Gemeenteraad Harenkarspel Hike Breijer's De Vrouw en de Mode Speciaal Korsetten - Magazijn goedpassende Buikbanden Elastieken Kousen Rechthouders en Rechthouder- Corsc-tten Voor onze Lezeressen Vergadering van den Baad der Gemeente Ha renkarspel op Dbnderdag 5 November n.m,. 3 uur. Allen aanwezig. De voorz. opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder aa£i Iden (neer Cl. Biakker, die wederom in zooverre is hersteld dat hij deze vergadering kan bijwonen. Daarna worden de notulen der vorige verga dering gelezen en vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. a. Verzoek van de afd. Tuitjenhorn van den B.K. Land- en tuinbouwbond om een subsidie, van f25 voor een in het winterseizoen te geven cursus in bloembollencultuur. Bi. en W. stellen voor dit verzoek in te willi gen. Algemeen goedgevonden. b. Proces-verbaal van kasverificatie bij den Gemeenteontvanger op 28 September j.l. Aan wezig bevonden in overeenstemming met de boe ken f940.96. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van Ged. Staten geleidende een nota van opmerkingen omtrent de rekening der gemeente over 1930. Voorgesteld wordt aan die opmerkingen meest van administratieven aard te voldoen en de rekening opnieuw voorloopig vast te stel len. Behandeling der begrootingen voor 1932 en de daarmede verband houdende subsidieaanvragen alsmede vaststelling van een verordening tot plaatsing der gemeente voor de heffing der ge meentefondsbelasting in de '3e klasse. De voorz. stelt voor eerst de subsidieaanvra gen te behandelen. De ontsmettingsinrichting van Inet Witte Kruis vraagt wederom een subsidie van 1 ct. per in woner. B'. en !Wj. stellen voor evenals vorig jaar f'20 te verlecnen. De Algem. Nederl. Onthoudersbond vraagt om een subsidie. Bi. en W. meenen 'echter dat bet nu geen tijd is aan nieuwe aanvragen te Voldoen. Schagens Handeldrijvenden Middenstand ver zoekt ook om een gemeentelijke subsidie. B. en 'W. stellen voor deze f 10 toe te staan. De heer Jac. de Groot meent dat - de Eaad algemeen van oordeel is, om deze subsidie niet toe te staan. Ofp een 'desbetreffende vraag ant woordt de voorz. dat bedoelde cursus door een' persoon uit onze Gemeente wordt bezocht. Ver der wijst spr. er op dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat zulk een persoon indien er deze cursus niet wordt gegeven een nijverheids school wenscbt te bezoeken en dan zijn de uit gaven voor de gemeente veel groo'ter, en dan zou het. zoo zijn, 'dat de zuinigheid de wijsheid heeft bedrogen. De heer v. d. Sluis stelt voor de voorgestelde subsidie te verleenen, wel hebben wij als com missie van onderzoek gezegd, hier niet mee ac- coord te gaan, maar zou van standpunt willen veranderen. De- heer Burger is van meening, dat bet nn in het geheel geen lijd is om te subsidieeren. Wij kunnen niet aan den gang blijven. De heer de Vries, weth., zegt dat meri dat cok anders kan opnemen, want het zal in de toekomst toch blijken dat zij die bet best zijn onderlegd, zich bet langst staande zullen hou den, als er bezuinigd moet worden afijn, maar da;n in het laatste geval aan bet onderwijs. De heer Borst zegt Het was ons niet bekend, dat. de cursus van uit onze gemeente werd ge- vogd, maar nu dit zoo blijkt te zijn, kan hij zich met bet voorstel veneeblgten. Het voorstel van Bi. en W.. woTdt verworpen met, 6 tegen 5 stemmen, tegen stemden de heeren Frahcis, Burger, Duijves, H. Dekker, Dbekes en de Groot. Tenslotte was ook aangevraagd voor de Ma lariabestrijding, waarvoor f 15 op de begrooting' was geplaatst, zijnde hetzelfde bedrag als voor gaande jaren werd gegeven, wat wordt goedge vonden. De heer de Groot als rapporteur der Oommissie zegt dat deze volkomen accoord gaat met de plaatsing van de 2e naar de 3e klasse voor Ie heffing der Gemeentefonds belasting. Verder dat de p .si. f 1400 voor ohderhoud dokterswoning te hoog is, men meende dat biervoor op de be- gToot.ing moest worden geplaatst f 900 en de overblijvende f 500 te plaatsen bij de post