatting, dat de grootste partijen een zetel moeten hebben, maar de democratisdne par tijen. Allereerst waren we aangewezen op de V.D., hoewel die in de praetijk niet voor 100 pet. democraat zijn, zooals de ondervinding hem in 1 het vorige college geleerd heeft. Eigenlijk was de aardigheid er af. Dien heer Kostelijk acht spr., maar is toch niet te beschouwen als het meest democratische lid van den Raad. Daar om voelden wij niet voor samenwerking. De heer Eecen die op één avond ineens van conservatief democraat werd, is zeker ook niet voor demo- craat te slijten. i Zoo was de eenig aangewezene de heer Rijper, j daar in de katholieke fractie, sinds de 'neer Rij- I per in den Raad kwam, eenige verandering te bespeuren was ten goede van da. democratie. Maar dit is totaal mislukt, daar de partij de Bioer de ristenbond voor Nederland voor toekenning van o^ganT"V naar~ de^begraafplaats. Spr. kan een jaarlijksche bijdrage van ill). zlch niet denken dat men van het Kerkbestuur d. dat van den leider van het vervolgonder- jaren aaneen den gunst heeft genoten om gratis wijs nadere mededeeling is ontvangen, dat hei i van deze brug gebruik te maken. Js Ret aantal leerlingen aan dien cursus 12 bedraagt: bijzonder _go_e_d geweest. Hij kaner jo^omentamee e. dat hij de vergadering van de afd. Noord- •holland van de vereeniging van Ned. Gemeenten waarin een bespreking zou worden gehouden om trent het vormen van districtsschoolartsendien- sten, te Alkmaar op 16 October gehouden, heeft bijgewoond. 1 Uit de gehouden besprekingen bleek, dat net in het voornemen lag van het Bestuur der afda ling een district Alkmaar te vormen, door aan dhn dienst aldaar eenige gemeenten met in to taal pl.m. 13000 inwoners toe te voegen, waar door eén district zou ontstaan met pl.m. 43000 inwoners, waarna de overige gemeenten een dis trict met een gelijk aantal inwoners zouden kun nen vormen. In den loop. der discussies bleek, dat de school - arts te Alkmaar tevens huisarts is en dat. deze functionaris niet bereid is een benoeming als schoolarts vol ambtenaar te aanvaarden, zoodat aaJn de eisch van Ged. Staten, dat de schoolarts vol ambtenaar moet zijn, niet zou worden vol- daaln, een eisch, welke moet worden nagekomen, om in het bezit van '.iet provinciaal subsidie te komen. Het resultaat der besprekingen is ten slotte, dat de Burgemeester van Alkmaar zich bereid verklaart aan het Bestuur zijner gemeente in overweging te geven éen groot dsitrict te vormen, waarin twee schoolartsen-vol ambtenaar te weTk zullen kunnen worden gesteld. Dit groote dis trict zal 87000 inwoners tellen en ruimte bieden gaan om f 500 te geven. Maar wanneer men de beziet, en men heeft altijd gratis gelegenheid gehad om naar de begraafplaats te komen, dan zou hij lie ver royaal het verzoek inwilligen. Wanneer het kerkbestuur een jaarlijksch bedrag zou vragen van f 50 of f 100 voor het gebruik van de brug dan waren wij nog verder van huis. Spr. acht de vraag van het kerkbestuur om de helft in de kosten te dragen zeer bescheiden. De heer Eecen vindt het eigenaardig dat omtrent het gebruik niets is vastgelegd. Nu een belangrijke bijdrage van de gemeente wordt gevraagd zou hij deze materie tevens willen vastleggen. Spr. acht het billijk dat een bijdrage wordt verleend maar zou de hoe-grootheid willen laten afhangen van de wijze waarop de zaak eventueel wordt geregeld. Voorloo- pig kan hij meegaan met een bijdrage van f 500. Mocht deze zaak gunstig worden geregeld, dan zou hij de gevraagde bijdrage willen verleenen. De voorzitter zegt dat men een geldleening heeft loopen waarbij een bijdrage is verleend in de ver betering van den toegang naar de kerk. Er is een rijweg gekomen en een rotonde waaraan men f ïuuu heeft gegeven. Spr. weet niet of hieromtrent iets beschreven is. B. en W. willen echter heel gaarne aanvaarden een bespreking te houden met het kerk bestuur. Maar afgezien daarvan is het billijk dat een bijdrage wordt verleend, omdat de brug ook wordt gebruikt voor lijkstaties. De gemeente profiteert van deze brug. De heer de Boer kan zich volkomen vereenigen met de woorden van den heer Eecen en is er ook voor dat vastheid wordt verkregen opdat men weet waaraan men zich heeft te houden. Het zal met dit kerkbestuur goed gaan maar wij kunnen ook een aiOok wetfuKostelijk juicht het idee van den heer Eecen toe, terwijl wanneer nu een subsidie wordt gegeven van f 500 men niet kan zeggen later, dat