NIEUWE INieu wsblad v. Holl. Noorderkwartier Hike Breijer's lening No. 129 ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 40e Jaargang Arpad Moldovan Invoerbelemmering in Frankrijk zijn goedpassende Allerlei Ka LiEEDUKER COURANT rU i|«i: fifflii 1.1 lElZEB. - Bidacteiir I. H. KEI7EB - Bureel Noirdscliarwoedi DINSDAG en ZATERDAG. Abonnmentspri] s per 3 maanden 1.15. ADVERTENTEEN: Van 15 regels 75 cent; elke regel meer 15 cent. GROOTE LETTERS NAAR PLAATSRUIMTE. Plaatselijk Nieuws OITDiKARaPEL. B|o(im1 van Lamlpachters. Vrijdagavond vergaderde de bond van land- pachters ten iauize van den heer Cl. Vis, alhier. De opkomst viel tegen. Voorz. opent met een woord van welkom en spreekt zijn spijt uit, dat zoo weinigen zijn op gekomen. Voorz. memoreert vervolgens het wer ken der afdeeling. Mj verschillende instellingen is geprobeerd een reductie op de pacht te Inrij gen en bij sommigen is dit ook gelukt. De kerk heeft echter over 1930 geen reductie gegeven,, wat wel eeln beetje vreemd aandoet. De kerk moet toch tiet eerst de arme menschen tegemoet komen. Over 1931 zal wel reductie worden „ver leend. Het percentage is nog niet vastgesteld. Op het land van Groenveld wordt voor inet bouwland 25 pet. en voor het weiland 15 pet. reductie gegeven. Opr. merkt op, dat door som- migeti de bond van i,andpachters in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Het is niet de bedoe ling) ;v*an den bond om het land zoo goedkoop mogelijk te kunnen huren, do dn de publieke ver huring weg te werken. Voorz. geeft 'net woord aan den heer Russema van Woerden. De heer Russema begint met te zeggen, dat als er van de crisis moet worden gesproken, men ook de oorzaken niet moet vergeten. De oor zaak is niet de overproductie of de ondercon sumptie, want er heersclnt overal algeheele de pressie en de tuinbouw voelt de zwaarte van den crisis aan den lijve. Djt zit in de| groote laksch'neid van de regeering. Dje regeering houdt maar stijf vast aan het „vrijtnandel". De geheele buit.enlandsche afzet zijn we kwijt geraakt en het stilzitten der regeering doet pijnlijk aan. doch 'net is 'niet alleen de schuld der regeering, maar ook 'van de belanghebbenden zelf. Die zijn ook Ihiet actielf genoeg, anders zou spr. hier niet voor stoelen en banken staan te spreken,. Voor de verlaging van de ambtenaarssalarissen wordt, meeting op meeting gehouden en door duizenden bezocht. Dat de verlaging niet 'nooger was hebben zij in hoofdzaak te danken aan hun activiteit. 1 Dat men de menschen niet bij elkaar kan krijgen door de drukte, is geen excuus, ze zijn eenmaal te laksch. De redeneering, dat er niets aan te doen is, gaat niet op. Elr zal' ook een vettelijke pachtregelihg komen. In de Tweede Kamer is de Pachtwet al aangenomen, doch er wordt reeds een jaar met de behandeling in de Eierste Kamer gewacht. Dat moest men eèiis voor de arbeiders doen. Dan zou men de actie gewaar vorden. :Men weet in den Haag dat de boer flegmatiek is en wacht (net rustig af. De ge volgen zouden minder ernstig zijn geweest als men georganiseerd was geweest. Bij de arbeiders zal het niet zoo zwaar drukken. Die pad.iter is de dupe van den crisis door de contraeten die veelal over eenige jaren loopen er zijn te veel eigenaren, dié zeggen dat wat geschreven is, ge schreven blijft. De publieke verpachting die staat te komen, moet een sterke actie ontketenen, an ders zullen er weer slachtoffers vallen van het pachtsysteem. De prijzen zullen wél dalen, doch met een lage pachtprijs is de pachter niet' gehol pen. Ook de voorwaarden leggen gewicht in de schaal. De voorwaarden op ©en verhuring voorgelezen,, zijn bijna nooit goed te volgen, 't Zal zaak zijn voor den tijd van de voorwaarden notitie te ne men. Spr. waarschuwt tegen het borg zijn