voor onvoorzien. Waar bezuinigen mogelijk was, al dus de rapporteur, is dit zeer zeker betracht en is er rekéninlg gehouden met den ongun- stigen 'toestand. In het algemeen kon tie com missie zich met de begrooting van Gemeente,, B. A rm bestuur én Electriciteitsbedrijf vereeni gen en werden geen op- of aanmerkingen ge maakt. De voorz. dankt, den rapporteur alsmede de commissie voor haar bemoeiingen. Wat de dokterswoning betreft, zoo de toe stand daar was, zegt de voorz., kon niet besten- tigd blijven, ik acht mij lechter niet gerechtigd in de openbare vergadering hierover uit te wij den, maar tegen het voorstel van den Eaad om van de voorgestelde f 1400, f 500 te plaatsen op de post. Onvoorzien bestaat z.i.z. geen bezwaar. Weth. Dekker vraagt of bet den voorz. bekend is dat de Minister van plan is omf in, Verband met do bezuiniging, minder uitgaven zullen worden gedaan aan de Gemeente, Als dit werkelijk zoo is dan zou spr. het gewensdit achten dat deze vermindering van inkomsten zou worden ver haald op tie salarissen van Burgemeester, Secre taris en Ontvanger aangezien deze voor korten tijd zoo sterk zijn verhoogd. De voorz. zegt dat de plannen hem wel be kend zijn, maar kan het niet met zekeibeid zeggeb. "Er is nog geen schrijven ingekomen, indien dit echter inkomt, zal de Eaad er mee iu kennis woxden gesteld en kan de raad in deze uitspraak doen en de inkomsten en uitgaven in evenwicht brengen. Die heer de Vries, we tb., zegt dat hij1 zich niet kan vereenigen met de overbrenging van de '2e naar de 3e klasse voor de Gemeentefondsbelas ting, op 'deze manier zal vermoedelijk d»? ont- vahgst wordeü verhoogd met flOÖO, deze was echter veel gemakkelijker en beter te verkrijgen, als ér 10 opcenten meer zouden worden geheven, zouden de kleine inkomens hiermede niet wor den getroffen in die mate, zooals thans bet ge val is. Spr. stelt voor dat (niet van klasse wordt veranderd, welk voorstel wordt gesteund door den heer v. d. Sluis. Het voorstel werd ver worpen 'met 8 tegen 2 st„ die van Die Vries en v. d. Sluis. Verder zegt de heer de Vries, dat bet door hem wordt betreurt dat bet vervolgonderwijs wordt opgeheven, maar aangezien er bier zoo weinig belangstelling voor bestaat, kan hij er zich mee vereenigen. Wijziging begrooting voor 1931 aangenomen. Voorstel van B. en W. om de huurders van gemeentelanden uitstel van betaling te verlee- nen voor de huur over '31 tot uiterlijk 1 April 1932 en alsdan te overwegen of reductie verleend zal wordén. Voorz. zegt, dat wij allen zeer goed weten, dat de toestand slecht is, maar wij bebben voor einze streek nog eenige hoop op de stapelproduc- teh ,eh het is daarom dat door B. en Wi. wordt voorgesteld om uitstel van betaling te verke nen tot 1 April 1932, is de toestand danj niet, beter dan thans, zal zeker bet verkenen van reductie gerechtvaardigd zijn. Dé heer v. d. Sluis meent dat de toestand van dién aard is dat reeds nu moei worden besloten reductie te verkenen, spr. wijst er op, dat reeds' I door meerdere instellingen reductie is toegestaan eb wij behoeven in deze niet ten aebter te blij ven. Weth. Dfekker kan zicb met het gesprokene van v. d. Sluis niet vereenigen, wij willen reeds bij voorbaat uitstel van betaling verkenen en daarmee is zeker ieder huurder gebaat en la ter kunnen wij beoordeel en wat reductie wij kun nen of willen geven, dat op andere plaatsen soms reeds reductie is verleend, is voor ons geen maat staf, de toestand kan daar ook soms veel anders zijn dan hier. Wij kunnen nog niet weten, wat verrassingen ons soms de winter nog kan bren gen. Dé heer v. d. Sluis. Wij weteb heel goed dat het den gebeden zomer niéts is geweest en nog steeds "niets is, ik vind het veel gemakkelijker voor de betrokken personen als ze nu reeds weten waarmede zij kunnen voldoen. De voorz. zegt dat hij niet kan inzien, "dat het vcor bun gemakkelijker is, ze hebben nu toch de overtuiging dat als de toestand slecbt. blijft, ze reductie zullen krijgen en mocht bet z:jn dat