voor toetreding van meerdere gemeenten, welke ®e gemeente geen gebruik van de brug mag maken, thans nog afzijdig blijven. Bij de benoeming De heer Eecen zegt nog dat liet nu een gunst is, van de nieuw aan te stellen schoolartsen zou maar zou dit willen omzetten in een recht. Dan is dab rekening kunnen worden gehouden met de men in de toekomst voor alle onaangenaamheden wensch en van R.K. sdnoolbesturen. Vanwege de voorzitter der afdeeling is spoe dige behandeling verzocht, welke is toegezegd, zeedat over korten tijd dit onderwerp weer aan de orde zal komen. f. dat van Ged. Staten dezer provincie goed gekeurd is terug ontvangen het raadsbesluit tot wijziging der gemeente-begrooting 1931. Van de Kroon is niet-goedgekeurd terug ontvangen de nieuwe schoolgeldregeling op grond dat eerst schoolgeld geheven wordt bij een inkomen van 1000 gulden. De voorzitter zegt, dat B. en W. wel al reeds be- vreesd waren dat een vrijstelling van f 1000 niet door den minister zou worden getolereerd. Door den Minister wordt een bedrag van f 800 voldoende ge acht en wordt in dezen geest wijziging van de ver ordening gevraagd. B, en W. stellen voor hieraan te voldoen. De voorzitter zegt nog, dat f 1000 een hoog be- i drag genoemd mocht worden, omdat men tegelij- kertijd van zuiver op belastbaar inkomen was ge- i sprongen. I Zonder discussie wordt de wijziging aangebracht. Verzoek van mej. E. G. Bossen om ontheven te worden van het geven van vervolgonderwijs. De voorzitter zegt, dat genoemde onderwijzeres gevrijwaard. Het voorstel van B. en W. wordt hierna aangeno men terwijl wordt goedgevinden dat B. en W. zich zullen verstaan met het kerkbestuur. IV. Voorstellen van B|, en Wh a. Afwijzend prae-advies op het adres van de vereeniging „Het Wit-Gele Kruis", houdende verzoek om toekenning van subsidie ten behoeve der wijkverpleging. 2al worden behandeld bij de desbetreffende post der begrooting. b. Onderhandsdne verhuring van de onderwij zerswoning. De Voorzitter zegt, dat indertijd aan den heer C. v. d. Abeele de onderwijzerswoning onder- 1 ends verhuurd is voor f275 per jaar. Ged. Staten verlangen alsnog, dat de Raad een besluit neemt tot onderhandsdne verhuring, dat aan dé goedkeuring van Ged. Staten moet worden on derworpen. Daartoe bieden B. en W. dit besluit ter vaststelling aan. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. c. genieentebegrooting voor 1932. De voorz. zegt dat B. en W,. de posten zop zuinig mogelijk geraamd hebben en zijn uit- i>aar oen ik net voiKuuieii mee cciw, avaijaaaa^a r - i i Voorzitter. Gemeentebelang voorop. Maar als men gedachte laad, dat bij 5 hnksche raadsleden en 2 kath., deze geen wetlnouderszetel moesten be- zetten; maar daarom behoeft de heer Rijper nog niet teleurgesteld te wezen, want in geen enkele gemeente met 5 kath. en 2 linksdne, is een niet-kath. als wethouder benoemd. Dus zijn wij van het standpunt uitgegaan aan geen enkele combinatie mee te doen tot wij uit genoodigd werden tot de bespreking, èsi ..toen kwam het ons gewenscht voor te combineeren met de V. D. Wij zullen ons best doen verandering te bren gén in den toestand der tuinbouwers, maar dat hangt meer af van de economische omstandig heden. Spr. zegt nog, geen bezwaar gehad.ie hebben om de R. K. uit te noodigen, maar wel den heer Zaagman, die iemand is die aan geen program gebonden is. De heer Kostelijk zegt uitgelokt te zijn dooi de bewering van den heer Bakker, dat spr. geen democraat is. Djat is spr. wel, als is hij! geen so ciaal-democraat. Verder zegt spr., dat hij een gToot tegenstander van reclame maken is bij de verkiezingen. De heer Zaagman doet lliet genoegen, de woor den te hooren van den heer Eeoen, die nog zoo kort Vrijz. Dem. is. Het spijt hem, dat deze zich in de discussie heeft gemengd. Het is hem bekend, dat toen de V.D'. vergaderden voor de samenstelling van de groslijst, daar is binnen gekomen de heer Elecen, die geen lid was. Deze is candidaat geworden en daarna overgegaan naar de V.D. Als de heer Bakker zegt de ingezetenen te zul- lelo helpen, bedoelt hij misschien alleen de ar beiders, maar er zijn ook nog andere menschen. Mén heeft spr. buitengesloten omdat hij niet tot een partij behoort. Maar waarom dan wel de heer de Boer? die ook zonderprogram zit? Waarom neemt de heer Bakker zitting met een niet-democratisch wethouder, zooals hij zelf zegt. Eh waarom is de heer Blakker direct een win keltje met wethouderszetels begonnen? Weest u maai- rond, mijnheer Bakker en zeg: ik heb gefaudeerd. Maar laat het vanavond groote sdnoonmaak zijn en wij morgen zeggen het gemeentebelang voor alles. De heer Rijper komt op tegen de bewering 'van den heer Bakker, dat in geen gemeente ■van Nederland met 5 katholieke leden en 2 anderen een linksche wethouder zou zijn. Neem bijv. Warmenhuizen en Harenkarspel, waar een vrijzinnige wethouder is bij een katholieke meer derheid. Wij zijn niet alleen teleurgesteld, maar ook bedrogen. 