op dergelijke verhuringen. Spr. noemt eenige voorbeelden waarbij bleek dat als voet bij stuk' weid gehouden, gewonnen v;erd. De beste weg om een reductie te bepalen is een commissie te benoemen, bestaande uit 3 personen, waarvan een door den eigenaar, een door dén bond en de derde door deze beide wordjt Zoo daalt dus het risico voor beide partijen. Spr. wijst er op, dat in de allereerste plaats van het systeem „afgunst" moet worden afgestapt en alle vooroordeelen van elkaar aan kant gezet. Hpt is in meerdere streken van ons land zoo,, dat oude veetes op de publieke verhuring worden uitgevochten. Spr. geeft den raad vooral niet boveln den getaxeerd en prijs te bieden en niet op grond te bieden, die bij een collega in gebruik is. Het moet geen wedloop worden wie het hoogst durft te bieden. Het is geen mobilisatie meer en de prijzen, welke voor de producten bedongen worden, zijn beneden productiekosten gedaald. Spr. deelt mede dat het urgentie-programma in onderzoek is bij een commissie. Als het is herzien, zal de afdee- j ling een concept worden gezonden ter behande ling. Grisissteun is te verdedigen, maar niet in den geest van de tarwewiet. Op die manier wordt de steun aan den eigenaar verleend en niet aan den werker. Het land wordt toch kunstmatig op prijs gehouden. Spr. merkt op dat het neutrale standpunt van den Bond wel eens in twijfel wordt jfetrokkenL 'Onder eenige ingezonden stukken was de onder- teekening van den persoon met daaronder, voor zitter Bond van Landpachters. Dit is echter on juist. Deze stukken zijn niet geschreven als voor zitter Bi. v. L. De bond bestaat tien jaar en we hebben de politiek er goed buiten gehouden. Spr. besluit zijn rede met den wensch, dat het orga nisatie Desef door zijn spreken is verlevendigd en dat de contributie*geen beletsel mag zijn om lid te zijn. In deze crisistijd is het geld dubbel zijn rente waard. Laat ons allen samenwerken om de rechtspositie Van den pachter stevig te maken. (Applaus). De heer Jb. Strijbis heeft nog enkele opmer kingen, welke door den heer Rinsema worden beantwoord. De heer Strijbis waarschuwt om voorzichtig te zijn bij het huren van het land. De heer Rinsema merkt op dat in Friesland weiland van f215 huur per H.A., thans wordt verhuurd voor de lasten. De heer Strijbis zegt dat als er geteeld werd wat men plantte, het land wel geld waard was, maar er zit een ziekte in het land. De kool wordt bijna allemaal buitenom verbouwd. Spr. zou tegen pachters, die het land slecht bewerken, stevig willen optreden. D© heer Rinsema antwoordt dat voor dat soort pachters de Pachtwet een strop zal zijn. De heer Strijbis betreurt de laksd.iheid van het bestuur der tuinbouwvereeniging. Er is nooit eens vergadering. Dié heer Rinsema zegt, dat als het bestuur geen vergadering belegt, de leden het moeten doen en het bestuur naar huis sturen. De heer Kaan merkt op dat op de vergadering van de. Prov. Commissie geen gewon© leden mochten komen. Men kan met tuinbouw- en ge meentebesturen niets doen. Hierna wordt nog een en ander besproken,, v aarna de voorzitter de vergadering sluit onder dankzegging voor de aangename besprekingen. OUDjKARSDED. Door administrateuren van het legaat van Reijer Adz. Groenveld, is besloten na goetlkeu- rng van Kerkvoogden en Notabelen der Nied. Herv. Kerk Oudkarspel, ©eh reductie te geven aan de huurders van 25 procent op het bouw- la'nd en 15 procent op het grasland over 1931. broek op LANGEND! J!KL Het Etestuur van de Cihr. Nationale School alhier heeft tegen 11 November des avonds 7 uur een ouderavond belegd, die toegankelijk is voor ouders van schoolgaande kinderen, en voor ge huwde leden der Vereeniging. Kaarten voor deze samenkomst zijn verkrijg baar op Maandag en Dinsdag eerstkomende, des avonds van 79 uur in de Ohr. School. Verder verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende advertentie. KINDERPORTRETTEN FAMILIEGROEPEN BUSTEN INTERIEURS ENZ. in de bekende zuivere sotiede uitvoering' Specialiteit in vergroo tingen naar ieder portret g Bestellingen bestemd voor ST. NICOLAAS gelieve men VROEGTIJDIG te doen. Geopend: 's Woensdags nam. van 18 uur. 