de prijzen in den komenden winter zoo zouden worden dat het bedrijf loonend zal zijn is het niet, noodig. i Dé heer H. Dekker. Zou bet geen aanbeveling verdienen om de datum van 1 April te ver schuiven tot 1 Mei, de laatste tijd kan soms nog veel goed maken. r De heer de Groot meent dat dit wel' eenigszins gevaarlijk is met het oog op de mogelijke specu laties, en wat betreft het gesprokene van den heer v. d. Sluis om nu reeds reductie te verlee- nèn, ik zou hierover niet denken. De heer Burger is van oordeel dat nu reeds reductie moet worden gegeven, de toestand is slecht cn of bet goed zal worden, betwijfel ik ten zeerste, er is bij velen een groote achterstand en het zal moeilijk zijn die in te balen. Dé heer Francis zegt dat bet voorstel van B. en W. door hem ten zeerste wordt toege juicht. Gok de beer Biorst kan zich er best mee vereen ige* en meent dat op dit uitstellen wel een reduetie-verleening zal volgen. De heer Bakker kan niet inzien dat bet voor de huurders gemakkelijker of beter zal zijn, bet blijft toch betzelfde of ze de reductie nu krij gen of later, en wijst er op dat er veel eigenaars zijn, die misschien nog meer moeten betalen dan de huurders en voor ben wordt ook niets gedaan. De heer Dioekes meent dat de raad verstandig zal doen om met Bi. en W;. mee te gaan. De heer Francis vraagt of bet niet wat ge vaarlijk is met het uitstel verleemen lot 1 April van de geheele padnt. Dc heer Doekes zegt dat bet aan de zaak niets afdoet of wij uitstel geven voor het gelneel of 'voor een gedeelte, wij hebben niet te denken wat te vangen, want wij bitten immers allen zonder geld. f i Met 10 tegen 1 stem wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, de heer Burger stemde tegen. Voorstel van Bi. en W. tot aanvulling van de verordening op het bouwen en en bewonen zja.s. vastgesteld. Blij monde van den heer Borst bracht de com missie, belast met het schouwen der landerijen rapport uit over hare bevinding, welk raport tamelijk gunstig was, bij een 'tweetal huurders was de zaak niet zooals wenschelijk werd ge acht. Spr. wenscbt de namen niet te noemen in dé openbare vergadering. Rondvraag. Die heer v. d. Sluis zegt dat bet hem vreemd vcorkomt, dat inzake de werkloosheid en hare bestrijding of van de werking der bestaande commissie niets op de agenda voorkomt, maar aangezien ik de vorige vergadering op mij heb gc'nomen in deze vergadering met productief werk 'naar voren te komen, zoo zou ik willen voor stellen dat met de verschillende polderbesturen eön vergadering zou worden belegd om te be vorderen "dat de hoofdpolderslooten zouden wor- den bewerkt, dit komt ten goede aan de lande rijen, alsmede aan "de werkloozen. Ook zou de rinigpoldersloot. kunnen worden uitgebaggerd. E(n vervolgens zou in verband met de overname van een gedeelte weg door het Hoogheemraad zeker gewenscht zijn om de weg in Djirkshorn op te knappen en te verbreeden, de boomen kun nen worden gerooid en de sloot gedempt, op deze manier krijgen wij een mooie weg en wij hebben productief werk. De voorz. wijst er op dat deze weg niet aan de gemeente maar aan de Blanne behoort, verder dal er wel kans is op overname van een gedeelte ■weg, maar dit is nog niet zekér, en meentj dan ook dat dit werk niet zal zijn voor 'den ko menden winter en meent dat het gevaarlijk is vooruit te loopan. Wat betreft het polderwerk, als daar werk loozen te werk worden gesteld, is er wel wat voor om subsidie te verleenen, maar de regeling zoo als de commissie zich voorsteld en die zij ook reeds eerder in de practijk heeft gebracht,, blijkt tamelijk goed te werken. De heer C. Bakker zegt, wat noodzakelijk gebeu ren moet, lata dat uitvoeren, maar begin geen werk te zoeken, want als men voor 1000 gulden werk zoekt van slooten dempen enz, komt er 1500 gulden I bij van bijbehoorende werken. Daarvan hebben wij ondervinding opgedaan, j De h*er Doekes vraagt welke sloot v. d. Sluis wil dempen. Dit bleek echter een sloot te zijn die niet 1 gedempt mag worden