'Wij zijn steeds met een kluitje in het riet gestuurd. Die eerste keer is het afge sprongen op de weigering van de Boer, later zei Bakker, dat het hem toegestaan was door zijn patroon, dat hij wethouder werd. Weer later was er sprake van een compromis R.K., Bakker en de Boer. En verder hoorde men nergens meer van, tot Bakker zeide, dat het was afgestuit op de Boer. Maar toen was 'het compromis V.D. en S.D.A.P. al lang gemaakt. ISpr. hoopt voortaan op samenwerking te mo gen Tekenen. dan weet, dat de vergadering op 31 Augustus 11. onder leiding stond van den heer G. Hart Hzn., voorzitter V. D., dan vraagt men zich af: „Waar hebben de heeren meer verstand van? Van gemeen tebelang of van Dorpspolitiek? Mijnheer de Voorzitter, nu moet ik mij bepalen tot een blaadje „de Wegwijzer" uitgegeven door het bestuur der afdeeling S.D.A.P. Om het geheel te weerleggen, zou te veel tijd vragen. De burgers heb ben daarover voldoende hun afkeuring te kennen gegeven. Misschien is het blaadje dan ook wel aan- leding geweest, dat de S.D.A.P.-ers inplaats van 3 leden in den raad, zooals zij het aanbeveelden, uit protest tegen mijn candidatuur, zich met 1 lid te vreden moesten stellen. Ik wensch mij tot enkele punten van het blaadje te bepalen en in korte trekken zooveel mogelijk iets van den inhoud weergeven. In het eerste gedeelte ervan, zien wij de besluiten van den raad naar voren gebracht, en kunnen daar uit de conclusie trekken, dat alles wat de raad besloten had, eigenlijk alleen door den heer Bak ker is tot stand gekomen. Jammer Is dat uit de notulen blijkt, dat van den heer Bakker zeer weinig kracht is uitgegaan. Verder geeft het blad een overzicht van het aan tal millionairs, in ons land, en hoeveel er in Duitsch- land waren gegroeid in 1930. Ja, Mijnheer Bakker, die millioenen konden wij hier nog net gebruiken. Het is alleen maar jammer, dat zij niet over de grenzen komen. Werd dat alles gebruikt om de kiezers te prikke len? Dan krijgt men verder een overzicht over de leden die zitting in den raad hadden, want stuk voor stuk werden de heeren met eigen naam uit- ^DeMieeren van de V. D. (volgens dat blaadje) als de meest conservatieve menschen. De heer de Boer was nog iets minder democratisch maar paste volgens het blad toch nog beter bij de wethouders, dan de andere heeren. Daar Is dus door hen zelf het bewijs geleverd, dat de H.H. Wet houders niet erg democratisch waren, al had dan ook de heer Bakker zitting in B. en W. Dan nog iets, Mijnheer de Voorzitter. Er kwam zelfs in het blaadje voor: Wij beschouwen het meer als knoopsgaten maken. Dat is wel aardig van mijnheer Bakker, maar die mijnheer heeft immers geen verstand van knoopsgaten. Mijnheer Bakker houdt zich misschien liever op met haken en oogen, en toch, mijnheer Bakker dat zijn loslippige dingen. Beziet u ze maar. Daarom het volgende: Zie toe van wien ge spreekt en hoe! En waar, en In wat zin! Is eens het woord der lippen uit, Het keert er nooit weer in! Geen half uur na den stembusuitslag bood de heer Bakker den heer de Boer een wethouderszetel aan, den volgenden morgen werd hetzelfde aangeboden aan den heer Rijper. Is het niet waar, mijnheer Rijper? Mijnheer de Voorzitter, wanneer men zoo iets merkt denkt men onwillekeurig als ex-S.D.A.P.-er: liever zag ik den heer Bakker als vurig socialist, dan als zoo'n handelsreiziger in dorpspolitiek. De heer Eecen zegt, dat men missdnien met eenige verbazing zijn intrede in de .dorpspoli tiek' zal gezien Rebben. Zijn ideaal was éen groote partij die de belangen der gemeente zou behartigen. De Vrijz. Democr. zullen zooveel mogelijk de leuze „gemeentebelang boven poli tiek" in praetijk brengen. Elr wordt gezegd dat die praktijk schipbreuk geleden Ineeft in de ver gadering van §1 Augustus. Maar de buitenslui ting van de katholieke leden is door spr. niet goedgekeurd. Hij denkt, dat het een misver-

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4