's Zondags v.m. van 9—12 uur. FOTOGRAFISCH ATELIER Nieuwe-Niedorp Noordscharwoude Om. tot dit doelte gerakéh, Hal wel strijd moeten worden gevoerd. Men zal met- de heel© afdeeling actie moeten voeren en niet moeten schromen, den uitersten weg te nemen. En dit zal niet meer dan eenmaal noodig zijn, er zijn nu eenmaal eigenaren, die het eerst moeten voe- lein. Z eh ebben evenwel heelemaal geen schade valn de pacht- of arbitragecommissie, daar de egenaren bij hoog-conjunctuur ook meer pad.it zulldn ontvangen. Het is thans de wensch om vóór'6 jaar te verhuren met veranderlijke pacht. De pacht zal dan om de 2 jaar worden .getaxeerd. OUBKARSPEL. i Ze braken den waterspiegel. Het gebeurde te Oudkarspel, dat twee heereti eeln roeitochtje wilden ondernemen. Spoedig wist mén een bootje te bemachtigen en werd de reis aahvaar. Vol moed en in het vooruitzicht van een heerlijk uitstapje. Edoch, door verkeerde stuurmanskunst of wel licht door onvoorziene omstandigheden, kwam de boot in aanvaring met een sc"huit, die van den tegenovergestelden kant arriveerde. Tot grooten schrik van de toeschouwers maak te de roeiboot water en bleek neigingen te hete ben tot zinken en was het gevaar dat beiden in de diepte zouden verdwijnen niet denkbeeldig. Ras toegeschoten hulp wist erger te voorkomen eln waren de drenkelingen spoedig op het droge. Door rappe handen werden beiden van droge kleeren voorzien. En va nhet tochtje kwam niets meer. i Ten aanzien van de invoerbeperking in Frank rijk van zuivelproducten en viseh blijft de Ka mer ('jan Koophandel en Fabriken voor Hol lands Noorderkwartier diligent. Oistereh hadden eenige afgevaardigden der Kamer terzake eenige besprekingen, waarbij is gebleken, dat het vrij zeker is, dat Frankrijk binnenkort ook zal overgaan om den ipyoer te beperken van kaas en zuivelproducten. Blepleit zijn derhalve behoorlijke contingenten voor ons land. Vermoedelijk zullen hiervoor de ingevoer de hoeveelheden der laatste jaren als norm gel den. Laar Frankrijk zich echter niet zal belas ten met de verdeeling van de contingenten over do importeurs en er geen invoervergunningen verleend worden, ligt het blijkbaar in de bedoe ling in ons land te geraken tot oprichting van een exportcentrale, zoodat de exporteurs op grond van hun vorigen export uitvoervergunningen bij een hier te lande op te richten Bureau) zullen kun;- 'nen aanvragen. t Mient 17 Alkmaar Tel. 526 Vei trouw (I adres voor: Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Korsetten Wie verwacht nu nog, dat Engeland de eerste viool in het Europa-concert zal spelen? Amerika trok de algemeene toelangstelling tot zich door de daad van Hoover, de man van het moratorium aan Duitschland. Grootere plannen werden verwacht. Wie herinnert zich niet het groote optimisme, dat op eenmaal te zien was op de inter nationale beurzen? De diep gezonken koersen on dergingen groote verbeteringen. Als het geweldig rijke Amerika zich voor de zaak van het wereld herstel zou spannen, neen maar, dan kwam alles op zijn pootjes terecht. Op zijn Amerikaansch, vlug, vliegensvlug. Want Amerika kon met zijn goud de rest van de wereld dwingen. En hoopvol zagen velen naar Was hington. Hoover was de man. Is er nog grond voor zoo hoopvol verwachten? Op eenmaal kreeg de internationale beurs er oog voor, dat het in het zoo rijke Amerika niet zoo buitengewoon gunstig is gesteld als wel werd ge dacht. Van een onbeperkt vertrouwen op de schatten van Uncle Sam, helde men op eenmaal tot groote bedachtzaamheid over, het vertrouwen in de mach tige dollar is danig geschokt. Hoe lang is het geleden, dat men in onze groote bladen berichten las, over het gevaar, dat onze gulden bedreigde? 