in verband met den water loop. De heer van der Sluis meent, dat dit nog wel te bereiken is met rioleering. De heer Doekes. Maar dat is practisch onuitvoer baar. De heer de Groot zegt, dat hij met belangstelling tegemoet had gezien de voorstellen van den heer van der Sluis, maar het blijkt, dat hij ons niets nieuws kon brengen. Wat wij vragen is productief werk. Maar het meest productieve is nog thans de behoeftige tuinders helpen. En hier is nog werk genoeg. De heer van der Sluis. Maar op die manier krijgen de kleine tuinders welke geen volk noodig hebben in het geheel geen steun. De heer de Groot. Wij behandelen op het oogen- blik werkloosheidsbestrijding, maar geen steun ver leening. Dat is niet aan de orde. De heer Borst. Wat betreft het overleg met het polderbestuur, hierop kan ik wel mededeelen, dat wij niet zooveel werkloozen konden krijgen als wij noodig hadden. Het getal blijkt nog gering te zijn. Wethouder Dekker zegt, dat In het oostdeel der gemeente de voorraad kool welke wordt opgelegd, zeer groot is, en ik stel me voor, dat er weinig werk loosheid zal zijn. Het werk is er, maar het is voor de tuinders bezwaarlijk om volk te nemen. Zou het dan niet veel nuttiger zijn om de menschen te laten werken bij de tuinders dan hen te zenden naar Dirkshorn om boomen te rooien of sloot|en te dempen. Spr. is van oordeel dat het genoemde werk van van der Sluis zeer bezwaarlijk is, en geeft de voorkeur aan de regeling zoo de commissie die zich heeft voorgesteld. De heer Duyves vraagt hoe het staat met de sa menwerking bij brand. De voorzitter zegt, dat nog geen nader bericht is ingekomen. De heer Duyves zegt, deze vraag te hebben gesteld in verband met de bediening van de spuit te Kerk buurt als er brand is gaat men per flets er heen en laat de spuit waar ze is. De voorzitter zegt toe, met de betrokken personen erover te zullen spreken. De heer de Groot wijst erop, dat het voetpad bij de posten op sommige plaatsen grootelij ks wordt verwaarloosd, door er bij he ploegen grond op te werken. Spr. meent, dat hier eenig toezicht wel gewenscht is. De voorzitter meent dat de beste oplossing zal zijn dat er in die tijden eenig politietoezicht wordt uitgeoefend. Hierna sluiting der vergadering. :8 II H II N 8: Uit het rijk der molde. WAT WOEDT EE, GEDBAGEN? Ballonmouwen, die ruim over een hooge smalle manchet vallen. Blissée's, geplisseerde volants en groepen plooien, de laatste meestal gedeel telijk opgestikt. f Blouses me't half lange tuniek op' een geplis- seerden rok. Afknoopbare bonten kragen om verschillende mantels of japonnen een gekleeder aanzien te geven. Volants-sleepen en draperieën bij avond- japohnen. Dubbele rijen knoopen en loodrechte knoopsgaten op jasjes en mantels. Lange bonten dassen, waardoor de schouders smaller lijken. Kleine volants aan mouwlooze japonnen, direct aan den schouder aangezet, die de mouwen ver vangen. Schoenen met ingezette deelen van wildleder en klein koordje, dat door twee nesselgaten ge haald en daarna dicht gestrikt wordt. Kettinge nin allerlei vorm en kleur, waarvan sommige kralen zelfs glazen bloemen en knop pen uitbeelden. i Wollen kant in allerlei tinten. Japonnen afgewerkt met allerlei soorten haak werk, zoowel wit als bij de japon passende kleu ren. Voel wordt hiervoor de mooie zaotite An gorawol gekozen, waarvan "de kraag en manchet ten' bij het dragen een fijn pluizig aanzien krij- g0n- Welke bantsoorten kunnen jonge meisjes dragen? Het antwoord hierop zou kuunen luiden: Dit hangt, gelneel en al van den smaak der moeder af. Toch kan een jong meisje niet alles dragen en valt de keus voor kaar iu den regel op een kort of driekwart manteltje. Kleine meisjes tot 3 a 4 jaar 'kunnen heel goed imitatie Breitsctiwanz of hermelijn dragen. Voor oudere meisjes zijn echter verschillende bontsoorten niet geschikt, daar z|ij dikwijls te ouwelijk staan en ook te kostbaar zijn, o.a. Bïreitschwanz, Harz en As trakan. Geschikte mantels voor jonge meisjes worden daarentegen gemaakt