't Is nog slechts enkele weken geleden, dat Minister de Geer vertrouwenwekkende, worden meente te moeten spreken, dat de Directie van de Nederlandsche Bank aankondigde, op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. En toch is het gedurende enkele dagen gebeurd, dat onze gulden tegenover den dollar en de fran- sche frank een ietsje gedeprecieerd lag en moest naar Parijs goud worden overgemaakt. 't Heeft slechts zeer korten tijd geduurd. Op eenmaal zijn de bordjes verhangen en geldt onze munt voor een der meest solide van alle munt soorten. Want nu heeft Amerika den tol van het wisselend wantrouwen in zijn valuta te dragen en worden enorme massa's goud uit de kelders van de circulatiebank gehaald en naar Europa, voorna melijk naar Parijs, Geneve en Amsterdam verzon den. Nu reeds durft men de voorspelling aan, dat het machtige Amerika zijn financieele overmacht ver loren heeft en deze op Frankrijk is overgegaan. En we zien dit alles gebeuren en vragen ons af; wat staat ons morgen te wachten? Er bestaat bijna geen enkel financieel hoevast meer. 't Zijn wel vreemde, schier niet te begrijpen tijden, vol van gevaren, die we beleven. Internationaal, maar ook in 't eigen land zijn de toestanden verre van rooskleurig. Vandaag is het Vrijdag, de week is al weer zoo goed als voorbij. Ik zit en peins; de courant vraagt, copie, de drukpers is gewoon onverzadiglijk. Er moet iets geschreven worden en waar zal ik het over hebben? Gebeurt er tegenwoordig soms niet genoeg? De Engelsche verkiezingen, daar hebt ge de ge beurtenissen van de week. De Labourpartij heeft klop gehad, komt gedeci meerd in het Lagerhuis terug. Als ge de schouwin gen over het verkiezingsresultaat leest, die uit den aard der zaak zeer verschillen, dan treft het dat men ten onzent niet erg gerust is over de gevolgen. Zal Engeland 't voorbeeld van Amerika en Duitsch land volgen en tarief muren op gaan richten? 't Heeft er veel van, omdat men tegenwoordig van het eene uiterste in het andere vervalt. Hoe lang is het geleden, dat Mac Donald en Henderson naar Berlijn togen, en men deze beide heeren zoo Rotterdam en andere plaatsen met de financiën Zal het kabinet zijn voorgestelde begrooting on gewijzigd kunnen handhaven? Velen meenen, dat zulks niet het geval zal kunnen zijn. We leven zoo verbazend snel, de toestanden wisselen zoo vlug dat alle stabiliteit zoek schijnt. Van alle zijden worden aanvallen op de Staats kas gedaan, 't Zal wel niet mogelijk blijken, alle aanvragers 'te voldoen, doch even onmogelijk zal het blijken, alle aanvragen af te wijzen. Nu is er de laatste dagen nog bij gekomen de aandrang der gemeenten om hulp. 't Schijnt in ongeveer als de redders van Europa voorstelde? Sinds kwam de financieele débacle, moest het trotsche Engeland den gouden standaard noodge dwongen verlaten, kwam een zoogenaamd nationaal kabinet aan het roer, en thans is de toestand ge heel veranderd. Henderson heeft voorloopig afge daan, 't is de vraag of Mac Donald premier zal blijven. verre van rooskleurig te zijn; de heer Schouten heeft er èn in den Raad èn in de Kamer op gewezen, dat het tijdstip heel spoedig zou aanbreken, dat Rot terdam geen geld op de gewone markt zou kunnen opnemen. De financieele wereld schijnt zelfs de publieke lichamen min of meer te wantrouwen. Ook hier kan men gewagen van het vervallen van 1 het eene uiterste in het ander, 't Zou de moeite

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 9