van Bibrette, An tilope, Gazel en Eekhoorn. Veeren méde. De mode der kleine hoedjes brengt het dra gen van veeren in allerlei vorm met zich mede, men ziet geheele guirlandes, cocardes, zelfs vo geltjes van veeren gemaakt, dragén, die uit veer tjes in allerlei kleuren bestaan en op de grond vormen geplakt worden. Het draagt er toe bij om de huisindustrie te bevorderen, daar de veeren werksters dit op plakken van veertjes als kleine bijverdienste bij zch aan huis doen. Knoopen. Dc gewone huis- of kantoorjapon wordt veel van effen stof gemaakt en met iSphotsdie stof afgezet. Als versiering worden metalen, vergulde en stalen knoopen gekozen efn 'een gevlochten 1 teren ceintuur, die echter maar Ineel smal mag zijn. Bijpassende gekleurde houten kralen kettin gen en armbanden. Mient 17 Alkmaar Iel. 526 Vcitrouvtd adres voor: WAT ETEN WJJ DiEZE WEEK? Zondag. VSrmicellisoep. D'uitsche biefistuk, Brineesse- boonen. Aardappelen. Kabinet pudding. Maandag. Haché, Eoode kool, aardappelen. Apelmoes. Dinsdag. Bps beef, spruitjes. Aardappelen. Eiwitschotel tjes. Woensdag. Koud vleesch. Brusselsch lof, aardappelen, flensjes. Dlonderdag. Saucijsjes, bloemkool, aardappelen, bessensap, vla met rozijintjes. Vrijdag. Bloemkoolsoep. Gestoofde Zoutevisch. Wortel tjes, aardappelen. Banaan en wat notenBloemkoolsoep. Jacht schotel. r Zaterdag. Gehakt. Groetae kool, aardappelen, havermouth. Voor Zondag hebben we vermicellisoep ge maakt, waarvoor we van 5 ons soepvleesch bouil lon hebben getrokken, het vleesch zullen we wegzetten met azijn en 1 dL. water, 1 laurier blad, een paar kruidnagéltjes en bestrooid met wat peper om er Maandag haché van te kunnen maken. Eerst beginnen we echter met de kabinet pudding, waarvoor noodig is: een halve liter melk, 75 gram suiker, 2 eieren, I pakje vanille suiker, 15 gram natte gelatine, 25 gram fijn ge- snpperde sucade, 75 gram krenten en rozijnen,- 25 gram amandelen en een halve dL. likeur. De rnelk mét de suiker breengen wij aan de kook, de beide eierdooiers met vanillesuiker wor den goed geklopt en hier voegen wij voorzichtig bij' scheutjes tegelijk de (neete melk bij, daarna de in koud water geweekte gelatine, de likeur1 en j het stijf geklopte eiwit. Die krenten en rozijnen I hebben we goed gewasscfnen en koken wij even op in weinig water, waarna ze op de vergiet uit I moeten lekken, en met de sucade en 'de gepelde I fij'n gehakte amandelen bij de pudding gevoegd I worden. We moeten van tijd tot tijd roeren om het zakkeh der melange te voorkomen. Is de pudding geheel en al afgekoeld, zoodat hij dril- lerig begint te worden, dan in een omgespoelden puddingoven stijf laten worden. We presenteeren hierbij zachte biscuits. We hebbeh (net vleesch voor de haché weggezet met azijn en kruiden, maken nu 4 of 5 flinke I uien schoon, snipperen ze en hakken ze in boter 1 of slaolie mooi gelijk bruin, daarna worden er een paar flinke lepéls bloem bijgevoegd, die wij met de uien tesamen nog even laten bruinen, waar na ook het vleesch bij gevoegd wordt en het vocht met de kruiden, aangevuld met een halve L. heet. water, waarin 2 of 3 magg'iblokjes zijn opgelost, hebhén wtij, hog wat jus over, b.v. 1 kopje, daln kunnen wij er dit bij doen, maar noo dig is het niet; vinden wijl de hache wat te licht va nkleur, dan mengen wij' er een "weinig! gebrande suiker bij. [Die hacfeé lateln wij, nadat ze weer aan de kook gekomen 'is nog anderhalf uur op een kleine pit zachtjes aan de kook blijven, zoodat we een heerlijke dikke gehouden saus krijgen. Voor het opdoen, overtuigen we ons nog even of er misschien nog zoiit of azijn bijf moet; het is beter met weinig te beginnen dan dat w'ij; in den aahvang reeds teveel van een en ander bij voeg den. Het. eiwitschoteltje voor de toespijs zal de stadsmenschen, die geen kippen houden, al doen uitroepen„Neen maar, vijf eiwitten," maar u behoeft niet te schrikken, lezeressen, want het valt heusdn mee, iln de eerste plaats nemen we

Nieuwe Langedijker Courant | 1931 | | pagina 4